PORTBETTEN BH VERGRGDTINGEN stukM K. KLINKERT, behooren tot de mooiste CADEAUX. Atelier NIESTADT, Fotograaf - Kunsthandel g Opname bij dag en i 's avonds, Atelier iederer] dag geopend, Ook ZONDAGS. ALKMAAR - Spoorstraat 36. Binnenlandse» Nieuws in „Old Masler" uilvoering, Tweede Kamer. EERVOL ONTSLAG. Aan don Jfrigadier-MaapoaP O. van Keulen, brica- de-rooma te BcSiagt-n# tkms msij zi&b&rzxïcZ te Allanaar, ia op zijn verzoek met ingang van 1 Nov. eervel ontslag* verleend, HOLLANDS NOORDERKWARTIER. (De vereeniging tot Bevordering vanf den Land bouw in Hollands Noorderkwartier zal harexwinter vergadering bowlen in het IIoord-Holl. Koffiehuis te behagen op Maandag 24 November a.s. GROOTE KOEMARKT. Op de groote koemarkt te Stellagen waren 752 runderen aangevoerd nL '423 geldekoeien, 97 vette koeion, 30 kalikoeten, 140 vaarzen en 162 grraskalvo- ren: op de volle markt in 1923 waren aangevoerd 368 gelde komen, 98 vette, 50 kalfkoeien, 60 vaarzen en 34 graskalveren. DOOPSGEZIND KERKBESTUUR. Het aantal lijsten voor het Doopsgezinde Kerk bestuur is nog met twee vermeerderd. Een -voor de -heeren J. Blaauboor, Kolhorn. D. Wajboeiv Scha- Sen en don heer Leibrand,1 behagen en 'oen voor en heer J. Waiboer te Anna Paulowna. ALS TOERIST DOOR PALESTINA. Voor de goed bezette IgesZ-zaal trad Donderdag avond met bovenstaand onderwerp op de heer A. M. do Jong. Spr. begon met op te merken, dat Pa lestina in zeker opzicht 't geestelijk vaderland van de tegenwoordige beschaafde wereld genoemd mag worden: iedereen kent het door lectuur of anders zins, heeft er zoo zijn eigenaardige voorstelling van. Palestina is nagenoeg zoo gebleven, als de Bijbel het beschrijft, vooral het platteland, dat minder dan de steden, vreemde invloeden ondergaat. Haïfa, 80 K.M. ten noorden van Jeruzalem, is een typisch Palestijn- sche kustplaats: geen haven, alleen een roede, waar de branding het vorkeer met de kust zeer bemoeilijkt. Vervolgens komt spr. tot het vrij goed functionnee- rende snelverkeer, maar wijst tevens op de Oostersche Onreinheid. In Februari, toen spr. er vertoefde, bloei den anemonen en cactussen, en was 't voor een Europeaan zomer, hoewel de Arabieren met dikke wollen mantels en dassen liepen en huiverden van koude! Het klimaat is zeer wisselvallig:* bij groote hitte benedon, waait op een b°ogte van enkele hon derden meters soma oen ijzige bergwind- Herders in slepende gewadon, blootsvoets achter kudden lang harige schapen en geiten brengen den tijd van do aartsvaders in levendige herinnering. Vrouwen met waterkruiken op haar hoofden gaan naar de bron, wolven ziet men nieuwsgierig den trein nakijken. Toch stelle men zich geen' Kan afin voor, een land' overvloeiende van melk en honing: het is in hoofd zaak een zeldzaam dor en verlaten droog land. De opeenvolgende oorlogen tusschen Turken en Chris tenten. of Christenen onderling, hebben het zoo ge maakt. Bij goede bebouwing is de grond heel vrucht baar: drie oogsten per jaar komen geregeld voor, mits de bodem eerst ontsteend wordt en op Euro- peescho wijze bewerkt. Aan de hand van een be knopte bespreking van de Joodsch-natdonale koloni satie, bekend als Zionisme, wordt dit door spr. neg nader aangetoond. Talrijke, vaak humoristische staaltjes van Oostersche manieren en opvattingen vroolijkten de voordracht op, terwijl spr. nog eens bijzondere nadruk legde op de exploitatie "van do heilige plaatsen, waarbij er van wijding heel weinig overblijf tl EEN DOUCHE VOOR KLEINE MIDDENSTAN DERS. Vele middenstanders