ROMMELKRUID. wonden dikwijls reeds gedood bij oen tempera tuur van 45 graden C Schildluizen, die wat sterker zijn, sneuvelen toch zeker in een tem peratuur van 50 gr. C Wolluizen vindt men op Clivia's Zo zijn kenbaar aan de witte kleur, net hoopjes wol, die hij stukwrijvcn evenwel rood worden. Ze zijn zeer goed te verdelgen in heet water als voorgaand, ook door middel van een sponsje gedoopt in zeepwater. Thripa, heele kleine zwarto diertjes, treden meedtal op in een te hoogo temperatuur en dro ge atmosphoer en veroorzaken bleeko vlekken op de bladoren? Als spint, men bestrijdt deze door een niet te hoogo temperatuur en vochtige atmoepheor te onderhouden en doorheen op lossing van X deel Phytophïline op 50 deeien water, waarmee men. de planten sproeit. I DAHLIA'S. Om groote bloemen aan zijn- Pioen Dahlia's te krijgen broke men de zijknoppen naast de hoofdbloem weg. K. v. KEULEN, Tuibouwn» Onderw. EEN" NIEUWE AUTOMAAT. De massale productie van auto's tegen een lagen prijs is alleen mogelijk geworden door dat talrijke automatische machines zijn ge maakt, die onderdeelen tegen een zeer lagen prijs kunnen afleveren, omdat ar buitenge woon weinig loon per stuk op komt. Juist in een land als N—Amerika, waar de levcns- standdaard en dus zeker ook het loon van den geschoolden arbeider zeer hoog is, kan een dergelijke industrie alleen bestaan door de automatische machines. Een nieuw voorbeeld ervan is ©en machine, die in twee minuten in staat is om zes volle dig afgedraaide en van ringgroeven voorziene zuigers voor motoren af te leveren. Om het belang ervan' in te zien, dient men na «te gaan, dat do automotoren ten minste vier cylindors .Zorgt u goed voor mijn paard. Het is 't bes te dier van do wereld". De herbergier bekeek het armzalig© dier eens, maar hij zei niets en bracht Rossinant© naar den stal. "Poen hij terug kwam, zag hij, dat de beide meisjes (die nu niet meer hang waren) bezig waren, den goeden- ridder zijn harnas af te nemen. Maar, wat ze ook deden, de helm konden! ze niet weg krijgen, want Don Quichote had hem met een groen koordje stevig om zijn hals gebonden. ..Knip door", zei de waard. ,Neen, neen, neen," sprak Don Quichote, 4a: sta ik niet toe". En zoo bleef hij den heelcn avond met zijn kapotte helm op zitten. Dat was een grappig gezicht 1 .Jlaha", sprak Don Quichote, ^Neen, nog nimmer werd een Ridder, Als vanavond Don Quichote, Zóó door jonkvrouwen geholpen. Toen hij uit zijn dorpje kwam." De eenvoudige meisjes spraken geen woord Eindelijk zei do ééne: ,.Wilt u niet wat <ften?" „Ja", sprak Don Quichote, „ik merk, dat *t roe goed zal doen." De waard bracht hem nn oen slecht gekookte kabel jouw. met wat zwart brood. Don Quicho te begon te eten. Het was aardig. om dat te zienl Hij ha<ï nog steeds zijn helm op het hoofd, en omdat hij ho le handen noodig had, om de vizierklep om en dus vier zuigers hebben, zóodat een fabriek, die „slechts" 100.000 auto's per jaar moet afle veren in 300 werkdagen, dagelijks meer dan dertienhonderd zuigers kant en klaar moet krijgen. Een gegoten zuiger moet langs den cylindrjL schen wand zeer zuiver afgedraaid worden, terwijl ook de bovenkant volkomen glad afga. werkt moet zijn cn er ten minste drie groeven voor de afsluitende zuigerringen aangebracht moeten worden. Met gewone draaibanken zou dit boteekenen, dat de zuiger driemaal in di verse machines geplaatst moet wordjen, hetgeen mot het transport er tusschcn