Raad Barsingerhorn. T VALT MEE IN T NOOKDHN. 't Valt mee, 't valt heel erg mee, zeggen de boeren Eonder uitzondering, nu eindelijk, na veel getob en veel teleurstellingen, al 't koren geborgen en met 'tdorschen een begin gemaakt is, zoo vertelt het Hdbld. Want dank zij den milden, uiterst vrucht baren voorzomer, geven de meeste gQwassen op brengsten, hooger dan ze in jaren gedaan hebben en weliswaar heeft -de kwaliteit wat geleden onder den invloed van de vele regens, maar als gevolg van 't feit, dat gedurende de geheele regenperiode de temperatuur abnormaal laag was, heeft speciaal voor de haver, het hoofdgewas voor de kleistreken, het uitloopen geen ernstige afmetingen aangenomen, wat wel 't best gedemonstreerd wordt door 't hooge hectolitergewicht, dat veelal 46 48 K.G. bedraagt, terwijl het aantal K.G. per HA. geoogst, in vole gevallen moor dan 90 beloopt. Do wintergerst geeft eveneens een beschot, hooger dan ooit het geval was wo hoorden zelfs van een boer, die per H.A. 75 H.L. geoogst had met een gewicht van 66 K.G. per H.L. en ook de zomer- gerst, die tegenwoordig in groote hoeveelheden ge teeld wordt, geeft alle reden tot tevredenheid: op brengsten van 70 H.L. per H.A. met een gewicht van 62 a 64 K.G. per H.L., behooren volstrekt niet tot de uitzonderingen. Alleen met do tarwe is de teelt voor vele boeren op een mislukking uitgeloopen: 't heeft bij de meesten weken en weken lang op het veld gezwor ven, eor het ook maar eenigszins geschikt was om te worden binnengehaald en 't is diengovolge bijna overal in zoo ernstige mate gaan schieten, dat het zooal niet geheel waardeloos, dan toch zeer min derwaardig geworden is, wat wel 't best hieruit blijkt dat het per H.L. vaak niet meer dan ongeveer 80 K.G. weegt, terwijl het natuurgewicht 75 K.G. is. De inet tarwe beteelde opporvlakte is echter zeer klein in verhouding tot die, door andere gewassen inge nomen, zoodat de minder, goede uitkomsten van den tarweoogst slechts van geringen invloed zijn op het resultaat van den korenbouw in 'talgemeen. Bo vendien zijn de marktprijzen voor alle korensoorten thans gemiddeld 30 40 hooger dan een jaar geleden en ook het atroo levert gemiddeld f28 f30 per 1000 K.G. op, zoodat de boeren, die hun naam waard zijn, voor hun met graan beteelde per- ceelen gemiddeld bruto f 600 por H.A. besommen, wat zelfs voor hen, die een hooge pacht moeten op brengen, zeggen wil dat het bedrijf uitstekend loo- nend is. Ook de handelsgewassen geven bijna in ieder op zicht reden tot tevredenheid; het vlas werd tegen zeer hooge prijzen verkocht, van 'tkarwijzaad liep do prijs, vergeleken bij 't vorige jaar, weliswaar be langrijk terug, maar de opbrengst was hoog hoe veelheden van 2000 K.G. per H.A. waren volstrekt geen zeldzaamheid +t koolzaad gaf oveneens ruime opbrengsten tegen flinke prijzen en wat de aardappelen en do suikerbieten betreft, met den oogst waarvan rnen dezer dagen begonnen is, ze zullen samen de kroon zetten op 't oogstjaar 1924. De aard appelen toch bleven, ondanks hot natte weer van de luaste wekon, in 't algemeen uitstekend van kwali teit en leveren voor do goede consumptiesoorton ge>- iniddeld rnoor dan 200 H.L. por H.A. op, die tegen f 3.75 a f4 por H.L. van de hnnd gaan, zoodat ze oen brnto-opbrengst goven van f750 k f800 per H.A. Tot dat, bedrag zullen do oppervlakten, met suikerbieten beteeld, hot weliswaar niet brengen, maar 't suiker gehalte van dozo laatste der akkervruchten, die thans onder kostelijke weersomstandigheden geoogst wordt, bedraagt toch gemiddeld 10 bij een op brengst van gemiddeld 30.000 K.G. per H.A., cijfers, die aantóonen, dat ook voor dit gewas do teelt in ruime mate loonond is. DE NIEUWE SCHUTSLUIS