Alnitti Nieiws- Vraagt heden STALEN BELEGGINGEN - DEPOSITO'S Gl Nederlandsche Landbouwbank. B. H. LENGH AUS, Winkel. SPAANDER Co., Zaterdag 13 September 1924. 67ste Jaargang. No. 7502. Uiiyuvtïi's i N.V, v.h. TKAPMAIM Co., Schagen sTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. CORRESPONDENTSCHAP SCHAGEN, MARKT 88. 1 Vraagt regelmatige toezending van ons wekelijkscb BEUBS0VERZ1CHT. 2en aroma Bij N. Snaas, H eeren-Mode-artikelen SCHA DU Wod verschijnt viormnnl per wook: Dinsdag, Woonsdae, Donder dag en Zaterdag. BIJ lnrondlng tot 'emorgons 8 uur, worden Advor- lontlSn nog tooveol mogelijk In hot oegetultkomend nummoii gaijlaatal POSTREKENING No. 23330. INT. TFI FF no. 20 Prijs por 8 maanden f 1.65. Losao nummora O cont. ADVURTKN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iodoro tegel moor 20 cont (bowljano» inbogropon). Grooto lottot» wordon nans plantaruimto borokond* dit nummer bestaat uit vier bladen. oud karspel. Donderdag bad da, oprichtingsvergadering plaats van de nieuwe vereeniging, welke zich ten doel stelt do leden op gemakkelijke wijze in de gelegenheid te stellen van een ziekenhuis gebruik te maken. Deze vereeniging de plaatselijke vereeniging voor Ziekenhuisverpleging is na veel voorberei ding opgericht kunnen worden met 513 leden, al leen verkregen uit de gezinnen waar een of meer leden van de vereeniging „Hulp in Nood" gevestigd zijn. Ter vergadering waren 43 leden aanwezig. De voorzitter van „Hulp in Nood", de heer Van Meurs, heette allen van harte welkom, in het bijzon der het bestuur van „Hulp in Nood'' en da voor- loopige commissie, die alles hebben gedaan om do oprichting der vereeniging mogelijk te maken. Spreker herinnerde er aan hoe in een der verga deringen van „Hulp fn Nood" door het lid, den heer C. Kuilman, de opmerking werd gemaakt, of het piet mogelijk was bij ziekenhuisverpleging iet9 voor de leden te doen, waarvan ten slotte het nu bekende gevolg is. Met het aantal leden dat toegetreden is, is wel het record geslagen als in aanmerking genomen wordt, dat de commissie alleen op de leden van „Hulp in Nood" aangewezen was. Al9 eerste punt kwam aan de orde, de behande ling van een kort reglement, dat door den Paarlberg samengesteld en in de commissievergadering voor- loopig behandeld is. Het bevat 14 artikelen, waarin in korte trekken de recht en plichten der leden omschreven worden. Er is o.m. in bepaald dat aan entréekosten 50 ct. per lid berekend wordt., dat het geheele gezin moet worden ingeschreven, dat van de gezinnen waarin zich meer dan twee kinderen beneden de 18 jaar bevinden, daarvan niet meer dan twee in rekening gebracht worden; dat van de ziektegevallen een om slag en dus geen vaste kosten berekend wordt; dat geen hooger uitkeering verstrekt wordt dan 3 gulden per dag gedurende ten hoogste 42 dagen, of 2 maal 42 dagen per boekjaar; dat leden die zich na 1 Oc- tober opgeven, 13 wachtweken hebben; dat de keuze van ziekenhuis vrij is; dat in enkele gevallen, waar in 1tt niet noodig of gewenscht is, geen uitkeering verstrekt wordt en enkele minder belangrijke bepa lingen meer. Eenigen tijd werd stilgestaan bij de vraag of het niet wenschelijk was de werkzaamheden ook uit te strekken tot hen, die geen lid van „Hulp in Nood" zijn doch bij meerderheid van stemmen werd uitge maakt. dat de vereeniging zich op dat terrein niet bpgeven zal. Alleen werd besloten, aan hen, die van „Hulp in Nood" de einduitkeering genoten hebben en daar door geen lid meer konden blijven, de gelegenheid te geven, tot deze vereeniging toe te treden. Op voorstel van enkele leden werd nog besloten een bedrag van ten hoogste f10 voor vervoerkosten van den patiënt uit te keeren en werd goedgevonden dat leden die 'de gemeente metterwoon verlaten als regel geen lid der vereeniging kunnen blijven, dit om een groote rompslomp