Akkcr's Abdijsiroop DE TARIEFWET. Elke lepel helpt DERDE BLAD. De dingen om ons heen. Raad Zijpe. Zaterdag 11 Oclober 1924. 67sle Jaargang. No. 751S. Hoeveel politieke crisissen hebben we op hefc oosrenblik in Europa 'n Knap man, die hoü weet te zoggen, want feitelijk zon men allo staten en at naties van ons arme werelddeel moeten opnoe men om dan de paar ,af te tikken" waar toeval- niets aan de haad) is. Er zijn van die landen, waar men mot anders kenfc dan de perioden vlak na, tijdens en vlak vooi een crisis: Portugal, Griekenland byv. Andere sta ten zooals Duitsohland, kennen bovendien nog een periode die slechts heel kort duprt waarin wien do e ene crisis half vergeten is en nog niet precies weet hoe de volgende or zal uitzien en waarover die zal loopen. Nog andere lauden, zoo als Engeland tegenwoordig, hebben hun crisis eens per jaar: als de blaren vallen of als ze aan dem boom komen. Alleen ons brave Nederland doet het nu. al een paar jaar met eenzelfde kabinet, omdat de Kame* de regeering en de regeering de Kamer niet .wil od: niet durft wegjagen en het volk met deze stoel vastheid genoegen neemt. Nu zijn al die buitenlandse!^ cnsisjes van wei nig belang. Behalve misschien in de gezantschap pen der betreffende landen, zal niemand in ons land er vermoedelijk een boterham meer of min der om eten .als de h eer SzcrinscZky wordt vervau- ningggezdnden. paedfistisohen Herriot. Vrage wat er van terecht zou zijn gekomen onder Poincaré. Zoolang Frankrijk. naar het schijnt, geen keus heeft dan tussohen die twee mannen als premier, is elk teeken van crisis te Parijs een feit van het hoogst belang voor ieder Nederlander, die tevens Europeër is.... ulTKlJKj Vergadering van den Raad op Donderdag 9 Oc- tober 1924, des middags 2 uur. Afwezig de heer Kapitein. Voorziter de heer J. de Moor. burgemeester, secre taris de heer J. A de Boer. Na opening volgt goedkeuring der notulen, waar na de installatie plaats heeft van het nieuwbenoem de raadslid, den heer J. Hoogland. Nadat de geloefsbrieven van den heer Hoogland door de heeren Appel en Nannis waren onderzocht en tot goedkeuring werd geadviseerd, werd dien overeenkomstig door den Raad besloten. De heer Hoogland doet de vereischte beloften, waarna de voorzitter hem feliciteert met de benoe ming. De reden, zegt voorzitter, waarom u zitting neemt, is niet van aangenomen aard, het komt door het verlies, dat we hebben geleden door het over lijden van den heer Brak. Spr. wil van deze plaats nog een woord van hulde uitspreken, want het vele werk dat de heer Brak heeft gedaan is wel waard om in herinnering te worden gebracht. Wanneer spr. wijst op diens onrechte en onaanstootelijke eer lijkheid, dan zal een ieder spr. daarin gelijk geven. Het zal dan ook moeilijk zijn de plaats van den heer Brak in te nemen. Toch hoop ik, dat u al uw best daartoe zult doen en uw 'tijd en moeite zult geven om de belangen van de gemeente Zijpe te behartigen. Ik feliciteer U. De heer Hoogland dankt voorzitter. De heer Schilder zegt dat besloten was tot het in orde maken van den Oostkant te 'tZand. Spr. vraagt hoe het daarmee staat. Voorz. antwoordt dat nog geen toestemming tot ver betering is ontvangen van Waterstaat. De heer Hooij heeft een klacht gehoord over den 1 De volgende week zal de Tweede Kamer een aan- ontbinden, aan welk voorstel werd gevolg gegeven, vang maken met de beraadslagingen over het ont- waarop in het najaar van 1923 een nieuwe verkiezing werp tot vaststelling van een nieuwe tariefwet Het onder de leuze „vrijhandel of protectie" volgde. Het is thans de derde maal dat door een rechtsche regee- Engelsche volk sprak zich toen zoo duidelijk voor ring de tariefsherziening aan de orde wordt gesteld, handhaving van het aloude stelsel van den vrijhan- Steeds was daarbij het uitgesproken doel, om de del uit, dat Baldwin en de