Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuwe Reclames. BB OOGST OP DB GRONINGS CHE SLEL 't Ia weken aaneen n u al regenachtig, ongestadig; weer, maar broeierig ie het vrijwel geen enkelen dag pn dientengevolge hebben de te velde staande gewassen, die reeds voor 't grootste deel gezicht zijn, nog maar betrekkelijk weinig geleden. Wel iswaar begint de haver op enkele perceelen wat te schieten, de laatste dagen, maar van belangrijke schade als gevolg hiervan tan nog nergens gespro ken worden, zoodat, als het weer na maar mag om slaan en we enkele weken droogte krijgen, er voor den boer alle aanleiding is om over net oogstjaar 1924 meer dan tevreden te zijn. De gewassen toch, die vroeg het veld ruimen als vlas. karwy en kool zaad. gaven vrijwel zonder uitzondering een ruime opbrengst en weliswaar is met name van de karwü de prijs lang niet meer zoo hoog als 't vorige jaar, toen sommige boeren hun oogst verkochten voor AANGEVALLEN. dat men ln het buitenland pp grond van tta Iemand heeft bij de Amsterdamsche politie aan- wegingen dikwijls niet geneigd is aan den nood van gifte gedaan, dat hij Donderdagavond omstreeks de Duitsche bevolking te gelooven. En toch is de half elf in de Plantage Middenlaan, hoek Plantage toestand zeer bedenkelijk en wordt de naderende parklaan, te Amsterdam, is aangesproken door een winter weer met groote vrees tegemoet gezien. Wel hem onbekend persoon, die hem den weg vroeg. Ter- kan men den toestand nu niet zonder meer verge- wijl hij- antwoordde, werd hij; plotseling door den lijken met den toestand, zooals die voor een jaar man vastgegrepen, waarna er drie andere mannen hier hfëerschte. Toen was de inflatie het groote bij kwamen, die hem een gouden zegelring van zijn gevaar. Toen waren de loonen, als de werkman ze linkerhand hebben genomen en hem vervolgens zijn ontving, niets meer waard, hadden de tractementen portemonnaie uit de broekzak hebben gehaald, als de ambtenaar ze ontving, geen koopkracht meer Daaruit hebben zij f 12 gestolen. en hadden vooral de openbare lichamen, als staat De aanranders zijn in de richting Plantage Mui- en gemeenten, geen geld om te kunnen helpen. De dergracht verdwenen. j nog ais behoorlijk Zeer goed loonond daarentegen is de kool'zaadbouw geweest, welk gewas gemiddeld tegen f 1820 pel 100 Kg. verkocht wordt en eveneens de vlas teelt, die dit jaar op zeer ruime sahaal /beoefend werd en dank/zij den zeer gunstigen voorzomer bijna overal uitstekend gelukte, met het gevolg, dat de oogst op Üe minder goede perceelen van x 550-700 en op do zeer goede van f800950 per JLA. opbracht. Ook de koren teelt zal, ;(al8 't ,weer nu gunstijg wordt, vrijwel algemeen uitstekende uitkomsten ge ven zoowel in den yorm van strooi als aan korrels. En nu loopen weliswaar do sfcrooprijzen den laat sten tijd weer e enigszins .terug, maar de koren- prijzen rijn belangrijk hooger (dan ze ooit de laatste jaren zijn geweest. Zoo was aan de Qro- ningsche beurs' de noteering voor rogge op 21 Aug. 1923 van f6—-f8 per 100 Kg. -en op 12 Aug. 1924 van 10f12, winteigerst noteerde op gemelden datum in 1928 van f6.50—f8 en in 1924 van fll tot 13. Wegens gebrek aan aanvoer is er voor de andere koren soorten nog green noteering, ma ar de prijzen op de wereldmarkt wekken de verwach ting 'dat er in 't algemeen prijzen van gemiddeld f 31 'per 100 Kg. te bedingen zullen zijn, wat de .teelt zeer goed loonend zal' maken, daar ,op de goed be heerde bedrijven de opbrengst zoowel van haver als 'van gerst en van tarwe gemiddeld niet minder dan 4000 Kg. per H.A. zal bedragem Ook de aardappelen en de suikerbieten zulten, wanneer September veel droge, warme dagen