TE IJMUÏDEN. Kort geleden hebben wij het een en andor uit de Maasbode overgenomen over do groote schutsluis te IJ muidon. Wij laten nu oek het vorvolg op dat artikel hier volgen: We bosloten ons oerst artikol, aldus de schrijver in do Maasbode, met te sprekeno ver hot graafwerk, dat ten behoeve van de nieuwo sluis moest worden verricht en zeiden, dat bij de grootste sluis ook het grootste graafwerk behoorde. Nu behoort het zeker lot een ^ier grootste graafwerken, waarvoor ooit de spade in den grond gestoken werd. Men moest voor de nieuwo sluis beginnen te werken in vrij boog duin. Het geheele terrein lag 8 M. boven A. P. plaatselijk, zij het dan ook heel plaatselijk, zelfs 20 M. en voor den bouw der sluishoofden zal tot een diepte van 19 M. beneden A. P. moeten worden uit gegraven, zoodat men tusschen hot hoogst en laagst gelegen punt komt tot een hoogteverschil van niet minder dan 39 M. In totaal zal voor den sluisbouw 16X millioen kub. M. grond moeten worden verzet, waarvan nu reeds 8 a 9 millioen kub. M. zijn uitge graven en weggevoerd. Tot op do diepte, waartoe men nu gekomen is, heeft het graafwerk reeds eenige belangwekkende vondsten opgeloverd. Zoo heeft men o.a. blootgelegd oerst eenige ribben en daarna een geleding van een wervelkolom van een walvisch, alsmede een mammouhts-knook van respectabele af- •metingon, welke tijdens de ijsverschuivingen in vóór historische tijden naar onze lage landen moet zijn af- gezakt. In het langjarig zandbed is een en ander ehoorlijk schoongeachuurd, zoodat het een plaats kon krijgen op de reeds door ons genoemde tentoon stelling van toekeningen, plannen en dus ook. curiosa op de sluisbouw betrekking hebbend. Zoodra voldoende grond was uitgegraven, kon met den bouw der sluis zelf een aanvang worden ge maakt. Om verschillende, maar v.n. technische rede non, beeft mon liet werk niet opeens in zijn geheel aangevat, maar zal dat in drie gedeelten worden uit gevoerd. Het eerste gedeelte, dat nu in uitvoering is, omvat den bouw der beide schutkolkmuren; is dat gereed dan wordt een aanvang gemaakt met het binnenhoofd, waarin één sluisdeur wordt aange bracht en hiervan verwacht de leiding van het werk voor zich weer een goed stuk ervaring ora met te meer vertrouwen te kunnen overgaan tot den bouw van het kostbare buitenhoofd, dat twee sluisdeuren zal bezittep. De bouw der schutkolkmuren, welke in dit voorjaar begon, wordt uitgevoerd door de Am- sterdamsche Aannemersfirma Killen en Roosen en Betonbouw „Trio", dezelfde welke met den bouw van liet grootste deel der kademuren van de Am- sterdamsche Coenhaven haar goede reputatie reeds bevestigde. Terwijl de aanbesteding voor het maken van het binnenhoofd der sluis nog eenigen tijd op zich zal laten wachten, kan die voor het maken der sluis deuren nog dit najaar worden verwacht. Er moeten in het geheel drie deuren worden gebouwd, welke ieder op ongeveer 'iX ton zijn geraamd. Voor de Nederlandsche constructie-werkplaatsen is er dus weer een aardig karwei in het verschiet. De bouw dezer sluisdeuren wordt opzettelijk zoo lang te voren aanbesteed om de Nederlandscho in dustrie een belangrijke ppdracht in voorraad te ge ven, welke de verkrijgers er van in staat sielt in slappe perioden hun bedrijf met de werkzaamheden daarvoor gaande te houden. Do bouw dezer deuren vormt een interessant werk op zich. Zij worden 53.50 M. lang (over do geheele lengte inschuifbaar in de sluishoofden), 7.30 M. dik en 21 M. hoog. Na den bouw op de weiwen kunnen do deuren drijvende op hun luchtkisten te water worden gelaten. Door het vol water laten loopon der onderste caissons, wor den ze dan rechtstandig gebracht, in dien toostand naar IJmuiden gesleept cn