Yraagt heden STALEN rug en lendenen Kloosterbalsem B.H.LENGHAUS, Winkel. Nieuwe Abonné's Uit hef hart van Holland. ia ook weer oen van die eigenaardige, niets zeg gende manoeuvres, want de Chinees ia allerminst geschikt voor het Bolsjewisme en I)r. Sun Yat Sou is er do man niet*naar, om niet 4ioh zejf het^ meest lief te hebben. Geloof maar vrü, dat indien hot Voor hem te warm wordt in Canton en hj uaal' iXooigkong^yf Singapore moe.. vluchten, hü daar keurig vaii zjju spaarduitjes die daar zullen liggen, zal leven. Jiet zal voor Generaal Woe Pei Foe, de quaes- tio zijn, zoo spoedig mogelijk met de Chekiang- trocpcn af te rekenen. Be moeilijkheid voor hem ligt in Shanghai. Ilij moet dat sparen, wil hij niet in conflict mot de Europeescho mogendheden, Amerika pn Japan ko men. Shanghai is voorloopig wel veilig voor de Europeanen, nu or zoo voel oorlogsschepen lig gen. De orde zal best-bewaard blijven door poli tie, vrijwilligers, mariniers en matrozen, terwijl eventueel de kanonnen der oorlogsschepen nog een woordje kunnen meespreken door de terreinen rondom Shanghai te bestrijken. liet is te hopen, dat. de Mogendheden niet be* hoeven op te treden, want de Chmeezen moeten hun ouderlingen strijd zelf uitvechten, zonder dat vreomdo mogendheden zaoli er in mengen. Het is ook niet de bedoeling der mogendheden om iets anders te doen dan een wakend oog te houden op de belangen van hun in China gevestigde onder danen. De Chineeaen moeten het zelf uitveohfcen, herhaal ik. Hel ka i echter; nog heel lang duren, voor het uitgevochten t is, oin ch eenvoudige reden, omdat er e „nu/' i;. H:Lh ahru kt. Kr o ;ti.r:ek ee;. .,i Hjng GhiUig, sen Yuan SM Kal. Maarschalk Chang T»o Kin is waarschijnlijk de krachtigste figuur onder de strijdende heerschap pen. In Mandohoerüe heeft Mj aardig orde op zaken gesteld. Hij bevorderde den handel zoodat de Mandchoerijscho havens evenveel verkeer te boe ken hebben als do groote havens Shanghai en Trientsin. Hij zorgt voor de spoorwegdiensten op zeer prijzenswaardige wijze,, zoodaó de spoorweg in Mandehoorije do best geregelde spoorweg in geheel China is. Chang Tso Iiin zit echter in het Noorden ivrijwel vast. hij kan hoogstens 100.000 man troepen uit Mandchoerijo wegnemen, ml hij Mandohqerije in zijn macht houden. Buitendien, wanneer hij Mand- ichoerije verlaat, om eerst in het Midden en dan in hot Zuiden aan het hoofd zijner troepen te strij den, wat zal er dan achter zijn rug gebeuren. Men ■weet dat Chang Tso Lin daarom aarzelt. E,vn waar lijk groot man zou niet aarzelen, maar Mies ris- keeren en zeer waarschijnlijk slagen. Wellicht brengen de omstandigheden een waar» lijk groot man naar voren, die China weet te on derwerpen aan zijn wil, die de soldaten weet te demobi liseeren zonder ze in rooverabenden te doen ontaart!en. die rust en vrede over het Hemelsohe Rijk weet te brejigen. Ik zie den man echter nog niet! Inmiddels gaat de strijd^ om de hegemonie lang zaam voort, zooals alles in het Hemelsche Rijk langzaam gaat. Do huidige rivalen Chang Tso Lin cti Woe rei Foe hebben den tijd. Hot spreek woord: fijd is geld, bestaat voor China niet. Binnenlandse!» Nieuws DE BOTERPRLJS. Te Leeuwarden is de prijs van de boter Woensdag en. gisteren met 25 cent per Kg. verhoogd en be draagt thans f2.85 per Kg. DE N.V. NOORD-HOLLANDSCHE BANK FAIL LIET VERKLAARD. l)o Arr. Rechtbank te Alkmaar heeft gisteren het faillissement uitgesproken van de N. V. Noordhol- landsche Bank v. d. Stok, Kaan en Co., gevestigd en kantoorhoudendo te Nieuwe Niedorp. Mr. N. Mul ler is benoemd als rechter-commissaris, mr. M. Moens en mr. P. A. Offers tot curatoren, terwijl een voorloopige commissie van drie leden uit de schuld- eischers is benoemd, nl. de heeren W. Balk te Alk maar. G. J. v. I^oorsum, notaris