ATTENTIE jü rgerlijke Stand. Tweede Kamer. waren. Als een tamelijk groot deel bij den Raad kwam om een verordening, sou ik er voor zijn, De jeest en 4l aandrang van dv SflmjfosMwofrn moot er rijn. Van. het tegendeel la hier eerder aprake. Ik heb tot heden geen onkel vooratander, doch wel te. gonetondera gohoord. De burgorlj voolt or evenmin ;ets voor. Een verordening la oen tam olijk Ingrijpend iets en ik bon in het algemeen niet voor verordenin gen, vooral niet als.vooraf misbruik maken vast staat. We -dienen rekening te houden met de men schen die achter ons staan. Wel moet men soms de menschen tegen zich zelve beschermen, doch daar voor is hier geen aanleiding. Met de waterleiding was dat iets anders. De voorzitter leest hierna enkele citaten uit het weekblad voor gemeentebelangen, waaruit blijkt, dat sommige besluiten in grootere plaatsen niet zijn goedgekeurd, omdat voorziening van dergelijke pun ten bij de regeering in overweging is. en dit vooruit loopen zou ziin op punten welke vermoedelijk door de regeering geregeld zullen worden. Ook -wordt het ongewenscht genoemd verordeningen te maken ten opzichte van winkelsluiting, welke in een naburige gemeente niet van kracht jijn. Zou het dan onver standig zijn ons in deze aan de zijde van den Mi nister te scharen? Do heer Diiijves merkt op. dat hier oen adres van voorstanders aanwezig is. Anders was het punt toch niet ter sprake gekomen. Zouden er, aldus spreker, geen winkeliers zijn, die een verordening zouden toejuichen? De heer Ootjers: Daar ben ik van overtuigd. Zoker zit ner enkelen die graag zouden «luiten, doch onder hen ia absoluut geen meerderheid. Het gegeven ad vies ie volgens de uitgesproken meening van den Raad en volgens den bestaanden geest in de ge meente. Een adres van een groep winkeliers voor sluiting is hier niet. Voor het meerendeel zijn de menschen er tegen en de burgerij voelt er ook niet. voor. Als er een ge meenteverordening komt, moet er kans zijn dat die uitgevoerd kan worden en daarvoor is de medewer king van de burgeriji noodig. Voor eigengevoel voel ik voor winkelsluiting, doch een verordening is dwang en die wil ik liever niet toepassen. De heer Jes zegt principieel ook voor winkelslui ting op Zondag te zijn. De groote zaken zijn hier meestal gesloten, doch de kleinen hebben voor het •meerendeel den 'Zondag' noodig; daarom ben ik tegen de verplidhtlng. De heer Zut zegt, geen enkel winkelier gehoord te hebben die tegen sluiting was. De zaak was toch voldoende bekend en met het oog op de Zondagsrust ben ik er voor een verordening vast te stellen. Wethouder Barten meent dat men voor de moei lijke uitvoering niet bang moet zijn. De kans op over treding bestaat bij elke verordening. Die overtredin gen worden beboet, Als voorbeeld van uitvoerbaar heid noemt hij het besluit van de barbiers, waar de sluiting uitstekend gaat. Voorzitter merkt op, dat het bij hen vrijwillig ge schiedt; waarom kan dat bij de winkeliers niet? Ik geloof dat hier vooral de sigaren- en banketwinke liers open zijn. De heer Barten merkt op, dat de vele winkeliers de moeilijkheden maken. Zijn van een artikel slechts enkele winkeliers, is het boter vrijwillig uit te voe ren. Wethouder Ootjers: Als de algemeene geest voqt sluitirig was, zou ook hier er niemand tegen zijn. Bij mij is echter geen enkele voorstander geweest Wel sprak ik met tegenstanders. Wethouder Barten: De menschen ziin in onze ge meente tamelyk kalm. Ik geloof dat heel wat win keliers de sluiting op prijs zouden stellen. Voorzitter acht dit voor de kleinen een heele toer. De heer De Geus merkt of>, dat de