Pijnen ia landen en Kiezen verdrijft men door Mijnhardl's Sanapirin-Tabletlen. 1 Gemengd Nieuws. VOETBAL HEER HUGO WAARD. Zoo langzamerhand komt een groot deel van onzen polder in Ue gelegenheid mei va&rtuigu. naar do veilingen te komen. Dezen zomer ie uit een proef ge bleken, dat het deel van den. onderpolder Hoog Veen- huizon, ton weston van don Veenhuizor Middenweg, met den onderpolder Pannekeet één waterpeil kan hebben, zoodat nu tusschen beide een rechtstreek- sche watergemeonschap bestaat. Een aantal inge landen hebben nu aan het Polderbestuur verzocht een brug te willen leggen in den Middelweg tegen over de Molensloot bij den Donkeren weg. Naar we vernemen, is dit verozek bij het Dag. Bestuur goed ontvangen, zoodat inwilliging mag worden verwacht in de a.s. vergadering' van het volledig Polderbe stuur. Een aantal 1 andgebruikers zal dan per vaar tuig de producten kunnen vervoeren naar de veiling te Noordscharwoudo; niet alleen uit genoemd polder- onderdeel, ook uit het gedeelte van den onderpolder Pannekeet ten zuiden van den Donkeren weg. INVOERRECHTEN OP VERSCHE GROENTEN EN AARDAPPELEN. Men schrijft ons: In tuinbouwkringen maakt men zich bezorgd over de voornemens der Duitsche regeering, om invoer rechten in te stellen op versche groenten en aardap pelen. Toen vóór den oorlog de D'uitscho regeering de kool met f 150 por wagon van 10.000 Kg. belastte, was dit voor de tuinbouwers geen bemoedigend teoken. Do tuinbouw was tóen echter ini Duitschland nog niet tot die ontwikkeling gekomen, dat invoer rechten van belangrijken invloed zouden zijn op de prijzen, daar Duitschland nog op ons land voor den import van groenten was aangewezen en zij dit uit ons land niet kon ontberen. Thans echter is er een algemeen streven van den. georganiseerden land- en tuinbouw, om de Duitsche regeering te bewegen de binnenlandsche productie te beschermen tegen de buitenlandsche concurrentie. De regeering is voor dezen algemeénen aandrang, die ook zijn-aveerklank in verschillende politieke en economische kringen en pers heeft gevonden, ontvankelijk géworden. Er is ml. oen wetsontwerp ingediend om de Duitsche re geering to machtigon (tot nu toe behoeft zij daartoe de toestemming van den Rijksdag) alle mogelijke veranderingen van het tarief in te voeren. Bedoeling is. om bloemkool te belasten met f 1200 per wagen van 10000 Kg.; roode, witte en gele kool met f240; komkommers en tomaten met f1200. Mochten deze tarieven in werkelijkheid worden ingevoerd, dan vreezen onze tuinders daarvan groot nadeel voor den Hollandscben tuinbouw. Immers, blijkens de maandelijksche statistische berichten omtrent in- en uitvoer is onze tuinbouw voornamelijk op Duitsch land aangewezen. In tuinbouwkringen ziet men deze voornemens van Duitschland met begrijpelijke vrees tegemoet en wordt op retorsiemaatregelen aange drongen, om den Nederlandschen tuinbouw tegen deze bedreiging te beschermen en wordt gehoopt en vortrouwd, dat onze regeering alle pogingen in het werk zal stellen om de gevaren te keeren. ZUIDSCHARWOUDE. Voor hot Vervolgonderwijs alhier hebben zich slechts 7 leerlingen aangemeld. Aangezien het mi nimum aantal op 10 is vastgesteld, zal dus hier geen vervolgonderwijs worden gegeven. De leerlingon zijn thans naar Noordscharwoude verwezen. Als de animo nu nog maar niet kleiner wordt. Het is wol bedroevend, dat zoo weinigen aan dit onderwijs wen- echen deel te nomen. Hot schijnt, dat bij vele ouders, en ook bij leerlingen, de meening heeft post gevat, dat het beneden de waardigheid is., vervolgonderwijs te genieten, als men reeds meer dan 1 iaar van school is. Vele jongens