Leven en beweeg te Knnclte. TWEEDE BLAD, Binnenlands ch Nieuws, Dinsdag 2 September 1924. 67ste Jaargang. No. 7493. Vervolg. Do Troubadour ia ook oon goodo zeventig-er, bij zegt dat bij bü de tachtig is. Hij ziet or tragi-oor misch uit. Half Napolitaanseh, in .rijn fluweelen buis. jnet roode sjerp en korte broek, zijn ruige kousen en stevige schoenen. Op 't hoofd draagt hij oen mallen matrozenlioed, met opgeslagen rand en een kippenvoer achter, in 't lintje gestoken. Het verweerde gezicht, vol plooien, de schele oogen, de tandeloozo mond met grijze snor, passen slecht by de kleedij. Hij heeft een band schuin over zijn buis, waarop „Troubadour" prijkt. Een tasohje van zwart fluweel bengelt aan zyn heup. waarop met witte verf „Demandez son livre de voyage". Daarin zit zijne levensbeschrijving, een dun boekje, als 'n Erospectus voor een medicijn, in 4 talen bevattend et te kort en bondig relaas van zijne rondzwervin- gen. Als men het gelooven wil kan men daaruit vornemen, dat hij door den Czaar aller Russen ont vangen word, en met niets anders dan zijïi stem en zijn eigen taal Europa rondliep. „De wereld" staat er, maar als men vraagt: „Hoe vond! U het in Amerika?," zegt hij, „daar ben ik nooit geweest". Duf» bedoelt hy de ouae wereld. Hij moet dan opge treden zijn voor enkele gekroonde hoofden, vóór hen die kroon afgenomen werd, ja, wie zal 't tegen spreken? Hij blijkt ook nu nog „lef" genoeg te bezitten en zichzelf niet te onderschatten. Meit beverige stem kondigt hij zich aan in epn lied met 'n uithaal: „Le Troubadour est la, donnez, donnez, il est venu de loin". Van jsoo erg ver komt hij in dit geval niet, want hij heeft zijne penaten opgesla gen in een klein hotel1 te Heyst. Daar hangt een Belgische vlag als draperie over een baloon, met „Troubadour" erop. Men vertelt dat hij een knappe, C?e vrouw bezit en rijk is. Die twee zaken ren veelal' bij elkaar. In alle boek- en plaat winkels prijkt zyn beeltenis pp briefkaarten, met „lhomme universel" erop. Durf jezelf maar eens zoo te noemen. Des winters woont meneer in Can- nes en zingt daar zijn lijfdeuntjes van „Caroline, Caroline-line-line" met veel snaaksche hoofdbewe gingen en knipjes der Ioensehe oogen, heen eh weer stappend als een oude haan, op de maat van zijn tokkelend: pa eng, pieng, pieng. Toch heeft hy succes, op zijn manier, en wel' bij de prille jeugd. Als ze hem in de vorte in de gaten krijgen en zijn guitaalgeluid hooren, 1'oopen ze allen naar elkaar toe, de kleuters' van 2, 3, 6, 8 jaar, pakken elkaar bij de handjes en vormen een kring om hem heen. Hij roept ze niet, hij zegt niets, ik zag er drie moeizaam om hem heen zwoegen als begin, tot dit kringetjo aangroeide tot een corkel van ruim dertig kinderen. De moeders, de juffen, de bonnee kun nen hen niet houden, ze moeten haar huhfieh too- venaar Als de kring gesloten is en er geen hummel tje meer komt aanrennen, begint deze moderne „Rattenvanger van Hameln" te commandeeren „sautez", dan springen ze allemaal, hij ook, al tok; kelend en zingend: „la, la, hé, hi-la, la." Dan zet hij zich plotseling óp de hurken en kikkert in de rondte, nagebootst door de kinderen. „Hoog sprin gen", roept hy. ,,A1 wie niet hoog springt, zal' vroeg sterven". Als bezeten van angst kikkeren de kinderen hoog op. „Halte", gebiedt hy. Ze staan. „Saluer", ze slaan aan. „Tourner", ze draaien een slag rond. „Hoera!" Ze juichen, de handen in de hoogte, op zij, langs de heup, drie magj. „Voila," eindigt de lrindertemmer en allen loopen naar hem toe of keeren zich tot hunne moeders enz. om de 50 centimes te vragen, waarop deze heer te reke nen