wensch om te verkoopen wel groot moet zijn als de kans op fraude zoo groot geacht wordt. Laat men dan maar niet sluiten. Of er in de gemeente veel voor- of veel te genstanders zijn, is spreker niet hekend. Voorzitter merkt op, dat de praktijk zoo zou wor den, dat er nog een veldwachter zou moeten wor den aangesteld. In de praktijk zal de verordening een wassen neus blijken te zijn, ten koste van het pres tige van den Raad. Dat is aldus spreker zijn oor deel als hoofd van de politie. Tenslotte wordt met 43 stemmen besloten "een verordening in het leven te roepen. Voor de verorde ning stemden de heeren Zut, Duyves en Barten. TUMULT IN ZUIDSCHARWOUDE. Do gemoederen zijn in onze gemeente weer eens verhit. De aanleidend© oorzaak van deze gemoeds gesteldheid is gelegen in de door den Raad aange nomen verordening op de verplichte winkelsluiting. Vóór de aanneming waren de gemoederen van velen niet normaal, na het besluit van den Raad is dit er niet op verbeterd. Al3 voor- en tegenstanders dan zoo wijs zijn, gesprekken daarover te vermijden, blijft alles zoo'n beetje latent, doch, ontstaat er wrij ving, dan schijnt de opgewekte warmte bij "geeste lijke zaken nog grooter te zijn, dan bij stoffelijke Jj^en bewijs voor deze hypothese werd gisteren in onze ghmeente geleverd. De heer M. stond te praten met den sigarenwinkelier Z., toen heit raadslid Z., die daar juist voorbij fietste, zich tusschen hen in kwam plaatsen en den heer M. feliciteerde met het dcor den Raad genomen besluit. (De heer M. is voorzitter van de Hanze en had in die qualiteit het adres aan den Raad om winkelsluiting ondertee kend). Het raadslid Z., wien het bekend is, dat de sigarenwinkelier Z. het moest tegen de winkelslui ting had geijverd, wekte daardoor, dit is duidelijk, hartstochten op, die door het een» woord het andere uitlokten, met het gevolg, dat een verwijt werd ge>- daan, dat men meende bij den slager Mooij te kun- jnen oplossen. Daar bleek het raadslid Z. in het ongelijk te worden gesteld, wat zoodanig zijn wbede opwekte, dat hij den sigarenwinkelier Z. aanviel. Daarop heeft deze het raadslid Z. toen zoodanig toegetakeld, dat het bloed hem langs bet gezicht liep, de haren uit het hoofd werden getrokken, met andere gevolgen, die aan dergelijke schermutselin gen noodzakelijk eigen zijn. Dat een en ander heel wat volk op de been bracht en er verwenschingen werden geuitaaii het adres van het raadslid Z. is begrijpelijk. EEN EIGENAARDIGE WETSTOEPASSING. Uit Zuidscharwoude. In de voorlaatste verga- dering van den gemeenteraad, wees een der raads leden op de in deze gemeente gevolgde wijze van toepassing der verordening op de schoolgeléheffing, Ondanks het feit, dat gezinsreductie van 20 voor elk kind .meerder dan 1 moest worden toegepast, werd dit niet meer gedaan. De Burgemeester was van meening, dat geen gezinsreductie meer mocht worden toegepast sinds een wijziging in de L. O.- wet, die daarmee in eonig verband stond. Dat deze meening onjuist is: blijkt hieruit wel het duide lijkst, dat de reductie nog tot 1 Januari 1924 is afge trokken, hoewel de wet over 1923 reeds werkte. Ook was de burgemeester in die voorlaatste raads vergadering van oordeel, dat geen wijziging van de schoolgeldverordening behoefae plaats te hebben: dit ging automatisch. Van die meening kwam men blijkbaar terug, daar in de voorlaatste raadsverga dering van 25 September B. en W. met een voor stel kwamen om d*e verordening zoodanig te wij zigen, dat de bepalingen inzake kinderaftrek kwa men te vorVallen. Nog eigenaardiger doet dit voor stel aan, als men weet, dat de raadsleden daarvan