verbeuzelen nu hun tijd in huis of op straat, terwijl ze minstens tot 18-jarigen leeftijd nuttig op een vervolgonderwijscursus kun nen wordèn beziggehouden. De inrichting van. dit onderwijs is, dunkt ons, een der oorzaken, waardoor zoo weinig belangstelling er voor wordt gevoeld. LANGENDIJK. Tot Hoofdingeland van het Ambacht van) West- Friesland, genaamd GeestmerJAmbacht, is door in gelanden van de banne Noordscharwoude gekozen de heer T. Kostelijk aldaar. BARSINGERHORN. Woensdag 15 October. des morgens 9 uur, had al hier plaats de keuring van de Rundveefokvereeni- ging op het terrein van. den heer H. Nobel. De uit-: slag was: 1. Stierkalveren van ingeschreven moederdieren, i geboren vóór 1 Maart 1924: lo prijs Gonstantijn Ja- cob 64, eig. C. v. d. Oord; 2o prijs Jonge Max 59, eig. D. Timmerman; 3e prijs Johanna Constantijn, eig. Jm. Blaauboer en Constantijn Nico 2, eig. dezelfde. 2. Stierkalveren van ingeschreven Moederdieren, geboren na 1 Maart 1924: le prijs Max Constantijn 9, eig. G. Waiboer; 2e prijs Constantijn Jacob 69. eig. T. Wonder; 3e prijs Max Constantijn 13, eig. T. Won der; eervolle vermelding: Max Constantijn 15, eig. C. v. d. Oord. 3. Stiorkhlveren van Moeders in onderzoek: le prijs lefjes Constantijn, eig. A. Francis; 2e prijs Con stantijn Nico 5, eig. Jra. Blaauboer; 3e prijs Max Constantijn 11. eig. Jm. Blaauboer. 4. Kuikal'veren van ingeschreven Moederdieren, geboren voor of op 1 Maart: le prijs Dora 9, eig. Jm Blaauboer en Blaauboer Cornelia 3, eig. dezelfde; 2e prijs Koosje 12, eig. H. C. Kooij en Lize 17. eig. Jm. Blaauboor; 3o prijs Pietertje 3. eig. H. C. Kooij; eer volle vermelding Meta 10, eig Jm. Blaauboer en Me- ta 11, eig. dezelfde. 5. Kuikalveren. van ingeschreven Moederdieren, geboren na 1 Maart: le prijs Anna 20. eig. II. C. Kooij* en Blaauboer Klaasje 2. eig. Jm. Blaauboer. 6. Kuikalveren van Moeders in onderzoek: le prijs Iefje 12, eig. A. Francis: 2e prijs Roosje 27. eig. H. C. Kooij; 3e prijs Juliana 10, eig. T. Wonder; eer volle vermelding Roosje 26, eig. H. C. Kooij. 7. Hokkelingen van ingeschreven Moederdieren: le prijs Aaltje 11, eig. G. Waiboer; 2e prijs Guurtje 9, eig. C. v. d. Oord; 3e prijs Metha 2. eig. P. Grootes, en Sijtje IV, eig. H. Nobel; eervolle vermelding: i Blaauboer Klaasje 2, eig. Jm. Blaauboer. 8. Vaarzen van ingeschrevenMoederdieren: le prijs Iefje 8, eig. A. Francis; 2e prijs Iefje 7. eig. de zelfde. 10. Oudere Koeien: le prijs Iefje 4. eig. A. Fran-1 cis; 2e prijs Dora 3, eig. Jm. Blaauboer;- 3e prijs Roosje 17, eig. H. C. Kooij1; eervolle vermelding: Koopman 20, eig. H. C. Kooij en Koosje 6, eig. de zelfde. 11. Vijf ingeschreven vrouwelijke dieren van één eigenaar, waarvan drie melkgevende, één hokkeling en één kuikalf: lo prijs A. Francis; 2e prijs H. C. Kooij. Keurmeesters waren P. Schenk, Wieringerwaard, j F. A. F. Groneman, Wieringerwaard, Donker. Hoog- i woud. Jb. Kooij, N. Niedorp en N. Kaan, Wieringer waard. WIERINGEN. In do in „Concordia" onder presidium van den j heer O. «T. Boeker gehouden jaarvergadering van de inuziekvereeniging Harmonie, werden de notulen en jaarverslag van den secretaris goedgekeurd. De af tredende bestuursleden, de hoeren P. Bruul, H. G. Kamp en K. Minnes herkozen en namen hunne j herbenoeming aan. De rekening van den penning- j meester, den heer O. Gorter, werd in orde bevonden en goedgekeurd. Aan den directeur werd' voor zijn vele en goede diensten de vereeniging béwöwéri, I een stoffelijk blijk van waaédeering toegekend. Een bostuurvoorstel om in 1925 bij de openstel ling van den afsluitdijk', waarbij door Öc Mid- denstandjrvereeniging een winkelweek