gééft» een 'groot getal Kg. per H.A. geven, zoodat er, mits het weer zich nu goed. houdt, aanleiding zou zijn tot algemeone voldoening, als de groene erwten niet zooveel teleurstelling è-aven. Ze hebben zich over 't algemeen uitstekend ontwikkeld en ze be loofden een ruimen oogst van \iitstekende quali teit, maar kort nadat ze gezicht werden, zette de re genperiode van de laatste wekén in, die oorzaak geworden is dat'nog lang niet alles binnengehaald kon worden, en dat het rijpe product, blootgesteld als het telkens was aan geweldige .plasregens, in vele opzichten mitiderwaaicig weid. DE VOGEL GEVLOGEN. Een smid in de Noordzijpe had een zeer goed mo torrijwiel ten verkoop gepresenteerd. Terwijl hij' in de smederij bezig is. komt een hem onbekend per soon vragen of hij het rijwiel eens mocht probeeren, Dit werd hem terstond toegestaan. De smid zal van zijne bereidwilligheid wel eenig berouw bebben, want de persoon voornoemd heeft vergeten het rij wiel terug te brengen. DOODGESCHOTEN. In den afgeloopen nacht is te Hamereveld nabij Amersfoort,, de 20-jarige infanterist Popke Akkers- ma, afkomstig uit Hoogkerk (Gr.), met een kogel in het hart getroffen, waardoor onmiddellijk de dood intrad. De marechaussée stelt een onderzoek in of aan een ongeluk dan wel aan moord moet worden gedacht. Het lijk is naar het hospitaal te Amersfoort overgebracht. Omtrent het ongeluk bij een nachtelijke militaire oefening te Hamersveld, bij Amersfoort, wordt aan Het Volk gemeld". De oefening was afgeloopen. De militair S. uit Utrecht, kwam op den militair A., uit Groningen toegeloopen en hield hem het geweer voor de borst zeggende: Sta of ik schiet Het schot is toen per on geluk afgegaan en had plaats met een losse pa troon, zoo dicht bij; dat de kleeding van den ge- trol f ene was geschroeid. DIEFSTAL. Een boekdrukker te Zandvoort vermiste uit. zijn drukkerij voor een waarde van f200 aan zetmate riaal. Bij het onderzoek door de politie werden aan gehouden twee typografen, in betrekking bij den drukker. Het gestolen© werd gevonden, verborgen in een I kast, staande op de gemeenschappelijke kamer. Een der verdachten heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. HET AUTO-ONGELUK TE UTRECHT. Naar het „U. 1)." verneemt heelt de recherche, die een onderzoek instelde naar het auto-ongeluk aan de Catharijnebrug, dat het leven heeft gekost aan een 18-jarig meisje, ter plaatse gevonden eenige stukken metaal, die deel hebben uitgemaakt van de as van de automobiel. Men vermoedt nu, dat door de botsing met den lantaarnpaal, dfe even voor het te water storten plaats vond, de as, of de veeren der voorwielen ontwricht zijn en wel zoo, dat het stuur, toen het voor het nemen van den bocht naar rechts werd gedraaid, door de ontwrichting van de as niet meer terug kon worden gezet in normalen stand. Ten gevolge daarvan draaide de auto door en reed den singel in. Zóó luidt de hypothese. AUTOBUSONGELUK. Eergistermiddag is te West-Souburg een 2van Vlissingen gekomen autobus, van J. Sinke, gekanteld, waarin 12 Engelsche dames en heeren zaten, bad gasten uit Belgische badplaatsen, die de markt te Middelburg zouden bezoeken. Bij de tramhalte West-Souburg brak een as van de bus, waardoor deze op de tramrails reed. Dade lijk achter de autobus reed, de tram, diei echter reeds bijna stil stond. De bus kreeg een duw en viel zachtjes om. De inzittenden werden door omstanders spoedig uit de auto gehaald. Een dame had een wond aan een bovenarm, een heer een gezwollen bc-venlip. een andere (inzittende werd aan ten hand verwond. De overige kregen lichte schrammen. ONZE LAND- EN TUINBOUWORGAISATIES EN DE BUITENLANDSCHE