Aliciici Nieuws- iltiittiiit- LiMMM Bezoekt a.s. Zondag de Athlettiiekwedstrijden van den W.F.V.B. te Barsingerhorn, Donderdag 7 Augustus 1924. 67ste Jaargang. No. 7481. Uitgevers i N.V, v.li. TRAPMAN Co., Scüiagon 1EM.STE SLAB. Eaad Schagen. Sportterrein „VOORWAARTS". Aanvang 1 uur n.t. Entrée f 0.30, plus pi. bel. Reclames. Uil den W.F.V.B. SCHA Dit blad verschijnt viermaal per weolc: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zoovoel mogolljlc in hot oorstuilkomend nummer geplaatst r>OSTGHKENINO No. 23330 INT TF! Ff no. 20 Prijs por 3 manndon f 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlfiN van 1 tot 5 rogols f 1.10, iodoro rogol moor 20 cont (bowijsno* Inbegrepen). Grooto lottoro wordon naar plaatsruimto borokond. dit nummer bestaat uit twee bladen. Vergadering op Dinsdag 5 Augustus, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Coraelissen, Burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering deelt voorzatter mee, dat do notulen' nog niet gereed zijn. Ingekomen is: het verslag van het Landbouwhuis- houdonderwijs over 1923, het verslag van de Rijks- landbomvwinterschool te Schagen; het verslag van den Spoor-tram)wegdienst Wieringen—Schagen. De heer C. Veltman bedankt, wegens zijn vertrek naar elders, als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en dito der commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. Met de vervulling van de vacature zegt voorzit ter, zal worden gewacht totdat er eeni opvolger van den heer Veltman is benoemd. De heer Van Nuland zegt, dat een opvolger reeds is benoemd, maar dat deze nog niet in zijn nieuwe standplaats is aangekomen. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen op de 7e suppletoire begrooting, dienst 1923. De heer J. Span, nieuwbenoemde onderwijzer aan de openbare lagere «school, heeft bericht deze benoe ming aan ,te namen. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De Handeldrijvende- en Industrieele Middenstands- vereeniging vraagt adhaesie op een verzoekschrift aan den Diricteur-Generaal der Posterijen,betref fende een telefoonstreeknet voor Schagen en om streken B. enWl adviseeren, hierop gunstig te beschikken. Zonder bespreking wordt hiertoe besloten. Aan de orde komt een voorstel van B. en W» om een kasgeldleening aan te gaan. van ten hoogste f 10000, tegen een rente van hoogstens 6 pet, 's ja&ra, aflosbaar uiterlijk 31 December 1924, rente en aflos sing te voldoen uit de gewone middelen. De heer Bregman. dacht, dat dergelijke leeningen uit den booze waren, omdat de gemeente geregeld maandelijks een tiende deel van deru Hoofdelijken Omslag ontvangt. De heer Trapman: Laat dat geregeld er maar af. Voorzitter zegt dat de leening heel noodzakelijk is, want spr. kon zijn eigen tractement niet ont vangen. De heer Bregman informeert nog wanneer de laat ste termijn van den hoofdelijken. omslag binnen komt. Toegelicht wordt dat dit lang duurt, want die wacht op de afrekening der kwade posten. Overeenkomsig het voorstel van. B. en W. wordt besloten. Volgt voorstel met toelichting tot den Stationsweg. Voorzitter zegt, dat bij de stukken zijn overgelegd: een begroeting vani kosten, verklaringen van bewo ners van den Stationsweg tot medewerking en ook zijn er die niet willen medewerken. De wethouders willen van een en ander mede- deeling doen en daarom schorst spr. de vergade ring. Na heropening stelt voorzitter, zonder een enkele mededeeling over het voorstel van den Stationsweg te doen, aan de orde een schrijven van den Commis saris der Koningin, ten aanzien van de aftreding van zetters. Als zetters moeten aftreden de heeren W. Rogge veen Cz. en