Wonden Klooster balsem De dingen om ons heen. auto in de richting naar Apeldoorn en dus aan de- zelfdo zijde van den we/? als de wielrijders. De va- dor, het gevaar ziende, liet zich aan de linkerzijde j van den weg vallen, maar zijn zoon, die tusschen de twee elkander passeerende auto's wilde doorglippen, werd door den achter hem rijdende auto aangereden met 't gevolg, dat hij het linkerheen brak. Ernstig! aan hoofd en armen gewond is hij per ziekenauto naar het Apeldoornsche ziekenhuis overgebracht, waar bij onderzoek bleek, dat ook nog een paar rib ben waren gebroken. Op den Zijlweg te Haarlem heeft Woensdagavond een ernstig ongoluk plaats gehad. De 65-jarige J. C. van Baren reed op zijn rijwiel aan den verkeerden kant van den weg. Een auto kwam aangereden en op het laatste oogenblik wilde de man nog over steken. Dit werd hem noodlottig. Hij geraakte on der den auto en bekwam een schedel- en bekken- fractuur. Hij .werd naar het gasthuis overgebracht. De heer van B. heeft een vrij rustigen nacht gebad. Er is echter levensgevaar aanwezig. Woensdagavond reed te Zwolle de 24-jarige heer Stuiver op zijn motorfiets achter een auto. Hij wilde een zijstraat, inslaan toen van do andere zijde even eens een auto die van den heer V. uit Velp kwam. welke laatste hem door den anderen auto niet opmerkte. De heer St. geraakte met zijn rech terbeen bekneld tusschen den opstap van zijn motor iets en ren auto. Zijn onderheen brak en hij bekwam verder een gecompliceerde beenfractuur. De heer St. ver' naar he- Sophia-Ziekenhuis overgebracht. De autobestuurder ha-'' geen schuld. DB RCTTERDAMSCEE TRAMWEG-MIJ. EN DE AUTOBUSSEN. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, die de verbinding met de Zuid-Hollandsche eilanden onder houdt, gaat den strijd met de autobussen aanbinden. Men heeft bij de „Hannoversche Waggonfabriek A.G." voorloopig drie zeer moderne benzinemotorwagens besteld F.en dezer wagens i9 thans aangekomen en werd beproefd. De geleverde wagen heeft veertig, met kussens be- kleede, zitplaatsen le klasse; hij is smaakvol inge richt. Bovendien zijn er acht staanplaatsen op de balcon9. De verlichting is electrisch. De wagon wordt in den winter door het koelwater van de motoren ver warmd. Gemengd Nieuws. EEN GEESTDRIJVER. Het Bat. Nbl. van Maandag 14 Juli schrift: Zaterdag jl. hebben bestuur en politie te Meester Cornelis bij Pasar Rebo een geestdrijver gearres teerd, wien het reeds gelukt was zich eenigen aan hang te verwerven. Met den geestdrijver werden elf volgelingen gear resteerd terwijl een aantal' Blanke wapens en wat geld in beslag genomen werden. Het geval is op zichzelf van weinig beteekenis. Het had echter men denke aan Tangerang tot een ernstige rustverstoring kunnen uitgroeien, vooral waar Pasar Rebo, en trouwens de geheele streek boven Mr. Oomelis tot aan de grens der af- deeling Buitenzorg bekend, men mag wel zeggen, tamelyk berucht is wegens de onrustige elementen onder de bevolking. Een jaar of tien greleden kwam het, naar men zich zal herinneren, by Pasar Rebo reeds tot een uitbarsting, waarbij bloed is gevloeid en militaire hulp moest worden ingeroepen. Wel is later geblekeh, aafc men toen het geval veel te don ker had ingezien, doch duidelijk kwam reeds des tijds aan het licht, hoe weinig er noodig is om in dio omgeving de bevolking op een dwaalspoor te brongen, terwijl het onderzoek inzake Tangerang eveneens heeft geleerd, dat ook die bewdging eigenlijk in het boven-Meostorsche is ontstaan. Wat nu hot geval betreft, dat tot de arrestaies van