Raad Schagen. Raad Barsingerhorn. Vergadering op Dinsdag 9 September, des avonds te 7 uur. Voorzitter de beer J. Oornelissen, burgemeester, secretaris de beer A. C. Roggeveen. Afwezig de beer J. Helder. Na opening deelt voorzitter mee, dat omtrent de losplaats een voorstel zal worden gedaan bij de be grooting,: idem over het vergulden der wijzers van de torenklok. Verder zal wijziging van de verorde ning op de rioolbelasting tn deze vergadering wor den behandeld. Is ingekomen goedkeuring Ged. Staten Algemeene Politieverordening; dito» raadsbesluit betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven; dito raadsbe sluit kasgeldleèning. Van den heer J. Süan, nieuwbeüoemde onderwij zer, is bericht ingekomen, dat hij 1 October as. in functie treedt. Volgt rapport accountant gasbedrijf en electrici- teitsbedrijf, over bet tweede kwartaal. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Van Heemaf is bericht ontvangen, van de bevestig ging van de opdracht tot aansluiting van' den Tjalle- wallerweg enz. Voor kennisgeving aangenomen. Van het Comité van de Schager Winkelweek was een verzoek ingekomen om f800 subsidie voor de kinder-, volks- en muziekfeesten. Begrooting was overgelegd. B. en W. stellen voor, de gevraagde subsidie te verleenen. Mevr. Roos-Breed heeft dit voorstel met gemeng de gevoelens ontvangen. Persoonlijk is zij niet onge voelig voor eenige feestelijkheden, wat zij., al is bet dan op bescheiden wijze, getoond beeft door het ge ven van een bijdrage. Iets anders echter is, of voor dit doel zoo'n groot bedrag uit de gemeentekas moet vloeien voor een telkens terugkeerend feest. Spr. wijst er op, dut de gemeente reeds op andere wijze getoond heeft de middenstanders te wilen steunen, nl. door f 1000 beschikbaar te stellen v. cL autodienst. Straks krijgen we weer de aanvrage voor de stich ting van den muziektuin en daarvoor gevoelt spr. meer, dat vindt zij opbouwend. Spr. herinnert aan de debatten over de onderwijskwestie, toen hemel en aarde werd bewogen om f 1400 uit te sparen, een kapitaaltje dat door een zeer groot gedeelte van de burgerij gaarne voor dat doel zou zijn gegeven. Spr. wijst voorts op een uitlating, verleden jaar van den heer Helder, die zich voor het feest van toen vier kant verklaarde tegen het geven van elke subsidie. Voorzitter wijst er op, dat het feest ia in het be lang van de geheele gemeente, niet Alleen de mid denstanders, ook het belang van de arbeiders is er nauw bij betrokken. Spr. acht het goed dat er in de gemeente komt vroolijkheid, levendigheid, maar ook geld. Tenslotte komt het in den .vorm van belasting In de gemeentekas gedeeltelijk terug, ook als belas ting op publieke vermakelijkheden. Spr. verklaart, dat de heer Helder voor het geven van de subsidie was, want spr. heeft de aanvage juist met hem be handeld, de heer Trapman was met vacantie. •De heer Huiberts vindt het aangevraagde bedrag veel te hoog, Het is wel heel gemakkelijk het aan te vragen,, maar morgen of overmorgen kan er wel weer een andere categorie komen met een dergelijk verzoek. Spr. geeft in overweging de uiterste voor zichtigheid te betrachten. Voorzitter: Wenscht U een ander voorstel te doen? De heer Huiberta stelt voor, een subsidie van f 300 te verleenen. Do heer Hopman wenscht zich op het standpunt te plaatsen, dat we deze aanvrage beschouwen als te zijn voor het feest van dit jaar, want spr. wenscht, als hij voor deze aanvrage stemt, niet op zich te nemen, de consequentie dat dit ook volgend Jaar gebeurt. Spr. wijst er op, dat dit jaar 2 plaatse lijke vereenigingen jubileeren, er is voor het