voel aan loon en aan tijd zou kosten. Dó nieuwe automaat hoeft zes stollen van drie boiols van speciaal staal, die zelfs bij zeer groots draaisn el beden bijna onmerkbaar afslij ten. Zo zijn) gevat in drie houdere, terwijl de af te werken zuiger vastgehouden wordt op een klauwplaat, die snel ronddraait. De vlakke bovenkant van den zuiger en de cylindrische wand worden tegelijk afgedraaid, en als de cylindrische wand ongeveer half klaar is, wordt automatisch oen derde houder togen den draaienden zuiger gedrukt In dien houder zijn drie gelijke Kitels boven elkaar aangebracht, zoodat op de juiste afstanden drie gleuven in den cylindrischen wond gedraaid worden. Tijdens die bewerkingen draait hot geheels toestel met de zes onderhanden zijnde zuigers rond en na twee minuten zijn de zaa stuks klaar en hoeft de geheele automaat ook een omwenteling gemaakt. Nu dient even gezegd te worden, dat de stellen beitels het werk be ginnen op tijdstippen, die telkens 90 seconden verschillen. Na een volle omwenteling van het geheele toestel is dus slechts de eerst erin ge zette zuiger klaar en is deze weer op de plaats gekomen, waar hij in het toestel is gezet. Dan houdt deze afdeoling van het toestel op te wer ken, de beitels worden automatisch van het werkstuk afgetrokken en een werkman heeft gelegenheid het afgewerkte stuk weg te nemen en een nieuw te bewerken stuk erin te zetten. Na twintig seconden is weer ©en nieuw afgeu werkt stuk bij dien arbeider gearriveerd, zoo dat deze juist tijd genoeg heeft om de ruwe stukken, die op een band zonder oinde bij hem komen, in de automaat te zetten ea de afge werkte op een anderen band ite deponoeren. hoog te houden, kon hij zeil niets in zijn mond steken, en daarom hiolpen d© beide meisjes hem. Maar hoe moest hij drinken? De waard vond er wat op! Hij nam de loop van oen oud geweer. Don Quichote nam het eene eind in zijn mond en de waard goot door het andera eind de wijn, die zoo door den loop in den mond van den ridder terecht kwam! Toevallig blies de varkenshoeder nog vier maal op zijn horen. „Ha', zei Don Quichote, „tafelmuziek!" Nu was hij er zéker van, dat hij in een prachtig kasteel logeerde en kostelijke spijzen at Eén ding vond hij nog jammer: dat hij nog niet tot ridder geslagen was! Maar hij zou 't dade lijk aan den waard vragen. Don Quichote vroeg den waard, hem te vol gen. Ze gingen den stal binnen. De ridder viel voor den waard op de knieèn en zei: „Nu sta ik niet op, edele ridder, voor ge mi) belooft, oen dienst te bewijzen, die alle ment. Bchon ten goede zal komen!" „Maar sta toch op", zei de waard, die veda. gen word. „Eerst beloven" zei Don Quichote. „Ik beloof het," antwoordde de waard. „Dat is goed," zei Don Quichote, „dit wilde ik u vragen: sla mij morgen tot ridder. Dezen nacht zal ik waken in uw kasteel cn als moru gen gebeurt, wat ik u vraag, zal ik alle wereld deel en doortrekken tot heil van do menach- heid." De waard, die nu begon te begrijpen, hoe M De geheel o machine weegt ruim 9000 Kg. en heeft een midellij-n van ongeveer 170 c.M.