HANDELSPOLITIEK. Reeds geruimen tijd drongen onze landr en tuin bouworganisaties aan op vertegenwoordiging van ■hun vak in de Commissie van Bijstand voor han delsverdragen. Zij hebben nu een hernieuwd ver- zioek tot den Minister van Buitenlandsche Zaken ge richt om op hun voordracht de Commissie van Bij stand met twee leden uit te breiden, n.l. één voor den landbouw en één voor den tuinbouw. Volgens de berichten heeft de Minister thans dit verzoek ingewilligd, zoodat hun wensch eindelijk vervuld is. „Het Vad." i NOORDSCHARWOUDE. I De heer K. Bouma, kommies te Noordscharwoude, heeft voldaan aan het examen voor kommies le klasse. I NOORDSCHARWOUDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Tromp, Is met ingang van 1 September benoemd tot teeken- loeraar aan een achttal gemeentescholen in den Haag. OUDKARSPEL. We vernemen, dat de pogingen tot oprichting van een onderlinge vereeniglng voor ziekenverpleging tot bijna aller tevredenheid volbracht worden. Een groot aantal leden wordt door de verschillende com missieleden ingeschreven. Volgende week komt de commissie bijeen om de resultaten vast te stellen. Van Ewijcksluia, Aug. 1924. belastingen beteekenden niets meer, als ze door den belastingplichtige betaald werden. De 9taat was fail liet. De doktoren, advocaten, professoren, lltterar toren, enz., waren er eveneens zeer slecht' aan toe, j omdat zij hun inkomen steeds in waardeloos gewor- den geld ontvingen. i Tegenwoordig is de toestand totaal veranderd. De Mijnheer de Red., 'staat en de gemeenten beschikken, dank zij de zeer Mag ik oen klein plaatsje in Uw blad, waarvoorzware belastingen, weer over sommen van constante mii11 dank. waarde. (De vraag of het inflatiegevaar niet meer Toen ik het verslag van den gemeenteraad van bestaat, laat ik hier maaij buiten beschouwing. Een Anna Paulowna las, heb ik mij'ten zeerste geërgerd terugkeer ook in bescheiden vorm zou do toe- aan de manier van doen door dit bestuur. Deze hee- stand; niet verbeteren). Ook de werkman kent nu ren schijnen niet pessimistisch te zijn wat betreft de koopkracht van zijn loon, de ambtenaar weet, wat het uitgeven der centen. Ik las, dat een besluit is hij voor zijn traktement kan koopen. Doctoren enz. genomen om een doodgraverswoning te bouwen, zijn er nu weer zeer goed aan toe, omdat hunne re- kostende pl.m. fööpO, zegge vijfenvijftighonderd gul- keningen ten eerste, hoog zijn en ten tweede eerder den. Hot loopt do spuigaten uit. Er zijn hier men-1 in waarde stijgen met de stijgende koopkracht der schen genoeg, die gedrukt door de hooge belasting mark. Wij leven hier nu in een tijdperk van ver- plus levensonderhoud nog geen 1 plank aan hun huis wisseling. Maar één ding wordt steeds duidelijker, kunnen bekomen. Het wordt hoog tijd dat hier eens dat is de algemeene verarming. Er is een bepaalde een einde aan gemaakt wordt. Is een huis van f2500 kring van nieuwe rijken, die van de inflatie en van of f 3000 niet voldoende? Zijtn de sociaal-democraten de stabilisatie geprofiteerd hebben en die tegenwoor- nu ingeslapen als er zoo'n besluit ge^pmen wordt? dig nog de schouwburgen, café's en bioscopen vul- Of zijn ze zoo verkleurd, dat het oranjegeel hun voor ien. Anderen weer geven alles uit wat zij verdienen, de oogen zit? Subsidies rollen er als zand door de-hebben het sparen verleerd of leven boven hun gemeenteraadszaal, zonder slag of stoot aangenomen, stand. Maar men mag zich door deze verschijnselen Alles voor 't algemeen belang, zoo wordt beweerd, jiiet laten bedriegen in zijn oordeel over den werke* Doch heeren, gaat zoo door, en draai de belasting- lijken toestand. De werkman verdient zeer lage loo- schroef zoo