zijnen het veld moesten noodige middelen tot versterking van *s lands schat- ruimen. kist te vinden door middel van belasting van een Welke leering heeft nu de heer Colijn uit dit alles groot aantal artikelen van algemeen volksgebruik, getrokken? Deze, dat men dus met een uitspraak De beide vorige malen werd daarbij tevens als ne- vun de kiezers voorzichtig moet zijn. In Nederland vendoel uitgesproken, da: de tariefpolitiek moest hebben de kiezeirs te herhaaldelijk te kennen gege- worden dienstbaar gemaakt aan de bescherming van ven geen verandering in ae handelspolitiek te willen, verschillende takken van nationale nijverheid. Thans om niet met vrij gToote zekerheid te kunnen ver is dit nevendoel door Minister Colijn niet uitgespro- wachten, dat ook ditmaal, indien zij zich maar kon ken; integendeel ontkent hij met de meest mogelijke den uitspreken, het pleit tegen den wensch van den stelligheid, dat de bedoeling van zijn tariefwet zou Minister zou worden beslist. De conclusie, die de Mi- zijn om beschermend te werken. Dit wil echter nog nister daaruit trekt, is echter precies tegenoverge- volstrekt niet zeggen, dat daarom die beschermende steld aan die, welke een democratisch staatsman werking inderdaad zal zijn uitgesloten. Immers, zelfs trekken zou. Zou de democraat in ied6r geval een al is de medodeeling, dat bescherming het doel niet volksuitspraak wensdhen, de heer Colijn tracht dit is volkomen oprecht gemeend, dan is het nog de juist te ontgaan. De tariefwet moet er daarom wor- vraag, of het doel en de uitkomst overeen zullen den doorgedreven, voor de verkiezingen van 1925. stemmen. En op de uitkomst komt het nu eenmaal Om dit doel te kunnen bereiken, moest het wets- aan. Wanneer blijkt, dat de wet een in hooge mate ontwerp, dat op 11 Juni van dit jaar werd ingediend, Spr. meent, dat dit houtgewas van de spoorweg maatschappij is en spr. zou willen verzoeken het houtgewas kort te houden. Voorzitter.is het met deze klacht volkomen eens, het is daar zeer gevaarlijk en spr. heeft met den voorzitter van het Hoogheemraadschap indertijd ge tracht de afsluitboomen daar weer te krijgen. Op dat verzoek is afwijzend beschikt. Wel kan gevraagd worden het houtgewas korter te houden. Medegedeeld wordt dat tot veldwachter is benoemd de heer J. Homan te Delft. ge,, door meneer Szvawszkowskovitsj of een der- gelijke verzameling sisklanken, als minister in Po- spoorwegovergang in den Ruigeweg. Als men per Ten of Tsjechie. Ook gelooven we met, dat een ten rijtuig of fiets van de richting 't Zand afkomt, is het onzent grijze haren krngt als Zuszcxmoelos, den <|00r ^et houtgewas zeer moeilijk den trein te zien. geaehten Ditdatpoelos als minister m Gnekenland - vervangt of ais Pirmulaveris aftreedt in Spanje om te worden opgevolgd dioor Bellaonna. Dit zijn dingen waar men zich met eenig rouw beidag en droefheid doch niettemi i vry' spoedig overheen z§t. We kennen mensohen, die kranten lezen en tdch niet weten, hoe de premier van Lettlanc heet of wie, als minister van finan ciën, de schatkistbiljetten der Sovietrepubliek on derteekent Menschen, die toöh militiepliohtig, belastingplichtig, en ingeënt <zijn en straks wel licht lid van raad of kamer zullen worden. Eigenlijk trekt men zich ten onzent alleen 1 iets aan van een kabinetswisseling in Frankrijk en 1 Engeland. Misschien ook van de presidentskeus in de Vereenigde Staten. Welke partij bij onze naaste buren: België en JDuitschlanü aan 'het bewind; is, laat ons over het algemeen koud. De Belgische of- ficierenpartij blijft toch schreeuwen over Lim- bourg-cedé en Zeeuwsch Vlaanderen en de Duit- schers betalen toch de verliezen niet terug, die we „in de marken" hebben geledien. Welke re geering aan overigens in dlie twee landen aan het bewind is. -m i j Maar met de regeeanngen in Frankrijk, Engeland en Amerika is