De Vijfde Algemeene Vergadering ven den Volkenbond Ie Genève. HONIG'S ra. Bhmenlandscb Nieuws. De dingen om ons heen. Zaterdag 13 September 1924. 67sle Jaargang. No. 7502. TWEEDE BLAD, Na MacDonald sprak spoedig, voorafgegaan door enkele andere leiders van delegaties, de Fransche premier Herriot. Ook hij. nam onder langdurig hand geklap en toejuichingen van de aanwezigen in de zittingzaal en op de publieke tribunes, het woord. De Fransche premier verzekerde dat Frankrijk meer dan ooit zijn verlangen naar vrede voor zichzelf en voor alle landen, die rustig wenschen te leven, ma nifesteerde, daar de kleine natie in dit opzicht het zelfde recht had als de grootste. Frankrijk, dat maar al te goed weet tot welk een verdriet en ellende de oorlog leidt, bood hun zijn- algeheele medewerking aan; het bleef naar letter en geest trouw aan het Pact, vervat in het verdrag van Versailles. hetwelk de meest achtenswaardige handiteekeningen der wereld draagt. Het Pact is een Pact van veiligheid, rechtvaardigheid en recht en het was onmogelijk er clausules uit te lichten, zonder het in zijn geheel te verminken. Hiernaar richtte Frankrijk zijn toe komst en zijn buitenlan|d9che politiek. Herriot bracht hulde aan de vroeger gedane pogingen om de idee van den vrede te bevorderen en wees op de diensten, die de Volkenbond in dit opzicht had be wezen. -De Volkenbond had tallooze delicate geschil len geregeld, waarvan de regeling in werkelijkheid niet werd aangevallen; doch men diende er voor op te passen, niet datgene stuk te slaan wat er aan hoop en realiteit in de levensuiting van den Vol kenbond is. Herriot betoogde, dat het het Pact zelf is. dat de twee problemen van ontwapening en vei ligheid aan elkaar verbond en in het internationaal recht, het begrip introduceerde van misdaad, ver bonden aan een aanvalsdaad. Frankrijk wenschte, dat men de moeilijkheden zou onderzoeken, die voortspruiten uit de bedenkingen,, waartoe het ont- werp-verdrag van wederzijdschen bijstand aanlei ding heeft gegeven. De gewichtigste bedenking was die betreffende het vaststellen van het begrip „aan valler.'. Vroeger was het schenden van de gren9 het eenige criterium voor een aanval; tegenwoordig wa ren er voor de luchtvaart en den chemischen oorlog geen grenzen meer. Frankrijk verheugde er zich gis'eren in. toen Groot-Britannië zijn machtigen r.ieun verleende aan het beginsel der arbitrage, dat Frankrijk zelf op de conferentie van Londen op een ai-der gebied der politiek aanvaardde. Frankrijk heeft aldus slechts de Fransche voorstellen gevolgd, die Bourgeois zoo wel sprekend te Den Haag heeft verdedigd. Het denkbeeld der arbitrage is vervat in artikel 12 van het Pact. Wij wenschen. aldus zeide Herriot, dat een der werken van de thans gehouden vergadering zal zijn dat zij de idee der arbitrage aanneemt er dengeen tot aanvaller verklaart, die arbitrage zou weigeren. Het arbitragebeginsel moet bij het nader omschrijven der idee alle debatten in de commissies beheer- schen. Het komt hem niet noodig voor, een speciale commissie te vormen. De eerste en de derde com missie van den Volkenbond zijn daartoe competent. Frankrijk blijft trouw aan de stelling: rien détruire, tout perfectionner. Wij staan vastbesloten gunstig tegenover controlemaatregelen ten aanzien van de vervaardiging van wapens en munitie. Wij zijn niet tegen het onderzoek van het artikel van het statuut van het Hof van Interntionale Justitie, dat de Sta ten machtigt de clausule inzake de verplichte arbi trage