Uit en Voor de Pers. DF. PROEF I Ingezonden Stukken. DE HERZIENING DER INDISCHE STAATSINRICHTING. „ZIJ STELT ONS AAN VERNIETIGING BLOOT". in „Do Vrijzinnig* Democraat" schrijft de heef M(archant) over de Nederlandsche weermaoht. Aan liet artikel ontloenen wij de volgende zinsneden: „liet feest, of, wil men, het getuigen by de her denking van de mobilisatie van 1914, ja, gelijk was te verwachten, een vermaning geweest aan Jiot volk, om bij de oude goddohte te volharden. Wat bij deze gelegenheid door do verschillende sprekörs is ten beste gegeven, was zonder uitzondering van een ergerlijko oppervlakkigheid. Men vermocht aan het hoogste levensbelang van hot volk slechts wij den een liollo rhetoriek. Naar hot schijnt, acht men het pleit gewonnen, wanneer men aannemelijk heeft gemaakt, dat een nieuwe oorlog niot is uitgesloten en dat het tijdperk van blijvendcn vrede nog niet^ is ingeluid^ Zelfs achtte de voorzitter van den Ministerraad oirbaar, om in zijn tweede vaderland de toespeling op een nieuwen oorlog te kloedon In den .vorm, die door ernstige lieden als oen ongepaste verdenking .te gen onze naaste buren is misduid. Een generaal, die in net Duitsche leger don oor log 'heeft meegemaakt", baron van Sohönach, gs tot do militaire geheelonthouding bekeerd. Hij wordt gesteund door een Engelsohen en een Fran- sohen generaal, Ian Hamilton en Percin. Waarom? Omdat, indien een nieuwe oorlog mocht, worden ontketend, geheel Europa na afloop zal liggen als één puinlioop, én kerkhof. Daarom is er geen keuze meer; wie zijn volk linfhccft, laat het zeggen: wij doen daaraan 11.et me«Wie kanonnen gaat gieten onder het nevies: „Nederland, let op .uw saeck", en „zij zullen het niet hebben", liandeit pis een niet toerekeningsvatbare. Onze weermacht zou slechts werken „preven tief". Het tegendeel is waar. Een <zuiver preven* tieve weermacht is een onding. Zij is er altijd om, als het moet, te worden in werking gosteld. Daarom weert zij niot af, doch trekt aan. Daarom stelt zij ons niet buiten do vernietiging, doch zij stelt ons' aan de vernietiging bloot. Laatstelijk is. zoo besluit de schrijver, jn Zweden, geschreven: indien wij geen oorlogsweermacht heb* ben, krijgen we geen buitenlandach kapitaal, want do bolegging zal niet zijn verzekerd. Maar het is omgekeerd, zegt do heer M.het kapitaal wordt, doordien do loener zich ingelijfd houdt bij het woreld-vernietigingsapparaat, vogelvrij, ter vernie tiging aangeboden." minste bezwaar tegen, wat meer te gebruiken dan de hierboven aangegeven minimum-hoeveelheid. Is de aangegeven behandeling om de een pf andere reden onuitvoerbaar, dan zal er niets anders op zitten, zeer zorgvuldig en royaal al het verdachte hout te verwijderen en de reet degelijk en zorg vuldig met carbolineum .te besmeren. (Naar aanleiding van vraag 147 van R. B. te Venhuizen). Wageningen bericht mij, dat uw Schotsche mui- zen nog nader onderzocht worden op de vlokziek- te. Kunt u misschien niet eon 50-tal knollen trach ten te vindon, waarop die vlekken zichtbaar zijn! Ik zal die dan naar Wageningen opsturen. De Controleur b.d. Plantenziektenk. Dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. PLANTENZIEKTENLEER. HL Belanghebbenden bericht ik hiermee, dat ik af wezig zal zijn van Maandag 18 Augustus tot en met Zaterdag 30 Augustus. Do HUISZWAM. (Naar aanleiding van een vraag van J. V. te Medemblik). Hiermede beriohti k u, dat ik uw vraag omtrent zwammen 'in huis, doorgezonden heb naar Wage