Bond van op coöperatieven grond slag werkende Zuivelfabrieken. üinstlug 11 November 1924. 67sle Jaargang. No. 7535. TV1IP.E 3 LAP. Maandag -10 November hield deze bond een alge meene vergadering in „de Witte Engel" te Hoorn. De voorzitter, do heer H. K. Koster, te Wieringer- waard, opende de vergadering, in zijn openingswoord zijn tevredenheid uitsprekende over de den laatsten tijd geldende zuivelprijzen en de hoop uitsprekende dat deze gunstige prijzen nog eenigen tijd mogen voortduren. Spr. wijst voort op de. noodzakelijkheid de organisatie zoo sterk mogelijk te Hoen worden, verschillende vraagpunten vragen nog onze aandacht en maken een eendrachtige samenwerking noodig. Als goede resultaten door de organisatie verkregen wijst spr. op de arbeidsverruiming, op de medezeg gingschap inzake het melkbesluit, terwijl een eens gezind optreden wenschelijk wordt geacht in ver band met de opheffing van de crisiswetten en de nieuwe tariefwet. De nieuwe tariefwet zal ongetwijfeld het nemen van represaillemaatregelen in de hand werken en bij de dan onstanen concurrentiestrijd zal d&t l%nd een be voorrechte positie innemen, dat van zijn producten de meeste waarborgen van echtheid kan geven. Een verbod van den uitvoer van ongecontroleerde pro ducten is met het oog daarop gewenscht en volle te vredenheid kan worden uitgesproken over den naam die onze gecontroleerde producten in het buitenland heeft gemaakt. Met den wensch, dat in dezen zal kunnen blijven worden gerekend op den steun van de regeering, verklaart spr. de vergadering voor ge opend. De uitvoerige notulen worden door den secretaris, den heer G. Nobel te Lutjewinkel gelezen. Ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt voorzitter me de, dat voor toeiating van nieuwe leden wijziging van de statuten niet noodig is, de statuten geven vol doende, ruimte. De héér Stapel vraagt, of dus niet.cooperatieve fa brieken lid kunlien worden. .Voorzitter wijst er op. dat de beslissing dien aan gaande aan de algemeene vergadering is. Van Hollands Noorderkwartier is ingekomen een circulaire over het bevorderen van goed melken en kennis wordt gegeven dat het voornemen bestaat om een cursus te houden van voormelkers en verder plaatselijke cursussen' in het löVen te roepen. Het Bestuur stelt voor, f 100 voor dit plan beschik baar te stellen. Voorzitter wekt op, het streven; van Noorderkwar tier te steunen en uit enkele mededeelingen blijkt, dat er reeds fabrieken hebben besloten steun te'ver- leenen. Volgt verkiezing van een lid van de Aankoopcom missie. aftredend en herkiesbaar de heer C. Ham. De heet llam werd met algemeene stemmen herkozen. De heer D. Jongejans werd eveneens met algemeene stemmen herkozen als lid van de Bouwcommissie, De volgende mededeelingen worden thans gedaan. Het tweede gedeelte van den cursus voor boterma- kers nam op ll1 October jl. een aanvang. Door 18 per sonen wordt er aan deelgenomen. Eén persoon, welke verleden jaar het eerste gedeelte volgde, trok zich terug wegens verandering van werkkring, terwijl aan een ander, die in het bezit i9 van een diploma voor melkcontroleur en van de vakschool voor kaasma kers hij uitzondering werd toegestaan, het tweede gedeelte van den cursus te volgen. Aan den stookcursus wordt door 10 leerlingen deel genomen. Overwogen wordt, om aan de lessen nog 2 lessen toe te voegen over electrotechniek, in verband met het toeenemenjde gebruik van electriciteit op de fabrieken. De vergadering kan zich met dit denkbeeld ver eenigen. De heer Ham wijst op te geringe deelname aan de stookcursussen en hij1 wijst op het groote nut van deze cursussen. Voorzitter zegt, dat het reeds den Sen cursus is en een groot aantal deelnemers aan één cursus is voor goed onderwijs niet gewenscht. Getracht zal worden de lessen in electro-techniek door een grooter aantal leerlingen te doen volgen. Ten aanzien