RAAD HEERHUCOWAARD. Raad Wieringerwaard. herkiesbaar waren, de heeren P. Blaauboer en D. P. Timmerman. Het voorstel van de Afd. Wieringerwaard, om in vereeniging met de omliggende afdeelingen. een pre mie uit te loven ter voorkoming van diefstal van vee uit de weide, vindt algemeen bijval. Door de Afdeeling zal getracht worden een cur sus in motorenkennis op te richten en zal zij zich daartoe in verbinding stellen met don heer Heeroma uit Den Helder. In verband met het groote belang van dezen cursus, welke ook voor niet-leden zal wor den opengesteld, verwacht men een groote deelname. Voorzitter sluit hierna de vergadering, betreuren de dat niet meerdere tegenwoordig waren bij de nuttige besprekingen. ONDER TWEE VLAOGEN. De Directie van het Theater Royal brengt deze week de attractiofilm „Onder Twee Vlaggen". De handeling in deze film heeft plaats in het ge heimzinnige en schilderachtige Algiers en het spreekt vanzelf dat op het doek het hoogst interes sante van dit verre en schilderachtige land een groote aantrekkelijkheid aun doze film geeft. Op zeldzaam treffende wijzo wordt het romanti sche leven en lijden van het vreemdelingenlegioen en zijn avontuurlijk leven geschetst. Onder twee vlaggen is een boek dat behoort, tot het grootste succes van wat ooit in een schrijvers brein is opgekomen en de film geeft zulk een tref- fenH on trouw beeld, van dit bekende werk? dat de bewondering er niet anders dan door kan stijgen. De intriges zullen wij ditmaal niet weergeven, al leen vertellen dat Priscilea Dean de hoofdrol van Cigarette ontroerend speelt. De Directie heeft ditmaal ook gezorgd voor een welverzorgd bijprogramma, onder andere Baby Peg- gy genaamd, de grootste concurrent van Jackie Coo- gan. Voor de kinderen ditmaal iets heel bijzonders, nl. „Reus Duizendvoet", een sprookje in drie bedrijven. NATIONALE MILITIE. Vrijdag 12 September had in lokaal „Céi-ès" die lo ting plaats voor ingeschrevenen voor dJe lichting 1925 van dö Nationale Militie. De loting had den volgendien uitslag: Sc ha gen, 24 lotelingen: D. Blaauboea- 19, Th. Si Bleekor 8, H. J. Boereen 12, Abr. Borst 18, S. Borst 17, D. Btflsma 6, J. Doutekom 15, P. Deu- tekom 24, N. Hooraohagen 21, iO. Keesman 18, J. E. L. van Ketel 7, J. Kistemaker 23, G. P, Kroonenberg 9, Jb. Kuijper 1, O. Mooij 20, G. Oom 10. P. Poskor 2, P. Renooij 11, J. Roggevoen Kz. 8, O. D. Sohmalz 22, P. l Sonoorl 16, P. Schouten 4, J. A. Snaaa 5, O. N. Vlaming 14. Wi erin gen, 22 lotelingen: ,T. P. Bais 21, W. Bakker 1, W. Baija 14, J. ten Boklcel 8, Joh. ten Bokkel 19. P. ten Bokkel 16, Th. Engel 11, P. O. Grin 22, E. Halfweeg 2, M. Hegeman 6, J. Klein 3, Jb. Lont 12, Jn. Lont 4, S. Metselaar 13. S. Mulder 9, C. Rotgans 18, P. Rotgans 10, C. P. Rus 17, J. Slikker 7, P. D. Spaander jL5, D. Steigstra 20, J. P. de Vries 5. Barsingerhorn, 13 lotelingen: R. Bakker 12. N. Bakloim 1, N. A. Bellis 10, P. Dooter 13, J. V. Dompeelaar 4, G. Keesman 6, P. Keesman 9, A. Keuris 2, LMeijer 5, O.'Smit 8 N. Spaans 11. D. Visser 7, P. Waiboer 3. Harenkarepel, 28 lotelingen: O. P. Baas 6, Joh. P. Bakker 3, D. Brommer 10, E. Brommer 27, W. Bronder 5, Th. Bruin, 11 Aug., 19, Th. Bruin. 27 Oct., 23, Joh. Dekker 22, Anür. Doodeman 11, P. Heeeing 17, II. Klok 8, Joh. Koe 25, H. Kramer 7. G. P. Kuiper 12, J. v. dl. Meijden 26, J. Mulder 13 C. E. Plak 1, J. Poot 15, L. Stokman 18, Matth. Stoop 14 Jb. Strijbis 28, M. van Teulingen 9 Joh. Jb. Tin 21, Aar. Tnm 4, Alb. de Vries 24, N. de Wit 16, M. IJff 20, C. Zutt 2. Sint Maarten, 6 lotelingen: O. de Pee L Jb. Rozendaal 5, Jb. P. 