feest in de heele plaats veel ambitie en daarom kan Bpr. met het voorstel van B. en W. meegaan. De hoer Van Erp wil aan het voorstel van B. en W. zijn stem geven, mits de Raad straks, evenals vorige jaren, later niet voor het feit gesteld wordt, dat de gemeente weer aangezocht wordt, om het te kort te dekken. De heer Van Nuland wijst er op, dat juist het feit, dat 2 vereenigingen jubileeren, de kosten zoo hoog maken. De kosten voor die 2 vereenigingen be dragen 4 a 500 gulden. Trekken we dat van de ge vraagde subsidie af, dan zou dus met een bedrag als de heer Huiberts noemt, kunnen worden volstaan. Spr. acht het een heel groot plaatselijk belang en wil dan ook de gevraagde subsidie toestaan. De heer Roggeveen zegt, dat het feest van alge meen belang is en niet, zooals hier wordt voorge steld, uitsluitend in het belang van den midden stand. Spr. beaamt wat door den heer Hopman gezegd is, volkomen, dat we nu stemmen over een aanvrage voor het feest van dit jaar. Er heerscht een algemeene m&laiso eni daarom is het goed, dat er iets in onze gemeente gedaan wordt. Spr. vindt het plan van de Winkeliersvereen. dan ook sym pathiek. Do heer Huiberts vindt het niet goed zooveel geld voor anderen voor het feest te 'besteden. Als ze het aan ons zef vroegen, «ouden we het ook niet geven. Voorzitter: Ieder geeft dan naar draagkracht. De hoor Bregman zegt, dat vorig jaar gezegd! la, dat het geen tijd voor feestvieren was. Op t oogen-, blik echter is de toestand nog donkerder zoowel voor de arbeiders als voor de boeren, nu er een slechte oogst is. Spr. verwondert, er zich over, dat nu voorgesteld wordt f 800 subsidie te geven, terwijl vorig jaar voorgesteld werd f 500 te geven. Voorzitter zegt. dat er verleden jaar andere motie ven waren, motieven die spr. niet zal noemen en die hij ook nu nog betreurt. Spr. herhaalt, dat ieder een van de feesten profiteert, er komt geld binnen en onze gemeente moet het centrum blijven. Mevr. Roos-Breed zegt, dat indertijd in de courant gestaan heeft, dat het de bedoeling is ieder jaar een dergelijk feest te houden. Al zullen natuurlijk ook nneren profiteerem het is toch uitsluitend voor de middenstanders. Spr. oordeelt, dat de gemeente heeft een zekere som geld en dan geeft spr. die som liever voor de stichting van een muziektuin dan voor dit feest. Do hoer Roggeveen wijst op de groote offers die de middenstanders zich getroosten en op naburige gemeenten, die wat het geven van subsidiesbetreft, heel wat vrijgeviger zijn dan Schagen. De heer Trapman zegt, dat hoewel hij niet heeft meegedaan aan dit voorstel van B. en W., het toch volkomen zijn sympathie heeft en hij met volle am bitie do zaak zal steunen. Spr. oordeelt, dat men zich op een algemeen standpunt moet plaatsen en zich dient af te vragen, wat is noodzakelijk voor een gemeente als de onze? We moeten ons best doen dat het onze zakenmenschen goed gaat, Evenals de za ken heeft ook de gemeente de concurrentie te door staan van andere gemeenten en op alle mogelijke manieren dienen we te zorgen, dat onze gemeente de plaats blijft innefhen, zooals tot dusver en moe ten we ons niet laten verdringen. Onlangs hebben we hier over onzen winkelstand verwijten gehoord, dio spr. niet zal herhalen, en hebben we gehoord dat do winkelstand zijn be9t maar eens moest doen; een goodo raad die zeker met de beste bedoelingen is gegeven, Welnu, die raad wordt nu eens opge volgd, maar daarvoor is geld en steun der gemeente noodig. Bovendien hebben we te letten op den plaat selijken toestand. De winkelstand hier is de stand waar onze gemeente op drijft, die voor een