A GROOT BAL, Zondag 24 Aug. na afloop der Seriewedsfrijden in den pracht-Danssalon, staan de achter de zaal van Slikker. G. GEUS' lichte ongesausde Pruimtabak G. GEUS, Magdalenenstraat 14, ALKMAAR. DB KAASMARKT TE ALKMAAR. 'De Alkm. Ct. schrijft De aanvoer was Vrijdag belangrijk grooter dan die van .de vorige week. Dit wertl voor het grootste gedeelte veroorzaakt door den aanvoer van het groot aantal commissie stapels, dat de vorige week tengevolge van een R. K. Zondag niet ter maikt was gebracht. De totaal aanvoer bedroeg gisteren een 190.000 K.G. De prijs was goed, hoewel de hoogste markt f3. per 50 K.G. lager was dan die van de vorige week. De hoogste markt was f60.per 50 K.G., de ge middelde markt een f2 lager. De hoogste markt voor de commissiekaas was f4.— hooger dan die voor de Edammers. Dit ls in hoofdzaak het gevolg van het feit dat België een hoogeren prijs besteedt on de voorkeur aan dezen kaasvorm blijft geven. o Op de markt werd nogal druk gesproken over het feit, dat twee fabrieken van de 7, die georganiseerd zijn in de Coöperatieve Zuivel-exportvereeniging tot uittreding besloten. Deze fabrieken zijn die te Op meer en te Oudendijk. In een Woonsdag gehouden vergadering van de Coöperatieve Zuivel-Exportvereenigmg werd door de fabriek te St. Maartensbrug het voorstel gedaan om de Zuivel-Coöperatie maar stop te zetten. Geen enkele fabriek meende dit voorstel te moeten ondersteunen, omdat men inzag, dat dit te groote nadeel en met zich zou brengen. De fabrieken te Oudendijk en Opmeer besloten in hun ledenvergadering wel tot uittreding, doch een officieele mededeeling bereikte lot nog toe dienaan gaande het bestuur van de Exportvereeniging niet. Zou het zelfs niet mogelijk zijn, dat ook deze fa brieken, evenals destijds die te Heerhugowaard en Uitgeest weer op haar besluit terugkomen? Blijven zij bij haar besluit, dan mag met zekerheid worden aangenomen, dat de overblijvende leden er voor zullen bedanken met een dure zaak te blijven zitten, zoodat wel vaststaat, dat de uittredenden, in dien zij bij hun besluit blijven, belangrijke bedragen zullen hebben te storten. De Coöperatieve Zuivel-Exportvereeniging toch werd opgericht in 1Ö17, terwijl de bouw van het groote exportpakhuis aan de Handelskade in 1920, het duurste jaar om te bouwen, plaats had. Er zal dus nog vele jaren gewerkt moeten worden om de noodige afschrijvingen te doen. Het bestuur houdt zich echter overtuigd, dat bij een blijvende samenwerking de gemaakte verliezen ingehaald kunnen worden en dit te meer, waar het laatste jaar reeds een saldo opleverde en de eerste maancjen van di4 jaar reeds een belangrijk saldo brachten. De zaak staat Jïovendien thans zooveel gunstiger, omdat Duitschland weer op de markt is gekomen. De neiging tot afscheiding is in hoofdzaak ont staan, doordat in de laatste jaren, tengevolge van de beperkte afname door het buitenland, belangrijke verliezen werden geleden. De handel had echter deze verliezen ook te dragen. Blijven de fabrieken echter bij1 hun besluit tot uit treding, dan, zoo verzekerde men ons, wordt het voor de oveibl ij venden uitteraard gemakkelijker de zui- vel-export voort to zetten, aangezien zij1 dan een kleiner kwantum zullen hebben te plaatsen en bo vendien voor de rendabiliteit van een kleiner ka pitaal zullen hebben zorg te dragen. Van vooraanstaanden uit de landbouwkringen werd ons echter verzekerd, dat een uiteenvallen van de Coöperatieve Zuivel-Exportvereenigingen de be langen van den geheelen zuivelbereidenden boeren stand zal schaden. Dan toch zal noodwendig de con currentie van de thans vereenigde fabrieken weer ontbranden. Ifardgrondig spraken jsij: dan ook den wensch uit, dat de betreffende fabrieken alsnog op hun besluit terug komen. BEN ONFORTUINLIJKE INBREKER! Donderdagnacht