'Sehermerhorn 3, O. P. Schrijver 2, Jb. Stins '4, G. Tessclaar 6. Anna Paulowna, 36 lotelingen: Joh. H. v. d. Berg ,£3. S. Boerman 16, G. Boersen 36, P. Brou wer 8, H. Oorneli88en 3, N. Cornelissen 20, J. Daal der 18, C. van Eeten 22, H. Glasbergen 5, K. <le Graaf 84, Jb. Grin 14, D. Harder 27, A. D. v. d. Hoeve 13 G. Jb. Hollander 9, M. Hogerstegen 15, J. Hoogeveen 2, W. do Jong 12, C. Jonker 11, P. Koppel 25, R. Koppel 4, S. Koning 7, C. Kooi 17, P. Kos 29, C. Meeldijk 30, P. Moek 83, Joh. P. Pennekamp 28 C. Jon. Philipsen 10, J. Sas 81, P. Schouten 21, C. Visser 26, W. A. Voorthuisen 24, R. C. Waiboer 19, P. Walraven 82. C. P. Weyers 6, T. v. IJzendoorn 35, C. van Zandwijk 1. Wieringerwaard, 8 lotelingenA. Bakker 2 Jb. do Boer 1, C. Boerman 7, J. Bosscha 6, C. Raven 4, J. Schrijver 3, H. Stark 5, P. C. W;t b. Zij do, 81 lotelingen: A. Blom 29, W. de Boor 7, Joh. Jac. Brons 15, C. Brouwer 27, M. Dekker 18. S. v. d. Fluit 4, R. Grin 5. A. Joh, Heddes 31, B. J. Heijne 9, W. C. Hofland 21, J. Kamer 16, O. Koe 24, G. Krap 3, D. P. Kuiper 1, P. Kwantes 26 J. G. v. d. Oord 23, IJ. M. Oosterbaan 8, W. Kwast 25, G. Schuit 30, P. Slijkarman 12. C. Stammes 22, Joh. Tami9 11, W. Veonstra 13, D. Veter 20, Joh. Visser 19, H. de Vries 28, J. de Wit 14, IJsbr. Wit 6, A. v. Woesik 17, G. H. Zwaan 2, W. Zwaan 10. Callantsoog, 7 lotelingen: T. Bakker 4, C. Bregman 7, P. Th. van Diepen 3, J. Sleutel 2, B. van Twuijver l, P. Veul 6, M. S. de Wit 5. Vergadering van den Raad der gemeente Heer- hugowaard, gehouden op Vrijdag 12 September 1924, des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Afwezig met kennisgeving de heeren Kostelijk, Wijnker en Poland. Voorzitter opent de vergadering, verwelkomt de aanwezigen en daarna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. In die notulen werd aan het slot vermeld, dat door B. en W. werd medegedeeld nè sluiting der openbare raadsvergadering n.1. dat dit college pogingen had gedaan om enkele krankzinnigen uit onze gemeente, geplaatst te kunnen krijgen in het daarvoor bestemde gesticht te Beileroord. gem. Bei- len, (aan de Beilervaart, provincie "Drenthe), waar mede de Raad accoord ging. De notulen wordieri na lezir.g onveranderd goed gekeurd. Voorzitter doet naar aanleiding van de notulen mededeeling, dat één persoon (leidende aan krank zinnigheid1) reeds naar evengenoemd gesticht'is op gezonden, zoodht er reeds succes in in deze. Ingekomen: schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Hoorn, dat door hen een adres is gezonden aan Ged. Staten over de kosten van het Hoogheemraadschap en kan de Kamer van Koophandel zich niet best vereenigen met de kosten en vindt zij, dat de kosten door do geheele pro vincie moesten worden gedragen en niet zooals nu 45 procent door de provincie. De Kamer van Koophandel van Westfriesland te Alkmaar, de Kamer van Koophandel Holl. Noor derkwartier, de idem van den Zaanstreek, de com missie van Actie voor Kamers van Koophandel en Hoogheemraadschap en bestuur van Noorholl. Ver eeniging van Waterschappen, enz., zijn het eens met het idéé van den Kamer van Koophandel en Féu- brieken te Hoorn. Het bestuur van de N.