Burgerlijke Stand. Tweede Kam er. Binnenlandsch "Nieuws* GROOTE FABRIEKSBRAND TE BAWBERO. Ten gevolge vankortsluiting is e enhevige brand ontstaan in een Bamberger textielfabriek, waarbij 200.000 meter zijden stoffen ter waarde van een mil- lloon goudmark verloren gingen. De z.g. recepten^ kamer kon behouden worden. EEN ZEPPELINDIENST SPANJE—ARGENTINB. Volgen» een bericht uit Madrid wordt een lucht vaartdienst Sevilla—Buenos Ayres ingesteld, waar voor een crediet van anderhalf millioen peseta's reeds is toegestaan. AFSCHAFFING GEZANTSCHAP. Afschaffing van het gezantschap bij het Vatikaan is een van de punten van het program van de re- geering van Herriot. De commissie uit de Kamer voor financieels aangelegenheden heeft bij haar on derzoek van de begrooting van buitenlandsche zaken daarop voor ongeveer eon millioen bezuinigd. De kredieten voor het gezantschap bij het Vatikaan ko men niet meer op do begrooting.voor. Natuurlijk zal er over deze kwestie nog in de Kamer van gedach ten gewisseld worden en Herriot zal er in' de ver. cenigde vergadering van de commissies voor finan- cieolo en buitenlandsche aangelegenheden, over spre ken. STEEDS NOG DE OORLOG. Hoe ver lijkt het al en hoe lang. geleden, dat ln Augustus 1914 de oorlog uitbrak. Meer dan tien jaar geloden! In de landen, die den oorlog gevoerd heb ben, is do herinnering aan de verschrikkelijke jaren natuurlijk nog onverbloekt, zelfs wordt zij niet al leen levendig gehouden door de nog steeds voortdu rende pogingen om een werkeliiken vrede tot stand te brengen, korter gezegd, door den nasleep van den oorlog. Ook op andere, dramatischer wijze doet de herinnering zich gelden. Zoo heeft men nog dezer dagen in een bosch tusschen Largues en Seppols-le- Haut, niet ver van Belfort een aantal lijken gevon den van Fransche soldaten, die op 3 Maart 1916 ge sneuveld zijn. Van drie hunner heeft men de iden titeit kunnen vaststellen. TOKIO—PARIJS. Nu do Franschman Pelletier d'Oisy van Parijs naar Tokio gevlogen is, hebben, de Japaneezen het plan opgevat, den tocht in omgekeerde richting te beproeven. Voor dat doel is men thans in Japan bezig een fonds te vormen. DE KLACHTEN VAN RUSSISCHE BOEREN. In de ..Bjelnota" vonden wij eenige brieven van boeren, die een beeld geven van de prijzen in Rus land. Wij ointleenen aan deze brieven eenige ge deelten: Ken boer schrijft, dat de prijzen van tarwe en. rogge als normaal zijn te beschouwen, terwijl de prijzen van geweven stoffen 80—90 kopeken per él kosten (voor den oorlog 25—30), lucifers kosten'drie maal zooveel als voor den oorlog, enz. Een boer uit Wti_Rusland gebruikt in plaats van roebels en kope ken een andere, voor den boer veel duidelijkeren maatstaf, nl. de noodige hoeveelheid graan om een voorwerp te koopon. Hij schrijft: in Januari waren do prijzen: 1 pond suiker is evenveel waard als 20 pond rogge, 1 ol katoen is gelijk aan 15 pond rogge, 1 doosje lucifers voor 10 pond rogge, 1 vel minder waardig papier voor IK pond rogge. enz. Dat was vier a vijf maal hooger dan voor den oorlog, maar In September werd hot nog erger: 1 pond suiker voor 46 pond rogge, 1 el katoen voor 25 pond rogge. 1 doosje lucifers voor 20 pond rogge, 1 vel papier voor 2 pond rogge. enz. Wij zien dus dat de prijzen van fabrikaten intusschen aanzienlijk zijn gestegen. Uit een andere streek schrijft men: bil ons kost een poed (40 Russische ponden) rogge 70 kopeken, d.w.z. even veel als voor den oorlog, maar een paar laarzen en geen bijzonder goede, kosten 18—20 roebel, terwijl voor den oorlog de allerbeste laarzen slechts 5 roe bel hebben gekost, katoen kostte voor den oorlog 12 kopeken per el en nu 45 kopeken. Het blijkt dus, schrijft deze heer. dat de boer voor