De Winkelweekfeesten. Plaatselijk Nieuws. Dinsdug 23 Seplcmber 1924. 67ste «leergang. No. 7507. TWEEDE BLAD, Binnenlandsch Nisuwft. NOOROSCHAHWOUDE. I Ten lokali van den heer J. de Bakker verga ,„rd» de af deeling Heer-Hugowaard en omstreken van den Bond van Xod. Onderwüzars. Vadt de vergadering was geopend en do notulen vmtgesti'W, werd meegedeeld, dat ten spoo- dSreti' de ouderoomnussios zullen worden aangiv ma reven ten einde in ondorwyszakrm contact met elkaar té houden en te verkrijgen. De propagan da zal binnenkort worden ter hand genomen Ingestemd werd met het protest, diat m <io ver- naderingen van hét Comité van Zes, zat woorklin- ken teg°n de salarisverlagin, 't verlengen van dien arbeidstijd en de verslechteringen in de Pensioen wetten Een congres tegen al die verslechteringen „ai op °-5 October te Den Haag worden^ gehouden. Breedvoeiic werd van gedachten gewisseld over het Herhaiings- of Vervolgonderwijs. In Noord- scharwoude ic de zaak reeds beklonken, doordien do raad besloot het weer te houden en een beloo- nin^ van f 1.50 voor het hoofd en f 1.25 voor de andere leerkrachten te betalen. Betreurd werd, dat dit onderscheid weer is gemaakt, daar het j hoofd geen extra-werkzaamheden moet verrichten. Bovendien wordt de onderwijzeres alleen het on derwijs in nuttige handwerken opgedragen, waar van toch ongetwijfeld mag worden verondersteld, dat ZÜ van dat vak wel evenveel' zal weten als 'het hoofd. Helaas moest de vergadering weer voor do zoo veels te maal constateeren, dat ca* nog zeer oudor- wetsche denkbeelden bestaan bij autoriteiten ten aanzien van de beteekenis van het hoofd, ^der school in vergelijking van d;e andere onderwijskrachten. Ais gevolg van die denkbeelden meende de ver gadering, was het, dat van de 12 wekelijkschel lesuren er 10 moesten worden gegeven door hot hooft!,' 2 uur (handwerken) door de onderwijzeres, j terwijl de derde leerkracht, die, gezien zijn sala ris. toch ook wel in aanmerking kwam om er iets bij te kunnen verdienen, niets kreeg. Officieus werd meegedeeld, dat in Oudkar9pel allen, die in aanmerking wenschten te komen, voor een benoeming werden voorgedragen. In Heer- hugowaard wordt het vervolgonderwijs beurtelings aan een der scholen gegeven en komen alle leer krachten er voor in aanmerking. Voor Zuidsohar- woude wordt gehoopt, op een behoorlijke boloó- ning voor aJl'e daarvoor in aanmerking komend, leerkrachten. Besloten \vord ©en nieuwe contributiereg'eling te ontwerpen, ook rekening houdend met het thans aangenomen voorstel, dat ieder lid in Ondersteu ningskas en Weerstandskas per jaar voor f 1 bij draagt. Bij de behandeling van het punt voorstellen voor de Alg. Verg. werd er op gewezen, hoe noodzake lijk het is een andere richting in te slaan bij het geschiedenis-onderwijs en daarbij aan te kweekeiw een geest van internationalisme naast en boven een verstandige vaderlandsliefde. Door den voorzitter worden deze ideeën nadei toegelicht om ten slotte oen voorstal in te dienen voor de Alg. Verg., waarin deze het Hoofdbestuur opdracht geeft een leesboek samen te stellen, en desgewenscht voor rekening van den Bond uit te geven. Met algemeane stemmen aangenomen. Bij de bespreking: over het Rapport ^ovor heb U.L. en de onderwijzers bij_ dat onderwijs, gaf de vergadering als. haar meening te kennen, dab de salarieernig der U.L.O.