heeft men getracht, in te breken in het perceel Elandstraat 120 te Den Haag, waar de bureaux gevestigd zijn van Van Vriesland en van de Ver. Fotobureaux. De inbreker heeft zich door een poort, gelegen naast het huis, en vervolgens door een raampje in de W. C. toegang verschaft. De ruit brak echter, waardoor de bewoner wakker werd. Deze heeft naast zijn bed een telefoontoestel hangen, waardoor het hem gemakkelijk was, de politie on middellijk van het gebeurde in kennis te stellen. De politie arriveerde weldra, waarop de inbreker de vlucht nam. Er werden schoten in de lucht gelost, doch de vluchteling, bleef niet stilstaan. Daarna loste de politie een schot op den man, dat hem raakte en waardoor hij genoodzaakt was, zich over te geven. De inbreker werd gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Voor zoover men kan nagaan, wordt er niets vermist. UITVOERING DER RIJWIELBELASTINGWET. Van bevoegde zijde meldt men. dat gisteren en vandaag te Amsterdam het wielrijdend publiek voor het laatst is gewaarschuwd, teneinde het in de ge legenheid te stellen de rijwielen alsnog van het voor geschreven belastingmerk te voorzien. Het wordt nu dus ernst. Deze laatste waarschuwing heeft op eenigszins uit gebreide schaal plaats gehad, n.1. bij groote gebou wen, bij de veerponten, cenige belangrijke overwegen en bruggen, waarbij o.a. aanmerkingen werden ge maakt op niet overeenkomstig de voorschriften aan gebrachte belastingmerken. In dit verband zij er op gewezen, dat het merk met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar moet worden beves tigd, hetzij aan de balhoofdbuis of een der buizen van het stuur, hetzij binnen vijftien centimeter af stand van dit laatste aan de bovenhuis van het rij wiel. Nadrukkelijk werd verzekerd, dat na 28 Augustus niet meer gewaarschuwd wordt. Ieder doet dus goed, ziin rijwiel onverwijld van het voorgeschreven be lastingmerk té voorzien. DE KANAALBEIS VAN EEN BALLONNETJE. Door den heer J. Kuhlemeyer te Apeldoorn is in de Valkenburglaan, in „Berg en Bosch" gevonden een ballonnetje, dat reeds een heele reis achter den rug had, want uit een aangehechte label bleek, dat het ballonnetje door den beer Leweo te Ramsgate (Engeland) was opgelaten. Ook werd op de label duidelijk vermeld, dat de „Daily Graphic" deze bal lonnetjes aan zijn lezers had verstrekt en daaraan een wedstrijd had verbonden voor den grootsten af stand, die door een dezer werd afgelegd, met als prijzen 10. 5. 2 en 1 pond sterling. DE VERHONGERDE ZWERVER TE BAARN. De vice-president van het gerechtshof te Amster dam, mr. P. J. Bijleveld, heeft een nader onderzoek ingesteld in zake het bekende geval van den verge ten zweraer. Zooals bekend komt de strafzaak tegen den ver- antwoordelijken politieagent 30 SejHember a.s. voor het Hof te Amsterdam in hooger beroep in behan deling. Getuigen zijn niet gedagvaard. DE INBRAAK TE KAMPEN. Na de vrijspraak van d§ verdachten inzake de in braak bij de Nederlandsche Bank te Kampen, waar bij een bedrag van ongeveer f 60.000 werd ontvreemd, heeft de politie niet stilgezeten; zoowel te Kampen als te Amsterdam bleef zij actief, cn de recherches van deze beide plaatsen bleven voortdurend mei el kander in nauw contact. Eenigen tijd geledèn mocht het gelukken een nieuw spoor te ontdekken dat geleid heeft ten eerste tot meer bewijsaanvoering der reeds berechte vey- dachten en bovendien tot nieuwe arrestaties. Gedu- rende de afggeloopen veertien dagen werden te Kam- pen en te Amsterdam samen zes personen gearres teerd, van wie er gisteren drie voor den officier van justitie te Zwolle werden geleid, De overige zijn, na verhoor, weder ontslagen. Enkelen hunner heb ben bekentenissen afgelegd, welke de hoop koeeteren, dat men thans achter de geheele waarheid zal ko men. Groote geldbedragen zijn echter niet meer gevon den, wat ook niet te verwonderen is, aangezien de meesten hunner er al dien tijd maar op los heb ben geleefd. DE GROENTENMARKT TE BEVERWIJK. Augustus is de boonenmaand en vanoude de druk ste tijd aan de groentenmarkt te Beverwijk. Ook nu weer blijkt de waarheid hiervan. Aan de R.