te erkennen. Het zou een eer zijn voor Frank rijk, dat te Londen arbitrage voorstelde, deze te zien toepassen op oneindig veel omvangrijker proble men. Herriot verklaarde vervolgens, dat arbitrage noodig is, doch dat zij niet voldoende is. De drie woorden voor het probleem zijn: arbitrage, veilig heid, ontwapening. Deze namen zijn onafscheidelijk van elkaar en het zouden abstractheden blijven, zoo zij geen levende werkelijkheid werden. Wij staan hier, zeide Herriot, voor den grootsten van onze plichten tegenover de menschheid. Arbitrage mag niet de valstrik worden voor het land. dat te goeder trouw is, en men moet van tevoren, de Ioyauteit aan nemen zoowel van het kleinste als van het grootste land. Een groot landi kan zich desnoods zelf be schermen; een klein land niet. Voor ons Franschen. heeft elk volk. hetzij klein middelsoort of groot, recht op veiligheid. Het recht moet zonder macht zijn. Herriot herinnerde hierbij aan het woord van Pascal: „Recht zonder macht ia machteloos; macht zonder recht is tyrannie." Wat Duitschlandi betreft, ik «al. zoo begon Her riot, openhartig .zijn: Wij hebben het vernielende mi litarisme van Duitschland en zijn wreede leerstel ling, geproclameerd in den boezem* van het Duitsche parlement: „Nood kent geen wet", bestreden. Wij hebben nooit de ellende van het Duitsche volk ge- wenscht. Frankrijk kent geen haat. Het leeft niet van den haat; het heeft de goede trouw lief. Herin nerend aan de uitwisseling van de handteekeningen met de Duitsche delegatie, zeide Herriot, dat de artikelen 1 en 8 van het Pact onderstellen, dat een Staat eerst wordt toegelaten, wanneer hij bepaalde voorwaarden heeft vervuld en'zijn internationale verplichtingen is nagekomen. De houding van Frankrijk wordt ingegeven door het verlangen naar pacificatie en den wensch Europa te vereenigen on der eerbiediging dioor allen van de aangegane inter nationale verplichtingen. Hetzelfde geldt voor Rus land. Er kan geen sprake zijn van een definitief herstel van den vrede, zoolang Rusland zijn mede werking blijft weigeren. Het behoeft niet te verwonderen, dat de vergade ring van den Volkenbond Herriot met dezelfde geest drift toejuichte als Jegens MacDonald geschiedde. Want, al bleven er ook, nadat Herriot zijn bedoelin gen ten aanzien van de eventueele toetreding van Duitschland had verduidelijkt, nog tal van verschil punten tusschen hem en MacDonald staan aan n®t feit. dat beide Premiers blijkbaar naar Genève iijn gekomen om aan de wereld hun eensgezindheid te toonen, en te doen gevoelen, dat zij als mannen van goeden wil één lijn willen trekken, ontneemt dit niets. MacDonald heeft het zoo treffend gezegd aan een dejeuner, dat hem door de Vereenigirg van journalisten, bij den Volkenbond geaccrediteerd, werd aangeboden. Hij heeft daarin met aandrang ge. vraagd om te gelooven in de eerlijke bedoelingen van hem en Herriot; critiek zal welkom zijn. maar er zijn verschillende wijzen van critiekvoeren. en eene, die MacDonald direct en terecht in dit ernstig ti'dsgewricht verwierp, is de critiek. die met ver dachtmaking samengaat. Een waarschuwend woord dat in de tegenwoordige omstandigheden niet ge heel van onpa9 is. wanneer men ziet. hoe de Fran sche pers reeds haar pijlen op MacDonald richt Men ziet het natuurlijk daar met leede ooeen aan. dat Herriot niet als zijn voorgangers krampachtig aan het Fransche on*wero van het earartie-trac- taai heeft vastgehouden. Aan den anderen kant ma ken zijn Engelsche vrienden Herriot de zaak. niet