van den aankoop van benoodigdheden wordt opgemerkt dat het reeds lang overbodig moest zijn, telkens een woord van aanbeveling voor deze afdeeling te spreken. Behalve de nauwkeurige con trole krijgt men de voordeelen in den prijs van het in •t groot inkoopen bij de levering toe. Toch is ér nog niet de gewenschte samenwerking. Gewezen wordt op het groote belang van goede toe stellen en benoodigdheden van onderzoek van melk en bij de bereiding van kaas en boter. Opgewekt wordt dan ook tot medewerking door deelname aan den gemeenschappelijken aankoop van benoodigdhe den. Door den heer Ham wordt gewezen op de concur rentie door den heer De Haan, vroeger een ambte naar van den Bond. Voorzitter zegt. dat men btf aankoop door middel van den Bond overtuigd kan wezen van de aller grootste zekerheid. De heer Vander Meer geeft in overweging voortaan ook kaaszout van den F.N.Z. te kunnen betrekken. De heer Stapel wijst er op, dat door niet aangeslo ten fabrieken artikelen van den Coöperatieven aan koop schijnen te worden betrokken, door tusschen. komst van leden van den Bond. Ook voorzitter deelt mede. dat niet-leden die po gingen doen. Inzake de technische voorlichting wordt medege deeld, dat gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar een Bi-tal fabrieksbezoeken zijn afgelegd. De be zoeken hadden o.m. ten doel het observeeren van examencandidaten, het nemen van monsters voor coap. aankoop, controle melkbascules. het inlichten omtrent arbeidstijdregeling, het geven van adviezen tot het bestrijden van boter- en kaasgebreken, onder richt tot uit oefenen van bepaalde onderzoekingen, het verplaatsen van werktuigen, eenvoudige verbou wingen. het aanschaffen van nieuwe werktuigen enz., terwijl rapporten werden uitgebracht over het kaas- melkpasteuriseeren enz. De technicus had bij zijn bezoeken gelegenheid-op verschillende punten te wijzen. Ondanks de toename van het aantal adviezen, dat gevraagd wordt, kan naar het oordeel van den tech nicus in grootere mate van zijn advies gebruik ge maakt worden., ook ten aanzien van boekhouding, waarvoor wellicht een korte cursus zou kunnen wor den gehouden. Er werden 2 boterkeuringen gehouden. Aan die ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling te Hoorn werd door 15 fabrieken deelgenomen. Deze keuring ging geheel uit van den Bond. De door het tentoonstellingscomité beschikbaar gestelde prijs voor de fabriek die het hoogst aantal punten behaalde, verkreeg de zuivelfabriek ..Aurora' te Opmeer. De tweede keuring werd met de kaaskeuring, te Alkmaar gehouden', er werd door 18-fabrieken aan deelgenomen, de tentoonstelling werd flink bezocht. Naar aanleiding van een verzoek van Aurora om meer keuringen per jaar te houden, heeft de com- miaie voor de boterkeuringen aan het Bestuur ge adviseerd om iedere maand een boterkeuring te hou- i den, met het gevolg, dat het Bestuur voorstelt iedore maand een boterkeuring te houden. Vertrouwd wordt dat de vergadering daarmee zal instemmen, omdat voor de boterbereiding nog wel een en ander is te \erbeteren door middel van keuringen en ook door de meerdere technische voorlichting aan de fabrie ken, die kosteloos kan worden verkregen. De vergadering gaat accoord met dit voornemen ■van het bestuur. Er werden 2 kaaskeuringen gehouden en wel de eerste ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling te Hoorn, waaraan door 38 fabrieken werd deelgeno men. Het was jammer dat de tent niet waterdicht bleek 'te zijn, waardoor staten en rapporten eenige malen hernieuwd moesten worden. De tweede keu ring werd te Alkmaar gehouden, en hieraan werd verbonden een bijeenkomst waar de technicus een in leiding hield over „Uniform Product". Bijeenkomst en tentoonstelling werden zeer goed bezocht. Het bestuur stelt zich voor hot aantal kaaskeurin gen het volgend jaar met één uit te breiden en de uitbreiding van hot aantal keuringen meer geleide lijk te doen. Na elke kaaskeuring zal een voordracht door den technicus worden gehouden. Medegedeeld wordt, dat thans gelegenheid is open gesteld tot controle van melkonderzoek. 