-K. vei ling „Kennemerland" begint de veiling tuschen 12 en 1 uur en om 6 uur was deze nog niet geëindigd. Groote hoeveelheden snij- en spercieboonen werden aangevoerd in kisten en zakjes van 20 K.G. De fa brieken koopen nu groote massa's en menige huis moeder voorziet zich nu van de boonen voor de inmaak. Ook voor Duitschland worden groote hoe veelheden opgekocht en per spoor verzonden. Jammer dat vele tuinder» de dupe zijn geworden van minder nauwgezette zaadleveranciers. Daar in de omgeving niet voldoende zaadgood te verkrijgen was, is zaad gebruikt van andere soorten, waardoor de tuinders1 een minder goed soort kregen, Zoifels nu blijkt en waardoor de groente natuurlijk voor veel lageren prijs van de hand moet worden gedaan. JULIANADORP. Donderdagmiddag- omstreeks half vijf rukte al hier do brandspuit uit om assistentie te verleenen bij' den veehouder C. K. aan de Callantsoogervaart^ alwaar door hooi broei kans op brandgevaar bestond. JULIANADORP Tengevolge van een rukwind Js Vrijdagmiddag de tent van de Noord-Hollandsche Tentzending in elkaar gewaaid. JULIANADORP. De heer P. J. Slikker, bakker aan de Kooij al hier, laat zijn ouderwetechen oven yervangen door een moderne heeteluchtoven. JULIANADORP. De muziekvereeniging „Kunstzin" alhier is voor nemens om op Zondag 31 Augustus a.s. ter gele genheid van de verjaardag van H.M. de Koningin een concert to geven to Julianaxlorp in de tooneel- zaal van een heer C. Vader,, onder directie van haar volüverigen directeur, den heer G. H. J. van don Bogaerde. KOLHORN. De werkzaamheden in de polders alhier worden door de vele regens zeer tegengehouddn. Vooral het graanzichten gaat langzaam, nietteenstaande het groote aantal Belgische richters. De niet-vaste werkman heeft al veel verzuim en maakt jsooals men dit noemt „een goede week, maar een slechtó Zaterdag." der V.V. Excelsior te Anna Paqlowna Do reden hiervan is, dat de Zustervereeniging te Schagerbrug zoo vriendelijk is geweest om ook ha re draverij op denzelfdcn datum vast te stellen. NIEUWE NIEDORP. Donderdagavond heeft het bestuur der Begrafenis- vereeniging voor de tweede maal proeven genomen met het nieuwe automatische begraaftoestel van den heer Pasterkamp te Broek op Longendijk De eerste beproeving gaf aanleiding tot enkele kleine opmerkingen, doch bij de tweede beproeving bleek, dat de bezwaren geheel weggenomen waren. Het toestel voldeed zoo goed, dat met algemeene stommen besloten werd, om den leverancier te be. richten, dat de vereeniging besloot tot overname en ingebruikstelling. Stellig zal hierdoor de plechtigheid der ter aarde bestelling nog verhoogd worden. NIEUWE NIEDORP. Hev departement Nieuwe Niedorp dér Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen heef» voor hert aam. staande winterseizoen drie zeer mooie avonden ge organiseerd. Woensdag 15 October zal optreden de beroemde declamator Albert Vogel, Vrijdag 21 No vember zal de heer Hof van Den Haag ons iets vers tellen over electriciteit. Op een nog nader vast te stellen datum zal mej. Menagé Challa ons laten ge nieten van hare voordrachtkunst. NIEUWE NIEDORP. In de vergadering van de Woningbouwvereeniging bleek uit het jaarverslag, waaruit enkele punten werden gememoreerd, dat de toestand der vereeni ging zeer bevredigend*i9 over het afgeloopen jaar. De huizen zijn in dat jaar allen verhuurd geworden en er is geen huurschuld. De rekening van den se cretaris-penningmeester. den heer P. Haringhuizen, is door een® commissie