schijnt. Dan gaat hy verder en de jeugd keert weer tot de zaudkasteden terug. Later hoort men een eind verder dezelfde geluiden opstijgen. Tot 's avonds toe, maar dan heeft hij wat veel zoeten wijn geproefd., of wat hij dan als lievelingsdrank naar binnen spoelt. Altijd^ zijn er late opblijvertjes die nog om hem hóen willen fladderen. Maar de beurzen dor moeders zijn dan zoo licht geworden, dat hij bij de hotelgasten rondgaat, rammelend met een blikken dekseltje: „A la caisse, la caisse, pour le troubadour". Het verveelt den mensohen wat. Hij krijgt wat weinig naar zijn zin: „Geen geld met gaatjes erin", zegt hy, als een oude heer, die al zoo dikwijls dokte, 25 centimes wil geven. „Neem je dit niet?" vraagt de hotelgast. ,,Neen, stop maar weer in je zak, antwoordt de „univer- seele man" een looprt trotsch verder, en toen, op rin Zigeunersdh, met een onheilspellende toon in de stem„AI wie niet aan den Troubadour geeft, zal geen gerust geweten hebben en niet slapen." 't Is jammer, dat de Belgen hunne kinderen zoo lang laten opblijven, het doet pijnlijk aan de dod dige hummeltjes moe aan de hand te zien voortsle pen na 9 uur en oan 10 uur in eejn café *te zien zitten, tussdhen de ouders en ooms en tantes; een klein meisje van 4, met een blond page-kopje zdr gen we in een rookerig lokaal' met een glas bier voor zich. De jeugd danst 's avonds op de tonen van één der orgels op de boulevard. Van te voren wor den er reeds 2 or 3 ryen stoelen in een carré gezet voor belangstellenden. Het orgel posteert zich daar naast en is ditmaal datgene, wat door den man gedraaid «wordt, het bevat alleen steps en walsen. Een ooquette jonge deern gaat na eflken dans rond om 50 centimes. Natuurlijk sluipen vele paren uit den kring tot er weer gespeeld wordt en in 't donker wordt vaker twee centimes dan 50 gegeven. Vroeger waren het de jongelui en meisjes uit de hotels. Nu is dit de dansvloer der liftjongens, por tiers en boulevardmeisjes of kamerkatjes, diei, bij gebrek aan danseur ook samen ronddraaien. Een enkele maal mengt zich hieronder een bakvisch met een vriendje, die nog niet mogen gaan dansen in de ■dure hotels: als Meinling, Jacobs-hotel ea, of in de balzaal of kelder van het restaurant „le Phare". In het Memlinghotel spelen „the Georgian's", Ame rikanen, één Indiaan-halfbloed, die een Hollandsche vader had en blauwoogig is en een pikzwarte neger, zoo zwart als ik er nog nooit een zag, zelfs zijn lip pen zijn zwart. Onbewegen roffelt hij- op zijn trom en tikt nu en dan op 'n bekken. Verveeld en hoog hartig kijkt hij rond. Het Phare-orkest is uitstekend, daar zit meer vuur in. In den kelder wordt goed ge speeld, maar in de groote zaal zitten op het too- neel vier gewillige grappenmakers, die nu en dan door een spreekbuis zingen, dan weer fluiten, plotse ling vioolspelen, trompetten en op pauken slaan. De pianist is een artist in zijn soort, de eerste violist eveneens. De bassist zet soms een gek klein hoedde op en bulkt met de melodie mee, de cellist miauwt nu en dan. Men let er niet eens op. maar tot laat in den nacht is dit stelletje bereid voor gek te spelen, hoewel niemand hen ooit eens tracteert. Daarin is de Belg niet scheutig, ook niet in 't fooien geven. Er zijn in doze zaal fuiven geweest, genaamd »Nuit Montmarfro"; dan krijgen de dansers papieren ballen om mee te gooien, maar die komen soms vrij onzacht aan, slingers om mee te keilen, mutsen om w flatteus verder uit te zien. De beroepsdanser, weL I fce leasen geeft en nq ra drvfl «ene dame vit het pu..» bliek ten dans vrart, leidt strs üetoe Botülon en vraagt allen hem te volgen.. ïoödoeM* zijn