r Tentoonstelling Schagerbmg. TWEEDE BLAD, De crediteuren van de Noordhollandsche Dank. Dinsdag 16 September 1924. 67sle Jaargang. No. 7503. Daar wij van onderstaande vergadering niet óp de hoogte waren gesteld, waren wij verplicht, het volgende verslag uit do Alkmaarsche Courant over te nemen. In de Parkzaal te Hoorn werd Vrijdagavond op oitnoodjging van het voorloopig comité tot be hartiging van de belangen van crediteuren van de Noord-IIollandsche Bank, bestaande uit do hoeren Jn. Blom, accountant te Heiloo, en P. Branden burg en P. C. C. Demmendaal te Hoorn een bui tengewone vergadering gehouden van crediteuren ter bespreking over het deskundig rapport inzako de surséance-aanvrage. Dg zaal was met een honderdtal belanghebbenden De heer Blom hield de volgende inleiding: Mijne Heeren, Het doel dezer vergadering is: le. Het deskundigenrapport te bespreken en daar omtrent inlichtingen te versohaffen. 2e; Na te gaan hoe groot het door crediteuren.' te lijden verlies ongeveer zal bedragen. 3e. Aan het ooideel der vergadering te vragen of zij na deze besprekingen van oordeel is, dat een definitief comité uit de_ schuldeischers ge^ vormd moet worden, opdat dit als het ware oij een faillissement van de Noord-Holl. Bank de schakel zal zijn tusschen crediteuren en curator. 4e. Zou nog genoemd kunnen worden de kwestie van liet betaalDaarsfcellen en uitkeeren van divi dend en liet als geplaatst kapitaal opnemen van f525.000.terwijl slechts pl.m. f375.000.ge plaatst zou zijn. Nog- slechts enkele,maanden ge leden meenden de directie en commissarissen oen 55 pot. dividend te kunnen uitkeeren. terwijl nu vaststaat, dat het geheels aandeelenKapitaal als verloren moet worden beschouwd. Wij komen hier op aanstonds terug en stillen thans overgaan tot bespreking van punt I. I. Wij zullen hieruit nemen de belangrijkste punten, omdat het geheel overlezen van het uit gebrachte rapport te veel tijd in. beslag nemen. Allereerst vermeldt het rapjGort, dat op de staten werd opgeftomen een vordering van 32900.—, waarvoor,teeds op 1 November kwijting was ge geven. Dit bedrag had op de staten stellig met mogen voorkomen en hetzelfde kan gezegd worden van een post van pl.m. f,13000.voor Goodwill van de Alkmaarsche Crediet- en, Effectonbank. Vooral de eerst genoemde post is voor ons van grootbelang. Deze post moet zoowel directie als commissarissen en accountant bekend geweest zijn en ik meen er dan ook ten sterkste tegen te moeten protesteeron, dat posten als deze, waarvan abso luut vaststaat, dat er geen vordering meer was, als bezat op een balans woiden opgenomen. Op deze wijze zouden wij aan geen enkele balans mèor waarde kunnen, hechten. Het was mijns inziens boter geweest,, indien, inplaats van dividend uit te keeren. het hiervoor, beschikbare bedrag was aan gewend tot afschrijving van posten als deze en wij zullen, indien het comité tot stand! mocht komen, ons met den curator in verbinding stellen, ten einde, wanneer mocht "blijken, dat het dividend inderdaad ton onrechte is uitbetaald, hen, die het oesluit tot betaalbaarstelling hebben genomen, hiervoor aansprakelijk te stellen. Hierna vermeldde het rapport, en dat is mede een van de belangrijkste dingen, waarop wij 'dienen to, wijzen, dat de vordering op do firma Willeu- mier, van Tijen en van Laer door laatstgenoemde niet als opejschbaar wordt erkend. Mocht weldra blijken, dat dit inderdaad het geval is, zoo zullen wh voor het feit komen te staan, dat ons drie achtereenvolgende malen een onjuiste balans werd voorgelegd. Dit feit moest zoowel commissarissen als directie en accountant bekend zijn, want juist het feit dat de heer S. v. d. Stok te Nieuwe Nie- dorp thans weigert de op hem in de boeken voor komende vordering van f 10.378.06 te erkennen, is tc meer het bewijs, dat de direotie er mede bekend was, dat deze boekingen slechtsverricht werden om het pnabliek, vooral te doen zien dat het aan deelenkapitaal inderdaad tot een Bedrag van f525.000.geplaatst was. Veel crediteuren zouden hun gelden, met aan deze instelling toevertrouwd hebben, indien het bekend was geweest, dat slechts f 375;000.