zijn producten niet meer krijgt dan voor den oorlog, terwijl hij viermaal zooveel moet betalen voor de fabriek«goe deren. Op deze wanverhouding tusschen de prijzen van graan en die van de fabrikaten wijzen alle boe ren. het is dus de wonde plek van de tegenwoordige samenleving in Rusland. Hbld. BRAND DOO REEN VLIEGTUIG. NTuar uit Rome wordfc gemold, js een "watervlieg tuig dat van Pola kwam, te Rovigo, door liet .ncr men van een korte bocht, op een huis neergevallen. Door zijn val werden drie meisjes ernstig go- wond. De bostuurdor dor maohine bekwam een sohedolbreuk on was op slag dood. terwijl de mo- chanicien insgelijks den dood vond; zijn.lichaam werd geheel verkoold door het in brand vliegen van/ motor on vliegtuig. Boor het vuur raakto hot huis, waarop de maöhi- na fnoergekomon was; insgelijks in brand, evenals do aangrenzende woningen. MOEILIJKHEDEN IN DE BELGISCHE SOCIA LISTISCHE PARTIJ. Bo socialistische party heeft met moeilijkheden te kampen, daar verschillende leden zich met aan do^ partijtuoht houden en communistische sympa thieën toonen. Toch heeft hot partijbestuur er niet toe durven overgaan hot Kamerlid Brunfaut uit de party te stooten, omdat hii sdoh aan (commu nistische propaganda had sohuldig gemaakt. Ook met het Kamerlid Bemblon is er oen ooh- flict gorozen. Bo Luikscho afdoe] ing dor party cdscht het heengaan van Bemblon, die oozo eveneens to communistisch blijkt te zijn gezind. Doch Dean-J blon is< oen populaire figuur in Luik; bij de ver kiezingen in 1921 verkreeg h!y het hoogste aantal -«temmen. Het party bestuur "hooft nog geen be slissing genomen. GERAAMTEN VAN POOLREIZIGERS. Het geheim van den dood der Engelsche geleer den, <lr. A. F. Mac Kav en James Murray, en van den Franschcn anthropoloog Henry Beuchat en den Canadoeschen matroos Stanley Morris, overlevenden van de expeditic-Steffanson, wier exploratie-schip „Karluk" wrak sloeg, is thans opgehelderd door het vinden van hun geraamten op Herald-eiland. door ledon der bemanning vari den sohoener JHermah,\ welke to Nome (Alaska) is aangekomen. Een telegram uit die stad meldt, dat alle teekenen er op wijzen, dat de vier Poolvaarders door een Pool storm overvallen zijn, terwijl zij in hun welvoorzien kamp sliepen met ruime voedselvoorraden om zich heen. Do geraamten werden gevonden rondom de aach van het laatste vuur dat do expeditie had aangelegd, nu tien jaar geleden. Er zij aan herinnerd, dat de overlevenden van1 de Poolexpeditie, in 1913 door de Canadeesche regeering uitgezonden, na het wrakslaan van de „Karluk", op het ijs kampeerden onder commando van kapitein Bob Bartlett. Mac Kay, Murray, Beuchat en Morrise besloten te beproeven, oen bewoonde streek te be reiken en verlieten de andere overlevenden. DE TRIOMF VAN DE Z. R. HL Blijkens hot journaal van de Z. R. IIT heeft het luchtschip een afstand van 5066 mijlen afgelegd in 81 uur 17 min., met een gemiddelde snelheid van 62 mijlen per uur. Do tanks waren bij aankomst van hot luchtschip nog voor een vierde gevuld. De gemiddelde snelheid van de R. 35 bij zijn tocht over den Oceaan in 1919 bedroeg 29 mijlen per uur. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 1 tot en met 15 October 1924. Geboren: Sigebertha Catharina, dochter van Pieter Portogies en van Maartje Langedijk. Sipke. zoon van Klaas Renooij en van Geertruida Post. Cornelia, d. van Laurentiua Theodorus Schilder en van Agatha Koppee. Over!oLm: GuurCJe de Graaf, oud 62 Jaren, vrouw van Floris Kuiper. Getrouwd: Johan Willem Koning, oud 26 Jaren, met Aaltje Modder, oud126 Jaren, beiden te Hoogwoud. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 15 tot en met 19 Oct. 1924. Geboren: Maria Gertrudis, dochter van Gerrit Adam de Wit en van Maria Margaretha Hilbrand. Eildert, zoon van Machiel Wouda en van Margaretha Jacoba Kingma te Krommenie. Cornelis Nicolaas, zoon van Nicolaas Johan Silver en van Grietje Smit. Ondertrouwd': Theodorus Nicolaas Noot, oud 23 jaar, winkelier te Helder en Anna Rezelman, oud 22 jaar. zonder beroep te Zijpe. Jan de Wit, oud 28 jaar, landbouwer te Zijpe en Eliaabeth Catharina Bakker, oud 22 jaar, zonder beroep te Zijpe. Getrouwd: Doede Bootsma, oud 26 jaar, arbeider te Schoorl cn Anna Jeensma, oud 19 jaar, zonder be roep te Ztijpe. Overleden: Geene. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Pieter, zoon van A. Schenk en van J. van Egmond. Ondertrouwd: Geeno. Getrouwd: Geene. Overleden: Guurtje Dijker, oud 88 jaar, wed. van Sijbrand Koning. Cornelis Keijzer, oud 73 jaar, echtg. van Trijntje Kooij. De heeren hebben al een paar zittingen gepraat over de door do regeering ingediende Tariefwet, waarover Mr. Oud in de Schager Courant reeds een paar artikelen heeft geschreven en waarnaar wij ze ker wel mogen verwijzen tot nadere oriënteering. De regeering heeft met alle overhaasting dit wets- outwerp ingediend, om voordat het kiezerscorps in 1925 daarover uitspraak zou kunnen doen, de buit reeds binnen te hebben. Het is wel eigenaardig hoe door voorstanders van dit wetsontwerp het protectionisme wordt weggestopt en het is bepaald hun vrees voor het vonnis van de publieke opinie, die hen doet ontkennen het duurder worden der levensbehoeften door deze, o zoo onschul dige tariefswijziging. Het waren in de zitting van Woensdag de heeren Vliegen, Mr. Oud en Van Gijn die tegen deze tariefs wijziging te velde trokken. En Mr. Oud wees er op hoe deze overhaaste be handeling dezer wet plaats had, zonder behoorlijke raadpleging van handel en industrie, maar dat bo vendien de term protectionisme zelfs is vervangen door wat mooie, woorden en Kamerleden, die tegen dit wetsontwerp rijn, worden voor theoretici uitge maakt, terwijl de anderen practische staatsmannen worden genoemd. En toch draagt dit wetsontwerp een protectionnistisch karakter. De hierboven genoemde drie Kamerleden zijn het daarover eens. Er moge gesproken worden van een technische herziening reeds do verhooging van heb hef fingspercentage van v0f tot acht ten honderd weer spreekt deze bewering. Het gesol met de „toonbank artikelen" stempelt het wetsontwerp evenmin tot een behoorlijk voorstel als de zoogenaamde nood der schatkist. Zijn trouwens de vijftien millioen noodig, welke de tariefsherziening, naar het heet, zal opbrengen? (Afgezien van de vele millioenen, die de binnenland- sche verbruikers aan bevoorrechte fabrikanten zul len mogen betalen). Komt er anders geen sluitende begrooting? De heeren Oud en Vliegen ontkenden het, wezen op den loop der middelen, gewaagden van het notoire feit, dat minister Colijn aanvankelijk veel te laag geraamd heeft. Waarom bovendien aldus de eerste do storting van twaalf millioen in het Ouderdomsfonds niet even uitgesteld, uitgesteld althans tot na de verschijning van het rapport der commissie-Van Vuuren? Do verderfelijkheid van deze tariefsherziening wordt zelfs niet ten deele gecompenseerd door andere maat regelen, al werd ons nog eenige maanden geleden verzekerd, dat zij zou dienen tot vermindering van den druk der directe belastingen. Van „gelijk over steken!" is zelfs geen sprake meer, aldus de heer Vliegen, die overigons a priori bezwaar had tegen verlichting van dien druk voor de grootste inkomens als verzwaring van ind'irecte belastingen, welke bo venal de groote gezinnen bedreigen, daarmede ge paard ging. Wat niet wegneemt, dat ook de sociaal democratische afgevaardigde toegeeft, dat de direc te belastingen in Nederland hoog zijn en dat meer kapitaalvorming wenschelijk zou zijn.