we eens, de trappen af, helder de bolder de straat op gehup peld, over de keien, door de wachtende rij auto's heen op het pleintje terechtgekomen, waar we een rondedans uitvoerden en twa weer terug, en éls maar lachen! Dan heeft Knocke, behalve al dsze wereldsche dans- en vermaak^terreinen, zijne vele confiseries, waar verrukkelijke taartjes gebakken worden; zijne verschillende oud-boerderijtjes, waar een speeltuin met schommels, wip, rekstok enz. zijn, paradijs voor de jegd. Drie minstens heeten er Siska. Er zijn: Marie Siska, la fille Sieka, le fils Siska, er is een molenaar die zoo heet en zeker niet spellen kan, want die schrijft zijn naam met een Z en keert de z steeds om. Of zou 't een futurist zijn, die molenaar, want er zitten, vooral in den herfst, als de duinflora heerlijk ruikt en zoo warm bloeit, als de dworgpo- pels goudgeel tusschen de dennen staan, vele schil ders dien molen te vereeuwigen. Al die Siska's bak ken wafels. Bij; de moeder Siska hangt eon portret van eeni romantischen Spanjaard, welko meer dan twee eeuwen geleden 'zich daar vestigde, op dezelfde plek en deze leerde de populatie het wafelbakken. Hij. heette Francesca. De naam is in Siska verbas terd. Ik denk dat de wafels ook wat verbasterd zijn, want ze liggen zwaar op de maag, ze zijn niet' erg gerezen en papperig van substantie. Dan kan de uitspanning „Oscar" het beter, die ligt iets hoogcr in 't bosch, dan al die Siska's; toch halen ze niet bij onze wafels, waarvan men er vele eten kan en die zulke heerlijke brosse kantjes heb ben. Er is een tennisclub met 18 banen en een heel aar dig clubhuis, waar ook wordt theegeschonken. En de golflinks zijn beroemd. Er zijn twee ronden, een voor de uitstekende spelers, een voor de nog niet zoo geroutineerd en. Vanuit het golfhuis heeft men een prachtigen blik, wijd en zijd over het plaatsje en zijn omgeving. Van deze club zijn vele Schatten lid, deze zijn toch altijd de van ouds bekende golfspelers en ze zitten graag op het hoogste punt dat zo in een plaats vinden kunnen, ze hebben het op het vlakke land spoedig benauwd. Laten we dan niet vergeten: de bron. Er is een bron ontdekt, Au 14 jaar geleden, waaruit water op spoot en dat men toen door een marmeren fontein, met 4 uitmondingen geleid heeft* waaromheen men een klein huisje bouwde met eene warande. Ver moeide wandelaars gaan er in de makkelijke rieten stoeltjes rusten en nippen er aan een glaasje natuur lijk bronwater, sommigen drinken het met citroen- of frambozenlimonade, wat mij geen goede combi natie lijkt, want het water is lichtelijk zoutig. Er hangen biljetten in het huisje en ook aan de trein en tramstations: Eaux Thermales du Zoute. La Buvette de la Source est ouvertel de analyse is: Bicarbonate de sodiumgr. 1.408 Chlorure de 6odium gr. 1.397 Sulfate de sodium gr. 0.289 Sulfate de magnésium gr. 0.008 Bicarbonate de calcium gr. 0.034 Seis de potassium tracé Seis de lithium tracé Ammoniaque, nitrites, nitratee, brommes, iodures. néant. Ik vertel dat zoo precies, omdat er waarschijnlijk wel doctoren of apothekers onder de lezers zijn, die zich interesseeren zullen, waar dat water goed voor is. Ik ben het niet te weten kunnen komen, want de dokter, welke ik wegens eene rheumatische knie raadpleegde, zeidp: „Gaat U het maar gerust drin ken. het zal U geen goed en geen kwaad doem, waar schijnlijk zal de wandeling heen en terug U baat ge ven." De juffrouw echter, die U een vol glas voor 25 centimes geeft, vertelde dat een Engelsche dame met een rheumatische elboog tweemaal per dag kwam, drie weken lang, en daarna genezen was. Le Zoute is een nieuwer gedeelte