3 Fabrieken maken tot heden van deze gelegenheid gebruik en 32 monsters werden onderzocht. Het on derzoek wordt kosteloos uitgevoerd. Over pensionneering van den boer is door de com missie voor Landbouwcoöperatie aan alle aangeslo tenen een verzoek gericht om afgevaardigden aan te wijzen voor bet bijwonen van een vergadering door de commissie, met bet doel voorlichting te geven voor het verkrijgen van pensioen van den boer. Ge- hoopt wordt dat het onderwerp de noodige belang stelling zal genieten. Meer en meer wordt gebruik gemaakt van het re gelmatig bijhouden van boekhoudingen voor land bouwers, door de regeling met de Coöp. Zuivel- bank to Alkmaar. Indien gewenscht. wordt op de I vergaderingen van leden propaganda voor deze zaak j gemaakt 1 Voorzitter wijst op het groote belang van boekhou ding en noemt als voorbeeld de in te vullen loonstar ten ten behoeve van de Landbouw-Onderlinge, waar men anders groote kans loopt meer te moeten be talen dan men verplicht is. Mededeelingen worden gedaan- over de gehouden landbouwtentoonstelling te Hoorn en waaraan deel genomen is door den bond. door het inzenden van een groot deel van de artikelen door den gemeen schappelijken aankoop beschikbaar gestéld. Onschrif- ten en graphische voorstellingen toonden doel en be- teekenis van de zuivelorganisatie aan, terwijl een kort geschriftje werd uitgereikt, vermeldende wat door den Bond was gedaan. Aan den technicus wordt dank gebracht voor zijn verleende medewerking. Onze Bond heeft de zuivelorganisatie goed vertegenwoor digd op deze landbouwtentoonstelling. Voorzitter brengt den secretaris van het tentoon stellingscomité hulde voor de wijze waarop deze zijn taak als zoodanig heeft volbracht. Spr. reikt hierna onder goed gekozen woorden de .behaalde prijzen uit. Hij sprak er zijn genoegen over uit, dat de kaasmakers wier fabrieken de prijzen be haalden, leerlingen waren van de Vakschool voor Kaasmakers. Door den heer Dr. Scheij, wordt als voorzitter van de afdeeling Zuivel van de landbouwtentoonstelling dank gebracht aan den Bond voor de ondervonden medewerking; ook door dezen wordt dank gebracht aan den heer Best, secr. van het tento'onstellings- comité. Spr. wijst ook op de goede samenwerking van de beide zuivelbonden ondervonden en spr. heeft zich afgevraagd of dit geen richtsnoer zou kunnen worden voor algemeene samenwerking. De heer Best, secretaris van het tentoonstellings comité dankt voor de complimentjes die aan het comité en in het bijzonder aan den secretaris zij*n ge bracht. Door den heer Dr. Scheij worden enkele mededee lingen gedaan over de werkzaamheden van de com missie tot het instellen van een onderzoek naar de aan consumptiekarnemelk te stellen eischen. De ge gevens zullen gaan over 8 fabrieken. Door de commissie zijn de volgende monsters on derzocht: volle melk 120. room 100 en karnemelk 246. In de volle melk wordt bepaald het soortelijk gewicht vóór verwarming en nó, verwarming op ongeveer 40° het vetgehalte (berekende droogrest) en de (bepaal de) droogrest. Van de karnemelk wordt bepaald het vetgehalte, de droogrest, het soortelijk gewicht en de refractie van het serum en het stikstofgehalte. Van de room wordt bepaald het vetgehalte, soortelijk. ge wicht en refractie van het serum en het stikstofge halte. Resultaten, van het onderzoek kunnen nog niet worden medegedeeld, het onderzoek is in vollen gang. Op sympathieke wijze heeft de F.N.Z. in goede sa menwerking met alle Bonden de reclame voor de botorcontrole onder rijkstoezicht, ter hand genomen, en die reclame vindt «nen in all eelectrische trams tn de steden van ons land en ip vele spoorwegcoupé's. j