wordt georga niseerd, alhier een Nationaal Muziekconcours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen te honden, werd aangenomen. Verder enkele huishoudelijke besprekingen en dé i vergadering werd gesloten. I WIERINGEN. Door den Minister van Oorlog' is de militieplidh- j tigé D. Timmerman voor goed vrijgesteld van den 1 dienst wegens kostwinnerschap. WIERINGEN. Dezer dagen w orden van de heeren Jb. Metselaar en A. Kraan door houden oen 50-tal kippen ver scheurd. Voorwaar voor de betrokkenen oen ge duchte schadepost. WIERINGEN. Van den timmermansknecht J. B., die, zooals wi> gisteren meldden het pngeluk had met zijn hand in een etoomzaagmaöhine te geraken en waarvoor hij direct naar Alkmaar werd getransporteerd', is de hand geheel afgezet en moet hij dat lichaams deel missen. OUDE NIEDORP Bij do op Woensdag gehouden stemming, vanwege de banne alhier, Werden de heeren J. Ligthart en J. Mijts herbenoemd, resp. tot lidi van het Dag. Be stuur en Hoofdingeland! dier banne. ST. PANCRAS. Officieel wondt-thans met ingang van 1 Novem ber a.s. de postbode O. Guttor overgeplaatst naar Apeldoorn. Als opvolger op de lijst der S.D.A.P., waar voor de hoer Gutter zijn raadözetel innam, komt voor de heer K. Lek, die, als hij bh" zijn Voornemen blijft, do vorigQ/keer bij de officieuse overplaatsing geuit, dan die plaats zal bezetton. OUDESLUIS. Door de firma Van der Steen en Delver alhier is ten behoeve van haar bedrijf een electrische maal derij in werking gesteld, welke, naar wij vernemen, uitstekend voldoet. Het steeds verlangen naar wind. om den molen te doen draaien, is voor haar nu niet meer noodig. Voorwaar, voor dergelijke zaak een groote verbetering. „DE GELUKKIGE HOLLANDER". De ..Los Angel es Times" bevatte onlangs een ver-j haal omtrent het merkwaardig zeemansleven van kapitein H. J. van Hal, afkomstig van Rotterdam. Aan dit relaas ontleenen wij de volgende hijzonder- heden: Kapitein van Hal staat bekend als de „gelukkige Hollander". In de dertig jaren, dat hij de zeeën be vaart,. heeft hij reeds 23 typhoons meegemaakt, zon der dat hij het verlies van schip of oenige ernstige schade had to betreuren. Hij voerde zelfs tijdens den oorlog het commando over tankbooten, die de Britsche vloot van olie voor zagen. zonder dat hij ooit getorpedeerd werd. Ook te land had hij geluk. Zoo bevond hü zich in het gebouw „De rijzende zon" te Yokohama, toen dit door de aardbeving werd vernield. Terwijl de val lende muren honderden menschen dooden, kwam kapitein van Hal er slechts met oen schram af. Als jong zeevarende maakte hij een reis mee aan boord van het Hollandsche vaartuig ..Hugo Mole naar", dat te Falmouth binnenliep na 189 dagen van Sydney af onderweg te zijn geweest. In 1913 zou hij de Hollandsche tankboot „Sala- hadji" onder zijn commando krijgen. In zijn plaats werd echter een andere kapitein aangewezen. On derweg kwam het vaartuig in een typhoon en werd j zwaar gehavend. Tijdens don oorlog ontkwam hij: met de tankboot i „Hestia" aan twaalf onderzeeërsaanvallen. In 1917 kreeg hij een ander schip en op de eerst- vola-endo reis werd de „Hestia" getorpedeerd. Uit het verhaal bleek nog, hoe kapitein van Hal mot de Hollandsche tankboot „Semiramis", die in Maart 1921 te Los Angeles gebouwd werd, weer in 1 laatstgenoemde havenstad was binnengeloopen. Het was het eerste bezoek, dat het vaartuig sinds het van stapel liep .aan die haven bracht. De „Semiramis" heeft 165.000 mijlen afgelegd, in dienst van den petroleumhandel en is driemaal om den aardbol gevaren, zonder dat men een cent kos ten aan de machines gehad heeft, behalve slechts de fewone