-Holl. Vereen, v. Water schappen hoeft in hare beschouwing het idéé op gedeelte a van het schrijven (dat nj. de heele pro vincie mededraagt in aflossing en de waterschaps- kosten eeheel voor hare rekening neemt. Gedeelte b van het schrijven gaat over het bij dragen ln de bedoelde kosten door de daarvoor ln aanmerking komenden naar gebouwde en onge bouwde eigendommen. Het schrijven wordt in welwillende aandacht door de K. v. K. en Fabr. te Hoorn aan den Raad aan bevolen Voorzitter zegt: Zij willen dat wij als gemeente bestuur adhaesie betuigen en zij bevelen het schrij ven in onze welwillende aandacht aan. Door eenige gemeentebesturen en polderbesturen is al reeds adhaesie aan! dit schrijven betuigd. Om nu van onzentwege bovendien nog adhaesie te betuigen, ik zie niet in dat dit nog bovendien zooveel effect zou sorteeren. Maar wel kunnen wij onze meening uitspreken b.v. dat wij met het idéé sympathiseeren. B. en W. en het Polderbestuur Heerhugowaard donken er ook zoo over. Dat de heele Prov. mee bijdraagt en er aan be taalt is niet meer dan billijk. Het Zuidelijk deel van Noordlholland1 zoo wordt overwogen zal bij Zuidholland eventueel wor den gevoegd, maar daardoor zou dat deel buiten bijdragen in onze kosten blijVen. Als daar wat kosten zijn, hebben wij wel bij te dragen. De heer Mienis: Wat Noordholland gedaan heeft, moet door Noordhollandi gedragen worden. door heel Noordlholland. Noordholland is toch op zich zelf, wat d'e administratie hiervan betreft. Voorzitter: De Raad sympathiseert zeker met den inhoud van het adres. Allen voor. Schrijven over straatverlichting Noordeind, .waar de inwoners dank zeggen voor het door den Raad genomen besluit tot straatverlichting Noordeind. Voorzitter: Zij zijn blijde dat er straatverlichting komt. Goedgevonden voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven dat aan Keuringsdienst Warenwet Alk maar door onze gemeente f257.91 te veel omslag is betaald, die ons evenwel zal worden gerestitu eerd. Benoeming hoofd der school no. IV (te Veenhui- zen), ^uLks wegens d'e vacature aldiaar ontstaan, omdat de heer Sinjewel (het hoofd dier school) is benoemd als zoodanig aan de O. L. School te Sint Panera» en tegen 15 September eervol ontslag in verband daarmede heeft gekregen. Voorzitter zegt: De heeren wéten wel uit de cou ranten wellicht, dat er 18 sollicitatlën zijn ingeko men. Door B. en W. en Inspecteur is in onderling overleg voordracht opgemaakt, luidende: 1. J. H. Arpeau, onderwijzer, wonende te Schoorl, werkzaam te Warmenhuizen; 2. J. Liefhebber, onderwijzer te Twisk; 3. G. van Hoek, id. te Den Helder. Voorzitter zegt dat de stukken der sollicitanten hier aanwezig zijn. Men kan die inzien. Willen de heeren de candidaten in geheime zitting bespre ken? De heer Krom zou dat goedvinden, dat kan geen kwaad. De anderen zijn het met hem eens. De Raad gaat eenigen tijd iii comité-generaal. Daarna her opening. Voorzitter stelt voor om tot benoeming over te gaan. Stemming. Uitslag: de heer Liefhebber (no. 2 van dJe voordracht, verkrijgt alle 8 stemmen en is be noemd. 1 Voorzitter zegt: De heer Liefhebber is dus met algemeene stemmen benoemd -en zal daarmee in kennis gesteld worden. Hij heeft bericht gedaan, dat hij zoo noodig 1 October in dienst kan treden. Algemeen goedgevonden dien datum te bepalen voor infunctietreding. Voorzitter wijst er op, dat hij in de gemeente moet wonen. Gerc.eentebegrooting 1925. Voorzitter zegit dat die eenigen tijd' ter visie heeft gelegen en dat geene bezwaren zijn ingekomen. De heeren Tromp, Mienis en Pool zijn commis sie v. onderzoek. De heer Pool rapporteert: In orde bevonden en tot goedkeuring wordlt geadviseerd. De heer Krom bespreekt nog even den post van door de gemeente te betalen woninghuur voor den