nagezien, die bij monde van den heer P. de Boer verklaarde, dat alles in uitste kende orde is bevonden. Onder dank aan penning- onovertrefbaar van smaak, 12 cent per yaons, voldoet den meest verwenden pruimer- Te SCHAGEN bij J. SLIKKER, Hoogzijde. JULIANADORP. In do afgeloopen week beeft men 'ten behoé- ve van bete lectriscb bedrijf nog een kabel' gelegd vanaf bet sluisje bij het Vliegkamp de Kooij naar de brug in de Friesche Buurt ROLHORN. Alhier circuleert een adres aan den gemeente raad, verzoekende de kermis, welke samenvalt met do feesten te Schagen, dit jaar een week later ted oen houden. - KOLHORN. In de aardappelvelden wordt de ziekte geconsta teerd, ook in de late soorten. Van de regens natuur lijk. En de erwten zijn zeer slecht wormstekig. Dit weer van de droogte in den voorzomer. - ANNA PAULOWNA. Vrijdagavond 22 Augustus hield de vereeniginir „.Sportlust' een al'gemeene vergadering in net ?afé van den heer C. Slikker. De voorzitter, de heer D. Stammes, opent dé vergadering., heet de aanwezigen welkom en dankt het Bestuur van D.O.K.E.V., dat het gevolg heeft gegeven aan de uitnoodiging, om dezen avond hier aanwezig tè zijn. D.O.K.E.V. is uifcgenoodigd, zegt voorzitter, omdat "Sportlust" in afwijking van zijn gewoonte, ditmaal als najaarfeest geen harddraverij, doch athletiek-wedstrijden denkt te houden. De penningmeester, de heer A. Kos, doet daarop rekening en verantwoording. Het blijkt dat- de' ontvangsten bedroegen f 180.10, de uitgaven belie pen f"91.32; et is alzoo een batig saldo van f'87.18» De bescheiden worden nagezien door Je heeren H. Jonker Hz. en P. Sierwers, die verklaren alles volkomen in orde te hebben bevonden, waarop voor zitter de commissie dankt voor haar moeite en den penningmeester voor zijn goed beheer. Hierop voigf bespreking van net te hoi Jen na jaarsfeest. Het resultaat dier besprekingen was, dat het feest op 14 September zal gehouden worden en dat Conooraia van Breezand zal worden uitge nood igd, om het met muziek op te luisteren. Wat het programma betreft, zullen vereeniging»- en .personeel© wedstrijden gehouden worden, waar toe men zich tot W.F.V.B. en Turnkring /.al wen den. Het programma zal omvattenEstafetteloop, polsstokhoogspringen, 100 M. hardloojpen, hoog-ver- springen, touwtrekken, Duitsehe driesprong, slin gerbal-verwerpen en zoo mogelijk 3000 Meter hard- Ioopen. Voor eiken wedstrijd zullen een verguld zilveren medaille, qen jrroote zilveren medaille en-Ö6n kleine zilveren medaille worden ter beschikking gesteld. Tot jury -leden worden benoemd dp heeren V. Kaan, N. Kobbce en C. Keijzer, terwijl voorts nog een hoofdleider zal' worden aangezocht. Zoo mogelijk zullen de feestelijkheden met vuur werk worden besloten Hierna rondvraag, waarop voorzitter de vergadering sluit met dank voor de aangename samenwerking en den wensch voor het welslagen der feestelijkheden. WINK EL j Het bouwen van een woonhuis mét boet voor den heer J. Leijen Gz., thanp_nog wonende fe Hel der, welk werk bij de .aanbesteding niet is gegund, is thans opgedragen aan den timmerman P. Blom te Barsingerhorn. WIERINGERWAARD. De Electriciteit is aan den Barsingerweg nog steeds niet geheel in orde. Men wacht altijd nog op enkele meters en meterborden. Zij, die nu reed9 enkele avonden hun licht bran den, zijn allen vol lof, en ook vooral zij die het ge bruiken voor kracht Bij de slagers Hoogland en Mosk zagen we een motortje om gehakt enz. te draaien. Het ging keu rig. De heer Tauber is in zijne smederij bezig om 't aan te leggen voor de boormachine, slijpsteenen enz. Meerdere neringdoenden hebben nog plannen. Ook in verschillende boerderijen, zal electriciteit voor kracht worden- ingericht WIERINGERWAARD. Do harddraverij die door de Sportclub alhier was bepaald op 21 September, is thans nood