Zaterdag aanleiding gaf, kan nog het vol gende worden medegedeeld; Een in de dossa Krangan wonende inlander, Li- dok genaamd, een ooloe-oeloe desa, (iemand, belast met do verdeeling van irrigatie-water) propageer de reeds sedert twee jaren godsdienstige leerstellin gen, waarvan hij eigenlijk zelf niets begreep. Hij suggereerde zijn volgelingen o.a., dat het niet langer noodig was den langidurigen en kostba ren pelgrimstocht naar Mekka te ondernemen, wijl de poortwachter van het Hiernamaals, Hadji Kano man overleden was en diens geest in de gedaante van een verlosser zich in Krangan- zou komen ves tigen. Wanneer de Messias zou komen, wist ook Lidek niet te vertellen, maar dat hij op zekeren dag komen moest,stond bij hem vast en hij wist deze overtuiging zijnen volgelingen z x>danig in te pren ten, dat deze zijn woorden geloofdene n zich op zijn advies het hoofdhaar lieten groeien, opdat zij een behoorlijk onderscheidingsteeken zouden vertoonen, en, als de tijd gekomen was, niet verward zouden worden mot Chmeezen en Westerlingen, van wie de Messias natuurlijk niets zou willen weten. Zoodra de machtige geest Zich in Krangan zou hebben gevestigd, zouden Lideks volgelingen behoo- ren tot de bevoorrechte schepselen, die vrij gesteld zouden zijn van allerlei verplichtingen... Na het gebeurde te Tangerang gaf ook de assis- tent-residont van Meester Cornelis aan de inlanjdsche bestuursambtenaren in zijn ressort de opdracht, even- tueele nadere verschijnselen van mogelijke andere godsdienstige uitwassen op te sporen en nauwkeurig na te gaan. De assistent wedana van Passer Rebo, wlen de eigenaardige handelingen van Lidek en consorten waren gerapporteerd, liet in verband hiermede de lieden gCrimnen tijd bespieden. Toen nu Zaterdag Lidek ten huizo van zekeren St. Ennan, een zijner volgelingen een z.g. heilige bijeenkomst had be legd met het oog op den Lebaran Hadji, achtte men den tijd tot in gr y ping gekomen. Zooals gezegd werd Lidek met 11 volgelingen opgepakt. Bij hot nader ingesteld onderzoek bleken drie en veertig personen by Lidek's beweging te zijn aange sloten; het vermoeden is gewettigd, dat dit aantal zal blijken grooter te zijn. Voorts is gebleken, dat Lidek van zijn volgelingen b;i toetreding een kwartje benevens twee oenten vroeg. Het kwartie behield hü, de 2 centen gaf hij terug aan do betrokkenen, die net geld moesten begraven bii de padi teneinde een voorspoedige groei van het gewas te waarborgen. Na een kort tijdsverloop moesten de aangeslo tenen nogmaals betalen, doch nu een halven gulden, alweer vermeerderd met twee centen; dén nalvén gulden hield Lidek, do oenten stond hij grootmoe dig af als middel' om de menschen geluk aan te brengen. En de goedgeloovige bevolking toonde zich nog vrijgevig op den koop toe. Zoo schonk een jnlandsohe vrouw, Njanjot ge naamd, getrouwd met een grobakvoender, bezitter van vier paarden, één paard aan Lidek voor een waardige ontvangst van den Messias, Hadji Kano man.... Ton huize van Lidek werden bij huiszoeking vijftien golloks gevonden, welke in beslag genomen werden. De kapmessen waren deels gewikkeld in witte doeken anderdeels „aangekleed" als poppe tjes in fraaie zijden gewaden en neergelegd in kleurige zijden bedjes. Eveneens werd achterhaald een beidrag van ruim tien gulden aan centen, welk geld verdeeld over de golloks, in witte zakjes op de wapenen genaaid werd aangetroffen. Lidek bleek niet t-> kunnen lezen nóch schrijven. Van den Koran weet hij niets af. Ongeveer tien Ërzaakt door branden, snijden jten, builen en