die een crediot bekwamen van de Algemeeno Centrale Bankvereeniging, voor den Middenstand' werden verplicht tot hot nemen van óén of meer aandeolen waarop 20 pet. moest wor den gestort. Dezer dagon besloot de raad! van commissarissen van deze bank de aandoolhoudera tot volstorting van hun aandoelen te verplichten. Tal van kleine middenstanders dus zien zich nu voor de verpliohting geplaatst om een, voor hen be langrijk bedrag, uit hun bedrijfskapitaal te trekken wegens -hun verplichting als aandeelhouder, wat ze allen om een crediet te bekomen, zijn geworden. Voor velen van hen brengt, dit groote moeilijkheden j met zich, doch volgons artikel -10 van de statuten heeft de raad van commissarissen het recht de ver dere volstorting van' de aandeelen te belasten, zoodat er nleta anders opzit dan. betalen. Dit lazen wij in de Alkm. Crt Ook in Schagen en elders schijnt men vanwege de Centrale Midden- standlsbank deze maatregel in1 te voeren. En ook in onze gemeente zijn or verschillende middenstanders die deze -onwelkome boodschap thuis krijgen. Zoo langzamerhand zal het enthousiasme van sommigen j in onze gemeente ovor den steun van deze bankin- stelling aan onzen middenstand, wel wat bekoeld zijn, dunkt ons. VERBANDCURSUSSEN. Door de afd. Schagen van' de Ver. het Ned. Roode i Kruis zal, blijkens in djt no. voorkomende adverten tie. alhier oen cursus in eerste hulp bij ongelukken (een z.g. verbandteursus) worden gegeven. De deel name is gratis en voor ieder opengesteld. Dr. Alders. hoff zal dén cursus leiden in oen lokaal in de Rljks- landbouwwintersohool, dat daarvoor welwillend ia afgestaan. Een zelfde cursus zal ook te St. Maartensbrug ge houden worden, waarvoor Dr. Schmidt de lessen zal geven. Wij vernemen, dat door Burgemeester en I Wethouders van de gemeente Zijpe een schoollokaal hiervoor beschikbaar is gesteld. MARK TO VERZICHT. •Donderdag was er oen fKhken aanvoer van vee; vod' yotte koeien; 3iandol/ goed. De panfaen Kepen van 50v tot 62 ets. per 'ponder wend graag golcooihL Do Handel in kalf- en gddokodemosvaa zeer Kt&m. Door het regenachtige weer was 4a «handel in vaar zen iets t rekkend doch duur. v In "de graskalveren was hert een sfcuggen haridd ook wel eqn gevolg van 4e vele regens. In (nuchtere kalveren was een achteruitloopende 'markt, 's Morgens vroeg duurder dan-later op den dag,' met een stuggen handel. De vette schapen golden wel f3 h f4 minder dan 'de vorige week; stille handel.In'overhouders ma tig. De vette schapen tot f 56 en overhouders voor den dood tot f 4Ï por stuk per koppeL Zeer matig was de handel In biggen en schram men. In de vette varkens heel best. Hoogste markt 44 ets. per pond. Zouters van 35 tot 87 ets. en Lon- densohc van 82 tot 33 ots, a De handel in bokken on geiten was stug. Dp de kippenmarkt was weer een groote drukte en veel' aanvoer met eten pluggen handel, Jonge kippen golden tot f 3.50* per stuk, hoogste prijs. De boter was iets goedkooper.' v MIDDENSTANDSVEREENIGING. Vrijdagavond vergadering inl „Cérès" onder leiding van den hoer Schmalz. Na opening lezing en goedkeuring notulen, werd meegedeeld, dat het nieuwe bureau van advies uit de Kamer van Koophandtel opgekomen, 1 Januari a.s. zal in werking treden. Er zal van wanbetalers, slechte betalers, langzame betalers enz. een zwarte lijst wor den aangelegd on voorzitter wekt alle leden op om mee te werken om deze lijst volledig te krijgen en- dus hun slechte betalers bij den secretaris op te ge ven- In dat bureau van advies hebben