gedwongen gesteld op 7 September. meester en commissieleden werd' de rekening goed gekeurd. De secretaris-penningmeester wordt her kozen met algemeen-© stemmen en neemt de herbe noeming aan. NIEUWE NIEDORP. Ter gelegenheid vaa het 40-jarig jubileum van de gymnastiekvereniging „Hercules" en -het 20-jarig jubileum van de damesgymnastiekvereeniging „Hé- bé" zullen op Zondag van Schutkermis, 31 Augustus, gymnastiekfee-sten gehouden worden op het sport terrein. De burgerij zorgde, dat er een voldoén waarborgfonds aanwezig is. terwijl er zeer vele me dailles beschikbaar zijn gesteld voor de diverse te houden wedstrijden, als: estafetteloop, polsstok- hoogspringen, verspringen, touwtrekken, enz. HOENDERPEST. In de provincie Utrecht heerscht op 't oogenblik de hcenderpest. Gewaarschuwd wordt tegen den aan koop van nieuwe hoenders. Het is beter zich voor- loopig met eigen fok te helpen, dan gevaar voor besmetting te ioopen. Dieren onder verdachte verschijnselen gestorven, kunnen ten onderzoek dat gratis geschiedt wor den opgezonden naar de Rijksseruminrichtmg te Rotterdam of het Instituut voor Parasitaire en In fectieziekten, Biltstraat 168, Utrecht. In geen geval late men gestorven hoenders op de boerderij liggen of werpe hen op de mesthoop. Men begrave de cadaverv^en 60 70 c.M. diep in den grond, of, wat nog beter is, men overgiete ze met petroleum en verbrande ze. Verdacht uitziend pluimvee dient terstond te worden afgezonderd. OPLEVING IN DEN VEEHANDEL. Aangezien ten gevolge van hier te lande hecr- schende veeziekten de fokveehandel ernstig was ge stremd, wordt als bewijs v.oor een wederopleving van dezen handel medegedeeld, dat gisteren op de „Eemland" van den Kon. Holl. Lloyd zijn inge scheept 23 stuks fokvee, alle ingeschreven bij het Nederlandsche rundveestamboek, n.1. 10 stieren en 18 koelen, bestemd voor Brazilië. BEHOUDEN AFSLUITBOOMEN. De Kamer van Koophandel voor Westfriesland heeft indertijd met het gemeentebestuur van Blokker meegewerkt om de afsluitboomen bij den gevaar lijken overweg bij „De Nadorst" te behouden. Het spoorwegbestuur wilde er echter niet toe overgaan dat besluit in te trekken, waarop de gemeente Blok ker zich tot den Minister heeft gewend, die volko men de bezwaren heeft erkend en heeft besloten, dat de afsluitboomen niet mogen verdwijnen. BRAND. Donderdagnacht te twee uur is brand uitgebroken in een dubbele behuizing aan den Verlengden Oostenveg 21 te Groningen, bewoond door den ge meentewerkman Havinga en den caféhouder Pel grim. De bewoners moesten in nachtgewaad de vlucht nemen. Een der kinderen was genoodzaakt uit hét raam te springen, de jongen kwam er goed af. Een half uur later was het perceel bijna uit gebrand. Alles was verzekerd; de inboedels van beide bewoners echter laag. WINKEL. Aan het verslag der gemeenschappelijke gasfabriek, ontleenen wij, dat in 1923 geproduceerd werd 395.238 M3. gas, waarvoor noodig zijn geweest 1.079.117 K.G. steenkolen, welke tevens nog opbrachten 16060 H.L. cokes, 1205 H.L. cokesgruis en 69069 K.G. koolteer. Van het geproduceerde gas werd over meters ver kocht 346094 M3. en wel in Nieuwe Niedorp 149.031 M3„ Oude Niedorp 39187 M3„ Winkel 157.876 M3. Het gemiddeld verbruik per meter is te Nieuwe Nie- derp 550 M3., te Oude Niedorp 409,8 M3. en te Win kel 509.3 M3. Van de cokes werd verkocht 10459 H.L., cokes- gruis met inbegrip van den voorraad op 1 Januari 1923 2021 H.L. yan de koolteer 61889 K.G. Door ver koop van gas werd ontvangen f 45176.71, van cokes en gruis f 13350.15, van koolteer f 1937.27. Aankoop van steenkolen vorderde een uitgaaf van f23024.19. Rente en afschrijving f 17886.70, salaris en loonen f 13048,82,onderhoud van ovens, machines, gebouwen en leidingen enz. f 6907.24kantoor, be lastingen, onkosten enz. f 1926.90%. Behalve