dan Knocke, maar het loopt zoo in elkaar, dat men niet bemerkt, waar het eene terrein eindigt eni het andere begint. De Belgen spre ken het uit als „Zoete", maar natuurlijk wordt het bedoeld zooals wij het uitspreken, 't is een oude Vlaamsche benaming, evenals Knocke een oud-Kel tische naam is, al van 800 af. De streek heeft eeife interessante oude geschiedenis, welke ik een volgen de keer hoop mede te deelem Aardig is te zien hoe dit land zijne kustplaatsen uitbuit en er allergenoe- gelijkste badplaatsen van weet te maken, terwijl Ne derland met zijn veel breeder stranden en hooger duinenrij op slechts enkele badplaatsen mag bogen. Hier kan men de geheele kust langs wandelen, van badplaats tot badplaats. Cadzand bijv. zou, als het Belgisch was, een riant oord" zijn. vol vreemdelingen die er ieder jaar weerkeeren. Nu is het er hoogst primitief met éen logeerloods voor 6 a 8 personen, éen of 2 badkoetsjes en 't is er duurder dan hier in een der mooiste hotels. Wat is toch het geheim van de Nederlandsche duurte en ongeriefelijkheid. ver- eenigd in goddelijk natuurschoon? 't Kan zijn dat onze landgenooten hun eigen geluk niet beoeffen. Men is nu bezig Knocke uit te breiden naar den kant van Duinbergen. Een heel plan staat, aan den rand der duinen, waarop te zien is waar het casino komen zal, waar de villa's, hoeveel grond de ter reinen zullen beslaan voor deze te bouwen woningen, hoeveel ze kosten zullen, waar de vijver komt en de kledne jachthaven voor pleiziervaartuigen. Overal zijn geplaveide duinwandelingetjes tusschen berk jes, vlier- en andere geurige struiken, de blauwe en ook de paarschroode distel bloeit er aan' den rand. Smaakvolle villa's maken U jaloersch dat ge er niet zoo'n knus te huisje bezit, do architectuur is afwis selend. ik zag geen enkele leelijke of bombasterige villa. Enkele zijn witgepleisterd en hebben blauwe kozijnen en houten hekken, enkele van roode bak steen met alle houtwerk wit geschilderd, trapge vel^ es, erkers, open warandes, kleine hall's en stee- nen schoorsteenmantels, tegelvloeren, met dikke riet matten. Mooie tuintjes, met rozen zijn niet zeldzaam daar hier en daar wat veen in den grond aanwezig is. Ik zag 's avonds na 9 uur op de lange zomeravon den nog mannen aan het werk, bijvoorbeeld met kalkmengen of water uitpompen, klusjes die tijd vergen en toch gedaan- moeten worden, Zoodoende wordt met den tijd gewoekerd en men volgt hier op wat in den Bijbel staat door te „werken zoo lang het dag is." Huizen zijn in drie maanden klaar en gemeubeld en wel, stevig en netjes. Ik ben er door- geloopen en zag met verbazing hoe zooiets groeide onder de nijvere handen die van aanpakken wisten. Ik heb nog nooit een man zien staan kijken, wach ten, suffen of praten. Er wordt) niet gefloten of ge roepen onder het werk. Nu en dan een kwinkslag ze plagen elkaar graag, maar niet hatelijk. In 1926, staat er op het bord te lezen, is de ge heele uitbreiding met park, haven, vijver, villaX tennisbanen, casino, klaar. En 't is alles nu nog maar duinen. Wel wordt de boulevard alvast doorgetrok ken, het strand verbroed, de betonnen kanon vloe ren der Duitschers opgeruimd. Opruimen kost ook tijd, maar wét nood? Aan werklust heerscht hier geen gebrek. Gelukkig land! Gelukkig voor zichzelf en voor wie het zien mag! Reclames. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur. slechte spijsvertering, een beslagen tong. sche le hoofdpijn en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in »lk huis aanwezig te zijn. Ptrijs per fla con van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apothe ken en drogistzaken. DB SURSEANCE VAN BliTAUNGAAN VRAÜE VAN DE NOORDHOLLANDSCHE BANK VAN DER STOK. KAAN EN CO, VAN DER WOLFF, COUR. RECH EN ZOON. De deskundigen G. J. Annegam, accountant te Amsterdam, en W. Balk Wz., tuinbouwer te Hoorn, door de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar be noemd alg deskundigen in verband met de voorloo- pige surseance van betaiingaanvrage van de Noord- hollandsche Bank van der Stok, Kaan en Co., van der Wolff Courrech en Zoon te Nieuwe Niedorp. hebben heden hun rapport aan genoemdo Rechtbank uitge bracht. In dat rapport komen zij tot de conclusie dat de totaal activa beloopt f2.104.738.95 en de passiva f 2.595.526.96, zoodat het passief het actief over schrijdt met f490.788.01. Het totaal verlies f 1.144.684.73. Hiervoor dient in .de eerste plaats tot dekking het geplaatste kapitaal en de reserve in totaal f 663.896.72. waarna er een ongedekt verlies blijft van f490.788,01. In hun conclusie zeggen deskundigen: Hieruit blijkt duidelijk, dat volledige betaling van alle schulden uitgesloten is te achten en dus vermelding van het tijdstip waarop betaling kan plaats hebben achterwege kan blijven. Op grond van het feit, dat niet alleen het ge plaatste kapitaal en de bestaande reserves geheel zijn verloren, doch bovendien nog de passiva de ac tiva verre overtreffen, wordt met de meeste beschei denheid aan de Rechtbank geadviseerd op het door de N.V. de Noordhollandsche Bank van der Stok, Kaan en Co., Van der Wolff Courrech en Zoon te Nieuwe Niedorp ingediende verzoek om surseance van betaling afwijzend te beschikken. Wij laten hieronder verder het belangrijkste uit het rapport volgen. Overeenkomstig de artikelen 221 en 222 der fail- lissementswet, zoo zegt het rapport, omvatte het on derzoek: lo. de door de bank bij haar verzoek om voor- loopige surseance van betaling overgelegde siaten; 2o. de stand van den boedel; 3o. beoordeeling van de gronden van het vooruit zicht, dat na verleend uitstel volledige betaling van - alle schulden zal volgen, met aanduiding van den tijd i waarop deze vermoedelijk zal kunnen plaats heb- j •ben, De overgelegde staten die recurante bij haar aanvrage om surseance aan uwe rechtbank deed overleggen zijn door ondargeteekenden met de boe ken en bescheiden in alle onderdeelen vergeleken. Het zij hier genoemd dat de administratie zooda nig was ingericht, dat deze beantwoordde aan- de eischen die voor een provinciale bankinstelling als de Noordhollandsche Bank gesteld mogen worden. Met uitzondering echter de administratie voor de controle op de uitstaande credieien was de admini stratie behoorlijk bijgehouden en geheel ajour. lo. Betreffende de ingediende staten. Hierbij valt op te merken, dat geen rekening was gehouden met loopende rente in rekeningcourant vanaf 1 April tot op den dag waarop surseance was aangevraagd: 2o. dat enkele saldies zijn gewijzigd door plaats gevonden mutaties in de tijden dat met het opma ken der staten werd begonnen; 3o. dut hieronder was opgenomen een vordering ingediend voor f 32190 SS, waarvan het totaal saldo per 17 Juli 1924 f31557.15 bedroeg en voor welke vordering reeds bij overeenkomst van 1 November 1923 kwijling was gegeten; 4c. dat op dien staai voorkomt een vordering op de firma Willeumer van Tijen en van Laer te Am sterdam ad f 106000.welke post wel is waar in de boeken als een vordering voorkomt, doch welke vor dering door do betreffende firma niet als een op- eischbare vordering van de Noordhollandsche Bank wordt erkend, terwijl verschillende omstandigheden er op wijzen, dat de Noordhollandsche Bank niet zonder meer zal kunnen bewijzen, dat deze boek- vordering een daadwerkelijke opeischbare vordering beteekent. Deze post vereischt nadere toelichting, welke hieronder bij de bespreking van den stand van den boedel wordt gegeven, De nadere bijzonder heden, beftreffentie dezen post hadden h.i. bij- de in diening der lijst aan de rechtbank medegedeeld moe ten worden. 