ningen, vanwaar men mij nu het volgende bericht: Do schimmel, die onder den vloer van uw woning groeit, is ongetwijfeld de beruchte on gevreesd)© zeer sohadelyko liuiszwam, die, als zij eenmaal 111 een gebouw gevestigd, is, niet dan mot moeite en kosten bestreden kan worden. Waar zij bij u nog slechts op één plaats voorkomt, zal het echter nog wel gaan. Maar dan moet u, na uitvoering van de hieronder aangegeven .bestrijdingsmiddelen, in do allereerste plaats zorgen voor voldoende venti latie ondor don vloer, dit is het beste middel om het op treilen van huiszwam te voorkomen. Het is in de eerste plaats noodig al het duidelijk! zioke hout to verwijderen, met een flinke laag: van op het oog gezonde hout er bij. Indien dit is ge schied, kan er in de ruimte, waar hot aangetaste hout zich bovindt een ontsmettingsmiddel gebruikt worden. I11 enkele ons bekende gevallen is succes verkregen met oen behandeling van de ruimte met Formaiino en Kaliumpermanganaat. Voor elke 25 M3. ruimte heeft men als minimum 30 O.M3. Forma- line cn 15 gram Kaliumpermanganaat noodig, wel ke stoffen bij eiken drogist verkrijgbaar zijn. Men doet het voor oen bepaalde ruimte bonoodigdo Ka lium permanganaat in een eteonen pannetje of schaal, zet het in het te ontsmetten ..ver trok, dat goed gesloten moet zijn, dicht bij de plaats, waar het aangetaste hout is verwijderd en giet er do Formaline bij. Daarna is hot zaak de plaats spoedig to verlaten en do deur goed te sluiten Er -heeft nl. bij voldoende temperatuur een sterke opbruising plaats, waarbij een sterk prikkelende damp vrijkomt, die men gedurende 24 uur in het zoo goed mogelijk afgesloten vertrok moet laten inwerken. Dan doet men goed eenige weken te wachten om te zien, of de zwam zich eventueel nog weer vertoont. Als dit niet hot geval is, besmere men do uitgesneden plaatsen zorgvuldig met car bolineum en brengt daarna het nieuwe hout aan, dat ook met carbolineum moet worden, bestreken. Indien do to -behandelen ruimte vrij groot is, doet men beter niet de geheelo benoodigdé hoe veelheid in één schaal te doen, doch een aanbal schaaltjes to gebruiken. Er bestaat ook jiiet het Tbc Proof of the pudding h the enting" zeggen de Ejigelachen. Als men een maal HONIG'S PUD DINGEN, gefabriceerd met Hcmiga Maizeoa, heeft geproefd,wenacht men geen andere meer, omdat ze den meest verwenden fijnproever vob doet. Vele soorten en variaties. Vraagt Uw wlnkalier EEN DANKBETUIGING. 29 Juli jl. was eon feestdag voor 8700 Amsterdam sche kinderen. Het twintigste Vacantie-kinderfeest werd door hen gevierd. En 2 September a.s. zul len nog 1300 Amsterdammertjes ©en dagje naar buiten gaan. Onze commissie hoeft dan dit jaar aan 10.000 kinderen een heerlijken dag van na- j tuurgenot verschaft. Ze kon dit slechts doen door de hulp van .velen. Circa 27.000 gulden was noo dig. Tal van .kindervrienden hebben ons geholpen, dit bedrag bijeen te brengen. In ons verslag, dat j over eenige weken verschijnt, zal een en ander daarover gezegd worden, maar we willen jiu reeds j aan de inwoners van Séhagen een woord van jhartelyken dank brengen voor hun mildheid en aan, j Mevrouw RoosBreed in het bijzonder voor de. moeite, die ze zich wel heeft willen getroosten.! Het is haar mogen gelukken, ruim honderd gulden. voor het Ameterdamsche Vaoantie-lrinderfeest bij een te brengen. Burgers van Behagen, het doet onze commissie, goed, zooveel sympathie van U te mogen ontvangep en we houden ons vriendelijk aanbevolen voor