reparatiekosten, die elk schip iedere reis eeft. De „Semiramis" behoort aan de Koninklijke Shell. EEN RIJWIELPLAATJE OP ZIJNHEMD. Wonseradeol, 15 Oct. In een Friesch stadje werd een jongen aangehouden, die geen helastingplaatje op zijn fiets had Hij had echter het plaatje wel, zijn moeder had het voor zekerheid) tegen diefstal vast genaaid opzijn hemd! AUTOMOBIEL-OPLICHTERS. Bij een autohandelaar te Arnhem vervoegden zich Maandagmiddag A. R., een bekende vaan de justitie uit den smokkeltijd, en zekere G. Zij kochten een tweedehandsch auto en zouden dezen met Duitsch geld betalen. Na lang over en weer praten werd de koop gesloten voor 1000 Goud Mark. De motor werd aangezet en op het oogenhlik dat het tweetal weg reed, werd den autohandelaar een waardeloos biljet van 1000 Mark in de hand gedrukt. Inmiddels ver dwenen de oplichters met de grootste snelheid, wel ke de. tweedehandsche auto kon bereiken, uit het ge zicht. Door de Arnhemsche recherche werd een on derzoek ingesteld, waarbij bleek dat de heide perso nen de auto te Zutphen te koop hadden aangeboden, doch daarbij geen succes hadden. Zij waren vervol gens naar Arnhem teruggereden. Hun arrestatie al daar is daarop gevolgd. De auto werd op een l9rrein aan den Westervoortschen dijk teruggevonden. AANRANDING. De politie heeft gisteren te Huizon aangehouden den 16-jarigen T. A. uit Hilversum, die een dame nabij Sjjidjesberg had aangerand. In de worsteling beet de dame don jongen in'de vingers, aan welke wonden die politie hem later herkende. WEER EEN AUTOBUS IN BRAND.. Uit Tilburg, 15 Oöt.,Gister avond is de autobus I van Tilburg naar Oisteirwijk, toebehoorenJdiA aan Gebr. Yiersel, op den Bossahenweg in brand1 ge vlogen. De aóht inzittenden konden nog tijdig uit den wagen springen, zoodat geen persoonlijke onge lukken te betreuren zijn. De carosserie verbrandde geheel. Het chassis is later weggesleept. UIT DE WIEG GEVALLEN. Terwijl een .vrouw te Gaanderen zich voor in koop en even uit haar woning, verwijderde, viel "haar j kindje uit de wieg. De loieine was bij haar te rugkomst reeds overleden. DE INDIë-VLUCHT. Het Haagsohe Anetakantoor heeft van Van der Hoop uit Plövdiv, diato 14 Ootober bet volgende te legram ontvangen. „Hoezeel Guxlonard acht afdoende en snelle re paratie van het toestel ter plaatse mogelijk. Indien, net voor half November gereed is; kan ik starten voor Batavia. Het terrein is geschikt voor het ver trek." In een van het comité' Vliegtocht Nederland— Indië door het Haagsohe Anetakantoor. ontvangen comminiquó wordt meegedeeld, dat de heer Gui- lonard uit Philippopel' telegrafisch verzocht heeft, ten spoedigste de oenoodigdiheden en 't personeel te zenden, welke voor 't repareeren van oen „Fokker VU" noodig zullen zijn. Hij geeft daartoe een gespecificeerd© opgaaf. Guilonaid meldt voorts, dat het vliegtuig vier da gen na aankomst van hot materiaal ter plaatse, ge reed kan zijn, terwijl inmiddels al' het mogelijke wordt voorbereid voor hot tijdig gereedkomen van de benoodigde onderdeelen, alsook van het vlotte verloop van het transport. i I Daarvan zal het afhangen, Öf de vliegtocht nog dit jaar kan.worden voortgezet. Mochten bij do fabricatie en "bij het vervoer geen tegenslagen wonden ondervonden, dan zal nog vóór 15 November de tocht naar Indië kunnen worden voortgezet, welke datum als limiet moet worden be schouwd, met het oog op het klimaat in Britseh en Ned. Indië. Het comité hoopt met inspanning van alle krachten den ondervonden tegenslag te kunnen overwinnen en nog öfit jaar den tooht te i doen volbrengen. DE MAN DIEN TIJ RECLASSFERDE. Te Arnhem heeft zioh het volgend geval