^ Inderdaad zou die mooiste oplossing* deze zijn, welke ons verlaging van den druk der directe be lastingen bracht, zonder toepassing van het paarden middel der protectie. Minister Colijn echter doet precies het, tegendeel: wol hoogere invoerrechten en goon herziening van de meest drukkende directe be lastingen. Zou de regeering hiertoe hebben durven besluiten, als zij inderdaad de vrijheid v.xn concurrentie, de internationale arbeidsverdeeling als een economische weldaad erkende? Gaat zij niet voort op den weg, die te kwader ure reeds eerder betreden werd? Mr. Oud herinnerde in dit verband aan verhoogd invoer- ooht op sigaren, aan rohoonenwefcje, subsidie aan Zuid-Afrikalijn en Kon. Holl. Lloyd. Is nu het ergste bereikt of wachten ons straks nieuwe onaangename verrassingen? •Wlat zal hot eind zijn? Er zijn «chipperaars, die wel te vinden zouden zijn voor een tijdelijke verhooging van invoerrecht, bemiddelaars, die niet willen in zien dat een term ijnbepa 1 ing (gesteld al. dat de re geering deze zou willen aanvaarden) in een wet met zóó belangrijken invloed op ons economisch leven kwalijk meer dan camouflage kan wezen. De heer Oud was gelukkig wijzer. Zelfs bij vaststelling van een zoogenaamden fatalen termijn zou hij de nieu we Tariefwet niet kunnen aanva arden. Tastte trou. wijs die weWniet, behalve ons bedrijfsleven, ook ons staatsrecht aan? Was het mogelijk, een goed woord te zeggen over het nieuwe artikel 43, waarmede de nota van wijzigingen hen trachtte te paaien, die ont hutst waren over de aanvankelijk voorgestelde op heffing van 6en sinds vele jaren geheven invoerrecht op sommige artikelen, de bepaling, die ten opzichte van al deze goederensoorten alles aan den algemee- men maatregel van bestuur overlaat? .strijdig met artikel 175 der Grondwet", constateerde de heer Oud; „ongeoorloofde delegatie van belastingwetgeving". Ja. deze bepaling op zichzelf veroordeelt reeds het régeeringsvoorstel. Tot welk .geantichambreer van belanghebbenden" bij den minister zal artikel 43 leiden! Daarbij dan nog komt, dat het motief, hetwelk sommige Nederlanders niet al te afwijzend tegen over het wetsontwerp deed staan, de overweging, dat •tegenover de 8 pet. toch ook afschaffing van invoer recht bij andere artikelen stond!, sinds de jongste wij ziging al evenzeer alle beteekenis verloren heeft. Het was mr. Van Gijn, die hierop den nadruk legde. Deze zelfde afgevaardigde sloeg den spijker op den kop, toen hij de „doelwisseling" van het wets ontwerp in' het licht stelde en constateerde, dat wij thans alleen te doen hadden met„eene tarief herzie ning om minder te bezuinigen." Donderdag waren er eenige landbouwafgevaardig- den aan het woord. Het was de heer Hiemstra die don afkeer der landarbeiders van de nieuwe Tarief wet vertolkte en de meening uitsprak, dat menig ge zin reeds nu onder te zware lasten gebukt gaat; de „plattelander" Boer. die een beroep deed op verschil lende waarschuwende of protesteerende adressen do vrijzinnig-democratische agrariër. Ebels bleken één in hun- antipathie tegen het regeeringsvoorstel. F/en even vijandige houding namen dr. Van Rave- steyn en mr. Dressqlhuys aan. Ook hij verdedigde de stelling, dat voor onzen land- en tuinbouw louter nadeel uit deze tariefsherziening kon voortvloeien. Groote export-belangen waren hier in het spel; een derde van den totalen Nederlandachen uitvoer be stond naar de geldswaarde gerekend) uit land. en tuinbouwproducten. Zei fa aan de mogelijkheid van róprésailles (waarvan o.a. ook de heer Hiemstra ge rept had) mochten land- en tuinbouw niet blootge- eteld worden. Was bovendien hot protectionistische Amerika niet een