een volgenden keer. Namens de commissie voor het Amst. Vac. Kinderfeest. W. H. GRöNLOH, penningm. „Ziji was hier reeds, toen ik kwam", zeide Gibbs. „Maar van Mrs. Neale, de portiers vrouw, heb ik gehoord, dal zij om eert betrekking kwam vrageiy juist toen Power, verscheen. Zij kan heel wat beter Engelsch spreken dan Giuscppe". Esmée ergerde zich zeer, dat Gibbs van Graaf Ricardo durfde spreken als „Power" en had hem gaarne eens op zijn plaats gezet wegens zijn bru taliteit. Maar zij bedwong zich. Het zou dwaas zijn, dien man tot haar vijand te maken, zoowel ter wille van haar zelve als van Rogers. „Het eten, dat Luisa kookt, is nog te slecht voor varkens", bromde Gibbs. „Indien ik niet wat kreeg in mijn in het huis, waar u woont en waar het u. naar ik hoop, goed zal bbvallen, zou ik het niet beter hebben dan toen ik gevangen was bi) de Boches. Nu u er is, zou het mij niet verwonderen,, als Mr. Rogers mij spoedig verlof gaf Powor mijn dienst op to zeggen, indien hij het mij' tenminste niot doet." Het scheen den man genoegen to doen, eens te kunnen praten. Toch begTeep Esmée met haar scherp veratand, dat het hem ergerde, niet beter te zijn geslaagd te Cannon Wood, én dat hl! het on aangenaam zou vinden, zelfs als hij zich aaar wer kelijk verveelde, weg te gaan en zijn plaats door een jong meisje te zien innemen. „Zijn er zoo veel bedienden in het huis,, dat een hofmeester kan worden gemist?" vroeg zij. „Anders zaj Mr. Power u waarschijnlijk niet gaarne laten gaan." ..Er zijn alleen Giusoppe en Luisa", antwoordde Gibbs. ..Neale, ,de portier, cn zijn vrouw doen ook ailerlei werk. Zij werkt in hot huis en zorgt voor do wasch. Haar man heeft de zorg voor de kachels (behalve in do bibliotheek, waar Giu$pppe alles doet) cn werkt een beetje in don armen verwaarloos den tuin. O noen, oen hofmeester is hier evenmin noodig als een kamerdienaar. Mr. Rogers heeft mij hier alleon gekregen door list en volharding. Hij zou dat niet hebben «ednan, als Giuseppe er reeds was geweest; maar die oude kerel was toon nog niot ver schonen. De juffrouw van uw pension,, Mi99 Alton, moest daarom vriendschap sluiten met de vrouw van den pui-tier wat niet zoo heel gemakkelijk was! en door haar ben ik hier gekomen! Dat is alles! Maiy nu heb ik niets meer te doen. U vergist u aar dig. .als u denkt, dat Power mij niet gaarne zou missen. Drie weken geleden zou hij mij wel hebben weggezonden, 11a een gebeurtenis, die plaats had in het heiligdom, de bibliotheek, als hij zeker was Vervolg. Bij ide instelling van den Volksraaad wordi be* paald, dat de G.G. de zitting van den Volksraad kan bijwonen en dan adviscerende stem heeft; ove rigens is hem het recht verleend om zich naar eigen inzicht door deskundigen te doen vertegenwoordi gen. Dat het niet gewenscht is, dat de G.G-. persoon lijk in den Volksraad verschijnt en daar het woord neemt, behoeft, uitzonderingsgevallen daargelaten, geen betoog; gebruik is dan ook reeds geworden, dat slechts de jaarlijksche zitting door den G.G. wordt geopend met een zeker vertoon, dat aan de opening dor Kamers door de Koningin hier 'te lande herinnert. Het schriftelijk overleg van don Volksraad met d'e Jtogeering heeft op de ook hier te lande gebruikelijke wijze plaats: d'e ^Volksraad i verdeelt zich in een drietal afdeelingen, die rappor teurs aanwijzende Commissie van Rapporteurs brengt een verslag uit, dat door de Reeering wordt beantwoord. Bij de beraadslagingen in don Volks raad is de G.G. van