daar In de hoofden ge varen. Koeren we na deze uitweiding over de deuren, waaromtrent de modedeeling van spoedige aanbe steding voor do Nederlandscho industrie niet van belang is ontbloot, tot den eigenlijken sluisbouw terug. i De lezer heeft zich misschien reeds afgevraagd hoe het, mogelijk is, dat met den bouw der schut kolkmuren een aanvang, kon worden gemaakt, ter wijl de sluisput nog niet tot haar volle diepte ls uit gegraven Dat laatste heeft men immers kunnen af leiden uit de mededeeling, dat van de hoeveelheid van 16^ kub. M. te verzetten grond nog maar om streeks de helft is uitgegraven. Inderdaad moet de sluisput nog 11 Meter worden uitgediept en reeds is men met den bouw de rsluismuren bezigl? Dat is mogelijk, omdat de schutkolkmuren, in af wijking met elders bij sluisbouw toegepaste metbo den, worden gebouwd op een hooge fundeering met den vloer ter dikte van 1 M. op 7.50 M. N.A.P. Waar de bodem der kolk op 15.50 M. N.A.P. komt te liggen en het sluisterj-em op 5 M. N.A.P. zal de hoogte der muren ruim 20 M. bedragen, een hoogte- welke in bijna geen enkele buitenlandsche sluis wordt bereikt. Het bouwen der muren op een hooge paal fundeering bracht het groote voordeel, dat het werk geheel in den droge kon worden gemaakt, ter wijl het ook iets minder kostbaar is, al bedragen de kosten der muren altijd nog omstreeks f3000 per strekkende Meter. Het werk wordt geheel in gewapend beton uitge voerd. Zooals juist gezegd, ligt een 16 M. breede vloer, ter dikte van 1 M. op 7.50 M. N.A.P., welke vloer gedragen wordt door een dicht veld van gewa pend betonpaien. Na voltooiing van de sluis wordt de kolk verder uitgebaggerd. Om daarbij te voorkomen, dat het zand onder den vloer wegloopt, is gelijk met den vóórkant van den muur een damwand ingeheid, bestaande uit een rij van met groef en messing aan eensluitende palen, welker koppen met een „schort'' in den vloer verankerd worden. Het heiwerk voor de' Zuidzijde der schutkolkmuren is geheel gereed; aan de Noordzijde is men tot op ongeveer een derde der lengte met het inheien van damwand en palen gereed gekomen en hoopt in het laatst dezer maand aan het slaan van den laatsten paal toe te zijn. Dit inheien gebeurt met stoomblokken ter zwaare van 400 K.G. (z.g. Morrisson) waarvoor drie stellingen zijn opgericht. Het gieten der palen, dat op het ter rein zelf gebeurt, is weer een interessante industrie op zich. De palen en damwandpalen, welke een lengte heb ben van 15 k 16 M., wegen resp. 4500 en 8500 K.G. ieder; de damwandpalen, waarop een groote druk komt te staan zijn niet minder dan 53 c.M. dik. De bewapening der palen (in het geheel moeten er 5000 worden gegoten en 1000 damwandpalen) bestaat uit 8 dikke, ronde ijzerstaven, vier In de hoekpunten, van den rechthoek en vier er tusschen in, bijeenge houden door beugels van -dun ijzer, dat spiraalvor mig om de hoofdbewapening heenloopt. Aan de punt is de langsw$.pening in één punt saamgebo gen. Het ijzeren geraamte, dat de bewapening vormt, wordt in houten kisten gelegd, welke daarna met do vloeiende betonmassa worden volgegoten. Pas na een ouderdom van twee maanden mogen de palen worden ingeheid. Als gevolg daarvan ligt op de plaats waar het buitenhoofd der sluis zal worden gebouwd, een breed veld van verschillende lagen palen te verhar den, terwijl nog voortdurend met gieten word! voortgegaan. Hiermede is een ploeg van een zeven tal werklieden onafgebroken bezig; de betonmassa wordt van den molen in een bak langs een kabelbaan gebracht boven de kisten, waarin de ijzerbowapeuing gereed ligt. Een loopkraan hijscht do.voldoende „be storven" palen of damwandgedeolton* op oen lorrie, waurrnedo ze ovor rails naar de heistellingen worden gereden. Hiermede zijn wo gekomen tot de bedrijvigheid In de sluisput, een bedrijvigheid van groote intensivi teit en verscheidenheid. Want naast het bouwbedrijf voor de sluis met zijn uiteenloopende onderdeelen, vindt men in he* midden der put ook het volledig machinebedrijf voor een waterwinning. Het terrein van den bouw is tegelijkertijd een prise d'eau van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noordhol land! Hierover wordt later verteld. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 4 tot en met 7 Oofcober 1921. Overleden: Neeltje Krul, 79 jaar, wed. van Klaas Koning. Vergadering van den Baad' op Dingdag 7 October 1024, des middags half 3. Afwezig de heer Ktstemaker, met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., secretaris de beer P. Bron-der. Na opening volgt goedkeuring der notulen, onder dankzegging aan den secretaris. Van de Commissie van. uitvoering van den VleoHchkeuringsdienst, kring Barsingerhorn is be richt ingekomen, dat zij geen bezwaar heeft tegen het veryxiek van den heer S. Hartman, om een noodslachtploats te mogen stichten. Voorzitter herinnert aan het ingekomen adres, ou de rteekend door vele landbouwers en verzoekonde aan de Kroil een noodslachtplaats aan. te wijzen. Hartman stond bekend als noodslachter en heeft nu niet veel meer te doen. De heer Smit zegt. dat vorig maal de veearts de Boor tegen het hebben van meordere noodslachL plaatsen was. Waarom, heeft spr. nooit begrepen., maar is nu het bezwaar opgeheven? Voorzitter zegt. dat de heer de Boer in principe tegen teveel noodslachtplaataen is. We hebben ge. hoopt, dat door Wieringerwaard Hartman als nood- slachter zou zijn aangewezen, maar de noodslacht plaats te Wieringenvaard is gehandhaafd en ook is door Slikker verzocht noodslachter te mogen wezen. Ook tegen dit verzoek had de commissie geen be zwaar. De heer Blaauboer acht het komen van een nood- slachtplaats aan de Kreil in het belang van de vee houders in den omtrek en is overtuigd dat er an ders te veel in den grond gestopt wordt. De heer Kooijman erkent, dat de gemeente te uit gebreid is voor één noodslachtplaats, maar het is jammer ,-oor Van Stipriaan. Spr. hoopt, dat de vee houders in het westelijk gedeelte van de gemeente Van Stipriaan niet geheel zullen vergeten. Voorzitter zegt. dat te Haringhuizen noodslachti-n- gen uit de naburige gemeenten kunnen komen. De heer Kooijman: Dat mag toch niet. Voorzitter zegt. dat het wel mag uit denzelfden kring, dus niet uit Schagen, en Harenkarspel. De heer Engel wijst er op, dat eerst niemand de noodslachting wilde hebben en toen is ze bii Van Stipriaan gekomen tegen f5 vergoeding. De vraag is echter of Van Stipriaan nu zóó zal doorgaan en te vreden zal wezen met f5. Voorzitter wil eerst maar wachten en kijken hoe *t gaat, spr. zou Van Stipriaan niet graag een strop wil len bezorgen. De heer Engel: Die heeft hü alt Voorzitter: Tegen Hartman is gezegd' dat hij geen vergoeding krijgt cn hem ts de plaats gewezen waar bij de afgekeurde cadaver9 moet stoppen. Zonder hoofdelijke, stemming wordt goedgevonden dat bij Hartman een noodslachtplaats komt. Het bekende adres van de afdeellng Noordhol'land van1 den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, be treffende de salarieering van gemeente-ontvangers, wordt voor kennisgeving aangenomen. Door de Commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst ■wordt, waar do begrooting 1925 aangeeft dat verlaging van. keurloonen mogelijk is. voorgesteld do verordening tot heffing van keur loon als volgt te wijzigen: De heffing bedraagt voor het keuren van: een een hoevig dier, ouder dan 1 X jaar f 4.50 (f5.—); een een hoevig dier, van X tot en mot IX jaar f2.75 (f3.