Verder wordt de reclame gevoerd door mooie licht reclames. Tn Noordholland is voor de reclame goede I samenwerking tuschen onzen Bond en het Boter- c-n'rolestation. Uit het feit dat de margarinefnbri- j kanten met alerlei namen aan do boterbereiding ontleend hun product den schijn trachten te ge- I ven van boter, mogen de zuivelbereiders de leering trekken dat het goed is om voor het zoo benijde pro duct ..Boter" reclame te maken voor het teeken van zuiverheid, het Rijksmerk. De kleine uitgaven hier voor getroost zullen rijkelijk worden beloond. Dpor den heer Van der Meer, Heerhugowaard, wordt met het oog op'deze reclame, de aandacht gevestigd op een kalender die te Zwolle wordt uitgegeven. De vergadering gaat er mee accoord. dat door den F.N.Z. met de gevoerde reclame wordt voortgegaan. Over de Arbeidsregeling wordt; meegedeeld, dat een onderzoek is ingesteld naar do moeilijkheden van de fabrieken die ze bij do,.toepassing der rege ling hadden. Onze Bond heeft op verzoek van den hoofdinspecteur van den Arbeid te Haarlom aan verschillende fabrieken, in verband met de wensche- lifk geachte administratieve regelingen vaix werktijdregeling de raoodige aanwijzingen verstrekt. Over do wijze waarop dit overleg werd gepleegd, wordt een woord van waardeering gericht tot .don hoofdinspecteur en overleg bij dö uitvoering van tw De heer Spaander geeft in overweging de commis sie te doen bestaan alleen uit werkgevers en wél I in verband met den tijd, die overleg enz. vordert. Voorzitter ontraadt dit en zegt, aat da Vakschool j voor Kaasmakers een goede^ uitzondering' maakt iegenovr d- a d- re vereeniging-n v».i werk- 'u i De heer Stapel, voorzitter Vakschool voor Kaas makers, dringt ook aan op het plegen ,van overleg. De heer Spaander wil wel' advies aam werknemers vragen, maar niet een commissie,- waarin boid^ca- tegoriën zitting hebben. j f Voorzitter meent, dat in Den Haag meer resul taat te wachten is van een voorstel, dat zoowel van de werkgevers- als van de. werknemers komt. Aan de orde zou komen de behandeling van de I agenda voor de algemeene vergadering van den F.N.Z. voor het jaar 1925, doch de agenda is nog niet ontvangen. De afdracht van contributie zal dezelfde zijn als vorig jaar. Tot lid van het Bostuur van don F.N.Z. voor hot jaar 1925 wordt gekozen da hoer H. K. Koster, tot plaatsvervangend lid de hooit G. Nobel4 De heer Busch dringt er op aan; dat volgend jaar met hot 25-jarig bestaan van den F.N.Z. in meer dere mate door afgevaardigden Noord-Holland te doen vertegenwoordigen en dan ook dames mee te nemen. Do Finantieele Commissie voor het nazien van de rekening 1924 en de bogrootimgj 1926 zal bestaan uit de fabrieken „Rosita" tq Twisk. ,,Sohelli.nklioutn te Schellinkhout en „Eurpka" te Binnen wijzend. Volgt, behandeling van de bogrooting 1925. welke wordt aangeboden in ontvangst en uitgaaf sluitende opf 16050. De omslag is weer geraamd op 10 c^nt per 100A Kg., nl. 7 cent voor boödswerkzaamhedöm- en 8 oent voor den F.N.Z. Voor 1925 wordt gerekend op een bijdrage uit het saldo 1924 van f 3420. Gerekend wordt, dat hot saldo 1924 f9000 zal b#, dragen. f De begroofcing was nagezien door „Neerlandiak btompetoren, en „WilhaTmina", Beemstor ou alles was accoord bevonden, alleen do lieer Van Baar, Beemster, kon niet zijn goedkouringvbechton aan *100 verhooging van het salaris van dem technicus, omdat het thans daartoe niot den tijd is. Do heer Talsma, Wognum, daarentegen achtte een verhooging van f 100 niot to veel. Door VoorzitterJ en don hoer Bark1, wordt het voorstel van het Bestuur verdedigd, terwijl de (hee- ren K. Kuiper en Ilamlzich tegen salarisverhooging uitspreken. Ook d° hew Jm. Blaauboer Kz., Barsingerhorn. op hot groote nuil voor d en boer. dal rn nheeft bi.1 het hebban van een technicus. Spr. heeft becij ferd, dat een salarisverhooging vartf f100 voor hem