— aan aandeelen geplaatst was. Ter voor koming hiervan heeft ide directie wellicht gemeend deze, boekingen te kunnen verrichten. Nu pat deze crediteuren die door hen gedeponeerde gel den niet ten volle kunnen terug bekomen, zuIIök zij zich gaan beroepen, op de ieder jaar gepubli ceerde balansen. Ook hieromtrent zou de commissie zich wellicht in verbinding kunnen stellen mei den curator in het eventueel uit te spreken faillis sement. Wij willen hier nog even doen opmerken, dat do «aandeden indertijd op verzoek van de nrnu Willeumier, van Tijen en van Laer officieel aan de A'damsche Beurs genoteerd zijn geworden. Het bijzondere van 'dit - geval is, dat alleen Vennoot schappen met een geplaatst kapitaal van f500.000 of meer in de noteering opgenomen kunnen worden. Indien deze firmamet de door d,e Noord-ïïoll. Bank verrichte boekingen bekend is geweest, dan heeft zij een foutieve noteering aan gevraagd. Of heeft zij toen wellicht de op haar re kening geboekte aandeelen als geplaatst be- sohouwd? Dit is inderdaad een zeer '"belangrijke kwestie, waarop wij zeker onze aandacht geves tigd moeten houden. Ongetwijfeld zal het meerdere crediteuren opge vallen zijn, dat de door de Noord-Holl. Bank ver leende credieten, niet in overeenstemming waren met haar aandeelenkapitaal. Een orediet van onge veer f 100.000 aan "één firma was bij haar geen zeldzaamheid, ja zelfs werd een oroaieto verleend van pl.m. f225.000. Deze posten waren beter op hun plaats geweest bij een gTOotere instelling. Eoh- ter heeft do Noord-Holl. Bank niet voldoende kracht getoond oin de eenmaal vastgestelde credio- ton te handhaven en bij belangrijke overschrijding van het orediet, dit op te zeggen. Wanneer het orediet eenmaal was overschreden en zij zag dat haar' onderpand niet meer voldoende was, dan werd m sommige gevallen nagegaan, welke rege ling getroffen moest worden. Maar dan is, het te laat. Vooral daar,zij het te lijden verlies niet kon verdragen, was zij wel genoodzaakt deze oredie- ton te continueeren. Hare reserves waren bij lange na niet voldoondo tot dekking van deze verliezen en dus had -rij, reeds eerder moeten besluiten: óf haar aandoelenkapitaal te verminderen, óf tot li- kwidatie over te gaan. De z.g. doode en onvolwaar dige credieten bleven dan ook gehandhaafd. Haar winst werd juist voor een grcot deel gemaakt met deze posten. Een bijschrijving van rente op een nt die nirt als volwaardig gerekend kan wor- mag zeker geen invloed op de winstverdeeling uitoefenen. Maar het feit dat de verleende oredie- ten fox ^er3Kracti«g' vaix meerdere zaken te omvang rijk zen geweest is oorzaak. dat wij ons oen be langrijk kapitaalverlies hebben te getroosten en dat thans zaken g'elulouid^e.rd moeten worden, wel ke bij een meerdere beperking van credieb zeker gehandhaajM waren gebleven. Om nu weer terug te komen op het rapporti zien wij dat 'de kantoorgebouwen te Alkmaar en Hoorn gewaardeerd zijn op f 43.000.Als kasgeld is in totaal aanwezig t 56.284.71. Door aandeelhouders is nog te storten f20.000.Hiervoor is voldoend!