insectenbeten ijk behandelen met AKKER'. jaren geleden is hy wegens diefstal veroordeeld geweesc. Hij zal thans gerechtelijk worden vervolgd wegens oplichting. Het onderzoek duurt nog voort. HET VERHAAL VAN EEN TERECHTSTELLING. Er is een verhaal van Victor Hugo: De laatste dag van een ter dood veroordeelde. Gruwelijke lec tuur! Maar de onopgesmukte, nuchtere beschrijvin gen, die er in sommige Engelsche bladen worden gegeven van den laatsten nacht van den giftmenger Vaquier zijn niet minder schokkend. Sommige bla den publiceeren zelfs de afbeeldingen van de gevan genispoort te Wandsworth, in welke gevangenis Va quier zijn laatste weken opgesloten zat en waar hij is opgehangen. De belangstelling bij de menschen milGonnair, het ingewikkelde öhineesche recht en den gecompliceerd en Chineeschen adat draagt de kwestie een zoodanig ingewikkeld karater, dat Se behandeling van het proces -om deze millioenen- erfenis buitengewoon belangrijk en interessant be looft te worden. In ieder geval staat vast, diat de aanspraken vdn mrs. Wellington Koo, noch die van haar zuster, onbetwistbaar zyn en dat voor er door een of anderen rechter een uitspraak wordt gedaan er hevipre strijd zal pioeten worden gevoerd om de millioenen van den overleden Chineeschen magnaat. OVERVAL OP EEN TREIN. I Zeven gemaskerde gewapende bandiet n zyn, na I vooraf de rails met olie te hebber, ingesmeerd om "den gang van den 'trein te vertragen, nabij Mar- 8eille een goederentrein binnengedrongen, waarin o.a. 80.000 francs aan ryksgelden werden vervoerd. Zy overmeesterden en ontwapenden den chef van den bagagewagen en konden ten slotte ontkomen. IN BRITSCH-INDI8 WORDT HET VROUWEN KIESRECHT GEVRAAGD. Vooraanstaande vrouwen in Indië zijn bezig met het opstellen van een memorandum, dat zal wor den aangeboden aan de commissie, die een onder- zoek instelt naar de werking der staatkundige her- voor die poort is weliswaar ietwat ziekelijk en af- vormingen van 1919, en zal aandringen op de in- keurenswaardig, maar toch wel verklaarbaar. Im- voering van het actief en passief vrouwenkiee- mer9, men weet van te voren ongeveer hoe laat het recht. Zij betoogen, dat in verband met de maat vonnis wordt voltrokken. De wijzers van de groote schappelijke verhoudingen het toekennen van uit klok boven de poortdeur spelen de rol van den recht aan de vrouwen in Indië noodiger is dan aan zandlooper, het attribuut van den Dood. En zoodra die Westerlandsche landen, het valluik onder de voeten van den veroordeelde KROKODILLEN-IDYLLE. zich opent en hij in de diepte verdwijnt, waarbij het zich met een scherpen schok strak spannende touw het vallende lichaam plots tegenhoudt, zoodat hem de nek wordt gebroken en de dood onmiddellijk in treedt, wordt een bulletin aangeplakt en weten do wachtenden dat het voorbij ia De menschen zijn ten zeerste ontroerd, velen knielen neor en bidden, an deren beginnen te weenen, weer anderen gaan gil len of vallen flauw. En wie van hevige emoties De weg van Batavia naar Tandjong Priok wordt onveilig gemaakt door krokodillen, die zich daar wanneer de duisternis invalt, wel eens te slapen leg gen. Een .automobilist, daarvoor gewaarschuwd, reed dwars over zoo'n ondier, dat blijkbaar alleen maar 'n weinig ontstemd moet zijn geweest over zoo'n gebrek aan eerbied. Toen de wagen op den eg weer langs die plek kwam, was de kro- len oi vanen nauw. an wie van nevige emoties kodir minste weer in het moeras naast den u na houdt kan voor de poort van de Wandsworth-ge- h n t IS vangenis op dag enMur van een terdoodbrenging