niets afwisten, voor do Voorzitter van den Raad hun dit itn de raadsvergadering meedeelde: noch op de agenda, noch bij de stukken kwam er maar iets van voor. Maar nog eigenaardiger wordt deze quaestie, voor wie het volgende weet. Een der ouders van schoolgaande kinderen komt bij B. en W. in beroep tegen zijn aanslag op grond van de niet-toegepaste gezinsreductie over de eerste twee kwartalen van 1924. Zooals we boven vermeldden, besloot de Raad in zijn vergadering van 25 Septem ber 1924 de verordening te wijzigen en alzoo den gezinsaftrek te schrappen. Nu zou ieder mensch toch denken, dat dus tot 25 September (eigenlijk tot Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardl's Sanaplrin-Iableften. dei. .mtuai van goedkeuring door hoogere college») de goRlmreductii moot worden toegepast. Niet al- zoo B. on W. van Zuid»charwoude: Zij deoion don bezwaar hebbenüon nader moe, dat er geen tormen konden worden gevonden, den aanslag te wijzigen. Ons lijkt dit toch een rare wethouder!]. Of ze er in Haarlem, waar beroep is gedaan, ook zoo over zullen oordeelen? We wachten. WARMENHUIZEN. Ons volijverig bestuur van het Witte Kruis laat geen gelegenheid voorbijgaan om alle 'hulpmiddelen ia den strijd tegen de tuberculose te recruteeren. Sedert de wijziging der statuten en, huishoudelijk reglement nam het bestuur bet t.b.c.-vrraagstuk, beter dan ooit onder banden. Van hoogere regeer ingsco 11 ege»s werden groote subsddie's verkregen en dankbaar worden die aangewend bij woningverbetering, verspreiding van I populaire geschriften e.d. Ons gemeentebestuur ging hier schitterend voor door op de begrooting een post van f 1000 te plaatsen voor de verpleging van on- en minvermogende tb.c—lijders in sanatoria. Dat een algemeene actie tegen de tb.c. noodig is in ons dorp, zal door een ieder, die op de hoogte is van de vele gevallen van dezo ziekte in de gemeente be grepen worden. Vertrouwende op dit inzicht van de ingezetenen, heeft het bestuur van het Witte Kruis het aangedurfd, 'hier een dar voormannen op het ge bied der bestrijding van de t. b. c., ml. Dr. B. H. Vos, geneesheer-directeur van het Volkssanatorium te Hel- lendoorn, uit te noodigen een spreekbeurt te ver vullen. Men vond Dr. Vos direct bereid op Vrijdag 24 October aa. hier te komen. Laten nu de gemeente naren uit alle hoeken der gemeente tooncn dat zij de activiteit van het Witte Kruis op prijs stellen en het groote belang van een goed georganiseerde bestrij ding van deze ernstige ziekte inzien door in zeer grooten1 getale op te trekken naar de kolfbaan van den beer Slikker. Een goed gevulde zaal zal daar een dankbaar bestuur vinden. WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen, hebben zich voor den cursus voor bet voortgezet lager onderwijs aan de O. L. School alhier een ll_tal 'leerlingen aangemeld! VO ORDR ACHTEN-WEDSTRIJD. Bij do groote nationale voordrachtenwedstrijden op 5 en 19 Oct. te Rotterdam gehouden, behaalde de be kende humorist. Joh. Grapendaal, van Jutphaas in de afdieeling souo's den len prijs en, den eereprijs. een massief gouden medaille. Deze humorist heeft nu 112 bekroningen, waarvan 91 eerste en ©ereprijzen, ver der Uitspraak Publieks, aamg-i en juryprijzen; een zeldzame prestatie. DIRKSHORN. Dinsdagavond werd onder leiding vam den 'heer G. Schoorl de algemeene vergadering van de Vrijz— Dem. Kiesvereeniging Harenkarspel gehouden ten huize van den heer D. Bruin. Na opening door den voorzitter worden de notulen door den secretaris, den heer S. J. de Vries, gelezen en onveranderd' goedgekeurd. Ingekomen zijn: bericht van- den heer