© fonds in onderpand. De kantoormeubelen werden voorloopig opgenomen voor fl.Een Lipe kluis deur werd gowaardeerd op f1000. Aan vreemd! geld en oonpons is aanwezig f2.092.99. De effoo- ten hebben een waarde van x 136.368.65. Hierop was een afschrijving noodig van niet minder daa f50119.Het is nimmer uit die balans gebleken dat deze instelling er een effootenportefeuil la o® nahield. Ook uit "Qe by 'de aanvrage van surséanca gedeponecido staten bleek mij dat deze posten "roe* kwamen onder de debiteuren en nu zal 'uw verga dering het ongetwijfeld met mij eens zijn, dat een post als deze niet onder do debiteuren geran& schikt kan worden. Wij krygen nu de vorderingen gedekt door on derpand yan effecten. Deze mongchen, die fondsen gedeponeerd hebben tot zekerheid van een debet saldo, zullen minder aangenaam Verrast zijn gewoï den door do mededeeling dat voor de meerdere waarde ,aan "effecten zij bij faillisse ment als crediteuren in den boedel zullen opkomen. Vandaar dat wij gemeend hebben deze debiteuren ook .een, convocatie te moeten zenden voor deze vergadering. De totale defyetsaldi van vorderingen gedektdoor effecten bedraagt 233.738.17, terwijl hiervoor aan effecten gedeponeerd werd oen waarde van f580.000.. Deze 3Va f 100.000.overwaarde zullen aanstonds in den boedel terecht komen en hierdoor zal het voor crediteuren beschikbare percentage gunstig beïnvloed worden. Dit wil ik nog even 'toelichten met het volgende voorbeeld: Indien besohikbaar is f 1.000.000 voor f2.000.000 aan schuldeischers, dan kan uitgekeerd worden 50 pet. Is daarentegen beschikbaar f 1.500.000 voor f2.500.000 aan schuldeischers, dan zal beschikbaar gesteld kunnen woiden 60 pet.. Het komt dus hierop neer, dat de effecten-debiteuren, -mee aan het geleden yerlies moeten bijbetalen, waardoor het verlies der overige crediteuren met een even redig bedrag verminderd zal worden. Ik heb zoo even gezegd, dat de reëele waarde .van die ge deponeerde effecten pi. f580.000 bedraagt. Echte! blijkt uit de Bijlagen} 4, 5 m 6 dat de waarde slechts pl.m. f480.000 bedraagt. Wij zullen aan den ac countant vragen, waardoor het dioor ons geconsta teerde verschil van f 100,000 is te wijten.,, Wiij 'krij gen daarna voor vorderingen, gedeeltelijk gedekt aoor effectenonderpand een bedrag, van r 366.442.49, waaraan slechts een reëele waarde,is toegekend van f252.108.06. Dat op effecten debiteuren een der gelijk belangrijk verlies «•elederi wordt, was Zeker te voorkomen geweest, indien de directie regel matig had toegezien, dat de posities voldoende gedekt waren gebleven. Op handelscredierten zal immers in den regel eerder een verlies geleden kunnen worden 'dan op effectenposities. Deze kunnen immers bij daling van de koersen onmiddellijk geliquideerd worden. Dan bedraagt verder de vordering op oliënten- debiteuren f 1.114.063.25, waarop een verlies ge taxeerd wordt va.n f537.002.11, zoodat de reëele waarde f577.061.14 beloopt. Alleen op dezen post wordt dus al een verlies geleden gelijk aan het geheele aandeel en-kapitaal. De promesse-dlebiteuren wordt, een verlies getaxeerd! yan f2397.50, terwijl voor de reëele waaide overblijft f 205.765. Bij1 debiteuren met gecombineerde saldi wordt een verlies geraamd van f240.464.84. Blijft een re- eele waarde van f 562.588 51. Voor Balansrente is nog te ontvaneen f 13.920.72. zocdat de totale ac tiva bedragen f2.104.738.95. Hierbij is de post Wil leumier, van Tijen en van Laer buiten beschou wing gebleven. Nu komen wij aan 'de Passiva, aan de Crediteu ren dus. Crediteuren in rekening-courant en deposito-crediteuren hebben in totaal te vorderen f 2.038.327-.94bankiers- en kassiers f820.953.54 en de herdisconto-rekening Nederlandsohe Bank b©; loopt f 257.085. Deze, schulden zijn preferent en wij zullen dus de activa hiermede moeten, vermin deren om te komen