verdwenen. Het „N. v. d. D. v. N, I,, meldt, dat aan dien drang botvieren. Vooral indien, zooals ditmaal, de menigte te vroeg gekomen is en tot aan het bepaalde uur moet wach- tên op de aanplakking van het officieele bericht dat j de executie heeft plaats gehad. Vaquier was tusschen acht en negen uur 's avonds I te bed gegaan; maar hü heeft bijna niet geslapen. eenige jagers, Europeanen, er op uittrokken om op ruiming onder de krokodillen in die streek te hou den. Zy> hadden twee dieren onder schot gekregen, die zy in triomf Aeèvoerden piel een levend kro- koddlletje van .een meter lang, dat door een van de jagers in zijn nekvel was gegrepen. EEN VREDESCONFERENTIE OP HET GEBIED Hü was in hooge mate zenuwachtig en opgewonden ®ER VARIéTéS. en weende herhaaldelijk. Voortdurend bleef hij aan j Sinda twee ongeveer boycotten de Fransche de bewakers die met hem in de cel waren betuigen 011 Duitsche variéte-artisten elkaar, thans worden onschuldig te zijn: „Het la onrechtvaardig. Ik ben stappen gedaan om tot den vrede te komen. De onschuldig". Dat herhaalde hij telkens. Tevergeefs onlangs te Parijs opgerichte internationale ver- trachtten de bewakers hem tot rust te brengen. En ©©inging van vneté-artisten is tot het inzicht geko- het was gedurende een van zün protesten, dat hijinen, dat een voortdurende internationale uitwisse- door een geweldige hoestbui werd overvallen en Bofi? van artisten noodig is,daar anders het publiek bloed opgaf. Onmiddellijk werd de gevangenis-dok- ter gehaald, die Vaquier wat ingaf om hem te kal, meeren. Tusschen vier en vüf uur sloot hü voor korten er genoeg van krijgt altyd dezelfde personen te zien optreden en tenslotte de variétés gaat mijden en naar andere amusementen gaat. Thans is een deputatie van d'e Parysche vereeniging naar Ber- tijd de oogen, maar tot een genisten slaap kwamlijn vertrokken om daar te oonfereeren met ver- het geen moment. Om zes uur werden Vaquier's kleeren vest. pantalon en een wit hemd die hij bij de terechtzitting had gedragen, hem in de cel gebracht. De beide bewakers hielpen hem, zich aan te kleeden. Vaquier verklaarde zich er over ver baasd dat kraag en d'as ontbraken. Hü' was onacht zaam op zijn tollet, en kamde noch zün haard noch zijn hoofdhaar. Thans werd hem een uitgezocht ontbijt voorgezet, doch hij nuttigde enkel wat koffie en geboterd brood. Hij begon in zijn cel op en neer te loopen tot half negen, toen pater OXZonnor, de katholieke gevange- nisgeestelijke, bü hem binnentrad. De priester spoorde Vaquier er toe aan, te be rusten en op zijn verzoek, knielde de veroordeelde en bad. Vaquier werd opnieuw door een hevlgen angst bevangen toen Baxter, de beul, met zün beideyj.ju[ helpers, Willis en Phillips, binnentrad. HU beefde j gedaan en daarinCtle do bevolking van een groot vreeselijk toen hem do armen werden vastgebonden; j doel van de Noordkust van het gewest Pekalongan YY"» n n w KH V» .l/Y„la)\nAM V, i-vrv-t An„ nYtAalA* S J uil. 1- JJ fcegenwoordigers van directeuren en .artisten, ten einde te komen tot opheffing van den boycot. NAAR HET BELOOFDE LAND. Uit New York wordt gemeld, dat er in de Ver- eenigde Staten gedurende het afgeloopen belasting jaar 670.000 immigranten zijn aangekomen, ofschoon er volgens de nieuwe immigratie-bepalingen slechts 357.000 personen konden worden toegelaten. Dit ver schil is toe te schrijven aan het aantal der uit Ca nada en uit het Zuiden komende landverhuizers. EEN BERUCHT ROOVER GEVANGEN GENO MEN. De Pekalonganache correspondent van de Loo. schrijft: De veldpolitie