L. Reuvers, dat hij bedankt voor zijn benoeming tot lid van het Bestuur, evenzoo van mevr. Hoogland-Westra. De voorzitter drukt zijn spijt uit, over deze be dankjes. De 'heer Reuvers, aanwezig, geeft op verzoek van den voorzitter, zijn redenen voor de afwijzing op. De circulaire aangaande Plaatselijke Keuze wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals enkele aan bevelingen voor lid van het Hoofdbestuur van den Bond. Vólgt behandeling beschrijvingsbrief van de alge meene vergaderingen van den Bond te Utrecht op 1 en 2 November en dien voor de kieskringfederatie Helder te Purmerend, op 26 October a.s. In verband met den ongunetigen toestand van de kas der afdee- ling, worden geen afgevaardigden benoemd. Besloten wordt, den heer Marchant uit te moodigen, dezen winter eens voor de kiesvereeniging op te tre den. Hierna sluiting van de slecht bezochte verga dering. DIRKSHORN. De vervolgcursus aan de openbare school alhier is aangevenger met 18 leerlingen. HOOGWOUD. Van de lotelingen der liahtling 1925 uit: Üeze ge meen te rijn de navolgende personen aangewezen tot] gewoon dienstplichtige, te weten: PieterZee no. 2; Theodorus de Jong no. 4; Dirk! .Breabaarfc vtx>. 7; Gerrit Klomp no. 8; Johannes Rood no. 9; Oor- neÜs Dekker no. 10; en Jacob Kaner no. 11 en de overige 9 tot buitengewone dienstplichtigen. I BURGERBRÜG. Woensdagochtend werd in tegenwoordigheid vaii Dijkgraaf, Heemraden en Opzichter van den Zijpe en Hazepolder en van de betrokken MolenmeesterS de verfcioale Storkpomp met in gebouwd en 10 P.K. oleotro-motor in den polder Z. M. in werlring ge steld. Het resultaat was, na 3 uur draaien, geheel, bevredigend. ZIJPE. Wij vernemen ,dat de dienstplichtigen dlezer ge meente met. de lotingsnumraers 1 tot en met 4, 6 bot en met 14 en 23 van de lichting 1925, bestemd zyn tot gewoon dienstpliohtiga WTPP IN GVR WAARD. Tijdens den storm tusschen Dinsdag en Woensdag isop "het Polderhuiserf een zware boom in,drieënc gespleten. Een stuk middengedeelte is er uitgeval Ten, terwijl het bovengedeelte een halve sla? is g~e- draaid en in d'e andero boom en terecht is gekomen. VEENHUTZEN. De kermis alhier is alweer achter den rug. Des Maandags gaf de Wieringer Bioscoop alhier een voorstelling, met als hoofdnummer „Moeder". Slechts zelden hebben wij een zoo aangrijpend mooi filmstuk iden verboonen. De inhoud ervangevoegd bjj de uitstekende explicatie, maakte, dat ieder van het begin tot het einde van, dat meesterwerk een diepe ontroering voelde en wij' willen hopen, dat 'de groote, diepe, zedelijke, opvoedende waarde van dit- stuk er zal toe bijdragen het leven van vefe Oude. Zorgende moeders zonniger te doen worgden. Dinsdagavond was er prijWansen, waarvoor nog&ï animo was. De dames Anna en Ooba Oöhguee, al hier, gingen met den Isten prijs weg. Den tweeden prijs verwierven de dames M. Veuger te "St.-Maar tensbrug en Bertha Beukers, te Bergen, terwijl d« derde prijs gewonnen werd door de dames B. Visser en Gr. Pleister alhier. WELKE BELASTING MOET HET EERST WOR DEN VERLAAGD? Heé hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij1 yoor NijV. en Handel' herinnert in het Tijdschrift der Maatschappij aan do bespreking van de jonaste a.lg. vergadering over „voor heb bedrijf schadelijke belastingen", uib welke bespreking wel een algeme ne conclusie ia getrokken maar de Maatschappij geen oordeel heeft' uitgesproken over de midde len, waarop de verlangde reorganisatie van het be lastingstelsel en de verlaging van den belasting druk bereikt zou moeten wórden. Het hoofdbestuur komt nu op deze laatste kwestie terug, releveert met aanhalingen