tot het voor deoverigecredi teur en beschikbare bedrag. Nog willen wij: hiei even opmerken, dat de Inoassobank heeft te vorde ren f 139.819.50; d'at er aan bijzondere crediteuren zijn f 10.752.19 en voor balansrente weid opgenomen f 23.220.50. Hiermede hebben wij de belangrijkste punten wal de becijfering uit *het rapport betreft, besproken We krijgen nu de toelichting. Er staat hier onder meer, dat, bij de taxatie van het verlies op uitstaande vorderingen, waarvan re alisatie redelijkerwijze gesproken alleen door li quidatie der betreffende zaken of personen te ver wachten,is, rekening gehouden moet worden met een .verlies tengevolge van geforceerde liquidatie. In dit opricht ben ik het volkomen met neti rap port eens, dat veel zal afhangen van de wijzo waarop de liquidatie van de uitstaande vorderingen zal geschieden. Juist de, wijze van liquidatie kan de uitkeering ten zeerste in het voor- of nadeel beïn vloeden. Dit Is een zeer belangrijk punt, waar ik even bij' stil wil staan. Het zal ook aan de verga dering wel bekend zijn, welke de debiteuren zijn. Hierbij rijn meerdere zaken, die een orediet heb ben, dat niet in verhouding van de zaak is. Deze menschen zullen hun crediet niet bij een andero instelling kannen onderbrengen eTi 3us genood zaakt zijn af to wachten, welke maatregelen door den Gyrator tegen hen genomen worden. Vanzelf sprekend zal een dergelijke debiteur, om tot af wikkeling van het faillissement te kannen komen, failliet verklaard moeten worden. Het dan voor U beschikbare bedrag zal echter wel zoo gering zijn, dat ik reeds thans het volgende voorstel in over weging geef: Don curator to verzoeken: Zoodra dé prefe rente, schuldeischers zijn voldaan, percentsgewijze tot uitkeering van het beschikbare Bedrag over to gaan. Wanneer na verloop van eenigen tijd blijkt, dat enkele posten niet or met zeer groot verlies afgewikkeld kunnen worden, gezamenlijk to "bera men op welke wijze een overhaaste liquidatie kan worden voorkomen. Dit zal vooral het werk zijn van de, commissie uit de schuldeischers, welke ver moedelijk door de rechtbank zal worden benoemd. Wij; krijgen hierna de mededeeling, dat de uit- staade vordering op de fa. Utermohlen en Visser i van f383.875.38 in overleg met de directie gewaar deerd Is geworden op 10 pet Op grond waarvan'deze uitkeering gebaseerd wordt, vermeldt het rapport niet. Wel geeft het rapport aan. dat er voor dit crediet een hypotheek en borgstelling aanwezig is. Nu kan ik toch moeiilijk aannemen, dat de waarde van deze hypotheek en borgstelling èn uitkeering faillissement slechts gewaardeerd is op f38.000. An ders moet ik er mijn verwondering over uitspreken, dat de Directie van de Noordhollandsche Bank zich voldoende verantwoord heeft gemeend, door voor een dergelijke belangrijken post niet meerdere waar borgen te eischen. Wij zullen echter hqpen, dat de Directie en de Accountant met dit rapport, slechts het oog hebben op de uitkeering uit het faillisse ment, waarbij buiten beschouwing is gelaten de waarde van het onderpand en de' borgstelling. Ook dan zal het verlies nog zeer belangrijk zijn en mo- gen wij aan de directie van de Noordhollandsche :ank wel de vraag stellen, welke controle zij wel or een belangrijke crediet als dit heeft gehouden. Deze firma alleen had bijna het geheele aandeel ka pitaal in gebruik. Niet alleen dat deze firma door de roekelooze wijze waarop haar crediet werd ver- loend, ten gronde ie gegaan, doch de elechte controle welke ep deze zaak werd uitgeoefend l» oorzaak dat hierop thans een dergelijk belangrijk verlies wordt geleden. ïk ben eg absoluut van overtuigd, dat bij een betere controle deze zaak behouden