rijksveldwachter J. v. d'. Ploeg, zijnde voor dienst 1925 f 250. Spreker acht het een nogal belangrijke post. Voorzitter deelt mede dat vorig jaar f234 daar voor ia besteed. Spr. brengt onder de aandacht dat de rijksveluwachter een ambtenaar is d4e bij uit nemendheid zijn taak verricht en wien9 diensten de gemeente voorzeker ka^i waardeeren. De Raad is het hiermee ten volle eens en de heer Krom en de overige heeren kunnen zich er mee vereenigen, den post te handhaven^ Voorzitter lichtte nog toe, dat huur voor woningen door den Minister eenigermate wordt voorgeschre ven om die zoo te bepalen dat zij in overeenstem ming is met salaris dat betrokken persoon of amb tenaar geniet, dUs bij flink salaris ookflinke huurprijs! De begrooting wordt goedgekeurd ^en zal ter hoo gere goedkeuring worden opgezonden. In ontvangst en uitgaaf sluit zij op een eindcijfer van f 131067.60)4 (onvoorzien 5246.10). Begirooting Burgerl. Armbestuur dienst 1925 sluit in eindcijfer op ontvangst en uitgaaf van f894725>4 (onvoorzien f 24.25Gerekend wordt op gemeen telijke bijdrage ad f 5600. De beer Pool rapporteert wederom: In orde be vonden en tot goedkeuring wordt geadviseerd. Vorig jaar was voordeelig saldo f801 en eenige centen. Voorzitter prijst de flinke wijze waarop het Arm bestuur toont zijn taak op te vatten en adviseert de gemeentelijke subsidie van f 5600 toe te wijzen. Met allen voor goedgevonden. De begrooting wordt goedgevonden en zal ter goedkeuring naar God. Staten gaan. Begrooting gemeentelijk electrisch bedrijf dienst 1925, sluit in ontvangst en uitgaaf op eindcijfer van f34884.50 (en uit te keeren aan de gemeente wegens te verwachten winst f1307.IQ). Voorzitter zegt: Aan.dat winstcijfer kunnen we werkelijk wel eenige waarde hechten, ontleend als het is aan cijfers van vorig jaar. Intusschen: men kan afwijking krijgen. De beer Pool rapporteert, ook hier alles In-orde bevonden te hebben en tot goedkeuring wordt ge adviseerd, Ook deze begrooting zal naar Ged. Staten gaan. Voorzitter zegt, dat niemand van de ter visieleg ging der begrootingen eenig gebruik heeft gemaakt, dankt de commissie voor haar werk en brengt in be spreking het verzoek van N. Schouten: prijsvermin dering electrischen stroom voor krachtverbruik. Dit was gerenvoyeerd naar de Comm. van Bijstand van het G.E.B. Deze commissie stelt voor, om den prijs te verlagen bij aanzienlijk verbruik, iets dat in de zakenwereld zeer zeker te verdedigen en toe te pas sen ia Voorzitter wijst er dan nog op, dat daardoor wordt medegewerkt om zooveel mogelijk te bevorderen eventueel© meerdere uitbreiding van zaken van grootverbruikers als Schouten en eventueele ande ren, terwijl we zoo tevens trachten te voorkomen dat hij of anderen gaan uitzien naar andere (voor hen eventueele betere of voordeeliger) wijze van krachtvoorziening. Thans is kracht-electrlciteit in prijs: tot een gebruik van 2Q00 K.W.U. 11 ct. p_er K.W.U. Boven 2000 K,W.U, verbruik 10 cents per ~K. W.U. Do commissie van Bijstand wil het in haar voorstel thans anders en stelt voor het volgende: Bij verbruik van 2000—3000 K.W.U. een prijs van 10 ct per K.W.U., verhruik van 3000—4000 K.W.U. een prijs van 9 cent per K. W. U.; verbruik van 4Q00 tot en met 10.000 K.W.U, een prijs van 8 cent per K.W.U. Boven 10,000 K.W.U. een prijs van 7 cent per K.W.U, Op een desbetreffende vraag van den heer Mienis antwoordt voorzitter, dat zoodanige reductie er wel af kan, dat kan het bedrijf wel dragen En wanneer zooals de heer Krom even