groot deel zorgt voor de welvaart van onze gemeente. Het is dus logisch dat we voor dien stand veel over moe ten hebben. Herhaaldelijk krijgen we 'hier het ver wijt te hoeren, dat we, om f 1400 nlt te zuinigen, tot onderwljsvenslechterlng zijn overgegaan. Spr. wijst er echter op, dat het hier betrof een verschil van opvatting tusschen enkele leden van den Raad en B. en W. B. en W. zagen in de nieuwe regeling geen verslechtering van het onderwijs, enkele leden van den Raad "wel, maar dat is juist een kwestie van opvatting. Mevr. Roos-Breed heeft onlangs een bezoek gebracht aan die gecombineerde klas en be treurde het toen, dat daar door 1 onderwijzeres les werd gegeven. Alsof ze op dat moment heeft kun nen vaststellen, dat het onderwijs daardoor ver slecht 'was! Het gaat niet op, om hier maar te zeg gen, dat B. en W. dat gedaan hebben, om het on derwijs to verslechteren zonder het bewijs te leve ren. Wat mevi. Roos-Breed gezegd heeft over de sympathie voor de stichting van den muziektuin, ouk spr. zal met alle mogelijke genoegen de *ot- standkoming van een muziektuin bevorderen., maar daarom behoeven we niet tegen deze aanvragers te zeggen, jullie krijgen daarom niets. We kunnen beiden niet missen. Hoe moeten we hier straks de begrootirg sluitend krijgen, hoe moeten we gelden beschikbaar stellen voor werkverschaffing, enz. als we niet zorgen dat de zakenmenschen verdienen en hun belasting kunnen opbrengen? We moeten ons niet op een bekrompen standpunt plaatsen en niet, zooals de heer Huiberts doet, zeggen als we het zelf moesten geven, deden we 't niet. Spr. raadt aan de gevraagde subsidie te verleenen. Dat wil niet zeggen, dat we volgend jaar ook zooveel zullen ge ven, hoewel spr. overtuigd is, dat men ook dan weer wat zal bedenken om reclame te maken. Dat de heer Helder vorig maal tegen het verleenen van subsidie was, ook spr. was er toen niet voor, doch toen golden andere motieven. Spr. oordeelde toen, dat wie Oranjefeesten wilde vieren, dat zelf maar moest betalen, omdat in dat opzicht er verschil van principe bestaat. Spr. wil er zelf geld voor uitgeven, maar anderen willen dat niet. Nu zijn er dergelijke principes niet in het spel. Nu is het een feest met het doel de algemeene belangen der plaats te bevorderen. Daaraan moeten wij allen meehelpen en spr. herhaalt, laat ons daarom deze subsidie geven. De heer Overtoom vond een aanvrage van f800 aanvankelijk te hoog, maar na inzage van de be grooting en het doel in oogenschouw nemende, kan hij zich in laatste instantie met het bedrag vereeni gen. Spr. sluit zich echter aan bij de woorden van den heer Hopman. Omdat het nu deze jubileerende vereenigingen betreft, wil spr. het gevraagde be drag geven, Mevr. Roos-Breed zegt aan haar eerst gegeven motieven niets te hebben toe te voegen. Het voorstel van B. en W. om de gevraagde f800 toe te staan, wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, tegen mevr. Róos-Breed en de heeren Bregman en Huiberts. Is ingekomen een adres van den heer P. Bontes, met verzoek om zijn vischwinkel te mogen open houden tot na 11 uur. Visch is aan bederf onderhe vig en 's avonds na 11 uur is zijn beste tijd. B. en W. wijzen er op, dat nu artikel 0 der Algem. Politieverordening, het geheele gebouw waarin zich een vergunnings- of verloflocaliteit bevindt, onder de bepaling van genoemd artikel valt, zal adressant na elf uur zijn vischwinkel moeten sluiten. Het verzoek om langer te mogen openblijven stel len B. en W. voor, om voor kennisgeving aan te ne men, aangezien het toestaan hiervan behoort tot de bevoegdheid van den Burgemeester. Overigens