5o. dat in de ingediende lijst niet voorkomt een eveneens in de boeken voorkomende post Directie Nieuwe Niedorp f 10378.06, welke post principieel hetzelfde karakter draagt als de hierboven bespro ken boekvordering van f 106000. Deze vordering wordft door den heer S. van der Stok, directeur der Noordhollandsche Bank. niet als een .opeischbare vordering van de Noordhollandsche Bank erkend. Het doet eenigszins vreemd aan, dat deze post niet) en die van do firma Willeumer van Tijen wel op de ingediende lijst voorkomt 6o. dat de reserve voor vermoedelijke verliezen op de uitstaande vorderingen tevens dient tot dek king van het verlies op eigen fondsrekening goede renrekening en andere ad f425000, zooals bij de be spreking van den stand van den boe^l nader zal worden aangetoond, aanzienlijk te laag getaxeerd is; 7o en 8o zijn opmerkingen van ondergeschikten aard; 9o. dat als vordering is opgenomen de In de hoe ken voorkomende post Alkmaarsche Crediet- en Effectenbank f 13520.17, welke post beschouwd moet worden als Goodwill per saldo betaald door de over name en likwidatie der zaken van do Alkmaarsche Crediet- en Effectenbank en dus niet als een vorde ring mochten worden aangemerkt; 10. dat verzuimd is onder de crediteuren op te voeren de onbetaalde dividendbewijzen! der bank over vorige jaren, alsmede de betaalde diverse tantièm- helasting. Betreffende den stand van den boedel wordt op gemerkt: dat de kantoren te Alkmaar en Hoorn, die op de ingediende staat voor f85000.waren aangenomen, volgens deskundigen op f43000 moeten worden ge taxeerd. Verder volgt een uitvoerige becijfering van den stand van den boedel die tot de hier boven aan gegeven conclusie leidt. Als toelichting op den stand van den boedel wordt bet volgende gezegd: Bij de waardeering der uitstaande vorderingen respectievelijk bij taxeering van de vermoedelijk te verwachten verliezen werd principieel rekening ge houden met het feit. dat op een realisatie der uit staande vorderingen binnen, een redelijken termijn J gerekend moest worden. Bij de taxatie van de verliezen op uitstaande vor deringen, waarvan realisatie redelijkerwijze alleen door likwidatie der betreffende raken of personen te verwachten is, is rekening gehouden met een ver- lies tengevolge van geforceerde likwidatie. De waar- de der fondsen bij de bank in onderpand berustende en de eigen fondsportefeuille werd omgerekend te gen de offic&eele beurskoers per 17 Juli *24. de laatst bekende officieele koers of voor taxafiekoers. Dit laatste voor weinig genoteerde of incourante fond sen. Bij de vaststelling van de waarde van de onder panden heet men zich laten leiden door de de&be- I treffende taxatie van den deskundige W. Balk Wz te Hoorn. Waar echter niet alle taxaties voor he; 1 uitbrengen van het rapport gereed waren, heeft men I zich voor de waarde van het onderpand der overige I posten door de bij de bank in portefeuille zijnde ge gevens en nadere toelichting van de zijde der di rectie laten leiden. Op vorderingen 'geheel of gedeeltelijk gedekt door borgstelling werd alleen dan verlies aangenomen indien bekend was, dat debiteur en borg beiden als insolvent beschouwd moesten worden. Door gebrek aan verdere gegevens was voor enkele uitstaande /orderingen slechts een grove schatting van het ta