later in overweging geeft, met oplettendheid na te gaan de verhouding van dagstroom en nachtstroom niet meer geheel evenredig mocht zijn, kan altijd herziening van regeling worden overwogen en plaatsvinden! Met allen voor wordt het voorstel der Comm. van Bijstand goedgevonden. Voorzitter doet mededeeling dat door B. en W. is nagedacht over de wijze waarop straatverlichting Noordeind (het gedeelte voor verlichting waarvan een adres, voorzien van 125 handteekeningen van inwoners was ingekomen) het best zal zijn te ma ken en daarbij was aan B. en W. het meest geschikt voorgekomen hun idéé om eens 'n oogenblik aan genomen dat stichting dier straatverlichting globaal genomen f 1200 zou kosten daarvan door het Gem. El. Bedrijf f 600 te doen betalen en door ons ge meentebestuur zelve eveneens f000. Nadat voorzitter nog eenige toelichting heeft gege ven en er op wijst, dat wegens de huidige onvoltal ligheid in de raadszitting het Dag. Bestuur heden niet aandringt op 's Raads beslissing, wordt dit idee van B. en W. in beginsel door de aanwezige raads leden na korte bespreking algemeen goedgevonden. Voorzitter zegt, dat op een volgepde raadsvergade ring (die naar we hopen voltalliger zal zijn) dan na der op deze zaak kan worden teruggekomen. Goedgevonden wordt B. en W.'s idéé om, waar het opdragen voor onderwijs geven om beurten gaat, thans voor den wintercursus 1924'25 het geven van vervolgonderwijs (dat zal plaatsvinden aan school II in den Middenweg, Groote Buurt, alhier) op te dra gen aan den heer C. Hartog, H. d. Sch. No. I (vier sprong: Jan Glijnisweg en Rustenburgerweg, zooge naamde Kruisweg) en aan mej. Maas, onderwijzeres aan dje school. Aan dat vervolgonderwijs kan worden deelgeno men door hen, die gewoon of buitengewoon Lager Onderwijs hebben genot enen niet meer onder de verplichting vallen om dat onderwijs te volgen. Voor jongens zal het zijn: Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsavonds (in Oct., Nov., Dec., Jan. en Febr.) van 5H—-8Y* uur. volgens leerplan. Voor meisjes itderen Maandug-, Woensdag- en Vrijdagavond in Oct., Nov., Dec., Jan. en Febr. van 58 uur. School geld zal er voor worden geheven naar evenredigheid van het inkomen (bij inkomen tot f 800 is geen schoolgeld verschuldigd). Aangifte kan geschieden tot 20 September van 9—12 uur bij het Hoofd der school no. 2 (den heer Molenaar) of ter gemeente secretarie. Goedgevonden wordt, om toe te staan het verzoek van den heer H. Hoogland, gem.-ontvanger, die vroeger aan de grens onzer gemeente woonde en onlangs meer naar de omgeving van de kom der ge meente is verhuisd en die vraagt om wijziging van zittingsuren, die tot heden zijn: Woensdagsmorgens van 9—12 uur voorm. ten1 Raadhuize en die hij (om dat er Woensdagen komen, dat hij niemand krijgt! dus niets ten Raadhuize heeft te doen, terwijl hij niettemin zijne werkzaamheden heeft) gaarne zoo danig gewijzigd wildevzien, dat hij Woensdagsavond» zitting mag houden. Bepaald wordt nu met algemeen goedvinden, dat de gem.-ontvanger niet ten Raadhuize zitting zal houden, doch ten zijnen kantore in zijne woning (Hondenweg). Hij zal dan voortaan zitting houden 's Maandags voorm. 