AlltHftl NitlVS- 65. Prijsverlaging WYBERT iiltgevers i N.V, v.b. TRAPMAN Binnenlandsch Nieuws. Raad Harenkarspel; Woensdag 15 October 1924. SCHA 67ste Jaargang. No. 7520. Dit blad vorflchijnt viormaol pon wook: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag on Zaterdag. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Advor- tentiën nog goovool mogolijk in hot ooratuitkomond nummoB goplaatat POSTREKENINO No. 23380. INT. TELEF no. 20 PrIJa por 8 raanndon fl.05. Looso nummers 0 cont. ADVIfRTEN- TIÖN van 1 tot 5 rogola f 1.10, lodoro jogol moor 20 cont (bowijano. inbogfopon).' Grooto lettors wordon naar plaatsruimte borokond. historisch genootschap oui>-westfries land. Het bestuur van het Genootschap vergaderde Woensdag 8 October in de Roskam te Hoorn. De bestuursfuncties werden als volgt verdeeld: Dr. G. C. van Balen Blanken te Spanbroek, voorzitter, D. Brouwer te Enkhuizen, archivaris, K. Ruyterman te Hauwert, secretaris, welke zich voorloopig ook met het penningmeesterschap zal belasten. De vergadering werd verder door den nieuwen voorzitter geleid, waarbij een plan van werkzaamhe den voor nu en volgende Jaren in breede trekken werd vastgesteld. Aan den heer D. Saai Czn., architect te Alkmaar, zal worden verzocht met het bestuur samen te wer ken, teneinde alle bouwwerken en monumenten, die dit behoeven en verdienen te herwaren en van ondergang te redden. De heer Saai stelt zich daar voor belangeloos beschikbaar, welk aanbod door het bestuur dankbaar wordt aanvaard. Verder zullen er circulaires worden verspreid om personen, besturen etc. als lid of beschermer voor het genootschap te winnen. Het doel van het genootschap wordt in de statu ten aldus omschreven: Het doel van het Genootschap is het in eere hou den en het beoefenen van alles, wat op de geschie denis van West-Friesland, betrekking heeft. Het tracht dit doel te bereiken: a. door den ondergang van oude, schoone, uit een historisch of ander oogpunt belangrijke gebouwen en monumenten te voorkomen; b. het schoone, eigenaardige en het. typisch West- friesche dialect in authentieke stukken, in proza en poëzie voorkomende, zoo noodig door vertaling, herdruk in couranten en tijdschriften of op andere passende wijze meer ter ieders kennis en onder ie ders bereik te brengen; c. door alles, wat op zeden, gewoonten, gebrui ken, kleedij is, oud-Westfriesland betrekking heeft, zooveel mogelijk als doenlijk is, te verzamelen en voor het gewest zelve te bewaren; herti houdèn van tentoonstellingen, algemeene en andere vergaderingen, lezingen met lichtbeelden of door het ter bezichtiging stellen van platen, portret ten, documenten en voorwerpen, die de belangstelling daarin en de kennis daarvan kunnen vermeerdoren; e. door het aanknoopen en onderhouden van be trokkingen met genootschappen, die eenzelfde doel hebben en tot samenwerking bereid zijn; f. on verder door alle wettige middelen, die de bereiking van dit doel mogelijk kunnen maken. Aan het Comité voor de Paulus Potter Herdenking te Enkhuizen werd een schrijven gericht, waarin het Genootschap zijn warme sympathie voor dit doel' uitspreekt en een bedrag van f10 daarvoor beschik baar stelt. Van Prof. Kohlbrugge te Utrecht was een schrij ven ingekomen namens het Ethnografisch Genoot schap aldaar, met het verzoek om samenwerking. Het bestuur nam dit aanbod gaarne aan en heeft een schrijven in dien geest verzonden. Er zullen prijsvragen worden uitgeschreven: le. voor een éénacter in het Westfriescb; 2e. voor liedjes in het Westfriesch, beide betrekking hebbende op de folklore van dit gewest. De voorwaarden waarop en de prijzen zullen nader per advertentie worden hekend gemaakt. De eerstvolgende vergadering zal in den zomer van 1925 te Hoorn gehouden worden. Na de gewone huishoudelijke zaken zal een histo rische lezing, zoo mogelijk op de geschiedenis van Westfriesland betrekking' hebbende, worden gehou den, er