voor- gedaan: Een gehuwde vrouw deed aan reoïasefee- ringswerk en wijdde ook haar zorgen aan een man dio zioh telkens aan sterken drank te buiten ging. Zii haalde hem. uit de krooge n d'eod alles oin te zorgen, dat hij goed oppaste. De man was werk loos en zou naar een andere plaats gaan om werk te zoeken. Zijn 'beschermvrouw braoht hem naar den treih; hij verklaarde niet alleen te willen gaan en trok haar. ondanks haar tegenstribbelen in dén coupe. Zoo zijn zij samen gereid en.... weggeble ven. De echtgenoot en kinaeren die achterbleven ontvingen een brief waarin het besluit der vrouw was vermeld: zij bleef bij den man dien zij re- classeeido. CPLICHTERSBENDE» De recherche hoeft aangelioudeu die dirie gebroé- üors do J. 4H., 32 jaar, A. L., 29 jaar jen F. H., 25 jaar, verdacht van ernstigte oplichterijen to Haarlem, Amsterdam en Rotterdam. Met hun drieën hadden ze de z.g. Amsterd'amsohe spaar- en voorsohotkas opgericht. De oudste H. noemde zich directeur, d© beide jongeren waren zijn vertegen woordigers. De bedoeling wa§, aan de burgers gele- Êenlieid té geven, op kaarten spaarzcgels te plak- en van 50 ct., f 1 of f 2.50. Volgens het reglcfment, dat aan dén achterkant van die kaart stond, konden de spaarders, als ze f5 op 'hun kaart haddén, oen voorschot aanvragen. Het was idian ,nog die vraag of het ook gegeven weid. Als er meer dan een jaar f 10 op de kaart had! gestaan, kon aan da spaarders f6 rente gegeven worden. Maar als de heeren in eén stad een flink bedrag alsn spaargelden verzameld hadden, werd hun kantoor opgeheven en verdwe nen ze naar een andere stad' om dlaare efcn nieuw kantoor te stichten en nieuwe slachtoffers te maken Eerst is te Amsterdam gefwerkt, daar hebben ze, zoo werd ons gezegd; wel 600 slachtoffers ge maakt, menschen, die geld gestort hadden en dlaar- na niets meer van de .spaar- en voarschotkas hoor den. Te Amsterdam hebben zij zoo werd' van politiezijde meegedeeld) nog verschillende an dere flesschentroKkerijen uitgeoefend. Een dér aangehouden verdachten ging er zelfs trotsch op dat ze d© g-eheele begrafenis van. hun vader klaftw gespeeld haddon zonder een oent 4e betalén. Toen hun het vuur te Amsterdam wat .te na a&k fle schenen gelegd) werd, zijn de oplichters naai Haarlem getrokken. Hun kantoor was daar 'geves tigd op enkele kamers in het perceel Zijlstraat 68. Ze hebben te Haarlem ongeveer één week gé- Werkt en er 50 a '$0 slachtoffers gemaakt. Er wer den bedragen gestort van 50 ot. tot 'f 2.50. Na een week verdwenen de (heeren. De politie, kreeg verschillende aangiften, maar toen een onder zoek in het perceel in de Zijlstraat gedaan werd', was daar niets meer te vinden. De recherche hield! evenwel een wakend oog. Het kwam haar ter oore, Üat de J.'s te Rotterdam' aan het werk waren ge gaan. Toen vroeg de Haarlemsche commissaris van politie aanhouding" van dé heeren te Rotterdam en die aanhouding 'is geschied) déor die Amster dam sche recherche, die blijkbaar ook op de loer lag. De aangehoudenen zijn nu eerst naar Amster dam1 overgebracht. Indien het ondérzoek daar is afgeloopen, zullen de gearresteerden naar Haar lem en Rotterdam worden oé**rgebracht, opdat ook daar het onderzoek Verder zal kunnen geschieden. WINKEL. Door het overlijden van den heer Jb. Heinstm&n te Nieuwe Niedoip, is er een plaats opengevallen als Molenmeester van den Oosterpolder onder Win kel en Nieuwe Niedorp. Deze plaats zal moeten worden ingenomen door een bevoegd ingeland van den polder uit Nieuwe Niedorp. NIEUWE NIEDORP. Woensdagavond 15 October werd door het Depar tement Nieuwe Niedorp der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de