912 uur, Woensdags des avonds van 69 uur. Vrijdags van 912 uur voorm. Zal bekend gemaakt worden aan de borden. Op voorstel van den heer Mienis zal voorgeschre ven worden, dat er een bord, aanduidende dat de heer H. Hoogland gem._ontvanger is. aan diens wo ning worde aangebracht. Daarna vindt uitloting plaats (no. -12 loot uit ad f 800) van een obligatie in. de eerste geldleening, ge sloten in 1914, ten behoeve van het Gem. El. Bedrijf ten bedrage van f24000 gesloten. Voorzitter zegt glimlachend: De heeren zien alle maal wel even hunne obligatienummers na, of even- ueel het hunne is uitgeloot! Hierna onder dank sluiting. Donderdagavond half acht vergaderde de Raad voltallig onder leiding van Burgemeester Haring huizen, tevens Secretaris. Notulen worden onveranderd vastgesteld. Wordt medegedeeld dat de suppl. begrooting dienst 1924 goedgekeurd terug is ontvangen. Voorzitter wil ook nog in herinnering brengen dat het electrisch bedrijf 18 Augustus j.1. is geopend. We zijn druk bezig met de afrekening van den aan nemer. We verwachten dat de totale kosten zullen «bedragen ongeveer f 36000; het bedrag is alzoo wel wat overschreden, zoodat we ter gelegener tijd een raadsbesluit zullen moeten nemen om dat bedrag te dekken. De heer Blaauboer zegt dat het hem niet meevalt, zeker weer heel wat tariefwerk? Voorzitter vestigt de aandacht er nog op dat er thans nog een voorraad materiaal aanwezig is voor nieuwe aansluitingen. De heer Blaauboer vraagt hoeveel dat is, mis schien een honderd gulden of vijf. Voorzitter denkt van ongeveer f900. De heer Blaauboer: Zijn die meters die voor den Barsingerweg nog moeten komen er ook onder be grepen? U hebt? laatst wel gezegd, dat 't klaar was, doch 't was niet klaar. Voorzitter: Ik heb gezegd dat de meterborden ont braken. ik geloof zelfs, dat ze er nog niet zijn. Mij was pertinent verzekerd diat het klaar zou zijn. De heer Sleutel merkt op dat hot ook niet de sohuld was van Ouwehand; er waren n.1. verkeerde meters gestuurd. De heer Blaauboer wijst nog óp enkele verkeerd heden, b.v. dat sommigen die zich 't laatst hadden opgegeven nog eerdler werden geholpen dan zij die zich direct hadden opgegeven: Ik wil B. en W. hier van geen verwijt maken, doch .wou 't toch opnoe men. Verder vraagt de heer Blaauboer hoe die kosten nu worden geregeld van hen, die zonder meter licht branden. Voorzitter zegt dat het getaxeerd wordt. De heer Speets vraagt hoe of dat bedrag nu zoo veel hooger is? Voorzitter: We hadden de rekening opgezet op 100 aansluitingen, terwijl er ongeveer 30 meer zijn. Ver der is de Barsingerweg nog gedeeltelijk onder gronds .geworden; hier en daar langere palen en ook aan de Twee Wegen is het ondergronds. Zoo dra we de zaak voor elkander hebben, zal ik gaarne de rekening voorleggen. Verder is ingekomen van Ged. Staten een bericht dat de Politieverordening met een aanvulling van art. 2 is goedgekeurd. Door Ged. Staten is de beslissing omtrent het aangaan van een kasgeldleening voorloopag aange houden. Van het bestuur der Openbare Leesizaal te Alk maar is een schrijven ontvangen waarbij subsidie wordt gevraagd, B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op dezelfde gronden van vorige jaren. Wie boeken wil lezen uit Alkmaar, moet dat ook maar betalen. Bovendien hebben we bier zelf een bibliotheek met zeer-goede boeken. Allen voor 'tvoorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken.. Do aanvraag kasgeldleening is van Ged. Staten terug ontvangen. Ze willen hebben dat de aflossin gen geschieden uit de gewone inkomsten der ge meente. Overeenkomstig zal de aanvraag worden ge wijzigd. I Dan Is hedenavond nog ingekomen een adres van 1 de heeren Sieswerda en Van Ham, waarbij verzocht wordt beschikbaarstelling van een lokaal tot het houden van een vervolgcursus in den a.s. winter. Verder wordit