in het regentschap Pokalqpgan heeft korten tijd! geleden een zeer goedé vangst maar hü kuste het kruisbeeld, hem1 door den priester voor de lippen gehouden. De gevangene werd nu, ondersteund1 door de bow wakers naar den overkant van de gang geleid een afstand van ca. 1% M. Vooraan schreed de priester, die de litanie der stervenden zeide. Toen Vaquier's voet het valluik op het schavot aanraakte, en hem de witte kap over het hoofd werd geschoven, ontsnapte een kreun aan.zijn lippen. Toen viel hij 2 M. en binnen 30 sec. nadat Vaquier zijn cel had verlaten was hü dood. De gevangenis-autoriteiten hadden alle maatrege len genomen om verzet of een scène bij de terecht stelling te voorkomen. Maar in het uur, dat aan de terdoodbrenging voorafging, was Vaquier door een krankzinnigen angst bezeten geweest rrN GROOTE STEENKOLENBERG IN BRAND. Leipzig, 12 Aug. Sedert verleden week Dinsdag staat de reusachtige kolenvoorraad van de bruin- kolenfabriek Leipzig-Döhlutz in brand. Ten gevolge van afzetmoeilijkheden was de voorraad bruinko len, welke in een reu9achtigen berg ligt opgestapeld, steeds grooter geworden en een week geleden is hij door zelfontbranding aan het smeulen gegaan. Het is bij smeulen gebleven, zoodat de brand nog steeds niet uitslaat. Men hoopt alsnog den vuurhaard t© hereiken en den brand te blusschen. OM VELE MILLIOENEN. De regeling der erfenis van den multi_mlllionnair Oey Tiong Ham's, oud_majoor. Chinees van Sama. rang. zal wel heel wat voeten in de aarde hebben zoowel wegens de ingewikkelde organisatie zijner za ken, als om de eigenaardige wettelyke kwesties, wel ke zich daarbü voordoen. Naar de „Javaboae" vernam, arriveerde de echt- genoote van den Chineeschen minister van Buiten- landsche Zaken, mevrouw Wellington Koo, niet al leen op Java ter büwoning van de begrafenis haars vaders, doch ook ter treffing van een regeling bij de verdeeling van het door Oey Tjong Ham nagelaten kapitaal, dat ongeveer 140 a 150 millioen gulden groot is. Mevrouw Wellington Koo meent gerechtigd te zijn. als erfgename op te treden, doch zeer waarschünlïjk zal ter handhaving van haar aanspraken het ge recht in de kwestie worden gejeend. De kwestie is zeer gecompliceerd en in hoofdzaken ruw geschetst als volgt: Uit Oey Tiong Hams eerste huwelijk werden hem twee dochters geboren. De tegenwoordige mevrouw Wellington Koo huwde eerst te Semarang met den Engelschman Stoker, van wien zij evenwel le Lon den weder scheidde, om daarna te trouwen met den toenmaligen gezant van China in Londen, den te gen wooraigen minister van 'Buitenlandsche Zaken van China, dr. Wellington Koo. Mr. Wellington Koo is dus gehuwd met de eerste dochter van den over leden millionnair. De tweede dochter van den grootkapitalist huwde met den tegenwoordig als medicus te Singapore ge vestigde Chinees, dr. Kan Teng Liang. Uit eenige wettige ne ven-hu wel üken had Oey Tjong Ham echter meerdere kinderen, waaronder zoons, terwül naar beweerd wordt hü ook nog een kind geadopteerd zou hebben. Bü de verdeeling van de millioenen-erfenis rüst natuurlijk onmiddellük de vraag: Wie zün de erf genamen? Deze kwestie is er een van internationaal privaat rechtelijk karakter en deed reeds ernstige meé- ningsverschillen geboren worden, Vroeger is Oey Tjong Ham Nederlandsch Indisch onderdaan ge weest, doch $it onderdaanschap hoeft hij verloren» terwijl het met is uitgemaakt of hij op het oogen-' blik van zyn dood genaturaliseerd Japanner, Ja pansoh onderdaan, Chineeech of Engelsch onder daan was. Hierdoor is nog niot. uitgemaakt, door