den beginne af vertegenwoor digd geweest door de directeuren der Departemen ten of door de hoofdambtenaren, die min of meer zelfstandig een tak van dienst bij eon dezer de- Sar temen ten leiden. Waren tot \op dat oogenblik eze directeuren slochts ambtenaren, hoogo ambte naren vanaf dat oogonblik zijn fcy in de open baarheid gotrod'on. Nog stoods worden zy uitslui tend geacht to zijn deskundigen, dio op doskundigo grondeu de inooning van den G.u. verdedigen, inaar uiteraard wordt reeds ïegonwoordig. by hunno aan wijzing gelet op tle kwaliteiten, die zy ook .voor dit deel van hun taak bezitten. En de vraag moet gesteld worden, of de tyd zoo heel ver zal zijn, dat dezo directeuren, ook min of meer staatslieden moeten zijn. In het bijzonder geldt dit wel van den Regeerings- gemachtigde in algemeenen dienst, die korten tijd na de i nstelling van den Volksraad is opgetreden. Immers, wel kon ieder der directeuren bij ae behan deling van het betreffend gedeelte der begrooting optredon, maar wie kon namenö do Indische Rer geering antwoorden op de moer algemeene klachten en wenschen, die als inleiding tot het debat over de verschillende hoofdstukken werden geuit? Wie dezer directeuren, geiuachtigdon allen van de Re geering, kon geacht worden ook de politieke ziens wijze van de Regeering weer te geven? De .al gemeene Regeeringsgemachtigde, wiens taak in de laatste jaren ongetwijfeld aanmerkelijk is toegeno men, is do woordvoerder van den; G.G.; hij verder digt diens beleid op de gronden, hem aangegeven; voor den vorm van hetgeen hij zegt is hy natuurlijk persoonlijk min of meer verantwoordely'kwat Hij echter zegt, komt uiteraard voor de verantwoording' van de Regeering zelve. De Volksraad mist het nieerendeel der rechten, die aan een Parlement als inherent zijn to besohou wen. Hy heeft geen recht van initiatief, geen recht vane nquete, geen j-echt van interpellatie; hy be schikt slechts over het recht yan petitie. Hij kan zich richten zoowel tot da Kroon als tot de Staten- Generaal, en ook tot de Indische Regeering. Daar van is, uiteraard slochts in belangrijke zaken, reeds meer dan eens gebruik gemaakt. Togen het reoht van enquete verzetten zich op dit oogenblik zoowel practische als theoretische bezwaren. Wat intus^ sollen niet verhinderd heeft, dat wenschen ten aan- fcien van eenig onderzoek, dioor flen Volksraad go- uit, door de Rogeering in een daad zijn omgezet i men denke slechts aan het onderzoek naar do ar beidstoestanden, waartoe een afzonderlijke Regee- ringsoommissio in het "leven werd geroepen. De positie van de leden van den Volksraad staat in me nig opzicht met die van Parlementsleden gelijk; zij genieten voor hetgeen zij in den Volksraad zeg gen de gebruikelijke onschendbaarheid. Zy genieten vergoeding van reis-e n verblijfkosten en ontvangen voor elke bijgewoonde zitting eon bepaald bedrag; do wensch, reeds meermalen geuit, dat een palans aan do Volksraadloden zal worden toogekend, ia totdugverre niet in verwezenlijking overgegaan. On getwijfeld belemmert zulks de uitoefening van dit lidmaatschap, waarbij nog komt dat ambtenaren te dien aanzien in een Bijzonder moeilijke positie ven keeren, aangezien zij' niet, gelijk in Nederland bij hun benoeming tot lid der Kamers geschiedt, pp non-activitedt wordon gesteld, maar hun betrek king moeten blijven waarnemen. Dat de Volksraad geen vertegenwoordigend lichaam in don eigenlijken zin is, blijkt ook uit meerdere passagen van de toelichting tot