gevraagd een subsidie van f180 voer 2X3 uur per week en gedurende 20 'weken. Het wordt dan fl.50 per lesuur. De heer Peper vindt 2 uur per avond genoeg en meent dat men met 3 uur te weinig leerlingen krijgt, men moet dan te vroeg beginnen of het wordt veel te laat. De heer Blaauboer is het met den heer Peper eens en de bedoeling van den Raad zal tooh zeker wel zijn een minimum getal leerlingen. Voorzitter zegt dat het vorig jaar een minimum werd gesteld! van 10 leerlingen, toen is ook fl.50 per uur betaald en heeft f 120 gekost voor 2X2 uur per week. Ik veronderstel dat de onderwijzers dit onvoldoende hebben geacht. Wethouder Sleutel zou willen voorstellen 't zelf de toe te staan, zooals vorig jaar met bepaling van minstens 10 leerlingen, ik vind ook dat het met 3 uur les veel te laat wordt. De heer Speets is voorstander van goed onderwijs en kan zich niet voorstellen dat de onderwijzers met een dergelijk voorste) zouden komen wanneer zo geen overwegende redenen, hebben om 't te verlengen tot 3 uur. Wethouder Koster heeft de onderwijzers niet ge sproken ,doch veronderstelt dat ze een leerplan hebben opgezet en zich ten doel hebben gesteld om een gedeelte van het 8e leerjaar daarin op te ne men. Evenals hier is opgenoemd, meen ook ik dat 3 uur les het aantal leerlingen niet zal bevorde ren. De heer H. Slikker meent dat het den eersten tijd vrij goed gaat, doch na verloop van enkele weken wordt het veel minder. Voorzitter betreurt een dergelijke mededeeling; het herhalingsonderwije is van groot nut. orcdat het er dan veel vaster in komt. Inderdaad is het wen- sdhelijk diat de jongelui dat onderwijs geregeld vol gen. De onderwijzers zullen goedi doen dit zooveel mogelijk te bevorderen. De heer Speets wil nog in herinnering brengen, dat het onderwijs alles is, vooral voor hen, die later geen onderwijls meer ontvangen. We moeten het in de heereni onderwijzers zeer apprecieeren dat ze hun tijd willen geven en waar we niet precies ken nen hunne motieven om 3 uur per avond te stel len, zou ik het goed achten het aan B. en W. over te laten, opdat die eerst met de onderwijzers kun nen bespreken. De heer Sleutel wil als wethouder de verantwoor delijkheid hiervan niet dragen en wil de Raad uit spraak laten doen. Op het oogenblik is de opinie vrij algemeen dat 3 uur te veel is. De heer Koster gevoelt veel voor goed onderwijs. Kunnen de onderwijzers nu met 4 uur een goed leerplan voorleggen of moet het 3 avonden 2 uur zijn?, dit zou door B. en W. met hen besproken kunnen worden. Het adres is wat Iaat ingekomen en moet vóór 1 October worden geregeld. Als de Raad het maximum wil goedkeuren, kunnen B en W. in overleg met heeren onderwijzers de zaak verder regelen. De heer Blaauboer meent toch dat 3 avonden per week verscheidene kinderen zal tegenhouden. Met welk leerplan de heeren zullen komen, weten we natuurlijk niet, doch uit de besprekingen hebben we wel kunnen merken dat de leden tegen 3 avon den zijn. De heer Speets wil nog opmerken dat niet tegen het bedrag van f 180 wordit opgekomen, doch meer tegen de 3 avonden of 2 avondlen van 3 uur. Voorzitter vraagt den heer Speets of hij zijn voor stel zoodanig wil wijzigen dat aan B. en W. mach tiging' wordt verleend' een subsidie van ten hoogste f180 toe te staan, mits de cursus worde geregeld ondier goedkeuring van B. en W. en dan minstens 10 leerlingen. De heer Speets vindt dit goed, waarna het voor stel met algemdene stemmen wordt aangenomen. Machtiging wordt gevraagd en verleend