Raad Zuidscharwoude. dat geen prettig oogenblik. 't Is niet door verdeeld heid in 'i bestuur, doch noodgedrongen, omdat zijn werk hem eldete wacht. Niemand beter dan het be stuur kan weten, wat van der Kolk voor „Nut en Ge. Doegen" is geweest. Als penningmeester was altijd alles tiptop in orde, doch hij deed meer, 't samen stellen der bijdragen voor ons programma hielp hij altijd goed verzorgen. En nu heeft men 't bij dit af scheid niet bij woorden willen laten, doch als blijk van waardeering een aandenken toegedacht. Op on ze vergadering bracht een uwer gewone leden dit idee naar voren, juist dit stemt H bestuur tot tevre denheid. 't Is nu niet 't bestuur dat iets geeft, doch gij allen, uwe gcheele vereeniging. geeft dit aanden ken. daar een bedrag uit onze kas voor dit doel met onverdeelde instemming werd toegestaan. We heb ben nu daarvoor iets goeds, iets degelijks gekocht (zich wendende tot den heer Van der Kolk, en onder wijl wordt een mooie kantoorstoel aangedragen.) We hebben gemeend. "U dit meubelstuk als aandenken, te moeten aanbieden. Ik hoop en ik meen dit van ganscher harte, dat het u en uw gezin in Wieringer- waard goed moge gaan, en dat deze stoel voor u nog lang de beste herinnoringen zal terugroepen aan „Nut en Genoegen". Getroffen door de hartelijke en spontane huldiging voor zijne verdiensten, bedankte de heer Van der Kolk, ook namens zijne vrouw. Applaus na de woor den van den voorzittor deed zien hoe de aanwezigen deze schenking op hoogen prijs stelden. Nadat de voorzitter hot officieels gedeelte sloot, bleef men nog geruimen tijd bijeen, onder dans en ge zellig samenzijn. Werkelijk, „Nut en Genoegen" kan met trots te rugzien op dezen avond. De vereeniging houdt een aangename vriendschapsband gaande tusschen. Schoorldams bevolking. WIF.RINGER WAARD. De heer Ghr. v. d. Kolk van iSohoorldam. die hier den 16 November a.s. als kantoorhouder in dienst zou treden, komt nog enkele dagen later, zoodat de overdracht van het kantoor op Woensdagavond 19 November zal plaats hebben. Vanaf 20 November kunnen dus de postzaken ia het nieuwe kantoor gebeuren en zal ae heer Peoreboom alsdan van zajn ambt zijn ontheven. WIERINGER WAARD. De korfbalclub T.O.G.O. heeft jl. Zondag te Hel der gespeeld tegen de zustervereniging aldaar. T.O. G.O. had 3 invallers en speelde met 9 man. De uitslag was dan ook lang* niet best, nL 010. RESULTATEN OP LANDBOUWBEDRIJVEN. Het accountantskantoor De Kramer en Van der Ploeg te Groningen voert, volgens een overeenkomst met de Groninger Maatschappij van Landbouw, de Doekhoudin^ voor de bedrijven der, leden van die maatschappij. In het „Groninger Landbouwblad". het orgaan dier maatschappij, komt thans een overzicht voor, loopende over hot boekjaar 1 Mei 1923 tot 1 Mei 1924 en betrekking hebbende op 251 bedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van 11.517 H.A. t Volgens dat overzicht werdon oj* per H.A. de vol gende bruto winsten gemaakt: in de Centrale weide streek f 166.55; de Noordelijke bouwstreek f 126.45; het Noordolnk Westerkwartier f 163.0.3; do Contralc bouwstreek f 114.21; het Klcin-Oldambt 68.98; het het Nieuw-Oldambt f 113.18; het Oud-Oldambt j f 108.07 en de Woldstreek f 117.25, (Bij het bopalon van deze bedragen zijn alle bodryfsuitqaven in rekening gebracht alsmede het loon voor inwonende kinderen, dooh niet het werk van den boer zelf en evenmin de rente van het in 1 bedrijf gestoken kapitaal, noch ae betaalde pacht. Houdt men met do twod laatsgenoomde factoren i wel rekening en trekt men dus van bovenstaande bruto-winsten af de werkelijk betaalde pachtsom men lus 5 i>ot. van het bedrijfskapitaal, dan blijft er alleen winst over voor de centrale weidestreek i en voor het Noordelijk Westerkwartier, en