het heel wat anders. Amerika heeft nu eenmaal het heft in handen en kan met Europa doen wat het wil. Het kan zich don toevoer verze keren van Europeesche arbeidskrachten en daar mede een verzachting te weeg brengen in de wan verhouding tusschen het aantal manden m de werk gelegenheid hiear. Het kan zijn grenzen practisoh 1 sluiten voor vreemde productie door het oprichten en handhaven van een hoog" tarief. Of het kan door verlaging van deze hindernis. Europa kans geven op werkverruiming. Het kan al het goud van de wereld tot zich trekken en er op gaan ziLten. Of het kan het opgezameld geld uitzetten, om de wta reld te helpen aan het noodig werkkapitaal. Dit alles is direct van belang voor Europa. Hetzelfde geldt voor Engeland. Het protectionis- j me heeft ld'aar, naar het schijnt, afgedaan en va& speciale belemmering van vreemde producten ia j thans geen sprake. Zoomin als, waarschijnlijk, in ae I naaste toekomst. Maar een pnncipicel-socialistiscbp of prmcipieel-conservatieve regcoring zou toch een belangrijken invloed kunnen uitoefenen op de rela ties met. andere landen. Laatsgenoemde zou ver moedelijk in overeenstemming met de besluiteD der Rijksconferentie zich^vooraf oriënteeren naar de opvattingen der Dominions en de energie van j den Britschen handel vooral daarheen richten. j Waardoor natuurlijk de buitenlandsche producten een deei van het afzetgebied in Engeland zouden verliezen. Het succes eener sociaH^ti^sche regeering is het „oonservatieve, commercieel-denkende" Enge land zou een krachtige aanmoediging zijn voor j onze socialisten om het ook zoover te brengen eu ook ons land gelukVg te# maken, met socialistisch? experimenten van allerlei aard. De richting, waarin Frarikrijk wondt geregeerd is eveneens voor ons van veef belang. Niet zoo zeer Nederlanders, doch als leden der staten gemeen schap, waarin Frankrijk zulk een grooto rol speel4 als krachtige militaire mogendheid, als grootste crediteur van Duitsohland, als invloedrijkst lid in verschillende organen van don Volkenbond. #Het is wel degelijk voor ons van belang of Her- riot dan wel Poincaré aan het hoofd der zaken staat en of Frankrijk een politiek van verzoening volgt dan wel van bestendiging van ocxrlogshaat ei? verdenking. 1 Herriot kan natuurlijk niet zooals .hij jvellidht zou willen, nu zijn onmiddellijke valgclingrh niet beschikken over een meerderheid) en zijn ministeri eel levent vanzelf afhangt van de mate van wel willendheid' dergenen, die aan do schaal kunnen tikken en het evenwicht naar goedvinden, dat is eigen partijbelang, kunnen verplaatsen. Reeds nu bij de leening krachtens Dawes- plan is er in Frankrijk een gehakketeer gaande van belang. De banken weten, dat Frankrijk een dbel her leening op zich zal dienen te nemen. Te weten' millioen goudfranken.En zelfs dit onnoozel be drag baart zorgen. Het is aanwezig, ligt voor het gtijpen. om zoo te zeggen. Maar men js bang Voor een publieke emissie, omdat dan wellicht het ver- zou worden gehoord van ,j!ebrek aan vader landsliefde". Aldus spreken de Parijsohe berichten En difc terwijl die hoele leening van 800 millioen niark slechts een deide is van wat Duitsohland straks per jaar aan de Entente zal hebben te mf611' 3'aren en Jaren achtereen. Thans wordt er over gezeurd of de Fransche por tiezal luiden in*goudfranc of in sterling of in beide geldsoorten. Als Herriot werkelijk een krach tiger positie had in zijn land, zou het natuurlijk zyn uitgesloten, dat over oen dergelijke kwestie werd gesproken. Nu woidt het onder het mom jan technisch-financieele overwegingen opge x?®? 