FEESTEN ie NIEUWE NIE GRAAF RICARD0 FEUILLETON. TRAMBOTSING. Uit Roermond. 1 Sept. Zaterdag tand op den Wil- ]om II Singol alhier een ernstige hotsing plaats tas. sclion een tram van de Limhurgacho Tramwogmaat- fldhappij en een kar van den oxpediteur M. De voerman van. de kar (trachtte deze nog over de rails te "brengen alvorens de tram genaderd was; hü slaagde hierin echter niet. Paard en kar werden door de tram gegrepen en tegen oen boom geslin gerd, zoodat deze afknapte. De tender van de locomotief werd zwaar bescha digd. De passagiers kwamen met den schrik vrij. BROEK OP LANGENDIJK. Mej. N. M. Buijze, leerling aan de Bijzondere school alhier, is geslaagd voor de Chr. Kweekschool te Haarlem. WIERINGERWAABD. Do hcor M., dio jl. Donderdag per rijwiel, voor men van 't bclastingplaatio, naar Schugon was ge gaan, kwam bij zijn vertrek uit Schagon tot de min der aangename ontdekking, dat dit dure plaatje „foetsie of te wol verdwenen was. WIERINGERWAABD. Onze idaporo vereen. Olymnia behaalde gis teren to Nieuwo Niedorp den len pry» afdeeung Estafette. HOOGWOUD. Voor de vacante betrekking van Gomoente-ont_ vangerh ebben zich aangemeld 10 sollicitanten. Door Burgemeester en Wethouders zullen tor benoe ming aan don Raad worden aanbevolen do hoeren: 1. Joh. Voerman te Aartswoud en 2. W. Speets aan do Gouwe. HOOGWOUD. Van de leening voor het Gemeentelijk' Electnci- tcitsbedryf zijn uitgeloot do navolgende nummers, to weten: nos. 10. 19, 42, 89 en 117, betaalbaar 1 Januari 1925. JU LI AN ADORP. Zooals Wy roods in# één der vorige, nummers be richtten, zou do Muziekverocniging „Kunstzin" al hier ter golegenlhoid van den verjaardag van H. M, de Koningin een concert gegeven. En om daaraan ie voldoen, had zy zich Zondagavond voor hot café van den heer O. Vader opgesteld en maakte alras een aanvang mot hot roods vormelde programma. Op hot hooren dor tonen uit het koper was al Spoedig een groot aantal luisteraars komen opda gen, om van dit gratis concert ie genieten. Maar de vreugde was van korten duur; Pluviua had het an ders beschikt en zond oen waterstroom t naar om laag, zoodat alles en muzikanten en publiek, letter lijk het cafó van don heer Vader binnen - stroomden, zoodat er van het voorgenomen, goede plan weinig is terechtgekomen. Een viertal num mers waren nog maar afgewerkt, en de de rest is in petto gebloven. Toch brengen wij genoemde ver- eeniging ons saluut voor hot opgezette plan en al' is dat nu verwaterd, wij hopen dat zij in de toe komst meer van zulke plannen mag opzetten. Zoo- ,als gezegd was alles in liet café gevlucht, om droog to blijven, maar toon hot buiten weer droog wem, kon moii niet droogvoets hot café verlaten, net ge leek wel iets op Venetië, althans wat do water massa betrof, en de hoer Vader was dan ook wol genoodzaakt, om ijlings een noodbrug to slaan, om zijn bezoekers een drogen in- of uittocht to verze. •keren. Do oorzaak hiervan is, verstopping der af- voerriolen, zoodat het water niet spoedig genoog weg kot* vlooien. Intossohen had het bal, dat zeer gezellig was, zijn voortgang) ea dumdo voort tot hot sluitingsuur. JULI AN ADORP. Maandagmiddag1 voer door hot Groot N.