„ ter wijl de hoogte iets meer is dan drie meter. Er is gezorgd voor automatische wegvoering van alle draaispanen, voor automatische smering en zuivering van de olie, terwijl natuurlijk elk der draaiend© assen apart stop gezet kan wor den. Daar een zoo'n machine per uur 180 stuks zuigers precies op maat afgewerkt kan leve- ren, is het gemakkelijk in te zien, dat enkele dier machines zelfs do grootste fabriek kunnen bedienen en dat, al is ook de prijs van zoo'n automaat vermoedelijk zeer hoog, de kosten per stuk tot een minimum gereduceerd zijn. Natuurlijk is gezorgd, dat de machine in staat is om alle cylinders, waarvan de maten liggen binnen, bepaalds limieten, te bewerken. Die grenzen zijn 25 c.M. middellijn en 35 c.M. lengte, terwijl de cylindore voor auto's kleinera maten dan de genoemde hebben. EEN ZOUTSTAD ONDER DEN GROND. Zout is de ecnige minerale stof, die den mensch tot voedsel dient En leest men zoo voor en na al eens verontrustende berichten, dat een of ander mineraal langzamerhand uit geput zal raken, de hoeveelheid zout is zoo ge weldig groot, dat van uitputting der voorraad wel haast geen sprake kan zijn. Vooreerst zijn daar de groote wereldzeeën, in wier water geweldig veel zout in opgelosten toestand voorradig ia. Maar daarenboven zijn er zoutmijnen, in verschillende doelen der aar de. Daarbij zijn er, die onuitputtelijke voorra den bevatten. In G&Iicië bij de stad Wieliczka wordt de zoutlaag geschat «een lengte te hebben van 800 K.M. bij een breedte van 3 KLM. en een dikte van 360 M. Van de vroegste tijden af heeft men hier hel bergzout opgedolven uit den schoot der aard* roet het gevolg, dat ar groote onderaardsche ruimten ontstaan zijn. Door bekwame kunste naarshanden is hieraan gewerkt, de onder», aardsche ruimten vormen een soort stad, een prachtige stad met wegen, huizen, kerken, res taurant*. Alles is uitgehouwen in het beigzouk Vele geslachten hebben er aan gewerkt, zoodat hun kunstvermogen in deze onderaardsche stad is vastgelegd. Het aantal toeristen, dat elk jaar een bezoek met den ridder gesteld was, besloot om op alles ernstig te antwoorden, „maar", vroeg hij „hebt u geld bij u gestoken?" „Nog nooit heb ik gelezen", zed Dom Quichote, „dat een dolend ridder geld, hij zich had!" „Maar dat spreekt toch vanzelf", zei de waard, „geld en schoone kousen, nietwaar? En ook zalf, om wonden te genezen! Gewoonlijk dragen de schild knapen alles mee. Maar ook dikwijls dragen de ridders alles zelf in een groo ten zak. Ik geef u dien raad, oma niet zondes geld van hier te gaan!" „Ik beloof u, dat ik alles zal doen, wat a zegt! Maar nu wil lk op wacht gaan staan", kol Don Quichote. Hij nam zijn harnas me* en met zijn speer in de hand wandelde hij met deftige stappen het straatje voor den herberg op en neer. Nu brak de nacht aan. De waard, vertelde al zijn gasten, wat de rid der Don Quichote gezegd had en weldra be gluurden tien paar oogen don armen ridder. De maan scheen en allen konden hem goed aden- Eten van de ezeldrijvers waren er een paar die in den herberg bleven overnachten) nam voor de grap het harnas van Don Quichote weg. Had hij het maar niet gedaan! Don Qui chote, die alle» ernstüe opvatte, gaf hem met zijn speer zoo'n slag op 1 hoofd, dat de man buiten kennis neerviel.... Wordt vervolgd. brengt aan de zoutstad' is zoo groot, dat er een geregelde dienst met liften onderhouden wordt en tal van gidsen in dienst genomen zijn om den stroom van bezoekers rond te leiden. De eerste zaal, die men bij het afdalen be reikt, is de zoogenaamd©! Letower halzaal, een kamer 66 M. beneden de aardoppervlakte ge legen. In 1750 is de zaal voor 't eerst geopend. Verder vindt men op deze eerste verdieping de St. Anthooius kapel, die in 1698 reeds uitge houwen. is in het bergkristal, en waar duizen den vromen