Ch.H. Th.Schmalz Tandarts Bronkhorst. een BOEKHOUDEB. I benevens Pluche- en Bonlmanfels; LEERLING geen spreekuur. BATIKKEN. Voorloopig geen ineer beschikbaar. Julianadorper [J Paardenlolen. Hendrik Kranenborg Q Trl|nt|e Pranger g Cornelis Jonk, Grietje Prins, Antje KOOIJ, Nan de Jong, Confectie en Manufacturen SCHAGEN R. WAIBOER PZ., Schagerbrug, Zaaitarwe. STRO O. Woensdag 24 Sept. te Schagen een beperkt aantal TE KOOP: een rapport voor te leggen over zfrn. intermunici- palitoit, d.w.z. over betrekkingen rechtstreeks tus- gchen de groote gemeenten van de verschillende landen. Hier is het de Nederlandscho vertegenwoor diger, Prof. Frangois, geweest, die tegen al' te groote i enthousiasme heeft gewaarschuwd, en erop heeft ge wezen, dat men vooral moet voorkomen, dat inter- 1 municipaal werk hiertoe zou leiden dat de Volken bond wordt beschouwd als te vertegenwoordigen de 'betrekkingen tusschen de Regeeringen, en de inter- municipale gemeenschap als te zijn de vertegenwoor diger van de volkeren. Dan is er nog besproken de stichting van een "Internationale Bond tot wederzijd- sche hulpverleening aan de volfcen, die door rampen worden getroffen; het denkbeeld werd toegelicht door den President van het Italiaansche Roode Kruis, die pleitte voor het stichten van permanente organen en het voorbereiden van technische en fi nancieels middelen tot eventueele collectieve hulp verleening aan door rampen getroffen volken. Blijft over de zesde Commissie, die anders geheel een reeks van gewichtige problemen voor zich vond maar nu, wat aangaat de zuiver politieke kwesties, een weinig op den ach;ergrond is gedrongen. Toch is er ook voor haar wel een en anders, dat aandacht verdient; allereerst heeft zij de rapporten van de Mandaatgebieden goedgekeurd, Voorts kreeg zij ter behandeling het nog steeds bestaande geschil tus_ echen Polen en Lithauen, Daarover zou een subcora- r missie worden benoemd, van welke de heer van Lijnden, het Nederlandsche lid dor zesde commissie, rapporteur zou zijn. Maar, toen Lithauen hoorde, dat de belanghebbende Staten niet in die subcommissiën zijn «vertegenwoordigd, is het woedend opgestoven en heeft Verzocht het punt van de agenda terug te ne men. Waarmede het de vergadering, die eigenlijk niet goed weet, wat zij met dit slepende Poolsclv Lithauensche geschil aan moet, geen ondienst heeft bewezen! Trouwens, de vergadering zit reeds ge noeg midden in de politiek. Tengevolge eenerzijds van 't feit, dat in Engeland de nationalisten wat zijn géschrokken door de verklaring van Lord Parinoor dat de Brischte vloot ter beschikking staat van ac_' lies tegen Staten-mi9dadigers, hetgeen men te vèrl gaande vind, en waardoor men Engeland reeds gel wikkeld ziet in conflicten, die het ganschelijk niet aangaan. Anderzijds van het feit. dat er een perspo lemiek is ontstaan tuschen MacDonald en Lord Par~ moor eenerzijds; Dr. Marx en Stresemann anderzijds betreffende de vraag of te Londen al dan niet over de mogelijke toetreding van Duitschland tot den Volkenbond is gesproken. Dit laatste incident is daar om te onaangenamer, wijl het de goede trouw der wederzijdscho woordvoerders in twijfel trekt, en in deze omstandigheden behoeft men helaas wei nig hoop te koesteren, dat nog in deze ziting de toe treding van Duitschland een feit zal worden. Mis schien is het, de beladen agenda van de vergadering ziende, maar beter zoo; men moet niet al te veel in eens wenschen. De derde Commissie, die meer in het algemeen het ontwapeningsprobleem behandelt, heeft ook aan dacht voor de details. De subcommissie uit haar midden, belast met de kwestie van de controle op de particuliere wapen fabricage, heeft een motie aange nomen, waarbij de tijdelijke Gemengde Commissie voor het bewapeningsvraagstuk wordt uitgenoodigd het ontwerp van een internationaal verdrag op to stellen, dat tot basis kan dienen voor de besprekin gen van de eventueele internationale conferentie, en tevens de mogelijkheid te overwegen van het uitnoo- digen van de Vereenigde Staten om een vertegen woordiger to zenden om samen te werken met die tijdelijke Gemengde Commissie. Zij heoft voorts de wenschelijkheid1 uitgesproken om aan de tijdelijke Gemengde Commissie of aan eenige andere, door den Raad benoemde commissie, op to dragen een rap port voor te bereiden over de eigenaardigheden van den wapenhandel. Tegelijk is gepubliceerd het re sultaat van- het onderzoek naar gegevens omtrent den internationalen handel in wapenen. Eenige der eind cijfers mogen hier worden medegedeeld aan de hand van wat daarovor in hot Alg. Handelsblad voorkomt. België voerde in de laatste vier jaren wapenen uit tot een waarde van resp. 37.780.000, 35.000.000, 23,500.000 en 37,660,000 frs.; de waarde van den in voer beliep in die jaren 4,800,000. 