6611 vraagstuk van belang. .teiwlp zou er geen kwestie van zijn of Frank- ruk behoorde precies als alle andere landen Zelfstandig een deel dier leening ter emissie te brén* ^en\ Hetgeen dan natuurlijk in goudfranos zou gesohieden. Dit durven de Fransohe banken niet aan. Zn emitteeren of nemen over: een deöl van b® Engelsche leening aan Duitsohland, om die paar millioen dan aan hun landgenooten uit te slyten dwaze voorstelling van zaken heeft tengevolge aat de gèvoeligheid by vele Fransohen nog een tikje fwl wo ina mener <>P deze wijze voet aangeeft. Ebt geschiedt onder het regime Tan dm verzoe- bc scherm end karakter draagt, dan baat het weinig of men zich er al op beroept, dat de Minister het niet aldus bedoelde. In tusschen, over die vraag bescherming of niet ho llen wij in een volgend artikel te spreken. Wat ons thans allereerst bezig houdt is de wijze, waarop dit wetsontwerp er, krijgen de Rogeering en de Kamer meerderheid hun zin, zal worden doorgejaagd. De reeds op 2 Juli door de afdeelingen der Tweede Ka mer worden onderzocht. Handel en Nijverheid, die bij het opstellen van het ontwerp aan het Departement niet waren gehoord, kregen dus ternauwernood drie weken den tijd om hun bezwaren aan de Kamer me de te deden. Voor het mededeelen van die bezwa ren aan den Minister werd hun vervolgens slechts tot 1 Augustus gelegenheid gegeven. Het is dan ook Regeeering zegt. dat zij naast een verhooging van de geen wonder, dat de Nijverheidsraad en tal van Kar tariefopbrengst tevens beoogt de bestaande tarief-1 mers van Koophandel met kracht tegen deze wijze om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Akker', Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverelag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst I wet van haar fouten en gebreken te zuiveren. Op zichzelf is dit een lofwaar#ig streven. Aiie Ministers van Financiën van de laatste twintig dertig jaren, rechtsche zoowel als linksche, waren eenstemmig in •hun oordeel, dat technische verbetering van onze ta- riefwëtgeving noodzakelijk was. Zij begrepen echter tevens, dat juist een dergelijke wijziging voor allee rustig beraad vordert. Men dient daarbij een zeer nauwkeurig en rustig overleg te plegen met alle takken van handel en industrie en landbouw, die bij de herziening belang hebben. Wordt een ontwerp uitsluitend door de ambtenaren van het Departement van Financiën opgesteld, dan kan men er met stel ligheid op rekenen, dat met de eischen van het be drijfsleven onvoldoende rekening wordt gehouden. Dit is natuurlijk geen blaam voor die ambtenaren, doch slechts een gevolg van de omstandigheid, dat het volstrekt onmogelijk is, dat enkele menschen van het over het geheele rijk vertakte bedrijfsleven voldoende op de hoogte zouden zijn. Zelfs de Minister Harte van Tecklenburg, die in 1904 en de Minister Kolkman, die in 1911 hun ont werp tariefwet indienden, waren daarvan zoozeer overtuigd, dat zij ondanks de protectionistische strekking van hun ontwerp tevens alle zorg besteed den aan de technische voorbereiding. Daardoor duurJ de die voorbereiding zelfs zoo lang, dat bij de verkie zingen van 1905 en van 1913 hun ontwerpen nog on afgedaan bij de Kamer lagen. Beide malen sprak toen echter het kiezersvolk zich zoo onomwonden te gen de tariefsherziening uit, dat de Ministers ten val werden gebracht en hun voorstellen van het tooneel verdwenen. Dit was nochtans geen argument tegen deze langzame wijze van behandeling. Integende *1 een tariefsherziening is een zoo belangrijk vraag stuk, dat zij in een democratisch land niet aan de orde mag worden gestold, zonder dat de kiezers daarover eerst hun oordeel hebben uitgesproken. Tn Engeland heeft zelfs een conservatieve regee ring dit zoo ingezien. Bij* de Engelsche verkiezingen van 1922, die leidden tot het optreden van het con servatieve kabinet onder leiding van Baldwin, had de tariefsherziening geen punt van het verkiezings program der conservatieve partij uitgemaakt. Ü6 kiezers hadden er dus hun oordeel niet over kun nen uitspreken. Een jaar later kwam Baldwin tot de overtuiging, dat het