zullen verschillende voorwerpen uit de oude doos te bezichtigen worden gesteld, er zal rondgang door het Westfriesche Museum onder leiding van den heer Kerkmeijer, voorz. van de Ver. Oud-Hoorn volgen en tot besluit een gemeenschappelijke maal tijd, gekruid door woord en lied en blijde jokkernije. Verder gaf de voorzitter de volgende perapectieven: 1926 een algemeene vergadering o.a. te Ediam met het bezoek aani het Stadhuis, het Museum en andere merkwaardige gebouwen en daarna een bezoek aan Volendam, 1927 een algemeene vergadering te Hoorn, zoo mogelijk in overleg met B. en W., ontvangst 'ten stadhuize, bezichtiging van merkwaardige gehouwen, kerkconcert van oud-Hollandsche liederen, 1928 al gemeene vergadering c.a. te Schagen, bezichtiging van de ruine en rijtoer naar de Hondsbossche zeewe- rin; 1929 algemeene vergadering te Hoorn en groote tentoonstelling van Westfriesche oudheden in over leg met oud-Hoorn en oud-Enkhuizen hn de Noorder- kerk. Verder komen Enkhuizen, Alkmaar, en Me- demblik aan de beurt. Het hoofddoel van deze pers pectieven in geheel West-Friesland aan de plannen en het doel van oud-Westfriesland te doen deelne men. Ze zijn natuurlijk voor wijziging vatbaar. En denk nu niet, ge haaft de zeilen te hoog op, maar bedenk, dat voor een grootsche onderneming voor de berei king van een hoog doel, durf noodig is en voor alles durf. want de geschiedenis heeft het ons geleerd: de wereld is aan de stoutmoedigen. Namens het Bestuur, Dr. G. C. VAN BALEN BLANKEN, Voorzitter. K. RUIJTERMAN, Secretaris. de beukenoten. Een in weinige gedeelten van ons land bekende oogst is hier in vollen gang. Het betreft het inzame len van beuken noten. Dank zij den storm van ver leden week. dank zij ook het rijkelijk vruchtdragen der hoornen, ligt de grond onder de beukeboomen be zaaid met nootjes, verscholen tusschen takken, en bladeren. Het verzamelen is daardoor over den «enen kant gemakkelijk, aan den anderen kant zeer moeilijk. Om een behoorlijk kwantum per dag te kunnen vergaren, worden de bladeren met het zaad eenvoudig op een grooten hoop geveegd, de aldus ver zamelde massa wordt in n' groote zeef geworpen. *t zaad verdwijnt door 't schudden automatisch, de bla deren komen boven te liggen en de nootjes onder op het zeef. Op deze wijze wordt vrij spoedig een kwan» turn gezocht en gezuiverd. Wij hebben deze week met belangstelling dit werk in de Middachter allee gadegeslagen en hadden ge legenheid te informeoren of deze arbeid loonend is. De hetrokenen deelden ons mede. dat op dit oogen- blik 20 cent per kilo voor de nootjes wordt betaald. En dat per dag en per man wel een 40 kilo was te verzamelen, zoodat een verdienste van ongeveer f7 per dag wordt verkregen. Voorwaar voor de Veluwe een schitterend loon. Ge kunt er geen ander werk vooor doen, zoo aerd ons trouwens gezegd. JULIANADORP. Zondagmorgen hield de vereeniging „De Postduif' haar laatste wedvlucht in dit seizoen en wel vanaf Simpelveld. Door een verzuim zijn. een paar vluchten nog niet gepubliceerd geworden en wordt de uit slag daarvan thans bekend gemaakt. Voor de wed vlucht vanaf Horst: le prijs, duif van C. W. de Graaf, 2e prijs duif van B. Delver, 3e prijs duif van Jac. van der Haag en de 4e prijs duif van W. van der Haag. Voor de vlucht vanaf Valkenburg: le prijs duif van Jac. van der Haag; 2e prijs duif van W. van der Haag; 3e prijs duif van C. W. de Graaf en de 4e prijs duif van B. Delver. Voor de vlucht vanaf Sim. pelveld: le prijs duif van Jac. van der Haag; 2e prijs duif van C. W. de Graaf, 3e prijs duif van B. Delver. De uitslag van de geheele serie wedvluchten is als volgt: No. 1 Jac. van der Haag. met 178 punten, die hiermede tevens het kampioenschap heeft behaald, waarvoor hem het eerediploma ten deel viel, dat door K. van Buuren hiervoor was uitgeloofd; no. 2 C. W. de Graaf met 118 punten; no. 8 B. Del ver met 112 punten en no. 4 W. van der Haag. met 