-HolL Kanaal oon plezierjacht van Engelsqhe nationali- teit. Tor hoogte van do Hoeve „Uitvlucht" ge- Taakte het jacht, zoer waarschijnlijk door ziïnjrroo- tcn kiel, oven aan don grond. Door het kijschen van een der zoilen, poogde men in dieper water te komen, wat evenwel niet direct gelukte en moest er eerst nog een lijn naar de pverrijde van het kanaal gebracht worden, on toon door eenparige kracht èn van wind èn van mensohon, gelukte de poging. Doordat toon hot zeil niet vlug genoeg ge streken weid, had men hetzelfde aan den overkant on raakte men weer den gronden moest er andersom getrokken worden, wat niet zoo gemak- kol ilk ging, daar het tegen wind was. EVcnwel ge lukte hot toch om vlot te komen, vlug werd de mo tor aangezet, de sloepen en matrozen keerden aan boord torué" on do roiS word met eenig oponthoud, vervolgd. - BREEZAND. Twee omstreeks 14-jarigo .jongens, ncofs van elkaar on beiden wonende aan don Balgwog,f zou den Zondagavond mot elkaar gaan iagon naar do sdhorgronuen bij do (Kooij. Eén cler yongons, wion hot jagen door zijne ouders was verboden, had zioh daarvoor naar zijn noef begeven, zioh bij dezen aan huis van andere klooron voorzien, waarna'"bal den zich langs den Balgdjjk naar het uitgekozen jachtterrein begaven. Achter elkaar loopendo, waar- b;i de achterste van hen hot geladen geweer droég, ging onvorwachts het schot af oon trof de volle lading den vooraan loopenden jongen in het zit- vlak zoodat deze vroesolyk «rwond werd. Dr. Olroo. die onmiddellijk word ontboden, hdviseerde tot overbrenging naar het Ziekenhuis te Helder, waarheen de getroffene dan ook kort daarna per auto is vervoord geworden. WINKEL. In den nacht van Zondag op Maandag ontlastte zich boven deze gemeente oen hevig onwêer, waar door op enkele plaatsen vee in do weide is gedood. WINKEL. Onder leiding van haar Dirootour, den heer P. Prange* van Zuidsoharwoudo, gaf Winkel's Har monie Zaterdagavond een oonoort, in do kolfbaan van den hoer Bakkor. Hot weer liet niet too, dit in do open lucht to doon. Hoewel geen programma's waren rondgezonden en alleen een advertentie was geplaatst, was er toch eën behoorlijk getal be langstellenden opgekomen, ondanks het sleohte weer, en met aandacht werden de concoursnummers waarmede een ïstea prys te Baemster was be haald, gevolgd, In do kwistig met guirlandes, vlaggedoek, veel kleurige lampions en een hartelijk, boven het podium aangericht opschrift, gericht tot ledeh,en oud-leden van „Hercules" en Hebe" versierde, weder als van ouds mooi in 't „eeuwige gToen" komende kolfbaan van de „Prins Ma.urits", het onlangs zoo keurig ge restaureerde café van den heer Peetoom, werd Za terdagavond 30 Augustus gevierd het jubilé ter hor- denking van het 40-jarig bestaan van de Gymna- stiekvereeniging „Hercules" eni het 20-jarig bestaan der damesafdeeling „Hebe". Druk bezocht was deze feestavond nietwèl geslaagd- mocht hiji desalniettemin met volle recht heeten. Met hartelijkheid, met warmen gloed was het dat Meester Wilbrink ter bestemder ure uet woord voerde en ongeveer het* volgende zei: Dames on heeren loden en oud-ledon van Hercules en Hebe, als eerste werkzaamheid hebben we: Opening. Mij is als voorzitter van de commissie voor organisatie van de herdenking van het jubileum) onzer vereeni- ging de eer te beurt gevallen om he openingswoord te mogen spreken. Hedenavond' zijn we bij elkaar gekomen om samen te vieren het 40-jarig herdenkingsfeest van Hercules en het 20-jarig jubileum van Hebe. 't Is dus vandaag omstreeks 40 jaar geleden dat opgericht werd Her cules. In 1884, toen de beoefening van gymnastiek en sport nog geen burgerrecht had verkregen in Neder land, was Nieuwe Niedorp in dit, zooals in vele andere dingen „voorlijk". En zoo is opgericht Her cules. Maar oprichten is gemakkelijke!; dan in leven houden. Intusschen, mij is het een voorrecht, nu le mogen sproken. Twoo dor oprichters van Hercules do heeren Ruiter en, Groot, boiden hier aanwezig, heet ik evenals u allen, hier hartelijk wolkom. De heer Ruiter, heet ik welkom als oud-schoolhoofdi aan