Engelsche vrijhandelstelsai voor protectie moest plaats maken. Hij dacht er toen echter niet aan, al stelde de meerderheid van zijn partij in het parlement hem daartoe volkomen in de gelegenheid, om protectionistische voorstellen aan hangig te maken. Hij begreep, dat daarvoor eerst een uitspraak van de kiezers moest worden gevraagd. Daarom stelde hij don Koning voor het parlement te fl.50 f 2.75 f 4.50 Bij de op 30 September gedane kasopname bij den gemeenteontvanger waren boeken en bescheiden in orde en was in kas f4738.68 en bij de Coöp. Zuivel- bank belegd f34356.56. Het verslag over de muggenverdelging m de win ters van 1920 tot en met 1923, zal circuleeren, evenals het verslag van de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbemiddeling. Van Ged. Staten is de mededeehng ontvangen, dat voor den Keuringsdienst van Waren door de ge meente te veel is betaald f285.98». "welk bedrag zal worden gerestitueerd. De federatie Noord-Holland Noord van de Vereeni- ging tot afschaffing van alcoholische dranken vraagt voor 1925 weer een subsidie. B. en W. stellen voor weer f10 beschikbaar te stellen. Goedgevonden. Door de muziekvereeniging „Concorcfia" te Oude- sluis wordt voor 1925 weer een subsidie van f 40 ge vraagd. B. en W. deelen mee dat dit bedrag reeds op de begrooting is uitgetrokken. Ingekomen is het verzoek om adhaesiebetuiging op een verzoek dat door de Schager Handeldrijvende en Industriëele Middenstandsvereeniging is gezon den aan den Directeur-Generaal der Posterijen tot het stichten van een telefoonstreeknet. Waar dit ver zoek een paar dagen na de vorige raadsvergadering inkwam, hebben B. en W. besloten adhaesie aan het verzoek te betuigen, in het vertrouwen dat de Raad daarmede- accoord zou gaan. In de vorige vergadering is behandeld de ontwerp regeling van Ged. Staten ten aanzien van de sala- rieering van de gemeenteontvangers en is de Raad met dit ontwerp accoord gegaan. De daarin genoemde regeling zou ingaan 1 Jan. 1925. terwijl de nieuwe ontvanger 1 Januari 1924 in functie is getreden. Door B. en W. is daarom aan Ged. Staten gevraagd op welk bedrag het salaris voor 1924 gesteld moest worden. Ged. Staten bericht ten dat het salaris met ingang van 1 Januari 1924 f1200 zou zijn. Ook is aan Ged. Staten gevraagd of deregeling vc*>r den ontvanger in deze gemeente viel onder sub 2 van de ontwerpregeling, dat zijn de oude ontvangers of onder sub 3, de ontvangers die den laatsten tijd in functie zijn getreden. Hierop antwoordden Ged. Staten, dat de regeling viel onder van behandeling hebben geprotesteerd. Ja, zelfs de Roomsch-Katholieke werkgevers, van wie algemeen bekend is, dat zij in meerderheid niet zoo.afkeerig van protectie zijn, hebben in hun orgaan verklaard, dat zij de wijze, waarop dze wet is voorbereid, radi caal verkeerd achten. Kwam er op deze wijze van de voorbereiding van het wetsontwerp al niets terecht, niet anders zal het thans met de openbare behandeling gaan. Nadat op 10 Sepember de Memorie van Antwoord was verschenen, waarbij het wetsontwerp op tal van belangrijke punten werd omgewerkt, dreef de rech terzijde reeds acht dagen later, tegen het verzet van alle partijen van links in, door, dat de openbare be handeling reeds omstreeks half October zou "aan vangen. Haar leden namen daarbij niet eens de moeite, om argumenten voor die haast aan te voe ren. Zij lieten de oppositie der linkerzijde maar pra len en bepaalden zich ertoe, om het voorstel bij de stemming aan een meerderheid te helpen. Blijkt uit deze eenvoudige uiteenzetting van het verloop der zaken niet reeds, hoe zwak het stand punt der rechterzijde in dezen is? Wanneer zij wer kelijk krachtige argumenten voor haar houding had gehad, dan zou zij die toch zeker wel geuit hebben 1 Er is dan ook geen andere reden voor haar houding aan te voeren dan vrees voor de