uit do Troonrede en de Millioenen- nota den wensch der Regoering om tot verlaging van den belastingdruk te geraken, en spreekt als zijn meening uit, dat onder de gegeven omstandigheden in do eerste plaats moet worden aangestuurd op af schaffing van de crisisheffmgen en daarnaast op verlaging van de successierechten. Tijdens de moeilijke oorlogsjaren, zoo vervolgt het hoofdbestuur, is men overgegaan tot heffing van bijzondere msisbelastingen en wel de Verdedigings belasting IA en B en R Met het verdwijnen van do omstandigheden, die tot dezo heffingen aan-- leiding gaven, moeten deze heffingen Zelf ook zoo spoedig mogelijk worden afgeschaft en daardoor ook op belastinggebied een terugkeer naar nor male toestanden voorbereid. Waar de Verdedigings belastingen gedeeltelijk geheven worden al» toe- DE 8ALARMREGELING VOOR DE RIJX8AJQ. •lag op do Hijksinkoiu&timbelasting, komt afschaf- TENAREN fing van dc»o heffing praotUoh neer op vermin- Wti vomemen vaan de mee»t bevoegd» rijde, otoui dorlng van don druk dor Inkomstenbelasting. Voor het HbkL, dat alle geruchten ongogrond tljn, voL een ander deel vormen de Verdedigingsbelastingen, gene welke in de salarisregoling krachtens het nleu, voor zooveel zij met de Vermogensbelasting verband we bezoldigingsbesluit, dat dezer dagen Zal worden houden, een belangrijke verzwaring van den belas- openbaar gemaakt, veranderingen zouden worde» tingdruk op inkomen uit vermogen, die daardoor aangebracht. een zoodanige hoogte bereikt heeft, dat hij in be- Deze geruchten komen vermoedelijk in de wereld denkelijke mate aanleiding geeft tot' verplaatsing doordat wel wordt overwogen, in hoeverre het ruo, van vermogens naar het buitenland en remmend gelijk is de nieuwe saJariaregeling voor hen die in werkt op de kapitaalvorming. De verlaging van 4. dienst zijn, alleen voor het jaar 1925 door oen toe. Successierechten ia ook in het belang van kapitaal- lage aan te vullen. vorming ten zeerste noodig. Het hoofdbestuur is De minister van Financiën, de heer Colijn, heeft dan ook van meening, dat verlaging van dlezo rech- in zijn redevoering ter beantwoording van do sp-ra, ten met afschaffing van de VerdedigingsbeLastingen 1 kers over de Tariefwetswijziging. hedenmiddag on, in do eerste plaats moet worden nagestreefd). geveer. de volgende verklaring afgelegd: Over do hier aangeroerde punten verzoekt het ,»De heer Snoeck Henkemans heeft mij gevraag 1 H.B. vóór 15 Deo. de opinies der departementen te of de regeering mogelijk bereid zou zijn de opbreng die deze Tariefswijziging zal opbrengen kan do re, niet geheel, dan toch ten deele te gebruiken om verlaging van de ambtenaarssalarissen minder druk. kond te doen zijn. Dat kan niet. De twintig millioen, die deze Tarieswijzaging zal opbrengen, kan dó ra geering maar éénmaal uitgeven. Als men ze gebruikt voor dekking vam een' tekort van twintig millioen, dat op het oogenblik' voor 1925 nog is geraamd, dan kat men ze niet besteden ten gunste der .ambtenaarssa}' larissen. Maar dat is ook niet noodig. Waarom? D« nieuwe salarisregeling, die dezer degen zal worden- afgekondigd, zal in werking treden op 1 Jan 1925. Toen zij in' ontwerp gereed was en toen bleek dat de rijksmiddelen A tot F (dat zijn die middelen, op welker opbrengst de regeering min of meer vast ra kenen kan) voor 1925 f7 millioen meer zouden op, brengen dai^ voor 1924, was gerekend, toen heeft de regeering besloten om die f 7 millioen aan te wenden - om voor dat jaar den invloed' van de nieuwe salaris, regeling op de reeds in dienst zijnde ambtenaren te doen verzachten. Men begrijp» mij; niet de