een der. scholen m de gemeente Nieuwe Niedorp en tevens als inw >ner thans van het voor mij niot onbekende Heiloo en ook in zijno kwaliteit van oud-leider van Hercules. Den heer K. Groot Hz. roep ik gaarne mede een apart woord van hartelijk welkom toe als oud-lid. als een der oprichters van Hercules. De damesafdeeling Hebe heeft 20 jaren bestaan. Nuttig is wiji weten het allen het doen. van lichaamsoefeningen. Toen do plannen tot herdenking rijpten, is bijeen geroepen eene vergadering en is ook die vereeniring voor IJs- en Volksvermaak er in gekend. Bespro ken werd, dozen avond tot een eereavond te stempe len. Do commissie wilde dat intusschen liever niet wou eerder de voorkeur geven aan een avond „onder ons", die dioor haar ook aardiger werd geacht voor do oud-leden van Hercules en Hebe. Aardiger kon dan tevens, meer intiem, wede» de oude. vriend- schapsbond worden saamgesnoerd. Intusschen we zijn nu hier te samen. En dat niet méér oud-leden heden present zijn en deelnemen, waarlijk, dat is buiten onze schuld. We zullen dat aan het ongunstige weer toeschrijven. Maar die er zijn, toonen daarmee te eeren de gymnastiek en andere oefeningen die beide vereenigingen en eenige ouddeden verder zullen illustreeren. Er zijn er onder dio oud-leden met en zonder hoofdhaar, één onder hen is zelfs al „opa". Kan mon met enkelen al gezellig samenzijn, met velen nog beter. Als gij) allen wilt bijdragen tot een gezelligen avond, heet ik u daarvoor van harte welkom. Eenige wijziging zal in het programma wor den g.obracht (spr duidt dit nader aan). Ik wensch aldus vervolgt spr. dat Hercules en Hebe nog inniger verbonden zullen worden en 'k wil besluiten met uit te spreken de hoop, dat Hercules en zijn damesafdeeling Hebe tot in lengte van dagen beide zullen bloeien en dat wij allen nog bij het luister rijk 50-jarig feest van Hercules, dat dan medebrenge het 30-jarig bestaansjubileum van Hebe, present zul len mogen wezen. Ik dank ul (Geestdriftig appl.) Daarna wordt een keurig samengesteld programma schitterend afgewerkt en wel: Brug (heeron 2e afd.), Knotsoetenen (dames). Een en ander, alsmede de pauzen, we stippeD dit terloops even aan, keurig, afgewisseld door de prachtige muziek van gebroeders A. en J. Kos, wier samenspel, bekwame musici als ze zijn, ten zeerste viel te roemen, terwijl de rijk met roemrijk behaalde medailles behangen vaandels van Hebe en Hercules ter weerszijden van het po dium prijkten. Voorts vrije oefeningen door 5 Hebe-d&mes, brug (door 20 dames, hoogrek heeren (prachtige, van groot-kunnen getuigende toeren door leden en kranig ook door diverse reuzen-oud-leden uitgevoerd en schitterende praestatiën door den fermen directeur den heer A. Blaauboer van Heerhugowaard. Pauze. Dans (een zeer gracieus uitgevoerde, uit muntend geslaagde dans, een juweeltje van gratie en prijzenswaardige oplettendheid, zoowel als van nauw gezette studie, een prachtnummer, getuigende van den fijnen smaak van „Herr director", zoowel als van het 10-tal uitvoerende dames. Ons welgemeend compliment! Stokoefeningen (heeren); leuke voor dracht (door 2 dames, 1 als heer uitgedost); staaf- oefoningon (oud-leden van Hercules) kranig werk. (De „Peerebooms", Van Zoonen's en zoovele anderen nog eens flink werk leverende. Een oud-lid (de heer O. Strijbis Bz., flink lid, een 16, 18 jaren terug, bij het nummer als leider en men succes fun- geerende. (Nog eens, ten tweede male opgevoerd on der welverdiend hartelijk applaus.) Vrije oefeningen (door 4 leden van Hercules). Ten slotte eenige biji uitnemendheid geklaagde groepen. Met enthousiasme werd en terecht