naderende verkie zingen. Het anti-revolutionnaire Eerste Kamerlid Die penhorst heeft dit trouwens in zijn blad ..De Rotter dammer" uitdrukkelijk uitgesproken. Hij erkent daarin, dat uitstel der behandeling er toe zou heb ben geleid, dat. „de linkerzijde alles op haren en snaren zou hebben gesteld om met de tariefkwestie de verkiezingen in te gaan". En. voegt de heer Die penhorst daaraan toe, „de ervaring is hier de beste leermeesteres". Onomwonden spreekt dus een der leiders yan de anti-revolutionnaire partij het hier uit, (rat de stem der kiezers over het tariefvraagstuk niet moet wor den gehoord. Een fraaie joolitiek! Met volkomen mis kenning van den geest van onze staatsinstellingen, die medebrengt, dat over belangrijke vragen, het welzijn van ons volk rakende, niet over en zonder dat volk zal worden beslist, gaat men thans aan sturen op een roekelooze verandering van onze han delspolitiek, die voor tal van bedrijven ernstige ge volgen met zich zal kunnen brengen, zonder er het volk over te hooren. Reeds daardoor alleen is de houding van regeering en meerderheid veroordeeld. Kmstiger echter wordt die veroordeeling nog, wan- nee»* men den inhoud van het wetsontwerp bekijkt. 'aarover echter in een volgend artikel. Mr. P. J. OUD. sub 3 en dat dan het salaris op 1 Januari 1925 vol gens de nieuwe regeling zou worden f 1050. Gelezen worden de bekende'adressen van Neder- horst den Berg en van de afdeeling Noordholland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren over de salarieering der gemeenteontvangers. B. en W. stellen voor deze adressen voor kennis geving aan te nemen, het adres van Nederhorst den Be-" heeft geen zin, omdat onze gemeente onfier sub 3 gerangschikt zal worden. Goedgevonden. D^or den A.N.WB. toeristenbond, wordt gevraagd rijwielpaden langs de wegen aan te leggen. B. en W. stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, omdat do gemeente geen wegen in beheer heeft. Aldus wordt besloten. De voorgestelde wijziging in de verordening tot hef fing van keurloonen, van de Commissie van uitvoe ring van den Vleeschkeuringsdienst kring Barsin- gerhorn. welke wijziging inhoudt een verlaging der keurloonen, wordt goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan dat is ingekomen een Provinciaal Blad, waarin is opgenomen de rege ling tot het verkrijgen van provinciale bijdrage voor de bestrijding van on- en minvermogende i.b.c.-lij- ders. Deze bijdrage zal worden verleend wanneer de bestrijding geschiodr. door een erkende vereeuiging en zal veer deze gemeente f500 bedrogen, wanneer ook de gemeente aan bedoelde vereeniging een dusdanige subsidie verstrekt. Door de afdeeling Het Witte Kruis zal deze bestrijding ter hand worden genomen en B, on W. stellen den Raad voor, wijzende op het croote belang van bestrijding dezer ziekte, op de be- srooting voor 1925 uit te trekken een bedrag van f 1500, waarvan dan f500 als provinciale bijdrage terugkomt. van burgemeester, secretaris en ambtenaar ter secretarie op bedragen bepaald die niet de goedkeu ring van Ged. Staten konden verwerven. Aan het verzoek van Ged. Staten om alsnog de salarissen te bepalen op de bedragen in een algemeene regeling vastgelegd, had de Raad niet willen voldoen. Ged. Staten hadden nu zelf de begrooting gewijzigd en goedgekeurd. Ze vroegen de aldus veranderde be grooting opnieuw in 3-voud in te zenden, aan welk verzoek, zooals door den secretaris werd meege deeld, was voldaan. Deze mededeeling geeft geen aanleiding tot eenige bespreking. Van de afdeeling Oudesluis van den Landarbeiders- bond en van de S.D.A P. is een verzoek ingekomen om maatregelen te willen nemen voor de a.s. werk loosheidsperiode en om den werkloosheidstermijn wat langer te nemen dan vorig jaar. In overweging wordt gegeven zich in verbinding te stellen, met de gemeente Anna Paulowna en met