welken rechter de erfenis kws'ie m> ef wo -'eu behand 1 doch door het groot aantal nakomelingen van den bevrijd yan iemand', die haar gedurende ongeveer zeven jaren achtereen op ergerlijk© manier getérro- riséerd heeft. Het klinkt schier ongelooflijk d'at het gedurende zoo'n lang tijdperk onder den rook van de verschil lende langs de Noordkust gelegen afdeelingshoofd- plaatsen mogelijk is om aan ajle pogingen van de politie te ontsnappen. De oorzaak ligt in de groote vrees van die zijde van de bevolking voor de wraak van den hoofdman der bende en zijn aanhangers voor het geval dat der politie inlichtingen verstrekt werden. Ondanks dat gebrek aan medewerking, om niet te spreken van tegenwerking, is het der politie ,ten slotte toch gelukt, om Kasmali, zoo heet d'e leider van de bende, onschadelijk te maken. Toen de politieautoriteiten 'door spionnenbeiichten op de hoogte waren gekomen van de verblijfplaats van Kasmali, trok een patrouille van de veldpolitie eenigen tijd geleden in alle stilte gedurende dé vroege morgenuren er op uit in de richting van de distnctshoofdplaats Wiradessa; doch ziet, toen men bij de aangewezen plaats aankwam, bleek de ezochte de politie te sglim af 'geweest te zijn; hij was net een uurtje te voren verdwenen. Geluk kig liet de patrouilleoommandant zich daardoor niet uit het veld slaan, doch besloot, na voorzichtig inlichtingen aangaande den weg. welke Kasmali ge volgd had, ingewonnen te hebben, het spoor van dezen te volgen. Het geluk was hem gunstig; onder de meest mo gelijke voorzichtigheidsmaatregelen werd' do aan gewezen plaats andermaal door de agenten van ae patrouille omsingeld, waarna de patrouille-com mandant zich voor de woning van den reeds zoo lang gezochte vertoonde. Een vrouw, die zich voor de woning bevond, riep, op het zien van de politie iets naar binnen, waarop Kasmali onmiddellijk aan de tegenovergestelde zijde het huis uitsnelde. Zich aldra den weg Jioor een politiepost versperd ziende, trachtte hij zioh door een sprong in een nabij gelegen suikertuin te redden, waarbij hy ech ter achtervolgd werd door een agent van de veld politie en een van de dessapolitiebeambten. Doch inmiddels had een h^fJ agent van de veldpolitie de vlucht geziene n e omtrekkende beweging naar den suikertuin gema.v ,-oodat Kasmali zich op een gegeven oogenblik tue-ichen twee vuren in bevond. Fluks maakte hij halt, haalde van onder zyn sarong een z.g. verkapt geweer te voorschijn met de be doeling om op de politie te schieten: het geweer ketste echter, tegelykertyd schoot een van ae poli tiemannen hem met zyn revolver in de linkerhand. De vluchteling kwam te struikelen, richtte zich echter onmiddellijk weer op en deed een aanval op de politie, daarbij zijn verkapt geweer gebrui kende als slagwapen. De politie echter, werdé en groot aantal met spreuken beschreven.pa piertjes alsmede een aantal djimats gevonden, waar aan de man in de oogen van de angstige bevol king zijn onkwetsbaarheid en onvindbaarheid voor de politie ontleend heeft De optimisten, die hebben volgehouden, dat ds conferentie in Londen zou leiden tot het beoogde doel, zullen misschien gelijk krijgen. Misschien, doéh ook niet meer, dan dat. Want de toekomst blijft uiterst onzeker. Feitelijk is het eenige, dat werkelijk bemoedigend kan worden genoemd, het feit, dat geen enkel der premiers naar huls kan gaan zonder een resultaat op zuk, omdat alle volken evenzeer belang hebben bü een règeling van de groote vraagstukken en van het herstel van orde en rust in Europa. Maar onmid