had; kun nen blijven. De mededeeling bij de aanvrage van voorloopig© surséance, dat deze firma de oorzaak i van de stopzetting der betalingen zou ztjn, is ab- aurd. Immers op ae credictoo alleen werd reeds een verlies becijferd van ruim f 1.000.000. Nu kan mijns Inziens toch moeilijk volgehouden worden, dat alleen deze firma de oorzaak van het a.a faillisement kan zijn. Beter ware hei geweest te zoggon: de wijze waarop wij crediet verleend hebben is de oorzaak, dat niet alleen wij thans onze deuren moeten slui ten, doch tevens genoodzaakt zijn om onzer crediet- nemers failliet te doen verklaren. Dit was, zooals de Alkmaar zeer terecht werd opgemorkt, slechts do Alkmaar zeer terchfc werd opgemerkt, slechts de ctruppel water, die de kan deed overvloeien, Hiormede meen ik de credieten en de daarop be trekking! hebbende kwesties voldoende te hebben toer gelicht. Het rapport vermeldt verder nog de mede deeling: In de Commissarissen-vergadering op 13 Maart 1920 blijkt, dat de emissie mislukt is en dat besloten wordt (ie niet .geplaatst© aandeelen te boe keu als een prolongatierekening op naam van de directie. Zeer terecht vermeldt het rapport, wat deze boeking beduidt. Neemt de directie deze aandeelen over en sluit zij daarop een prolongatie of wel wor den-deze slechts weggeboekt om het publiek te ver blinden. Wij kunnen uit de mededeeling van den heer S. van der Stok, dat hij de op zijn naam in de boe ken voorkomende vordering .niet zal erkennen wel aannemen, dat het laatste het geval is geweest. Mochten onze vermoedens juist blijken, dan kon nog wel eens blijken dat dit. muisje voor, de be trokkenen nog een staartje heeft. Het doet ons genoe gen 'hierbij te kunnen vermelden dat de heer E. Th. v. d. Stok! te Alkmaar inmiddels bereid werd gevonden het saldo van zijn rekening ad #7225.36 echteld te erkennen. (Applaus.) Na deze uiteenzetting werd de aanwezigen gelegen heid gegeven om gedurende een pauze van 10 minu ten overleg te plegen over de te stellen vragen. De heer Blom deelde mede, dat verschillende per sonen de vraag hadden gesteld, hoeveel er naar zijn inzicht voor de schuldeischers na een faillissement beschikbaar zal zijn. Spr. merkt op, dat men in de eerste plaats rekening moet houden met het bedrag voor de preferente schuldeischers. Doet men dit, dan zal naar spr. inzicht aan crediteuren niet meer dan 80 pet. kunnen worden, uitgekeerd. Spr. zegt dit on der de noodige reserve. Mr. Lookeren Van Campagne, die inmiddels ter vergadering was gekomen, beantwoordde hierop ver schillende vragen van juridischen aard die alle be trekking hadden op persoonlijke gevallen. Een der aanwezigen deelde meede met een der commissarissen te 'hebben gereisd, die hem gezegd had, dat het voor crediteuren geen hinder op zou le- \eren wanneer de firma Van Laer niet verplicht werd, de f 106000 te betalen. Deze commissaris toch was van meening, dat. als de firma het niet doet, de commissarissen verplicht zullen zijn, dit bedrag aan te zuiveren. Mr. Lookeren Van Campagne oordeelde het de groote kwestie, of de commissarissen daar aanspra kelijk voor zullen zijn. Dat is buitengewoon moeilijk te beslissen, maar wanneer deze commissaris zich verplicht acht. bij te storten, dan vindt spr. dit bui tengewoon netjes. Een der aanwezigen vroeg, of juridisch vast staat, dat de menschen na storting vanh et op effecten be leende, hun effecten! terug krijgen of dat zij voor de meerdere waarde van die effecten crediteur van do Bank worden. Mr. Lookeren Van Campagne reide, dat dit geheel afhangt van het contract dat bij het aangaan van de leening werd gesloten. Een Bank heeft gewoonlijk het recht van herbeleening. De