36 punten. De uitslag van het kampioenschap voor het geheele hok met duiven kwam met no. 1 op naam van B. Delver met 202 punten, no. 2 Jac. van der Haag met 190 punten, no. 3 C. W.de Graaf imet 164 punten en no. 4 W. van der Haag met 146 punten. De vereeniging is mot de behaalde resultaten in dit seizoen goed tevreden en zij hoopt het volgende jaar ook vluchten uit het buitenland te kunnen arran- geeren. groote doozen TABLETTEN Bi) Apothekers en Drogisten iiiiiiinniimiiiHiiiiiiiiiiiininiimii'i noordschahwoude. We vernemen dat zich voor het Vervolgonderwijs 12 leerlingen hebben aangemeld, n.1. 9 meisjes en 3 jongens, het is wel jammer, dat niet meerderen zich hebben opgegeven. Voor ieder is het toch duide lijk, dat er in plaats van 3, veel meer jongens voor dit onderwijs in aanmerking komen. zuidscharwoude. Vanwege den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk wordt getracht een Zondagsschool te stichten voor kinderen van 7 tot 10 jaar. zuidscharwoude. De heer S. Zeeman, die 44 Jaar het secretariaat van Nut en Genoegen heeft waargenomen, heeft deze functie neergelegd. Zijn er aan verschillende in plaatselijke verenigingen over 't geheel weinig werkzaamheden en beslommeringen verbonden, hier was dit anders. Gedurende 6 maanden in 't jaar werd om de 14 dagen een bijeenkomst gehouden, waarin een of ander onderwerp werd behandeld, welker behandeling moest worden genotuleerd. Elke bijeenkomst werd geconvoceerd, zoodat aan dit ambt vele werkzaamheden verbonden waren. Wie dit 44 jaar lang doet op onberispelijke wijze, heeft ontegenzeggelijk den dank der vereeniging ver diend. Deze werd den heer Zeeman dan ook niet onthouden; bij monde van den heer Berkhout, voorzitter, werd hij op verdienstelijke wijze gehul digd, terwijl de vergadering hem tot eerelid benoem de. Medegedeeld werd, dat hem nog een stoffelijk blijk van waardeering namens de vereeniging zou worden toegekend. Als secretaHs werd gekozen de heer K. Dijkhui zen. langendijk. De verkoop van sneezenkool over de veiling raakt weer in vollen gang. Verschillende partijen van buiten Langendijk zijn reeds aangekondigd, terwijl onderhands ook al menig partijtje schijnt ver kocht te worden. Wegens do goede prijzen, die voor gele en roöde kool worden besteed, zal de sneezen kool ongetwijfeld hoogere prijzen maken dan ver leden jaar, toen de meesten, door de ongunstige toestanden, bij een eenigszins schappelijken prijs hun kool verkochten en het risico niet wenschten te dragen. Daar de toestanden zich thans veel gun stiger laten aanzien, verwacht men over het alge meen flinke prijzen. wieringen. Naar wij vernemen, hebben G «deputeerde Staten Staten dezer provincie die gomeentebegrooting dienst 1924, goedgekeurd, Bijna edn. jaar geleden is die bo- gTooting door den raad vastgesteld, zoo idat toöh eeker niet gezegd kan worden, dat is vlug gegaan. wieringen. De timmermansknecht J. Boersen had het ahge- Iuk met zijn linkerhand in- oen in werking zijnde stoom zaagmachine te geraken, .waarbij deze zeer ernstig verwond werd. 1 Nadat Dr. Piccardt# de wond verbon den had, .werd de patiënt ter verore be handeling terstond naar Alkmaar vervoerd. aartswoud. Het onderling Nut en Genoegen vergaderde huis houdelijk. De opkomst was bevredigend. Do eerste vergadering met dames word vastgesteld op 22 O et» De lezing weid opgedragen aan den voorzitter en de vaste bijdrage aan Mei. KorverBras. Er weid besloten een yolksavond te organiaeeren, waarvoor het bestuur jde noodig© stappen zal doen. Twee nieuwe leden werden Aangenomen. Hierna volgde sluiting. aartswoud. De huismanswoning toet bouw- cm weiland, gele gen aan de Langerois en toebehoorende aan den heer Zander, is verkocht aan don hoer R. Bruin alhier de gouw, hoogwoud. Door den heer A. Mos alhier, is gekocht het café en winkelhuis, genaamd „do Zwaan te Voenhuizen. Vergadering van den Raad op Dinsdag 14 Octo ber 1924, des middags 