vertegenwoor digers van verschillende middenstandsvereenigingen uit den omtrek en leden van de Kamer van Koop handel uit Alkmaar zitting. Een bespreking over de doeltreffendheid van deze en andere maatregelen om wanbetalers te eignaleeren volgt Medegedeeld wordt dat de Handelskamer helaas weer door de regeering Is gesubsidieerd. We4, het geweigerde buurtverkeer door do Ned. Spoorwegen betreft deelt voorzitter mee, dat de Ka mer van Koophandel dit nogmaals in handen heeft genomen. Aan het telefoonstreeknet voor Schagen en omge ving wordt hard gewerkt Tal van adhesiebetui gingen uit de omgeving waren nog binnengekomen. De Winkelweekfeesten werden nog even gememo reerd en gewezen op het groote succes. Voorzitter .'.rukte de winkeliers van Schagen op *t hart om dit suc'T- r;u to benutten en zoowel wat lage* prijzen als kwaliteit betrof, hun beste beentje voor te zetten. Vanuit de vergadering werd hulde gebracht aan voorzitter, penningmeester en secretaris van de feest commissie voor de uitstekende leiding, dat toch had i zeer zeker veel bijgedragen tot het zoo algemeen wel slagen. Over de Handelsavondschool werd meegedeeld, dat j de le klasse met 25 leerlingen, 2e klase met 15 leer- lingen was begonnen. Een mooi resultaat. Over de kanaalplannen zal wel spoedig iets be- 'angrijks worden vernomen. De administrateur van den Woningbouw bracht rap_ i port uit over de exploitatie der 15 middenstandswo ningen. Er kwam maar voor f 29.17 huurderving voor. Het batig saldo was f 640.8854, de reserve steeg tot f809.04/4. De heeren Kukmeer en Bruggink hadden de rekening enz. nagezien en alles was in orde. De vergadering decharcheerde onder dank penningmees ter en bestuur. Besloten werd het kasgeld, thans bij de Middenstandsbank gedeponeerd, over twee ban ken te verdoelen. Volgend jaar zal geprobeerd worden of met obli gatieaflossing zal kunnen worden begonnen. Vanuit de vergadering werd daarop aangedrongen. D^ rekening van de Handelsavondschool was door de heeren Bolte en Krimp nagezien. Ook hier was alles ln orde'en bedroeg het batig saldo f155.0654, te gen vorig jaar f360.6954, een gevolg van do zooveel lagere bijdragen van Rijk en Provincie. Ook deze rekeningen werden goedgekeurd. Besloten werd om behalve de f25 voor den pi- keursprijs, nog f50 te subsidieeren voor de gêhouden Winkelweekfeesten. De heer Schmalz bracht een keurig venslag uit ovor het gehouden Bondscongres van den Middenstand. Voor hot volgend jaar werden benoemd om do rekoning van de Handelsavondschool na te zien, de heeren Schoor! Van Ketel en Boonacker, voor de Middenstaadswoningen de heeren Bruggink, C. Blaauboor en K. Kerkmeer. Bij de# rondvraag. werd nog gewezen op het wen- schelijke om een autobusdienst te hebben op Win kel, Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp. Van andere zijde werd gewezen op het noodzakelijke van vracht- diensten op Oude Niedorp gemakkelijk te combinee- ren met den hestaanden dienst op Nieuwe Niedorp. Ook Warmenhuizdb en Tuitjehom waren nog niet aangesloten. Gevraagd werden inlichtingen te vragen over het feit, dat Donderdags dte trein om 12.10 u, niet op tijdf vertrok en zoodoende de aansluiting naar Leeuwar-» den werd gemist. Den burgemeester zal verzocht worden met ker mis en feesten straatmuziek enz. toe te laten. Hierna sluiting. „EXCELSIOR.