verwachten verlies mogelijk, waart>y ln het hijzon der valt te memcrecrep: de u-trtawada 7o:.'d§sicf; de firma Utermöhlen en Vicse* te K f383,875,58. In overleg met de directie werd hierop aangenomen, dat uit het faillissement cp een uitkee ring van 10 pet gerekend meg worden. Een aan merkelijke afwijking bij afloop van het iaillia$e„ ment is natuurlijk niet uitgesloten. Waar het echter voor do deskundigen onherroe. pelijk vaststaat, dat het totaal te verwachten verlies op de uitstaande vorderingen, en do andere activa in ieder geval zoodanig zal zijn. dat dit het kapi taal plus alle reserves aanmerkelijk ze! overtreffen, is door hen verder geen tijd be?teed aan de verza meling van gegevens van moeilijk to taxeeren poa. ten. aangezien hierdoor de door de rechtbank vast gestelde termijn van twee maanden verre overschre, den zou zijn gewordeD. Ook do hierna te behandelen posten van f106000 en f 10388.00 respectievelijk op de firma Willeumer van Tijen en van Laer te Amster dam en de directie van do Noordhollandsche Bonk to Nieuwe Niedorp kunnen zelfs bij goeden afloop van do N. H. Bank dit feit niet veranderen. Deskun digen meenen in den geest van de Rechtbank go- handeld te hebben door met opoffering van de ab solute nauwkeurigheid van sommige taxaties, zich aan den door de rechtbank ge9telden termijn heb ben gehouden. Boekvordering Willeumer van Tyen on van Laer to Amsterdam f106000 en bookvoidering directie te Nieuwe Niedorp f 10378.06. Het ontstaan dezer beide rekeningen en het ka rakter dezer beide rekeningen toe te kennén mogé blijken uit het volgende; De post Willeumer van Tyen en van Laer is ontstaan door een overboeking op 21 April 1921 van de tekening Directie Nieuwe Niedorp. Deze boe kingen ztülen dus de veronderstelling wettigen, dat door de firma W. v.. T. en v. L. 100 aandeelen a 106 pOt. waren overgenomen en dus de N..H. Bank eon opeischbare vordering op genoemde firma had' gekregen,, welke vorondorstelliJi echter niet door een erkenningsechryven af nota van de zij'de van de firma W. v. T. en v. L. wordt gesteund. WeJi bestaat er een saldo biljet van de firma W. v. T. en v. L., aangevende een saldo van f 106000, doch tegelijkertijd komt op d efondsenstaat van genoem de firma voor de N. H. Bank te Hoorn 100 aandee-' len N. H. Bank als onderpand voor. Hier is dhs weer het een in strijd met het ander. Uit het verloop van deze rekening blykt echter, dat deze niet als een gewone vordering in reke- ning-oourant is behandeld. Immers: lo. werd deze rekening niet opgenomen in <?e gewone rekening-courantrekening met de firma W. v. T. en v. L. 2o. werd deze rekening nimmer belast voor rent», hetgeen toch zeker had'moeten geschieden indien het een gewone rekening-courant verhouding was geweest. 3o. zijn de coupons van de 100 aandeden, die. vol gen den totaal poet in eigendom aan de firma W. v. T. en v. L. overgeaan waren door de Noordhal landsche Bank ingekasseerd en ten eigen bate aanjje wend, welke handeling dan toch in strijd zou zijn met voormelde boeikrngsrpost als de 100 aandeelen daadwerkelijk verkocht waren geweest. Do firma W. v. T. en v. L. ontkent oen bedrag van f 106000 schuldig te zyn en zal haar standpunt ten dien opzichte nader aan heer en bewindvoerders uiteen zetten. Volgens het jaarverslag over 1919 word in De cember 1919 overgegaan tot uitgifte van 227 aandee len serie a. De gepubliceerde balans wijst per 31 Deo. 1919 aan f500.n00 geplaatst kapitaal serie a en f27.000 geplaatst kapitaal serie b. In de notulen van ae^ 13 Maart 1920 gehouden oommiesarisvergadering in welke vergadprint- aan wezig waren de hoeren K. Zijp