wel resp. f 16.79 en. f 15.33 per H.A. verlies daarentegen viel er te boeken voor al het andere gebied en wel voor de Noordel. bouw streek f 30.16, voor de oontr., bouwstreek f 28.29,, voor het Klein-Oldambt f 41.55, voor het Nieuw-Oldambt f38.78, voor hot Oud-Oldambt f80.91 en voor de Woldstreek f 33.89 per H.A. EEN ZILVERVLOOT IN DE WAALHAVEN7 De in Wassenaar aangehouden Rotterdammers, die daar op het uitgeven van valsche guldens werden betrapt, zijn twee broers, de 21-jarige loswerkman J. M. G. N. on de 25_jarige M. N. Te Wassenaar hadden 1 ze reeds zes valsche guldens weten uit te geven en te voren waren zo er in geslaagd in Delft, Voorschoten en Leiden nlet9 vermoedende winkeliers acht valsche guldens in do handen te stoppon. In de woning van den eerste aan de Quintstraat heeft de recherche smeltkroezen, tin en andere materiaal in beslag ge nomen. De gebroeders hebben reeds geruimen tijd hun bedrijf uitgeoefend. Ze vervaardigden elke week een goede veertig guldens. Men vermoedt met hen de uitgevers van een groot aantal thans in omloop zijn de valsche guldens, waarmede ze vooral in trams en autobussen betaalden eindelijk te hebben gevonden. De politie verdacht het tweetal reeds lang. doch kon ir.aar geen vat op hen krijgen. Bij hun verhoor be weerden ze. dat ze in April een partij valsche gul dens. alsmede het materiaal en de kroezen, uit de Waalhaven hadden opgevischt. Dit verhaal, dat een verborgen, heel lang geleden gezonken zilvervloot zou doen vermoeden, vond echter bij de politie geen g6loof. De guldens waren hijzonder goed nagemaakt Het is waarschijnlijk dat nog een derde persoon bij de zaak betrokken is. Deze moet dan de eigenlijke „technicus" zijn. DE VRIJHEIDSBOND. Het „Dev. Dagbl." verneemt dat een aantal leden i van den Vrijheidsbond opnieuw een voorstel zal in dienen. om den naam „Vrijheidsbond" te vervangen door een anderen, waarin de aanduiding „liberaal" i wederom wordt opgenomen. ANNA PAULOWNA. In verband met het herstel van: mej. Lunshof is aan mej. Breek, tijdelijk onderwijzeres aan school I, als zoodanig eervol ontslag verleend. BARSINGERHORN. Bij het Onderling Veefonds alhier is voor het afge- loopen kwartaal de* omslag per koe bepaald op f 2,24. WIERINGEN. Herdachten mej. de wed.. N. Lont en mej. de wed. K Keijzer voor korten tijd beiden haar 9-lsten ge- boortendag, thans is, na oen korte ongesteldheid mej. de wed. N. Lont overleden. In leeftijd was mej. de wed. N. Lont 19 dagen jonger dan mej. de wed. K, Keijzer, zoodat op een na de oudste bewoner van 't eiland is overleden en mej. do wed. K. Keijzer de oud ste inwoonster blijft. WIERINGEN. Het bestuur van de Onderlinge Vee- en Paardcn- verzekoring Mij. „Helpt Elkander' stelde in hare ver gadering de te betalen premie over het halfjaar Mei- Nov. 1924. vast op f 0.50 per verzekerde f100, of f5 per 0/00 verzekerd kapitaal. Wegens geringe ver liezen onder de paarden kon do premie laag gestold worden. Dat de verzekering goed werkt, blijkt, dat het totaal verzekerd bedrag bedraagt ruim f71.000. WIERINGEN. Naar wij vernemen zal de afsluitdijk van Ewijck- sluisWieringen einde Juli of begin Augustus 1925 voor het verkeer worden opengesteld. WIERINGEN. ■Men deelt ons mede. dat. om overstroomingen te voorkomen, in de lage gedeelten der Noorderdijken, hoofdzakelijk bij de Hollebolg en het Woudstrand al hier. vanwege de Zuid^rzeedirectle kistdammen zul len worden aangelegd.* om bij hoog watergetij en stormweer, het zeewater zoo mogelijk te keeren. HEERHUGOWAARD. Vrijdag- en Zondagavond werd door de gymnastiek- vereeniging T.A.V.E.N.U. een goedgeslaagde uitvoe ring gegeven, waarbij een zeer afwisselend program ma werd afgewerkt. Blijkbaar met het oog op het bf 1 wilden na 9 uur nog eenige jongelieden uit een na burige gemeente in het lokaal worden toegelaten, wat hun alleen door krachtig optreden van de poli tie werd belet OUDE NIEDORP. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente heb ben aan D. Kaag alhier en wedL Broersen te 't Veld, ontheffing verieend van de verplichting tot aanslui ting aan het net der Provinciale waterleiding, op grond dat het door hen in gebruik zijnd drinkwater aan redeiyke eischen voldoet Crp de verzoeken om ontheffing van andere aangeschrevenen is afwijzend beschik:. LANGENDUK. De Vierbond, vereeniging van de 4 veilingsvereeni- gingen aan Langendijk en omstreken, besloot zooveel mogelijk met het verieenen van permissies, om uit de hand te mogen verkoopen. te breken. Er zal nu een stelsel voor den verkoop uit de hand van nood zakelijk kleine partijtjes worden ingevoerd, waarbij voldoende controle mogelijk is. Het doel van dezen maarregel is te bevorderen..dat alle groenten over de veiling wordt verkocht, ZUIDSCHARWOUDE. De afd. Zuidscharwoude-Broek op Langendijk van den Bond voor Staatspensionneering besloot in do maand Januari 2 propaganda-avonden tè houden te Zuidscharwoude en 1 te Broek op Langendijk. Op den eersten avond te Zuidscharwoude alsmede ct» dien te Broek zullen de oudjes \vo:uon uitgenoodigd en onthaald. Er zal een tooneeistuk worden opgevoerd terwijl de voorzitter, de hoer Du Burck, een propa gandistische inleiding zal houden. Met genoegen is kennis genomen van de nieuwe statutenwijziging, waardoor het mogelijk is een bedrag voor het bezor gen der kranten van het Hoofdbestuur terug te vor deren. Besloten word de bijdrage in het waarborg fonds voor de meeting to Alkmaar nog niet te stor ten. zoolang er geen gespecificeerde rekening wordt overgelegd.* Over een verzoek om adhaesiebetuiging te verieenen aan het voorsteLRutgers c.s. in zake Plaatselijke Keuze, staakten-de stemmen. ZUIDSCHARWOUDE. Tot lid van het Kiescollege der Ned'. Herv. Kerk is herkozen de heer A. Klingeler, terwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. Berkhou wer Pz., D. de'Gous Jbz.. J. Schoorl en P. Kooij Gz. HEERHUGOWAARD. Door do afdeeling van den Bond voor Staatspension neering werd Zaterdagavond ten lokale van den heer A .Rus een ledenvergadering gehouden. Nadat met een kort woord door den voorz., den heer Brugman, de vergadering was geopend, werden door den heer Hartland, secretaia. de notulen gelezen der vorige vergadering, deze werden zonder op_ of aanmerking onder dankzegging goedgekeurd. Hoewel de rekening nog niet in. optima forma was opgemaakt, blijkt uit de mededeelhigen van den penningmeester, den heer P. Ilittema, dat de rekening zal'sluiten met een rede lijk batig saldo, wat in hoofdzaak gevonden is kun nen worden doordien de laatst gehouden propagan- da-avond met eigen krachten is gehouden. Door de h.h. P. Beek en Van Eik zal te zijner tijd de rekening ten huize van den penningmeester worden nagezien. Hierna komt aan de orde: bestuursverkiezing; af tredend de heeren P. Slikker en A. Kooij Cz. Beiden worden,met. uroote meerderheid van stemmen herko zen. De heer Slikker neemt de benoeming aan. de heer Kooii zal aanschrijven ontvangen. Vervolgens komt in behandeling de beschrijvings brief der federatièvergadering. Door den heer Gioo- tes wordt punt 7 daarvan, betrekking hebbende op het houden van een grooten landdag of ringlandda- gen, toegelicht waarna de vergadering zich uitsprak voor ringlanddagen. Aangezien voor een dezer Heer- i hugowaard is voorgesteld, zal worden verzocht hier voor te mogen beschikken over het gemeentelijk sportterrein, terwijl staande de vergadering aan het i fanfarecorps H.U.G.O., dat juist repetitie houdt om, medewerking wordt gevraagd. In beginsel verklaart H.U.G.0 