eelf (moed in te spreken, en niet te wanhopen. ,Oofc btf de aardappelprijzen was dit wei oenigszins noo- djg, daar ook deze hot niet byzondor noden. Sla- en enijboonen, rammenassen en bieten, brachten redelijke prijzen op, doch de aanvoer was iflet gToot en kon op den totaal-indruk geen merkbaren Invloed'.uitoef enen. BOUWKAPITAAL VOOR WONINGBOUW DOOR WONINGBOUWVEREENIGINGEN EN GEMEEN TEN. De Nationale Woningraad heeft ongeveer een jaar geloden een commissie ingesteld om een rap port uit to brengen over de vraag: Kan, en zoo ja, op welke wijze, in de tegenwoordige tijdsomstan. digheden voorzien worden in de behoefte aaii bouw* kapitaal voor woningbouw, door woningbouwvor- eonigingon on gemoontonP Dczo commissie, die bestond uit de hoeren G. tL Bcrgh, voorzitter, H. Keegstra, D. Keesing, A Kopplor, J. J. Korndorffer, D. van Vliet, 0. Bommer, secretaris, hoeft thans een uitvoerig ven slag uitgebracht, waarvan het laatste hoofdstuk luidt: Zeer kort samengevat is de gedaohtengang van d<j oommissie als volgt. Er is groote woningbehoefte vooral aan eenvou<ügo volkswoningen. Hierin zal slechts ton deelo dioor de particuliere bouwnijver heid worden voorzien. Voor het overige deel zal deze voorziening door gemeenten en bouw vereent- gingen' moeten worden ter hand genomen. Ter», nog boe werd zij gefinancierd door den staat. Deze meent hiermee echter slechte op beperkte*, schaal U> kunnen voortgaan, daar dit anders te bezwaarlijk zou worden voor zijn crediet. Getracht moet daar om Worden het Staatscrediet zooveel mogelijk te ontlasten, zonder de woningvoorzieningal te zeor te' scha/den en daarbij een goede vérdèeling dor be- schikbare gelden te behouden. Dit is te bereiken ,door de oprichting van een Centraal Instituut, het welk van alle zijden gelden voor den volkswoning bouw bijeen brengt. Deze gelden worden verkre gen: a. van het rijk (eventueel ook provincies), rijksinstellingen, hypotheekbanken, levensverzeke ringsmaatschappijen, en andere pensioenfondsen en spaarbanken; b. indien die onder a. genoemde gelden niet toereikend zijn, uit géiden door de uitgifte van zelfstandige leeningen op de vrije markt te verkrijgon. De door do gemeenten be schikbaar te steïlon gelden worden buiten deze centrale regeling om gehouden. Het instituut dient den geldbeleggers den noodigen waarborg te geven voor rente en aflossing hunndr gelden. Dit is to bereiken door staatsgarantie, eventueel ook door het verhypothekeeren der oude woningen. Het aan deze garantie verbonden risioo wordt door den staat gTOotendeels op de gemeenten afgewenteld Van de bijeen gebrachte gelden wordt nu als hot ware* een centrale pot gevormd. In plaats van uit de gewone staatsinkomsten of uit de t Staatsleenin- gen. gullen de voorschotten voor woningbouw zoo veel mogelijk hieruit worden geput. Jaarlijks stelt de regeering met het instituut in groote lijnen *ast,. welke plannen zullen worden uitgevoerd. De uitbetaling der geldien, controle daarop, enz. wordt dan geheel aan do daarvoor aangewezen Rijksor ganen ovorgolaten. Het zal oenigon tijd duren eer dit plan geheel "is doorgevoerd. In afwachting hiervan .lean do volks woningbouw worden gefinancierd met kapitaal, verkregen door hypotheokverleening on de bestaan- do Woningwetwoningen. Dit geschiedt aldus, dat de opgenomen geldon aan het Rijk worden terugbe taald in den vorm van vervoegde aflossing der voorschotten en daarna door het rijk weer opnieuw voor woningbouw beschikbaar worden gesteld. SCHOOLGELDREGELINEGN. Men schrijft ons: Met de schoolgeldregelingen is het in dó verschil lende gemeenten al een even groote chaos als met het onderwijs in zijn geheel. Was tot voor korten tijd do schoolgeldregeling vrijwel gelijk, althans wat de