-onderwijzers dezelfde be hoort to zijn als die bij het G.L.O., met dier* verstande, dat ook de bijacten, die de onderwijzer bij het G-.L.O. bezit, worden betaald, als er geen les in wordt gegeven. Besloten werd, een afgevaardigde te zenden naar do anti-oorlogsmeeting. Als zxxJanig werd aan gewezen mej. A. J. Wouda te Noordscharwoudo^ Van het H. B. van den Bond was een schrijven, ingekomen, waarbij werd meegedeeld, dat oen ^ehoolgeldregeling moot worden toeepasr, zooals ze bestaat en dat gezinsreduotie voor messrde-'e kinde ren meet worden gegeven, als de gemeenteraad dien kinderaftrek nog niet uit de vero.dsning h eft ge schrapt. Inlichtingen zullen worden ingewonnen, of dit in de verschillende gemeenten van heit ressort geschiedt. Daarna sluiting. HOOGWOUD. Het was rijdagavond, toen ik mij opmaakte, om naar Floralia tc gaan. De avond van de loden van deze vereeniging die in oen bloeienden toestandi ver keert. dank zij het vol-ijverige bestuur met hun onverraoeiden secretaris. Er was reeds vroeg een ongewone drukte rondom do zaal van den heer Mcdder en een ieder haastte zich om een goede zitplaats machtig te worden. De voorzitter, Burgemeester Breebaart, oponde en heette de aanwezigen allen welkom, in het bij zonder de juryleden Dr. G. O. van Balen Blan ken te Spanbroek, U. G. Dorhout te Hoorn on Dr. R. van Leijden te Abbekerk, welke do win naars zullen aanwijzen van den vreedzamen too- neelwedstrijd. Er zijn fraaie planten, ingezonden, aldus spreker, evenals huisvlijt,werk. Van heinde en ver zijn inzen dingen binnengekomen, zoodat deze af drieling een uitgebreide attractie biedt. Als proef is di©zo inzen ding op de bovenzaal ondergebracht. De commissie leden voor de verschillende bekroningen hadden dan ook een moeilijke taak, doch hét zijn gerouti neerde menschen. Een woerd van dank aan den secretaris, Da. Spaargaren is hier op zijn plaats voor de vele en goede voorbereidingen. Het programma van# heden geeft aan een tooneelwedstrijd tussohen drie too- neclvereenigingen, waarvoor beschikbaar zijn go-- steld; le prijs verguld zilveren medaille. prys zilveren medaille en 3e prijs verguld bronzen me daille. Tevens is er voor den publieksprijs beschik baar gesteld een prachtigen bloemenmand. .Hierna las de voorzitter de verschillende bekr<> ningen voor, welke reeds in ons blad vermeld zijn en wenschte de aanwezigen een genoeglijken en aangenamon avond. Allereerst werd onze aandacht gevraagd voor d& tooneelvoreeniging „Do Hoop" van Aartswoud, wel ke opvoerden „Blinden onder ons", toonedspel in één bedrijf door Massimnof. Deze was niet geluk kig .geweest in do keuze, waardoor het spel ook slechts middelmatig was te noemen. Ten tweede trad op de vereeniging „Nieuw Le ven" van Dirkshorn, met „Vaders Verjaardag*', tooneelspel in één bedrijf door Inte Onsman. Een zeer eenvoudig, maar mooi stuk, hetgeen natuurlijk werd uitgebeeld. Ten derde kregen wo de vereeniging „Vrienden kring" van Sint Maarton. met „Jochem Pezel, wat ben ie voor oen ezel", blijspel naar Fiits Reuter. Dit wekte do lachspieren op, want Jochem was onverbeterlijk. Hierna kon liet publiek de uitverkorene op hot stembiljet zetten on werden deze opgehaald ©n door drie dames gecontroleerd. Niet lang behoef de men te wachten, toen Dr. Van Balen Blanken als rapporteur den uitslag zou bekend maken. Er was eenige spanning in de zaal Allereerst deelde spreker, mee, dat de punten werden gegeven voor rolkennis. uitspraak, uitbeelding, samenspel en re gie. Het maximum te behalen punten wa3 45. Voor rolkennis ten hoogste 5, voor <fe anderen ton hoog ste 10. Door „De Hoop" van Aarts woud werden be haald 30 9/10 punt; „Nieuw Leven" to Dirkshorn '10Va punt; „Vriendenkring te St.