zich tegen een matige vergoeding daartoe i bereid. Bij eventueel slecht weer zal beschikt kun nen worden over de kolfbaan van den heer Rus. Met het oog op deelneming aan meetings en landdagen wordt besloten, eon eenvoudig doek aan te schaffen, j Tot vertegenwoordigers der afd. in de federatie wor den aangewezen de hoeren Hartland en Grooles. Met het oog OP de wtaterprppajramJa wordt besloten ver schillende brochures aan te vrafren. j Vervolgens komt ter sprake de plaatselijke P™P®- eanda. Alfrcmeen is men er voor ln de maand; Febr een propa*anda-avond te houden en ditmaal weer een Bondssnreker uit te noodifren. nl. Ds. Baar te. Alkmaar. Voorts zal weer de medewerking worden frevraaed van het muziekclubje „O. O. en de rede- riikerskamer „Hamonie". Als meest prewenschte daK wordt de Zaterdapr aangewezen. Samenstelling van het programma on de verdere voorbereiding worden aan het bestuur op«edraizen Hierna sluiting der ver- j gaderiiwr met den wensch dat landdag en propagan- da-avond eoed zullen mogen alagen. HEERHUGOWAARD. De hoer J. Al. reeds eenige jaren directeur van de gemengde zangvereeniging „Harmonie .heeft te ken nen gegeven het directeurschap te wiEen neerleg gen, hoewel hij zich bereid verklaard heeft bij do eerstkomende uitvoering nog de leiding te willen ne- J EEN LOCOMOTIEF IN DEN IJSEL. De correspondent van het Hdbld. te Doesburg "'Maandagmiddag te 12 uur ontspoorde door tot dus- vei onopgehelderde oorzaak op de schipbrug te Does burg de stoomtram, die te 1.47 te Doetinchem moet aankomen. De koppeling tusschen machine en eerste personenrijtuig brak af met het gevolg, dat de loco motief dwars door de breugleuning in den IJsel ver- dweeu. De machine stortte juist tusschen twee brug- schepen in de diepte met medeneming van den ijze ren verbindingsbalk en een zwaren houten brug- Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaangenamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Mijn, hardt's Laxeextabletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. Zutphen ligt thans rondom in het water. Steeds bleei het water stijgen en kwam de weg naar Laren onder te staan. Steeds meer begint het water de huizen binnen te dringen en loopen de onderhuizen van de woningen langs den Deventerweg vol. Van de nieuw aangelegde spoorbaan van het handels- en industrieterrein in den Marsch is een stuk over een lengte van pl.m. 20 M. weggespoeld. Te Maasbommel is men in den afgeloopen nacht met alle krachten bezig geweest de dreigende door braak van den Maasdijk te keeren. Het gevaar is thans afgewend. De IJsel heeft in den Zondagnacht'in den omtrek van Deventer veel consternatie verwekt. Ondanks den val van de bovenrivieren, bleef gisteren de IJsel daar wassen. Dank zij den maatregelen van het ge meentebestuur zijn de meest bedreigde deelen der stad goed beschermd. Een legertje arbeiders bewaakt de waterkeeringen voortdurend. Het water staat te Hoven gelijk met den kruin vai den dijk. Alle hens zijn aaü dek om herhaling der catastrophe van 1920 te voorkomen, waarop men nog veel moed heeft wegens den val bovenop en het stille winterweer. Nog staat alles gere# voor de vlucht naar de zolders. De omgeving van de stad is e rtreurig aan toe. Wel het meest op den linkeroever. De beide polders, bo- venstroom van de stad, n.1. de Dorpspolder, de Nijen- beker en Wilpsche Klei en de Voorsterklei verkee- ren in nood. Het water van dezen buitenpolder staat tot boven aan den dijk. Zondagmiddag stroomde het op enkele plaatsen onder Voorst over den dijk, doch men wist, door snelle ophooging een doorbraak te voorkomen. Tal van grondwerkers uit de streek helpen hier mede aan het moeilijke werk der waterkeering. Inmiddels werd het gistermiddag in dezen polder een