geapplau- diseord. De heer Wilbrink spreekt daarbij niet ver van 't middernachtelijk uur --het slotwoord en wijst er op, zelve nog nooit een officieele avond van een gymnostiekvereeniging te hebben meegemaakt. Maar ald'us spr. u zult met me eens zijn: Er kon niet mooier programma als dit gegeven zijn. En de heer Ruiter de eerste directeur, de oprichter te vens van Hercules, kan met gevoelens van trots hier een en onder hebben gevolgd. Dat de vereeniging zulke flinke vruchten afwerpt en breekt met de gewoonte in anderer vereenigingsleven, waar al te dikwijls wordt gedacht: ,,'t Is toch niets waard", is te loven.è Ziet de flinke resultaten van der oud leden optreden. Houdt moed, desespereert nimmer! En de burgers zullen u blijven steunen. De Ned. Herv. Weezenadministratie is het reeds, die u finan cieel zoo krachtig de helpende hand reikt. Zoo zul len jongere leden steeds lust blijven gevoelen tot toetreding tot lid zijn en blijven en zult ge u in den daadwerkelijken steun van „de Hope des Vaderlands", van hen, die dien mooien jeugdigen, door ons allen gekenden heerlijken leeftijd' nog heb ben van lenigheid, onvermoeidheid, enz., kunnen blijven verheugen. En nu: Morgen mooi weder!li- Laat ons hopen 1 Ik dank u! (Donderend applaus). Gezellig bal Da, waartusschen ook nog zoo entre nous 'n speechje klonk. Zondag 31 Augustus: De Koninginneverjaardag de 44e van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Ko ningin was triestig, onze gymnastiekf eestdag ookRegen, meer dan dienstig, was vooral 's na middags. b.v. zoo om en nabij drieën, waardoor de toch zoo sierlijk, zoo vol bevalligheid uitgevoerde dans dezelfde die in het Zaterdagavondprogram ma zoo schitterend werd' opgevoerd (toen door 10 Hebe-dames (nu door alle 20 Hebe-dames en een- aantal dames van Oterleek "en ook uit Oude Niedorp) zoo jammerlijk leed', om van het verdere leed, gym nasten en toeschouwers door den geweldigen regen aangedaan, niet te spreken, viel er in overvloed. De door Meester Wilbrink Zaterdagnacht aan het einde van dien feestdag zoo met innigheid uitge sproken hoop op 'n mooien Zondag, is helaas niet verwezenlijkt mogen worden. Het zij; zool Wij' be rusten 's Morgens 10 uur: optreden van de adspiranten- klassen. Heel aardig werk. Kranig leider en: oplet tende kleintjes, onze hulde. Dan: touwtrekken, hoogspringen, hardloopen, vér- springeni (allemaal voor kleingoed uit Nieuwe Nie dorp eni evenals optreden van adspiranten-klassen, ook voor klein-goed uit diverse en andere gemeen ten gevestigde deelnemende vereenigingen. Flink werd gewerkt. Na afloop nam een photograaf een kiekje. Bij. de daarop volgende receptie bij Peetoom, sprak Burgemeester Koopman (Beschermheer en Eere-lid van Hercules) ongeveer het volgende: Het is nu 40 jaar geleden dat Hercules is opgericht. Ik heb niet aan gymnastiek gedaan in mijn jeugd, die was toen niet zoo bekend. Misschien zou Ik haar wel hebben beoefend, als toen de beoefening ervan reed» moer populair \yaro geweest. Maar vereenigingen voor gymnastiekoefeningen waren toen nog zoer spora disch. Ware dat anders geweest, ik zou toon reeds er sympathie voor hebben gevoeld zooals ik die er nu voor gevoel. Dit ter inleiding. En verder wensch ik n allen van harte geluk met het 40-jarig en 20- jarig jubileum. Gisteren ontmoette ik den heer Rui ter, oud-directeur-oprichter der vereeniging. U allen roep ik welkom toe in 't algemeen liém', ik weet niet of hij thans hier is) inzonderheid! Ik kon in mijn jeugd, zooals ik zei, niet aan gymnastiek doen daar er hier toen #een vereeniging was. .Sport en gymnastiek was hier van latoren tijd. Meer eir