de ontworpen van Minister Pleyte. En zelfs in den considerans wordt niet dan aarzelend gesproken over pen „lichaam met ver tegenwoordigend "karakter". In dit opzicht is het ook geheel juist, dat. de benoeming van den 'Presi dent van den Volksraad gesoliie-dt door de Kroon, terwijl het reglement van orde niet door don Volks raad zelf, maar by' de wet is yastgesteld. Allo© even zoovele afwijkingen van de regelingen, die hier te lande voor de Kamers der Staten-G ener aal gel den, om te bewijzen, dat men met de instelling van den Volksraad nog niet den tyd heeft gekomen geacht, om Indië een werkelijk Parlement te geven. Het is zeker merkwaardig om te zien hoezeer in de praktijk de Volksraad zich heeft uitgebreid èn in omvang èn in< belangrijkheid. Zijn aantal leden, aanvankelijk 39, is inmiddels reeds op 49 gebracht. Hebben de tegenstanders van de instelling van den Volksraad op den tegenwoordigen gronslag gevreesd, dat het Inlandsch en het Europeesoh element zich moeilijk in éénzelfde college zouden verdragen, on dat het samenbrengen daarvan eer der tot moeilijkheden dan tot toenadering zou leiden in de practijk is ook deze vrees met be waarheid, en het zeker collegiaal verband, dat de leden van eenig Parlement, ondanks hun verschil- I lende politieke gezindheden bindt, is ook in den Volksraad al spoedig tot uiting gekomen. Gold dan ook aanvankelijk de bepaling, dat de leden van don Volksraad slechts in het Hollandsch het woord zouden kunnen voeren, al spoedig is een verande ring ingetreden, dat ook de Inlansclie talen kun nen worden gebruikt. Nu is het ongetwijfeld; met geweest, zyn dierbaren Giuserppe plotseling niet met te veel werk te overladen." 1 Rogers had ook gesproken van een „gebeurtenis" in verband met het verbannen van den hofmeester uit zijn meesters tegenwoordigheid, Esmée had hem. er niet naar durven vragenmaar Gibbs scheen, of schoon hij jaloersch op haar. was, tooh .persoonlijk niets "tegen haar to hebben. Zij was geneigd te ge- looven, dat hij 'gaarne wat wilde babbelen, om zyn verveling te verdrijven. „Ik wensch geen „nieuwsgierig Aagje" te zyn, zooals 11 het noemt," zeide zij, „.maar tooh zou ik .gaarne hooren, welke die „gebeurtenis" was, als u net mij wilt vertellen." „O, dat wil ik wol doen." antwoordde Gibbs, met toenemende vertrouwelijkheid. „Ik moet het u eigenlijk ook wel mededeelen, opdat u op uw hoeder kunt zijn. Hebt u eon eigenaardig protretlystje op gemerkt, dat op de schrijftafel staat?" Esmée liet haar gedachten teruggaan naar de bibliotheek. Zij herinnerde zich niet, eon vreemde porfcretlijst te hebben opgemerkt. Er was zooveel geweest, dat har gedachten in beslag had genomen in de eerste maats Power zelf. Maar verschei dene avonden te Rooo Lea hadden zy, Em en Ohar les Rogers een „GeheugenspeF' gespoeld. Talrijke kleinigheden werden op een tafel gelegd en meb oen doek bedekt. Op een teeken van Rogers werd dip doek weggenomen, en ieder speler kreeg drié minuten om naar de voorwerpen to kijken en ze in zyn geheugen to prenten. Toon de tyd om was, moest ieder opschrijven, wat hy zich herinnerde van die dingen en dio het meeste wist won het spel. Nu riep Esmée alle ontvangen indrukken nog eens weer in haar geest terug, evenals zij te Rose Lea had gedaan. In don geest zag zy Richard Power's schryftafol voor zioh. Bovenop haddon gestaan een paar kleine bronzen figuurtjes, een papiermos met ivoren hecht, on ja, een portretlyst met gebrand oud zilver, ingelegd met