** Zondagavond geeft de zangvereenigingi Excelsior haar eerste winteruitvoering. Gezien de successen die zij met haar vorige uitvoeringen gehad heeft, geloo-1 ven wij wel weer, dat deze vereeniging haar hoorders I een genotvollen avond zal verschaffen, te meer daar voor dezen avond zijn medewerking verleent het I Strijkorkest van Den Helder, dir. de heer Peeters. Dit orkest is van het voorjaar eenmaal in Schagen geweest en heeft toen getoond' de kunst der muziek te verstaan en daarom kunnen wij een bezoek aan dit concert een ieder aanbevelen, VERKOCHT. Het woonhuis aan de Nes, eigendom van den heer P. Wardenaar alhier, is verkocht aan dten heer Joh. Govers alhier. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Cornelis Johannes Droog, 32 Jaar, slager, te Schagen en Catharina Johanna Klaver, 19 Jaar, zonder beroep, te Heerhugowaard. POLITIE. Gevonden: een bougie. Is blijven staan: een vaars; een graskalf. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. TELEFOON 302. BREEZAND, Woensdagavond hield voor de Pluimveevereeni- ging „Breezand" de ass. pluimveeconsulent B. van Asperen-Vervenne een lezing over „De Moderne Pluimveeteelt." Nadat, voorzitter de slecht bezochte vergadering met een kort woord geopend' en de aanwezigen, in 't bijzonder den spreker, welkom heeft geheelen, begint deze zijne lezing met er op te wijzen, dat zelfs in de groote bladen berichten hebben gecirculeerd over een in Hollands Noorden heerschende pluimveeziekte Van 't Bacteriologisch instituut te Utrecht had spre ker een verzoek ontvangen om in deze' streken' een onderzoek in te stellen naar de werking van de ver strekte entstof, omdat, naar het scheen, bij sommi gen de entstof niet had gewerkt. Spr. had dan ook verschillende pluimveehouders bezocht en een uit voerig rapport opgesteld, welke rapport, vergezeld! van een drietal kadavers van met entstof behandelde dieren; naar Utreoht was gezonden. Overgaande tot zijn eigenlijke onderwerp ,J>e Mo derne Pluimveeteelt", wordt nu in de eerste plaats door spr. die huisvesting behandeld, omdat hiertegen het meest wordt gezondigd1. De kip is van nature door haar huidbedekking ten allen tijde tegen de koude beschut; zelfs de onbevederde d'eelen kunnen nog onder de veeren worden gébracht. Door de koude wordt de kip dan ook niet ziek gemaakt, hetgeen wel hieruit blijkt, dat de meeste kippenziekte niet in pe rioden van1 strenge vorst optreedt, maar hoofdzakelijk in den herfst En meestal ligt de oorzaak daarvan voor de hand. Immers, de oude kippen zijn dan ge woonlijk nog niet opgeruimd, en de jonge kippen reeds volwassen, alles wordt in hetzelfde hok onder gebracht -waardoor een sterke overbevolking ont staat De atmosfeer in het nachthok wordt zoodoende veel te warm. Komen nu 's morgens de kippen in de koude buitenlucht dan worden ze als het ware ver kouden, waarop al heel spoedig snot diphtheritis enz. kunnen volgen. Wil iemand met succes kippen hou den, dan moet hij een hok bouwen, dat onder alle weersomstandigheden voldaet. Men zorge er voor, dat iedere kip in het nachthok over minstens 54 ku. bieken- meter lucht kan beschikken. Tuberculose noemt spreker een zuivere hokziekte, die ontstaat door te weinig licht en lucht in .het hok te brengen. Het was spr. dan ook opgevallen dat men daar. waar te veel kippen bij elkaar waren ondergebracht het meeat ven de dekte te lijden had gehad en daar had SCHAKN. GtüPtND ItDtKtN DAG, ÜUK ZONDAGS. de ontstof ook de minste uitwerking. Spr. stelde een hokteekening verkrijgbaar voor 60 kippen en gaf den raad, zoo mogelijk niet meer dan 60 kippen bij el kaar te brengen. Zondigt men al te sterk tegen de goede huisvesting, dan breekt onherroepelijk bij den