vast, dat ze barst. Nogmaals dankend, C. SMIT Sz. nen. Wat een loon van 25 Mark per week, dus 15 gulden is, is duidelijk. De traktementen van het kan toorpersoneel, zoowel als die van de staatsambtena ren, zijn eveneens zeer laag. Zoo laag, dat de ziekte in de familie of de noodzakelijkheid van aankoopen van kleeren, enz., identiek zijn met schuld maken. Het groote leger van de renteniers is door de infla tie aan den bedelstaf gebracht en door de valorisatie bepalingen der zoogenaamde „Dritte Steuernotver- oruenung", die o.a. bepalen, dat staatspapieren voor- AUTO-ONGFLUKKEN. Bij: Karlsbad is de auto van den industrieel dr. f Kaspar, waarin deze gezeten was met zijn vrouw, de loopig voor eene valorisatie niet in aanmerking ko- tooneelspeelster Sedlatskowa, tegen een lantaarn- men, pas- goed tot armoede veroordeeld. De werk- paal gereden. De chauffeur was op slag dood. me- loosheid neemt steeds meer toe en er valt ook met vrouw Sedlatskowa bekwam ernstige inwendige groote waarschijnlijkheid op te rekenen, dat deze, bij kwetsuren, welke een operatie noodzakelijk maak- de over-industrialiseering Duitschlands, eerder toe ten, terwijl dr. Kaspar er met een diepe snee in den dan af zal nemen. rug nog het beste afkwam. Men hoopt mevr. Sed-> Wel is de werkloozenondersteuning juist in den latskowa in het leven ts behouden. laatsten tijd een klein beetje verhoogd, maar wat Een ander auto-ongeluk trof de Servische militairs kunnen b.v. man, vrouw en twee kinderen met missie, die de Tsjecho-Slowaksche manoeuvres bij- een wekelijksche ondersteuning van heele 12.mark woonde, te Pressburg. Hierbij brak kolonel Nenado- dus f7.20 beginnen. Werkloosheid beteekent hier witsj, de militaire attaché te Praag, het rechter sleu« bittere armoede. Vooral ook nu hier in den laatsten telbeen en werd een overste licht gewond. tijd de woninghuur zoo zeer gestegen is. Dat is een Te Weenen heeft een beschonken chauffeur meV punt, dat in vele families de grootste zorg baart, zijn auto twee vrouwen aangereden, van wie er een De winkeliers en de zakenmenschen zijn er ook al op slag dood was en de andere 'n hersenschudding slecht genoeg aan toe. De prijzen dalen steeds, er bekwam. Den chauffeur, die in hechtenis is geno- worden aan goederenvoorraden groote verliezen ge- men, heeft de politie het rijbewijs ontnomen. leden, verkocht wordt er zoo goed als niets, de loo- UIT RUSLAND. pende onkosten blijven bestaan, en de belastingen Via. Berlijn, komen uit Rusland tijdingen, die op Zjjn zeer zwaar. In 'zeer vele gevallen wordt er, ernstige beroering in de Sowjet-republiek wijzen, zooals men dat hier zoo mooi noemt „Von der Te St. Petersburg staken de transportarbeiders en Substanz gelebt" wordt dus het kapitaal in aan- dientengevolge is de toestand er blijkbaar z-oo drei- spraak genomen. Dit kan natuurlijk slechts eenen gend dat de kleine staat van beleg is afgekondigd, korten tijd volgehouden worden en dan staat ook Ook de aankondiging van een proefmobolisatie van de ondernemer voor het einde. Overal ontmoet men het roode leger, welke reeds overmorgen begint, is ambtenaren, die ontslagen zijn en met den besten een teeken dat er in den communistischen heilstaat vajQ <10 wereld geen werk kunnen vinden. Vrouw wat broeit. De maatregel wordt officieel verklaard en kinderen moeten verzorgd, wordenmenigeen uit het geschil met Roemenië over Bessarabië, doch wordt tot vertwijfeling gebracht. En als men achter het komt ons niet waarschijn lijk voor dat dit tegen de coulissen kijkt, dan is het nog veel erger dan den winter aanleiding zou kunnen geven tot mili- ruen volgens d theorie zou denken. Dan ziet men, taire stappen op