kleine, gekleurde stee- non. Het had den vorm van oen reliquieënkostje on had puntige deuren gesloten deuren. „Ja. ik heb hot lystje opgemerktzeide zy. „Waren de deuren open of dicht, toen u in de kamer was?" „Ze waren dicht." „Dat dacht ik wel. Dat zyn^ ze altijd!, yoor zoover ik weet. Jïu. vrouwen zijn niet de eenige nieuws gierige Aagjes. Ik plaent voor den haard in de kamer to zórgen. Op zekeren dag het was toen Power nog zyn maaltijden gebruikte in de eetzaal het adviseerend karakter, dat aan den Volksraad is gegeven, in stryd, dat het Regoeringsregloment verder voorschrijft, dat het ontwerp der bogroo ting door den G.G. wordt vastgesteld in verband met d© beslissing van den Volksraad. Stemt: dus de Volksraad een bepaalden post af, dan komt dozo op het ontwerp niot moer voor. Maar de G.G. behoudt natuurlijk zijn volledige bevoegdheid om aan don Minister van Koloniën afwijkende voor-1 stollen to doen en meermalen is gebleken, dat zoodanig voorstel niet zonder invloed blijft. Do behandeling van do begrooting is intussohon wel het belangrijkste onderdeel van dim arbeid van don Volksraad; zij valt in twoo deolon te splitsen-, de behandeling van de begrooting in do voorjaar» zitting en do behandeling van de algemoeno supple- toiro begrooting in de najaarszitting. Bij boido bo- grootingen worden door den Volksraad algemeene beechouwingeiwgehouden, en een poging om zulks j tot één keer te beperken, heeft totdusverre géén resultaat gehad. Van den aanvang af dan ook heeft de Volksraad zich willen uiten pver geheel h0*3 Regeeringsbeleid, gelyk dat t.o.v. Indië wordt ge volgd. Dat daarbij veeal critiek is gegeven, die kant noch wal raakte, die onbillijk en overdiond was. be- lioeft geen betoog. Dat veel dingen zijn gezegd, die beter waren gezwegen, eveneens. Nu kan men daar wel tegenover stellen, dat de Regccring zich yan dit .gesprokene in den Volksraad niets behoeft aap 1 te trekken, maar aan den anderen kant brengt juist de verhouding van de Regeering tot een niet-parle- mentair adviseerend college, dat zich in zijn critiek zoo weinig matigt als de Volksraad, eigenaardige moeilijkheden mede. Toen de Indische Regeering op 2 December 1918 verklaarde, dat de Volksraad zich reeds in het eerste halfjaar van zyn bestaan een positie had weten te verwerven, ..wel ke ver boven den oorspron kei Ijken opzet uitging"; voorts in een latere verklaring, „dat hij onbegrensde mogelijkheden en vermogen tot critiek bleek te bezitten" voegde zy daaraan toe, dat de Regee- - ring tegenover deze critiek' in dit niet-parlementair lichaam machteloos staat. Immers, in normale par lementaire verhoudingen brengt zulke ^ritiek de eventueele noodzakelijkheid van overneming der Re- geering met zich; hier is daarvan geen sprake, j De Regeering kan deze critiek trachten te weer leggen; zij kan op bepaalde punten instemming met haar beleid verworven, maar voor hot meeren- deel moet zij rustig afwachten welke gevolgen deze critiek met zioh zal brengen. 