ROMMELKRUID. Hiervoor 1b een frissche kelderruimte zeer ge schikt. Ook voor bloemen, die van nature traag zijn in het opnemen van vocht, zooals grootbloemi- gr Chrysanthen of papavers, of lange violier- takken, is een voorverblijf in diep water in den kelder het ©enige middel om te voorkomen dat ze in do vazen ontijdig slap worden. Op dez© wijze kan verwacht worden, dat de bloemen verder hun tijd normaal zullen uit dienen, Alleen hij hardnekkige gevallen van alnp worden of wol als er geen tijd of gelegen heid is voor bovengenoemde behandeling, kan de heet waterbehandeling worden toegepast Door de slappe bloemen in bijna kokend water te plaatsen, wordt nL het opstijgen van vocht In den stengel sterk bevorderd en ziet men de bloemen spoedig opstijven. We moeten de heetwaterbehandeling echter als een noodmiddel beschouwen. De stengels zien er nü. na het hoetwaterbad niet normaal meer uit. Liefhebbers kunnen er hun bloemen echter langer goed' door houden. „Floralia" K. VAN KEULEN, Tuinbouwvakonderwijzer. KLEINE BIJZONDERHEDEN. Volgens een Engelsch geneesheer krijgt 00 procent der machineschrijfsters vroeg of laat pijnen in dten rug of ruggiegmatsvericro m>- txdng. Het hart van oen flink en walvisch weegt' 1500 KjG. De rijke Amerikaan Anctrcw Carnegie heeft gedurende zijn .leven aan -kerken van ver schillende richtingen 7689 orgels geschonken, dio samen een waaide hebben van 6.000.000 dollar. De Javanen begraven hun dooden met de voeten naar beneden, rechtopstaande dus, en met het gezicht naar het Oosten gekeerd. Op het eiland Nleuw-Guinea leeft een vogel, die vergiftig -is. De inboorlingen noemen hem „do oden vogel". De speelkaarten zijn in 1392 door een schil der, Grigonineux, uitgevonden. Eten uitstekend middel tegen insectensteken lp de gestoken plek met een doorgesneden ui in te wrijven. Hij haalde een oud hoek en een kaarsje, zei tegen Don Quichote, dat hij knielen moest, mompelde wat voor zich heen en gaf vervolgens den ridder een klap in den nok en een op den rug en zeide: „Nu zijt Gij met recht Ridder!" Jk dank U", zei Don Quichote, „nu ga ik meteen mijn reis vervolgen". Hij zadelde zijn Rossinant©, steeg op en reed zonder verder iets te zeggen, heen. rv. „Naar huis terug", dacht Don Quichote, „om geld, schoon» kousen en nieuwe hemden te halen". Rossinante, die. naar 1 scheen, van verre do stal rook, liep, alsof zijn leven ervan afhing. Do Jonker had nog niet lang gereden, toen hij een geluid hoorde, alsof iemand om hulp riep. Aha", zei Don Quichote, .Abar i» Iemand, die mijn hulp noodig heeft" Hij wendde de teugels cn reed naar den kant, vanwaar het geluid kwam. Wat zag hij? Een boer, dio zijn werkjongen over do knie legde, en hem oen pak voor zijn broek gaf. De aarde wordt door ongeveeö 1700.000.000 menschen bewoond. M. onderzeesche bosschen. Om die te zien moet men naar de Falkland^- eilanden gaan, bij Zuid-Amerika, op de Ar- gentijnsche kust. Op de uitloopers der rotsen, die een 70 M. beneden de oppervlakte dor zee blijven, groeien de zeeplanten met takken van meer dan 60 M. lengte en vormen er een dicht onder- zeesch woud. Het water is er op sommige plaatsen zoo dicht begroeid, dat men er met een boot nauwelijks door kan komen. Soms ook zijn de takken en stammen niet zoo dicht op el kaan Dan kan men bij lood rechte zonbestraling diep in het heldere water zien en hel leven der visBchen gadeslaan, die daar spelen als kinderen in een bosch. Voor de groote roofvisschen vinden de kleinere vis sollen er een veilige schuilplaats, terwijl er voedsel in overvloed is voor de laatste. Bij de Azoron, een eilandengroep op de Westkust van Afrika 1® iets dergelijks. Maar daar zijn het geen in den bodem wortelende planten, doch zeewieren, die een groot deel van de zee met een dicht vlechtwerk bedek ken tot een zekere