een wat eerder, hij den ander wat later een ziekte uit Wat de voeding betreft zal hot ieder duidelijk zijn, dat de kip een bepaaldte hoeveelheid onderhouds- voedsej noodig heeft, wat het ei behoeft komt in de tweede plaats. Waar nu de ingewanden slechts een bepaalde verwerkingscapaciteit bezitten, is het be grijpelijk, dat tijdens de korte dagen, wanneer dte kip weinig tijd heeft om te eten, ook weinig eioren wor den geraapt. Men kan dat «enigszins verhelpen, door de dieren in hun plaats van enkel zaad, een gedeelte meolvoer te verstrekken, waardoor ze, in plaats van alleen voor 't lichaam te zorgen, ook nog een eitje kunnen proddceeren. Verschillende soorten hoendermeel zijn in den handel, die alle wel goed zijn. Spreker verstrekt aan wie daar op gesteld zijn, een samenstelling die nog vaak wordt gebruikt en heel best voldoet. Was het voorheen nog wel eens bezwaarlijk omdat het meel- voer met water moest worden aangemaakt, wat dia- gelijks eenig werk eischte* tegenwoordig wordt het meel eenvoudig droog voorgezet, waardoor het werk tot een minimum is teruggebracht terwijl er. geen nadeelen aan verhonden zijn. Ook op het gebied van de fokkerij' is men de laatste jaren flink gevorderd. De meeste eigenschappen van het pluimvee-ouderpaar zijn erfelijk. Het is dus zaak om kuikens te fokken van dieren, die veel en goede eieren leggen en tevens goed gezond zijp. Door val- nest-controle kunnen we weten, wat onze beste kip pen zijn. De ervaring heeft tevens geleerd, dat vroeg rijpe kuikens over het algemeen de beste kippen worden. Het is dus van belang om hij "het kiezen van een haan niet alleen naar bouw en conditie te kij ken, maar ook terdege er op te Ietteni of hij flink ont wikkelt en vooral op tijd1 z'n haan-eigenschappen openbaart. Wat die rassen' aangaat, merkt spr. op, dat onder alle rassen wel goede legsters voorkomen; de witte leg horn is echter in ons land heti meest op productie ge fokt. Dat wil 2£ggen, van dit ras hebben we in ons land verreweg het grootste aantal prima dieren, het geen de meeste kans geeft op goede nakomelingen. Wat ten slotte den opfok van kuikens betreft, deze laat in veel gevallen te wansfhen over. En toch, wat in de jeugd hed'orven is, wordt nooit meer goed ge maakt. Met kloeken gaat het nog wel bij de meeste men. schen, omdat de kloek voor de juiste warmte zorgt. Met kunstmoeders, onvakkundig gebruikt wordt ech ter veel bedorven. Ook hier moet er op worden gelet, dat de diertjes toch vooral" niet in te kleine bedompte hokjes worden overgebracht, terwijl het niet raad zaam is om op hetzelfde bodemoppervlak, zonder grondige reiniging, meerdere toornen kuikens groot te brengen. De ervaring leerde nl. dat ieder laier toom kuikens, wegens.de dteor 't vorige toom achter gelaten ziektekiemen, er slechter aan toe was. Na zich bereid verklaard te hebben nog enkele vra gen te beantwoorden, eindigt spr. zijn zeer leerzame rede. Een der aanwezigen vraagt, wat spr. denkt over het 's morgens voeren met kunstlicht. Volgens spre ker heeft de ervaring geleerd, dat de daarin1 dan wèl vroeger beginnen te leggen, doch niet meer eieren produceeren. Het eenige voordeel is dus, dat men de eieren in plaats van in den goedkoopen, in dten du ren tijd raapt. Het is echter niet raadzaam om van dieren, die aldus geforceerd zijn, broedeieren te ne men. omdat er meestal geen of zwakke kuikens uit voortkomen. Ook de vrager zelfs bleek deze ervaring te hebben opgedaan. Een tweede vroeg, wat spreker dacht over familie teelt, Waar