D. P. Timmerman. B. en W. bieden de volgende aanbevelingen aan: Ten eerste: W. Rogge veen Cz* en A. v. Twuijver. Ten tweede: D. P. Tim merman en O. Huiberts. De heer Overtoom- zegt dat meer en meer de goede gewoonte hier ingang vindt dat de verschillende cleelen der gemeente in de diverse commissiën zit ting; nemen, zooals die verdeeling ook in den Raad tot uiting komt. De katholieke raadsleden zullen het zeer op prijs stellen als dit ook gebeurt in het college van zetters en spr. zou graag willen dat bij eventueele vacature B. en W. hier aandacht aan schonken. Voor no. 2 van1 de voordracht-Roggeveen zullen wij een ander stemmen, met de voordracht van de vacature-Timmerman gaan wij accoord. Voorzitter zegt dat bij het benoemen van com missiën zooveel mogelijk rekening gehouden wordt met de vertegenwoordiging van verschillende par tijen en spr. weet dat daarmee de beide wethouders ook rekening houden. Ook in dit geval is dit weer geschied en wordt de heer O. Huiberts aanbevolen. De heer Trapman begrijpt niet hoe de heer Over toom B. en W. een dergelijk verwijt kan maken. Wel kunnen B. en W. er op letten dat de verschil lende partijen in de commissiën vertegenwoordigd zijn, maar spr. wil dat niet op een goudschaaltje wegen. Bovendien B. en W. letten in de eerste plaats op de kwaliteit van den persoon voor een te vervullen, taak en bij B. en W. is geen sprake van het passeeren van iemand omdat hjj katholiek is. of om een anti-katholieke houding aan te ne men. De heer Overtoom zegt, dat hij er geen verwijt mee heeft bedoeld, alleen wilde hij er de aandacht op vestigen voor een eerstvolgende vacature. Het is slechts een zachte wenk geweest en spr. begrijpt wordt 6611 aaltje gewogen Voorzitter zegt, dat voor hemi de wenk geheel overbodig was, mijnheer Overtoom trapt een open- deur in. De heer Trapman begrijpt ook niet waarom die zachte w0nk noodig is. De heer Huiberts is niet op de aanbeveling geplaatst omdat hij katholiek ls. maar omdat hij naar het oordeel van B. en W. geschikt is voor die functie. Spr. wenscht zich ln geen enkel opzicht te verbinden om rekening te houden met de godsdienstige richting, maar wil al leen letten op de geschiktheid van iemand voor de !^k\ Spr. benoemt niet iemand om- ™Lh'J is, evenmin als hij iemand pas seert omdat hij katholiek is. oversaande, wordt voor de vaca- Ro! ge veen met algemeene stemmen als no. 1 benoemd de heer W. Roggeveen Cz. Als no. 2 wordt gekozen de heer A. van Twuijver met 7 stemmen, de heer D. Timmerman verkrijgt 1 stem en de heer Klaver 3 stemmen. Voor de vacature-Timmerman worden uitgebracht 10 stemmen op den heer D. Timmerman, 1 blanco, en 11 stemmen op den heer Huiberts, zoodat deze aanbeveling luidt: 1. D. P. Timmerman en 2 O. Huiberts. Van Ged.' Staten is de reeds in ons blad vermelde regeling ingekomen betreffende de nieuwe saiariee ring van gemeente-ontvangers, waarover Ged. Staten 's Raads advies vragen. B. eni W. deelen mee, dat zij zich met -deze regeling van Ged. Staten kunnen vereenigen, echter met dien verstande, dat de verlaging van 30 pet. niet wordt verdeeld over 5 jaar, maar zal ingaan op 1 Januari 1825. Zij stellen voor, Ged. Staten in dezen zin te be richten. Schagen behoort tot de 5e klasse, waarin de jaarwedde wordt voorgesteld op f 1050f1540. De tegenwoordige jaarwedde loopt van f1500—f2200. De tegenwoordige titularis heeft thans een jaarwedde van f 2025. Op 1 Januari 1924 5 dienstjaren. Hierbij komt tevens aan de orde het ingekomen adres van de gemeente Nederhorst den Berg, dat ad- haesiebetuiging vraagt precies in den geest als het voorstel van B. en W. is. Mevr. Roosr-BreecL gelooft niet, dat