gemakkelijk, wanneer zij doen als Lord Parmoor. die verklaarde op arbitrage alleen te. willen vertrou- cussies algeheele overeenstemming bleek omtrent wen en geen militaire sancties, of welke sancties de richting waarin de herziening van het Volken- ook noodzakelijk te achten. Het la het oude stand- bondaverdrag moet worden ondernomen, namelijk punt, dat de ietwat formeele Engelsche school ten in de richting van verplichte arbitrage, hebben de aanzien van arbitrage steeds heeft ingenomen. Te debatten, nog niet de minste toenadering gebracht onderstellen, zoo heeft men daar geredeneerd, dat inzake het veiligheidsvraagstuk. Zonder eenigen een arbitrale uitspraak niet zou worden nagekomen, leidraad der Volkenbondsvergadering zal de derde verzwakt de kracht van de arbitrage, en daaraan commissie dit jaar dus opnieuw moeten trachten mogen wij in geen geval medewerken. Zou men dit een vraagstuk op te lossen, waarover verleden Jaar standpunt in het dagelljksch leven der beschaafde vier weken lang dag ln. dag uit gedebatteerd' werd, Staten toepassen, dan zou dit beteekenen, dat poll-, zonder dat een overeenstemming verkregen kon tie en justitie overbodig pijn, neen, veeleer de grond- worden. Intusschen zijn de vooruitzichten voor een slagen van het recht aantasten. Wat toch wel nie- eindelijke oplossing toch wel iets beter dan verleden inand, zelfs in den meest beschaafden staat, zal jaar, omdat de Fransche regeering op het gebied beweren! van precieuse, vooruit vastgestelde militaire waar- Volgen wij de Algemeene Vergadering te Genève, borgen waarschijnlijk iets meer tegemoetkomend terzake van het zoo belangrijk vraagstuk der veilig- zal zijn dan senator Lebrun verleden jaar was 'en held van Europa vorder. Benesj, de Premier van vooral op het punt der partieëele aanvullingsver- T8jecho_Slowakije, de aanvoerder van de Kleine dragon wel concessies zullen worden gebjacht. Bo- Entente, die met België aan den kant van Frankrijk vendien kan aan den anderen kant, zooals men staat, wat betreft het garantieverdrag, heeft het ont- seinde, het bezwaar niet meer gehandhaafd wor- werp-Cecil verdedigd. Voor den Tsjechischen minis- den, dat het zoo moeilijk voor den Volkenbondsraad ter zijn alle voorgestelde middelen, (scheidsgerecht, zal zijn vast te stellen wie aanvaller is. daar Frank- de verplichtingsclausule) voortreffelijk, maar niet rijk en Engeland het eens geworden zijn, dat als voldoende. Voor hem blijft nog steeds het gevaar aanvaller zal worden beschouwd de Staat die wei- bestaan, dat een Staat zich in het geheim tot den gort het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Ten- oorlog toerust, zonder dat andere landen het be_ slotte zal het vooruitzicht, dat verplichte arbitrage merken, of het kunnen verhinderen. „Men noemt door Frankrijk en de andere Staten aanvaard zal (aldus dr. Benesj) het garantieverdrag een oorlogs- worden indien men tot een bevredigende regeling machine en men beveelt ons in de plaats daarvan van het vraagstuk der sancties kan komen, toch meer vreedzame middelen aan. internationale or- ook wel moeten bijdragen tot een vermindering van ganen van bemiddeling en scheidsgerecht. Maar zoo den tegenstand der kleine Staten tegen gematigd ai- goed als in het burgerlijk leven, kunnen zich ook in gemeen waarborgverdrag. het leven der Staten gevallen voordoen, dat er geen Inmiddels hebben ter vergadering van den Vol- ander middel overblijft dan het geweld. Dan moet kenbond de algemeene beraadslagingen haar