sauve nul peu tot redding van het vee en veldvruchten. Den geheelen Zondagnacht sleente mén met voertui gen nog weg wat vervoerbaar was. Inmiddels zijn elders groote aard appel voorraden en opslagplaatsen met voederbieten onder wate^ gekomen, waardoor zeer belangrijke schade is toegebracht. Aan den rechteroever staat de straatweg Deven terZutphen tusschen de Koerhuisbeek en de Pas- sink blank. De tram9 van de Geld. Overijsselsche Stoomtram onderhouden den dienst op Lochem en Borculo nog, maar rijden daarbij door het water. Het rijverkeer ter plaatse wordt nog zoo goed en zoo kwaad als het kan, onderhouden. balk De machinist wist tijdig van de machine te sprin gen en zoo zijn leven te redden. Hef water is ter plaatse circa 10 meter diep. Ver moed wordt, dat door de plotselinge afkoeling de ketel is gesprongen. Het resteerende deel van den personentrein liep door de helling der brug als gevolg van den hoogen waterstand achteruit; persoonlijke ongelukken had don don ook niet plaats. De brug zelf bekwam aan leuning en dek belangrijke schade. In een onderhoud, dat we terstond met de darectie hadden, gaf deze als hare meoning te kennen, dat het ongeval aan een samenloop van omstandighe den moet worden toegeschreven. De stand van het water is zoodanig, dat de trampassage nog zonder bezwaar kan plaats hebben. Het paaseerci» der tram Is toegestaan tot 10.30 M. plus A.P., de waterstand is hier nog 10 c.M. beneden. Niettemin is besloten de passage over de brug tijdelijk' stop tc zetten, zoodat de passagiers naar den anderen oever moeteö loo pen. OVERSTROOMINGEN. Uit Wijk bij Duurstede: Zaterdag is de kade aan de Bosscherwaard door gebroken. De geheele steenfabriek staat in het water. Het vee kon nog bijtijds gered worden. Tengevolge van het hooge water voer een motorboot op een kribbe. Door een gedeelte der lading te los sen, kon de boot weder vrijkomen. Zondagochtend was de waterstand 7.15 M. N.AP. Uit Zaltbommel: Op de werf der N.V. J. Meyer's Scheepbouwmaat- schappij kon niet gewerkt worden, daar alle werk plaatsen zijn ondergeloopen. Ongeveer 150 arbeiders kregen vrijaf, doch moesten tevens het loon van Za terdag derven. Uit Zaltbommel kon gisteren eenige val geconsta teerd worden. Uit Roermond: Het water isis in zijn sterken val iet» gestuit. Verschillende wegen zijn vrij gekomen. Uit Tiel: - Sinds Zaterdagmiddag is de Waal 40 c.M. geval len. Uit Zutphen: Zaterdagmiddag had de raadsvergadering plaats om de agenda af te werken, welke Dinsdagavond door het late uur is afgebroken. Van den heer Groen is bericht van verhindering ingekomen. Aan de orde komt eerst het door staking van stem men aangehouden punt bereffende den post salaris gemeente-ontvdnger. B. en W. hadden voorgesteld om dezen post op het oude bedrag van f 1400 op de be grooting te brengen en enkele raadsleden wilden op f980, volgens het nieuwe besluit. Voor f1400 stem den de heeren Bekker, Kramer, Zeeman, Kroon. De heer Kramer had de vorige maal tegen gestemd, doch stemde nu voor om weer geen staking van stemmen te krijgen. De begrooting werd hierna vastgesteld. Aan de orde komt hierna de begrooting van het electrisch bedrijf, welke aangeeft voor den gewonen dienst een ontvangst en uitgaaf van f 111278.89 en voor den kapitaal dien9t een ontvangst van f 19653,72, een uitgaaf van f 19285,60, alzoo een. saldo van f368.12. De commissie heeft omtrent deze begrooting geen opmerkingen, doch de heer Zeemam merkt per soonlijk in verband met het door Noord9charwoude gesprokene betreffende het reservefonds op. dat de vraag kan worden gesteld wat is reservefonds, moet daarmee vooraf rekening gehouden worden óf moet dit na afloop van het boekjaar bepaald worden? Voorzitter: Het moet uit de winst komen. De heer Zeeman: Men kan in deze geven en ne men, maar toch, hoop ik. dat bij winst het reserve fonds zoo sterk mogelijk gemaakt wordt. Als er geen reservefonds is, kunnen er verrassingen komen van zeer onaangenamen aard. Er is verbetering gekbmen door bet onderhoud onder onkosten te boeken, doch een goede reserve is niet overbodig. Ik hoop. dat de commissie met dezen wensch rekening kan houden. De heer Du Burck: De wensch van den vorigen spreker is alleen uit te voeren als de gasprijs ver hoogd wordt, wil men een sluitende begrooting krij gen, zal het anders onmogelijk zijn aan den wensch gevolg te geven. H#t saldo 1922 was f 10.70 en over 1923 was dit f 665.63. Zoo doorgaande kam het reserve fonds niet sterk worden. De redeneering van den spreker is met de feiten,in strijd. Het is niet anders mogelijk dan door verlaging van het 'ohkostencijfer of verhooging van den gasprijs en ik veronderstel dat de commissie aan het eerste voldaan heeft. De tweede vraag is, of een reservefonds noodzake lijk is en dan vragen we. wat zegt het reglement. Dit spreekt er wel degelijk van. Art. 16 zegt. dat de halve winst onder de gemeenten verdeeld wordt en de an dere helft in het reservefonds gestort wordt. Een saldo dient dus. hoe gering ook, voor de helft in het reservefonds gestort te worden. Daarvoor is ook wel iets te zeggen. De afschrijvingen zullen hoog genoeg zijn, zoodat daarvoor geen reservefonds noo- dig zou zijn al9 de gebouwen enz.- niet te hoog op de balans stonden. Er zit iets onaangenaams in de ba lans. waarvoor 't beter is wat reserve te makeft. Met een kleine verhooging van den gasprijs zal dit mo gelijk zijn., een reserve te vormen. Een halve cent geeft f 9Ö00. Daar is wel iets voor te zeggen. Verder wijst spreker op het accountantsonderzoek dat f250 per jaar kost. Hij vraagt of- het niet mogelijk is dat de verschillende fabrieken onder elkaar een accoun tantsbureau vormen. Dat zal goedkooper zijn. De heer Berkhout is voor het vormen van een re servefonds, doch wil dat niet zoo sterk mogelijk, om dat dit ten koste van den gasprijs zou gaan. Zachtjes aan. dat i.s het beste, doch wel dient de gasprijs zoo te zijn. dat een deel in de reserve terecht kan komen. De heer Kramer vraagt zich af, of een reserve fonds voor een dergelijk bedrijf noodlg is. Waar dit voor gebruikt zou moeten worden, kan ook door een leening over de gemeenten. Voor groote uitgaven zal een reserve toch niet gebruikt kunnen worden. Ik beschouw de noodzakelijke afschrijving als reserve. Reserve is bij een gemeentebedrijf niet zoo noodza kelijk. Wel is het gemakkelijk, doch het is alleen een verplaatsen van rente. Spreker zou er den gasprijs niet door willen ver- hoogen. doch is wel voor reserve als er onverhoopt een groote winst gemaakt mocht worden. De nood zakelijkheid ziet hii niet in. We moeten ons niet op een reservefonds blind staren. Het geeft alleen een renteverschil van 1 a 1H pet. Wethouder Bekker merkt op, dat de heer Kramer verwart dat een overheidsbedrijf verplicht is af te schrijven, terwijl een particulier bedrijf dit doet als het mogelijk is. In verhooging van gasprijs moet het niet gezocht worden. Als we het geluk hebben, dat hu o*ebniik van gaskachels toeneemt, zal de pro ductie meer winst geven. De 5 gemeenten zijn mans genoeg te be-alen als het noodig is. Voorz. heeft van Zeeman den indruk gekregen, dat deze niet accoord gaat met de wijze van afschrijving. Wij als leeken in de gascommissie konden daarop echter nie' veel on afdingen. Het gaat in overleg met den acxxmntant. Wat Du Burck zegt omtrent de ac count autskwestie merkt «preker op. in de gascom missie al eens zoo vermetel te zijn geweest om een accountant niet noodig te achten. Vroeger was het bedrag nog hooger. Het zijn