diepte. De Sargaao-xee worden die wieiteilanden bij de Azoren genoemd. Geen schip kan er door varen, want de schroef kan niet door de taaie massa heen komen. In vroegere eeuwen zijn sommige zeilsche pen er in geraakt, dfle zich slechts mot de grootste moeite er een weg door konden banen. Allerlei verhalen deden toen de ronde onder de bijgeloovige schepelingen. Er werd ver teld, dat do zee op sommige plaatsen zoo dicht begroeid was, dat een schip er geheel in vast geraakte. Dat was in den tijd voor de uitvin ding van het kompas, toen geen enkel schip zich nog ver van de kust waagde. M. bibliotheeken. Iedere stad heeft zijn bibliotheek of biblio theken, vele plaatsen hebben daarbij hun leeszalen, waar de bezoekers rustig de boek werken kunnen lezen, die om de eene of an dere reden niet uitgeleend worden. Toen Don Quichote dat zag, riep hij mei toornige stem: „Slechte ridder hoe kunt U iemand slaan, die zich niet verdedigen kon? Foei! Gaat op uw paard zitten, neemt Uw speer dan zal ik U eens leetren, hoe menschen als TT behandeld moeten worden." Toen de hoer de vreemde gestalte op het ma gere paard zag, werd hij een beetje hang, en sprak: „Heer Ridder, deze jongen is mijn knecht Hij heeft een paar schapen, die hij moest boei. den, laten wegloopen en daarvoor straf ik hem nul En ook dbet hij niets anders dan liegen!" „Laat den jongen los", zei Doof Quichote. De boer1 liet het hoofd hangen, en liet den Jongen gaan. Deze zei dadelijk: „Ik moet nog loon van negen maanden van hem hebbent" „Geef hem dadelijk het geld", zei Don Qui chote weer, .andersen hij hief zijn speetr op. „Neem me niet kwalijk, heer Ridder", zei de boer, „maar hij moet me nog echoenen en klee*. ren betalen". „Neen neen, daarvoor hebt U hem een pak voor zijn broek gegeven", zei Don Quichote. „Nu goed", zei de boer, „maar ik héb geen geld bij me. Als Andrcas mee in huis wil gaan, Bij den enortnon omvang van het aantal reeds verschenen en nog dagelijks verschijnen de driikwerken is het ondoenlijk een biblio theek samen te stellen, dio geheel volledig is. De meeste bevatten maar een zeer, zeep klein deel van alles wat er gedrukt is. Vóór meer dan 2000 jaar bestonden er reeds bibliotheken. Ib. het oude BabyloniQ had men reeds boeken van gebakken klei, netjes ge catalogiseerd. Een der grootste bibliotheken van fle Wöu reldi is de ,32>liothèque nationale" te Parijs. Zij stamt uit do middeleeuwen en telt meer dan 3.000.000 gedrukte boeken, een millioon prenten, 250.000 portefeuilles en 110000 manu scripten. Ook de bibliotheek van het Britsch Museum mag er zijn, hoewel pas in 1753 gesticht. Al leen de catalogus van deze boekerij telt 1300 foliodeelen, die een plaats vinden in een aan tal kasten, te zamen van 50 M. lengte. Elk foliodeel van déze catalogus bevat duizenden titels van boeken en geschriften, die in de bibliotheek aanwezig zijn. Een groote ronde leeszaal is doorgaans stampvol met menschen uit alle deel en der wereld, die hier hun speciaal-studie maken. Alles wordt er ondergebracht in deze biblio theek. Alle couranten worden er bewaard, al les wat er gedrukt wordt vindt er een plaats, elk jaar komen er een 40.000 deelen bij, d5e een plaatsje vragen in die galerijen en kamers met hun boekenkasten. De Nationale bibliotheek van de Vereenig- de Staten te Washington bevat 4.000.000 boe ken en heeft 7 millioea dollar aan Inrichting gekost. Men vraagt zich af, waar dit heen moet, nu er in den tegenwoopdigen tijd. dagelijks zoo veel nieuwe boeken bijkomen. Op den dknu is bet niet meer WJ t» houden zou men zoo zeggen. HL DiE RUTTER EN MEPPEL In de Aug—afL van het „Geogr. Jouraal" komt een aardige herinnering voor aan. de Hoi. landsche zeevaarders uit de 17de eeuw. Op twee zeer duidelijke afbeeldingen van een steen 4» Freetown (Siera Leone) opgegraven, leest men de namen van Hollandscha zeelieden, waarom, der dadelijk die van De Ruyter opvalt. Een dergelijke steen (misschien dezefde), waarop de namen van verschillende Engelse h« zeelieden, wordt reedti in 1607 vermeld door den koopman WÜliam Finch. Deze vermeldt oa. de namen van Sir Franc is Drake, die in 1580 SierH ra Leone aandeed op da thuisreis, na zijn tochl I zal ik hem alles geven.