-Maarten 321/4 p.; le prijs al zoo Dirkshorn; 2o prijs Sint Maarten en derde prijs Aarts woud. 0t> gepaste wijze werden do verschillende me dailles. uitgereikt aan de vertegenwoordigers der vereenigingen. Hierna werd door den voorzitter bekend gemaakt, 1 dat er 120 stembiljetten waren ingeleverd, waar van Aartswoud 18. Dirkshorn 65 en Sint Maarten er 37 op zich vereenigdon De publieksprijs viel dan ook ten deel aan Dirkshorn, die dan ook wel- I verdiend uit den «strijd kwam.. Het publiek had dan ook hiermee uitspraak ge daan in overeenstemming met de jury. In de pauze hebben wij van de uitnoodiging ge bruik gemaakt om de verschillende inzondingen en planten in oogenschouw to nomen en we moeten eerlijk erkennon, do voorzitter zei niet te veel, dat het prachtige planten waren en dat du huisvlijt vooruit gaat. 011 er wezen mag. Nuttige on fraaie handwerken in ruime keuze. Hierin valt nog als een bijzonderheid vermeld het ingezondene van een blind meisje uit Barsingerhorn. Houtsnijwerk, tee- kenwerk, knutselwerk, enz., enz.,, te veel om op te noemen en oen kijkje overwaard. De Floralia is wederom goed geslaagd. SPOORWEGEN EN POSTERIJEN. Met insteming van den minisier van financiën zijn met de Nederlandsche spoorwegen onderhande lingen gevoerd omtrent eene regeling, waarbij zij volledige vergoeding zullen ontvangen voor alle ten behoeve van de posterijen gepraesteerde diensten, waartegenover de spoorwegmaatschappijen voor een hc-ogere afschrijving zullen zorgen dragen. De betreffende overeenkomst zal 1 Januari 1925 in werking treden en de geheele vergoeding is gesteld op 6 millioen gulden. In deze vergoeding zijn begre pen het aandeel in de porten der postpakketten, die door dc spoorwegen vervoerd worden, volgens arti kel 9 der Pakketpostwet, de kosten voor het doen loopen van nachtposttreinen Amsterdam-riRoltordam v.v., de kosten voor het postvervoer over locaalspoor- wegen en door de Nederlandsche spoorwegen geëx ploiteerde tramwegen, enz. GEEN TEKORT AAN MEEL IN DEN A-S. WIN TER. Naar aanleiding van berichten omtrent een drei gend tekort aan meel en een stijging van de prijzen, deelt de Nederlandsche Vereeniging van Meelfabri kanten aan hei Haagsche correspondentiebureau mede, dai de stijging in de prijzen van granen ver oorzaakt is door het late binnenkomen en gedeelte lijk mislukken van de Europeesche oogsten en het ontbreken van Russische aanvoeren door den ont redderden toestand in dat land. Waar verder beweerd wordt, dat/ de prijs in Neder land boven de wereldpariteit zou staan, meent zij zeer beslist dit te moeten ontkennen. Was dit zoo, dan zouden door het initiatief van den Nederland- schen invoerhandel en de Nederlandsche bakkerij reeds lang inkoopen zijn gedaan in de z.g. lager staande buitenlandsche markten en bovendien zou den stoomende partijen buitenlandsch meel grif koo- pers moeten vinden. De vrees voor een tekort in' den as. winter acht zij ongegrond. Het is een feit. dat de maalcapaciteit in Nederland veel grooter is, dan de behoefte. Na het inwinnen van inlichtingen is haar gebleken, dat de fabrikanten nog nagenoeg hun geheele productie voor de wintermaanden November/Februari beschik- i baar hebben en dat er, evenals altijd, voldoende 1 voorraad voor directe levering aanwezig is. Mocht het gerucht, dat gisteren ter Am9terdamsche beurze liep, dat de wethouder De Miranda plannen j heeft, de meelvoorziening voor de gemeente Amstcr- dam voor den a.s. winter weer ter hand1 te nemen, waarheid bevatten, dan is de Nederlandsche maal- industrie er zeer beslist van overtuigd, dat dit een overbodige maatregel is, daar van oen tekort geen sprake kan zijn, Bovendien zou een, zoodanigen maatregel oen «root J risico met zich medebrengen. Wij moeten niet vergeten, dat wij met de tegen woordige larweprijzen op een vrij hoog niveau