trouwens goed onderleg, de menschen. Het reservefonds is in Noorcischar, woude ook besproken, doch de vorming zal zeker ton koste van den gasprijs moeten. Als er een goed re. servefonds geweest was, zou er nu niet over gespro, ken zijn, doch de gasfabriek is hard teruggegaan van 1 millioen op 60000 M3. en dat gaf natuurlijk een groote terugslag op alles. De hoofdzaak is wel ge. weest, de groote concurrentie met de petroleum. We moeten nog steeds met de olie rekening houden. We komen tegenover andere gasbedrijven niet zoo slecht voor den dag, doch tot verhooging van den gasprij9 kunnen we niet overgaan voor reserve. Persoonlijk voel ik wel voor eenige reserve, doch ik stel voor van dit punt af te stappen. De heer Du Burck zegt, dat hij niet het doel had voor gasprijsverhooging te pleiten. De heer Zeeman zou uitkeering aan de gemeenten zoo veel mogelijk achterwege willen laten om daar door zoo voel mogelijk in het reservefonds te storten. Dan maakt men ook het reservefonds zoo sterk mo. gelijk. Voorzitter vindt het niet erg dat die gemeenten eens iets ontvangen, ze hebben ook hun uitgaven, b.v. voor de straat. Het is echter toekomstmuziek. De heer Zeeman: Het is verbruikt. De heer Zeeman deelt verder mee. dat de commi: sie het zeer op prijs stelt dat de directeur steeds be. reid is bij de behandeling tegenwoordig te zijn. De begrooting wordt hierna met algemeerie stem. men vastgesteld. De begrooting van het electrisch bedrijf geeft aan voor den gewonen dienst een ontvangst en uitgaaf van f57254.29 en den kapitaaldienst een ontvangst van f 81,70, een uitgaaf van f 53,50, alzoo een saldo vap f 28.20. I De heer Zeeman deelt mede, dat de commissie de 1 conclusie heeft gekregen dat het electrisch bedrijf heel goed gaat, wat. misschien wel meebrengt dat het i gasbedrijf er een kleine strop aan heeft. Het mensch- dom wil echter electrisch boven gas. Overigens heeft- de commissie geen opmerkingen. Persoonlijk heeft srpeker een optoerking over het loon van den 2den electricien, Eenige overeenkomst met de vakoVganl- satie bestaat hier niet. doch er dient toch rekening gehouden te worden met hetgeen gepresteerd wordt. De directeur zegt, dat het bedrijf geen twee volle krachten noodig heeft en ze het dus met een lichtere kracht kunnen doen. Toch zou het wel wenschelijk zijn, dat er rekening mee gehouden kon worden, dat met het klimmen der jaren ook het loon hooier wordt. De directeur is zeer tevreden met zijn werk kracht en dan moet men toch van halfwas vol kun nen worden. Voorzitter: De gegevens wijzen het uit. en het staat er. naar. dat het bedrijf toeneemt en dan zou de 2e i electricien tot zijn recht kunnen komen, j De heer Kramer merkt op, dat deze zaak ln de gas- commissie al eens besproken is. doch toen besloten is om het zoo te .handhaven. We hebben een lijnwerker en een leerling noodig. de laatste alleen om handlan- gersdiensten te kunnen verrichten, dus kan deze niet meer als leerling aangemerkt worden en doet hij beter te trachten bij een ander bedrijf te komen, waar hij zijn capaciteiten dienstbaar kan stellen. Het be drijf behoeft hem niet. x De heer Bakker: Voor een leerling was het tracte. ment mij destijds te hoog. Nu is het voor hem te kort. Voor een leerling in aanvang is echter f 800 te hoog. Beter zou het zijn een lager bedrag te bepalen en tot genoemd bedrag op te klimmen. De heer Zeeman: In het begin was het toch lager. De heer Bekker: Ik meen toch. dat het f750 was. Tk geloof. d.at hij nu een flinke kracht is. De heer Du Burck zegt, het met Kramer eens te zijn en wijét er verder op. dat het gasbedrijf een schuld bij het N.JH. Landbouwcrediet heeft van f 5718 en het electrisch bedrijf een tegoed van f 8031.77. Dat is vreemd: en het zou voordeeliger