2 uur. Alle leden aijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secretaris de heer Jb. Dam. i Na opening volgt lezing en goedkeuring der notu len. Voorzitter deelt moe, dat er aan het P.E.N. een schrijven ia gericht over do overdracht van hot net van Waarland en dat adhaesie is betuigd aan het adres van de bewoners van do Sahagerv.aarl. Antwoord van het P.E.N. is nog- niet ingekomen. Naar aanleiding van hot schrijven van het ge meentebestuur aan de Gezondheidscommissie te Schaden, dat het noodig is voor algemeene malaria bestrijding om een bijeenkomst bijeen te roepen, van alle tot haar ressort behoorende gemeentebestu ren, heeft do Gezondheidscommissie geantwoord, dat een dergelijke samenwerking on noodig is. gezien de verschillende maatregelen, die inzake de malaria bestrijding in de verschillende gemeenten reeds zijn getroffen, v I Voorzitter erkent, dat heel wat gemeentebestu ren reeds besloten hebben 'de malariabestrijding1 ter hand te nemen, maar er rijn er ook die daartoe nog niet besloten hebben, b.v. Zuidsoharwoude, Spr. denkt over de samenwerking blijkbaar an ders dan vde Gczondheisoommisaie en acht het voor de bestrijding beter dat algemeene lijnen worden rctrokken. Toch wil spr. voorstellen dat de raad rij rijn genomen besluit tot het ter hand nemen van de bestrijding blijft. Bij de uitvoering ervan kan de gemeente zoer goed samenwerken met War menhuizen on gehoor! en daartoe overleg plegen. De heer Dekker meent, evenals de Gezondheids commissie. dat nu andere gemeenten hun gang gaan, ook Harenkarspel de bestrijding op zich kan nemen. De heer De Vries vindt het, nu andere gemeenten het. ook doen, ook wel goed. dat de malariabestrij ding ter hand wordt genomen. Ze zal nu ook voor onzo gemeente wel nut afwerpen. Algemeen wordt goedgevonden dat de malariabe strijding wordt ter hand genomen. Door de tuinbouworganisaties te Waarland en Tuitjenhorn wordt gevraagd, om een verwarmd en verlicht lokaal voor de door haat te houden tuin- bouwcursussen. B en W. stellen voor, op deze verzoekep gunstig te beschikken. Goedgevonden. Door de afdeeling Harenkarspel van het Witte Kruis wordt, voor het in 't leven roepen van wijk verpleging, een jaarlijksche subsidie gevraagd van f 1200 of zooveel minder als er voor een deigelijk In stituut noodig blijkt te zijn. Voorzitter herinnert er aan, dat een paar Jaar gele den een dergelijke aanvraag is ingekomen en de Raad dat verzoek toen heeft toegestaan. De afdee ling evenwel scheen toen niet in staat te zijn een zurier te benoemen en oordeelt nu. dat de toeetanden veranderd zijn. Spr. gelooft dat ook en wijst er op. dat het instituut wijkverpleging buitengewoon te accepteeren is., het geld daarvoor is goed besteed. Bovendien is er nog een motief om het verzoek nog eens to doen, nl. de mogelijkheid om voor th.(^-be strijding een subsidie te erlangen, wanneer de te be noemen wijkverpleegster een diploma voor t~b.c~ bestrijding heeft De aanvrage van het Witte Kruis is nog niet door B. en W. behandeld, maar omdat het een bekende zaak is, zal er wel geen bezwaar wezen om het ver zoek te behandelen. Spr. zou fian willen, dat de raad rioh in; beginsel froor jde wijkverpleging uitsprak, want voor tot defi nitieve toezegging wend besloten, zou de raad enkele rechten knunen doen golden, als: het verloonen van hulp door de wijkverpleegster bij het onderzoek der schoolkinderen door den schoolarts, hulp bij on bemiddelde kraamvrouwen. - De hoeren Francos en do Vries kunnen rioh met het idoo van den Voorzitter vereenigen, de motie ven van vroeger gelden ook nu nog. De heer Dekkor is er ook voor. dat wijkverple ging komt en wijst op het geval te Waarland, dat thans behandeld wordt. In dat verband noemt spr. de kwestie, die bestaat tusschen het Witte Kruis van hier en do afdee ling te Nieuwe Niedorp. De patiënt te Waarland, die dagelijks moet worden verbonden, wordt nu door particulieren