—); een eenhoevig dier, beneden X jaar f 0.50 (f 0,50); een hit f3.—; een rund, ouder dam 2 jaar f5 (f6.—); een rund, van 1 tot en met 2 jaar oud' 2.75 (f3.—); een kalf f 0.75 (f 1.—een nuchter kalf f0,50 (fObO); een varken, boven een: slachtgëwicht van 75 Kg. f2,50, (f3.—); een varken, met een slachtgëwicht van 50 «>t en met 75 Kg. f2 (f2.—); een varken, met een slachtgëwicht beneden 50 Kg. f0.75 (f 1.een schaap f0.75 (f 1,een geit f0.40 (f050). Het tusschen haakjes geplaatste bedrag is bet te genwoordig geldende tarief. Het nieuwe tarie 1 Januari 1925 te doen ingaan. Algemeen goedgevonden. De begrooting van den V'leeschkeuringsdlenst, kring Barsingerhorn, wordt goedgekeurd tot een 'be drag van f 8300. De Raad gaat algemeen accoord met een wijziging in het besluit tot het aangaan' van een geldleening voor het G.E.B. Aan de orde komt de behandeling van diverse be- grootingen. Wat betreft de begrooting van het G.E.B. brengt de 'heer Blaauboer, ook namens zijn mede commissielid, den heer Schenk, ide heer Burger was awozig door het slechte weer het volgende rapport uit: Barsingerhorn, September 1924. Aan den Raad der gemeente Barsingerhorn. M.fl., Als commissie belast met het voorloopig onderzoek van de begrooting der Ontvangsten en Uitgaven van hot Lichtbedrijf dezer gemeente voor 1925, hebben wij do oer u mede te deelen, dat wij volkomen met de daarin voorgestelde cijfers accoord kunnen gaan en U daarom adviseeren deze begrooting in zijn ge heel onveranderd vast te stellen. Als in ons oog ver meldenswaardig, deelen wij U het volgende mede: a. De K.W.U.prijzen voor kleine kracht, thans respect, naar gelang van afname, 35, 30 en 25 cent, wordt verminderd op 30, 25 en 20 cent. b. Rekenen wij meterhuur apart, dan zal de ge middelde stroomprijs voor licht 43 cent per K.W.U. zijn. c. „De Ster" zal met een verbruik van 21000 K. V\T U. gemiddeld 9,7 cent per K.W.U. betalen. Hier onder zijn alle kosten begrepen. d. Met een verbruik van 6000 K.W.U. zal „de Crema" per K.W.U. voor kracht betalen .pl.m. 16 cent, wat volgens het bestaande tarief pl.m. 20 cent was, gerekend naar voornoemd verbruik. Wordt dit ver bruik 7000 K.W.U. zooals door den directeur van Crema wordt geschat, dan worden deze K.W.U.prij zen resp. 15 en 19 cent. (Crema mag van 1 April tot 1 November in den spertijd werken.) e. Werd de 9troominkoop over 1924 geschat op ruim 59000 K.W.U., voor 1925 wordt dit aantal ge schat op ruim 72000 K.W.U., welke schatting o.i. zeer voorzichtig is berekend. f. Voor onderhoud, welke post elk jaar, normaal loopende, steeds hooger zal worden, wordt begroot een bedrag van f500. g. Voor onvoorziene uitgaven is begroot f 190.82. h. Voor aflossing is een bedrag geraamd van f3380—, terwijl volgens goedkeuring van Ged. Sta ten volstaan kan worden met een minimum bedrag van f 3150. i. Do afschrijving is vastgesteld op een bedrag van f3800—, wat gelijk staat, met klein 5 op alle be zittingen, behalve de meters en andere controlemid delen, waarop 10 wordt afgeschreven. De Commissie bovenbedoeld: Jm. BLAAUBGER Cz. J. SCHENK Az. De begrooting, die sluit in1 ontvangst en uitgaaf op f21000, met een post onvoorziene uitgaven van f 190.82, wordt ongewijzigd vastgesteld. Do heer Kooijman brengt ook namens den heer Kistemaker, rapport uit over de begrooting van- het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Tot goedkeuring wordt ook hior geadviseerd, aan welk advies de Raad gevolg geeft. De begrooting sluit in ontvangst en uit gaaf op f 17900, mot een vermoedelijk saldo van nihil De rekening van het Weezen Armbestuur wordt eveneens goedgekeurd1, op f 6996 in ontvangst en uit. gaaf. Wat de gemeentebegrooting