is Winkel en J. Windt to Modemblik. TWEE VELDWACHTERS VEROORDEELD. De rechtbank te Zwolle sprak een kooiker te Wan_ neperveen, die beschuldigd was van smaad tegen don gemeenteveldwachter te Wanneperveen, vrij, terwijl genoemde veldwachter en do rijksveldwachter aldaar wegens mishandeling van genoemden kooiker toen zij hem een verhoor afnamen, veroordeeld wer den toi 14 dagen gevangenisstraf. Tegen alle drie was f óO boete of 50 dagen hechtenis geëischt. LANDVERRAAD. Voor do rechtbank te Rotterdam stond terecht J. Ryken, geboren in 1881 te Geldrop, wonende te Rot terdam, die in November van het vorig Jaar gearres teerd werd wegens landverraad. De rechtbank te Maastricht heeft zich onbevoegd verklaard deze zaak te behandelen en haar naar de rechtbank te Rotterdam verweien op grond van het feit, dat bekl. to Rottordam stond ingeschreven. De dagvaarding legt bekl. ten laste, dat hij in 1923 militaire stukken, waaronder het voorschrift om trent opkomst met spoed en hot mobilisatie-voor- schrift heeft openbaar gemaakt of aan een buiten lui) dsche mogendheid In handen heeft gesteld. Subsi diair ia ten laste golegd een poging daartoe en do medeplichtigheid. In deze zaak zijn pegen getuigen gedagvaard onder wie twee kapiteins van den generalen staf. Onder de getuigen was ook de gedetineerde sergèant-majoor die, naar men zich herinnert, indertijd door de recht- bank te Maastricht voor een zelfde feit als waarvoor bekl. die nu terecht staat, is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Deze getuige heeft aan- bekl. ver schillende bescheiden verstrekt. Nadat de president mr. Thomas de zitting had ge opend, vroeg het O. ML, mr. Schutter, behandeling met gesloten deuren, omdat openbare behandeling de belangen van het Rijk met betrekking tot do in ternationale verhoudingen, zou kunnen schaden. De verdediger, rnr. Winkelhof. refereerde zich voor het verzoek, van het O. M. aan het oordeel der recht bank, waarna deze besloot tot behandeling met ge sloten deuren. Het O. M. eischte vier jaren gevangenisstraf. ST. PANCRAS. Voor <Io aanbesteding van een koolsohuur, voor den heer J. Kloosterboer Dzn'., \fat-d ingesohrovon door de heeren: Gebr. Kuitwaard voor f1913; A. Schram voor f 192-1D. Bruin voor f 18S6P. Kooij voor f1869 en S. Zeegcra voor f1866. Het werk is aan deu laags ten inschrijver gegund. BURGERBRUG. Voor den cursus voor schoolvrije jeugd alhier, hebben ziedt 14 leerlingen aangemeld, waaronder 4 meisjes. ZIJDEWIND. Tor gelegenheid van de kermis alhier, die. het weer in aanmerking genomen, nog al een druk be zoek had, vooral Woensdags, werden alle 3 dagen volksfeesten gehouden, mot den volgenden uitslag: Maant log. Driebeenloop voor jongens: le prijs A, Groen Gz. en A. Dekker: 2e prijs B. Ruiter en ;S. Bakker, 3e prijs O. Stauogaard en J. de Boer.' Volgde fietsen mot hindernissen voor jongens: le prys M. Hoek, 2e prijs G. Jansen, 3e prijs A. Koomen en do 4o prijs P. Hof. Hiervoor waren 26 d"elnrm»Ts. 's Middags ringsteken voor gehuwde paren op een lorrie. 18 Paren namen hieraan daal. De le prijs werd gewonnen door Mevr. G. BruinKuüper en den heer L. Valk; do 2e prijs door don heer J. Witte en eelitgenootede 3e prijs door den heer M. de Graaf en eelitgenoote en de 4e prijs door Mevr. Hoedjes en den heer P. Jaspers. Dlnsdagsvoormiddagfl: Tonkruien voor mannen, 22 deelnemers: le prijs A. Bruin, 2e prijs Jb. Berk hout 3e prijs G. Bruin. Namiddags ringsteken voor paren. 25 paren kampten mede om de prijzen te behalen: le pr. Mej. T. Wi Pd. en de neer M. van Baar; 2© prijs Mej. G- Schilder en C. Wit; 3e prijs Mej. M. Beers en J. Bijwaard. Bij loting vielen nog prijzen te verdeelen aan die heeren A. Korver, G. v elo- man on P. Tesselaar. Woensdagvoormi -dag^ vLa_getjeslo»p voer mens jes tot 15 jaar. Hiervoor waren 30 liefhebstors. Do gelukkigenwerden hierbij: Aagje Droog, Duor van Lier. Mario t S".uilige, Aagje Droog Pd., Marm Groen, Betje Zijdewind. Neeltje Sinnige, Aafje Tesselaar on Marie Broerscn. 