eerste Nutsbijeenkomst in dit seizoen gehouden in lokaal „Prins Maurits". De zaal was vrij goed, maar niet best bezet. Wat eigenlijk jammer was. Want wat vanavond gogeven werd, was werkelijk hooge kunst. Onze Departementsvoorzitter, meester Veurman, hield op. de hem eigene prettige wijze een kleine openingsrede en leidde daarbij den begaafden spre ker van dezen avond, den in deze omgeving weibe ken declamator Albert Vogel uit 'sGravenhage in. En als dan de heer Vogel rustig, met zijn krach tige, aangename en vooral zoo bij uitnemendheid ge oefende stem, met zijne keurige wijze van weergave, waarin zich weerspiegelt de ontwikkeling, het stand punt van beschaving, dat de hoogbegaafde declama^ tor inneemt, de fijne smaak en juiste keuze die hem eigen zijn ten opzichte van wat ten gehoore wordt gebracht,;; ons vertelt de Forum-scéne uit het too- neelspel „Julius Caesar" van den onvergetelijken Shakespeare, of ons meesterlijk' weergeeft Jan Fabri- cius\ monoloog Napoleon Bonaparte op Sint Helena, waarin de spreker met zijn zoo hoogstaand decla matorisch talent den grooten veldheer zoo innig tref- tend de diepste menschelijke smart laat uiten: weg van mijn leven, weg van mijn volk, van mijn zoonWaar is Wianifka, de vrouw, die mij liefhad? Het zullen er maar weinigen zijn, die den heer Vogel evenaren in de wijze waarop hij deze en der gelijke fragmenten weergeeft van schrijvers, die zelve in de eerste rij staan op het gebied van kunst en die dus ook veel eischen van hen, die hunne wer ken goed willen reproduceeren. En dat heeft al is het moeilijk de. heer Vogel gedaan,hij heeft goed, hij heeft uitmuntend weergegeven deze en andere in Rooge mate boeiende voordrachtwer- ken, door hem ter vertolking gekozen. Er is veel genoten. ALKMAAR. In de Unie hfid gisteravond een bijeenkomst plaats met het doel binnenkort te komen tot de oprichting van een volksuniversiteit. Hiervoor waren verschil lende organisaties gemeentebesturen van hier en uit den omtrek uitgenoodigd en velen hadden aan die uilnoodigdng gevolg gegeven, waaruit volkomen de belangstelling voor deze plannen bleek. De bo venzaal was vrijwel geheel gevuld, toen de voorzit ter van het voorloopig comité, de heer Westerhof, de bijeenkomst opende. In verband met een artikeltje in het NoordhoL landsch Dagblad, waarin een verkeerde gedacht© was neergelegd, zette deze uiteen dat het instituut volksuniversiteit niet betrof het geven van onder wijs aan jongeren, doch het wekken van meerdere belangstelling voor diverse wetenschappelijke vraag stukken, vooral bij de ouderen. Door het behandelen van diverse onderwerpen door wetenschappelijk onderlegde personen wil men trachten zooveel mogelijk van die wetenschap aan anderen bij te brengen. Verder is het niet het doel dezen avond reeds de oprichting te bewerken, doch daarvoor een volgende vergadering te beleggen, na meer uitgebreide uit nood igingen en na het bekomen van' de zekerheid .dat een groot aantal personen en corporaties steu nend lid zullen worden. Mr. Ze ijlemaker zette daarin in breed ere trekken het doel der volksuniversiteiten uiteen en wees er op, hoe schitterend elders dergelijke instituten werken. Deze wees er tevens op. dat de naam minder goed gekozen is, wil daarin het doel duidelijk uitkomen. De instelling beoogt meer de populariseering van de wetenschap, door het behandelen van diverse be langrijke onderwerpen, dan wel het geven van les sen om de.cursisten voor zeker onderwerp te be kwamen. In eèn duidelijk en zakelijk betoog zette Spreker een en ander uiteen, waarna de beer Westerhof nog d'e finantieele zijde belichtte. Burgemeester