1 Slechts korten tijd nadat do Volksraad in werking I was getreden, dit in Mei 1918, deed zich onder den invloed van de November gebeurtonissen van dat jaar oen duidelijke zucht naar machtsuitbreiding by I den Volksraad gevoelen. Vooral, nadat do Regoering aanleiding -had gevonden om in de vergadering1 van 118 November 1918 door haar gemachtigde oen ver klaring te doen afleggen, waarbij een bespniodiging van ingrijpende hervormingen 'in het Staatsbestuur van Nodorl. Indië in uitzicht werd' gesteld, werden in den Raad wenschen uitgesproken,, die zeer ver gingen. Er gingen stemmen op om den Volksraad te (hervormen tot oen College met vollodigo wet- Sevende bevoegdheid; tot vervanging van do hoof* en van Departementen door aan don Volks- raad verantwoordelijke Ministers en definitieve vaststelling der Indische begrooting door do wet gevende macht in indië. Dat van dezo wenschen voorshands ïiiets zou kunnen komon, stond wol voor ieder ingewijde vast. Zelfs hot ontwerp van de Commissie ondor voorzitterschap van Prof. Car- pentier Alting, door de Regeoring ignesteld, be nadert slechts inwilliging van deze wenschen, al zou de inwerkingtreding ervan de zelfstandige positie van dit deel van Nederland's koloniaal gebied, aan merkelijk vergrooten. Op dienzelfden grondslag is door een aantal^ Noderlandsche hoogloeraren een proeve van herziening opgemaakt, die mede zeer ver gaat, en reeds in don geest van de door de Heï zieningseoinmissio gedachte „Landsstaten", aan In dië vrywel vollodigo wetgevende zelfstandl^-h riet"Wil geven. De Grondwetsherziening, die ©en vorig jaar, ook ten aanzien van do verhouding van_ Nederland tot zyn Koloniën is tot stand gekomen, is voortgeschre den op den weg van geleidelijke ontwikkeling van Indië's zelfstandigheid. Want, dit kan men ten aan- 1 zien van hervormingen zoowel in de verhouding tusschen Nederland en Indië als in de positie van 1 den Yolksraad aan te brengen, vaststellen, dat al gemeen eenzelfde einddoel wordt voor oogen gehouden. Niemand, die eraan twijfelt, dat te eeni- ger tijd Indië volledig onafhankelijkheid zal moe ten verkrijgen on op geliike wijze als de Dominions 1 mot Engeland, met het Nederlandsolio Moederland moet zijn verbonden. Maar, tonvyl men aan do eeno zijde meent, dat d!e eisohen des tirds reeds mee brengen om aan het in de politiek goheol onge schoolde Inlandsehe volk kiesrecht voor een eigen parlement te geven, wordt van andere zijde daarvan 1 slechts nadeel .voor deze Inlandsehe bevolking zelve gevreesd en. wordt aangedrongen op geleidelijke scholing in politieleen zin door verdore doorvoering yan zelf regeering in locaal opzicht. En tot dusverre is het deze geleidelijke strooming, die den boven toon voert, gelyk bij de jongste herziening van de Nederlandsche staatsregeling ook tot uiting js gekomen. Wordt vervolgd. zat hij weer .zooals gewoonlijk te peinzen bij een .zoeten Italiaanschan wyn, dien Giuseppe te nden voor hem vond, en ik dacht: „Nu is het mijn tijd". Ik mompelde iets van naar net vuur in de bibliotheek te moeten zien, doch ik weet niet, of hy my hoorde. Toen liep ik recht op de schrijf tafel toe en trachtte de deuren van dat drommel- sche portretlystie te openen. Eeii kyk, ze waren op slot. Maar of de duivel' er de hand1 in had, juist op dat oogenblik moest de oude Giuseppo binnen sluipen en mij zien met dat .ding in mnn hand. Ik maakte een verontschuldiging, dat ik net op den grond had gevonden; dat de kat hot zeker had omgestooten (gelukkig is er oen kat!) Maar van dien dag af was alles veTanderd. Jk ben na dien tyd nog niet weer in de bibliotheek geweest. Let op my'n \voorden, er iets bijzonder belangrijks in dat lijstje. U moet beproeven er eens in te kijken, den een of u-'eren dag, gis hij vergeten heeft te kluiten denkt u pok met?" „Ja, ik vind dat ook," mompelde het meisje. Tot haar groofce verlichting waren ze nu bij het kleine huis met de witte stoep en de blauwe deur gekomen. Dien naoht droomde zy van