in de administratie te voor komen. Het reglement werd daarna onder dankzegging aan den samensteller, goedgekeurd. Als leden van het bestuur werden daarna geko zen de heeren: C. Kuilman, C. Paarlberg, P. J. Kaf, Jb. van Meurs, Jn. Bruin J. Keizer en L. de Wit. De voorzitter wenschte, voor tot sluiting over te gaan meer speciaal een woord van dank te moeten brengen aan den heer Kuilman voor de idee door hem naar voren gebracht en aan den heer Paarl berg voor den velen arbeid door hem aan de voor bereiding gegeven, waardoor de taak van bestuur en commissie al zeer gemakkelijk gemaakt werd. Tot sluiting overgaande, werd dank gebracht aan de stemopnemers en de pers. De voorzitter sprak de stellige verwachting uit, dat in meerdere gemeenten dit voorbeeld opgevolgd zal worden, heeft al eens enkele malen zoo iets gehoord en weet dat op het resultaat van hier gewacht wordt om naar dit voor- bosld een patroontje te knippert, feliciteert de com missie met het resultaat dat meer dan 500 leden kon den worden ingeschreven; wees op het nut dat de vereeniging af zal werpen, doordat een deel niet ge dwongen zal zijn om krom te liggen voor de beta ling der kosten van ziekenhuisverpleging, hoopt ten slotte dat de vereeniging prachtig werk zal doen, doch dat er evenwel zoo min mogelijk gebruik va» zal behoeven te worden gemaakt en sloot hierna de vergadering. Na afloop der vergadering hadden nog enkele be sprekingen plaats in het belang van de vereeniging waarna gekozen werden tot voorzitter de heer Jb. van Meurs, tot secretaris de heer Jn. Bruin en tot penningmeester de heer L. de Wit st. kaarten. Ook deze dorpskermis is weer „af*, tn tegenstel ling met vorigo dagen was het weer thans mooi. vooral Zondag en Maandag gaf buiten verwachting njn weer. Dit was ten goede van de kermisonderne mers en bracht veel volk op de been. Nu, er was plaats voor. Werd voorheen bij den heer Zwafcman w de- herberg kermis gehouden, thans was de danstent van den heer Staps uit Alkmaar afgehuurd welke niet zijn 100 M2. oppervlakte een drom van menschen kan bergen. Er is don ook van deze gele genheid een ruim gebruik gemaakt en zag men al- i *aa 8 j 8 0011 vroolijke menigte over de spiegel gladde dansvloer zweven op de vroolijke muziek der heeren Van Meurs uit Hoorn. Keurige dansmuziek Dracnt dit gezelschap ten gehoore, hetwelk door één der heeren nu en dan met zang en voordracht werd gekruid, waardoor deze de menschen in de stem ming wist te houden. In café „Rust en Lust" was ook voor afleiding ge borgd. Hier was het de „Jaszband", welke begeleid door de overbekende heeren Koning en Manneveld, ®en prachtstuk dansmuziek was. (*exe ^af!en werden als voren weder opgeluls- SLVar ^olksie,esten en wel Maandag voor de f.J0o5voor ouderen. Om alle plaats genaa hebbende spellotjes en winnaars hierbij te ver »den, heeft mi. géén zin, genoeg zij vermeld, dat het beoogde is bereikt en wel aangename afleiding voor plaatsgenooten e.a. Maandagavond speelde het tooneelgezelschap uit Dirkshom in de kermistent van Zwakmnn, Opge voerd werd „Gebroeders Kalkoen" vroolijk spel in 3 bedrijven. Nu vroolijk was dit. Wie dit gezelschap kent, weet wat het presteert, dat zij pakkend spe len. „Maar het was ook een mooi stuk", zegt men, Zeker, maar het mooi is door de leden van „Nieuw Leven" hieraan gegeven, daar hun samenspel in één woord „eenig" is. De plaatselijke Kamer voerde het tooneelstukje pp, getiteld „Door Tantes opgevoed" en „Jochem Pezel, wat ben je toch een Eiei", in de zaal „Rust en Lust". Wij waren niet in de gelegenheid dit bij te wonen, maar van hen die er geweest zijn, hoorden wij in alle lof er over spreken. Voorts was bij Schermerhom en Zwakman het meer en meer in de mode komende prijsdansen, zoo-1 dat danslustigen ook in de gelegenheid waren hun I kunst te toonen. En kunst is het om dansende (niet schuilende) door een aantal Cesschen te huppelen en terug op een smalle plank te draaien. Zoo is dan deze kermis weer ten einde en is zonder een enkele wanklank of stoornis, doch in groote vroolijkheid i gevierd. Dochter-Instelling van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven. KANTOREN TE ALKMAAR HOORN PURMEREND VOLGESTORT KAPITAAL f 8.000.000.