ligt het in de bedoeling van B. en W. een onderzoek in loco in te stellen, ten einde te on derzoeken tn hoeverre aan het verlangen van adres sant ten opzichte van zijn vischwinkel zal kunnen worden tegemoet gekomen. Van den uitslag van dit onderzoek zal den Raad mededeeling worden gedaan. Voorzitter geeft uitvoerige toelichting en deelt me de. dat B. en W. reeds een onderzoek in loco heb ben ingesteld en adressant een idee aan de hand hebben gedaan. De heer Bregman vraagt, of er ook gelet wordt op andere zaken, die verlof hebben, zooals de Haan e.a. Spr. wijst op de moeilijkheden die ontstaan en acht het dan beter dat er een geheele winkelsluiting komt. Voorzitter zegt, dat dit laatste zeer vérstrekkende is. Wellicht is er voor die zakenmenschen een mauw aan te passen. De heer Vam Erp is in geen geval voor verplichte winkelsluiting. Spr. kan, nu B. en W. een nader on derzoek willen instellen, met hun voorstel accoord gaan en wijst er op, dat het hier betreft een uit zonderingsgeval en adressant slachtoffer zou wor den van de nieuwe politieverordening. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Van de buurt/commissie Molenstraatje. Laagzijde is een adre9 ingekomen, met verzoek om voor het illummeeren van het plantsoen aldaar, en voor een te verlichten fontein gratis stroom te mogen ont vangen. Verder wordt toestemming gevraagd het plantsoen te mogen verlichten en de fontein te mo gen plaatsen. B. en W- stellen voor, op dit verzoek gunstig te beschikken. Overeenkomstig dit advies besluit de Raad. Mevr. Roos-Breedi wijst er op dat nu ook wel andere buurtcominissies zullen komen met een der gelijk verzoek. Voorzitter zegt, dat daarvoor geen vergadering kan worden uitgeschreven. De heer Trapman denkt wel dat er in die geval len een goede oplossing zal worden verkregen. Voorzitter deelt mee, dat B. en W., in de overtui ging dat de Raad hieraan zijn volkomen goedkeuring zou heohten, besloten hebben een afdak, aan het veilingsgebouw aan de Laan te laten aanbrengen. De kosten bedragen f260. De zaak was zoo spoedei9chend, dat de vergun ning van den Raad niet kon worden afgewacht. De heer Bregman informeert of dit werk in eigen beheer is uitgevoerd. De heer Trapman deelt mee dat de heer Blaau- boer dit jaar de leverantie heeft en dat aan hem prijsopgave is gevraagd. H1J: was beneden de begroo ting van den opzichter en door hem is het werk verricht. De Raad hecht zijn goedkeuring aan dezen aan bouw. Van een 10-tal bewoners van Nesdijk en Schoen- makersweg is het verzoek ingekomen om ook hun wijken van electrischen stroom te voorzien. B. en W. stellen voor, op dit adres gunstig te be schikken. De bijgevoegde exploitatierekening wijst een geraamd tekort aan van f53.04. De kosten van aanleg werden door Heemaf aangegeven op f2519. De heer Hopman spreekt er zijn genoegen over uit. dat B. en W. met dit voorstel komen en dat zoo langzamerhand ook de buitenwijken worden aangesloten. Spr. wijst er echter op dat een groot gedeelte van de Hoep nog niet is aangesloten. Spr. weet wel dat de menschen niet direct bereid zullen zijn tot aansluiting, maar als het net er eenmaal is, zal aansluiting wel volgen. Spr. geeft B. en W. in overweging hun aandacht er aan te schenken. Hij zou graag zien dat daar een kabel werd gelegd en dan kunnen de vrijkomende palen voor het net aan de Nes worden gebruikt. De heer Trapman zegt dat een en ander reeds in onderzoek was bij' B. en W. Niet alleen de Hoep is nog niet aangesloten, ook de nieuwe wijk (Roos- strat enz.) niet en opdracht is aan den directeur gigeven een kostenberekening over