het portretlijstje, dat op een reliquiéënkastje geleek. Het ^ohoen haar toe, dat haar toekomstig geluk afhing van d© wetenschap, wat or in was. Toen zij ontmaakte, bleef /lie indruk achter. Zy zeide tot zich zelve, dat zü ondanks Rogers tooh nooit zoo laag zou zyn, in zulk een geheim te gluren zelfs als het 1110- gelyk was. Maar zij hoopte, dat zij nooit de kans zou hebben de deuren ppen te vinden. De verlei ding zou dan al te groot zyn! HOOFDSTUK IX. Aan het Eind van dan Brief wat dat oudé echtpaar wist, en of ze werkelijk „dom" waren of - trouw. Zü besloot gebruik te maken van die glimlachende Begroeting, welke ze aan haar jeugd en aardig gezicht had to danken (Esmée wist heel goed, dat zij mooi was) om op yrien-dsehappelijken voet 'te komen met den por tier en zijn vrouw. Maar zij moest niet overhaast te werk gaan, want dat zou haar zaak bederven by menschon als de Noales. Om half elf was Miss Alton by do deur der bibli otheek on wenschte haar patroon goeden jnorgen, die even als den vorigen dag met den rug naar het venster gekeerd zat. De hemel was betrokken en de groobe kamer vol boeken, dio er in de avondzon zoo vroolijk had uitgezien, was nu somber als een kerk. In die sombere omgeving zag Richard Po wer er volgens haar meening nog droeviger uit dan den vorigen dag. Zij verbeelddo zich zelfs, dat zy, als zij heel dicht bij hom was, zilveren draden kon ontdekken, in het gitzwarte, glad geborstelde haar. Haaf werk begon als het werk mooht wor den genoemd^mot het voorlezen van do morgen bladen N terwijl Mr. Power sigaretten rookte. Soms liet hij Jiaar ophouden om te praten over belang rijke berichten, en,het oordeel, dat Power uitsprak, was zoo levendag, alsof hy had gevochten in plaats van thuis to blijven. O, waarom was bij toch thuis gebleven? .Esmee, die hem liefhad en zyn onsohuld wilde bewijzen, vroeg zich dat steeds weer af. In vroeger dagen had zij alleen met haar vadot gewoondi n een afgelegen ^plaats op do westkust van Ierland, waar hy zelf haar had onderwezen. Hij had haar talen geleerd en vele andere dingen (haast alles wat zl\ wist behalve muziek, die zij zich zelf had geleerd, wel wat tegen zijn zin/) en zij van haar kant had voor hem oen kameraad, een trouwe „makker" trachten te zyn. Als kind reeds had zij belang loeren stellen in politiek en onder werpen. waarover mannen gaarne spreken, opdat haar vader de vrienden niet zou missen, die hij in Amerika had achtergelaten, toen hy Claremanagh erfde. Later, toen zy na zijn dood by zijn zuster Den volgenden morgen begaf Esmée zich Al vropg op weg naar Oannon Wood. Zij was voor half elf bij ae poort en do portiersvrouw liet haar bin nen met een glimlach. Zij was trotsoh en gevleid door dat kleine bewijs van vriendelijkheid.van de „Tante Kate" in Brighton was gaan wonen, was zü oude vrouw en beantwoordde den glimlach. Wat belang blijven stellen in dingen, <lie meisjes meestal wisten fle Noalese ïgenlyk Van den noodltotigen nacht, jvelken Rogers haar had beschreven, en van de verschijning van een tweeden Richard Power? Hot kwam 'Miss Alton voor, dat het bewijzen van Graaf Ricardo's onschuld en van een samenzwering tegen hem Voor een groot deel zou afhangen van Wordt vervolgd. Jingea p*MVMMP vevelen, en Power was verbaasd over net 'inzicht van zijn secretaresse in den toestand van Europa. Zij bleven zoo lang praten, dat hot bijna twaalf uur was, toen hy begon brieven te dioteoren.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6