zijn, dit te neutraliseeren. Onze richting, zegt spreker verder, is niet vertegen woordigd in de gascommissie on daardoor moeten alles van hooren zeggen hebben. Waarom geen ver gaderingen met de pers? Het Is geen wantrouwen, doch ook wij als uitgeslotenen zouden in de gelegen heid zijn op de hoogte te komen. Destijds is besloten om een communiqué aan de pers te verstrekken, wat ook niet gebeurt. Beter zou het zijn de vergaderingen geheel voor de pers openhaar te maken. Voorzitter zegt, dat de kwestie van schuld en te goed komt doordat het twee verschillende zaken zijn, Hoewel het later weer in één post kan komen, is het vcor een zuivere administratie noodig. De pers in de vergaderingen is al meermalen bespróken. doch de commissie is altijd van de idee uitgegaan dat het een commissievergadering 'was. waar de pers niet hii behoort. De heer Kramer merkt op. dat de commissie alleen voorbereidend werk verricht en geen besluiten neemt. Alles komt in de raden. (Och kom. Verslagg.) Het zijn slechts kleine dingen, die geregeld worden, anders niet De heer Du Burck wijst op art. 21. dat spreekt over ontslag directeur. Hij wijst ook op de instructies waar over de Raad niets te zeggen heeft. Openbaarmaking i9 gewenöcht. De reden van commissievergaderingen heeft Burgemeester Kroon destijd reeds genoemd, doch thans zijn er tal van commissievergaderingen, die openbaar zijn. De heer Berkhout zegt, dat er al vele malen op gehamerd is om openbaarmaking te krijgen, waarop destijds reeds besloten is om een kort resumé aan de pers te verstrekken. Spreker, zou dit in elk geval uit gevoerd willen zien. Voorzitter wil al het mogelijke doen, doch merkt op, dat niet geregeld elke maand meer vergaderd wordt. De heer Kramer: Het is nu al bijna 3 maanden ge leden. De begrooting wordt hierna goedgekeurd. De begrooting van het Armbestuur geeft aan oen ontvangst en uitgaaf van f 2766.5854, waarbij gere kend wordt op f750 gemeentesiibsidie. De heer Berkhout wenscht nog iets te zeggen in verband met de gemeentebegrooting. Voorzitter: Als het maar geen oorzaak is dat er 'weer discussies van komen. De heer Berkhout: In do gisteravond gehouden be stuursvergadering van het Witte Kruis is besloten om aan de raden subsidie aan te vragen voor Wijk verpleging. Het zou goed zijn daarvoor eon post pio niiemorie uit te trekken. Voorzitter: Er is alles voor. om hot later in- orde te maken. Ie. is de begrooting reeds vastgesteld en 2e. het kan zeer goed suppl. geregeld worden. De heer Bekker heeft er met den secretaris oveT gesproken, dtie gezegd heeft, dat het evengoed later kan. Het moet toch suppletoir. De heer Berkhout gaat hiermee accoord. Alle begrootingen worden hierna vastgesteld De voorzitter dankt de heeren Zeeman en Groen voor hun bemoeiingen als begrootingscommissio. Rondvraag. De heer Kramer bespreekt de kwes tie aankoop van brandstoffen voor de gemeente. Het vorig jaar zijn deze door tusschenkomst van de Toekomst betrokken, zonder dat de handelaren om prijsopgave gevraagd is. Spreker weet niet hoe het nu gebeurd is. doch stelt er prijs op. dat ook prijsopgave bij de handelaren gevraagd wordt. Voorzitter: Er is alles voor. wat u zegt. De heer Du Burck: Er worden steeds twee raadsle den aangewezen om de begrootingen en rqkcniiuron na te zien. Hij dacht dat het beter was. dat dit door den geheelen Raad buiten B. en W. geschiedde. Dan komen we allen op de hoogte en het is misschien vlugger afgeloopen. Voorzitter: Ik las van een gemeente waar het op die manier ging en dat stond me aan. Of daardoor de behandeling vlugger afgeloopen is, is de vraag. Ik b ener echter voor en geloof wel. dat het er van ko men zal. Nadat de heer Du Burck nog een aanmerking go-

Schager Courant | 1924 | | pagina 2