betreft, ook nu brengt de heer Blaauboor, mede namens den heer Schenk, rapport uit en wel het volgende: Aan den Gemeenteraad De ondergeteekenden belast met het voorloopig onder7/>ck der Gemoontebegnooting voor 1925, hebben do eor U te rapporteeren, dat zij de uitgetrokken be dragen aan de hand van do toelichtingen juist heb ben bevonden en hadden u willen voorstellen deze begrooting onveranderd vast te stellen, ware het niet, dat zij bedenkingen hebben tegen den post van ont vangst 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. l Het komt hun voor dat belasting zooveel mogelijk |mcet worden geheven naar draagkracht en waar dit idee volgens hunne meening ten eenenmale wordt gemist bij de heffing dezer belasting en deze belas ting bovendion nog onbillijkheden medebrengt, wel ke door de heffing van opcenten nog worden ver zwaard, stellen zij U voor dezen post te laten ver vallen en de verordening tot heffing der opcenten met ingang van 1 Januari a.s. in te trekken en den post belasting naar inkomen te verhoogen met het bedrag hetwelk uitgetrokken is op den vervallen post. Barsingerhorn, den 26 September 1924. De Commissie voornoemd, Jm. BLAAUBOER Ce. J. SCHENK Az. Voorzitter zegt, dat B. on W. het rapport hebben besproken en nagegaan hebben, hoe do verhoudin gen in -deze gemeente waren. Ze 'zijn tot do conclu sie gekomen dat ze mee kunnen gaan met de in het rapport voorgestelde regeling en oordeelen ook, dat de belasting naar draagkracht -moet zijn en zeker in democratischen geest wordt gehandeld, wanneer deze opcentenheffing niet meer wordt toegepast. De heer Burger verklaart, ook met het voorstel te kunnen meegaan, omdjat hij belasting van verbruiks- artikelen, waaronder ook de -woningen van de arbei ders vallen, niet goed vindt. De heer Engel zegt, dat de belasting naar het inko men 'billijker is dan belasting op personeel, maar spr. wil toch de opmerking maken, dat het practisch wel eens van een' anderen kant moet worden bekeken. Bij de tegenwoordige belastingregeling was de op centenheffing op de personeele belasting voor onze gemeente een vrijwel zekere belasting, een belasting, die nu wordt dichtgeknepen en waarvoor een minder zekere belasting in de plaats komt. Voorheen werd de belasting geheven naar het gemiddelde inkomen, over 3 jaar, nu naar het inkomen van één jaar, en dan kan de personeele belasting het cenigste middel zijn om nog belasting te heffen. Maar ook spr. streeft naar een billijke belasting. Blijkt in de toe komst deze regeling te zwaar, dan kan de raad altijd nog op ziin besluit terugkomen. Den heer Schenk doet het genoegen dat de Raad met het voorstel kan meegaan. Het betreft hier een belasting op de uitgaven en dat is voor spr. het be zwaar. De heer Smit heeft vorig maal in de vergadering van B. en W. ook er op gewezen dat het is een be lasting op de uitgaven en spr. oordeelde dat wie zich een groote weelde veroorlooft, dit dan ook maar moet betalen. De heer Engel wijst nog op het verschil dat er z.i. bestaat. Dat van drank belasting wordt geheven, acht spr. goed, want drank is een weelde, die de volkskracht ondermijnt. Weelde evenwel zooals hier bedoeld wordt, bevordert de industrie, geeft het ge zin een betere huisvesting dan in een krotwoning. En in dat opzicht is spr. er niet voor dat de weelde be last wordt. De heer Smit zegt, dat alles zijn grens heeft. Wan neer men zijn huis opschikt tot weelde aan toe, dan meent spr. dat daarvoor wel betaald kan worden. De heer Blaauboer wijst nog öp do onbillijkheid dat dezelfde meubelen in een ander huis beter uitko men en hooger worden belast. Spr. wijst b.v. op het toeval dat de onderwijzerswontng "te Kolhorn ,1 mooier uitziet en het