zijn aangeland zegt de vereeniging en mochten de goede ooestberichten uit Argentinië. Australië en In. dië aanhouden, dan kon zich het geval wel weer eens voordoen, dat die aankoop op dit moment een groot verlies voor de gemeente Amsterdam zou mee brengen. Wat betreft de mededeeling, dat het „Zeeuwsche tarwebloem" reeds 28 gulden kost. zij opgemerkt, dat deze bloem alleen wordt gebruikt voor de ban ketbakkerij en dus geen invloed heeft op de prijzen van het brood. EINDE ZOMERTIJD. De minister van binnenlandsche zaken en land bouw heeft aan de gemeentebesturen verzocht, er j op toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare j door het gemeentebestuur beheerde klokken van 5 Oct. 3 u. 's morgens af weer in overeenstemming zijn met de tiidregeling van den middelbaren zonnetijd 1 van Amsterdam welke dan aanwijst 2 's morgens. VALSCHE RIJWIELBELAST1NGPLAATJES. Na een uitgebreid onderzoek is het den ambtenaar der dir. belastingen en de politie te Soesterberg mo_ gen gelukken in het vliegkamp aldaar een militair, werkzaam bij de Luchtvaartafdeeling, aan te houden die in het bezit was van een valsch rijwielbelasting- merk. Bedoelde militair heeft bekend hetb elastingmerk zelf te hebben vervaardigd, in de Rijkswerkplaats der Luchtvaartafdeeling aldaar. DE ALKMAARSCHE ONTZETVEREENIGING. In een Vrijdagavond druk bezochte en dikwijls zeer rumoerige vergadering der Alkmaarsche 8-Qctohér- Vereeniging is met 182 tegen 79 stemmen besloten de motie van 8 September te herroepen en dus de ver eeniging op te heffen en een nieuwe vereeniging op te richten, waartoe ook de R. K. Alkmaarders toe treden. Deza ontbinding gaat echter alleen door, indien een voldoend aantal Roomsch-Katholieken toetre den. De burgemeester van Alkmaar verdedigde bij den aanvang der vergadering uitvoerig zijn stand punt. Het oude bestuur blijft nu aan. LOTERIJEN. De minister van justitie vestigt opnieuw de aan dacht van de burgemeesters op de noodzakelijkheid van nauwkeurig en streng toezicht op de nalevmg van de voorwaarden, gesteld bij vergunningen, door de Koningin tot het aanleggen van loterijen verleend. Met name heeft dc minister het oog op het gemeen lijk bij elke vergunning gestelde voorschrift betref fende het percentage van de nominale waarde van de geplaatste loten, dat voor het doel van de loterij moet worden aangewend, en het verbod van aankoop van prijzen en premies bij leden van het bestuur. DIRKSHORN. In den door de Floralia-vereeniging te Hoogwoud! uitgeschreven tooneelwedstrijd behaal 'e do Toon wel ver eeniging „Nieuw Leven alhier den len prijs van de jury, benepens den publieksprijs, met de opvoering van „Vader's Jaardag". Reclames. Het zekerste en eenvoudigste geneesmiddel teg,s galzucht slechte spijsvertering en verstoppi/W vindt vil' in Foster's Maag-pillen. Zjj ziin het zachl Rtrktnde laxeermiddel, waaraan iedereen nu et dan behoefte b eeffc. Zij staan de natuur bü en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Pijjs p„r flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apo theken en drogistzaken. Terwijl wij. dit overzicht van de bovengenoemde feesten neerschrijven, is een groot deel daarvan ach ter den rug en het bereikte resultaat stemt tot volle tevredenheid. Het doel van deze Winkelweek-feesten: Schagens nijvere winkelstand meer bekendheid nog te geven, haur prestaties op allerlei gebied nog ster ker naar buiten te doen uitspreken, is volkomen be reikt. Immers door het vrij goede weer begunstigd, is 't bezoek aan onze gemcento gedurende de twee eer ste dagen groot geweest. En waar onze zakenmenschen onze winkeliers, allen, zonder