groote schaal. Een aanval van Roe- dat veel, wat ».'i nog naar buiten gezond schijnt, al menië heeft Rusland'niet te duchten; wil het dus het ziek is. Het dalen van het levenspeil is overal te be- geschil uitvechten dan kan het daarvoor wel een speuren. gunstiger tijdstip kiezen dan het najaar. Binnen-Dat er onder deze algemeene malaise geen moge»- landsche spanning, waarvan dan de staking te St. lijkheid op bestaat, dat de publieke weldadigheid Petersburg een der symptomen zou zijn, lijkt een voel kan doen, is begrijpelijk. In den tijd der inflatie aannemelijker verklaring. De oorzaak van die span- kon iedereen, die in zaken was, een deel van zijn ning is te zoeken in den mislukten oogst, waarvan rijkdom, ook al was deze dan schijnbaar, afstaan, do commissaris voor de volksvoeding dezer dagen Maar nu, nu zich overal moeilijkheden voordoen, en in een bijeenkomst van het centrale comité der bijna iedereen met zich zelf genoeg te stellen heeft, communistische partij gewaagde. Hij: zeide o.m. dat kan er niet veel voor de algemeene weldadigheid Rusland geen graan meer kon uitvoeren, omdat er overschieten. De liefdadigheidscomité's. instellingen, nauwelijks genoeg zal zijn voor het Russische volk van allerlei aard. enz., zijn er. dan ook tegenwoordig zelf. Is de staking te St. Petersburg wellicht een j treurig aan toe. Ziji woiden belegerd door noodlijden- protest van de transportarbeiders tegen graanuit- I den, door renteniers en vroegere gegoede burgers, voer? door zieken, die dokter en apotheker onmogelijk DE NOOD IN DUITSCHLAND. betalen kunnen, door moeders, die hunne kinderen Eén der medewerkers der N.R.Ct. in Duitscbland' I zïen kwijnen, kortom door het groote leger van schrijft d.d. 27 Augustus: ongelukkigen, die steun verdienen, maar die nu in Als men in Nederland) over den treungen toestand verste verte niet zoo geholpen kunnen worden, spreekt, waarin een zeer groot gedeelte van de Duit- als wel noodig ZOu zijn. Ik heb dezer dagen lang en ache bevolking tegenwoordig verkeert, dan gebeurt treed over dit onderwerp gesproken met men schen, het dikwijls, dat men met een soort meewarig lachje aangekeken wordt; men meent hot beter te weten. In Buitschland kan van een nood der bevolking geen sprake meer zijn. Men kan zich trouwens ook alle dagen van het tegendeel overtuigen 1 Waarom was in Nederland b.v. de groente zoo duur? Omdat Duitschland alle groente tegen hooge prijzen weg kocht. Zoo hoog, dat ze tegen dergelijke prijzen in Nederland niet te verkoopen zou zijn. Wie betaalde er in het voorjaar zulke hooge prijzen voor bloemen, en wie kocht er weer kaas en boter en eieren in groote hoeveelheden tgen hooge prijzen? Een land, dat op een dusdanige wijze als kooper op de Ne- derlandsche markt kon optreden, kon geen gebrek lijden. Verder meenden de voorstanders van een der gelijke theorie, ook te moeten wijzen op de vele Duitschers, die dezen zomer de Nederlandsche bad hotels aan de Noordzee bevolken. Nu moet men zich, bij de beoordeeling van den werkelijken toestand, niet laten verblinden door het optreden van een betrekkelijk kleine categorie Duit schers zoowel in het buitenland' als in Duitschland zelf. Het aantal Duitschers, dat in staat is om naar het buitenlnand te reizen, is betrekkelijk gering. Wat beteekenen 300 Duitschers in het Huis ter Duin of 2000 Duitschers aan de Noordzee of 10.000 in Zwit serland tegenover een bevolking van 70 millioen. Men mag niet vergeten, dat 1 pet. der bevolking reeds 700.000 menschen beteekent! En wat de werkelijk hooge prijzen aangaat, die in het 'Voorjaar door Duitschland voor groenten etc. behaald werden, prijzen, die veel hooger waren, dan