een bezoek komen brengen. Op bijzondere feestdagen en ook op verzoek van rijke bezóekers, die het betalen kunnen, wordt de onderaardsche stad schitterend ver licht door duizenden gloeilampjes. Het ontste ken van vuurwerk maakt alles nog meer sprookjesachtig. Het lichtgeflikker wordt dui zendvoudig weerkaatst door al de kristal muren. Van de eerste naar de tweede mijtnverdie ping lijdt een in het zout uitgehouwen trap, een machtige trap, die men vroeger heeft aan gelegd, toen liften nog onbekend waren. De trap voert den bezoeker naar een groote ruim te van 28 M. lengte, 18 M. breedte en 36 M. hoogte. Deze kamer werd in 1761 voltooid en heet de Michalowice_kamor. In het midden aan de zoldering hangt een lichtkroon van' zout, waarin- 300 electrische lampjes, die de geheele kamer schitterend verlichten. Door gangen en langs trapjes komt men in verschillende kleinere vertrekjes, sommige zijn gewijd aan de gedachtenis aan vorstelijke per sonen der oude Donaumonarchieën. Op de derde verdieping is het station van de onderaardsche spoorbaan, daar is ook het res taurant op een diepte van 210 M. onder de aardoppervlakte. Hier zijn ook verechillendo meren, waarvan er slechts één bezocht mag worden. Hat water is natuurlijk verzadigde pekel, het is dik en traag en ziet zwart. Doodsche stilte heerscht or Ten gerieve der bezoekers laat men er bootjes varen, die langs een paar kabels voortgetrok ken worden door den schipper. Het gaat lang zaam, heen en weer duurt hert reisje twintig minuten. Merkwaardige echo)s rijn er, een roep van den schipper wordt luid teruggekaatst, een schot midden op het moer veroorzaakt oen heele reeks echo's in de overigens stille een- saamheid, ingesloten door de prachtigste zout branden. Deze derde verdieping is de laagste, welko door toeristen bezocht mag worden. Er zijn er nog vier lagere, alleen toegankelijk voor de ongeveer duizend mijnwerkers, die er het zout loshakken cn weer werken aan nieuwe zout- paleizen„ die vermoedelijk door ons nageslacht bewonderd kunnen worden. M. MCA. Mica is de meest buigzame delfstof, die et* op aarde gevonden wordt. Bovendien heeft het de eigenschap, dat het tot heel dunne vellen ge spleten kan worden. Vroeger leverde alleen Rusland mica. Rus land werd vaak Mosoovië genoemd, en zoo doende betitelde men mica, met den naam Moscovisch glas. Dunne vellen zijn nl. bijna zoo doorzichtig als glas. Tegenwoordig zijn de vindplaatsen vele, In bijna alle granietsoorten. Maar vooral in Per- matit-rotsen, welke men aantreft in Rusland, Engelsch-IndiS en de Vereen igde Staten. In deze rotsformaties komt de delfstof voor in korte prismatische kristallen, welke men „boe ken" noemt. Als een ordelooze menigte op el kaar gestapelde boeken, zoo liggen de kristal len op en door elkaar tusschen het rotsgesteen te. Vooral in Bengalen rijn uitgestrekt® mica- lagen. Olm ze te bereiken moet men de rotsfor matie eerst met dynamiet laten springen, waar door menig kostbaar „boek" vernield wordt Tot op 100 M". diepte werken de mijnwerken* in de uitgehouwen gangen, ook wel in diepe putten. In groote putten worden eenvoudige ladders aangebracht, waarlangs vrouwen op cn r.eer klimmen om de micapakken naar hoven te brengen. De groote brokken worden met bastvezels samengebonden en op het hoofd naar boven gedragen, de kleinere schilfers in manden verzameld en zoo naar boven ge bracht Eau groot deel van de bevolking loeft van hot werken