ver men ook ln staat zijn dit geweld toe te passen. En der verloop gehad. De Afrikaansche gedelegeerde dan: indien, ten spijt van de onderteekening van een Hofmeyer drong daarbij op onmiddellijke toelating verdrag, waarbij de scheidsrechtelijke verplichting van Duitschland aan, terwijl nog merkwaardig is erkend wordt, dit vordrag tóch weer geschonden een toelichting, door den Zweedschen Minister van wordt? Wat doen wij dan? Dan moeten toch ook Buitenlandsche Zaken Marka von Wuertemberg ge- strafmaatregelen genomen kunnen worden. Zelf geven op het Zweedsche voorstel, dat de Volken- zeer scherpe strafmaatregelen. En bij deze ifiaatre- bond de methodische ontwikkeling van het volken gelen rekent de Tsjechische minister vooral op de recht door speciale conferenties voor de regeling van bijzondere verdragen tusschen de Staten, waarbij elk bepaald volkenrechtelijk vraagstuk zal ter hand hij natuurlijk dacht aan het Fransch_T9jechisch nemen. Vooral nu er kans bestaat op de algemeene verbond. ..Dergelijke verdragen (aldus Benesj) be- invoering van het beginsel van verplichte interna- staan, zij zullen steeds bestaan en er zijn geen mid- tionale rechtspraak. 19 natuurlijk de duidelijke om- delen ze te verhinderen. Dan is het ook maar be. schrijving van den inhoud zelf van het volkenrecht ter ze door den Volkenbond en de openbare mee_ van het grootste belang. Hier komt men terug op ning te laten goedkeuren." Tenslotte verklaarde hij het standpunt, door velen in Nederland ingenomen, niet onvoorwaardelijk vast te houden aan het in. <iat de voortzetting der Haagsche Vredesconferen. gediende ontwerp, doch hij gaf de voorkeur aan het ties niets vam hare beteekenis heeft verloren sedert gorantieverdrag, dat door de derde commissie is de oprichting van den Volkenbond. Immers, zoo is vToïgesteld boven het ontwerp van de Amerikanen.meer dan eens betoogd, de Volkenbond mist een li- (Bless-Shohoell). 1 chaam, dat zich uitsluitend kan bezighouden met de Inmiddels hebben Herriot en MacDonald Genève I verdere vorming van het internationaal recht, voor- verlaten. Niet zonder in het openbaar meermalen naamste taak van de Vredesconferenties. De jaar- van hun eensgezindheid blijk te hebben gegeven,. In lijksche Algemeene Vergadering van den Volken- denzelfden trei nzijn zij naar Parijs gereisd, en ook bond heeft een zoodanig aantal administratieve daar hebben zij zich in het openbaar samen ver- aangelegenheden te behandelen, en voorts zoodanL toond en Herriot -heeft eerst aan den trein, die den ge aandacht te geven aan de ont-wikkeling van in- Britschen premier naar Londen terugbracht, af- temationale vraagstukken, dat het uitgesloten moet scheid van dezen genomen. Maar da eerste Minis. worden geacht, dat deze tijd zal kunnen vinden ters van Engeland en Frankrijk hebben aan de vijf- om ziCh eraan te wijden het geschreven volkenrecht de Volkenbondsvergadering een buitengewoon zwa. gelijken tred te doen houden met de veldwinnende r? taak achtergelaten. In een door de delegatie van overtuiging der volkeren onderling. Nog daargela- Frankrijk en Engeland gemeenschappelijk vasttre. ten> <jat het karakter dezer Algemeene Vergadering stelde en .door de Volkenbond9vergadering een stemmie aangenomen resolutie, heeft zij besloten de derde commissie het verdere onderzoek op te dragen van het geheele veiligheidsvraagstuk eh de eerste commissie te belasten met een studie van be* geheele vraacstuk der vreedzame beslechtering van internationale geschillen, met inbegrip