de prijzen die men in Nederland tot dusverre betaal de, zoo mag men bij de beoordeeling van dit ver schijnsel weer niet vergeten, dat men in die tijden in Duitschland het begrip van de waarde van bet geld die midden in deze beweging staan en die ik ken als volkomen betrouwbaar. Ook zij-, die hun geheele leven ongeveer aan dit werk gaven, zijn radeloos. Zij weten, dat ook het buitenland niet veel meer doen kan, dat ook daar de toestanden niet al te rooskleurig zijn. Op eene plotselinge verbetering van den toestand kan niet gerekend worden, zoodat de hulpvaardigen zich steeds weer de bange vraag stellen, wat er met hunne beschermelingen, die zij tot nu toe boven water hadden kunnen houden, ge beuren gaat. DE DREIGENDE BURGEROORLOG IN CHINA. Uit Peking wordit gemeld, dat de spoorwegverbin ding tusschen Peking en Sjanghai niet veilig is, daar Loe Yoeng Hsiang den spoorweg tot op een af stand van veertig mijlen van Sjankhai bezet houdt. Tusschen hem en den commandant van Tsjekiang is het nog niet tot vijandelijkheden gekomen, maar beide tegenstanders versterken hun troepen. De streek waar de strijd zal plaats hebben is de rijkste van geheel China en indien de Sjili-partij er in zou slagen zich van Sjanghai meester te maken, zou zij in China de leidende rol gaan spelen. New York, 28 Augustus. De regeering der Ver- eenigde Staten heeft in verband met de verontrusten de berichten uit China, volgens welke een nieuwe burgeroorlog dreigt, besloten, de beschikbare oor logsschepen in de Chineesche wateren te concentree- ren. EEN AARDBEVING OP IJSLAND. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat IJsland dcor een hevige aardbeving is geteiserd. De stad Reykjavik heeft ernstige schade geleden. LONDEN ALS VACANTIEOORD. Ter afwisseling van de zwaarwichtige politieke belangBtelllng voor de „right»" dier wereldstad, ver. meldt de draadlooze dienst, dat er de eerste twin tig dagen van Augustus negentig percent meer men schen zijn toegelaten tot den Tower dan in het over eenkomstige tijdperk van verleden jaar en dertig percent meer tot de „Zoo". Op sommige dagen is het aantal bezoekers van het Briscbe Museum van 'normaal 3000 gestegen tot 5000. Lange files stonden te wachten voor een bezoek aan het Hooger- en Lagerhuis, terwijl de .gewone stilte van Downing Street en het plein van het Foreign Office werd verbroken door een aanhoudenden stroom van „sightseers". En de groote zaken hebben danig ge profiteerd van deze drukte in het andere „doode" seizoen. UIT DE MIJNINDUSTRIE VAN POLEN. Uit Warschau, 27 Aug. In do kolenbekkens van Krakau en Dombrowa is de toestand ernstiger ge worden. De industrieelen eischen eeri loonsverlaging van 10 pet. en afschaffing van den Engelschen Za terdag. Deze eischen zijn do:r de arbeiders eenparig van de hand gewezen. In weerwil daarvan willen eenige mijndirecties deze bepalingen met geweld uitvoeren. Men vreest, dat dit tot ernstige incidenten zal leiden. DE KEIZER DER MOERASSEN. Een bijzondere medewerker van het HJ>lad schrijft: liet koninkrijk Roemenië is in oorlog met den kei zer der moerassen. Dat is geen grap, maar bittere ern9t. De Eiuropeesche kabinetten worden wel niet ingelicht, geen diplomatieke nota's en geen ultima tum gingen aan 't uitbreken der vijandelijkheden vooraf, maar de troepen rukken op. Oorlogsschepen kruisen aan de monding van den Donau, vliegtuigen zijn in volle actie. In een frontlengte van 350 K.M. staan Roemeensche soldaten, gendarmen, en politie beambten, langs de moerassen aan de Beneden Do nau. En in heel Roemenië spreekt men sedert weken slechts van den oorlog tegen Tarente. Wie is eigen lijk Terente? Hij noemt riph imperatul