's Namiddags stoelendans voor dames; 28 dames dansten mede. De beste danseressen bleken te zijn: Rika \Vijnker, Aafje Raatgers, Grée Jong en Anne Tot slot tonkruien voor gehuwde dames: De lê prijs werd behaald door Mevr. J. VeldmanBloot- lioofd de 2e door Mevr. J. WitLigthart; do 3e door Mevr. P. HoebeMeyne en de 4e prijs door Mevr. J. Groot—Zwart. De prijzen bestonden meest uit kunstvoorwerpen. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIë. Te Weltevreden verwacht men, dat do heer Van der Hoop, die op 1 October uit Nederland! vertrekt, op 18 October in Singora in Siam zal aankomen, den 19den te Medan, den 20sten te Muntok en .den 21sten te Batavia op het landingsterrein Antjol of Mr. Cornelis, wiiarcm rent hem uit Batavia dm 20ston defi litlef haar Muntok zal worden geseind. Do keus yan Hot vllegvell is afhankelijk ai den regenval in de laatste dagen van den tooht. Luihe- nant-vlieger Kengen vertrekt 1 Petober naar Me dan ter keuring van het Landingsterrein en vervol gens naar Singora om daar Van der Hoop af te waohten en verder met hem mee te vliegen naar Batavia of Kandang Djati. TRAMONGELUK. Woensdagmiddag is in het Kleverpcark te Haar lem een ernstig trainongeluk gebeurd. De groote, met goederen geladen verhuiswagen van de firma Mulder te Haarlem wilde het Kleverpark inrijden, toen een tram uitBloem end aal kwam aanrijden. De verhuiswagen, die juist dwars over de tram rails reed, werd op zij! geworpen. De voorzijde van den tramwagen werd geheel vernield. De bestuur der van de tram liep dadelijk naar achter, hij en de passagiers bleven ongedeerd. Na de botsinig reed de tram n^g eenige tientallen meters door. De verhuiswagen werd ook beschadigd. De boom waar aan de paarden den wagen voorttrokken, knapte als een rietje af. Twee mannen, Braam en Sipkes, wer den van den bok geslingerd. De eersto bekwam kneuzingen aan arm en heup. De tweede oen vrij ernstige hoofdwonde door een trap van eon dier paarden. Braam moest naar het Et. Elisabethgajt- huis worden vervoerd. De vernielde tram is naar de remise gesleept. Wie schuld heeft aan dit onge val is nog niet uitgemaakt. Het tramverkeer onder vond eenigen tijd vertraging. AUTO-ONGELUK In de voor snelverkeer te nauwe Diezerstraat te Zwolle zou een auto, bestudrd dbor den heer* Kohl- man. architect to Dordrecht, een huifwagen pas- seeren. Op hetzelfde oogenblik naderden drie fiets rijder, dae op het trottoir hun toevlucht zoch ten. Een van hen, de 25-jarige kleermaker B. de Kok. yiel terug en raakte onder de auto. Zeer zwaar gewond, vermoedelijk met een bekkenbreuk, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Hebt GIJ pijn in Blijf daarmee toch niet loopen. Akker'» Kloosterbaisem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen. U snel behaaglijke verlichting, kalmte en nut bezorgen. verdrijft de pijn WAARSCHUWING. Reeds meermalen waarschuwde de Plantenzaek- tenkundigen Dienst tegen rondtrekkende personen, dio eigenaars van vruchtboomen aanbieden nun hoo rnen door bespuiting of op andere Wijze tegen ziekten of schadelijke insecten to behandelen. Herhaaldelijk werd geconstateerd, dat door zul ke lieden op volkomen ondeugdelijke wijze en met waardelooze middelen werd gewerkt* dikwijls ook op een ten eenenmale ongeschikt tijdstip. Thans is in de buurt van Beverwijk veder zoo iemand aan hot werk geweest: deze persoon bood aan de boomen van vangbanaen te voorzien. At- frezien nog van hot feit, dat het voor het aan tegen van vanghanden thans te laat is, (wel be gint, de tijd voor het aanleggen van lijmbanden te naderen), heeft