aalarisregellng-zelve zal daardoor worden verzwakt, maar de invloed ervan op de salarissen der reeds in dienst zijnde ambte. naren. En dat alleen voor 1925. omdat die f 7 millioen voorloopig alleen voor 1925 op de begrooting staan. In dien gedachtengang is de Regeering voortdurend werkzaam geweest. En toen haar bleek, dat de finan. cieele toestand' ook verder iets gunstiger was door d« hoogere opbrengst, van de rijwielbelasting en een vermindering van het tekort op de spoorwegen, toep besloot zij ook de baten, uit deze posten voort vloeiend, voor 1925 aan te wenden tot verdere tem: paring van' de nieuwe salarisregeling voor de ge. huwden- en de kostwinners. Verder kan die Regeering niet gaan. Daarom kan zij ook niet voldoen aan het verzoek van den heer Snoeck Henkemans. om de opbrengst van deze Tariefwetswijziging hiervoor be. schikbaar te .stellen. Maar wat de Regeering had, heeft ze dan ook aanstonds beschikbaar gesteld, ten einde als overgangsmaatregel de nieuwe salariaro. geling te temperen." mogon hooren. WINKEL. Van de lichting 1925 rijn. voor den dienst aan gewezen de houders der lotingsnummers 8, 4, 5, 6, 7 en 8, nl'. de lotelingen P. Langedjjk, G. Ham, J. Smit, J. Hooy, J. Koomon en O. Basfcevaar. ZIJPE. Wij' vernemen, dat de heer Gb. Nieuwlandl te Alkmaar, ontslag heeft gevraagd als Heemraad va* den Zijpe en Hazepolder. OUDKARSPEL. De revolutionnair antLmilitairisten hielden Woensdagavond een propagandavergadertng tegen den oorlog. Door ongesteldheid van Jo Meier trad P. Obsterbroek' op. Na opening door den heer Bart als voorzitter, wer den een serie lichtbeelden gegeven betrekking heb bende op die propaganda voor den oorlog onder de kinderen in Duitschland, daarna de verschrikkingen op het oorlogsterren! en een serie kieken van oor logsverminkten. De platen werden door den heer O. verduidelijkt voor zoover hem dat als plaatsvervanger mogelijk was. Na de pauze werd1 die volkenbond aangehaald als een paskwil van- ooriogsbestrijding, werden de in directe belastingen van Minister Ooi ij n aan critiek onderworpen, werd gewezen op de verschrikkingen die in de chemische laboratoriums worden klaar ge maakt. werd toegelicht hoe men voortgaat met drij ven naar den* nieuwen oorlog, werd Rams. MacDo- nald (de Soc.-Dem. Minister uit Engeland) aangeval len. omdat hij nog geen vermindering, doch integen deel vermeerdering van bewapening heeft weten te brengen. Verder schetste spreker de uitwerking van de nieuwe oorlogsmiddelen, de toenemende bewa pening in Rusland, Spanje en om daarna ovecr te gaan tot het aangeven van de.middelen tot bestrij ding. We hebben, aldus spreker, verzet noodig, alge meene dienstweigering, verzet tegen het oppakken in de gevangenis, verzet tegen! elke opgelegde belasting en verzet tegen alles wat macht genoemd kan wor- EEN MIJNONGEVAL. Uit Heerlen, 22 Ocrfc. Het aantal doadeljjTce V Ui .Dl. OlivO TY», lllOUUb A*CUY YY Ui. w den. Het spookt, al-duis spreker, om de oliebezittin- mijnongelukken neemt den laatsten tijd weer ton gen. (>p 't oogenblik reeds is dè 70 pet. in levensge- Gooals reeds gemeld werd, had gisteren oen doodelifk vaar. Een nieuwe oorlog staat voor de deur. Zorg, ongeval plaats inde Staatsmijn „Emma". Op 11 dat de politie en verder allen die niet produceeren, d^er «ad m öa cmwargTom'aoho xrerkhu QT Staat* niet meer kunnen leven, en niet meer door onzen ar- mijn „Hendrik' te Brunssum een ontval plaats beid de middelen tot vernietiging worden verkregen, waarbü de arbeider D. zwaar gewond! erd; heden in Met een doe er niet langer aan mee, besluit spre- hij in het hosptdaaJ' overleden.Tel ker zijn heftig uitgesproken rode. De heer H. Bakker maakt van' die gelegenheid! ge- I BOND VAN" STAATSPENSIONNEERING. bruik om 'het een en ander, wat ter bestrijding vffQ Tot algemeen voorzitter van den bond van staats de Soc.