Bratilor, keizer der moe rassen. Zijn rijk wordt gevormd door de uitgestrek te moerassen aan den Beneden Donau, tusschen Ga- latz, Braila en Constanza. Daar is hij alleenheer- scher. Hij gebiedt over een leger medeplichtigen. Het zijn vermetele zoovers, die hun handwerk tij dens den oorlog hebben geleerd, de verdere hoogere opleiding kregen ze in de school van de groote Roa. meensche bandieten, die in de laatste jaren Roema- nië meer beheerschten dan de hoogmogende heeren ie Boecharest. Dat waren Boja Bumbitsj, de „wil de", die met zijn geliefde Zora, 'de dochter van een Servisch kolonel, drie jaren lang in het Zuiden van Zevenburgen koninkje speelde. Verder Petrovitsj, de „hartelooze", die vele groote rooverstreken uit haalde en daarenboven tal van menschen doodsloeg alleen om zich „wat afleiding te verschaffen." Dan de derde en grootste, Mantoe, die in koenheid allen overtrof. Eiken dag een roof, was zijn motto, cpdat men het vak niet verleeren zal, want „ledigheid ia des duivels oorkussen". Deze Mantoe was niet slechts moedig, hij' had ook humor. Meestal liep hfj in ge neraalsuniform, begeleid door twee adjudanten en speelde hij de rol van den Roemeenschen „kapitein van Köpenick." Hij hield er van arme lieden rijkelijk geschenken te geven. Maar nog meer hield hij van het zwakke geslacht. Drijfjachten werden tegen hem georgani seerd, groote prijzen op zijfc hoofd gesteld. Maar steeds wist de sluwe bandiet'aan zijn vervolgers te ontkomen. Den officier van justitie, die de vervol ging tegen hem leidde, bracht hij in zijn bureau een bezoek en diende hij een oorveeg toe. Daarna ver dween hij, tot eindelijk bleek, dat een persoonlijk vijand bij efen twist hem op een avond had neerge schoten. Een toeval herstelde aldus de veiligheid in zuidelijk Zevenburgenvoor zoolang het duurde. Nauwelijks was Mantoe verdwenen, of Terente dook op. Het eene schip na het andere werd op den be neden JDonau aangehouden en geplunderd. Te Braila weraen op klaarlichten dag banken, post- en be lastingkantoren geplunderd. Na de aanslagen werd steeds een brief ontvangen van Terente, een meisjes- achtigen jongen man van 28 jaren, die er van houdt in dameskleeding rond te wandelen, waarin deze mededeelde: „Ik was het, Terente, Keizer der Moe rassen". Eindelijk werd het den Roemeenschen overheden te bont. Tweehonderdduizend lei werden uitgeloofd aan dengene, die Terente dood of levend bij de geiu darmerie zou brengen. Het gedrag is voor de arme visschersbevolking der Donau-moerassen verleidelijk genoeg. Maar niemand waagde het tegen Terente op te treden., ook al wist men waar deze zich bevond. Op zekeren dag echter verklaarde de prefect van Braila: thans is het genoeg. Met kracht zou worden opgetreden.' Uit Boecharest kwam de mobilisatie order. De garnizoenen van Eraila, Galatz en Con stanza werden voor de jacht op Terente beschikbaar gesteld. Zes vliegtuigen zouden verkennlngsdlenst verrichten, twee monitors en drie kanonneerbooiea zouden te water de opraties steunen. Een echte oorlog met geschut, mitailleurs en gra naten. De jacht begon en de duizenden vervolgers ruk ten concentrisch op. Heel het moerasgebied moest worden doorzocht. Maar de termijn voor de gevan genneming van Terente gesteld verstreek.... zonder arrestatie. En intusschen kwamen'berichten, dat Te rente was gezien te Braila, te Galatz. te Constanza. Hekserij? In waarheid had de zaak niets geheim zinnigs. Tereente was eenvoudig door het cordon zijner vervolgers heengebroken. Hij en zijn mede plichtigen kleedden zich in de uniform van gendar me en namen deel aan de vervolging. Op een ge schikt oogenblik staken zij over naar den anderen oever van