de ontvangsten uit verkoop van gas, en bijproducten, werd ontvangen aan meterhuur f 1877.73; aan verkoop van magazijn, afval, huren enz. fl364.77K. Over 1923 werd een winst gemaakt van f 912.77S. Het nuttig verbruik ging vooruit met 49395 M3. gas. NIEUWE NIEDORP. De kolfsociëteit „Over de Helft" hield 21 dezer vergadering in „Prins Maurits". De heer H. Wilbrink opende deze niet drukbezochte ledenvergadering, waarna de notulen van- 16 Augustus 1923 worden geJ lezen en goedgekeurd. Daarna wordt behandeld! de beschrijvingsbrief voor de vergadering van den Nederlandschen kolf, bond. Deze vergadering zal plaatsvinden op. Maandag 15 September in het café „Do Waakzaamheid" \q Koog aan dc Zaan. Aldaar zal op 14. 15 en 16 Sep. tember plaatsvinden de Bondswedstrijd. Besloten wordt, om f25 bijdrage te schenken- ln verband met de viering dit jaar, vdn het 40-jarig be staan van den Ned. Kolfbond. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergadering te Koog a. d. Zaan op 15 Sept. a.s. wordt benoemd do heer Jn. Peetoom te Nieuwe Niedorp. De heoren Jn. Stammes, Nieuwe Niedorp, J. Goet, Alkmaar en D. Blaauboer, Barsingerhorn. worden aangewezen tol korpskolvers, de overig leden (met uitzondering der zoogenaamde „buitenleden") worden als Juniori&scn opgegeven. Plaatsvervangende korpskolvers worden de heeren P. Koopman, J. B. Wilken en A. .Sanders. De heer D. Rempt wordt benoemd tot secretaris van „Over de Helft" en neemt dit aan. Hierna, slui* ting. MIJNONGELUK. Te Heerlen is Donderdagnacht een jongeman uit Hom in de mijn gedood door afvallend gesteente. EEN EIGENAARDIGE VANGST. De landbouwer Jan Hutten heeft bij de begraaf plaats te Harderwijk een kangeroe gevangen. Jam mer dat de hond het dier zoo gebeten had dat het eenige uren na de vangst stierf. WINKEL. r Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie wordt het verkeer van rij- en voertuigen over don weg van Winkel naar Lutjewinkel stop gezet vanaf 25 Augustus hs. Alsdan zal' oen begin worden ge maakt met de reeds lang voorgenomen vernieuwing van de brug in dien weg door den Oostorpolder. Na die brug wordt de brug dü het Raadhuis vernieuwd, zoodat het verkeer geruimen tijd gestremd zal zijn. Het verkeer in do richting Hoogwoud-Schagen vice versa zal dan geleid worden over don West- friesehen dijk en Molenkade door Lutjewinkol en het verkeer Nieuwe NiedorpSchagen vice versa zal zijn weg vinden door de Moerbeek. NEDERLANDSCHE TORPEDOBOOTJAGERS. De „Times" meldt, dat dé Nederlandsche Regee- geering besloten heeft een aantal torpedobootja- gers te doen bouwen en daarvoor onlangs teekemn- gen gevraagd hoeft aan eenie firma's in Engeland, Frankrijk, Duitschland en Ameria, die speciaal der gelijke oorlogsschepen bouwen. Na een nauwkeu rig onderzoek, meldt het blad, werdén de ontwór pen van de firma Yarrow and Co., te Seotstown gekozen. De torpedootjagers zullen nu op op ver schillende Nederlandsclie werven gebouwd worden' onder toezicht van do bovenbedoelde firma. Na informatie ter plaatse kan hot Hdbl'd. meo- deelen dat dit bericht slechts ten doel® juist is. Inderdaad zijn bij buitenlandsche firma's voorloopi- ge plannen aangevraagd voor den bouw van twee torpedobootjagei-s, waarvoor de gelden in do aan genomen begrooting al waren gevoteerd. Men zal zich herinneren, schrijft do Tel, dat voor deze jagers alsmede voor twee fl'ottillo-vaartui- gen, vft-kenningsvliegtuien en een begin term ijM voor een onderzeeboot-mijnenlegger op- do Ma- rinebegrooting van Uit jaar geiden, waren aange- j Vraagd, Behalve mot aen laatstgenoemden post, i die na aamneming yan een amendem ont-Dreösel- huys verviel, vereenigde do Tweede Kamér zich. na verwerping eener motie-Marehant, op 4 April jl. met do begrooting en daarmede met den bouw dezer nieuwe eenheden. Wat de 'bedde thans aan to bestedem jagers bo treft, welkeraanbouw uit Jiet verworpen vloot-' wet-ontwerp ia overgenomen, de totale kosten van aanschafing worden geraamd op 91/* millioen. Voor 1924 werd een eerste termijn uitgetrokken van 1.725.000 gulden. De helft van dit bedrag komt ten laste der Indische .begrooting; de helft ten laste van den Nederlanid'sohen nuitengeiwonen dienst. 