groote lijnen betreft, momenteel is het daar verre van. En dit is to wijten aan de wijziging, welke in 1923 in de Wet op het L. O. is gebracht ten aanzien van 2 voorname punten n.1. omtrent den gezinsaftrek voor die aangeslagenen in do schoolgeldbelasting, welke moer dan één kind op school hebben en tweeden» den aanslag, naar het belastbaar of zuiver inkomen. Volgens de oorspronkelijke, ongewijzigde Lager Onlderwijswet 1920 was in art. 66 een alinea opge nomen, luidende: „Indien meer dan een leerling uit. hetzelfdegezin gelijktijdig een school van de zelfde soortbezoekt, wordt het schoolgeld voor <ten tweeden leerling met 20, den derden met 40, den vierden mot 60 en den vijfden met 80 ver- mindedd en is voor de volgendo leerlingen geen schoolgeld verschuldigd". Deze alinea is komen te vervallen bij de wijziging der Wet in 1923. Dit ver vallen is de oorzaak van den verwarden toestand op het gebied van de schoolgeld-verordeningen in de verschillende gemeenten. Verschillende gemeen tebesturen zijn van oordeel, dat het laten verval len van de bedoelde alinea niet in zich sluit, dat nu geen gezinsaftrek meer zou moge* worden go- egven. Waar men aldus redeneert, en o.i. terecht, blijft dus dogezinsreductie van toepassing. Voor raadsleden, dié in principe voor kosteloos onderwijs zijn', is hot dus geraden, in dezen op de bres te staan en te trachten *te redden wat er te redden valt, hier n.1. een billijke progressie en in som mige gevallen kosteloos onderwijs. We vernemen echter, dat er door vele gemeenten geen nieuwe regeling wordt gemaakt, zoodat de oude blijft be staan. Van nndere hoorden wo, dat de opvatting ge huldigd wordt, dat door de wijziging van de I,. O. Wet 1920 ook de schoolgeldverordeningen automa tisch worden gewijzigd en dat dus, zonder dat de gemeenteraad eenige medezeggenschap in deze quaestie krijgt, do gezinsaftrek niet meer wordt toe gepast. Deze uitleg lijkt ons wat gewaagd, omdat op grond van de Gemeentewet „de door den Raad vastgestelde en door Ons goedgekeurde bepalingen, betreffende plaatselijke belastingen, (worden) zoo zij met de \v#ten of het algemeen belang strijdig zijn, op dezelfde wijze, waarop zij zijn gemaakt, onver wijld ingetrokken". Van strijdig zijn met de wetten is hier zeer zeker geen sprake, en, ware zulks het geval, dan nog zou de Raad het lichaam zijn, dat de wijziging aanbracht of de verordening introk. Ons werd verzekerd, dat deze quaestie aan het oor deel van Ged. Staten is onderworpen, zoodat we binnenkort wel een interpretatie zullen krijgen, die een en andere moeilijkheid oplost. ■Ook schijnt nog niet in alle gemeenten de«wij- ziging in de L. O. wet toegepast, waarbij niet lan ger het zuiver inkomen doch het belastbaar inko men als grondslag moet dienen voor den aanslag in de schoolgeldbelasting. Dit is echter imperatief in de Wet voorgeschreven, zoodat daaromtrent wel geen twijfel kan ontstaan. Intusscheh is het voor democratisch gezinde raadsleden aanleiding om hier op zijn qui vive te zijn. RECLAME OP POSTSTEMPELS Het kort geding voor den president van do Haag- sche rechtbank inzake de actie tegen den staat over de reclame op de poststempels zal Maandag a.s. worden gehouden. Het vereenigd verkoopkantoor Beterbo-maat- schappij heeft aan den directeur-generaal der poste rijen geschreven, dat zij ten behoeve van den ver koop van haar margarine wekelijks duizenden cir culaires per post verzond; dat haar laatste zendingen steeds werden.voorzien van de reclame ten behoeve van een concurreerend merk; dat zij zich, zoolang deze reclame op door haar te verzenden of te ontvangen stukken wordt go- plaatst, geen circulaires meer per post .wenscht te verzenden, en dat zij zich voorbehoudt, te bevoegder plaatse we gens bovenbedoeld feit een eisch tot schadevergoe ding in te stellen. MILITAIRE ONGEREGELDHEDEN. Gisteren moesten enkele duizenden soldaten onder de wapenen komen, ter gelegenheid van de herha lingsoefeningen, die tot 23 dezer in de omstreken van Breda gehouden worden. Dit heeft aanleiding lot ongeregeldheden gegeven. Reeds gistermiddag werd in de Molenstraat te Breda hevig gevochten; de militaire groep greep in, om erger te voorko men. 