—. Sabtna"-thee en „Sabina"- koffie, zijn een melange Tan het beste, wal de wereldoogst oplevert. Neem nu deze week eens een proef! êobpib-thee AUTOVERKEER IN BUSSUM. De onlangs te Bussum in werking getreden ver ordening op het verkeer der vrachtauto's, bedoeld om de wegen tegen den vernielenden invloed van te zwaar beladen en te snel rijdende wagons in bescherming te nemén, voldoet uitstekend. Voor elke vrachtauto is een vergunning noodig, welke kan ontnomen worden zoodra een der voorschriften wordt overtreden. Ten einde de gereden snelheid te controleeren, maakt de verkeersbrigade gébruik van motorfietsen voorzien van snelheidsmeters. Men rijdt achter den te controleeren wagen aan en no teert de gereden snelheid. Voor het achterhalen van woest rijdende automobilisten komen deze po- linoijmotoristen ook uitstekend te pas. Gisteren b.v. achterhaalde de inspecteur van politie op den Bredi- uswog een door een dame bestuurde auto die reed met een snelheid van niet minder dan 55 K.M. iu de kom van het dorp, waarvoor een maximum snelheid van 20 KAL ia voorgeschreven. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEES- KUNDE. Voor den politierechter te Zutpfhen stond gisteren terecht de bekende wonderdokter H. J. 'Eilera, uit Leiden, in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Zutphen, die hem wegens onbe voegd uitoefenen van dé geneeskunst had veroor deeld tot 2 maanden hechtenis. Beklaagde zeide, dat hij niet buiten noodzaak had gehandeld bij de behandeling van een patiënte, die aan tuberculose leed en die door de officieele geneeskunde niet kon worden geholpen. De politierechter veroordeelde be klaagde thans, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter voor zoover het de atraf aangaat, tot f100 boete of 100 dagen hechtenis. WINKEL. Uitslag loting op 11 September 1924. WINKEL. 1. Nieuwenhufs Jan Nicolaaa; 2. Peetoom Cornelis; 3. Langedijk Pieter; 4. Ham Ger- rit; 5. Smit Jan; 6. Hooij Jacob; 7. Koomen Jan 8. Bestevaar Cornelis; 9. Bel van der Heter; 10. Koster Dirk; 11. Bakker Hendrik; 12. Slijboom Wil lem Christiaan; 13. Beers Cornelis. HOOGWOUD. 1. Schipperijen Albertus; 2. Zee Pieter; 3. Stroomer Pieter; 4. de Jong Theodorus; 5. Ursem Cornelis; 6. Hoogland Martinus; 7. Bree- baart Dirk; 8. Klomp Gorrit; 9. Rood Johonnes; 10. Dekker Cornelis; 11. Kaijer, Jacob; 12. Vlaar Cornelis; 13. Groot Cornelis; 14. Nipshagen Johan nes; 15. Rinkel Simon; 10. Niele Johannes Theo dorus. NTEXJWE NIEDORP. 1. Jong Cornelis; 2. Groo- tes Meijert; 3. Grootendorat Dirk Johannes; 4. Her werden van Nicolaas Johannes; 5. WelJ Pieter Cor nelis; 6. Graaf de Jan; 7. Gulik van der Anthonie 8. Ruiter Dirk; 9. Kaaij Cornelis; 10. Vel Pieter. OUDE NIEDORP. 1. Borst Mattheus; 2. Koomen Nicolaas; 3. Tesselaar Petrus Cornelis; 4. Klaver Si mon. 5. Baars van Cornelis Jacobus; 6. Bakker Pe trus Johannes; 7. Winkel Jan; 8. Kuilboer Petrus Simon; 9. Stad eg aard Theodorus Jacobus; 10. Kind Jan. SPANBROEK. 1. Floris Nicolaas; 2. Wittenberg Gerrit; 3. Vlaar Lourentius Bertrandius; 4. Groot Johannes Petrus; 5. Schuurman Nicolaas. 6. Hoog land Johannes Bonefacius; 7. Pool Cornelis; 8. Duin van Johannes. OPMEER. 