natuurlijk van de vraag van de draagkracht van het veelge roemde fnru.'mtieve protocol betreffende het intor. nationale gerechtshof (den Haag). EEN VERRASSING Sa het voor groot en klein als tot dot van den maal tijd met Honig'» Maïzena gefabriceerde HONIG'S PUDDING wordt opgw diend. Door hun aangenamen smaak zijn Honig'» Puddingen al gemeen gewild, terwijl de zuiverheid en kwaliteit aan de hoogste eiachen voldoen. Vraagt Uw Winkelier W Puddingen De resolutie beeft daarbij uitdrukkelijk meiding gemaakt van de mogelijkheid, dat voor eene betere regeling van de vreedzame regeling van geschillen wijziging van het Volkenbondsverdrag noodig kan zijn. Wanneer het slechte een voorbereidende be spreking van deze vraagstukken betrof., zooals verleden jaar met betrekking tot het ontwerp-waar- borgverdrag het geval was, zou de taak niet zoo be langrijk en moeilijk zijn. Doch Herriot heeft in de indrukwekkende rede. waarmede hij de resolutie toelichtte, nadrukkelijk den wensch geuit, dat deze Volkenbondsvergadering niet uiteen zal gaan voordat inderdaad een voor alle volken aanneme lijke oplossing zal'zijn verkregen. Het groote oogen- blik voor den Volkenbond Is thans aangebroken, zeide de Fransche minister-president, waarbij hij van min of meer academische discussies tot daden zal moeten overgaan, en in een ornler algemeene ontroering aangehoord slotwoord verzocht hij de ge delegeerden niet alleen goeden wil en scherpzinnig verstand te toonen, doch vooral ook dat eene onmis bare, zonder welks bezit niets grootsch kan tot stand komen, geloof en vertrouwen. Inspannende weken staan allen hier in Genève thans dus te wach ten. Het vraagstuk van de vreedzame beslechting van internationale geschillen zal natuurlijk vooral moeten bezien worden uit het gezichtspunt van de verplichte arbitrage, over welk onderwerp de Griek- sche oud-minister Politis een belangwekkende rede hield, die wat helderheid van betoogtrant en nauw keurigheid van preciesuitdrukkingen betreft, met die der ministers Van Karnebeek en Benesj stellig de eereplaats van dit driedaagsch debat verdient. De eerste commissie, waarin Nederland door Mr. Limburg vertegenwoordigd is. zal. aldus licht de particuliere correspondent der N.R.C. ons in. onder andere de vraag te bespreken hebben of men de bepalingen van hetVolkenbondisverdrag. die onder bepaalde omstandigheden nog aanvalsoorlogen ge oorloofd verklaren, zal mogen handhaven. Ook zal deze commissie bij de bestudeering van artikel 36 van het statuut van het gerechtshof moeten waken tegen' verslapping van den inhoud van dit artikel. Het werk der eerste commissie zal echter bij alle moeilijkheid van de taak toch veel meer kans op overeenstemming bieden dan de arbeid van de der de cr rrjesio, waarin ihr. Loudon evenals verleden r ar N'Mj^r'andsche lid is. Terwijl toch uit de dis- zich daartoe niet, of hoogst moeilijk zou leenen. M. EEN VREEMDE ZIEKTE. Het geheele gezin van den landbouwer L. Nijstad te IJhorste bestaande uit man, vrouw en vier kin deren, is. naar de „Asser Crt." meldt, aangetast doGr een ernstige ziekte. Twee der kinderen zijn reeds bezweken. Men vreest met een soort van ch)lera te doen te hebben. De verschijnselen zijn brakingen, diarrihee en hooge koorts. DOODELIJK ONGELUK. Dmsdagmorgen stond in de Heidestraat te Sdhut- iersveld bij Brunssum, een motorfiets, waarvan de eigenaar in een woning vertoefde. Een paar kinderen gingen de machine bezichtigen. Van kijken kwam erger, met het noodlottig gevolg, dat de motor