's Avonds tegen 8 uur slenterden groote troe pen soldaten, van wie velen in beschonken toestand waren, joelend en tierend de binnenstad door, tel kens oploopjes veroorzakend, die door militaire en burgerpolitié uit elkaar gedreven werden. Dames werden lastig gevnllon. Gehoorzaamheid en militaire groet aan de officieren werd geweigerd. Bij pogin gen om in een lunchroom in de Lange Brugstraat te worden binnengelaten, is van do deur een koperen spijl afgebroken. Omstreeks kwart over 10 wandelde over de Markt te Breda reserve-luitenant P. L. eenige keeren door groepen soldaten heen, die weigerden voor hem te salueeren en hem den doortocht wilden beletten. Toen de luitenant zich oenigszins in het nauw ge dreven zag, trok hij zijn sabel om zich te venveren. In plaats van een militair te troffen, raakte hij een oude dame, waarna aller verontwaardiging zich te gen hem keerde. De luitenant verdween toen ten spoedigste van het terrein. Even later word de Markt afgezet. Eenige solda ten wilden toen nog passeeren, waarna de militaire politie hier opnieuw met de blanke sabel heeft in gegrepen. Ditmaal werd de lantaarn van de fiets van een burger vernield. Toen de afzetting van de Marki was opgeheven, wandelde een groep militairen langs het Zuidhol- landsch Koffiehuis, waar een le luitenant op het terras zat. Zijn tafeltje met coiisümptie werd om- vergeloopen; de schade werd onmiddellijk door sol daten vergoed. De ongeregeldheden duurden voort. Keer op keer grepen militaire en burgerpolitie in, doch het was reeds laat in den avond, toen de rust terugkeerde. Ook op Haagdijk en in de omgeving van de kazernes is het lang rumoerig gebleven. Er zou onder de militairen groote ontstemming heerschen naar aanleiding van het feit, dat in ten ten moet worden overnacht, en de bodem tenge volge van de hevige regens doorweekt is. AUTO-ONGELUK. In de Haarlemmermeer is gisteren eeni auto nabij het fort de Liede in de Ringvaart gereden, na eerst een ijzeren meerpaal te hebben vernield. In de auto zaten een. heer uit Den Haag en een verloofd paar uit Amsterdam. De inzittenden raakten te water, maar konden zichk doordat de auto op zij in de vaart gevallen was, vrij gemakkelijk redden. Ze kregen geen letsel, maar enkele kleedingstukken gingen verloren. De auto, die beschadigd werd, zal vandaag naar Amsterdam worden vervoerd. Ver moedelijk- heeft de wagen met veel te groote snel heid een bocht genomen. WIERINGERWAARD. Voor do eerste maal sijnds de oprichting hield: de Boerenleenbank een buitengewone algemeene ver gadering op Maandagavond, onder leming van den heer R. Kaan. Aanwezig 25 leen. Wanneer een dergelijke instelling eene „buitenge wone" vergadering beiegt, is 't in den regel iets ver ontrustend, doch voorzitter stelde ons bij do opening direct maar gerust» door'te zeggen dat bet in 't be lang der Bank was cn ook in 't belaiig der leden. Do heer Rezolman leest de notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd onder dankzegging worden goedgekeurd Ook voor deze vergadering wodrt do heer R'ezelman weer als secretaris aange wezen. Wordt meegedeeld, dat op 2 Juni 1924 de Inspec teur der Raiff. Bank alles weer heeft onderzocht en accoord bevonden. Z.Ed. had evenwel gewezen, dat op de ledenlijst-o-m. voorkomt: De Dorsclivereeni- ging „De Toekomst" en de afd. Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw. Deze 2 lichamen kunnen geen lid zijn en hebben wo derhalve van de ledenlijst afgevoerd. Vorig jaa» is het borgfonds een feit geworden. Door voorzitter wordt ter sprake gebracht om in onderpand afgegeven effecten in sommige gevallen niet naar Utroohl te zenden, doch hier in bewaring te hóuden. Het betreft nl. die effecten, welke voor korten termijn al» onderpand worden gegeven, 't. Eenigsto gevaar dat er achter schuilt is dit: wan néér er soms iets gebeurt van inbraak of iets der gelijks, dat dan ten opzichte van dat gedeelte geen vergoeding uit het borgfonds werd verkregen. Het Bestuur zou evenwel gaarne machtiginghieromtdent van de leden willen hebben. De hoer Jb. Bakker vraagt, of 't wel raadzaam is, om ze hier te houden; men laadt toch iets op zich wat gevaarlijk kan zijn. De heer K. Koster meent, dat het misschien is te ondervangen door de hoegrootheid van 't bedrag en den tijd vast te stellen. De beer K. Schenk vindt 't veilig om ze hier te houden. De heer Schouten zou" een safe willen huren. Al deze voorstellen worden besproken, waarna met algemeene stemmen besloten wordt in sommige gevallen genoemde effecten hier in de brandkast te bewaren. Voorzitter wil wel de verzekering göven, dat het bestuur zeer angstvallig te werk zal gaan. Volgende puint is een voorstel van bet bestuur tot wijziging huishoudelijk reglement, waarvoor in hoofdzaak deze vergadering is belegd. De voornaam ste wijzigingen door het bestuur voorgesteld en na eenige besprekingen allen door de vergadering goecL gekeurd zijn de volgende: Art. 5 sub a. luidt: Dctor het bAtuur ten hoogste mag worden opgenomen! van één persooin of gezin f 20.000 door het bestuur alleen en f30.000 na ver kregen toestemming van den Raad van Toezicht. Deze cijfers worden nu resp. f30.000 en f50.000. Sub b.: Aan deposito's en spaargelden f200.000 door het bestuur alleen en na verkregen toestem, ming van den Raad van Toezicht f300.000. Deze be, dragen worden nu resp. f300.000 en f500.000. Sub c.: Van de Centrale Bank f20.000 door het be stuur alleen en f40.006 na verkregen toestemming van den Raad van Toezicht, Het eerste bedrag blijft onveranderd, terwijl het 2e nu wordt bepaald op f 60.000. In verband met dit laatste wordt door voorzitter opgemerkt, dat men zeer voorzichtig moet zijn bij 't opnemen van gelden; Men moet dan ook voor elke f 10.000 die men opneemt een aandeel nemen, doch het kan in de toekomst toch gebeuren dat we voor korten termijn een behoorlijk bedrag noodig hebben. Artikel 6 zegt, dat het Bestuur aan één lid mag toestaan een voorschot of crediet in loopende reke ning tot hoogstens f 3000 en met toestemming van den Raad van toezicht f 10.000. Dit laatste wordt verhoogd tot f50.000. Het geval doet zich nl. voor, dat Gemeente- en Polderbestuur voor korten tijd een tamelijk bedrag willen leenen van de Leenbank. De zo lichamen kunnen geen lid zijn, doch onder bepa ling van de bank dat er een opzeggingstermijn is van binnen 3 maanden en dat voor die gevallen dispensatie wordt verleend door het bestuur der Raiffeisenbank, is het mogelijk aan die lichamen "t geld te leenen. Dit is een voordeel voor de gemeen schap dat ze goedkoop geld kunnen leenen. tenvijl het bovendion voor de Bank nog een voordeeltje is van 1 pet., wanneer de belegde gelden op deze wij ze weer kunnen wodden uitgezet Ook aan particulio ren kan dan met goed onderpand een hooger bedrag worden verstrekt. Alinea 2 va® art. 6 vervalt, terwijl een nieuwe ali nea zal worden toegevoegd. Artikel 11 spreekt van 50 cent boete bij verzuim, zonder geldige redenen, van de vergadering. De heef- Peereboom zou deze boete op f 1 