hoofd der school daarom belasting moet betalen. Zoo zijn spr. ook gevalt bekend met arbeiderswoningen. Algemeen gaat de Raad er mee accoord dat de o*. centenheffing op de personeele belasting komt i vervallen. Het geraamde bedrag vaa f 2700 komt n» op den hoofdelijken omslag en die wordt daardoo I gebracht op f 18700. De gemeentebegrooting wbfft vervolgens voorloopig* vastgesteld in ontvangst j, uitgaaf op f72559.11, met een post onvoorzien v?' f 1410.03. Ingekomen is het verzoek om voortzetting v^n wintcravondschool te Barsingerhorn en te Kolhorn indien het. aantal leerlingen minstens 10 bedraaa B. cn W. stellen voor tot wederopzegging dit o&. derwijs te doen geven. Voor Barsingerhorn is hel aantal leerlingen reeda 16, Kolhorn is nog niet be. kend. Goedgevonden; B. ,en W. stellen den raad) voor de 4 perceeltnjj gemeentfland., thans verhuurd aan E. v. d. Horst r W. Visser, J. Broersen en J. Broersen, voor den tij< I van 4 jaren onderhands te verhuren aan ien heetv Jb. Broersen voor f715 per jaar. terwijl de bema.1 lingskosten ,voor zijn rekening komen. Toegelicht 1 wordfc, dat deze perceeltjes in één poldertje liggen' en een afzonderlijke bemaling hebben, terwijl Broer.' sen uitstekend op do landerijen past. Do heer Schenk is# tegen onoerhandsohe verhu-I ring, omdat liij hot niet billijk vindt, andore gegaJ digden de gelogenheid tot .huren- te .ontnemen. \V® kunnen niet zeggen, dat Broersen de eenigsbe goelH gebruiker yan land is; W'el is spr. er voor dat d$1 perceel en als één geheel worden verhuurd. Do heer Smit erkent dat er meer goede gebntf. kers zijn, maar bij publieke verhuring krijg* L we dan weer de opjagerij, wie het hoogste bod doei W "1 kan rten do r/inning aau zich houden, maar dttl is ook een rare verhuring. We weten dat Broers*! een goed gebruiker is. De heer Schenk zegt, dat hot opjagen een zaak ii{ die allen ondervinden. Spr. herhaalt hot niet go#]! te vinden, de gelegenheid tot huren aan anderen ontnemen. Wat den prijs betreft, heeft spr. geen l&l zwaar. De heer Smit deelt mee. dat Broersen gevraag! heeft onderhands te mogen huren. Broersen heeft lP stukken, die bij duur betaald en best gebruikt iieeljï Om nu de verbetering niet aan een ander te geve® willen B. en W. het perceel onderhands verhuren. D£ bedoeling is, om het gemeenteland er door te verba teren en niet te verslechten. De heer Burger stemt met do woorden van detf heer Smit in. Ook spr. is bij informatie medegedeeld! dat Broersen het land goed gebruikt. De heer Engel wijst, op het gemeentebelang, als! het land goed behandeld wordt. Spr. heeft gehoord,!: dat Broersen het land belangrijk verbeterd heeft en! spr. vindt het niet billijk dat de verhuurder dnar.1 van niet profiteert. Dat het land in zoo'n geval blfi.I vend wordt verhuurd is ook een gemeentebelang. Dt| bemaling gaf nog wat hommeles en toen Js het planf geopperd om het land als éón! perceel to verhuren Spr. hoeft nog het idee aan do hand gedaan, om heli uls één perceel tbiijvend te verhuren en dun pu.1 bliek te brengen, maar ook dat had zijn bezwaren.! Door liet We ozon Armbestuur wordt ook blijvend! verhuurd en het bevalt best. Do heer Schenk zegt. dat wanneer de motieven' door Burger en Engel naar voren gebracht, moeten j gelden, welnu hef dan de openbare verhuring op.l Er zijn ook nog andere goedo gebruikers die duur; hebben gehuurd, dan dient de Raad ook die tege.1 moet te komen. Voorzitter is in principe voor onderhandsche ver.l huring, want bij openbare verhuring wordt de boel dikwijls door iemand met een kwade kop omhoog gejaagd. Maa onderhandsche verhuring is zoo moeilijk te doen. lllor ovenwol kan het gebeu. ren, het betreft land in één poldertje en het hoeft 4én