* Jk nog met hem meegaan?" zei de Jongen. ,„In mijn droom zou ik het nog niet doen; ik geloof, dat ik dan nog veel meer slaag zou krijgen, dan iki ooit van mijn leven gehad heb* „Dat verbied ik hem", zei Don Quichote, „en omdat hij een ridder is, zal hij H ook niet doen» daar blijf ik borg voor.** „Maar hij is geen ridder-, oei de jongen, „hij is gewoon Juan HaMuxto", ,Dat maakt niets uit", zei Don Quichote' kunnen ook Hlaldudo'a zijn, die ridders zijn, natuurlijk". „Ga nu maar mee, goede Andreas-, zei da boer, .^en ik ml je alles betalen", „Ik houd U aan Uw woord" sprak Don Qulf. chote, „geeft hem zijn geld en mocht ik later hooren, dat U 't niet gedaan hebt, zoowaar ik de dolende ridder Don- Quichote van de Man* cha ben, zoowaar-ml ik U zwaar straffen!* Hij gaf Rossinante die spoTen en reed weg. Maar de boer pakte den jongen beet en g&S hem weer een pak slaag. Zoo hielp Don Quichote de verdrukten! Wordl vervolgd. om de wereld, Thounos Condish (C&vendish) en Captain listen In het verslag van Condish' feis wordt deze steen echter niet vermeld. Een van de laatste reizigers, die de nota bekeek, was Sir Richard Burton. Deze schrijft in zijn aWanderings in West Africa" 1863: „Ik zette mijn onderzoek voort met het bezien van de eenige antiquiteit die Siërra Leone bezit. Het is een stuk! rots beneden King Jimmy's Bridge, langs het waterwerk. Volgens sommigen zette Sir Francis Drake hier zijn naam op met den datum van zijn eerste bezoek, anderen hebben dien met zekerheid toegeschreven aan Sir John Hawkins, den grooten slavenhaler, Negervoe ten en waterloopen hebben de inscriptie, die naar men vertelde 20 jaar geleden leesbaar was, geheel doen wegslijten. De rots is tot op den grond met ,griffonages" bedekt en met sommige goed gesneden letters; men kan ge makkelijk lezen: M. A. R V3TER VICE-AMIRALL VAN J30LLANT In 1ÖB3 werd bij een graafwerk een rotsblok met inschriften opgegraven op King Jimmy Wharf in Freetown. Mr. B. W. Fltch-Jonea, in genieur van het Public Works Departement, heeft daarvan de foto's genomen en teekenin- gen gemaakt van de inschriften. Do steen lag 0 voet onder den grond. Naar het uiterlijk te oordeelen, stond hij onder bereik van het hoogwater, De rots is syeniet en meet 20 v. bij 16 v. Van de talrijke Hoilandsche en Engelsche namen, initialen en data is het duidelijkst: M. A. RVITER VTCE-ADMIRALEN VAN HOLLANT EN WESTVRIES LANT. AD. 1664. I Veihonden met den naam van De Ruyter komt die van L G. Meppol voor. Bekleedde deze een dergelijken rang bij de vloot? Dan zou 1 meervoud te verklaren zijn. Het bezoek van De Ruyter had plaats gedurende den 2den Eng. oorlog, toen een Engelsche factorij op Tasso. eiland verbrand werd. MV. Fltch-Jones wijst er nog op, dat het aanbrengen van zulk een in schrift in syeniet met letters van 3 inch grootte een aanzienlijken tijd moet gekost hebben. Mo. gelijk is het, dat men daardoor aan* zijn eischen, op de Westkust bij het eind van den oorlog kracht kon doen bijzetten. Het is te wenschen, dat de verwachting van de redactie, de rots te bewaren als historisch monument, verwezenlijkt wordt. Ook, dat onze vertegenwoordiger daar een oogje in het zeil houdt, opdat bij verwaarloozing pogingen wor den gedaan den steen naar om land te doen vervoeren. Bekleedde Jan Cornelisz Meppel, die in 1665 stierf, denzelfden rang bij de vloot als de Ruyter? Men mag het aannemen. Onder de, naar zijn