meer kwamen die in zwang en ik sympathiseer cr mee. Sport en gymnastiek zijn thans in het onderwijs opgenomen (vak j). De scholieren worden er dus in opgeleid. Er is meer voor gymnastiek te zeggen. Als men de school verlaat, komt het in diverse am bachten en werkkringen nog altijd goed te pas; Thans is in nagenoeg elk dorp wel een gymnastiek- vereeniging. Als sport zal de gymnastiek nu wel mede op het hoogste punt staan. De voorzitter der. feestcommissie vroeg mij kort te zijn en ik liob nu gezegd wat me op het hart log. Dat gij allon een recht genoegelijk feest zult mogen hebben is de wensch van uwen Beschermheer. Ik heb gezegd! (Hartelijk applaus.) De heer Kemp, voorzitter van den Turnkring go- west Holl. Noorderkwartier, wenscht de twee ver eenigingen geluk met hare jubilea en wijst er op, in Schagen ook destijds zoodanig jubileum te heb ben meegemaakt. Toen wees spr. op de moeilijkhe den van vereenigingsleven in de bange oorlogsjaren, ook nu wordt daarop door spr. gewezen. Spr. ver heugt zich in den bloei der hier jubileerende ver eenigingen, en hoopt dat dit zoo moge blijven, dat de bloei nog moge toenemen. Spr. wekt allen op, de vereenigingen trouw te blijven. Ik zie met genoegen dat de Burgemeester hier, uw Beschermheer, zoo veel sympathie voor u en uw werk heeft. De over heid daar hebben wij in het vereeüigingslevon juist nogal eens iets mede te maken. Spr. uit de beste wenschen voor verdoren bloei en wenschen H. en IL luisterrijke respectieve 50-j. en 30-j. bestaansfeest- vieiïng toe en overhandigt even later nog twee me dailles voor de wedstrijden straks. Ook hier natuurlijk uitbundig applaus voor het ge sprokene envoor de medailles!' De directeur, de heer Blaauboer, deelt eenige wij ziging in. het zoo aanstonds af te werken programma mee. Toen een keurig opgestelde en flink gelukte ma.rsch waaraan prijzen verbonden! vanaf lokaal Peetoom tot Oosteinde. Daar keeren en tot den heer Jan Stammes, daar keeren en naar het feestterrein, (het keurig verbeterde voetbalveld). Toen volgden. Verplichte vrije oefeningen dames; toestelturnon heeren; vereenigingsnummers (niet alle ?;edaan door, het weer); verplichte vrije oefeningen heeren) niet doorgegaan; keurturnen daines, niet doorgegaan; keurturnen heeren niet doorgegaan; toestelturnen dames niet doorgegaan. Estafetteloop heeren: lo prijs Olympda Wieringer- waard 55 sec.; 2e prijs Zijpor Sportclub, Burgerbrugi 55 2/5 sec.; 3e prijs Hercules Oudkarspel 56 3/5 sec.; 4e prijs O.KK. Aartswoud 56 3/5 sec.. Estafetteloop dames: 1b prijs Hygiéa, Oudkarspel, 53 1/5 sec.; 2e prijs Tavenu Heerhugowaard 53 3/5 sec.; 3e prijs O.KK. Aartswoud 55 3/5 sec.; 4e prijs Lycurgus Schagen 55 4/5 sec. Polsstokhoogspiïngen heeren: le prijs K. Boot, Oud karspel 3.25 M.; 2e prijs W. Kos, Oudkarspel 3.20 M.; 3e prijs T. Mantel, Winkel 3.05 M.; 4e prijs H. 'Del ver, Ewijeksluis 3.M. Hoog-ver-springen dames; niet doorgegaan. Vermelden we meteen nog even uitslag wedstrijd voor adspiranten, bestaande in: a. Touwtrekken, jongens 13—15 jaar (4 stuks per vereeniging (8 deelru vereenigingen). Prijzen: Verg.- zilveren, zilveren, verg.