geholpen. Voorzatter is niet geheel mot die kwestie onbe kend. Er is een schrijven gericht aan de afdoe-* ling te Nieuwe Niedorp om hulp te verleenen, niaar daarop is afwijzend beschikt, in verband met .een kwestie over indertijd verleende hulp. Toon was er door de zuster van Nieuwe Niedorp hulp verleend, zonder dat de afdeeling Harpnkarspel er in ge kend was. Later werd geweigerd de koeten vooor die hulp te vergoeden, niet alleen omdat de afdeeling niet eerst er in getond was, maar omdat degene, aan wie hulp verleend was, heel goed in staat was, to betalen on geen lid was van de afdeeling Haren- karspel. Het is politor jammer, dat nu deze man te Waarland de jiupe van deze vroegere kwestie wordt. De heer Dekker meent, dat "Nieuwe Niedorp die kwestie over het hoofd moest zien, voor dit geval wil Harenkarspel .wel betalen. Spr. vindt het wat klein van Nieuwe Niedorp. Algemeen gaat de Raad er mee accoord in princi pe te besluiten tot het verleenen van de aange vraagde subsidie, voor wijkverpleging. Nog wordt medegedeeld, dat voor rekening van de gemeente is opgenomen in het St Elisabethgesticht een kind van Jan van Duin. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de afd Harenkarspel van de S.D.A.P. om gelden voor den a.s. winter beschikbaar te stellen voor pro ductief werk aan werkloozen, deelt voorzitter mede, dat B. en W. besloten hebben aan alle werkgevers een circulaire te zenden, met het verzoek zooveel mogelijk te villen meewerken, door het los volk aan 't werk te houden. Door den meer gunstigen econo- mischen toestand oordeelen B. en W. dat dit moge lijk is. Verder zouden R. en W. thans nog niet wil len gaan en koesteren zij de stille hoop. dat het aan tal werkloozen niet zoo groot zal worden. Mocht het onverhoopt anders uitvallen, dan ligt het op den weg van B. en W. en den Raad. middelen te beramen om de menschen aan 't werk te zetten De heer De Vries zegt, dat do regeling van B. en W. goed bedoeld is. maar wanneer er werkloosheid zou komen, zouden de menschen met die regeling slecht klaar wezen. Voorheen was het de gewoonte van de werkgevers de menschen door de slechte maanden heen te helpen, maar nu laat men zo zoo maar schieten. En ais er dan nog naar middelen moet worden uitgezien, om de menschen te helpenl Is het niet beter, dat B. en W. nu reeds uitkijken? De heer Dekker: Is er al niet.voor de werkloos heid een post pp dp bcgTooting uitgetrokken P De hoer Francos: Ja, £500 staat er voor Qp de heer Dekker: Dan zou er naar werk kunnen wordon uitgekeken, er zal toch wel wat wezen. Ja hot de bedoeling den poet te bezigen voor bedoeling', ronder dfet de werkloozen er voor werken Voorzitter: Neen, als het noodig: is, is het voor productief werk. De heer JFrancds dfankt B. en "W., dat ze grervotg hebben gegeven aan zijn wenk om een circulaire te richten tot de werkgevers. Ook in verband, met den economisch en toestand en den uitgetrokken post (van f500. .wil spr. afwachten hoe de zaak rioh lontwikkelt. Voorzitter hoopt, dat de circulaire 'aan de werk gevers goede uitwerking heeft. Dat B. en W. op de begrooting f 500 voor de werk. loosheid hebbeen uitgetrokken, is het bowijs dat het niet hun bedoeling was, om tto meaaphon te laten loopen. Maar er staat tegenover, dat de rekeningen van de gemeente niet te gunstig zijn en dat de hoofdelijke omslag moet worden verhoogd tot f23000. 