-Dem. gezegd is, recht te zetten. Hij wees o.a, i pcnsionneermg is in de pl'aats van den 'heer Van op hetgeen Rams. MacDonald in Engeland in zijn 1 der Velden. die niet meer in aanmerking wensohtf korten xijd van bewind!, tot stand bracht te tomen, beDoama de heer 4a J. J. T. Spaargaren Met dank aan de woordvoerders werd hierna de te Aartswoud. matig bezochte vergadering gesloten. ERNSTIG ONGELUK- Op-het station te Heerlen is Woensdag deurnar- chinist A., uit Maastricht, die zijn lichaam te ver buiten den trein had gestoken om te kijken of de signalen veilig stonden, met zijn hoofd tegen een OPSCHRIFTEN IN EEN VREEMDE TAAI*. De taalcommissie van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft, zoo wordt aan het Dev. Dgbl. ge meld, met instemming van het hoofdbestuur een èdres gericht tot dén minister van financiën, ,£homen en van de machine geslagen. In waarin aangedrongen wordt op het belasten' van opschriften in een vreemde taal. De commissie het hospitaal overgebracht. Het bleek, dat hij een vraagt om een wetsbepaling, waarin wordt voor- schedel fractuur had bekomen, geschreven, dat alle opschriften van winkels enz. aan de openbare straat of in voor het publiek toe gankelijke lokalen jmoeten worden gesteld in de Hollandsche taal. Wie daarnevens eenig opschrift in een vreemde taal wensche aan te brengen, zal daarvoor belasting moeten betalen. De commissie meent, dat opschriften in een vreemde ,taal als weeld'e moeten worden beschouwd en dus door een weelde-belasting mogen worden getroffen. Zij ver wijst naar enkele landen, waar een dergelijke be lasting reeds is ingevoerd. Voor betalingen van abonnements- en advertentie- gelden als anderszins, gelieve men weder gebruik te maken van den Postchèque- en Girodienst Onze rekening No. 23330 is geopend. Deze wijze van betaling is het goedkoopst DE UITG. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Neeltje Anna. dochter van Jan Crum en van H. C. A van der Leden. Ondertrouwd: Cecilia Zwirs, óud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Paulowna, en Jan Jochem de Vries, landarbeider, te Anna Paulowna. Getrouwd: Johanna Wilhelmina Boersen oud 21 jaar, zonder beroep, te Anna Paulowna. en Jacobus Cornelis Josephus Weijers, oud 21 jaar, landarbei- der, te Anna Paulowna. Overleden: Albert Kromhout, oud 17 jaren. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 18 tot 21 October 1924. Geboren: Pietertje, dochter van Pieter Rens en van Antje van Buuren. Pieterrtje, dochter van1 Jacobus Schotvanger en van Maartje Dekker. INBRAAK IN EEN GOUDSMIDSWINKEL. In verband met de Maandag vermelde inbraak in den juweliers- en goudsmidswinkel van den heer M. Ridder in de Donkersteeg te Leiden, heeft de politie opgesloten een' broer van den juwelier, die tot korten tijd geleden bij dezen werkzaam is ge weest. Er zijn tegen hem ernstige vermoedens ge rezen, dat hij zich met een nagemaakten Lips-sleu- tel toegang tot den winkel heeft versohaft en den diefstal heeft gepleegd. Reeds heeft de politie verschillende huiszoekingen gedaan, o.a. in Oegstgeest en Den Haag, doch deze hebben geen resultaat opgeleverd. De verdachte blijft hardnekkig ontkennen, doch bij de politie heeft zich iemand aangemeld, die pertinent ver klaard heeft, dat hij den verdachte Zondagavond omstreeks 10 uur met een koffertje uit den winkel heeft zien komen. Het is komen vast te