bij de familieteelt de eigenschappen van de dieren in versterkte mate naar voren treden wat 9pr. met een voorbeeld duidelijk maakt is dit middel alleen aan ervaren fokkers aan te raden, om dat zij hun dieren dóór en dóór kennen, terwijl on ervaren fokkers veel meer kans hebben achteruit in- plaats van vooruit te gaan. Tenslotte worden nog verschillende opmerkingen gemaakt over' de minder gunstige gevolgen van de enting, bij sommige pluimveestapel9 ondervonden. Spr. schreef die gevolgen in hoofdzakelijkheid hier aan toe. dat de dieren door verschillende oorzaken niet in- conditie waren om de reactie, door de inen ting ontstaan, te kunnen verdragen. Met een woord van dank aan spr. en aawezigen werd hierop de ver gadering gesloten ST. PANCRAS. We leven wat het vereenigingsleven in onze ge meente aangaat, wel in een bloeitijdperk. In een vijf tal jaren zijn een aantal vereeniglngen ontstaan en wat het mooiste is, men verwacht dat nu eens met i de traditie gebroken is en zij zullen voortbestaan. Zoo is deze week onder leiding van den hoofd onderwijzer der Openbare school, een kinderzangkoor samengesteld, dat reeds deze week ir bet Gem. Ver gaderlokaal haar eersten zangavond hield. Het be stuur over dit lokaal is zoo welwillend geweest voor dit doel het lokaal gratis af te staan, en wij zullen hopen dat dit een reden te meer is voor het voortbe staan d'er vereeniging. Aan enkele jongenskrachten schijnt de vereeniging nog gebrek te hebbeu. Allicht zou met wat medewerking van de ouders die leemte gevuld kunnen worden. ANNA PAULOWNA. Poütie. Gevonden: een Tfrwielplaaije. Inlichtingen te be komen ter secretarie. De Kamer is verder gegaan met de Tariefwet. De tariefposten zijn nti achter den rug en is men be gonnen met de artikelen der wet. Enkele amendementen werden aangenomen, waar- hij echter een paar die nog verslechtering brachten. De draadnagels, oorspronkelijk vrij, werden nu be last op 5 pet., de tegels, eerst vrij, nu zelfs op 8 pet.. Enkele verbeteringen werden aangebracht. Wij zul len er maar niét verder op ingaan. Bij de behandeling van -de artikelen der wet werd een amendement van de Commissie van Rapporteurs overgenomen, tengevolge waarvan de rechterlijke macht zoowel als de handel, nijverheid en landbouw invloed zullen kunnen oefenen op de samenstelling van de Tarief commissie. Een amendement van dten heer Dresselhuijs bleef onafgedaan. De heer Dresselhuijs had: met de mede werking der Vrijzinnig-Democraten voorgesteld, om artikel 18 der wet aldus te doen luiden: „Wij be houden ons voor bij algemeenen maatregel van be stuur, de Tariefcommissie géhoord, onder de noodige voorzieningen, vrijstelling van invoerrecht te verlee- nen van producten en zelfstandigheden, benoodigd als hulpmiddel hij de werkzaamheden in fabrieken en trafieken, ook bij landbouw, tuinbouw, veeteelt en visscherij. De minister Co-lijn deed heel bedtenkelijk tegen dit voorstel. Op deze wijze kan een volgend: minister heel wat tarieven uit de. wet nemen. De heeren zullen er zich nog wat op beraden. Geachte Redactie, 'BB Wilt u mij toestaan in uw blad een woord vaa ernstige waarschuwing tegen de actie van den „Da. geraad", speciaal in de gemeente Ailna Paulowna to laten hooren? Deze waarschuwing bedoelt niet anders dan de oogen te openen voor den waren aard der geheele actie. Deze ophitsing berust n.1. op een anarchist!, sche levensbeschouwing. Zooals het anarchisme den Staat wi' prijsgeven, zio wil het tegelijk de Kerk vernietigen. Dit ligt geheel in de