door Chr. Pierson geschilderd por tret, door Renier van Persyn vervaardigde gra vure staat Meppel vermeld als ,3- Admiraal van Holland! en Weert vriesland t onder *1 Col legia van 't Noord erquarti er" en daaronder de volgende dichtregelen, die wij, in de huidige spelling overgebracht, hier laten volgen: Dit'e Meppel die alleen, ten trots van Morhaee' mannen, Dreef na driedaagschen strijd drie Turksche roovers heen. Hij sloeg de Fransche vloot ten dienst der Castilianen, Waarna hnars kontngB beeld decs brave borat bescheen. t Hij kwam in Gothenhurg door 't Doensche zeeheir breken, Maar hoe voor *1 vaderland hij drong doof vuur en staal Den Afrikaan en Brit op bloedigst is gebleken Dus ken' Europa's twist Wfeetvriealand's N.R.Crt. admiraal. SKTSCRAPERS. Naarmate in sommige groote steden de ruimte om te bouwen schaarecher werd en dus de prijs van het bouwterrein hooger, heeft men het gezocht in hoogbouw. De lucht geeft ruimte genoeg. Maar de werkelijke bouw naar boven tot hoogten van eenige honderden metera is pas mogelijk geworden door de moderne techniek van staalbouw en met gebruikmaking van betonstructies. Te New York en Chicago, waar de grond prijs soms duizenden guldiens per vierkanten meter beliep, is men het eerst op de gedachte gekomen, die reusachtige huizen van staal cn beton op te trekken, ruimte gevende aan dui zenden bewoners. Op alle grondsoorten worden de wolkenkrab bers, dé skyscrapera opgebouwd. Al naar de noodzakelijkheid het eischt worden er heipa len geslagen of reusachtige zinker» diep in den bodem gebracht Daarop worden zuilen opgericht door dwarsbalken aan elkaar be vestigt!, om de stevigheid! te verkrijgen. Zoo ontstaat het geraamte, verdieping na verdie ping. En naarmate men hooger komt met het geraamte, vorderen ook heel> haren arbei ders met het aanbrengen dei u. 'ails en bet afwerken der lagere verdiepingen. Staal en nog eens staal. Het gebouw wordt als 'tware in elkaar geklonken. Handenarbeid wordt zooveel mogelijk uitgeschakeld. Wat zich er maar eenigszins voor leent gebeurt machinaal. Te midden van honderden kranen en lieren verrichten de werklieden hun ar beid. De machinaal opgeheechen zware balken schommelen aan kettingen, de arbeiders Maan op hangend! stijgerwerk en balancee- rende moeten zij de electrisch gedreven klink hamers regelen en zoo het eene stuk aan het andere vastklinken. En steeds maar hooger hooger. De Singer Cy heeft zoo'n skyscraper van 41 verdiepingen. De kelders gaan' tot 60 M. diep in de aard». Boven den beganen grond is de hoogte 200 M., van de onderste fundamenten af 270 M. Het stalen geraamte van het ge bouw weegt acht mdllioen K.G. en het geheel heeft 7 millioen gulden gekost De skyscraper van de Singer Cy was een der eerste, later zijn er nog grootera gemaakt. En tegenwoordig beweren de bouwmeestere, dat 150 verdiepingen en meer dan 600 M. hoogte best zal gaan. Tot nu toe is men nog niet verder gekomen dan tusschen de 50 en 60 verdiepingen. Maar deze torenhuizen op een grond opper vlakte van 30 bij 10 M. herbergen dan ook een stad van 30.000 inwoners. Daar is alles in. Men vindt er kerken, theaters, bioscoopen, kantoren, restaurants, hotels en woonhuizen. Tallooze liften brengen u in korten tijd op de bestemde plaats. Daar zijh boemel liften hij, die elke verdieping aandoen, maar ook sneltreinliften, die slechts op enkele verdie- pingenstoppen of in eeneu doorgaan tot in den nok. Zoo'n gebouw ia een stad op zich zelf. De architect Scmsch, die ook het Smger- gebouw ontworpen heeft, heeft een nieuw ont werp gereed liggen voor een gebouw van 660 M. hoog, waarvan hij de bouwkosten op 114 millioen gulden raamt. Do dikte van de fun damentmuren zou 4 M. worden, aan den top zouden de muren 30 c.M. dik zijn. Een belangrijk iets, waarop ook gelet moet worden bij