uitzondering, een ieder op zijn terrein, zijn best had gedaan, aan vinding rijkheid, goede smaak een fijnen zin had gepaard, was een algemeen zeer te roemen geheel verkregen, n.I. een groot aantal winkelétalages die men zien mocht. En het is dan ook geweest met groote belangstel ling dai honderden zich verdrongen voor de verschillende étalagevensters om te kijken maar ook om te spieden naar de verschillende zoekkaarten die in de étalages verborgen waren. En de schat van cadeaux als prijzen hieraan verbonden, hebben zeer zeker het hurtne wel bijgedragen om deze belang- telling te vergrooten en aan te moedigen. Maar laat ons nu het afgewerkte programma eens nagaan. En dan had te 1 uur Zaterdagmiddag de Feestopening plaats in het Noordhollandsch Koffie huis van den heer L. Zwaag, waar tegenwoordig waren 't eere-comité, feestcomité, enkele raadsleden en de gemeentesecretaris. De openingsrede werd uitgesproken door den heer Ch. H. Th. Schmalz, voorzitter van het feestcomité, die hartelijk welkom heette den heer Cornelissen, burgemeester, den heer Trapman, wethouder en den heer Hopman, het oudste raadslid en hun dank bracht voor de welwillendheid zitting te willen ne men in het eere-comité. Ook de dames- .en heeren juryleden, de dames Cornelissen, Breebaart en Hop man en Schoort- en de heeren Cornelissen, K. Bree baart Dz. en Jb. Koster, worden hartelijk welkom ge- heeten en spr. wijst er op dat deze geen gemakke lijke taak zullen hebben. Voorts worden welkom ge- heeten de heeren gemeenteraadsleden, de gemeente secretaris, de dames en heeren van het onderwijzend personeel, kortom allen, die door hunne aanwezig heid hier blijk van belangstelling gaven. En spe ciaal heet spr dan nog den heer Jb. Koster welkom, als oud-voorzitter van de Winkeliersvereniging. Wat de beteekems van de Winkelweek betreft, spr. verwijst naar de mooie en duidelijke omschrijving, die de heer M. Visser daarvan in de feestcourant heeft gegeven en waarvoor spr. hem hartelijk -dank zegt. Aangemoedigd door het groote succes met de mooie etalages tijdens de Jubileumfeesten verleden jaar en tevens naar aanleiding dat twee plaatselijke vereenigingen jubilee-ren, n.1. de Harmonie en de Harddraverijvereeniging, heeft do Winkeliersver- vereeniging (Schagen heeft geen Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer), gemeend dit feest te moeten arrangeeren, teneinde het verkeer in onze gemeen te bevorderen. Het is de commissie daarbij gelukt een programma samen te stellen welker afwerking dan aanstonds zal beginnen. Spr. dankt den burge meester voor de welwillende wijze waarop de com missie in de gelegenheid is gesteld haar plannen ten uitvoer te brengen, ons geacht gemeentebestuur voor den flinken finantieelen steun, kortom allen die hun medewerking hebben verleend. Spr. hoopt dat ook tijdens de feesten die krachtige steun en medewerking van de aanwezigen en van de geheele burgerij zich zal blijven voordoen en stelt voor een dronk te wijden aan het welslagen van ons feest. Daarna werd het woord gevoerd' door den heer Jb. Koster, burgemeester van Callantsoog, jurylid, die als oud-voorzitter van de Winkeliersvereniging met gToot genoegen had kennis genomen van /le plannen dier vereeniging, die van vandaag af, tot het laatste uur van het feest er getuige van hoopt te wezen om te zien wat er onder den tegenwoor- digen voorzitter door de Winkeliersvereniging is tot stand gekomen. Spr. uit den wensch, dat het weer gedurende het feest gunstig zal blijven, en dat de winkelweek de resultaten zal geven die men zich ervan voorstelt. Spr. wijst er op hoe goed het is de neringdoenden eens