een afwijkend voorstel door Ged. Staten zal worden goedgekeurd, maar zij zou ©en directe korting van 30 ook on billijk en erg kras vinden. Spr. stelt dan ook voor het voorstel van .Ged. Staten te handhaven en dus d6 vermindering over 5 jaar toe te passen. De heer Van Nuland acht het voorstel van B. en W. ook een te groote sprong en oordeelt het beter de vermindering in 3 jaar toe te passen, elk jaar 10 Over 3 jaar h®aft de ontvanger 8 dienst jaren, dus zijn maximum en voelt hij dus niet zoo sterk de vermindering. De heer Bregman herinnert er aan dat vorig jaar deze saiarieering is besproken en dat toen de meer derheid van B. en W., de heer Hopman was toen nog wethouder, voorstelden het salaris te bepalen op f1200. Omdat de heer Helder den ontvanger wilde hooren, is de behandeling van het voorstel uitgesteld en in een volgende .vergadering is toen voorgesteld het aanvangsalaris te bepalen op f1100 en 4 twee-jaarlijksche verhoogingen van f150, maxi mum dius f1700. Ged. Staten komen nu met een nog lager voorstel, een vermindering inhoudende van f 660. Om die vermindering direct toe te passen acht spr. te erg en spr. wil dat doen in den geest als de heer Van Nuland, in 3 jaar. Ook de heer "Overtoom verklaart zich voor het idée-Van Nuland. De heer Roggeveen kan zich best vereenigen met het gesprokene van de vorige sprekers. Ook spr. acht de sprong te groot en wijst er op dat de be hoefte van het huisgezin des ontvangers grooter wordt. Spr kan zich niet voorstellen dat het den ontvanger aangenaam zal wezen wanneer hij direct [30 wordt gekort. Voorzitter zegt, dat wat dit laatste betreft, de per- I scnen buiten bespreking dienen te' blijven. Even- min als er rekening gehouden wordt met het Al of niet-vermogend zijn of het hebben van een bijbe trekking, evenmin dient rekening gehouden te wor- I den met iemands hooge uitgaven. I De heer Trapman zegt dit voorstel van B. en W. niet met veel warmte te verdedigen, omdat hij het j met de eerste opmerking van mevr. Roos-Breed I eens is. Gedep. Staten hebben advies aan de ge meenteraden gevraagd en aan de hand daarvan hebben zij nu een ontwerp-regeling gemaakt. Spr. verwacht dat de in te brengen bezwaren heel wei- nig invloed zullen hebben op de definitieve be- slissing. Toch hebben B. en W. het standpunt inge- nomen, dat de vermdndering van salaris 1 Januari i 1925 dient in te gaan. In de eerste plaats omdat men hier niet alleen moet bekijken de regeling voor Schagen alleen, maar een algemeen standpunt be hoort te worden ingenomen. Evenals voorzitter reeds heeft gezegd, meent ook spr. dat het persoonlijke element geheel achterwege moet blijven en spr. ge looft niet dat de heer Roggeveen de consequentie zal aanvaarden om niet. de saiarieering te doen af hangen van het werk dat aan het ambt is verbon den, maar van de uitgaven1 die de heer Schoorl zich vcor zijn gezin enz. moet getroosten. De heer Helder en ik, aldus vervolgt spr., hebben zich op het algemeen standpunt geplaatst, dat de werkzaamheden van den- ontvanger zeer veel zijn verminderd eni dat gedurende bijna 2 jaap evengoed een salaris is genoten alsof de volle werkzaam heden- nog werden verricht. Er is dus reeds een overgangstijdperk van een paar jaar ongeveer ge weest en daarom oordeelden wij dat het nu ein delijk tijd was, de saiarieering in overeenstemming te brengen met het werk dat werd geëischt. Dat heeft B. en W. gebracht tot het voorstel om nu te doen gebeuren wat al eerder had moeten gebeuren Het vorig, maal genomen besluit wordt opgezocht en het blijkt, dat de heer Bregman gelijk heeft. Voorzitter gelooft niet dat Ged. Staten daarop zou den ingaan, want er