den b<?uw van skyscrapers, is de winddruk. Die hooge gevaarten vangen' natuur lijk veel wind. De bovenste verdiepingen gaan hij storm tamelijk heen en weer. Daarom is 't noodig dat de samenstellende doelen stevig en elastisch aan elkaar verbonden zijn. Ge weldige binten, die van dfe fundamenten tot in den nok doorloopen, moeten de nooddge veilig heid tegen winddruk! geven. Bij het geprojecteerde gebouw van 660 M. heeft de architect Scmscb gerekend op een winddruk van 6 millioen K.G„ wat hij volr doende acht om de sterkste windbtooten te kunnen weerstaan. Mogelijk wordt hel riskant» werk nog binnen afzienbaren tijd uitgevoerd, waarme de dan een bouwwerk zou verrijzen, grooter dan de wereld nog ooit heeft aanschouwd, 100 M. hooger dan de grootste pyramide van Egypte, die tot heden nog niet overtroffen ia M. GEZINSONDERSTEUNING EN VERGOED INGSKASSEN. Men weet, dat sinds eenige jaren het systeem van gezinsondersteuning in de Fransche indu strie zich belangrijk heeft uitgebreid; volgens het oude principe ontvangen de arbeiders, die er een gezin op na houden, een toeslag op hun salaris in evenredigheid met het aantal Hrwto- ren. De toepassing van dit principe heeft aanlei ding gegeven tof het oprichten van kassen voor schadeloosstelling en gezinsondersteuning, die de industrieel»» stijven dom* middel van con tributies in evenredigheid met het aantal hun ner werklieden en waaruit de toeslagen en ge. zinsondersteuningen worden betaald. De vertegenwoordigers van deze vergoed inga. kassen houden een jaarlijkscb. congres, waar de werkingswijze en eventueels verbeteringen worden bestudeerd. Het vierde congres heeft plaats gehad in Mei jL te Mulhouse, alwaar vertegenwoordigers van 75 kassen waren bij eengekomen, evenals loden van sociale en in dustrie el e groepeeringen, van federaties van werkgevers, van Kamers van Koophandel. De vergoedingskas van Mulhouse is op twee na de belangrijkste van Frankrijk. Dit was een der redenen, waarom deze stad werd uitgeko zen door de commissie voor gezinsondersteu ning, een machtige federatie, die de meeste syndicaten van werkgevera en de meeste ver- goedingskassen groepeert Rapporten werden voorgelegd over: kosten bij de geboorte en van het onderhoud ten ge volge yan het achtereenvolgend ter wereld brengen van kinderen; de hygiènediensten van de kassen voor gezinsondersteuning; hy- giënemaatregelen voor de geboorte; de kassen voor geziroondereteuning in verhand met tu berculose; de werkwijze van de „bezoeksters" in het arbeidersgezin. Aan die rapporten wordt het volgende ontleend': Verleden jaar telde men in Frankrijk in hdt geheel 120 vergoedingskassen die 7600 onderne mingen groepeerden en 92 millioen Cr. aan on dersteuning uitkeerden ten gunste van. pl.m. 800.000 gesalarieerde». Heden bestaan er 161 kassen waartoe 9300 ondernemingen zijn toege treden, meer dan een millioen geaalarloerden vertegenwoordigende, welke kassen jaarlijks bedragen uitkeeren van meer dhn 128 millioen. Tusschen de beide vorige congressen had men 28 nieuwe lichamen geboekt, maar het to tale bedrag ten behoeve van de onder steuning was slechts roet 13 millioen vermeerderd. Een en ander is het gevolg van het feit dat dSe ondoreteuningsbedragen zijn verhoogd. De gemiddelde maand ol ijk.sehe ondersteuning ie gestegen varo 15.75 tot 19 fr. voor 1 kind; voor twee kinderen van 36.75 tot 46 fr.; voor drie kinderen van 63.36 tot 81 fr.; voor vier kinderen van 92.85 tot 124 fr. Indien men aan do bedragen welXe fle ven. goedmgakassen uitkeeren de bedragen toeu voegt welko oenige werkgevers (spoorwegmaiL schappijen en mijnbouwvereenigingen) recht streeks aan hun personeel uitkeeren krijgt dk- z» maatschappelijke poging tof bevordering der geboorten een oog belangrijker karakter: een

Schager Courant | 1924 | | pagina 6