te leggen. De heer Bregman dringt opnieuw aan op aanbe steding. Spr. wil de plaatselijke vokmenschen in de gelegenheid stellen te toonen wat ze kunnen. Spr. wijst op het ingezonden stuk van den heer Löbler, waarop door niemand is geantwoord. Voort» hebben we in de gemeente den heer Simons, die be trekkelijk in Staatsdienst examen heeft gedaan en flie bekwaam: genoeg ra? wezen. De heer trapman zegt nog hetzelfde denkbeeld te hebben als vorig maal en niet hetzelfde debat van vorig maal te willen gaan voeren. Is er een meer derheid van den Raad die er een andere meening op nahoudt, welnu, als B. en W. een andere op dracht krijgen, dan zal spr. zich daarbij, neerleggen maar hij; blijft aanbesteding ontraden. De heer Van Erp bepleit aansluiting van de per- ceelen aan 't Laantje. 'De heer Trapman doet toezegging dat de men schen daar dezen winter zijn aangesloten. De heer Huiberts bepleit aansluiting, van Burg- horn. De beer Trapman meent dat de Raad beter kan doen B. en W. opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar aansluiting van de heele ge meente. Voorzitter belooft dat B. en W. aandacht zullen schenken aan de naar voren gebrachte verlangens. Het voorstel van B. en W. om Nesdijk en Schoen- makersweg aan te sluiten, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel-Bregman, aanbesteding onder de plaatselijke vakmenschen, wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen, voor stemden mevr. Roos-Breed en de heer Bregman. Volgt wijziging van de Verordening op de heffing van rioolbelasting. Volgens art. 1 is de belasting verschuldigd voor elk riool of eenige andere afvoer buis of muuropening, welke direct of indirect uit mondt op een gemeenteriool, een open straatgoot of een gemeentewater. B. en W. stellen voor het woord indirect te laten vervallen. Het doet den heer Hopman genoegen dat B. en W. gevolg hebben gegeven aan den wenk die hij' in besloten vergadering heeft gegeven. Spr. vreest even wel dat de moeilijkheden door het voorstel van B. en W. niet zijn opgeheven en hij wijst daarbij op gevallen dat een particulier riool uitmondt op een gemeenteriool, terwijl er ook zijn riolen die uitko men op polderalooten, die in gemeenteterrein lig gen. Voorzitter zegt dat de heer Helder en spr. die ge vallen onder de oogen hebben gezien, een goede om schrijving van die gevallen is niet zoo gemakkelijk. Goedgevonden wordt dat B. en W. dit voorstel terugnemen om de genoemde gevallen nog eens on der de oogen te zien. 'Volgt benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, vacature Veltman. Aanbeveling: 1. de heer J. F. H. Settels, no. 2 mej. J. Alherts. Met algemeene stemmen wordt de heer Settels be noemd:. Daarna benoeming lid van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs, vacature Veltman, Aanbeveling: no 1 de heer J. F. H. Settels, no. 2 mej. J. Albert». De heer Settels wordt met 8 stemmen benoemd. Benoeming dito, vacature Da, Boeke. Aanbeveling: no. 1 de heer A. G. Schram de Jong, no. 2 de heer J. Schoorl Pz. Mevr. Roos-Breed vraagt of voor deze vacature ock een andere candidaat genoemd kan worden. Voorzitter zegt dat dit niet gebruikelijk is. In ie der geval zou spr. dan de openbare vergadering wil len schorsen. Hiertoe wordt overgegaan. Na heropening wordt tot stemming overgegaan en wordt met 8 stemmen benoemd de heer Schram de Jong, terwijl 2 stemmen worden uitgebracht op den heer C. Smit Is aan do orde het voorstel om den Stationsweg van een trottoir te voorzien. Dit besluit was gestrand op de mededeeling van enkele bewoners, dat zij wel genegen waren om hun hekken te verzetten