dellijk komt dan weer do tegenwerping, dat hoewel zij allen belang hebben bü een regeling, die regeling voor elk hunner er anders uitziet. Wat voor dJen een prachtig zou zijn, is voor den ander het grootst denkbaar nadeel of onrecht. Toen alle regeeringen destijds met meer of min der spoed en meer of minder geestdrift het Dawes- j plan aanvaardden, hebben wiji er dadelijk op gewe- I zen, dlat zij dit deden met de onuitgesproken reserve, dat het plan zou worden uitgevoerd „zooals zij het opvatten" en dat die opvatting voor alle belangheb benden verschillend was. Trouwens het feit, dat men volle drie weken on derling te Londen heeft moeten vergaderen om het eens te worden in den boezem der Entente zelf en dat toen men het eens was, er nog allerlei onderwer- pen waren, waarover niet eens was gesproken, om- dat hét te veel „kruidje roer me niet" was, bewees al, dat er van een eensgezinde opvatting in het minst geen sprake was of kon zijn. Echter men werd het in zoover eens. dat men een basis had om de Duitschers te laten komen. Ook met hen kwam men tot overeenstemming wat het Dawes-plan betrof. Duitschland had het aanvaard in zijn geheel en I I bleef bü zijn meening, dat het naay letter en geest uitvoerbaar wa9 en derhalve aannemelijk was. Pre- I cies wat de andere mogendheden haddon verklaard... Alleen was een klein verschil van meening over een niet geheel onbelangrijke kwestie, n.1., die lot- ter en geest. Het herstel der administratieve en eco nomische eenheid van Duitschland, door de com missie onder leidüng van Dawes tot absolute voor waarde gemaakt voor de uitvoerbaarheid, beteekende' voor de Duitschers de onmiddellijke ontruiming van het Roergebied, terwijl de Franschen zeiden (werkelijk meenen kan men zooiets dwaas niet) overtuigd- te zijn, dat die eenheid allang hersteld was, als zij Franschen slechte verklaarden, dat zij bij gelegenheid wel eens zouden weg gaan met hun troepon en als zij den economischen kant d©r sanc ties ophieven. Dit was een zaak, die de conferentie niet aanging en derhalve moesten Herriot en Stresemann het. on der elkander uitdorschen, waarbij natuurlijk de Bel gen het niet onder zich konden laten te verkla ren, dat wat Frankrijk doet welgedaan is en dat zij het er heelemaal mee eens zijn. Een verklaring, die sedert een jaar of tien vrij eentonig klinkt. Het sitond dus tusschen Frankrijk en Co en Duitsch land en de groote moeilijkheid is simpel en alleen: v/anneer wordt het Roergebied ontruimd, wanneer is de eenheid van Duitschland hersteld en dus wanneer kan Duitschland geacht worden volgens de uitdrukkelijke voorwaarde van het Davvesplan te kunnen beginnen met de uitvoering d'er regeling. Herriot blijft vasthouden aan: één jaar, behalve als Duitschland voort maakt. Anders wordt hij direct gewipt en zit hij met kleine twintig stemmen min derheid in de Kamer. Marx zegt, dat hij zulk een regeling nooit in den Rijksdag voor elkaar krijgt, en dat, het l>tw>«n b#- j maanden moet, geschieden. Anders stuurt men hen naar huls en moet de Entente maar zien wie deze I regeling wel zal aanvaarden. I Eenvoudiger kan het niet. Maar gemakkelijker wordt de oplossing zoodoende I geenszins. Zelfs de poging van Frankrijk om de Italiaansche delegatie mee te krijgen door te zinspelen op even tueels hulp van Parijs bij het vraagstuk der onder- linge schulden heeft niet gebaat en welk „compro- mis" er ten deze zou zijn te verwachten van Mac-' Donald of Kellog blijft een geheim. De Amerikaansche regeering heeft buitengewoon f nadrukkelijk te kennen gegeven, dat