heer Blom zeide nog, «dat de persoon in kwestie in overleg met de bewindvoerders zijn stukken tegen de koers van den dag kan overbrengen bij een an dere instelling. Mr. Lookeren Van Campagne voegde hieraan nog toe, dat hiervan na een fallissement geen sprake meer is. Burgemeester Avis van 'Midwoud had het gefrap peerd, dat de heer Blom in zijn uiteenzetting zich had schuldig gemaakt aan' verdachtmaking. Er is zeker ontzettend veel gebeurd, dat niet had moeten gebeuren, maar in tegenstelling met den heer. Blom gelooft spr. dat wanneer de zaak Utermöhlen er niet geweest was, de bom niet gebarsten zou zijn. Wanneer de heer van Laer in een vergadering van commissarissen, waar de heer Utêrmölen voor zijn faillissement nog met f 90.000 op tafel kwam, aanwe zig was geweest, dan zou de zaak ook misschien nog andei-s zijn geloopen. Men kan wel zeggen: „Mén had dit niet moeten doen en dat niet", .maar men moet de zaken nemen, zooals ze zijn. Spr. informeer de nog, hoe het met crediet hypotheken ging en uitte de veronderstelling dat het daarmee ging als met de beleeningen op effecten. Mr. Lookeren van Campagne zeide, dat een cre- diet-hypotheeknemer, wanneer hij dit crediet aflost voor de meerdere waarde niet als crediteur in het faillissement betrokken raakt, maar dan van alles af is. De heer Blom herinnerde er aan, in verband met het verwijt over verdachtmakingen, gezegd te heb ben, dat aan de goede trouw van de heeren Van der Stok niet valt te twijfelen en in het bijzonder niet aan de goede trouw van den Alkmaarschen' heer Van der Stok. Ook aan de goede trouw van de commissaris sen twijfelt spr. niet, maar tij zullen geen juist in zicht hebben gehad. Het verleenen van een crediet van f380.000 aan één firma was niet in verhouding tot het Bankkapitaal. Nu schatten de deskundigen de opbrengst uit het faillissement Utermölen op f38.000, terwijl er tevoren f90.000 ter voorkoming van het faillissement op tafel is geweest Voor de credi teuren zou het heel wat beter geweest zijn, wanneer men den heer Van Laar, hoe dan ook, gehaald had. Zonder het faillissement Utermölen was de instel ling edhter ook niet gezond. Een bankinstelling moet bij credietverleentng. er op rekenen, gedekt te zijn, ook bij geforceerde liquidatie. Spr. handhaaft zijn uitleg, gegeven over het faillissement Utermölen, maar wenschte daaraan toe te voegen, dat hij' noch aan de goede trouw van de Directie, noch aan die van Commissarissen twijfelt Zij zijn echter niet be rekend geweest voor hun taak. Er had nauwkeuriger controle gehouden moeten worden. Do heer Avis vroeg hierop nog inlichtingen over do mogelijkheid om een surplus aan effecten van een debiteur ook in mindering te laten gelden voor een borgtocht van dien debiteur ten behoeve van een derde. Hierover heeft spr. verschil met heeren be windvoerders. Mr. Lookeren van Campagne oordeelde de zaak, zooal9 de heer Avis die stelde, wel mogelijk, maar om die juist te kunnen beoordeelen, zou hij het ge val meer in finesses moeten weten. De heer Fluister wenschte nog op te merken, dat niemand in Nieuwe Niedorp ook twijfelt aan de goe de trouw van den heer S. van der Stok, evenmin als aan die van den heer E. Th. van der Stok. De heer Blom kende den laatste persoonlijk en had die speciaal genoemd, omdat hij het schitterend voorbeeld geeft, een vordering vari f7000, die betwist baar is. zelfs niet te betwisten. De heer Pluister voerde hiertegen aan, dat de een •het beter kan doen dan de ander. De heer Blom verklaarde hièrop nog eens nadruk kelijk, dat hij in geen enkel opzidht twijfelt aan de goede trouw van de heeren Vari der Stok, noch aan die van den a*coutant. noch aan die van de Directie en die van Commissarissen. Ook de Commissarissen j hebben evenals de anderen, veel te vorderen. Ook zij lijden groote verliezen en de heeren S. en E. Th. j Van der Stok hebben ook belangrijke bedragen op de j Bank staan. 