en de waterleidingputjes te verplaatsen, mits de onkosten hiervan door de gemeente worden gedragen. Thans deelen B. en W. mee, dat is ingekomen van die bewoners een verklaring dat nu allen bereid zijn de kosten als hierboven aangegeven, voor hunne rekening te nemen. B. en W. stellen nu voor om het werk uit te voe ren overeenkomstig de reeds overgelegde plannen. Voorzitter geeft uitvoerige toelichting, om. over de gehouden conferentie met den heerMul, om voor diens perceel het trottoir door te trekken. Over het maken van ■een plantsoen aan het begin van den Stationsweg zal nog een conferentie worden gehou den met den gemeenteopziohter en den gemeente- tuinman. Nadat de heer Roggeveen nog gevraagd had of met het maken van een plantsoen voldoende reke ning zou worden gehouden met een toegangsweg I tot het perceel, en ae heer Overtoom er op gewezen 1 had dat dus de begrooting dan iets hooger werd, beide vragen waarop bevestigend werd geantwoord, gaat de Raad accoord met deze plannen van B. en W, Wordt aangeboden een 2e suppletoirs begrooting, dienst 1924. Goedgevonden. 'De gemeenterekening, dienst 1923, is door een com missie, bestaande uit mevr. Roo&SBreed en de hee ren Hopman en Huiberts, nagezien en volkomen in orde bevonden. Zij adviseert om deze rekening voor- loopig vast te stellen met een voo-rdeelig saldo van f 14859.85. B. en W. zeggen de commissie dank en adviseeren volgens het ingekomen rapport te besluiten. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Van Nuland datjbij politieverordening is strafbaar gesteld het rooken door kinderen. Spr. wil dit nog eens graag onder de aandacht van voorzitter brengen, omdat het roo ken door kinderen groote afmetingen aanneemt Voorzitter zal er de aandacht van de politie nog eens op vestigen. De heer Van Nuland heeft verder gehoord', diat de 2e wethouder voor een paar maanden naar het buitenland is. Voorzitter bevestigt dit De heer Van Nuland geeft dan in overweging een plaatsvervangend wethouder te benoemen. De heer Trapman heeft verscheidene betrekkingen, eeni drukke zaak en wanneer de heer Trapman dan ook afwezig is, zou 'het college geen besluit kunnen ne men. Voorzitter zegt deze kwestie ook onder de aan dacht der wethouders te hebben gebracht. Noch de wethouders, noch ik vinden het echter noodzakelijk dat een plaatsvervangend wethouder wordt be noemd. Eerst is spr. met verlof geweest en heb ben de heeren Trapman en Helder het college vam B. en W. uitgemaakt, later is de heer Trapman uit geweest en hebben de heer Helder en ik de zaken gedaan. Daarmee waren 6 weken gemoeid en ge durende dien tijd hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. De heer Helder heeft gezegd 2 maan den te zullen wegblijven, mocht hij langer wegblij ven dan zou hij mij een telegram zenden. Do hoor Van Nuland zegt, dat die regeling bestond gedurende den vacantietijdJ en wanneer er toen een uit was, was er steeds een ander voor hem in do laats. Nu zal dat niet het geval zijn als de heer rapman ook afwezig is. Voorzitter zegt dat die afwezigheid van den heer Trapman of van spr. van zeer korten tijd zal zijn en in dat geval worden spoedeischende gevallen evengoed behandeld. De heer Hopman wil als het niet beslist noodza kelijk is, niet beginnen met het benoemen v$n een f)laatsvervangënd wethouden Wo hebben met de aatste wethoudersverkiezing gezien dat het niet zoo gemakkelijk is een stel wethouders te krijgen. De heer Overtoom zegt dat het z.i. de hoofdzaak 1 is of B. en W. het gewenscht achten. Als dat het geval is, zouden zij zelf wel het voorstel doen. Als de heer Trapman dacht