-bronzen en bronzen medaille, le prijs O.KjK„ Aartswoud; 2e prijs Tavenu, Heer- hu kunstvoorwerpen, le prijs A. v. d." Welle, Óud- karspel (Hercules) sprong 1.50 M.; 2e prijs F. Sijp van Turnlust, Oterleek 1.45 M.; 3e prijs P. Burger van Zijper Sportclub, BurgeTbrug, 1.45 M.; 4e prijs H. Aarts van Hercules, Oudkarspel, 1.40 M. Hardloopen meisjes 10—12 jaar. Prijzen kunstvoor werpen, 9 deelnemende vereenigingen. le prijs M. Del ver, Burgerbrug 6 1/5 sec.; 2e prijs G. de Boer, Burgerbrug 6 2/5 sec.; 3e prijs M. Brouwer, Tavenu, Heerhugowaard' 6 3/5 sec.; 4e prijs Tr, van Scheien O.KJC., Aartswoud 6 3/5 sec. Vérspringen. meisjes 1314 jaar, 3 deeln. per ver eeniging. Prijzen kunstvoorwerpen, le prijs Marie Boontjes, Burgerbrug, 3.42 M.; 2e prijs Ma Boontjes, Burgerbrug 3.42 AL; 3e prijs D. Eriks, Heerhugo- waard 3.40 M.; 4e prijs M. Reine, Heeihugowaard 3.33 M. ALIAS RI6HARD POWER door C. N. en A. JL WILLIAMS ON. Vertaling van Mfijultcuuw M. HELLEMA. Eenige moesten in het JL'taliaansch worden ge schreven on oen daarvan wekte Esmóe's belang stel li ngi n hoogon mate. Hij was gericht aantoon zekeren Marcho.se d'AlIegrü en begon, ,3©ste vriend. „Ik waardoor ten hoogste alles, wafc je voor mij zoudt willen doen," dicteerde Power. „Ik heb jo nog niet geschreven, omdat het oersft nu mogelijk is. Eens zal je misschien ^vernemen waarom, maar zoo niet, dan smook jk je, mijn stilzwijgen toch niot toe to schrijven aan onverschilligheid. Ik wou van ganscher harte, dat ik in antwoord op je aan bod van hulp kon «eggen: „Ilaast je beste, oudo vriend on Wees mijn ^voorspraak." Maar helaas, dat kan ik niot «oggon. Er m 'goen pardon voor mij daarginds, waarvan je spreekt, en ergens anders trouwons evenmin.. Ik moet zoo maar blijven^ voortleven. Maar er is één ding, dat jo voor mij' kunt doen, als jo wilt, en dat is niet onbelangrijk voor mijn toekomst. Goof mij bericht omtrent Dok tor Florio. Waar is hij? Wat doet hij F. Ik 'hobdiem eenigen tu'd geleden geschreven. Goen antwoord.. Daarna heb ïkl een telegram gezonden aan het eenig adres, dat ik van hem weet. Weer geen antwoord. Ik zou gaarne weten, waarheen ik moet schrijven, of dat hij soms van mij gehoord heeft en om redenon, dio je begrijpt en die ik volkomen kan billijken, mü eenvoudig wil laten schieten. Dat zou oon slag voor mij zijn. Maar voor mij is onwetendheid goen zaligheid. Ik zou. liever de waarheid willen weien. Vergeef mij, als het je mogelijk is, mijn, naar het je moet voorkomen, on begrijpelijke koppigheid. De fortuin "heeft mu# den rug toegedraaid en ik kan jo een naderen uitleg geven noch er iets aan veranderen. Maar hoera voor ons allen, do berichten van den wereldloor- log zijn goed. Steeds je dankbare Rioardo." Hij „vertrouwde" haar inderdaad. Waarom toch? vroeg zij zioh verwonderd af. Waarom1 schreef hij zulk oen brief niot zelf, in plaats Van dien to'dic- tecrcn aan een sooretaresso, die hü beschouwdé of wild© beschouwen als oen vreemde? Daarna moest Miss Alton voor hem oen brief ■schrijven in het Duits oh aan de® oorrespondent, dien hij in Zwitserland had. Hü moest worden geadres seerd aan Herr Bonnhoven. Tellstrasso 23, Bern. „Waarde heer," zoo dicteerde hij Esmée, „ik zou u zeer verplicht zün, als n mij terstond do juiste verblnfplaats van Rudolf Silvers wilde Jaten we ten. Ik heb reden te gelooven, dat hü niet in Zwitserland is, zoo als hü mü wilde wijsmaken. Ik «al geen wissels meer overzenden, eer ik «ekér- heid daarvan heb. Ik beschuldig u niet van achte loosheid; maar het is een lastig (persoon om mee te doen to hebben, en men moot op allerlei stre- ken verdacht «ijn. Met achting, Riohard Power". Charles Rogers zou groot belang hebben gesteld in die bedde brieven, welke veel interessanter wa ren dan die, welke Esmée dien eersten dag in Po- wers «iienst gedicteerd) ware®. Indien af haar aan- teekeningen echter niet verzond, zou Rogers wol op de een of andere wü«o een eind weten te ma ken aan haar verbluf te Oannon Wood.