omviel en op het 2K-jarig kind van S. terecht kwam. Met verpletterd' hoofdje werd de kleine opgenomen. De dood trad spoedig in. L.K. LANDBOUWTENTOONSTELLING ALKMAAR. Wij verwijzen naar een; in dit nummer voorko mende advertentie, waarbij wordt meegedeeld,' dat a.s. Donderdag 18 September zitting wordt gehouden voor aangiften inzendingen voor deze tentoonstel ling. KOPZIEKTE» In vele gemeenten komt thans kopziekte onder de kippen voor. Een zeer oud en goedkoop middel daarvoor is, een paar gram zwavelijzer op een liter drinkwater. Het is bekend, dat zwavel bloedzuive rend is. Nu is kopziekte een bloedziekte; wij hebben zelf het middel met succes aangewend. Het ijsachtige zout heeft een groene tint en lost snel op in water. Men denke er aan dat het geen snoepgoed voor kinderen is. Zwavelijzer Sulphas Tierrosum, koopt men voor 5 of 10 cent bij lederen drogist. LAT FE KERELS. Zaterdagmorgen tusschen 4 en 5 uur ging een 16- Jarige bakkersknecht te Beekbergen naar zijn pa troon. Bij de bakkerij stonden twee personen die hem aangrepen, vastbonden aan handen en voeten en een zakdoek in den mond stopten. De mannen maakten zich meester van den sleutel, die buiten aan het huis hing en gingen de bakkerij binnen. Een zette den 16-jarigen jongen daar neer en hield hem met een revolver in bedwang. De tweede ging op onderzoek uit en zocht het huis door. De bak kersvrouw, die door het geraas wakker was ge worden, sloot haar slaapkamer af. De beide indrin gers zijn daarop weggegaan. Beiden waren gemas kerd Hun signalement kwam overeen met dat van de twee personen, die te Arnhem gearresteerd wa ren wegens den inval in het kantoor op de Rijnkade. Zij zijn naar Apeldoorn gebracht ter confrontatie, en hebben thans bekend ook aan het te Beekbergen ge pleegde feit schuldig te zijn. SPANBROEK. De heer J. v. d. Slikke, kommies 2e klas te Lobith, wordt overgeplaatst naar Spanbroek. BREEZAND. Alhier zijn de eerste kippen, 140, tegen diphteritis ingeënt. Daar de beperkte hoeveelheid serum niet aan de vele aanvragen kan voldoen, zal eenig uit stel met verdere inentingen noodzakelijk zijn. Men heeft ons Nederlanders wel eens verweten, dat we al te zeer geneigd waren de een of andere moeilijke beslissing te ontgaan, maar 'n commissie te benoemen om de zaak na te gaan. Zulk een commissie neemt haar tijd voor de din gen en tegen dat haar rapport, liefst met een paar afwijkende opinies der minderheden, dan gereed is, ter behandeling is het lichaam, dat moet beslissen, wel weer geheel anders samengesteld. Voor hem, die opziet tegen moeilijkheden en over het op zich laden van verantwoordelijkheid, ligt er ongetwijfeld veel aantrekkelijks in het systeem van den kapstok. Maar Nederland heeft geenszins het monopolie van deze tactiek. De Volkenbond is al precies net zco. Anders zou het ten eenenmale onbegrijpelijk zijn. dat deze statige verzameling van premiers ministers van buitenlandsche zaken of financiën, van speciale gedelegeerden en ambassadeurs een speciaal commissosiaal verslag verlangde over het vraagstuk der ontwapening en wat hieraan annex is Het is toch waarlijk geen nieuw idee, dat zoo plotseling uit de lucht is komen vallen. Sedert 1898 behoort het tot da kwestie» van ac- tueele politiek en is er geen tijdschrift van eenig belang, geen premier met een vol jaar dienst ge weest of zij hebben aan dit onderwerp eenige frasen gewijd. Elke politieke party met een ©enigszins interna tionaal tintje heeft een formule voor wereldont- wapening in haar