1. Pelt Johannes; 2. Groot Dirk. noodlanding. Men meldt uit Rotterdam: Een vliegtuig van de Fransch9 Farman Maat schappij op weg van Amsterdam naar Parijs, was gistermiddag nabij Rotterdam, toen een der motoren defect raakte. De aviateur zocht een landingsterrein bij Terbreggen. De landing verliep goed. De grond is daar echter zeer drassig, zoodat het toestel tot over de assen der wielen in modder zakte. Het toe stel is licht beschadigd. Noch de aviateur, noch de inzittende twee passagiers, bekwamen eenig letsel. Het toestel kan tor plaatse, waar het gedaald is, niet opstijgen wegens de gesteldheid van den grond. Als de machine uit de modder gehaald en gerepa reerd is zal men trachten het toestel op een terrein in de nabijheid te doen opstijgen. onbewaakte overwegen. De ongelukken, die herhaaldelijk bij onbewaakte overwegen plaats vinden, maken maatregelen ter voorkoming dringend noodig. Eén goedkoop en doel treffend middel, dat naar men zegt in Amerika wordt toegepast en dat ook voor ene land overwe ging verdient, is het volgende: op den weg, die naar het kruispunt met de spoorbaan leidt, wordt op een afstand van vijftig meters, links aan den weg een schutting gebouwd, dwars over den weg, en een kleinen doorgang overlatend, die den auto mobilist noodzaakt langzaam over hot op die plaats smalle weggedeelte te rijden. Een meter of dertig verder wordt aan den rechterkant van den weg net zoo'n schutting gebouwd, zoodat de auto genood zaakt is een halven 8-vorm te rijden, hetgeen snel rijden uitsluit en bovendien een onmiskenbare aan wijzing voor den chauffeur is, dat hij zich vlak bij een overweg bevindt. Ook voor andere voertuigen en voor voetgangers zijn deze schuttingen doeltref fende bakens. Het zal in elk geval een lage schutting moeten zijn, die het uitzicht op van de andere zijde komende voertuigen niet belemmert. de tabaksaccijns. Naar „Het Volk" uit goed ingelichte bron ver neemt, zal bij Memorie van Antwoord op het voor- lcopig verslag inzake het wetsontwerp tot verhoo ging der tabaksbelasting blijken, dat minister Colijn de voor de sigaren voorgestelde verhooging terug neemt. monument mr. h. goeman borgesius te i 'S-gravenhage. Het monument, opgericht tot huldiging der nage dachtenis van den staatsman mr. II. Goeman Bor- j gesius, en vervaardigd door den beeldhouwer J. 1 C. Altrof, zal op Zaterdag 1 November a.s. op het j Prins Hendrikplein worden onthuld. Daarbij zal de j gedachtenis-rede worden uitgesproken door den heer mr. H. C. Dresselhuys. De onthulling heeft plaats door mevrouw E. SlotemakerGoeman Bor- gesius, dochter van den overleden staatsman. MOLENSTRAAT 0 10, SCHAGEN, vindt men de grootste keuze in RIJWIELEN, BAN DEN en alle ONDERDEELEN; CARBID-, KAARS- en ELECTRISCHE LANTAARNS en BATTERIJEN tegen scherp ooncorreerende prijzen. BATTERIJEN 23 oent per stuk, en 2 voor 48 oent BELEEFD AANBEVELEND. keurig berekenen, wat hun trouwens in vele geval len niet mogelijk zou zijn, en het personeel moet hun dan ook bij de door hen te verrichten betalin gen zooveel mogelijlc ter wille zijn en tegemoetko men. auto-ongeval. Bij het elkaar .paaseeren van twee auto's in de kom van het dorp Hoevelaken wilde een wielrijder, een hulp-keurmeeeter bij den dienst van vleoech en vee keuring te Amersfoort, er lang» heen schieten. Hij geraakte bekneld tusschen een der auto's en een boom langs den weg. Met verwondingen aan hoofd en arm werd hij in levensgevaarlijken toestand op genomen. aanrijding. Woensdagavond omstreeks elf uur is in de Zanör voortschelaan een aanrijding gebeurd tuasdhen een tweepersoonaauto, bestuurd door een reiziger in schoenwerk te Alkmaar, met eon vrachtwagen. De bestuurder van de auto, die in staat van dron kenschap verkeerde, reed volgens ooggetuigen in zig-zag lijn over den weg, zoodat bet voertuig van den anderen kant komende, niet wist welken kant te houden. Op het laatste moment hield de auto links, waardoor de aanrijding geschiedde. De auto is gedeeltelijk vernield en die vrachtwagen is ernstig beschadigd. Hdbld. voor REGEN- en HERESTKLEEDPG, bij treurig. De vrouw van den arbeider IJsbrand