Wendelaar betuigde zijn volle sym. patrie met het streven eh deed de toezegging, dat op de medewerking zijnerzijds ten allen tijde gerekend kan worden. Nadat door enkele aanwezigen vragen waren h steld en enkele opmerkingen naar vpren waren cT bracht, deelde do heer R. Wirada mee. dat voorW pig als onderwerpen op het programma staan: Goj? dienst en Wijsbegeerte, Kunst, Muziek, Ned. Tante letterkunde, Moderne talen. Geschiedenis, Staats, n rechtswetenschappen. Medische en Technische tenschap, draadlooze telegrafie, historie en land. volkenkunde, terwijl het de bedoeling is nog Januari met de cursussen een aanvang te maken. De aanwezigen werden als lid ingeschreven en d» hoop werd uitgesproken, dat allen ook in de volgen do bijeenkomst weer aanwezig zullen zijn. Als we nog meedeelen, dat de «remeontobostu^ uit Schoorl, Egmon-d Binnen, Heiloo en Oudkarapei en natuurlijk ook Alkmaar vertegenwoordigd wartn verschillende onderwijsinrichtingen vertegenwoordi. gers gezonden hadden en ook verschillende vereetiL gingen zich lieten vertegenwoordigen, en allen zon. der uitzondering de volle sympathie toonden ny.- het streven, meenen we de hoofdzaak van déze l*f langrijke bijeenkomst vermeld te hebben en de ve» wachting te kunnen uitspreken, dat de volksuniv^F siteit als hier bedoeld met veelzijdige medowerkii» tot stand zal komen. DE Z. R. IH AANGEKOMEN. Het Duitsche luchtschip Z. R. III is Woensdagmli dag om 3.11 uur in Lakehurst in Amerika gelani Het schip heeft zich in het zware weer uitsteken; gehouden. Aan boord was alles wel en schip et machines verkeerden- in uitstekenden toestand. heerschte groote geestdrift. Reeds den geheelen nacht hadden duizenden o) de aankomst van het luchtschip gewacht. In t» parken, op de pleinen en op de daken der huizen bevond zich een talrijke menigte, die het schip bij zijn verschijnen geestdriftig toejuichte. De Zeppellt cirkelde vier maal boven de stad. De landing had plaats op 300 meter van de looéi Ook hier was de ontvangst geestdriftig. Twintig mi- j nuten later was het schip reeds in de loods geborgen j President Coolklge zond een in hartelijke bewoor dingen gesteld telegram van welkom aan den com mandant. Ook van president Ebert was een begroe tingstelegram ontvangen. De tocht van de Z. R. III duurde vanaf Friedrichg- hafen tot Lakehurst 81 uur en 25 minuten. President Xoolidge heeft in zijn telegram aan den gezagvoerder medegedeeld, dat hij hun zijn gelukwenschen aan biedt met den tocht die de vredelievende betrekkin, gen tusschen Duitschland en Amerika volkomen heeft hersteld, terwijl het luchtschip de eerste di recte vlucht tusschen Europa en Amerika heeft in geleid. Nadat de Z. R. III in de hangar was gebracht, had een korte ontvangst plaats door admiraal Seales. De commandant verliet het laatst het schip dat vee) post overbrengt. De langdurige douaneformaliteiten wekten algemeen vroolijkheid bij- de vele toeschou wers, die in duizenden auto's naar Lake Hurst wa ren gekomen. De bemanning was opgewekt. Zij werd herhaalde lijk gefotografeerd. De tocht is zeer goed verloopen. Het schip liep rustig, terwijl niemand ziek was. De kanarie, die men had meegenomen, heeft al dien lijd lustig gezongen. In den afgeloopen nacht was het sehip te midden van een hevigen storm en het gleed in razende vaart door den nevel. Nadat de beman ning het schip had verlaten, werd begonnen met het laten wegstroomen van het gas, dat negen uur za! duren. Negen man van -het schip zijn voor drie maanden aan de Amerikaansche marine verbonden. De helft van de bemanning blijft in dienst van de Good Year Corp. Het schip staat thans onder