willen bepalen, omdat z.i. sommige leden liever 50 cent boete beta len dan éénmaal per jaar de vergadering bezoeken, Het bestuur en de leden dachten er blijkbaar andera over, althans het voorstel kelderde met, 22—3 stem men. Hierna krijgen we tnog de benoeming van den kassier, wegens periodieke aftreding. De boer Sleu tel wordt met op een na algemeene stemmen weer gekozen. Onder dankzegging voor het in hem ge stelde vertrouwen wordt deze benoeming aange nomen. Rondvraag nihil, waarna sluiting volgt onder dankzegging voor de prettige besprekingen. ALKMAAR. Maandagavond is onder Alkmaar, gemeente Ou- dorp, door brand weer een onzer karakteristieke molens hot slachtoffer geworden, 't Zal zoo onge veer half nogen zijn geweest, dat wo werden op- ?cschrikt door het geroep van brand! brand! en in- orincorende ten antwoord kregen, dat liet bij doft pelmolen ,',Het Roodo Hert in de gemeente Oudorp was. En wo hadden onze blikken maar naar de aangegeven richting te wenden om te ont waren, dat de molen reeds in volle vlam stond1. Ter plaatse gekomen, was reeds een. compacte men- schenmassa uit Alkmaar en omliggende plaatsen op weg naar den brand en velen reeds aanwezig om van dit ongewone schouwspel getuige te zijn. Want het gebeurt niet iederen dag, dat men een molen in brand ziet. En de wetenschap dat een molen'bij brand gaat draaien, is een aanleiding to meer, gonoegon van welken aard ook voor oen wijle vaar wel to zeggen en de spanning van die genoegens om te wisselen voor het interessante schouwspel van een brandenden molen. En spannifig was er aanwezig! Vlak bij een complex huizen, dicht) op elkaar gebouwd en daar in do onmiddellijke nabij heid het pakhuis van de fa. Holsmuller, waarin een paar petroleumwagens, waarin zieli allicht wat van die licht brandbare stof 'kan bevinden, die den brand des te oomplicoerder maken. Gelukkig is dit raar bezworen door het spoedige optreden van Alkmaareche brandweer, die. het ongeval bemer kende, zich onverwijld naar d'e plek des onheils spoedde en met alle beschikbare materiaal eerst dit gevaar afwendde. En dit bleek goed gezien, want later in den avond, toen de molen reeds bijna vlak lag, moest men nog af en toe dit «perceel vai\ water voorzien, daar door den wind nog gevaar' genoeg aanwezig was en thans door 't ruimschoots water geven, dit verder is bezworen. En water is er gegeven. De t stad Alkmaar kan trotsch zijn op een motörspuit als deze. In tijd van een oogen- blik werd^ van alle kanten water gegeven. Wal, een tegenstelling met het miniatuurspuitje van Oudorp, waar het traditioneel© handpompen nog aan ver bonden is. Zooals gezegd, in tijd van een oogenblik was het* brandende perceel onder water van em flink aan tal waterstralen, die sissend en knetterfend in die vlammenmassa werden gericht en al spoedig was het overwicht van het natte element over dat van de hoog- in de lucht lekkende vlammen merkbaar. Gelukkig was de wind Zuidwestelijk, zoodat dit de bluBsching aanzienlijk in de hand werkte. Was^ dit anders geweest, zelfs een als Almaarsch ingericht brandweerwezen, was niet bij maohtegeweest, dan do naastbijzijndo perceelen te rcdklion. Terwijl het gevaar van de in de nabijheid1 staande houtloodsen goenrfzins denkbeeldig was geweest. Toch is het aan het optreden van de Alkmaarsche brandweer te danken, dat het gevaar, 'ondanks den gunstigen wind, niet verder ging dan dit perceel en ean\paar hooildampen. Wat de oorzaak van den brand betreft, hieafover tast ineii tot lieden in 't duister. Of verder de eige naar tegen brandschade verzekerd was, konden wij niet gewaar worden, doch als dit niet hot geval is, ot soms zeer laag, wat kan, daar het al een/ zeer oud perceel was, want wip onzer kent niet reeds