wakker te schudden en te doen uitkomen dat er voor elke soort handel hier in Schagen plaats is. Daartoe is do winkelweek de juiste weg. Spr. wijst er echter op dat de plaatse lijke handel zich niet blind moet staren op de directe resultaten in deze vier feestdagen. Om zaken ie doen is het noodig dat de plaats zich bekend maakt en spr. gelooft wel dat dit de gemeente Schagen zal gelukken, maar na het feest zullen de profij ten grooter wezen dan gedurende de feestdagen. Spreker eindigt, met de hoop uit te spreken, dat het feest goed zal slagen en/ dat de resultaten zullen zijn als spreker ervan verwacht. (Applaus.) En nadat een glas gedronken is en nog wat gezel lig is gepraat, is het oogenblik daar, dat de kinder feesten aller aandacht vragen. Wij kregen eerst onder leiding van den heer W. Nieman kinderzang op het schoolplein en het klonk daar heel goed. Toen een rondgang met de kleinen door de ge meente, met de Heldersche muziekvereeniging Winnubst voorop en dat reeds gaf een groote gezel ligheid en beweging. En toen namen in verschil lende straten de kinderspelen een aanvang en het was ook hier dat Winnubst voor populaire muziek zorgde. Van allerlei spelen zijn er gehouden en als men lette op het telkens opstijgend gelach en ge juich, amuseerde zich jong en oud uitstekend. Van de uitslagen kunnen wij niets meedeelen, de commissieleden konden ons in dat opzicht niet van dienst zijn. 's Avonds zou er op de Marktplaats in een daar voor geplaatste keurige tent een zanguitvoering van Euphonia plaats hebben. Dat ging echter niet door, de directeur de heer Pielage kwam te laat voor' den trein in Haarlem en Euphonia was, verstoken van haar leider, niet in staat om te zingen. Voor het feestcomité, voor het publiek een teleurstelling, maar niet minder voor het bestuur en de leden van Euphonia, die door het wegblijven van hiyj directeur in hooge mate waren gedupeerd. Maar niet getreurd, zegt het liedje, want onze Gymnastiekvereeniging met haar kranigen directeur, den heer S. Keesman, was present en verschillende nummers, als: Oefeningen met verlichte knotsen, dansen door meisjes, standen, brugoefeningen, ga ven in hun keurige uitvoering alle reden tot een enthousiast applaus. En het was ook hier alweer Winnubst dat ingreep, om de blijmoedigheid, de echte feeststemming, er in te houden. En Schagen's feestcomité kan dit coit>s niet dankbaar genoeg zijn voor de zoo uitnemende wijze waarop deze vereeni ging in haar onuitputtelijke bereidwilligheid steeds paraat was. Een driewerf hoera voor dat corps en zijn kranigen directeur, den heer Schenkels. Verschillende deelen onzer gemeente waren ver licht, illuminaties waren ontstoken, het was in één woord vol reuring en leven in onze plaats. Wij moeten eerst nog meldjng maken van de in werkingstelling van de fontein in het plantsoen bij de Molenstraat. Als er een buurtcommissie is die gewerkt heeft, dan is het wel deze. En wij begrij pen het volkomen, dat de heer Berendz, de voorzit ter, met groote blijmoedigheid Zaterdagmiddag in zijn rede van de verkregen resultaten gewaagde. En het feestcomité mag deze buurtcommissie wel dank baar zijn voor haar krachtige hulp en het was de heer Schmalz, haar voorzitter, blijkbaar een genoe gen daarvoor bij deze fonteinopening te kunnen getuigen. Het was een aardig moment toen ln tegen woor- 1 digheid van den Burgemeester, feestcommissie en vele anderen na de gehouden speeches, de eerste stralen omhoog spoten. En hier mag zeer zeker wel voor den heer Bol een woord van hulde ge bracht worden voor zijn Ijverige bemoeiingen in deze. En 's avonds was het allerliefst in dat gedeelte