1 De heer Blom zou willen voorstellen om een coredté van echulöfolschertt Te benoemen en Se recMU bank te verzoeken een of twee van de fb commissie van schuldeischers te benoemen om r-sn i schakel te zijn tusechen den curator en de cediteu. 1 ren. Men tal dan waarschiinfijk eerder slagen to hot verzoek om geleidelijke uitkeering uit het faUlicsa. ment. De uitgaven voor dit comité tullen niet hoo- ger dan f2.50 per persoon worden en spr. wilde wel verklaren, dat hi) bereid was, de meerdere koatcn voor zijn rekening te nemen. (Applaus). De heer Avis achtte teleurstelling niet uitgesloten. Spr. vond het wel handig om degenen die togen het instellen van een commissie zijn te verzoeken op le staan, omdat een boer nu eenmaal niet spoedig op staat, maar wilde toch naar voren brongen dat ds president van de rechtbank bij voorkeur in een com missie van crediteuren de voornaamste schuld ei sch ter benoemd. De heer Blom zou alle moeite als hij van dé zaak niets verwachtte, niet hebben gedaan. Spr. hoopte, dat de rechtbank een paar door de vergadering ge wilde menschen in de commissie zou benoemen. Hot comité is er in het belang van de crediteuren en men kon daarin ook een paar groote crediteuren opnemen. Mr. Van Lookeren Campagne bevestigde dat do practijk is. dat de rechtbank de belangrijkste credi teuren in een commissie van crediteuren benoemd. Spr. zou wel gaarne |gien, dat de heer Avis in deze commi39ie kwam mits deze een belangrijke crediteur was. De heer Avis deelde mede geen crediteur maar debiteur te zijn. De heer Blom zeide, dat voorgesteld zou worden de belangrijkste crediteuren in de commissie te be noemen. Spr. stelde de heer Wind te Erikhuizen voor wat onder applaus werd goedgevonden. De heer Balk uit Alkmaar, vertegenwoordiger van de commissie uit de Veilingen, welke commissie een crediteur is van f 30.000, werd op dezelfde wijze in de commissie benoemd, mits do commissie uit de vei lingen hem daarvoor ook aanwijst. De heer Lakeman van de Vereenigde Brandstof- fenhandel uit Alkmaar wérd als derde lid in de commissie benoemd. Op voorstel van den heer Blom werd voorts de heer Demmendaal, makelaar te Hoorn, tot lid van het comité aangewezen, terwijl op voorstel van den heer Kalbach onder applaus besloten werd den heer Blom ook als lid in het comité op te nemen. De heer Blom gaf hierop als zijn meening te ken* nen, dat het faillissement zou moeten doorgaan. Spr. vroeg de aanwezigen daarvoor een volmacht aan hem en de heeren Brandenburg en Demmendaal te tee kenen. De heer v. Houwinge Jr. te Hoorn, was vari mee rling dat een definitieve surseance van betaling meer in het voordeel van de crediteuren was. Spr. was het bekend, dat tal van debiteuren zullen trachten den curator wijs te maken dat de taxatie van hiyi vordering door deskundigen juist is om op een goed- koope manier van hun schulden af te komen. Wordt de bank niet failliet verklaard, maar in staat gesteld langzaam de zaken af te wikkelen, dan zou wel eens kunnen blijken dat de panden op den duur veel meer waarde hebben. De heer Blom betoogde, dat juist het comité er voor zal waken, dat een geforceerdè liquidatie zal plaats vinden en zal trachten geleidelijk zooveel mo gelijk uit de onderpanden te halen. Een curator kan met een debiteur geen accoord aangaan zonder over leg met de commissie van crediteuren. Het zou zJL goed zijn dat ter waardeering vari verschillende pan-j den. to commissie ter