bemaling. De heer Blaauboer vraagt nog, of de condities dorl bemaling onder keur van B. en W. zijn. Voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel van B. en W. tot onderhandsche ver.l huring wordt aangenomen mot 5 tegen 1 stem, diel van den heer Schenk. Bij de rondvraag zegt do hoor Schonk, dat, nul aangenomen is het voorstel tot onderhandsche ver.j huring van land, z.i. de menschon die 4 jaar zoo duur hebben gehuurd en goede landgobruikers blo. ken te zijin, deze ook tegemoet gekomen dienon te worden. Do heer Engel zegt, dat voor B. cn W. hun voor. stel deden, de heelo zaak de rnvue is gepasseerd. Er ia gewezen op landerijen, waarvan het een gemeente, belang was als zo blijvend werden verhuurd. Er zijn b.v. stukjes bouwland waar veel aan gedaan moet worden, wil er product!vitoit zijn: en hot i» ook in hot belang van do gemeente dat dergelijke perebo. Ien blijvend' worden verhuurd. Maar om het wei. land allemaal onderhands te verhuren, wanneer de heer Schenk B. en W. opdraagt daarnaar een on. derzoek in to stellen, kunnen B. en W. het onder de oogen zien. Do heer Schenk heeft dit idee naar voren ge bracht, omdat hier hot motief is genoemd dat Broersen duur had gehuurd. Voorzitter zegt, dat binnenkort een vergadering over de verhuring wordt gehouden, al ia het dan niet een openbare. Spr. wijst er op, dat het gebruik van den eenen tuin een groot verschil is bij. hel gebruik van: een ander en het onderhoud van één perceeltje in de Bossc-hen is slecht te noemen. Do heer Burger wijst op den slechten toestand van de straat aan- de Nieuwe Streek. Voorzitter beaamt dit. Door den overleden voor zitter van de Banne was beloofd dat de straat in orde zou worden gemaakt en spr. zal er den nieu wen voorzitter op wijzen. Aan het Keern moet. nog meer gedaan worden, draineering, en het plan b daarmee niet te wachten tot de werkloosheid. Ook de toestand van een paar slootjes bij de oude fa briek is zóó, dat hij niet bestendigd kan blijven. Spr. -heeft gehoord van den dokter,d at daar veel malariamuggen zijn 'en zal deze zaak met de wet houders bespreken. De heer Burger zegt, ook over deze slootjes te hebben willen spreken. Spr. vraagt, of dit niet een zaak voor de Gezondheidscommissie is. In de buurt van zoo'n slootje ligt steeds een tjb.c.Jijder. De heer Engel zegt, dat een jaar of wat geleden B. en W. demping van een sloot aam de Oude Streek hebben voorgestaan. Aan de Gezondheidscommissie is toen advies gevraagd ien wel werd toen door de Gezondheidscommissie geadviseerd dat demping cn rioleering het best was, maar als het voor de be trokkenen te kostbaar was. dan kon de sloot wor den uitgesloot. Dat laatste is gebeurd, met het go- volg, dat nu de sloot weer zoo beroerd is. De heer Blaauboer heeft gisteravond laat lioht zien branden in het transformatorhuisje aan de Tin. Is dat ten nadeele van de gemeente en zoo ja kan1 er dan niet gezorgd worden dat dit niet meer gebeurd? Medegedeeld wordt, dat het hier -wel betreft een vergunning van den monteur, de kosten zullen bo vendien zeer miniem zijn. De heer Kooijman zegt, dat er ingezetenen te Ha ringhuizen zijn bij wie het electrisch licht zeer slecht brandt, wanneer de motor van de fabriek draait Het licht is zoo slecht dat er niet bij te la zen is. Voorzitter zegt,, dat er direct werk yan gemaaki is. Door den heer Dubbelman, administrateur vftD het G.E.B., ter vergadering geroepen, wordt mede gedeeld, 'dat storing de oorzaak was en die is opge* heven. De heer Kooijman zegt nog, dat de regenwater!^ bij de school te Haringhuizen niet voorzien is van een deksel. Voorzitter doet toezegging dat een deksel zal wor den gemaakt. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6