1 l A. BRAK Az. f Hedenmorgen bereikte ons het droevig nieuws, dat de heer A. Brak Az. te Schagerbrug, Vrijdag- j avond te halfelf in den ouderdom van 60 jaar is overleden. Wel was do overledene langen tijd aan het ziekbed gekluisterd geweest en hoewel er steeds-! hoop op beterschap bestond, deed het uitblijven- van blijvende vooruitgang in den toestand van dien zieke het ergste vreezen, maar toch is dit vruchtbaar en werkzaam leven ten slotte nog snel en onverwacht afgesneden. Met den heer Brak is een verdienstelijk burger T der gemeente Zijpe heengegaan. Want hij nam eene v zeer vooraanstaande plaats in in) het leven zijner ge- meenite; die hem zoo lief was. Een goed mensch als hij was, behulpzaam en welwillend-, voor een ieder I bereikbaar, was hij zeer gezien en geacht, en het is wel zeker, dat zijn afsterven een moeilijk te vervul- len leegte zal achterlaten. Veel en velerlei was zijn werk in het algemeen belang. In 1914 werd hij lid van den gemeenteraad en bleef het onafgebroken tot heden. Daarna vervulde hij vier jaren' het wethoudersambt, van Sept. 1919 tot September 1923, wolk tijdperk zich heeft gekenmerkt door zeer belangrijke besluiten voor den vooruitgang der ge meente Zijpe. Mede onder zijn wethouderschap kwam de e-lectrificatie van Zijpe tot stand, tevens de waterleiding en de stortgrondenverpachting. De heer Brak was de man, in wien de workloozen steeds een goede hulp vonden en onvermoeid was hij ii het zoeken van) middelen, om tegemoet te komei aan de behoefte aan werkgelegenheid. Hiertoe was hij" in staat, zoowel al9 wethouder, als in zijn kwa- 1 liteit van secretaris van den Polder Zijpe. Tot de goed® samenwerking van gemeente en Polder was zeer vaak de heer Brak de onmisbare, krachtigs schakel. Niet belden heeft ook de heer Brak van zijn wer ken en streven onaangenaamheden ondervonden gelijk, ieder mensch, die wat i s en wat doet maar hij stond voor zijn overtuiging en kon er vaak stevig voor strijden! Jaren lang was Brak de Secretaris van de afd. Zijpe van de Holl. Mij. van Landbouw, en als zoo danig een der leidende .persoonlijkheden van de jaarlijksche tentoonstelling. Hij was de Boekhouder der Coöperatieve Malerij, en ook de Landbouw On derlinge profiteerde van zijnleidenden geest. Voorts vervulde hij de functie van lid der Schattingscom missie voor de Rijksinkomstenbelasting, en was hij plaatsvervangend Hoofdingeland van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier. Uit de oorlogscrisisjaren dient -gememoreerd te worden het zeer vele werk, dat de heer Brak hoeft verricht als lid der Landbotiw-commissio. De heer Brak nam voorts vele jaren een voor aanstaande plaats in in het politieke léven, hij was voorzitter der Vrijzinnig-Democratische Kies vereeni ging, en in die kwaliteit gaf fiij mede leiding bij alle verkiezingen der vertegenwoordigde lichamen. Van den heer Brak mag gezegd worden, dat hij wa? een goed democraat, een man. die voelde voor alles wat goed was en wat vooruitgang beteekende, dia wat over had voor den minderbedeelden medemensch en die daarvoor zijn tijd én werkkracht altijd .dispo nibel stelde. De heer Brak heeft gewerkt zoolang het dag was dat hij ruste in vrede! GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Guurtniida Maria, dochter van Petrus Maria de Wit en Maria Alida Roskam. Margaretha, dochter van Gerrit Betlem en Geertje Kaspers,

Schager Courant | 1924 | | pagina 2