afschrikwekkend voorbeeld, Ame rika, waar thans eon groote land- en tulnbouwcrisis dreigde, en waar. ondanks het invoerrecht van 60 Nederlandscho centen per kilo, de eigen zuivelindu strie de concurrentie met de Hollandsche en Deen- sche boterleveranciers niet konden uithouden? De beer Dre9selhuys noemde de techniek van het wetsontwerp onvolmaakt. Hij oordeelde het een sa menraapsel van stelsels, dat niet minder dan zeven verschillende criteria aanlegt. Nu eens werd door de regeering gesproken van luxebelasting, dan weer va.n verteringsbelasting; de eeno maal boette het sdhat kistbelang den doorslag te geven, eon ander maal moe9t met den accijns rekening worden gehouden; boscherming was hier, géén bescherming ginds het parool, en ten slotte werd ook nog met de godsdien st Jg-politieke overtuiging gemanoeuvreerd-. Handig, slim, glad in politiek «mzioht, ja, dat \yr-s minister Colyn wel geweest. Had hij niet aldus Mr. Dresselhuys m de vorige maanden verschil lende Kamers van Koophandel half en half ver» zoend met een tarieisverhooging, door de bewering, dat verlichting van don druk der dlireete bolastin- en daaruit onmiddellijk zou voortvloeden, on had ij niet achteraf deze toezegging kalmweg in- gotrokken? Maar zou deze minister zijn vernuft en scherpzinnigheid niet beter kunnen gebruiken tel verkrijging van eon sluitende begrooting ronder aantasting van ons beproefd1 stelsel van handelspo litiek? Was niet, .blijkens reoente gegevens, reeds alleen de opbrengst der rijwielbelasting drie mil lioen, d.w.z., de helft te laag gesohatP Lag hierin geen aan wij ring, die eenig optimisme rechtvaar digde P Van rechts kwam in hoofdzaak de Christelijk- Historisohen aaan het woord en het was de hoer Lovink die een tegemoetkomende houding tegen over dit wetsontwerp aannam, ofschoon hij er zich ipog niet geheel voor verklaarde. Immers hijzelf moest aanvangen met de verzuchting, dat sommige onderdeelpn van het regeeringsvoorstel een pro tectionistische strekking nebben, en met de verkla ring, dat minister Colijn niet het recht had, dit als zuiver fiesoal aan te dionen. Echter haastte hy zich, hieraan toe te voegen, dat het wetsontwerp niet tegen het buitenland gericht was, dat b© geen strydtarief was, doch bovenal versterking van d'e financiën beoogde, dat die artikelen, die voor ver dere productie noodzakelijk zijn, onbelast blijven, en en dat de goederenpryzen byna hooit met do volle verhooging van het recht worden vermeerderd. Be heer Lovink zelf was immers blijkens de door hem gestelde vragen nipt weinig .verontrust door hetgeen in bedoeld regeeringsstuk te lezen staat over hot „overleg over enkele concrete punten" waarop do minister vrin arbeid zint, over eventueel© rnaat- rogelen tegen valutaoonourrentie en dumping, over .,'t verleenon van eon algomeene beyoegdliid tot hot nemen van maatregelen in den zin van hot Sohoenenwetje", over rotorslemaatregelën. Vrijdag is het mevrouw Bakker-Nort geweest die dit wetsvoorstel bestreed, voornamelijk als huis vrouw, die py rsverhooging vreest. Van de rechterzijde is het verdedigd door den heer Snoeck Henkemans, die beweerde dat er van pro tectionisme weinig sprake is,al kunnen voor som mige fabrikanten uit het verhoogde recht gunstiger voorwaarden voortvloeien. Een invoerrecht alleen op producten, die hier te lande niet worden vervaar digd, is onmogelijk. Het verhoogde tarief is slechts bedoeld als een fis cale maatregel en technische verbetering. Spreker hoopt echter, dat de verhoogde opbrengst zal worden aangewen^, tot beperking van de bezuinigingen en dat met name de ambtenaarssalarissen zullen wor den gehandhaafd. De heer Van den Heuvel (a.r.) verdedigt het ont werp. Als eenige protectie