onzer gemeente, een verrassend effect als met do verlichting door de firma Schaafsma aangebracht, werd verkregen. En het was onder groote feest- i vreugde dat deze eerste dag zijn einde vond. Zondag was het de Festivaldag, geheel gearran geerd ter eere van onze Ilarmoniekapel, die dit jaar haar 55-jarig bestaan mocht herdenken. En waar onze Kapel hier populair is, Schagen en haar feesten zonder onze Harmonie niet te vieren zyn. spreekt het vanzelf dat nu onze Kapel zelf feest vierde, men algemeen, zijn best wilde doen om dit te doen slagen. Deze feestdag begon met de officieel e ontvangst van de besturen der muziekverenigingen door Eere comité en Feestcomité ten Raadhuize. En hét was daar dat onze Burgemeester, de heer. J. Cornelis sen de volgende rede uitsprak: Mijne heeren, Met een enkel woord wil ik U. namens het Bestuur dezer gemeente, van harte welkom heeten. Het is, dunkt mij, een goede gedachte geweest van een aantal ingezetenen dezer gemeente. Schagen, de feesten te geven, die gisteren begonnen zijn en die wij nog eenige dagen in opgewektheid met elkander hopen te vieren. Toen wij verleden jaar op zoo pret tige wijze het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin met ons allen gevierd hebben, meen ik al vele stemmen gehoed te hebben, die zeiden: I „Zoo'n feest moesten wij hier vaker hebben." Ik ben overtuigd, dat ook deze feestelijkheden uitnemend zullen slagen'. Ik behoef U niet te zeggen, dat zij wel vaart in de gemeente zullen brengen, vooral aan den handeldrijvenden middenstand, de klasse, die in zoo hooge mate samenhangt met den voorspoed en den bloei van Schagen.' Wij hopen, dat duizenden uit onze omgeving naar Schagen zullen opkomen en in zullen zien, zoo zij dit niet reeds deden, dat dezo plaats bij uitnemendheid hun centrum is en de ge meente, waar zij op zoo uitstekende wijze hunne in koopen kunnen doen. Maar er is meer. Het is in dit jaar 55 Jaar geleden dat onze Harmoniekapel werd opgericht en al dien tijd heeft dit gezelschap zijn best gedaan, vroolijk- heid, in de gemeente te brengen, waartoe het geen gelegenheid liet voorbij gaan. Wij kunnen ons Scha gen niet zonder muziek denken en bij muziek den ken wij iil de eerste plaats aan deze jubileerende vereeniging. En wat zou Schagen zijn. zonder de Harddraverijvereeniging „West-Friesland", die dit jaar herdenkt, dat zij 40 jaar geleden tot stand kwam? Ik geloof dat geen ingezetene van deze of een omliggende gemeente, de harddraverijen zou willen missen, die, ik mag wel zeggen een zekere ver- maarheid. hebben gekregen. Aan deze beid6 vereenL gingen dus de hartelijke gelukweiischen van het I gemeentebestuur en grooten dank voor alles, wat zij voor Schagen in den loop der jaren deden. 1 Besturen der muziekverenigingen, die hier uit de j omliggende plaatsen en zelfs van verder, tot ons ge* komen zijt, U roep ik ten slotte het welkom toe. Mo- ge gij dezen dag met opgewekte muziek vervroolij ken en de prettigste herinneringen aan onze plaats met U naar huis nemen. Ik heb gezegd (Applaus). De heer J. W. Govers, voorzitter van de feestvie rende vereeniging, Schagen's Harmoniekapel, heet daarna vertegenwoordigers van de aan het festival deelnemende' muziekcorpsen hartelijk welkom, ver wacht van deze deelname het succes voor het festi val en spreekt de hoop uit, dat de corpsen straks met de aangenaamste herinneringen aan ons festival Schagen zullen verlaten. Spr. wijst er op, dat thans herdacht wordt het vijfenvijftigjarig bestaan van Schagen's Harmonie, een tijdperk waarin zij voor- en tegenspoed heeft ondervonden en gedurende wel ken vele directeuren hun staf hebben