lijn van zijn wereld- beschouwing, die geen enkel boven zich gesteld ge. J zag erkent. Het anarchisme streeft er niet naar bi paalde staatsvormen te verbeteren, of den inhoud eener kerkleer meer in overeenstemming te brengen I iuct den eisch van het heden, maar het begeert, zoo als het oude Duitsche spreekwoord luidt, het kind tegelijk met het badwater uit te schudden Ik wensch deze leer voor het oogenblik te laten rusten voor wat zij is, maar er enkel op wijzen, dat ook de „Dageraad" zich, waar het de kerk betreft, op hetzelfde standpunt stelt. Het is dan ook niet tos? vallig, dat de meest gevierde sprekers uit de I>a- geraadsbeweging tevens bekende anarchisten zijn. Het is dan ook niet toevallig, dat de onlangs geko- zen voorzitter van de afdeeling Amsterdam een rf anarchist is, door een anarchistische meerderheid gekozen. Al moge de Dageraadsbeweging in haar ft sultuten haar anarchistisch karakter nog niet heb- f ben uitgesproken, toch is krachtens haar geheele wijze van optreden en haar onvermogen om onder scheid te maken tusschen den onvergankelijken zin van een kerk eenerzijds en de vergankelijke gods dienstige voorstellingen, die in een bepaalde kerk, op een bépaalde plaats en in een bepaalden tijd do overheerschendö zijn, anderzijds, dit anarchistisch karakter eenvoudig niet te loochenen. Haar metho de om bijv. uit het feit, dat het scheppingsverhaal in Genisis I niet met het moderne denken overeenstemt, de gevolgtrekking te maken, dat nu ook een kerke- lijke gemeenschap maar afgeschaft moet worden, herinnert levendig aan de anarchistische strijdmetho- de, die op bepaalde misstanden in de maatschappij wijst en daaruit afleidt, dat de geheele staat zoo spoedig mogelijk verdwijnen moet. Dit is echter een gevolgtrekking, die door geen ernstig nadenkend mensch aanvaard kan worden. Ik zou hierover nog lang uit kunnen weiden, maar deze enkele aanwijzing moge volstaan om de man- Den en vrouwen in onze omgeving, die misschien r gretig aan. deze Dageraadslieden het oor leenen, te I doen heseffen, in welk schuitje zij varen. Indiien men het groote gevaar van het anarchisme voor de '1 wereld in haar geheel en voor ons vaderland in het I bijzonder beseft, laat men zich er dan ook voor hoe den, om zich dóór de Dageraadsmannen op sleep touw te laten nemen, want zoodoende bedrijft men een onverantwoordelijk spel. U, geachte redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Dr. J. L. SNETHLAGE. Eenigenburg. 'Mijnheer de Redacteur, i 1 •Nu de afd. LangendJifld I JQer S.D.A..P. meent, zidh te moeten mengen in het voorgevallene tussohon P.. Zeeman, raadslid, en ondergetee'kende, en die héó- ren door allerlei drogredenerX on. 'draaierijen het Saadje van P. Zeeman, trachten schoon to vegen, eeï ik (die toch zeker wel do kaak ken, omdat iih den «eersten aanval' van P. Z. heb. ondergaan), U mee, dat alles watt in (het bericht in Ido Schagor Oourant ..Tumult te Zuidgdliarwoudie" staat, volko men juisrt 'en waar Is weergegeven. 