plaats heeft, is dit een nevenverschijnsel, doch geen doel van het ontwerp.' Van verhooging van de directe belastingen kan geen sprake zijn; daarom moet men het wel zoeken in indirecte. Voor vijandige tegenmaatregelen van het buitenland is spreker niet .bevreesd. Ook de katholieken Hermans en Fleskens verdedi gen het ontwerp en- deze heeren toonden zich vier kant in strijd met wat de heer Snoeck Henkemans had gezegd, groote voorstanders van protectionisme cn daarom waren zij juist voor dit wetsontwerp. Uitdrukkelijk verklaarden beiden.: Was het alleen een fiscaal voorstel geweest, dan zouden, wij ons er tegen hebben verklaard, want dan zou het de prij zen hebben doen stijgen zonder dat er iets tegenover stond. Maar nu mag men verwachten, dat de prijs stijging wordt gecompenseerd door opleving van on ze nijverheid en dat achten zij veel meer waard dan iets hoogere prijzen. Zelfs ging de heer Hermans zóó ver. dat hii beweerde, dat de binnenlandsche nij verheid nu boter met de buitenlaDdsche zou kunnen concurreeren. zoodat daardoor de prijzen weer om laag zouden gaan. Het was volop protectie en wij gelooven niet dat deze redevoeringen erg welkom zijn geweest, daar voor stopt de regeering de protectionistische richting van dit wetsontwerp te veel weg. HET R-K. POSTPERSONEEL EN DE REGEERING. 's Gravenhage, 16 Oct. De. Haagscho af deeling van den R. K. Bond van. P. T. T. personeel St. Pe trus heeft in haar gisteravond in „Veritas" gehouden vergadering, de volgende motie aangenomen: „De R. K. Vereeniging „St. Antonius van Padua" afdeeling Den Haag van den Ned. R. K. Bond van P. T. T, personeel St. Petrus, gehoord de besprekin gen over de salarissen, welke thans aan het P. T. T. personeel worden uitgekeerd; van oordeel, dat door deze Christelijke regeering deze salarissen op een peil zijn gebracht, waarvan een middelmatig gezin niet bestaan kan en dat derhalve de Christelijke rechtvaardigheid, uitgedrukt in de Encykliek Rerum Novarum niet wordt nagekomen; van meening, dat deze onchristelijke daden het opzeggen van het ver trouwen in deze regeering volkomen wettigen, con stateert, dat de politieke gevolgen, welke daaruit kunnen voortvloeien, geheel voor rekening kobien der regeering en dat de R. K, Kamerleden hieraan mede schuldig zijn. omdat zij! het vervullen van hun plicht als R. K. volksvertegenwoordigers hebben verwaarloosd." BROMMERT EN VAN HET REVE VOOR HET ARNHEMSCHE HOF. Voor het gerechtshof te Arnhem hebben aldus 't Hdbld., terecht gestaan Brommert, propagandist der Communistische partij en G. J. van het Reve, journalist te Amsterdam, wegens opruiing in een openbare vergadering der Comm. partij tijdens de staking der textielarbeiders te Enschede. Het eerst stond terecht J. Brommert, door de recht bank te Almelo veroordeeld- tot 5 maanden gevange nisstraf. In de dagvaarding worden verschillende zinsneden vermeld van opruiende strekking, welke beklaagde zou hebben gebezigd en die o.a. inhielden aansporing tot verzet tegen de politie. Bekl. wijst er op dat hij gezegd heeft: het doel van de politiemaatregelen is om elk contact tusschen sta kers en werkwilligen onmogelijk te maken, tegen dat doel moet gij u verzetten, maar zóó, dat de politie geen vat kan krijgen en ge thans blijft binnen de bepalingen die te Enschede gelden. Vóórts heeft bekl. doen uitkomen, dat de arbeiders thans niet in de positie verkeeren, dat zij zich zou kunnen verzetten. Als deskundige werd gfehoord dr. J. Knuttel over de beteekenis van de woorden welke bekl. volgens de dagvaarding zou hebben gebezigd: verzet je togen de politie, maar het is de kunst het zoo te doen dat ze geen vat op je krijgen. De beteekenis van de laatste woorden is volgens den deskundige: „geen rechtmatige aanleiding tot bestraffing geven". De eerste indruk der woorden zou kunnen zijn dat ver zet geweld zou insluiten, doch die indruk wordt woor teniet gedaan door hetgeen volgt. De tweede deskun dige dr. J. de Vries verklaart, do woorden „geen vat op je krijgen" door de omschrijving geen handelin gen verrichten waardoor verordeningen enz. zouden worden overtreden, zoodat de politie dan zou kun nen optreden. De advocaat-generaal mr. Cnopius acntte het in de dagvaarding ten laste gelegde feit wettig en over tuigend bewezen. Bekl. is propagandist van de Com munistische partij en uit de „Tribune" welke spr. ambtshalve leest kent hij hot streven dier partij. Hier maakt de beklaagde den indruk van een leeuw wien men de tanden heeft uitgetrokken. Spr. zou willen zeggen: hcedt u want <ie leeuw kan heel goed oen valsch gebit aandoen en dan toch weer bijten. De wijze om in te gaan tegen liet gezag is hot wekken van ontevredenheid, opstoken en ten slotte aanvoe ren. Bekl. had in geen beter milieu dit recept kun nen toedienen, n.1. te midden van stakende arbeiders. Het lag in de lijn van bekl. om zoo op te froden, maar zijn houding ter terechtzitting is niet royaal on niet principieel, er wordt out de zaak hoen ge draaid. Advocaat-generaal eischt bevestiging van het von nis der rechtbank, veroordeeling van bekl. tot 5 maanden gevangenisstraf. -Jhr. mr. Laman Trip on mr. S. do Jong, die de verdediging van bekl. voerden, betoogden dat het ten laste gelegde feit niet straf baar was en pleitten vrijspraak subs. oplegging van een zeer lichte straf. Daarna werd behandeld de zaak van G. J. van het Reve te Amsterdam, die eveneens in de vergadering \an ,de Communistische partij op 19 Juni te Ensche de sprak, en bij die gelegenheid o.a. aanspoorde tot bet posten niet alleen van werkwilligen maar ook van de werkgevers en hun familieleden. Zoodat het hun onmogelijk wordt gemaakt zich vrij. en rustig door de stad te bewegen en hun het leven ondrage lijk wordt gemaakt. Bekl. werd door de rechtbank te Almelo tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij ontkende de zinsnede in de dagvaarding ge noemd te hebben gebezigd. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger was mr. de Leeuw uit Amtetendam. OUDESLUIS. Tengevolge van den lagen waterstand! ondervindt het bieten vervoor nogal vertraging, daar de, schui ten geregeld^ vast zitten, yooral hier in het dorp. Voor de schipperij eon groote last. N BARSINGERHORN. De winteravondsohool alhier is "begonnen met *38 leerlingen. Voor den cursus voor ouderen, Zooals in liet vo rige jaar is gohoudon, heeft zichvditmaal niemand aangemeld. Misschien vindt dit zijn oorzaak in hot meer voorkomend bezoeken van anctero ^elegonho- den voor voortgezet onderwijs op verschillend! -ge bied. ST. PANCRAS. Be voetbalVerooniging „Vrono" vergaderde ter bo-, handeling van eenigo punten, mot als eardinaal punt do verzekering dor loden tegen ongevallen. Be sloten werd, zich de verzekeren op een basis van. 10 cent per weekpremie, met als uitkeering f20 per •week, 71-2 cent premie en f15 uitkeering en 5 cent premie en f 10 uitkeering. Be leden die roods 5 cent por week in het re servefonds fitortton, zullen thans deze contributie mede aanwenden voor d'e verzekering. Wat de ver zekering meer kost, als da contributie voor het re servefonds, zal door hun worden bijbetaald Een aanbieding van do Miss Blancho-Mij. onv dia schutten achter hot doel voor reclame-dpelednden 'to mogen gebruiken, werd voor kennisgeving aangono- nïem. Verder passeerden nog eenige punten yan meer internen aard. DE LOONPOLITIEK DER REGEERING. Do Tijd verneemt, dat zoowel van IL-K. als van A.