niet regelmatig te kunnen 1 komen en daardoor de gemeentebelangen niet vol doende te kunnen behartigen, dan zou de heer Trapman, dunkt spr., zelf wel met het voomtel ko men een plaatsvervangend wethouder te benoemen. Nu de heer Trapman dat niet doet, draagt hij »lf de verantwoordelijkheid. De heer Trapman zegt dat hij als wethouder regel matig de vergaderingen bezoekt en dikwijls totyb particuliere zaken achterstelt bij die van .de meente. Spr. acht het dan ook niet noodig nu een verklaring te geven, steeds present te zijn. Waai- ik altijd present hen, zal ik er ook wezen nu do heer, Helder afwezig is. Zijn er buitengewone omstandig heden, dan is er alle tijd cn gelegenheid om nog een regeling te treffen. Als de Raad echter con plaatsvervangend wethouder wil benoemen, dan zul len voorzitter en ik hem met liefde ontvangen. Voorzitter en ik zullen ovenwei ons best doen om het karretje langs den zandweg te blijven rijden. Als ik niet altijd als wethouder hier moer kan zijn, zal ik hier als zoodanig ook niet blijven ziiten, maar voor een ander plaats maken. De heer Overtoom zegt nog dat het zijn bedoeling was, dat wanneer de 'heer Trapman het benoemen van een plaatsvervangend wethouder zelf noodza kelijk vond, de heer Trapman dan ook zelf wel met een voorstel zou komen. De heer Van Nuland verklaart geen voorstel tot het benoemen van een plaatsvervangend wethouder te doen. De heer Huiberts verzoekt meer toezicht op het gooien van voetzoekers. Voorzitter belooft dit. Door de nieuwe politiever ordening is het verkoopen en in voorraad hebben van vuurwerk verboden en den menschen die voor raad hadden, is aanzegging gedaan. Een van de agenten heeft dan ook iemand vuurwerk afgenomen. De heer Overtoom wijst er op dat 'het afsteken er van dezer dagen erg was in de Molenstraat. Spr. weet niet of daar de bron van verkoop was. Voorzitter: Als die bron nog steeds vloeit, zullen we andere maatregelen treffen. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad. op Dingdag 9 Septem- oer 1924, des middags 3 uur. Afwezig" de heeren Burger en Kistemaker. Voorzitter dj© heer K. Breobaart Dz., burgemees ter. secretaris de heer P. Bronder. Na opening volgt vaststelling der notulen, onder dankzegging aan den secretaris. Ingekomen is een berioht'van Ged. Staten, dat goedgekeurd is de suppletoire begrooting 1924. Van de Malaria-commissie is ingekomen het veld slag over de muggenvèrdelging in de wintermaan den van 19201928. Zal ciroul'eeren. Door de Nederl. Vereeniging tot afschaffing vaat alcoiholische dranken, federatie Noord-Holland Noord is een verzoek ingekomen om subsidie over 19-5. Zal bil de begrooting worden behandeld. Van het Weezen-Armbestuur en het Burgerlijk Armbestuur is de begrooting voor 1925 ingekomen. Binnenkort zal ook de Gemeentebegroortong woi den aangeboden, deelt Voorzitter mede. on élan kunnen ze tegelijkertijd worden behandeld. Goed gevonden wordt, dat tlëfheeren Koonanan en -Kiste* maker snok zullen bezig houden met het nazien van de begrootingen der Armbesturen, terwijl de heeren Burger,,Schenk en Blaauboer de gomeento- begrootmg zullen nazien. Aan de orde wordt gesteld' de vaststelling van de diverse rekeningen. Do heeren Blaauboor on Kooiiman adhaseeron namens hun oommissiën tot goedkeuring; alles werd in do boete orde bevonden Overeenkomstig dit advies besluit do raad on wor den de.rekeningen als volgt vastgesteld. -£«.??