wordt een uniforme regeling getroffen. Trouwens deze kwestie kan1 buiten be schouwing worden gelaten. Mevr. Roos-Breed wil niet tornen aan het be drag, maar aan de manier waarop de vermindering zou plaats vinden. Als er een onderwijzer teveel is, wordt hij op wachtgeld gesteld. Voorzitter: Dat is bij de wet geregeld. Het voorstel-Roos-Breed om de verlaging over 5 jaren toe te passen, wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen; voor de heeren Roggeveen, Bregman en movr. Rcos-Breed. Het voorstel-Van Nulund, verla ging over 3 jaar toe te passen, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, tegen de heeren Van Erp, Trapman, Helder en Timmerman. Volgt aanbieding der gemeenterekening, dienst 1923, De ontvangsten bedrogen f289.306.51, de uitga ven f274.446.60, dus inet een batig saldo van f 14859.85. Tot leden, belast met het nazien der rekeningen, worden gekozen mevr. Roos-Breed en de heeren Hopman en Huiberts. Aangeboden wordt het kohier op de hondenbelas ting. tot een totaal bedrag van f 1031. Goedgekeurd, Van dertien bewoners van Tjallewal en elf bewo ners van Tolke is een adres ingekomen om hun wij ken van electrischen stroom te voorzien en dezen stroom te betrekken op dezelfde voorwaarden als de andere ingezetenen 'der gemeente. B. en W. stellen voor, aan deze verzoeken te vol doen en deze wijken van electrischen stroom' te voor zien. Uit vroeger opgemaakte berekeningen blijkt, dat voor de eleclrificatie van den Tjallewallerweg, Tjallewal en Tolke de aanlegkosten zijn geraamd op f6075, met 20 aansluitingen* -De exploitatierekening wees een tekort aan- van f249 per jaar. B. en W. stellen voor, om de aanbesteding, gun ning en uitvoering aan hen over te laten. Mevr. Roos-Breed kan zich wel vèreenigen met het voorstel van B. en W., maar omdat er thans zooveel vakmenschen in onze gemeente zijn, zou zij voor de uitvoering van het werk een vrije aan besteding willen houden. Voorzitter zegt dat hij dit punt in B. en W. zal behandelen. Mevr. Roos-Breedi echter wil het door den Raad behandeld zien. De heer Helder zegt tegen dit voorstel te zijn, om dat het hier een werk betreft, waarbij allereerst dient te worden gelet op degelijkheid. Wordt het werk aanbesteed, dan verwacht spr. ontzettend veel klachten. Ze schrijven eerst zoo laag mogelijk in en wanneer men dan het werk heeft, dan wordt ge probeerd er zooveel mogelijk aan te verdienen. Juist hij dergelijk werk moet elk onderdeel van eerste kwaliteit zijn. Het is dus veel verstandiger dat wanneer B. en W. van een eerste klas firma een behoorlijk aanbod krijgen, zij den bouw van het net aan die firma kunnen opdragen. Dit is werk dat zich niet leent tot aanbesteding. Spr. ont raadt dan ook op het voorstel van mevr. Roos-Breed in te gaan. Mevr. Roos-Breed zegt dat er toch controle mo gelijk is. De heer Trapman zegt, dat dan een adviseur zou moeten worden aangesteld, die zooveel prooent van de aanneemsom moet hebben en op die manier wordt er weer bijgelegd, hetgeen men misschien door aanbesteding zou uitsparen. Zonder de' vak menschen hier te kleineeren is het ons toch alle maal bekend, dat nooit iemand van hen -oen net heeft gebouwd en de gemeente zou dus als proet konijn dienen, wat veel te riscant is. Spr. zal niet de oude geschiedenis ophalen, maar hii dacht dat de gemeente met 'Noorderlicht leergeld genoeg betaald had. Het klinkt prettig en aanlokkelijk om het werk door mensohen in ae gemeente te laten doen ,maar in dit geval moet ook spr. het ontraden. Spr. wijst er nog op, dat de huisaanleg door de firma's uit de gemeente kan gemaakt worden, zoo dat toch de zalcenmenschen er aan verdienen. Voorzitter