tot den verkoop van de oude lantaarnpalen. Voorzitter zegt dat de heeren niet al' te groote verwachting moeten koesteren; ze zullen weinig meer waard zijn dan oud ijzer. Punt 3 is goedkeuring rekening Burgerlijk Arm bestuur. Bij monde van den heer Speets wordt rap port uitgebracht. De commissie, aldus de heer Speets. bestond uit de heeren H. Slikker en mij; e heer Waiboer was wel aanwezig, doch mocht een deel uitmaken, omdat deze tevens is arm voogd. De beide andere heeren schitterden door afwezigheid. De bescheiden, verband houdende met de boekhouding met deze gecontroleerd, en met welwillende voorlichting van 's Raads voorzitter, werden in orde bevonden. De commissie kan. zon der eenige reserve adviseeren tot goedkeuring met dank aan den secretaris-boekhouder, voor diens richtig beheer. De ontvangsten hadden bedragen f7200. De gewone uitgaven f7067.69K, de buitenge wone uitgaven f422.18^, totaal f7479.88, alzoo een nadeelig saldo f279.88. De commissie heeft bi| het nazien der rekening den indruk ontvangen, dat het college van Armvoogden haar taak nauwgezet, ver vult, doch tevens eene humane opvatting huldigt; ook daar waar dadelijk ingrijipen noodig schijnt. Het deed de commissie dan ook pijnlijk aan te be merken dat door een enkele (gelukkig een hoogst enkele) geholpene niet die mate van waardeering voor het vele gebodene tot uiting was gekomen als noodig was, om blijk te geven dat men ook bezat een zeker gevoel van eigenwaarde. De commissie besluit men den wensch dat heeren Armvoogden op dezelfde wijze en in gelijken geest blijven voort- werken als tot heden. Voorzitter bedankt de commissie en zegt de waar deering aan heeren Armvoogden te zullen over brengen. De gemeenterekening wordt vastgesteld als volgt: Ontvangsten f59197.46, uitgaven f53066.23, batig saldo f 6131.23, Voorzitter deelt mede dat dit saldo hooger is dan feitelijk het geval is. Er moet n.1. nog een bijdrage worden betaald voor annuïteit Bouwvereeniging, zijnde ruim f1400; bijdrage be zoek H.B.S. f 1217.16 en f60 aan de Handelsavond school, wordt een totaal bedrag van f 1635.90. Toch houden we een mooi saldo over. Hierna wordt aangeboden eene begrooting electri- citeitsbedrijf voor 4 maanden 1924. Deze sluit met een bedrag van f4411.05. waarin opgenomen f 167.49 voor onvoorzien, voor 1925 is het eindbedrag f9223.15, waarin f511.96 voor onvoorzien. Het is al les nog maar een raming, omdat het nog een nieur we zaak is. De gemeentebegrooting voor 1925 sluit op een be drag van f46932.04. Hierbij is een post voor on voorzien ad' fl277.78K. B. en W. stellen voor deze begrootingen bij de leden te laten circuleeren. Bij de rondvraag zegt de heer Jb. Waiboer dat hij ingevolge een verzoek van B. en W. aan den Walingsweg zou informeeren wie er waterleiding zou wensch en. Ik ben bij 6 menschen geweest, alle maal boeren en het was alles mis, zoodat. ik er toen maar mee ben opgehouden. Voorzitter stelt zich voor dat ze nog wel zullen komen. De heer Blaauboer vraagt of in verband met de advertentie nog aanvragen zijn ingekomen. Hot doet voorzitter genoegen dat de heer Blaau boer die vraag doet. Het herinnert mij er aan, dat ik in deze den Raad nog moet kennen, omdat B. en W. die advertentie maar hebben geplaatst zon der medeweten van den Raad!, doch omdat er nu nog gelegenheid was, hebben we het maar ge daan. Tot dtusver Is er evenwel nog maar één aan vrage ontvangen. Hierna sluiting, waarna de Raad nog in comité gaat.

Schager Courant | 1924 | | pagina 14