in de micamijnen en mkaputten. Gevaarlijk is dit werk in hoogo mate, want de mijnen en putten liggen verspreid in de dichte oerwouden-, waar het krioelt van tijgers, lui paarden, wolven en ander verscheurend ge dierte. Elk jaar worden er heel wal inlanders een prooi van deze roofdieren. De vrouwen, die de ladders op en neer gaan om de gedolven mica naar boven te brengen, zorgen tevens voor het verwijderen van- het overtollige water in de mijnen. Dit gebeurt ook langs do ladder» in een soort primitieve em mers. 's AVonds tegen zonsondergang werken alle mijnarbeiders en de vrouwen samen om de verzamelde micnblokken naar de* factorij te dragen. Dit geschiedt eveneen» door dragen op het hoofd of in manden. In de factorij zijn de sorteerders, die de boe ken tot platen splitsen van ongeveer 3 milli meter dikte. Verder sorteeren zij de platen naar grootte, kwaliteit en kleur. De helderste platen rijn hc ïurst Maar de minder heldere soorten hebben soms uit ank deren hoofde groote waarde. De mindere hel derheid wordt namelijk veroorzaakt, doordat andere minerale stoffen tusschen de platen ingesloten zijn. En daaronder zijn soms tour- mal ijn en granaat, beide dure delfstoffen. Die dure stoffen worden er door de splijtere uitge haald en zoo kan het gebeuren, dat de soorten van mindere kwaliteit juist door de ingesloten stoffen van groote woardo nog veel voordeel opleveren. Voor de filmindustrie wordt mica zeer veel gebruikt. Door bekwame kinderhanden wordt de delfstof ter plaatse tot film gespleten. De vraag naar kinderen voor dit werk is bijzonder groot, op sommige plaatsen zelfs zoo groot, dat de kinderen van het gezin de koet verdienen en de ouders leegloopen, dus leven vam de ver diensten hunner kinderen. Doordat mica een uitstekend isolatiemiddel is wordt er ook in do eloctritechniek veel gebruik van gemaakt. Mica-afval wordt met oen gom- soort hij hoogo temperatuur samengeperst on der zwaren druk cn isoleert zoo sterk, dat een plaatje van- 0.(185 m.M. nog een spanning van 1000 volt weerstaat Deze stof noemt men mi- caniet. De heiderats micaplaten doen dienst voor kijkglazen in ovens en fornuizen, worden aan gewend voor automobielbrillen, vensters in duikershelmen, voor roddingsmaskere, enz. Maar vooral de fihn en de el eotrotecbnlek hebben de vraag naar mica de laatste jaren enorm verhoogd. Zander mica zouden zoowel de filmindustrie als de cloctrotechniek welhaast onmogelijk zijn. M. HET HART VAN DE ATKLETEN. In vorige nummers van ons blad hebben wij iets medegedeeld, over onderzoekingen van ademhaling en bloedsuikergehalte van de nth_ leten; thans willen wij iets vertollen over on derzoekingen van den toestand van het hart van dé Marathonloop©!» in Aknerika. Bij deze onderzoekingen moet men twee soorten athle- ten onderscheiden: degenen, die een kort oogen blik groote spierinspanning noodig hebben (bv. gewichten heffen), de anderen, die spierinspan ning gedurende zeer langen tijd volhouden, al is de inspanning tijdelijk niet zoo geweldig als bij de eerste. (Voorbeeld: Marathonloopera, fiet sers op langen afstond). Men heeft zich vaak afgevraagd of athleten van de laatste categorie ook een vergroot hart hebben; immers derge lijke hart vergrooting verschaft de bezitters in- derdaad de mogelijkheid van grootere inspan ning en zij is ook vaak geconstateerd bij roera ten, die zware oefeningen moesten doen. Welis waar is het de vraag of zulk een