'We moe ten dus ook een beetje voorzichtig wezen en er zijn altijd menschen, de goede niet te na gesproken, die parasiteeren. Van nu af aan bestaat er gelegenheid voor B. en W. onder de oogen te zien. welk werk zou kunnen worden uitgevoerd. Het is de bedoeling in dat geval te zorgen voor productief werk, want het is beter de menschen aan 't werk te zetten, dan te m>en parasiteeren op do Armenkas. Maar voor loopig wilden B. en W. niet verder gaan. Do heer De Vries dankt voorzitter voor zijn toe zegging en juicht het toe, dat ook rekening gehou den wordt mot do belastingbetalers, want ten slotte moet het toch weer worden betaald ook. De Raad gaat algemeen accoord met het voorstel van B. en W. Door het vertrek van den heer Renaud is een vacature ontstaan in de commissie tot wering van schoolverzuim te Waarland. B. en W. bieden daar voor de volgende voordracht aan: 1. N. van der Holst, 2. J. Borst De heer Dekker verzocht comitévergadering, waar toe wordt overgegaan. Na heropening wordt de heer N. van der Holst ba, noemd met 5 stemmen, 1 biljet was ongeldig, terwijl 1 stem werd uitgebracht op J. P. Bakker. Voorzitter: We zullen maar hopen dat de benoem de op tactische wijze het werk zal verrichten in het belang van het onderwijs. Van de vereeniging vooor straatverlichting te Tuit jenhorn en Kalverdijk is het verzoek ingekomen om een subsidie van f5. per brandende lantaarn. Voorzitter zegt, dat in die deelen der gemeente het initiatief is genomen tot straatverlichting, maar dat door de particuliere bijdragen de koeten niet kun. nen worden gedekt. B. en W. stellen den raad voor, aan het verzoek to voldoen. De beer Francis noemt het een uitstekende maat. regel, dat op deze manier straatverlichting tot stand komt Spr. zou het niet goed vinden, als de geheele kosten voor rekening der'gemeente kwamen. De heer De Vries acht het een tactische manier, en de gemeente komt zoo op een goedkoope manlui aan straatverlichting. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. stellen den Raadi voor tot aanstelling van een schoolarts to besluiten. Officieus, zegt voorzitter, zijn we reeds in het bezit van oen schoolarts en door den heer De Vries werd vorig maal reeds aangedrongen op definitieve aan stelling. Nu het instituut oen poosje gewerkt heeft, en de resultaten bekend zijn, stellen B. en W. voor toi officieele aanstelling te besluiten. Officieele aan stelling is beter, omdat een instructie kan worden ontworpen, een verordening vastgesteld, waarbij de ouders verplicht kunnen worden mede te werken, enz. De kosten zullen wel niet meer bedragen dan nu ofifcieus, waarschijnlijk f 1 per kind, in sommige ge meenten is het wat meer. f 125 enz. In deze verga dering zou de raad zich in beginsel kunnen uit spreken en in de volgende vergadering komen B. en W. met instructie, salarisbepaling cn benoeming. Do aanstelling zou dan zijn tegen 1 Januari 1925 De heer De Vries dankt B. en W. voor hunne be moeiingen in dezen en hot doet hem goed, dat we hier het instituut schoolarts zullen krijgen. Uit de houding van den Raad in de vorige vergadering leidt spr. af. dat het voorstel van B. en !W. zal wor den aangenomen. 'De heer Dekker vaagt, hoeveel malen de kinderen zullen worden nagekeken. Voorzitter zegt. dat dat in do volgende vergadering bij do vaststelling der instructie zal worden geregeld. De heer. Dekker vindt een salaris van fl per kind nogal hoog. Voorzitter wijst er op, dat daarvoor ook rapporten aan ouders enz. moeten worden uitgebracht. Dc heer Groen vindt, dat er zooveel van de ge meente gevraagd wordt» Voorzitter erkent, dat het Kosten met zich brengt, maar het geldt hier de volksgezondheid. Zoowel spr. als de heer De Groot wijzen qp het belang van toe zicht en wijzen daarbij op bet groote gevaar van be smetting wanneer de kinderen niert onder geregelde medische coatrole staan. De heer De Vries vindt» dat voor een uitgaaf van f500 a f550. voor een gemeente met 3000 zielen, we de risico van besmetting niet mogen loopen. De heer Groen zegt. dat door hem het goede van een dergelijk instituut niet wordt ontkend, maar de hoofdelijke omslag is al zoo hoog. het is dan dit postje en dan dat postje. Voorzitter oordeelt, dat de hoofdelijke omslag hier niet hoog is. kijk maar naar andere gemeenten. Zonder hoofdelijke 9temming keurt de Raad goed, dal de schoolarts zal worden aangesteld. Van den autobusondernemer J. Spaans is een ver-

Schager Courant | 1924 | | pagina 1