jaren den pelmolen, dan is het eem belang rijke schadepost, daar net even te voren een 5C last graan was ingeborgen^ Dat er zeer veel belangstelling was, moge blijken uit het feit, dat uit den omtrek zelfs autobussen waren afgehuurd om een kijkje te nomen. Ook was was de brand in de verte zeer goed' waar te nemen. Wij vernamen, dat in Nieuwe Niedorp zelfs do vlammen zichtbaar waren, waarvan dan ook pu bliek aanwezig was. Zoo is dan, zooals wij reeds aanhaalden, weer een onzer karakteristieke molens verdwenen, en zal 't den voorbijganger vreemd aandoen, als hij daar niet in eer den van oud» bekenden pelmolen ziet staan en draaien. Nader vernemen wii nog, dat het roekeloos spelen met vuurwerk van eenige kinderen, waarbij een voetzoeker door dien wind op de. kap van den. molen kwam, de oorzaak moet zij' van den brand, die den molen „Het Rroode Hert; te Oudorp in «de asch legde. Door den bran/di ging bovendien 60.000 kilo graan verloren. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE HOORN. De directeur-generaal van den landbouw, dr. P. van Hoek. heeft Dinsdagmorgen de landbouwten toonstelling te Hoorn geopend, na een welkomst woord van den voorzitter der afdeeling Hoorn van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den heer Best, burgemeester van Berkhout. Dr. van Hoek cewaagde van den vooruitgang op allerlei ge bied in dit belangrijk tuinbouwcentrum van Noord- Holland. Daarop sprak de heer D. de Boer, van Stompe to ren, voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw. Verder heeft nog het woord gevoerd de burgemeester van Hoorn, rar. G. J. Bisschop. Vandaag wordt de minister van binnenlandsche zaken en landbouw officieel te Hoorn ontvangen. Hij zal dan ook de vergaderingen van de Holl. Mij. van .Landbouw en de Pomologische Vefeeniging be- zoek'en. Hoorn is in feesttooi. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Uit Bussum, 15 September. Twee woonwagen bewoners zekere v. V. en v. d*. B. hadden reeds ge- ruimen tijd ruzie. Hedenmorgen om zeven uur ont moetten zij elkaar en ze raakten toen zoo hevig slaags dat v. d. B. aan v. V. een slag met een hard voorwerp toediende, zoodanig dat v. V.'s linkeroog ernstig werd verwond, terwijl zijn neus verbrijzeld werd. In bewusteloozen toestand werd v. V. naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet zon der levensgevaar. De dader v. d. B. is gearresteerd. VAN RIJWIEL- TOT ZUURSTOFFABRIEK. De Iduna-rijwielfabriek te Hengelo is aangekocht door Hoek's Zuurstof fabriek te Schiedam om te worden ingericht tot-Zuurstoffabriek. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK TE WOLSUM. Uit Sneek, 16 September. Gisteravond heeft in het naburige Wolsum een vreeselljk ongeluk plaats gehad. De schilder Tj. Spoelstra wilde nog even op zijn jnotorfiets een toertje maken. Hij1 nam zijn buurmeisje I. de Boer mee op de duo. Buiten Wol sum werd de vaart er flink ingezet en men bereikte spoedig de brug. Deze was echter opgehaald. Blijk baar heeft Spoelstra dit niet gezien en is hij in volle vaart te water gereden. Onmiddellijk werd met dreggen begonnen, doch men kon geen. van beiden spoedig ophalen. Eerst na een kwartier werd Spoelstra opgehaald en daar na mej. De Boer. Dr. Van Veen was onmiddellijk ter plaatse, maar kon slechts den dood constateeren. Beide lijken waren vreeselijk verminkt Het. dorp is zeer onder den indruk. MEISJE IN BRAND. Uit Roosendaal, 16 September. Gisteren was men in de keuken der familie v. Z., alhier, in een pannetje op de kachel terpentijd nan het koken. Terwijl de 16-jarige dochter nabij de kachel stond, werd de keukendeur open gedaan waardoor de vlam in de terpentijn sloeg. De kleeren van het meisje vatten hierop vlam. Het meisje vluchtte