^ Hoe hij dat precies zou aanleggen, wist hot meisje niet; maar zü' vras er zeker van. En «ij wenschte niet hoen te gaan. Zü wilde de zaak na tot 'n einde bren- f en, tot oen goed! einde voor dén man, lelie aar was vergeten. Na den Duitschon brief was er een pauze. Po wer. die aan «ijn schrijftafel had gezeten, was opgestaan en liep heen en weer, evenals hü dan vorigon dag had gedaan. Eindelijk bleef hü voor den liaard staan, on ofschoon hü nu met dien rug naar haar too ztond, zag zü rijn hand van hot oeno portret op den schoorsteenmantel naar hot andore glÜ'don. Het was ,eon onzeker gebaar, alsof hü niet wist, op welk hü rijn aandacht zou vestigen onder zoovole. Esméo was nog niet dicht genoeg bij den schoorsteenmantel gekomen, om de por tretten daar te kunnen onderscheiden, alle in lüs- jsten van mooi zilver of bewerkt Florentünsoh Ie der. Alleen één galaat herkende ae op dien .afstand, en dat alleen, omdat rij reeds vale portretten van die dame had gezien: Koningin Margeritha, de moe; der van den (Koning van Italië. Het was een mooi portret, dat jaren geleden moest «ü'n genomen. Om den hals dor Koningin hing een prachtig parelsnoer. Maar het was niet haar portret, dat Riohard Po wer eindelijk opnam. „Wenscht u mü geen brieven meer te dicteere® van morgen?" vroeg Esrmée. „Zoo niet, dan kan ik begi nnen deee to t ype®." „Wacht even, als u blieft," zeido hü. „Er is nog een brief, dien ik gaarne vandaag op de post had om met de oerste boot naar New York te vertrek ken, maar zog mü eerst, wat u iJonlct van -het ge zicht van dat meisje. U hebt een goed oordeel over do groote wereldproblemen, dat heb ik dezen mor gen gedurende ons gesprek ontdekt. Kunt iu ook ee® menschelyk karakter booordeelcn?" Onder het sproken overhandigde (hü Esmée het portret, dat in eon smaakvolle, kostbare lijst, oenigs- rins grootcr dan de andore, was gezet. Esmée was opgesprongen e® hem halverwege te gemoet ge gaan. Zy stonde® nu_ 'dicht bij de schrü'ftafel - „Wat ee® knap meisje," riep «ij uit. „Daarover zullen allen-het wel eens rijn," «eide Power, „maar het was niet haar schoonheid, die ik u vroeg te beoordeelen." (Esmée zag naar hem op. Zü waren nog niet zoo dicht bij elkaar geweest sedert Milaan. Hij zag op haar neer of liever door haar heen. Hij schee® haar nauwelijks op te merken, dacht ze, em ver ontwaardigd richtte rij haar oog en weer op het por tret, dat hem zooveel meer interesseerde dan dé „vriendin, die hü eens had' gehad." Ja, eerder „knap" dan „mocü" was "het juiste woord voor dat gelaat. „Zü riet er_ schrander en heel trots oh uit," zeide het meisj© luid. „Ik zou denken, dat zü gewöon is 'alles te (krijgen, wat rij wenscht, en altijd haar eigen zin te doen. Daar ziet rij naar uit. Ik ben er niet zeker van of zij wel heel goedhartig is, als ik ópen- hartig moet spreken, maar zy hooidt van een pretje, nietwaar? Altijd plezier veel vroolykheid en bewondering natuurlijk. En ik zou zeggen, dat zy eerzuchtig was?" ,Wat wou u eenft zeggen, toen u even aarzelde?" wensohlte Po-wier to weten. „O, al9 ik u dat -zeide, zou u mij een te strenge beoordeelaarste» vinden zooal9 mien zegt dat meisjes van elkaar zijn. Boven dien is helt niet eerlijk een karaklter te 'beoordeelen naar een portret.'" „Nu u ziah hebt verontschuldigd, kunt u het ook wel zeggen." Esmée lachte. „U lacht ptociea als Üe vriendin, wier stem op de uwe gelijkt!" riep Power uit. „Als de natuur zulke gelijkenissen schept, doelt zij het nooit ten hal ve; maar nu helt woord, als 't ui blieft." „Ik wilde zeggen, .gewetenloos"," bekende Esmée. „Zoo?" mompelde Power. ,41k hoop dat ze niet een dierbare vriendin van u Is", riep het meisjó uit. „Ik ben al vijf jaar lang met haar verloofd", ant woordde hij bedaard. „01" hijgde