deze persoon de menschen, dis in het aanbod traden, op sohaamteloozo wyze be drogen, daar zijn vangbanden bestonden uit., eea reepje orepe oosetpapier. Hiervloor bracht deze op lichter 20 ote. per hoorn in rekening. Bovendien heeft hij ook nog boomen bespoten; slaagde efin, blijkens een aan den Dienst overgelegde, door hém afgegeven nota op deze wijze een goedgoloo- vige voor een bedrag van f 12 af te «zetten; hoogst waarschijnlijk zijn verscheidene personen de dupe geworden van dezen bedrieger. De Plantenziektonkundige Dienst waarschuwt met klem tegen alle aanbiedingen om boomen te gen plantenziekten of schadelijke dieren to behan delen, die gedaan worden door onbekende, rondreizende personen: wil men eventueel in zulke aanbiedingen treden, dan^ raadplege men eerst den Plantentiektenlöidgen Dienst te WageniTLgefi of een der bü dien Dienst werkzame ambtenaren. OOK ZAANDAM. De gemeenteraad van Zaandam heeft met 118 stemmen besloten de be9teksvoorwaarden voor ge meentewerken in dien geest te wijzigen dat - deze overeenstemmen met de landelijke arbeidsovereen komsten, met uitzondering evenwel, dat bij ziekte in plaats van 70 pet. het volle loon zal worden uitbe taald. Hiermede heeft de gemeenteraad zich uitspro ken voor de 48-urige arbeidsweek. Tegen verklaarden zich alleen de socialistische le den van verschillende schakeering. Naar bij de debatten omtrent dit punt werd mede gedeeld, heeft ook hei Georganiseerd Overleg ten aanzien van de voorstellen tot wijziging van het Ambtenaren-reglement zich voor invoering van de 48-urige arbeidsweek uitgesproken. STAKING OPGEHEVEN. De staking van achttien jeugdige werklieden aan de scheepswerf „Nicolaas Witsen" te Alkmaar is na twee weken te hebben geduurd, opgeheven. De eischen ziin niet ingewilligd. NAAR NEDERLAND. De „Manchester Guardian" deelt mede. dat de heer Hogan, .minister van landbouw van den Ierschen Vrijstaat, en de professoren Kennedy en Williams van de universiteit van Dublin, een studiereis maken door Nederland in verband met de plannen om in Ierland een aparte Landbouwhoogeschool te stich ten. Zij bezochten Wageningen en zijn thans in Friesland. MILITAIRE WANORDELIJKHEDEN. Woensdagavond woe het te Amers'foort zeer woe lig in de hoofdstraten. Maandag zijn 3000 militairen opgekomen, de zoogenaamde mobilisatielichting. Woensdagavond werden patrouilles uitgestuurd, om dat door eenige soldaten geen gevolg werd gegeven voor REGEN- en HERESTKLEEDING, bij aan den militairen groet tegenover officieren. Ge volg: samenscholingen van publiek en eenige wan ordelijkheden. Een sergeant, die patrouille-comman dant was, werd aangevallen en op straat gewor pen. Eenige collega's hebben hem ontzet. Elke pa trouille bestond uit een sergeant en twee manschap pen, met geen ander wapen dan een, bajonet. Om half tien kwamen twee patrouilles van goedgewa pende militaire-politie versterking brengen. Noe menswaardige bijzonderheden zijn daarna niet meer voorgevallen. DE C.V. BROEKHUIS-SNEEUWBALSYSTEEM FAILIET VERKLAARD. Volgens het V. D.-bureau heeft de Rotterdamsche rechtbank het faillissement uitgesproken der C.V. Broekhuis-Sneeuwbalsysteem DAT VIEL MEE. Te Oude-Pekela (Gr.) is de vorige week een 78- jarige bedeelde van het Burgerlijk Armbestuur al daar overleden. Er werd boeldag gehouden en de koopster van een partijtje stroo was zoo gelukkig daarin pl.m. f400 aan geld verborgen te vinden, meldt de NR.C* HOOGKARSPEL. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Burgemeester de zer gemeente de heer S. M. Middelhoff. EEN DEMONSTREEREND WETHOUDER. Woensdag werd te Apeldoorn een Nijverheids- en Handelstentoonstelling geopend. Na de openingsrede speelde een strijkje het „Wil helmus", dat door allen staande werd aangehoord, behalve door den S. D. Wethouder K. van Trigt en familie, die het woord verkrijgende, mededeelde, dat hoewel B. en W. niet waren uitgenoodigd, hij aan een tot hem persoonlijk gericht verzoek had ge volg gegeven om hier tegenwoordig te zijn. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om het be stuur der tentoonstelling er op te wijzen, dat het onbeleefd is, voor een gezelschap, uit menschen van verschillende politieke kleur bestaande, het „.Wil helmus" te doen spelen. De heer G. van der Boom verontschuldigde zich met de verklaring, dat dit „gedachteloos" was ge schied en niet om den wethouder onaangenaam te zijn. RECLAME OP POSTSTUKKEN. Naar „Het Vad." verneemt, zal het kort geding Inznke den Blueband-stonrpel niet Maandag, maar Woensdag te 'a Gravenhage aan de orde zyn. Hetzelfde bind publiceert de dagvaardingen van mr. J. W. Dekker en van mr. Last te 'H-Graven- hage, welke laatste optreedt voor mr. L. 8. G. de Hartog, advocaat van de Hofstede Oud-Bussem, te Huizen. Wji ontleen en 'aan de dagvaarding van mr. Dek ker, die niet optreedt voor een persoon of lichaam bij den boterhandel of de boterprodtictie geïnte resseerd de volgende conclusie: dat het mitsdien der Rechtbank behage, de gedaagde, bij1 vonnis, uitvoerbaar bij voorraad, te veroordeelen om le. onmiddellijk rijn onrechtmatige handelingen als voren omschreven te staken, althans zoodanige maatregelen te treffen, dat deze onmiddellijk wor den gestaakt. 2e. gedaagde te veroordeelen om aan eisoher te betalen een boete van f10 voor eiken dag. welke gedaagde in gebreke mocht blijven met de vol doening van het sub le. gevraagde; 3e. gedaagde to veroordeelen om aan ewohor te vergoeden, allo schaden, koeten en interessen, door hem ter zake voormeld geleden, nader <yp tof maken bü staat en te vereffenen volgens de Wet; 4e. gedaagde te veroordeelen in de kosten van het geding. Mr. Last concludeert: dat zal worden bevolen, dat de gedaagde de boven omschreven bestempeling der aan de post ter verzen ding toevertrouwde stukken, zal doen staken, althans deze bestempeling zal doen staken der van eischeres afkomstige stukken totdat de rechter in het hoofd geding bij in kracht van gewijsde gegane beslissing zal hebben uitgemaakt, of die beslissing is onrecht matig en de gedaagde zal worden veroordeeld om voor het geval de gedaagde niet onmiddellijk naar de uitspraak dan wel beteekenlng van het vonnis de voor het voorzegde doel noodzakelijke bevelen aan de administratie der posterijen geeft, voor lederen dag dat hij hierin nalatig blijft, aan eischeres te be talen een somma van f25 dan wel zooveel minder als de rechter zal billijk achten met veroordeeling van gedaagde in de kosten van het geding en tevens met bepaling van een termijn, binnen welken eische res de hoofdvordering zal moeten hebben Ingesteld. Naar het Ned. Corr. Bur. uit zeer bevoegde bron verneemt, zal wegens de zeer principieele quaestie, welke aan de zaak in haar geheelen omvang ten grondslag ligt. door de betrokken overheid geen be slissing genomen worden over al dan niet handha ving van de handeling om de postzegels op brieven enz. onbruikbaar te maken door middel van oen re clamestempel. alvorens een rechterlijke beslissing na der voor den Staat een richtsnoer zal kunnen zijn voor een verder te volgen gedragslijn. op dit blad ontvangen de num mers, welke vóór 1 October a.s. nog verschijnen, GRATIS. DE UITG. Al wie de troonrede heeft gelezen, zal moeten toe stemmen, dat de enkele regels van commentaar, die wij er in haast aan toevoegden, zoowel de verdien sten als de tekortkomingen van dit staatsstuk, heb ben aangewezen. De toon van optimismq door de regeering aange slagen, de hoop. dat als alles goed gaat het wel beter zal worden, doet een mensch goed. Maar als men gaat kijken wat de millioenennota brengt