te Nieuwe Peke'.a geraakte bij het waterhalen in de hoofdvaart, wist zich zelf te redden, ging in haar woning, zakte ineen en was dood. nieuw product der hoogovens. Naar men meldt zal het Hoogovenbedrijf te IJmui- den binnenkort beginnen met de fabrikatie van sttenen uit slakken. DROEVIG ONGEVAL. Tijdens de afwezigheid van de ouders waren hei 5- en 6-jarig dochtertje van den heer C. Rot te Westzaan op de houtwerf aan het spelen. Waar schijnlijk doordat zij op een stapel hout wilden klimmen hebben zij de balken naar zich toegetrok ken, waardoor de stapel omviel. Beide kinderen zijn 's avon 's dood onder de balken gevonden. "E i PRESSIE UITOEFENEN! ÉÉN DER 0R00TSTB HEEREN- BN KINDBRKLEEDINGMAGAZIJNBN ALKMAAR. Eigen Coupeurs. Prima Kleeding. MOORDAANSLAG. Op den Herunger weg te Venlo heeft gisterochtend de 24-jarige electricien J .T. uit Bleriek een moord aanslag gepleegd op de 20-jarige Margaretha Mun ten. wonende te Venlo. Het meisje, dat den man, met wien zij omgang heeft gehad, wilde ontwijken, was den winkel van do coöperatie De Hoop inge gaan: T. volgde haar echter en loste drie revolver schoten op haar. Het meisje werd aan den rug, in de zijde en aan de linkerhand verwond, echter niet levensgevaarlijk. Zij is te voet naar het hospltaaJ gegaan. De rijksveldwachter Houtermans, die toe vallig passeerde, wist T. die nog geladen revolver te ontrukken. De dader is in hedhtenie genomen. nogal roekeloos. Dezer dagen zijn te Harderwijk op een openbaren weg twee in stukken gesdheurde bankbiljetten ge vonden. De vinders stelden de politie met hun vondst in kennis. Tot nu toe is de herkomst niet vastgesteld kunnen worden. de opening der staten-generaal. De nieuwe zitting der Staten-Generaal zal, naar uit het programma blijkt dat in de „St.-CC no. 177 is opgenomen, met het gebruikelijke ceremonieel te s-Gravenhage worden geopend oi> Dinsdag 16 Sep tember. i schoorl. Donderdag had eene verkooping plaats van hui zen, wei-, bouwland en bosch, uit de nalatenschap De Ne 'crlandsche Spoorwegen hebben de volgen- van mej. Wed. J. Wieling», alhier, ten overstaan de instructie aan het stationspersoneel uitgevaar- c,_' van Notaris JP. J. Laurman te Schoorldam. De uit- s'ag was als volgt: Perceel 1—6. boerenwoning, schuur en 5.90.90 H.A. weiland; kooper de heer A. Bijl voor f20020. Perceel 7—11, burgerwoning en tuingrond groot 0.80.30 H.A.; kooper de heer D. van Essen alhier, voor f5010. Perceel -2—13, bouwland, kooper de heer B. Sel- horst te Alkmaar, voor 85 en 87 gulden per snees. Perceel 14 en 15, bouwland, kooper de heer P. op Dam alhier, voor 90 en 91 gulden per snees. Perceel 16, bouwland, kooper de heer C Akker man, voor f 91 per snees. Perceel 17 en 18. winkelhuis met 0.10,60 H.A„ de kas het voor de terugbetaling noodige geld aan. grond, kooper de heer D. Braak, voor f2280. wezig, dan mag het recht, om krachtens art. Perceel 19, boschje, kooper de heer D. Braak voor 6 A. R. V. betaling in afgepast geld te eischen, f157.—. niet uitgeoefend worden. Perceel 20, boschje. kooper de heer C. Koel, voor Van de reizigers kan niet gevorderd worden, dat zij f285.—. steeds het door hen te betalen bedrag vooraf nauw- De verkoop bracht in zijn geheel op f 31082.25. In 'len laatsten tijd wordt door het publiek her- uildelljk or over geklaagd, dat personeel van rei zigers- en bagageloketten kortweg betaling e^cht in a gepast geid en, ook indien de reizigsr daartoe nb-.t bij machte is, weigert zelfs ronde bedragen als tien cents, één gulden enz., terug te geven. Ernstig vermoeden bestaat, dat in vele gevall°n de weigering niet voortspruit uit gebrek aan de noodige betaalmiddelen. Het personeel mag zeer zeker bevorderen, dat bet publiek in afgepast geld betaalt, maar is de rei zk'er klaarblijkelijk hiertoe niet in staat, en is in

Schager Courant | 1924 | | pagina 1