programma. Elk parlement heeft er hot noodlge over gehoord en allerlei nuttige men echen hebben er over vergaderd. Al dien tijd lang li&dden de discuasies over de vraag of men moordtuig en inbrekerswerktuigen moet bezitten zoolang potentieel© boondoeners ze ook hebben, plaats in een daartoe ongeschikte atmos feer. De groote mogendheden vertrouwden elkan der niet. Elk hunner hield zijn wapens met het oog „op den schurk van hier naast". En elkeen poogde allianties te sluiten met het oog op dienzalfden ge- wantrouwden buurman. Sedert is het aspect van Europa zeer veranderd. De bedreiging met den grooten sabeL uit Potsdam bestaat niet meer. De dito uit Weenen bleek een kindersabeltje, precies voldoende om wat Servische boeren en ontwapende Russen op den loop te stu ren voor korten tijd. De alliantie van Europa tegen de twee Centrale mogendheden bleek sterk genoeg. Welicht niet mi litair, doch in elk geval economisch. Het oude gevaar is ook door de voortdurende controle thans nog door de Entente, straks door den Volkenbond uitgeoefend voldoende bezworen Doch in plaats van de bedreiging door Duitschland is nu de bedreiging gekomen door de militaire machine, waarvan het centrum Parijs is. Do machine, die ten allen tijde Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland bedreigt, dank zij het vazalschap van België, Polen, Czechië, Roemenië en Zuid-Slavië. Zoolang deze verzameling Franschen en Fransch of Slavisch sprekende landen beschikt over een oor logsmachine, kan niemand zeggen, waar en wanneer de volgende oorlog ontstaat en wanneer de over macht van deze groep zich zal doen gelden. Pas zoodra bij de regeerders dier landen de ern stige wil opkomt om de wapens neer te leggen, zich te ontwapenen in dezelfde mate als zij Duitschland ontwapenden, komt men iets verder. Het is de vloek van het militarisme, dat de aan valsmiddelen ongelimiteerd stérker zijn dan die tot verdediging. Elk land kan recruten oefenen en voor zoover het hierdoor niet bankroet gaat. wapens koo- pen. Zijn ingenieurs en scheikundigen kunnen ka nonnen ontwerpen en moordgas fabriceeren, kun nen pest- en cholerabacillen aankweeken. Kortom allerlei vernietigingsmiddelen bedenken. Zijn gene rale staf kan dit moordtuig ten allen tijde in ge bruik nemen. Doch afweermiddelen van ©enigszins gelijke waarde ontbreken. Zeker, men kan 'n brand weer hebben tegen brandpastilles, men kan zijn drinkwater koken om de cholerabesmetting te ont gaan. die 'n doodgewoon als tourist vermomd bac terioloog over Europa kan brengen door ergens in het gebergte, Rijn; Elbe, Donau of Rhone met n paar „reinkulturs" te vergeven. Maar men kan niet een heel land pantseren te gen luchtkanonnen, tegen Dikke Bertha's, Long Lizzies en wat dies meer zij. Men kan niet een ge heel volk en al wat ademt voorzien van een gasmas ker tegen den een of anderen sluipmoordenaar uit, de lucht of tegen een holle giftgranaat op 50 K.M. afstand weggevuurd. Vandaar dat ontwapening op militair gebied: het opruimen van geweren, sabels, bajonetten, lansen, granaten en houwitsers niets ls dan larie en verga deringsfrase. Precies zooals men thans, nu ieder electriach licht en gaskachels heeft veilig kan overgaan tot het verbieden van moderateurlampen, open houtvuren en zwavelstokken. Men zou den bewindsman, die met zulk een ver bod aankwam, vriendelijkjes uitlachen. Omdat hij het gebruik verbiedt van dingen die niemand wil gebruiken of waarmede niemand het effect kan be reiken van andere, goedkoopere en gemakkelijkere