-R. zijde op de regeering aandrang is uitgeoefend cm de loonpolitiek to wijzigen. Woensdagmorgen hebben vertegenwoordigers der R. K. en A. R. Ka merfracties, afzonderlijk daartoe een onderhoud ge had met dén betrokken minister. Naar aanleiding van dio bezoeken heeft Donder dagavond een speciale ministerraad plaats gehad. DE RIJKSSTRAATWEG AMSTERDAM—NAARDEN. In verband- met het groot, aantal ongelukken op den Rijksstraatweg AmsterdamNaarden hooft de afd Naarden, Bussum en omstreken van het Ned. Roode Krui9 in samenwerking met het gemeentebestuur van Naarden maatregolen. voor hulpverleening ge troffen. Op vier plaatsen: aan de ITakkolaarshnig. den ingang van Naardon.. de Kruising Huiverstraat- weg en hij Jan Tabak zullen verbandkisten en trommels geplaatst worden, berekend op hot hulp- verleenen bij vele govallen tegelijk. Langs do' trek vaart zullen dreggen beschikbaar zijn. Electrisch verlichte horden zullen '«avonds do richting dezer hulpstation? aanwijzen. SNELHEIDSCONTROLE. Te Bussum geschiedt de controle op de «nelheid waarmede met automobielen en motorfietsen gere den wordt sedert eenigen tijd door politiemannen, ge-zeten op motorfiets. Zij.rijden gelijk op met het voertuig waarvan ze de snelheid controleeren willen en.lezen die af van een spc^pdometer op hun motorfiets. Er bestond eenige vrees, dat de rechterlijke macht bij vervolgingen het op deze wijze controleeren van te groote snelheid niet. zou aanvaarden. Op do eerste voor den Hilversumschen kantonrechter gebracht© vervolging is gisteren een veroordeelend vonnis ge veld, zoodat de methode kan blijven gehandhaafd. WIERINGERWAARD. Be boerenplaats, met ongeveer 10 H.AV weiland, staande en gelegen aan den Stoomweg-Middenvliot te Breezand, voorheen eigendom van den. heer C. Michiel'sen, onlangs by publioken verkoop eigendom geworden van de heeren Naastepad c.s.,. is thans bij onderhandsdhen verkoop overgegaan, aan den heer C. Kaan te JuJianadorp. WIERINGERWAARD. Thans is het definitief vastgesteld, dat het hulp-, post- en telegraafkantoor alhier overgebracht zal worden naar de Grootebuurt op 16 November a.s.„ op welken datum de heer Chr. van dor Kolk van. Schoorldam alsdan hier in functie zal treden. NAGEMAAKT MERK. Op de Bonderd ag te St. Nikolaas (België) ge houden weekmarkt, is door den Commissaris van Politie, op aanwijzing van den Directeur <ler Goöp Zuivel' Exportvereoniging „Noord-Holland", te Alk* maar proces-verbaal opgemaakt tegen een firma te Antwerpen, dio het gedeponeerde handelsmerk dezer coöperatie nagemaakt had, EEN INVAL VAN DE JUSTITIE TE AMSTERDAM. Vrydagmorgen hebben do substituut-officier van: justitie, mr. P. van Heynsborgen, on do rechtere commissaris, mr. P. G. A. Boll, vergezeld van den- inspecteur der"centrale recherche den 'heer J. van Slobbe, en oen aantal recliereheurs, een "huiszoeking! gedaan in het bureau voor belastinginning. "Singel ?38 to Amsterdam, directeur "N. J. Ropko. DTt bureau, dat ongeveer een half iaar bestaat on in da 'stad door middel van aanplakbiljetten, enz. zeer. veel reolame maakte, heette ten doel te hebbénj aan de menschen hot betalen van de -belasting go-t makkelijk te maken. Wie er zich bij aansloot, droeg het bedrag van zyn aanslag in wekelijksohe stortin-. gen aan hot bureau voor belasting-inning af, het-, welk de verplichting op ach nam, voor fle betaling zorg to dragen. Door de grootsoheopsche reclame door het buj, reau gemaakt (boven do aahplakbiljetten stond hot- wapen van Amsterdam, en ae wekeJyksche stortin-: gen werden bij de menschen aan huis per auto opgehaald) had het bureau spoedig by het publiek vertrouwen begonnen; er waren reeds n 5000 peroo-. nen Aangesloten. Het personeel was spoedig uitge-.

Schager Courant | 1924 | | pagina 14