naar buiten, waar een voorbijganger het vuur doof de. Inmiddels had het kind aan borst hoofd en armen reeds ernstige brandwonden opgeloopon. Do inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging- naar het ziekenhuis noodzakelijk. Tel. DE HARDDRAVERIJEN TE MEDEMBLIK. Uit Mederablik, 15 Sept. De uitslag der heden alhier gehouden harddraverijen luidt als volgt: Voormiddagdraverij: le prijs, f200, Lieda B. (300 M.), eigen. J.' Spaans te Alkmaar (B. ten Hage); 2e prijs, f75, Catriena R., eig. J. Schoon te Medemblik (J. van Leeuwen), 295 ML; 3e prijs, f40, Amie, eig. en ber. J. Vos te Zuidwoud, 285 M. Naraiddagdraverij: le prijs, f250, Senator Axbond, eig. C. Peereboom, te Diemerbrug (P. Kout) 290 M.; 2e prijs f 125, Lieda B, eig. J. Spaans te Alkmaar (B. ten Hage), 295 M.; 3e prijs, f 60, Amio, eig. en berij der J. Vos to Midwoud, 280 M.; 4e prijs, f40, Kyles, eig. G. Maas te Zaandam ,(T. Broers) 280 M. In de ochtenddraverij kwamen 10 paarden uit en des middags 14. Ifo meeting werd door goed weer be gunstigd en er was voldoende bola/ngstelling. Vooral de middagdraverij gaf spannende courses, terwijl do eindritten om de prijzen zeer vinnig waren en met kleine verschillen in aankomst werden gewonnen. HANDJES AFGEREDEN. Toen een losse rangeermachine der S.S. van het station to Simpelveld in de richting Maastricht het baandachtershuisje bij een voorheen bewaakten overweg gepasseerd was, hoorde een dochtertje van den baanwachter oen gekerm on zag vlak bij do woning, even buiten de omheining van den aan- grenzenden voortuin, haar broertje van anderhalf jaar naast de spoorlijn liggen. Beide handjes waren over den pols totaal afgeklemd en niets was er van deze lichaamsdeelen te vinden. Het kindje schijnt het erf, waarvan het hek door eenbinnenkomend familielid was opengelaten, in een onbewaakt, oogenblik te hebben verlaten en al spelende met beide bandjes op de rails te zijn ge raakt op het oogenblik dat do locomotief passeerde. Het had ook nog een minder ernstige verwonding aan het hoofdje. GOED AFGELOOPEN. Maandagnamiddag had te Zeist een aanrijding plaats, welke wonder boven wonder zonder ernstige gevolgen is gebleven. De heer Mörf, die nog voor een hem rechts achterop rijdende auto langs wilde fietsen, werd door de auto gegrepen en verdween met fiets en al onder den grooten wagen. Door het onmiddellijk remmen kon het slachtoffer er nog onder uit worden gehaald voer dat mogelijk zijn leven er bij, was ingeschoten. Met wonden aan hoofd en handen werd de heer Mörf in een nabij- zijnde apotheek verbonden, daarbij bleek, dat ern stige gevolgen gelukkig zijn uitgebleven. De schade aan het rijwiel werd door dén, autobestuurder, een tabakshandelaar uit Hilversum, vergoed. CALLANTSOOG. De Eloralia-tentoonstelling, waaraan nog rijn verbonden een poppententoonstelling voor meisjes en een huisvlyttentoons telling yoor jongens, zal gehouden, worden op Zondag 28 September a.ö. CALLANTSOOG. De prijzen voor de Tweede Callantsooger Ver loting, welke zijn gekookt oj> do in do vorige weok gehouden tentoonstelling, zijn voor belangstellen den te bezichtigen in een der kamers aan dq straat van de postarie. O.a. zijn behalve een motorrijwiel, merk „Ccdos^ en een ameublement nog aange kocht 2 riiwielèn, een theekast, een spiegel, eon bloemtafeltje enz. De schilderijen van den hoer W. Witjens en Mej. A. Op 't Landt, zijn opgesteld! in do etalages van dén heer J. Brouwer. ST. PANKRAS. Op (de gister te Hoorn gehouden landbouwten toonstelling, behaalden onze plaatsgenooten, de h.h. W. Keizer met roode be waarkool en A. Verduin met Deensohe witte, beiden -een tweeden prijs- Do. heer J. Duif was op de tentoonstelling aanwezig met witte kool en had er drie kolen bü» die to zamen het respectabele gewicht van 100 pond wo gen. WINKEL. Met ingang van 6 October a.s. (wintordi ernst) zullen de bestellingen te Winkel, Nieuwe Niedorp en Ouide Niedorp, des avonds één uur later van do verschillende kantoren uitgaan, teneinde de avond bladen van denzelfden dag nog in de bestelling te kunnen doen opnemen. WINKEL. Tot oontroleur der straatverlichting is benoemd de heer O. Molenaar. Er waren 4 sollicitanten. ARR. RECHTBANK TE .ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 13 September 1924. v H. Tamman, Alkmaar, diefstal, 6 mnd. gev. O. Deen, Alkmaar, gelden onttrekken aan fail lieten boedel, vrijgesproken. J.. Welling, Alkmaar, medewerken tot onttrek-' king van geld aan faillieten boedel, vrijgesproken. W. Dekker, St.-Panera», diefstal, vrijgesproken. G. Fortgens, Alkmaar, verduistering, 4 mnd. gev. J. F. Schut, Alkmaar, onzed. handelingen, zaak met gesloten deuren, 9 mnd. gev. G. Strooker, Alkmaar, appèl vonnis van den kantonrechter, (hooger beroepzaak) f3 of 2 d. h. Geen nieuwe zaken vandaag behandeld. KETEL GESPRONGEN. Gisternamiddag is in de zuivelfabriek te Wir- dum, bij' Leeuwarden, de ketel gesprongon, welke door den geweldigen druk in eon ander vertrek te recht kwam. Een deel van do fabriek is ingestort. De muren van het hoofdgebouw zijn gescheurd, en het dak is gedeeltelijk ingestort. DE OOGST IN DE HAARLEMMERMEER. De landbouwers in de Haar 11mmei*meer zijn thans druk bezig de te veld staande'gewassen bin nen te halen en wanneer het weer goed blijft..ver wachten zij; tegen Zaterdag a.s. het. grootste gedeelte van den oogst binnen te hebben. Hoewel men aan vankelijk dacht, dat het koren en de erwten door den langdurigen regen vrijwel voor kippenvoer zou den bestemd kunnen worden, schijnt de oogst toch nog wel mee te zullen vallen. De qualiteit van het gewas zal wel geen eerste soort zijn, doch gebleken is, dat er heel goed koren onder den oogst, schuilt en althans geschikt is voor het gebruik. Het beschot is zeer goed te noemen. Zijn wij wel ingelicht, dan moet het in het voor nemen liggen van enkele landbouwers i nden polder om de volgende week Maandag reeds met het bie ten-rooien een aanvang te maken. In de hoofdvaart te Hoofddorp groeit het aantal schepen, dat op be vrachting wacht, geleidelijk aan. Het vorig jaar werd omstreeks half September met het rooien be gonnen, zoodat men nu toch niet veel later zal zijn. KORTEBAANDRAVERIJEN TE HOORN. De uitslagen van do korte baandraverijen te Hoorn zijn: Eerste prijs f 30Q, Vitality, eig. J. R. Mantel, Ënkhuizen, ber. F. Witte veen. Schoorl; 2. f200, Springjar> eig. J. B. Mantel, Enkhuizen, ber. Van Leeuwen; 3. f100, Tatrich Daluth, eig. N. Was senaar, Berkhoven, ber. G. Ensing. Door de Nod. Hardd. Ver. werd do eerste prijs met- f50 verhoogd, met f 100 tweede prijs. Troostprijzen: 1. Putzeïinde, eig. A. J. Harbrink Numan, ber. F. Witteveen, Schoorl; 2. Petite Amie, eig. J. Bakker, Hoogwoud, ber. de eigenaar; 3. Meteor, eig. M. G. Bas, Beem- ster, ber. M. Siderius. De prijzen waren resp. f100, f50 en f25. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. De heer W. J. R. Dreesman, te Amsterdam, te wiens huize kfïdinaal Van Rossum gedurende het Eucharistisch Congres heeft gewoond, is. naar „De Tijd" meldt, door den Paus benoemd tot comman deur in de Pius^orde met de Ster, aan welke onder scheiding erfelijke adel is verbonden. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben (de rijwielbelasting bui ten beschouwing gelaten) over de afgeloopen maand f 7.60 millioen meer opgebracht dan over Aug.. 1923; over de eerste acht maanden f 0.64 millioen meer dan over die periode van het vorig jaar.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2