zegrt, dat „Heemaf" vorig maal ook de verplichting had, werkloozen te werk te stellen. De heer Trapman: Zeker, en die voorwaarde zal ook 'nu* worden gesteld. Mevrouw Roos—Breed kan zieh dan bij hot voor stel van B. en YV. neerleggen, mits de Sohager men- schen te werk gesteld worden. De heer Trapman: Dat staat vast. De hoer Bregman wil dan aanbesteding onder le klas firma's en dan kunnen B. en W. met een voorstel komen en de raad beslissen. De heer Van Nuland oppert de idéé om het werk door de gemeente in eigen beheer te doen uit voeren. antwoordt, dat het porsonoi»! van adressanten wondt voldaan, om nog dezen win- - ter aansluiting te krijgen. De heer Trapman antwoordt bevestigend. Juist daarom hebben B. «en W. zoo'n groote haast ge maakt* verloden week is het verzoek pas ingekomen. De neer Helder wijst er nog op, dat het meffc zich feniet zal kunnen bedruipen, maar dat reke ning is gehouden met de hier meermalen uitgespro ken meening dat de buitenmenschen niets nebben en toch voor een ten ander moeten betalen. De exploitatie-rekening zal nu ook anders luiden dan vorig maal. Het voonjtel-Bregman, aanbesteding onder eerste klas firma's wordt verworpen, de heer Bregman al leen voor. Het voorstel van B. en W. wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van Ged. Staten is indertijd een Provinciaal blad ingekomen met de voorwaarden waarop gemeentebe sturen subsidie kunnen ontvangen voor de bestrij ding van tuberculose. Ged. Staten vragen voor 1 September "bericht wat of de gemeente in deze denkt te doen. Tevens is ingekomen van de afdeeling van Het Witte Kruis alhier, een subsidieaanvrage van f275 voor de verpleging van tuberculoselijders. B. en W. stellen voor, dit bedrag te verleenen en aan Ged. Sta-* ten dit mee te doelen. De helft van dozo bijdrage zal dan van de Provincie terug worden ontvangen. Overeenkomstig hot voorstel van B. en W- wordt besloten. Bü de rondvraag zegtde heer Van Nuland dat op verren afstand de wijzers van de Jdok onzicht baar zün en spr. vraagt of ze niet oons verguld dienen te worden. Voorzitter zal er den gemeente-oprichter naar vragen De heer Bregman brengt ter sprake het straat werk aan do Gedempte Gracht. Spr. dacht, dat volgens de begroeting tot aan do Ligt zou worden gegaan en nu is men verder. De heer Trapman deelt mee, dat bij de katholieke kerk is begonnen met goede oude steen en en daan door later is begonnen met nieuwe steenen dan gedacht was. Spr. dacht dat de heer Bregman blij zou wezen, dat het werk zoo is moegeloopon, -P/a h 5 duizend nieuwe steenen zijn nog uitgespaard voo* de kantlaag voor het trottoir van de Laagzijde. Spr. heeft vorig maal reeds gezegd dat B. en W. prao- tisoh willen .werken en hfj had gedacht, dat de heer Bregman daarmee hu eens aoooord zon gaan- De heer Helder licht nog toe, dat steenen zijn gekocht, die meer grond dekten, dan gedacht was. De heer Bregman juicht het toe, 'dat er meer be straat kon worden, maar naar aanleiding van dê opmerking van den heer Huiberts over den toestand! aaan de Markt, had spr. gedacht dat die stoenemt voor andere (deelen der gemeente hadden kunnen dienen. De heer Trapman zegt dat de heele Gedempte Gracht noodig vernieuwd moest worden en dat net ook uit het oogpunt van economie beter was ge weest, dit in eens te doen. Evenwel, de finantaën laten dat* niet toe. Het ophalen van kuilen op de Markt zal gebeuren en bij de a.s. begrooting zal wel worden voorgesteld' oen groot deel der markt te verbeteren. Maar een paar duizend steenen geven daar niets voor. Hierna volgt sluiting. Later werd op voorstel van B. en W. nog goed gevonden, om ue Oosterstraat tot