wordt men niet veel wijzer. De heer Colijn heeft met groote handigheid de cij fers gegroepeerd. Hij heeft wat hier niet paste, daar gevoegd, hier genomen om daar te geven en omge keerd en zoodoende komt hiji tot een sluitende be grooting. Altoos indien het taratata werkelijk mag klinken, dat wil zeggen, als de Kamers het tarief en tabaks- recht slikken. Taratata, tarietaba! Doen zij dit niet of te laat of slechts gedeeltelijk, dan komt er van al dit fraaie balanceeren van in- komsten en uitgaven heelemaal niets en zijn de be zuinigingen ten laste van allerlei salarisposten en cvltureele uitgaven toch niet bij machte om het evenwicht te brengen. We hebben in dit blad, destijds, toen de duurte de bestaande rijkss&larissen onvoldoende maakte, de toeslagen ten zeerste toegejuicht, doch teven* pt Os. tijds dus een poosje voor Prof. Ern. Cassel) op gedrongen deze toeslagen in geen geval te maken tot een vast bestanddeel van de loonen en salarissen, ü-a regeering heeft zich aan den raad van een liaagscL briefschrijver niet gestoord (waarin zij gelijk heaü van haar standpunt, want. zij wordt er voor betaald om het beter te weten) en heeft de toeslagen wel op genomen in de loonschaal. Met het onvermijdelijk gevolg, dat zij thans in alle toonaarden wordt uitge scholden door de menschen die graag 100 pet. meer loon willen houden hij een vorduring van 70 pet. of daaromtrent. Ook dit spreekt van zelf. Ieder is zich zelf het naast en die 30 pet. te veel vonden best hun weg. Maar een regeering kan zoo knap zijn als zij zelf wil, er is toch één ding, waartoe zij niet bij machte is. Te weten geld uit te geven zonder dat zij het eerst beeft ge kregen uit de zakken der burgerij. Deze zeer eenvoudige waarheid vergeten de heeren uit principe. Of wat nog erger is zij houden zich alsof zij zelf de gelden hebben gefourneerd en beschikken er over, alsof het publiek er is voor het genoegen der ministers en ministeries. Sedert jaren is de gang van zaken in de staats huishouding averechts verkeerd. Men zegt niet: „dit bedrug is beschikbaar voor het Staatsbestel en voor algemeene doeleinden en dit bedrag wenschen wij zoo en zoo te besteden". Integendeel. Men zegt: „Wij. regeering, willen dit en dat en nog wat. De kosten ervan zullen zoo en zooveel bedragen, dus, burgerij, betaal!" Men zet, althans men poogt te zetten: de nering naar de tering. Hetgeen in Hagranten strijd is met de oude Neder- landsche opvatting. Dit alles zou nog niet zoo heel erg zijn als de nering even elastiek was als de tering. Als men kon zeggen: We hebben 20 (of 100) millioen noodig voor dit of dat doeleinde, dus zorgt, burgers, dat je zoo veel meer verdient, dat ge dit extrabedrag zonder ongerief naar den ontvanger kunt brengen. Al9 een regeering dit. zoo zeide, zou vermoedelijk de Kamer verstandig genoeg zijn om den Haag- schen geneeskundigen dienst op te schellen om de heeren ministers „ter observatie" haar een gekken huis te laten brengen. Nu zij het niet zeggen, doch alleen maar doen alsof deze uiting van waanzin iets even logisch was aLs een der stellingen van Etiklides, zegt de Kamer kalm „ja" op wat de ministers voorstellen. Gaat de Tariefwet er straks door. neemt men de verhooging aan van de Tabaksbelasting, ook de nog onbekende belasting op luxe vertering en wat' er nog verder zal opkomen in het brein van onze machthebbers. Waar de kosten van het' levensonderhoud 170 be dragen van voor don oorlog is er niet de minste reden dat de begrooting meer dan 170 zou bedra gen van die voor 1914. Natuurlijk ln aanmerking ge nomen bovendien, dat de Staatsschuld rente en af lossing vereiaoht en dat met de toeneming der be volking een normale uibreiding van Uitgaven ge paard gaat Men moge deze redeneering al te eenvoudig noe men - siraplestisch