zij, al zou zij i willen wat zij niet doet toch geen verandering kan brengen in het congresbesluit wat de schulden aangaat, zoodat Herriot zelfs niet kan helpen, dat hem eenige toenadering tot het Duitsche standpunt zal worden vergeven, als Amerika iets van zijn vor- j dering zou willen laten vallen. Ook Marx kan niet verder gaan, want als Duitsch land een handelsverdrag sluit met Frankrijk, kan dit alleen zijn op grond van een uitruilen van cokos en erts, resp. uit de Roer en uit Lotharingen. Hoe zulk een verdrag er zou moeten uitzien zoolang de Fransche soldaten aan de Roer blijven en niemand eenige waarborg kan geven hoeveel hunner officie ren feitelijk ambtenaren van het Comité des Forgea zijn, kan alweer niemand zeggen. Als die ontruiming nu te koop was voor de cokes en voor een samenwerking op metaalgebied. die Frankrijk in dit opzicht zou maken tot do eerste mogendheid in Europa, zie dan was het wat anders; Maardit wil Duitschland liever niet. En ook de Britsche metaalindustrie heeft „eigen-1 aardige" bezwaren tegen een dergelijke Fransche suprematie. Bovendien is de afstand van de Duitsche tot de Britsche kust grooter, dan die van Calais naar Dover. Staaldat is kanonnen. En kanonnen dragen zoo ver. Als ze goed zijn. UITKIJK. hierop voorbereid, pareerde de slagen met de klewang en wist op een gunstig ippen op genade de slagen met de klewang en wist op een oogenblik den man een .paar fiksche kl'aj het hoofd toe te brengen, waarna deze vroeg en zich gevangen gaf. Zwaar geboeid werd hy naar het stadsverband te Pekalongan gevoerd, waar hy eenige dagen later aan d© hem toegebrachte hoofdwonden is overleden. De gevangenneming van dezen Kasmali is een groot succes voor de veldpolitie, die in den loop van dit iaar geleidelijk aan de verschillende ben de-leden heeft weten onschadelijk te maken. Uit het onderzoek naar de gedragingen van Kas mali en zyn mannen ingesteld zyn reeds een acht tal gevallen yan diefstal met geweldpleging tot klaarheid gekomen; bij het minste verzet van de zijde van de bewoners der woningen, welke het voorwerp van hun belangstelling waren, werd er van de zyde der bandieten geschoten; zij bleven bij die handelingen echter zeer hoffelyk, want ze schoten nimmer op vrouwen. Bij een huiszoeking in de woning van Kasmali Reclames. De werkelijke oorzaak van pijnlijke gewrichten. Rheumatiek is de bekende naam voor py'n in da gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alk fichaamsdeélèn. De als rheumatiek bekendet pyn is in werké- liikheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bytyds Fos- ter's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. i Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristal len, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen en langs de wanden der aderen. Bij bewe ging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherp* hevige, verschietende pijn. Na verloop van> tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rneumatiscne pijnen in de dystreek noemt men ischias, in den rugspieren- spit, enz. Zoodra gy rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel' in dpn rug oi gij last krijgt van yirinekwalen, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te ginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheuma tiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellin gen, rugpijn, niergruis, enz. veroorzaken. moer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h f 1.75 per flaoon (geel etiket met zwarten op<lruk).

Schager Courant | 1924 | | pagina 10