gezwaaid On der dat aantal directeuren waren vele goede direc teuren en spr. brengt dan in de eerste plaats hulde aan d% nagedachtenis van den eminenten directeur den heer Schouten, die aan Schagen's Harmonie een schat van muziek heeft nagelaten. Spr. wijst voorts op het feit, dat de hier tegen woordig zijnde heer Otto, de 2e directeur van Scha gen's Harmonie gedurende 14 jaren onafgebroken als directeur zijner vereeniging is opgetreden. Spr. heet den heer Otto hartelijk welkom en hoopt straks op het feit. dat de heer Otto heden zijn 50-jarig diri- genschap herdenk, nader terug te komen. De heer Dol, de tegenwoordige directeur, geeft zich tjians met hart en ziel aan zijn directeurschap en spr.' uit den wensch dat een groot succes voor onze Harmonie daarvan het resultaat mag zijn. Vervolgens brengt spr. dank aan den Edelachtbaren Heer Burgemees ter voor de woorden van welkom zooeven gespro ken, aan het gemeentebestuur van Schagen. voor het beschikbaar stellen van de raadzaal tot deze ont vangst, aan de feestcommissie voor de groote mede werking, aan de-dames-juryleden voor haar oordeel over da vaandela Spr. wijst voorts op het vele, dat de heer J. Rogge veen. oudMid van de Harmonie, heeft gedaan, en eindigt tenslotte met de beste wenschen te uiten voor het welslagen van het festival. Applaus. Spr. deelde voorts nog mede. dat de Oranje-Harmo nie van den Helder om principieele redenen niet tegenwoordig kon zijn en dat „Kunstzin" van Julia- nadorp door ziekte van enkele leden verhinderd, was. De Oranje-Harmonie zal nu Dinsdagavond hare nummers doen hooren en daarvoor zal haar een r herinneringsmedaille worden uitgereikt.- i Het was op voorstel van den Burgemeester, dat allen een dronk wijdden aan het algemeen welsla gen der feesten. In onze gemeente was het in *dien tusschentijd druk geworden. Zoo nu en dan trok een corps onder het spelen van een opgewekte marsch naar het mid delpunt, onzer marktplaats. Te ongeveer 1 uur had dan de gezamenlijke feest zang plaats. Het aardige lied was door den heer Joh. W. Govers gedicht, terwijl de heer P. Swager te Am sterdam het op muziek had gezet. De gezamenlijke feestmarsch volgde en alles klonk uitstekend. Het vaandeldéfilé trok niet minder belangstelling en na keuring der jury zoowel van vaandels als in strumenten, werd door de dames Cornelissen, Hop man en Schoorl de zilveren lauwertak toegekend aan „Onder Ons" te Dirkshorn. Aan elke vereeniging die deelnam, en dit waren er elf, één was door ziekte harer leden verhinderd, werd een herinneringsmedaille uitgereikt. En dé voorzit ter van de Harmonie, de heer Joh. W. Govers, sprak elke vereeniging in een aardig speechje toe. Achtereenvolgens namen de elf vereenigingen hun plaats in de muziektent in en liefhebbers van goede muziek hebben hun hart kunnen ophalen. En er is uitstekend gewerkt. De corpsen hebben allen getoond met ware ijver en goeden smaak de kunst te be oefenen en wij zeggen niet te veel. als wij neer schrijven dat dit festival duidelijk heeft getoond, dat do instrumentale muziek in onze environs op hoog peil staat. Wij behoeven zeker niet te zeggen, dat de belang stelling steeds zeer groot was, evenals de aandacht. I En algemeen werd het geroemd hoe rustig het pu bliek was. Na afloop heeft de heer Schmalz de jury bedankt, lerwijl de heer Cornelissen het lot trok, dat aanwees wie der vereeningen de gelukkige winster zou zijn van de verloten piston. En dit was de vereeniging „Crescendo" 'Je Sohagerbrug, directeur de heer a. Schut. En nu moeten wn vooral nog even in herinnering brengen net zoo aange oo0eu*

Schager Courant | 1924 | | pagina 5