is het modewoord om iets te kenschetsen wat men waar weet te zijn, doch niet als zoodanig wil erkennen tegenspreken, dat zij juist is, kan men niet. Men- heeft de begrootingen van vroeger jaren. Kan nagaan hoeveel de normale stijging der uitga ven heeft bedragen. Men kan nagaan hoeveel dié stijging dus thans zou moeten zijn. En, logisch voort vloeiend uit dit gemiddelde; niet mag overschrijden. Hierbij komt dat alle crisisuitgaven ten 'slotte uit leeningen zijn bestreden met alles wat met eenlg wrijven en schrijven onder dit hoofd kam worden gebracht, zoodat men feitelijk niet eens mag reke nen met het normale gemiddelde accrèa der uit/- gaven per jaa/. Iedereen weet, dat er geen sprake van is, dat deze zeer logische norm onze staatsuitgaven zou kunnen worden aangelegd. Voor oneindig slechter overheidaprostatle op ieder gebied betalen we veel meer relatief 011 absoluut, dan tien jaar geleden. Het kost meer om oen brief van Don Haag naar Delft te krijgen, dan van Londen naar Melhoumo. Een brief 'b morgens op het hoofdkantoor in Den Haag gepost, wordt precies tegelijk bezorgd ln Rot terdam- met een brief, die op hetzelfde moment in de bu9 glijdt doch voor Londen of Parijs is be stemd. Voor hetzelfde geld dat men hier besteedt voor een 3e klasbiljet AmsterdamRotterdam, dus' goed tachtig kilometer, reist men in België in heel wat betere wagens van Luik uaar Osten-del Waarschijnlijk verder! Het afstandje Amsterdam—Haarlem kost vier maal zooveel als hetzelfde aantal kilometers p%er tram in Den Haag (lijn 3) zou kosten. Alles waar aan de Staat zijh handen slaat is duur on wat het ergste is loopt falikant uit. Het besef, dat er uit directe belastingen niets meer is te halen omdat er anders niets zou over blijven voor de ontwikkeling van het economisch leven, is zeer laat, doch tenslotte, toch doorgedron gen tot de regeering. Zijl gaat nu ^robeeren het geld voor haar'uitgaven te krijgen langs indirecten weg. Met het dwaaste aller middelen: invoerrechten, waarbij de geheele bevolking toch altoos het dub bele moet betalen van wat de schatkist ontvangt. De eenvoudige waarheid, dat een importeur het recht verhaalt op zijn afnemers en dat de binneu- landsche fabrikant van dezelfde waar zijn prijs brengt tot vlak onder den bultenlandschen prijs plu9 het recht, is nog niet tot den heer Colijn door gedrongen. Trouwens: 'smans vroegere eigen maatschappij rekent voor benzine in Londen een anderen prijs dan vlak buiten het district. Van zoo'n soort berekening is alles te verwach ten. Ook een „sluitende" begrooting.. A. Reclames. SLEEPT GIJ iederen -dag naar uw werk afgemat en uifcgetput door p5jn In Been rug? JEQI duizenden is dit bet geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Fosteris Rug pijn Nieren Pillen verzaoht en gebeterd- kan wor den. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar woiden zoo dikwijls verwaarloosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van "het gezin kunnen, wanneer emdelyk de oorzaak wordt be grepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdu rende rugpijn is een waarschuwing van nierzwak te, evenals pjjribjke, ongeresrelde urineloozhig en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatisohe pijnen, hoofdphn, vermoeid heid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nleraandoonin- gen het gemakkelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpij» Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te wer sterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Jui9t 'het feit, dat zij alleen en zeker op de niergn on blaas werken, verklaart het groote sucoee van Foeteris Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist-zo ken h f 1.75 per flaoon (geel etiket met zwarten opdruk).

Schager Courant | 1924 | | pagina 10