5,287,000, 10,000,000 en 11,188,000 frs. De wapenuitvoer van Engeland vertegenwoordigde in diez elfde jaren een waarde van resp. 62/3, 3 4/5 en bijna 4 millioen pond, waarvan telkens iets meer dan de helft naar de dominions; de waarde van den invoer liep in die jaren van 302 tot 180 duizend pond terug. Frankrijk zag in die vier jaren do waarde van zijn 1 wapenuitvoer dalen van 501 millioen tot 111 millioen. frs.; de waarde van den invoer, die in 1920 slechts 7 2/3 millioen en in 1921 10 4/5 millioen bedroeg, steeg in 1922 ineens tot 120 millioen, doch was in 1923 weer gedaald tot 4 1/3 millioen. Voor Nederland worden de volgende cijfers gege- j ven: waarde van den uitvoer in die vier jaren: 2.3. i 3,7, 2.9 en 2.7 millioen gulden; ipvoer: 2.3, 2,8, 3.1 en I 3.5 millioen (bij den uitvoer in Ned.-Indië meege- rekend) Vereen. Staten. Uitvoer: 633. 6,9, 4en 5.1 millioen dollar; invoer 1920: 3 millioen, 1921 2.2 millioen dol lar. Het overzicht, dat behasve de genoemde ledenk hl Het overzicht, dat behalve de genoemde landen nog de Engelsche domions, Argentinië. Brazillië, Chili, Japan, China, Spanje, Servië, Tsjecho-Slowa- kije, Zwitserland en Italië omvat,, berekont de totale waarde van den uitvoer op 139.8 millioen dollar in 1920, 48,4 in 1921 en 42.3 in 1922; den invoer in die zelfde jaren en dezelfde jaren volgens officteele ge gevens resp. op 32.6, 26.9 en 26.9 millioen dollar. Tenslotte verdient het verband van de vergade ring van den Volkenbond mèlding te worden ge maakt, van wat over Oostenrijk en don Volkenbond is besloten. Men weet, dat van de zijde van Oosten rijk in den laatsten tijd klachten werden gehoord over de controle van den Commissaris-Generaal van den Volkenbond, die nog voortduurde, terwijl men in Oostenrijk meende dat het vereischte evenwicht in het budget reeds was verkregen. 'De Raad van den Volkenbond heeft daarover vergaderd in bijzijn van de Oostenrijksche Ministers, van Mr. Zimmerman en van onzen landgenoot, den heer C. E. ter Meulen, als voorzitter van het Financieel-Economiscn Vol kenbondscomité. dat te Woenen een onderzoek in loco heeft ingesteld. De beraadslagingen leidden, al dus deelt men uit Genève mede. tot een volledige overeenstemming, waarmede oók de vertegenwoor digers der Oostenrijksche regeering zich vereenigden n hadden zij traarne wat meer financieele zelfstan digheid reeds terstond verkregen. De door den Vol kenbondsraad thans goedgekeurde regeling opent, zooals mr. Zimmerman zeide. voor Oostenrijk een overgangsperiode tusschen het stelsel van strenge volkenbondscontrole en den terugkeer tot hun vo rige geheele financieele zelfstandigheid. Het bedrag van de normale Oostenrijksche begrooting is v.er- hoogd van 350 millioen goudkronen jaarlijks tot 495 millioen. De Oostenrijksche wensch van 520 millioen is dus bijna vervuld. Daarentegen heeft het finan cieele Volkenbondscomité en thans ook de Raad het onverstandig gevonden, nu reeds de volkenbondscon trole geheel op te heffen, zooals Oostenrijk gehoopt had. Mr. Zimmerman zal dus zijn werk voorloopig; voortzetten, doch het uitzicht wordt geopend, dat in den loop van het volgende jaar, als het evenwicht in de begrooting blijkt te kunnen worden gehandhaafd, en indien het bezuinigingsprogramma ook verder wordt uitgevoerd, en tevens de algemeene economi sche toestand vertrouwen inboezemt., mr. Zimmer- man's controle kan worden beëindigd. Bovendien be staat het voornemen, dat gaandeweg het toezicht van nog slechts zal behoeven betrekking te hebben op dé Mr. Zimmerman op Oostenrijk, financieel beheer groote lijnen ervan en niet meer op ieder détail. Het rapport van het financieel volkcnbondscoraité verklaart, dat de economische crisis, oio Oostenrijk gedurende het voorjaar heeft geteisterd, thans groo- tendeels voorbij schijnt te zijn. Het financieele comité' eo mr. Zimmerman in zijn rede spraken den wensch uit, dat buitenlandsche gelden thans de ontwikkeling van de