apparaten. Wat iedereen dwaas en achterlijk zou vinden in zijn eigen regeering, beschouwt diezelfde iedereen al» een explosie van gezond verstand en loffelijke menschlievendheid, zoodra het komt van een minis ter van een groot land in internationalen kring. En men vindt het heel mooi, dat de vertegenwoordiger van het eenige andere land, dat ook iets in de melk heeft te brokken, er zich bij aansluit en dat de ge heele vergadering dan op hun gezamenlijk aandringt besluit een commissie te benoemen om na te gaan of niet iedereen de helft van zijn zwavelstokken en moderateurlampen zal opruimen We gelooven nog niet eens, dat die commissie zoo maar ineens zoo radicaal zal zijn. Tien procent van de moderateurlampen en 15 pet. van de zwavelstok ken lijkt ons een waarschijnlijker conclusie. Je moet die dingen niet overhaasten! De heeren in Genève zijn op den verkeerden weg, omdat zij allemaal vast zitten in de oude begrippen van diplomatie en staatsmansbeleid, die tot hoofd doel' hadden gewelddadige of geleidelijke gebiedsuit breiding en vergrooting van het zielental, dat zich liet besturen door een bepaalde regeering, aan een bepaald soort postzegel likte, een bepaald soort waar schuwing van den fiscua ontving en op een bepaal den dag des jaara „het nationale feest" vierde. D.w.z. van diplomaten en staatslieden, die koning X., honder millioen onderdanen waarvan zeven mlllioen soldaten en vijftig millioen analfabeten, veel verhevener vonden dan koning IJ twee millioen onderdanen, één regiment gendarmes en tien win naars van een Nobelprijs. Openbare diplomatie, waarvoor Wilson opkwam, is een goed ding, maar beter is nieuwe diplomatie, waarbij niet wort geteld doch gewogen. Nieuwe di plomatie die niet vast zitten in oude formules en oude begrippen, doch ontvankelijk zijn voor de feiten. Als diplornaten-van-realiteit naar "Genève waren gegaan, had men geen commissieverslag noodig ge had voor het verbod van zwavelstokken of andere bajonetten. Die trouwens reeds zoo al zouden zijn afgeschaft door stategen, evenals door huismoeders. Vermoedelijk had men dan in de vergadering van den Volkenbond aan commissieonderzoek deze vraag onderworpen, hoe men allo fabrieken waar ontplof fingsmiddelen en moord- en brandgassen kunnen worden vervaardigd onder blijvende controle van den Bond kan brengen en op welk eiland met gemengde bezetting van alle naties men de wa. penfabricage zal concentreer©n. Nu is het resultaat van MacDonald's en Herriot'» pogen.... wellicht.... een zwavelstokverbod. Noch Vickers, noch SchneiderXreuzot. noclT F. N., noch Arm stro ng zullen om deze vergadering van Genève ook maar een oogenblik treuren. Al was het alleen maar omdat beperking der be wapeningen beteekent verbetering van het restant tot de hoogst denkbare perfectie en het vervaardi gen van afweermiddelen tegen het allerbeste wapen. De straal des doods van Matthew Grindell schijnt niet te beantwoorden aan de verwachting. Maar als de Volkenbond iets nuttigs wil dcten behoort hij voor de ontdekking, van zulk een straal een bedrag uit te loven, desnoods van millioenen ponden, om dit wapen in eigendom te hebben. Dan gaat de be diening van het gasvliegtuig of van het gaskanon er aan. Jammer voor de menschen. Doch niet jam mer voor de wereld, dje al lang genoeg heeft ge sukkeld aan diplomaten, legeraanvoerders en ande re moordgoden. Wanneer schrijft de Volkenbond een prijsvraag uit voor zulk een ..straalwerper"? UITKIJK.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5