aan den ingang van de gasfabriek geheel te bestraten, met aan beide zijden een loopstraat. Door krabben worden huidaandoeningen nog e» ger. Wend Fosteris Zalf aan, die onmiddellijk vo> zaohting geeft en uw kwaal geneest. Inderdaad een probaat geneesmiddel. In zeer handige tube-verpak hing f 1. VAN DEN ALG SECR. Mün adres is niet meer Gorn. .Bokstraat, doch Landbouwstraat 15. BONDSBESTÜTJR. Vergadering op Zaterdag 9 Augustus, 's avonds half acht, bij den heer NT de Jong te BarsingeA- horn. Opening. Notulen© n Register. Regeling athie- tiekdag ló Augustus. Loting der verschillende no's, enz. Bespreking van oenige paaien jaarvergadering. Ingekomen stukken. Wat veflfcr ter tafel komt Sluiting. Aan den athlotiekdag zullen volgens ontvangen mededeelingen deelnemen: B.F.O., Excelsior, Con .ïerdia. D.Ö.S.K.O., W.F.C,, Sparta, Voorwaarts, K.F.C., Blauw-Wit, N.V.V., H.F.O, en DFC, O.k aan do andere voroonigingen is inmiddels een aan gifte-formulier gezonden, dus zn kunnen alsnog meedoen. Vóór 7 Augustus inzenden. We wekken ook onze vereenigingen op, aan de wedstrijden te Hoorn doel te nemen, waarvan brio ven u door mij zijn toegezonden. Denkt er aan*. Athletiek is voor voetballers in ons district d s zomersport. L. F. KLETTERT. De heer Helder odaarvoor geen tijd heeft en dan zou heel anders te en de oorzaak vindt bij Ged. Staten. B. en W. wil- werk moeten worden gegaan. De gemeente moet dan len niet alleen1 rekening houden met het belang inkoopen doen enz. en dan wordt het veel duurder. J JBI., van den betrokken ambtenaar, maar rekening hou- Spr. wijst op de ervaring die do gemeente hoeft, met een of meer elftallen willen uitkomen, uit, den met het finantieel belang van de gemeente en gehad met de uitbreiding van het not naar de Nes, j mij voor 20 Augustus aanstaande nauwkeurig op te daarom een salaris betaald zien naar het werk,, Jaarsdorp en Lagedijk, Wen eerste klas net voor geven gnet hoeveel elftallen zij deelnemen, 6n uid aan de betrekking verbonden. het gold daaraan besteel. Bij aanbesteding moet opgave vergezeld te doen gaan van do wenscheen. De heer Huiberts informeert of de ontvanger ook worden begonnen met het maken van een .bestek, die zij speciaal in acht genomen willen zien, wat zijn kantoor betaalt. een deskundige moet worden benoemd en die des- Voorzitter zegt, dat hij dat zelf moet betalen. kundige kan nog onder één hoedje spelen met den De heer Bregman- zegt, dat bij de bepaling van aannemer, het door den Raad gewenschte salaris de Raad Mevr. RooeBreed zegt, dat het wel wat goX heeft besloten dat zoolang de ontvanger dit kantoor lijkt, maar spr. voelt veel voor de argumenten van moest huren hem daarvoor f300 vergoeding zou degelijkheid en zij kan daarom niet met hot voors el- worden gegeven en anders kon hij gebruik maken Bregman meegaan, <*n zal tegen het voorstel van van de commissiekamer. haar partijgenoot stemmen. Voorzitter gelooft niet dat een dergelijk besluit De neer Van Erp vraagt of wanneer het voorstel is genomen van B. en W. wordt aangenomen, aan d n enseh VAN DEN COMPETITIELEIDER. Ik noodig de secretarissen van do vereeru giPK' die in de aanstaande competities van den W.l' die zij speciaal in acht genomen willen zien, wat betreft speeltijden, uit- en thuiswedstrilden, scheids rechters. enz., waarmee dan zoo mogelijk rekening zal worden gehouden. Verder verzoek ik alle personen welke in Öe aanstaande eompetitio als scheidsrechter van don W.F.V.B. willen fungeeren, mij daarvan voor 20 Augustus aanstaande kennis te willen geven, waarbii zij dan ook hun speciale wenschen kenbaar kumwn maken.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1