particulieren, om te komen tot beharding van den Zijperdijk en tot het Hoogheemraadschap on de gemeenten Callantsoog en Petten, inzake beharding van den Duinweg. Voorzitter zegt, dat B. en W. zoo spoedig mogo- lijk als blijkt dat het noodig is, zullen trachten werk aan werkloozen te verschaffen. Om een zeke ren datum vast te stellen, wanneer de werkloosheids- termiin begint, achten B. en W. niet noodig. De tijd bepaalt niet wanneer de werkloosheid begint, maar de mate van werk. Over de beharding der wegen is al meermalen gesproken. Het beharden van don Duinweg is ondoenlijk en het is onnoodig daarop verder in te gaan, want noch het Rijk, noch de Pro vincie, noch de Polder willen subsidie geven en de gemeente kan het niet ter hand nemen en dc weg De heer Hooij informeert wat de bestrijding cm- behoort tot het Hoogheemraadschap. B. en W. hob- vat en wie er adviseert. ben den afgeloopen winter steeds aardig werk weten Voorzitter licht toe, dat de beoordeeling bij de 1 te vinden en we hopen voor den a.s. winter weer doctoren is en do patiënten gaan desnoods naar een maatregelen daartoe te kunnen treffen, sanatorium. i De heer Nannis is het er mee eens dat het den De heer Van der Sluijs zegt dat ook huisbezoek zal afgeloopen winter heel be9t gegaan is, maar de af- olaats hebben, gelet zal worden op slaapgelegen heden, enz., enz. decling heeft toch gemeend het een en ander onder het oog van B. en W. te moeten brengen. Wat het Voorzitter zegt, dat een der wijkverpleegsters wel wegenphan betreft, spr. is het er niet mee eens, dat zal worden aangewezen voor de Lb.c.-bestrijding en de beharding van den Zijperdijk van de baan is. Het daartoe huisbezoek zal doen. is spr.'s besliste overtuiging, dat wanneer er mede- De heer Raat deelt nog mede dat thans de hulp werking gezocht wordt, hier nog wel wat te bereiken voor t.b.c.lijders wol over het Armbestuur gaat en dat zal dan niet meer noodig wezen. Het wordt in •Jat geval dus een verschuiving van lasten. De heer Appel wil graag meewerken tot de tJ).c.- bostrijding, maar zouden we het bedrag niet op f 1000 stellen om eerst een9 te probeeren. Voorzitter zou liever niet eerst een proef nemen, maar direct goed willen helpen. Van de f 1500 komt f500 terug van de provincie en voor dit doel is f1000 niet te hoog, het geld is goed uitgegeven. De heer Nannis juicht het plan toe en vraagt of cok de huispatienten voor steun in aanmerking ko men. Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Hoedjes merkt op dat de Armbesturen dus van de t.b.c.lijder9 worden ontheven» hetgeen be aamd* wordt. en dan was er een mooi stuk werk. Voorzitter: Zeker, maar het resultaat is tot nu toe nihil. B. en IW. beloven de zaak niet te zullen laten loopen, ze zullen aan het vraagstuk der werkloos heid alle aandacht blijven schenken, j Van de heeren J. C. Bellis en A. Burger, Leijhoek, is het verzoek ingekomen om aansluiting aan de wa- terleiding. B. en W. zijn van oordeel dat hun aanvrage bij I het Prov. Waterleidingbedrijf behoort. De heer Van der Sluijs wijst op de strekking van dit verzoek. Het P.W.B. denkt er niet aan de buiten wegen aan te sluiten, omdat die niet voor het be drijf rendabel zijn. Wanneer nu de Raad zijn mede werking wilde verleenen om deze adressanten aan te sluiten, dan zit daaraan voor den Raad de con sequentie. dat de Raad ook zijn medewerking ver- Het voorstel van B. en W. wordt hierop met alge- leent, wanneer andere bewoners van buitenwegen om meene stemmen aangenomen. Ged. Staten zonden bericht dat de begrooting van steun aankloppen. De heer Hooij zegt dat het water nuttig is, maar 1924 door hun college is gewijzigd en daarna eoed-1 omdat de leiding naar den Helder moest heeft het gekeurd. Zooals bekend trad de Raad de salarissen bedrijf een gedeelte van onze gemeente van water

Schager Courant | 1924 | | pagina 9