Oostenrijksche handels- en bedrljfsonderne- mingen zullen komen bevorderen en dat vrijhandels betrokkingen tuschen Oostenrijk en de naburen ver der tot ontwikkeling van het economische leven zullen bijdragen. Mr. Zimmerman, wiens moeilijk werk ook nu van alle zijden ondubbelzinnige blijken van waardeering ondervond, heeft in een door hem toegestaan interview zijn voldoening geuit over de genomen beslissing. Hij heeft nog eens op den voor grond gesteld hoe onverantwoordelijk het ware ge weest, om Oostenrijk in deze phase van herstel ge heel zonder controle te laten; zijn ervaringen heb ben daarbij medegesproken, Het volledig slagen van het Volkenbondswerk in Oostenrijk is bedenken wij dit toch vooral voor geheol do wereld van te veel bolang. Het is een werk, dat'eigenlijk een ge heel nieuw geluid in de internationale samenleving vertegenwoordigt. Het wordt, zij het ook op eenigs- zins gewijzigden grondslag, in Hongarije voortgezet; een terugvallen van Oostenrijk zou reeds dadelijk op Hongarije een slechten invloed uitoefenen, en de be moeiingen van den Volkenbond op dit zoo nuttig en zoo vruchtbaar financieel-economisch gebied beper ken. Dat men in Oostenrijk de controle van een bui tenlander. ongeacht wie deze is, ongaarne langer ziet voortduren dan men noodig acht i9 begrijpelijk, maar onze Oostenrijksche vrienden moeten dan maar niet uit het oog verliezen, dat hun eigen, bijna licht zinnig financieel beheer oorzaak is geweest, dat zij zich in arrenmoede tot den Volkenbond moest wen den en diens voorwaarden aannemen. De samenwer king overigens, die inj deze moeilijke omstandighedlen, tuspchen Zimmerman en Mgr. Seipel bestaat en steeds is blijven bestaan, moge tot voorbeeld strek ken niet alleen voor vele politici in groote landen, maar ook in kleine lAnden. waar men zich over vraagstukken van heel wat minder beteekenis dan de saneering van Oostenrijk is, opwindt op oen wij ze. die in het gemeenschappelijk arbeiden yan deze beide mannen gelukkig niet wordt weergevonden. M. paanoaaaoaoa Den 23sten September ho- U pen onze geliefde Ouders (J en U hunne 30-jarige Echtvereeni- n ging te herdenken. Dat zi] nog U lang gespaard mogen blijven, Q is de wensch van hunne lief- n hebbende Kinderen. U Mf A. Krouwel-Kranenburg. Q J. H. Krouwel. Annie Kranenburg. Abram Kranenburg. Breezand, Sept. 1924. Heden overleed, na een langdu rig en smartelijk lijden, onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van 66 jaar. Uit aller paam, Wed. T. JONK-Hartman Zeist, 19 Sept. 1924, Torenlaan 34. Heden overleed zacht en kalm. onze innig gelietde Echtgenoote, Moeder. Behuwd- en Grootmoeder in den ouderdom van 63 jaar en 9 maanden. Uit aller naam. A. KOORN. Kindereu, Behuwd- en Kleinkinderen. Schagerbrug. 22 Sept 1924 Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig smartelijk lijden, onze innig geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgrootmoeder Wed. J. CORNELISSEN Hz., in den ouderdom van 74 jaar en 9 maanden. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Breezand.Koningsweg, 22 September 1924 Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer in den oudèrdom van 63 jaren. Namens de Kinderen en Kleinkinderen. Barsingerhorn, 20 Sept. 1924. INTERC. TELEf No. 15 INTBRC. TELBP. 15 vraagt beleefd Attentie voor zijn SPECIALE ETALAGE in Pelterijen. U i 1W 'Mlt J ,l l BaBMBWagBMMMMBBMB Hiermede onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden. A. KEESMAN. E. KEESMAN—Keetraan. Wieringerwaard. Sept. 1924. biedt aanprima gekeurde en ongekeurde TEVENS ALLE SOORTEN Desverlangd THUIS BEZORGD. Donderdags aanwezig te Schagen is „De Beurs" of tij Igesz. ol gevorderd Leerling gevraagd, bij J. HAGENAAR, Bakker, Dirkshorn. Bij voldoende deelname, zal gehouden worden, een CURSUS in gewoon Batikken en lnlandsch Batikken. Aanmelding vóór 10 Octoberbij M. DE BOER—Korvcr, Spoor straat, Helder. J. GB00T, Schagerwaard Nog af te geven Verkrijgbaar bij den Penning meester C. KANT, Julianadorp. pl,m. 2 snees Ie veld slaande friescbe Worlelen, pl.m. 2 snees Marklbielen, pl.m. 5 snees Blauwe- en Elpenhelmer aardappelen. Te bevragen bij L. SMAK. Winkel. Aan de Coöperatieve Verbruiks- vereeniging „DE TIJDGEEST" te Winkel wordt gevraagd Sollicitaties schriftelijk te zen den aan den Secsetaris M. KOORN, Westerweg, Nieuwe Niedorp.

Schager Courant | 1924 | | pagina 3