verantwoorde, lijkheid van de Amerikaansche regeering. De offl cieele overdracht zal' spoedig volgen, terwijl Ian# diplomatieken weg de erkenning der ontvangst za! i plaats hebben. De commandant van het luchtschip heeft de drie nachten slechts drie halve uren geslapen. Hij wai zeer vermoeid. Binnenkort zal hij weer naar Euro. i pa terugkeeren. Te New York zal een feestmaaltijd ter eere van de bemanning worden gegeven, j EEN GENEZER. In het kerkje van Frizinghall te Bradford is Maan. dag een eigenaardige gebeurtenis afgespeeld. Voor de eerste maal verrichtte daar,, onder wolwillende medewerking van de Anglikaansche kerk, de heer James Mcore Hickson zijn taak als genezer. Tal van blinden; kreupelen en verlamden waren naar de kerk gebracht, waar Hickson hun, na een korte sug. gestieve toespraak, beval te bidden. Onderwijl begaf de genezer zich van patiënt tot patiënt, lei hun de banden op en sprak hun eenige bemoedigende woor. den toe. Men zag er lammen, die hun krukken weg- wierpen en althans voor een oogenhlik het gebruik hunner ledematen hadden teruggewonnen, Ook was er een blindvrouwtje, dat verklaarde zeker te zijn. dat zij weer zou gaan zien. Zoover echter kwam het den eersten dag nog niet. Hickson heeft Maandag 400 patiënten „behandeld" Gisteren zouden er weer 400 worden toegelaten. De bisschop volgde den gene. zer bij zijn rondgang door de kerk. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Uit Asiago, 15 Oct. De aviateur Martens heeft met een toestel zonder motor 28 K.M. in 18 mjniu ten afgelegd. EEN AARDSCHOK. Gisteravond togen tien uur werd een aardschók I waargenomen te Fort William in Invornesshire, waardoor de huizen schudden en de ruiten ranimel- dien. EEN TRIBUNE, WAAROP MACDONALD EN 200 TOEHOORDERS STONDEN, INEEGESTORT. Uit Lonlden, 15 Oot. MacDonald hield te Cleck- heaton een verkiezingsrede voor 'een auditorium van 10.000 personen, toen plotseling Üe sprekers tribune instortte en Jdé premier met -200 toehoor-» ders naar beneden viel'. Niemand' werd echter ge wond en MacDonald! stond lachend weer op OP EEN BALCON. Uit Rovigo wordt gemeld, dat een watervliegtuig op het balkon van een huis gevallen is. Drie ]onge meisjes werden gewond. Het vliegtuig vloog in brand met 't gevolg, dat de brand oversloeg op 't huis dat geheel door het vuur vernield is, terwijl ook aan grenzende huizen schade geleöen hebben. GROOTE HARINGVANGST. Terwijl de reeders van onze visscherijplaat-sen ge durende den laatsten tijd niet op buitengewone vang- schen kunnen roemen, meldt do „Daily Mail", dat er in de afgeloopen vier a vijf dagen ontzaglijk veel haring gevangen is. Zaterdag kwamen te Lowestoft 240 schepen met 15.000 ton haring, dus 15 millioen haringen binnen Maandag werd weer 14000 ton aan den wal gebracht Verscheidene loggers besomden voor 3600 gulden aan visch, welke in één nacht gevangen was. Te Yarmouth kwamen Maandag de loggers bin- nen met gemiddeld 300 ton aan boord. Verscheidene schepen rapporteerden nettenverlies. De netten wa- ren door het gewicht van de daarin aanwezige visch afgescheurd. ANNA PAULOWNA. Zondag 12 October speelden Excelsior «n ConaW- dia, beide plaatselijke clubs, een mooien wedstrijd. Er deed zich echter een incident voor. waar o.i. de aandacht op dient gevestigd te worden. Onder spel kreeg een der spelers van Concardia een bal ot een knie tegen de maagstreek met -het gewone beken de gevolg, dat hij buiten adem op het veld kwam Je liggen. Zooals gewoonlijk kwamen er een paar spe lers om te helpen, maar het gewone sein van de" scheidsrechter om bet spel te staken bleef uit. wr-

Schager Courant | 1924 | | pagina 2