Esmée „Ik u u moest mü niet zoo iets van haar laten zeggen. Het was on vriendelijk omheusch." Zü hoopte, dait hij de trilling in haar stem zou toeschrijven aan verontwaardiging Qver zijn onvrien •delijkheid! Maar er was meer, veel meer. „Vijf Jal* ren reeds verloofd!" Dan moest zij zich toch hebben vergist in Venetië, en in Como en Milaan. Hij was heelemaal nSet op 'haar verliefd geweest, maar op die Itrotsche prinses. Anders zou bij zich zeker niet met haar hebben verloofd. „In zeker opzichlt was het niet eerlijk", stemde Power toe. „Maar niet zoo erg, als u denkt, Ik wilde workelijk gaarne uw oordeel hocTen, het oordeel oenor vrouw, alvorens den brief te schrijven, dien ik u ml dicteeren." „U had het een andere vrouw kunnen vragen", zeide Esmée." „Er is geen ander, wie ik 'n kan vragen. Mijn om standigheden zijn wel walt eigenaardig. Miss AI- totn), zooals u steeds duidlel ijker zult zien. Tk moet mijn secretaresse mdn of meer in mijn ventrouwen nemen. Zeg mij als 't u blieft, is het meisje op Idat* portret iemand, die gaarne haar leven zou verbin den melt dat van een ongelukkig man?" „Indien zij hem liefhad, zou zij wol zijtoi als andere meisjles, denk ik." „Bedoelt u, dat er meisjes zijn. die den man, dien zij liefhebben, in het ongeluk wenschen te volgen?" „Ik weert er niet veel van", antwoordde Esmée eenigszins stijf. „Maar ik geloof het wel." „Nu, wij' zullen zien voor zoover 'het Miss E1L. zabeth Harford betreft," zeido Power. .Nu zullen wij aan den brief beginnen." Esmeé ging naar den schoorsteenmantel en zeito het portret, weer op zijn plaajts tusschen Koningin Margherita in haar zwart fluweelen kleed en haar parelsnoer (een portret met haar han'dteekening, zooals ze nu zag) en dait van twee mooie dames met donkere. Italiaansche oogen. Het meisje herinner de zich dat portret bij Graaf Ricardo in Venetië to hebben gezien. Giuseppo had gezegd, dat do dames de moeder van zijn meester en haar zuster waren. Dio zuster leefde itoon nog, dat wislt Esmée, want <le oude man had gezegd, dart. zij hofdame bij Koningin Margherita was en de vrouw van een kapitein ter zee. De twee gezichten geleken op elkaar en waren bijzonder mooi. Richard Power's moe/der was ze-i ventien jaar, toen zü trouwde en zou nu ongeveer vijftig zijn geweeSt, als zij in leven was gebleven; maar Tante Elena was nog maar een kind, toen haar zusters baby geboren weid, zij zou dus nog jong zijn misschien nog geen veertig jaar. Op het poTtret, dat eenige jaren voor Esmée's verblijf in Venetië gemaakt was, zag zij er tniet ouder uit dan •twintig. Hoe was hert. mogelijk, dat Power, die zulke zachte, fluweelen oogen in zifn familie hald. de hard vochtige mooie oogen van Miss Harford kon bemin nen? „Ein nu de brief', zeide Power, die niet had ge wacht, tot zijn secretaresse tot haar stoel was terug gekeerd en begon ito dtneer8n, zelfs vóór zij zat, „Lieve Elizabrih" (wat een wijze om een meisje, toe te spreken, waarmee men verloofd is!) „ik erken, dat het lomp van mij was, je brief van vóór drie we ken niét eerder te beantwoorden, maar het was een moeilijk ding voor mij in mijn omstandigheden. Ik ben eenige jmalen bogonnen, maar ik scheen nooit 'do rechte woorden Ite kunnen vinden. En sedert ik goed heb overwogen, wat ik je moeit zeggen, ben ik niet in ztaat geweest te schrijven. Je vraagt, of ik niet wil overkomen naar Amerika, of anders Jou verlof kan bezorgen naar Italië te reizen om to hel pen verplegen in eon hospitaal voor officieren, of iets anders, dat afwisseling geeft, tot wü na den oorlog kunnen trouwen, Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2