plaatse deskundigen raad pleegt. Een der aanwezigen stelde voor ook de heer Vaa Houwingen als gevolmachtigde van crediteuren ia het comité op te nemen, waartoe werd besloten- De heer Pluister wekte de aanwezigen op, ook andere crediteuren op te wekken tot het comité toe te treden, aangezien hij van een groot aantal bi} de rechtbank meer succes verwachtte dan van het aan wezige kleine aantal. (Applaus). Aan het einde van de vergadering stortten een 70- t&l aanwezigen de gevraagde 12.50 en teekenden de gevraagde volmacht. De heer Blom sloot met de verzekerimg dat het co mité voor belangrijke zaken de crediteuren weer bij een zal roepen. Maandag J.l. werd te Schagerbrug de jaarlijksche landbouwtentoonstelling gehouden van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Zijpe en Omstreken, met de daaraan verbonden Paarden markt. Over het bezoek viel ditmaal niet te roemen, wat wel de oorzaak zal zijn geweest van het mooie hel dere weer, het weer waarop men speciaal in de bouwpolders, zoo reikhalzend heeft uitgezien. Wat de inzendingen betreft, speciaal de rubrieken paarden, hoornvee en schapen waren goed voorzien Alle aandacht trok ook nu weer de in 'n tent onderge brachte inzendingen boter, kaas, bloemen, planten en fruit. Jammer dat het aantal inzendingen hier niet grooter was. Kippen en konijnen waren in flink aantal aanwezig. De plaatselijke muziekvereeniging „Crescendo" zorgde ditmaal voor muziek en ze deedl dat op loffe lijke wijze,, met veel ambitie. Ook de verschillende firma's van Schagerbrug en omgeving hadden gezorgd, dat die rubriek „Ter Op luistering" goed voorzien was; steeds meer concur rentie, hoorden we zeggen. De aanvoer op de paardenmarkt was bevredigend, maar een stugge handel viel er te constateeron. De volgende bekroningen werden toegekend. PAARDEN. No. 1. Paarden van 4 jaar en ouder, le prijs P. Visser Az., Wieringerwaard; 2e prijs P. Raap, Schar gorwaard; 3e prijs J. Raat, Buigerbrug. No. 2. 3-jarige paarden: le prij» H. de Graaf, Scha gerbrug; 2e prijs G. Appel, Buigerbrug; 3e prijs H, Polle, Schoort. No. 3. 2-jarige paarden: le prijs C. Zomerdijk, Stolpen, Schagerbrug; 2e prijs H. Polle, Schoorl; 3e prijs Wilteriburg, Aartswoudl No. 4. 1-jarige paarden: le prijs J. Broersen, St. Maartensvlotbrug; 2e prijs H. B. Vries, Callansoog, 't Hoekje; 3e prijs D. Marees, 'tZand. No. 5. Merries met veulen: le prijs H. B. Vries, Callantsoog, 't Hoekje; 2e prijs P. Raap, Schageiv waard; 3e prijs N- Keizer, Schagerbrug. No. 6. Veulens: le prijs H. B. Vries, Callantsoog, 'tHoekje;2e prijs M. Jimmink, Koegraa, Julianadorp; 3e prijs P. Homan, Scbagen. HOORNVEE. No. 7. Melkkoeien, met een betrouwbaren melk- staat, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1Sk4: le prijs benevens zilv. med., uitgeloofd door den heer W. Jimmink Hz., A. Brak, St. Maan- ten; 2e prijs A. Francis, Schagen; 3e prijs A Brak, St. Maarten. No. 8. Melkkoeien, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1924 (niet geregistreerd): le prijs N. Appel, Groenvel, St. Maarten; 2e prijs wodi. Spaans, 'Barsingerihorn; 3e prijs H. Rezelman, Scha gerbrug. No. 9. Twinters, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1924: le prijs G. Appel, Burgerbrug; 2e prijs C. Mareee, Schagerbrug; 3e prijs O. Huiberts, Schagen. No. 10. Melkvaarzen, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1924: le prijs A Brak, St Maarten; 2e prijs Jb. Jimmink; 3e prijs G. Appel, Burger- brug; eerv. verm. Jb. Jimmink, Schagerbrug. No. 11. Pinken, geb. in 1923: le prijs A. Brak, St- Maarten; 2e prijs de».; 3e prijs Jb. Jimmink, Scha gerbrug; eerv. verm. dei.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5