staan, dat het ontvreemde, waaronder 600 gouden ringen, een waarde van on geveer fl 13.000 vertegenwoordigt. ZES GOEDERENWAGENS ONTSPOORD. Uit Amersoort, 22 Oct. Hedenmorgen om streeks half elf ontspoorden van een goederentrein zee wagons, -waarvan de meeste geladen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele sohade is aanzienlijk; het goederenverkeer onder vond belangrijke stagnatie. Dit is binnen twee weken de derde ontsporing van goederenwagens op ongeveer dezelfde plaats. De vermoedelijke oorzaak is verkeerde wissels band. Het opruimingswerk duurde tot Iaat'in dien avond. ENQUêTE NAAR TARIEVEN VAN GAS, ELEC. TRICITEIT EN WATER. Het hoofdbestuur van1 dl© Ne<i. Maatsch. voor NiJv. en Handel legt aan. de departementen de volgende vraag voor: „Wat betaalt gij voor den benoodigden electrischen stroom; wat voor hét gas en wat voor het water?" Antwoorden, 'liefst zoo gedetailleerd en gespecifi ceerd mogelijk, worden ingewacht vóór 15 Febr. Als. toelichting werdi o.a. gezegd, dat er den laat sten tijd een neiging schijnt te zijn bij' provinciale electriciteitsbedrijven om voor de geleverde" kracht steeds hooger tarief te gaan' berekenen, waardoor die bedrijven, die tot dusver niet alle met bepaald' gunstige financieele resultaten hebben gewerkt, ten slotte wel behoorlijk kunnen rendeeren en voldoen- de rente en aflossing voor de hooge kapitaallasten over te brengen, zullen wel niet velen willen voh op brengen, maar waarvan» het gevolg is, dat de ver- 1 gen. De heer Oud en anderen meenden, da tde star- bruiker toch meer betaalt dan» bepaald noodig zou ting in het Ouderdomsfonds wel achterwege kon zijn. De bedoeling is, dat door een zoo groot mogelijk blijven, maar de Minister merkte op, dat dit fonds, aantal leden over het geheele land wordt opgegeven,anders dan h9t Invaliditeitsfonds weinig inkomsten welke tarieven hun voor het betrekken van electri- heeft: 4 millioen per jaar tegen 12 millioen aan uit- sche kracht door de centrales worden berekend, niet keeringen. Voorts spreekt men van bezuiniging op alleen de algemeen vastgestelde tarieven, maar ook de militaire departementen; dat gebeurt, maar het uitzonderingstarieven voor bijzondere gevallen, voor 1 effect er van is, evenals dat op Onderwijs, nog buitengewoon groot verbruik en dergelijke meer. I goeddeel» slechts perspectief. En eindelijk segt men: Twee volle uren is minister Colijn aan het woord geweest om zijn ontwerp-tariefwet te verdedigen. In het finantieele gedeelte van zijn speech wees de minister er op, dat het sluiten van de begrooting op 20 millioen na niet was te danken aan meevallers Neen, dat resultaat is bereikt, doordien de uitgaven 62 millioen omlaag zijn gedrukt en> de middelen 51 millioen zijn verhoogd., en hieronder was maar 18 millioen meevallers. Dat de begrooting nu juist nog de 20 millioen noodig heeft die er uit tarief en tabak moeten ka men, is geen toeval: de verhooging op sigaren is weer geschrapt en daarmede is 4 millioen prijs ge geven omdat er, behalve 15 millioen uit het tarief, nog ,maar 5 noodig was. Maar wie meent dat het tarief en de tabak, of een van beiden, nu óók nog wel gemist kunnen worden, moet bewijzen, hetzij dat de uitgaven te hoog of dat de .middelen te laag zijn geraamd. Het eerste heeft niemand gepoogd. En wat de middelen betreft, moet men niet vergo ten, dat ze al 19 millioen hooger geraamd zijn- 19 millioen kan men toch niet tweemaal discontee- ren. Wat wil men dan anders? De methode-Dressel- huys, om maar wat van gewoon naar buitengewoon - ..IIAYY ,TA1.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2