^n*erekeil*n 8 1923: gewone ontvangsten f76634.42, gewone uitgaven f68856.46. saldo f7777.96 Buitengewone ontvangsten f 15098.87*buitengewo ne uitgaven f 15093.87%, saldo nihil. k- Jkj 1923: winsten f 19466.59%, verliezen f 18852.17%, saldo winst f 614.42. Algemeen Burgerlijk Armbestuur 1923: Gewone ontvangsten f22406.99, gewone uitgaven f 18440.78. saldo f 3965.21. Buitengewone ontvangsten f 1250; buitengewone uitgaven f1060. Vermeerdering be schikbaar kapitaal f 200. - Weezenarmenbestuur 1923: Gewone ontvangsten f 7217.2874, gewone uitgaven f6785.21, saldo f 432.07%. Van bewoners van Kolhorn is ingekomen het ver. zoek om de aa. kermis te Kolhorn te doen aanvangen op 28 September omdat indien zij werd gehouden op de vastgestelde data, de kermis zou samenvallen met de 4^daagsche feesten te Schagen en dat zou schade herolckenen aan de neringdoenden. B. en W., zegt voorzitter, hebben het verzoek be handeld maar meenen te moeten voorstellen de ker mis niet te verstellen, omdat toch niet op tijd de aan te vragen goedkeuring zal afkomen. Allereerst mnet de goedkeuring van Ged. Staten gevraagd worden en dat duurt zeker wel 14 dagen. Maar Ged. Stalen moeten bovendien aan de omliggende gemeenten vragen of die al of niet bezwaar maken tegen liet verstellen. Wel is 't mogelijk dat do feesten te Scha gen eenig kwaad veroorzaken aan do kermis, maar er is tegenwoordig zooveel te doen, dat men zou wel aan de gang kunnen blijven met daarvoor de kermis te verstellen. B. en W. stellen daarom voor, afwij» zend op het verzoek te beschikken. Zonder bespre king wordt hiertoe besloten. Van de Gezondheidscommissie te Schagen is in gekomen een adres, waarin mededeeling wordt ge daan, dat blijkens courantenberichten voor do a.s. malariabestrijding er niet meer op valt to rekenen, dat het- Rijk de kosten daarvan zal dragen. In vor- band met het groote nut dier bestrijding wordt ver zocht. dat de gemeente de bestrijding ter hand zal nemen en daarvoor op de begrooting voor 1925 een bedrag te plaatsen. In elk geval wordt gevraagd hulp middelen en lysol gratis beschikbaar te willen stellen. B. en W. vinden de malariabestrijding een uitste kend middel en voorzitter heeft er met den dokter over gesproken. Deze deelde mede, dat het Wittl Kruis 4 spuiten heeft en daarvan zou er dan 1 U Haringhuizen, 1 te Barsingerhorn en 1 te Kolhorn geplaatst kunnen worden. De bewerking ia heel ga makkelijk. B. en W. zouden dan op de begrooting een klein postje willen uittrekken om gratia lysol be. schikbaar te stellen. Misschien was het dan voorts het beste om de zaak aan het Witte Kruis over to laten. De-heer Schenk informeert; of het do bedoeling is, dat een ieder voor zich zelf de spuit haalt en do bestrijding toepast, of dat een persoon daarvoor aan gesteld wordt, tegen vergoeding dan van de particu lieren. Voorzitter zegt, dat het de bedoeling was dat een ieder het recht' hoeft de spuit bij het Witte KruLs van daan te halen. Wel zal er eenige controle noodig we zen. Naar aanleiding van de vraag van den lieer Schenk, stelt de heer Engel do vraag, of wanneer 'n behuizing nu eens vol zit en de bewoner wil niet tot bestrijding overgaan, er dan eenige pressie kan wor den uitgeoefend. Of kon <le bestrijder voorhoen ook geweerd worden? Voorzitter zegt, dat evengoed geweerd kon. worden, een bindende bepaling komt niet in de politieveror dening voor. De heer Kooijman vreest, dat er dan toch men schen zullen wezen die de spuit niet zullen halen. •De heer Schenk dacht, dat het om die reden betef was een persoon to doen rondgaan. Voorzitter zegt, dat dit nader zal worden overwou gen. 'De raad hecht overigens aan de plannen van en W. zijn goedkeuring. De rondvraag levert verder niet» op, zoodat slui ting volgt.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6