1 Hoogachtend, i D. ZEEMAN. Zuidacharwoude, Oct. 1924. M. de R., De brutalen hebben de halve wereld. ZHj zeggen: „es ist nicht wahr" on daarmee uit. Al spreken de feiten nu nog zoo duidelijk, „es ist nicht wahr". Voor r- den inhoud van het bericht sta ik in, omdat het waar is. Ik heb het van personen, wier betrouwbaar heid boven eiken twijfel verheven is. Maar nog be ter is het te bewijzen, uit het resultaat va.n het on derzoek, dat de Red. van de N. L. Crt. bij P. Z. in- - stelde aangaande het bloedige gévecht. De Red. zegt daarbij: Het bericht Is geheel waar, voor zoover hot 't eerste gedeelte betreft". Dat eerste gedeelte was du le het iritéerend optreden' van P. Z., 2e het bloedend: gezicht en de uitgetrokken haren, 3e. de verwen- schingen. Nu zou niet waar zijn, dat D. Z. in het gelijk werd gesteld bij Mooi betreffende de vraag, of M. of zijn vrouw de naam op de lijst had geplaatst.. Maar dat staat niet in het bewuste bericht. Waar omtrent D. Z. in't gelijk werd gesteld, dat Mooij te gen winkelsluiting was. Daar en daar alleen ging het om. En daarin liad en kreeg D. Z. gelijk. Ik heb de zuivere waarheid in het bericht meegedeeld. En al zou dat zoo niet zijn, dan zou dit nog niet voor mijn rekening komen, doch voor rekening van de genen, die het mij meedeelden. Waarom nu in hemelsnaam de afd. van de S. D. A. P. zich met dit geval moet bemoeien, is mij een raadsel, dat ik aldus zou willen oplossen: De heer Z. houdt in vergaderingen „mooie" beschouwingen over allerlei ideöele onderwerpen, over naastenlief de en christelijkheid, over verdraagzaamheid en mooie samenleving enz. enz. Maar de feiten, die hij zelf bedrijft, logenstraffen een en ander. Zoo raakt-ie met het geval aan. Hij spant er de afd. van de S. D. A. P. voor, die in den heer Du Burck, die het natuurlijk weer ontgelden moet (dat is de heele be doeling) een blijkbaar beteekenenden politieken'te genstander vindt, en de „partij]' maakt zich wijs, dat de massa het wel zal slikken. De Zuidscharwouder massa slikt het niet en heeft zich met mij (ik erken dit eerlijk) verkneukeld in dit geval, dat zoo duide lijk het karakterlooze van de tegenstelling tusschen woorden en daden belicht. Nu zegt het bestuur van de afd. S.D.A.P., dat het een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld en spreekt van „door ons vastgestelde en door getuigen beves tigde verklaringen." Dat onderzoek liep zoo: „P. Z, die voorzitter is van die afd„ de man waar het hier om gaat, heeft dat onderzoek zelf ingesteldll Hij heeft dat ingezonden stukje geschreven, dit aan Jn. Koopman gegeven, den secretaris, en deze is bij Mooij gekomen met de vraag, of het zoo in de krant mocht, zonder zelf maar Iets to onderzoeken! De vrouw wou het wel gelooven met dat gedrans, Mooij zelf waarschuwde er tegen. Hier is dte verklaring van de vrouw van Mooij, die de hèele vechtpartij, ruzie en verwijten heeft aanschouwd en die het dus weten kan: „Ondergeteekende verklaart hierbij, dat het in- fezonden stukje van het Bestuur der afd. Langendijk van de 5.D.A.P. onwaar is en dat het bericht Tu mult te Zuidscharwoude in de Sch. Ct. volkomen waar i9. Het verwijt in dat bericht bedoeld, betee- kent, dat wij tegen de winkelsluiting zijn. Daar zijn wij vierkant tegen.'" w.g. A. MOOIJ—METSELAAR. En volgens het bestuur der afd. Langendijk I (lees P. Z.), heeft er slechts een onbeteekenende scher mutseling plaats gehad. Ja, Ja. Hier is een verklad- ring van den voorzitter der Hanze, bij wien P. Z. na de vechtpartij in huis kwam. De«ze verklaring zegt voldoende: „Ondergeteekende verklaart, dat P. Zeeman na de vechtpartij bij hem in huis heeft gezegd!: Ik ben aan 't vechten geweest; ik schaam me dood". wg. H. METSELAAR. Ziezoo, M. d. R., we kunnen het er wel bij laten f en voor de zooveelste maal constateeren, dat, als de maatschappij moet worden, zooals de s. d. diLhier in praktijk brengen, we het dan nog maar liever n tijdje zonder heilstaat willen aanzien DE CORRESPONDENT.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2