hartvergroo- ting ook in het later leven van nut is men meent van niet maar tijdelijk zou ze volgers do onderzoekingen van den physioloog Hew lett, waarde hebben. Dit is van belang voor de vraag of athleten later een nortnalen levens duur hebben dan wel een verkorten, wat wel beweerd is. Zij, die de bevordering van de ath- letiek voorstaan, zullen verheugd rijn te ver nemen, dat hij de deelnemers aan de AmeriL kaansche Marathonwedloopen geenhartver- grooting werd vastgesteld. Alle deelnemers, de boste loopers uit de Vereenigde Staten en Ca nada, hadden eenige maanden vóór den wed strijd geregeld geoefend en de meesten hadden deze sport reeds 5 tot 15 jaar beoefend. Dö te loopen afstand 40 K.M. eischt geen ge ringe p ra ©staties van het hart der mededinger» en men kan dus wel zeggen dat, zoo eigens, bij deze groep hartveigrootrng moest gevonden wonden, mocht deze het gevolg zijn van lang durige arbeidsinspanning. Do grootte van het hart werd bepaald met Röntgenstralen; mij bleek volkomen normaal; eveneens hadden de deelnemers geen vergroot© vitale capaciteit van de longen. Natuurlijk gelden deze waarnemingen niet voor jonge menscben, die zich overmatig in spannen; trainen bestaat juist in het vasthou den aan de goede maat. EEN PAAR CIJFERS OVER ONZEN LANDBOUW. Hert is waar, dat de industrie den landbouw oenigszins verdringt en de landbouw in het economische leven niet meer zulk een alles overheerschende plaats inneemt als vroeger, maar de landbouw zal toch wel een hoogslbe- laDgrijke functie blijven vervullen, zoolang men niet langs scheikundigen weg de verschil lende elementen weet te fabriceeren, waaruit het menschel ijk voedsel moet bestaan. Kunst eieren, vleesch, aardappelen en granen zullen er wel nooit komen. De landbouw geeft ons di rect de goede gaven der natuur evenals de tuinbouw; de veeteelt doet het meer indirect. De eersten bieden ons aan, wat er gegroeid is. de laatste doet dit via de koe en ander vee. Volgens het officieele verslag over den land bouw in Nederland, over *23 is 272 pet, der to tale oppervlakte bouwland-, 38.2 grasland. 3 tuingrond, 7.6 bosch en 13.7 woeste grond. Men vergete bij de geringe oppervlakte tuingrond niet, dat daarop zeer intensief gebouwd wordt en bijzonder veel werkkrachten bezig zijn. Nie mand haalt meer uit den grond en geeft meer werk dan de tuinman. In geen provincie is meer weiland dan in Friesland, nergens meer bouwland dan ie Zeeland. De tuingronden heb ben de grootste oppervlakte in Zuid-Holland-, zeker een gevolg van de groote steden aldaar, die veel groenten en vruchten noodig hebben; het Weatland produceert bovendien ook voor den export. De meeste bosschen vindt men in Gelderland, dan Limburg, Utrecht en Noord- Brabant In *23 werden 7536 RA. grond ontgon nen en droog gemaakt Ren oppervlakte van 2855 HA. daarvan werd bosch. Wat do vruch ten betreft neemt rogge de eeroto plaats in, de tarwetee.lt is sterk verminderd. Reusachtig is de toename der teelt van aardappelen en sui kerbieten. Buitengewoon sterk te do opbrengst van den bodem in de laatste vijf en zeventig jaar toege nomen. Men zorgt beter voor den grond en doet roet kunstmest wonderen. De wetenschap heeft den landbouw groote diensten bewezen. De productie van! aardappelen was in het mid den der vorige eeuw per H.A. 120 H.L.; thans meer dan tweemaal zooveel, nl. 280 H.L. Een berg aardappelen en bieten brengt 0112»

Schager Courant | 1924 | | pagina 6