den Donau en lieten militairen en politie allen hun vruchtelooze taak voortzetten. Terente dronk al in een der Roemeensche havensteden zijn glaasje wijn op den goeden afloop, toen de troepen nog in he t moerasgebied voorzichtig voorwaarts drongen. Aan de overheid bleef niets anders over dan de vervolging te staken. Sedert hoort men nu weer van tallooze inbraken en rooverijen, vele dorpen en kloosters zijn geplun- üerd in alle deelen van Roemenië. En de volksver beelding schrijft al die wandaden thans op rekening van Terente, dien men alom tegenwoordig waant en voor wien niets onmogelijk wordt geachtep die zelf nog altijd onvindbaar, althans ongrijpbaar blijft nog geheel vergeten was. Men werd eerst neel lang-1 mededeelingen en beschouwingen maakt de Britsche zaam wakker uit den inflatiedroom. Maar dan moetdraadlooze dienst een praatje over Londen als va men verder niet uit het oog verliezen dat Nederland cantieoord. Tot dusver is de Engelsche hoofdstad in en met name het Westland, voor den oorlog zeer de maand Augustus, als het „season" voorbij, het groote hoeveelheden groenten naar Duitschland parlement op reces en een groot percentage der in stuurde en dat de terugkeer van Duitschland als i woners van de metreopoli9 met vacantie naar bui- kooper op deze markt natuurlijkerwijze de prijzen in j ten is, altijd „leeg" genoemd. Maar dit jaar is het de hoogte moest drijven. Hetzelfde verschijnsel deed beslist vol geweest tengevolge van oen m^rkwaar- zich ook voor op alle andere markten, waarop dige invasie van bezoekers uit de provincies en het Duitschland tijdens de inflatiejaren, bijna volkomen buitenland. De tentoonstelling te Wembley was na- verdwenen was. Deze markten hadden zich tijdens 1 tuurlijk in hoofdzaak aansprakelijk, voor deze in- deze inflatiejaren zoo goed en zoo kwaad als het vasie, maar afgescheiden daarvan neemt Londen e, wel moeten inrichten op een wegblijven van ongetwijfeld in populariteit toe als vacuntiooord. De schland. Nu Duitschland door de stabilisatie spoorwegmaatschappijen en de bladen hebben van de mark weer als kooper kon optreden, moesten hiertoe bijgedragen. de prijzen op deze markten wel stijgen. Als zeer dui- I „Come to Londen in August" stond met groote delijk voorbeeld noem ik slechts de tabaksmarkt. Dat letters op de aanplakbiljetten der spoorwegmaat- deze prijsopdrijvende navraag van Duitsche zij-de schappijen, terwijl de dagbladen in het bijzonder de lang zal aanhouden, is echter niet aan te nemen. aandacht vestigden op de attracties van Londen. Ik heb deze tegenwerpingen, tegen de stelling, dat Daar raming zijn er gedurende het laatste week-end een groot gedeelte der Duitsche bevolking er zeer 150.000 bezoekers naar Londen gekomen met spe- 8lecht aan toe is, eenigszins uitvoerig besproken, om- ciale spoorkaartje». Om een beeld te geven van de Door overspanning en zorgen* Mannen zoowel als vrouwen hebben onder zenuw achtige, 'beproevende omstandigheden gewerkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacil len van gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urinezuur, de nieren worden ondermijnd, door de te groote in spanning en spoedig volgen verschijnselen, -als: hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urine- kwalen, graveel, waterzuchtige cogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steenvorming, ontsteking van de nieren of blaas en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en over werking, tocht, koude, epidemische koorts, schade lijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken k i 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.)

Schager Courant | 1924 | | pagina 12