Jz., P. Donker Jz., H. J. K. v. Steen. J. Zeilemaker, G. W. A, v, Laer, R. Visser. J. v. d. Stok en S. v. d. .Stok, werd door den vooratter medegedeeld, dat een emissie mis lukt was en in aansluiting hiermee komt in die notulen een besluit voor voor niet geplaatste aan deelen van de jongste uitgifte. Op 13 Maart stond dus onherroepelijk vast. dat do emissie mislukt was en werd op 17 Deo. 1919 geboekt ten name van: De directie te Hoorn 10 aandeelen a 106 pOL met een bedrag van f10600. De directie to Alkmaar 9 aandeelen a 106 pCt. met een bedrag van f 9540. Wat beduidt nu deze boeking? Neemt door bovengenoemd besluit nu de (Erectie alle niet geplaatste aandeelen voor haar rekening en wordt haar het recht toegekend hierop bij de Noordhollandsche Bank een prolongatie te sluiten, of ia deze boeking alleen 'geschied om1 to voorkomen,, dat uit de balans zou blyken dat niet f 500.000 van serie a doch f325.000 of 175.000 (tot 31 Deo. .1919 waren inmiddels 3 aandeelen geplaatst) minder geplaatst was? TJit het besluit, voorkomende in de notulen zou het eerste blijken, doch het verdere verloop van bovengenoemde rekening: doet d'o veronderstelling wettigen dat deze rekening beschouwd moest wor den als aandeelen in portefeuille. In verband hiermede zij gememoreerd, dat in vergadering van commissarissen (Ld. 27 Maart d.a.v. de balans per 31 Dec. 1919 werd goedgekeurd en Be in die vergadering goedgekeure balans aan de algemeene vergadering van aandeelhouder^ dxL 14 Mei 1920 ter vaststelling werd voorgelegdJ>e in die algemeene vergadering van aardoelhoudersl overlegde en later gepubliceerde balans sluit met een kapitaal van f527.000. Zonder dat melding go- maakt wordt, dat nog ongeplaatste aandeelen .in portefeuille waren. Ook do volgende gepubliceer de balans bevat geen dergelijke toelichting, het geen dus de veronderstelling wettigt, dat directie en commissarissen de aandeelen wel degelijk als geplaatst beschouwen. Do in verband met deze kwestie bestaande reke ningen wijzen per 17 Juli 1924 de navolgende saldi aan: W. v. T. en v. L. 100 aandeelen f106.000. Directie te Nieuwe Niedorp 10 aandeelen f 10378.06, Directie te Alkmaar 7 aandeelen f7225.36, waarbij dient ge memoreerd. dat de heer E. v. d. Stok blijkens schrijven d.d. 15 Augustus aan heeren bewindvoer ders zich in verband met zijn positie bij de Noord- Hollandsche Bank bereid heeft verklaard het saldo der rekening E. Th. v. d. Stok k rekening tad. f 7226. 36 als schuld *te erkennen. Het ligt buiten de competentie van ondergetee- k enden te beoordeel en in hoeverre de firma W. v. T. en v. L. verplicht kan warden tot erkenning resp. betaling van het ten hare name staande be drag van f 106.000. Waar een bijzonder karakter aan deze rekening niet te ontkennen valt en genoemde firma zien op het standpunt» telt uit hoofde dier rekening geen schuld aan de Noordhollandsche Bank te hebben, hebben de ondergeteekenden gemoénd bij dé op stelling van den stand van den boedel voorloopig geen reëele waaide aan dezen post te moeten toe kennen. Ook aan de rekoning directie te Nieuwe Niedorp werd in verband met het bovenstaand^ geen reëele waaide toegekend. Op debiteuren tot een bedrag* van f2.725.000.— wera oen verlies getaxeerd van f894.198.88. PETTEN. Mej. Kuper, onderwijzeres alhier, heeft na een maand studieverlof te hebben genoten, haar functie weer hervat. PETTEN. De leerlingen der school vierden in de afgelooüen week hun jaarlijksch schoolfeest. De ouderen maak ten een reisje naar Amsterdam en Artis, terwijl de andere een uitstapje maakten naar Bergen en SchoorL

Schager Courant | 1924 | | pagina 5