een meerilere uitgaaf vergt van) 6» cent, bij een meikopbrengst van 36000 liter. Spr. bejammert, dat bezwaar wordt gemaakt tegen deZa salarisverhoo ging. i Do heer Appel stelt voor don post ko-ton secato» tanaat to veringen van f5300 op f4500. uit welk be drag de secretaris alles zal hebben te betalen, dus salaris, reis- en verblijfkosten en tevens salaris, reis- on verblijfkosten van Moj. de Pater. Het voorstel van het Bestuur om het ''salaris van den technicus mot f 100 te verhoogen, wordt (aange nomen met 79 stommen voor on 22 sternen tegen Voorzitter zegt. dat het Be-stuur' niet accoord kan gaan met het voorstel van dm heer Appel, omdnt het. zou meebrengen een totale ontwriehing van den mwendigen dienst. De heer Zijp, Twisk, kanf zïeh ook niet vereenigen met den post reis- en verblijfkosten Voorzitter wijst met het oog op die uitgaven op het werk dat piet altijd op het kantoor kan worden verricht. Een behoorlijk salaris i<* noodjg. d«<sfw>- tans is de* motor van. den Bond en -het 3alaris is rpeds van f4000 op f2800 gebracht Het voorstel-Appel wordt niet ondersteund en word* geacht te ziin verworpen. De begrooting wordt, daarna onveranderd vastge steld. Dnor. den voorzitter wordt nog gewezen op de ten_ dentieuse strekking van een artikël in het Algemeen Zuivel- en Melkhvgiënisch Weekblad, over de op heffing van de crisismaatregelen, met name over den ui'voer van ongemerkte zuivelproducten. Tn dH be richt toch is vergeten dat tegen opheffing van de cri sismaatregelen waren de Zmvelexportvereeniging te Alkmaar, de Gestam, de Coop. Zuivelexportvereoni- ging, te Leeuwarden, onze Bond en ook de F.N.Z. Bij de rondvraag komt nocreens ter sprake- het open stellen. van de gelegenheid tot het toetreden van nieu we leden: Dank wordt gebracht aan het aftredende bestuurs lid. den heer P. de Boer. Hierna sluiting. wet, door tusschenkomst vare den Bond is onge- ..rijfeld goed. Het Bestuur zal' gaarne de'moeilijk heden vernemen en in overweging nemen, événtueél hiervoor weer een oommissie in te stellen.. De heer Ham spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat het Bestuur niet in meerderq mate arbeids verruiming heeft weten te verkrijgen. Voorzitter zegt, dat het Bestuur arbeidsverrui ming ook noodig oordeelt, maan men moet zich niet voorstellen, aat een ieder zal worden.(tevreden festeld, men zal rijn eischeif een weinig moeten eperken. De heer Ham erkent dit. maar htyzou het jammer vinden als door nie^arbeidsverruiniing de fabrieken de toevlucht namen tot salarisverlaging van de kaasmakers. Voorzitter wijst op de verkregen verbeteringen en noemt bijv. als verbetering, dat we nu zelf de ar- beidsroosterö mogen opmaken, al zijp we dan ge bonden aan hot maximum-aantal arbeidsuren. Oi; de vraag of ook de F.N.Z. blijft ijveren voor arbeidsverruiming, wordt door Voorzitter beveeti- tigend geantwoord. De heer Stapel, Abbekerk, oordeelt dat de leiding door heb Bestuur in dezel heel anders tot uiting komt als vorig jaar. Spr. meent, dat het Bestuur maar moet blijven aandringen op arbeidsverruiming Nog wordt in overweging gegeven dat de fabrie ken zich afzonderlijk eens tot de Arbeidsinspectie wendan. Huinertiamiscr* Nieuws SCHOORL. Wat was het jl. Zondagmorgen een genot to ver toeven op 't Schoorlsche Sportpark. Ondanks 't late jaargetijde, mooi zonnig weer, terwijl goede drave rijen yoor de talrijke bezoekers te zien waren. De opkomst der paarden wasvoor beide draverijen voldoende. In de eerste, de Novemberprijs. voor Ne- derlandsche paarden, geregistreerd, naar verkiezing gereden onder den man of aangespannen, bracht 11 paarden in 't veld. Er werd geloopen 2 keer 4 en een keer 3. terwijl telkens de beide eersten geplaatst wer den voor de twee demi-finales, resp. voor den eind strijd. De gedetailleerde uitslag was: le serie: 1. Max Me dium (730 M.). 2. Kampioen B (790 M.); 2e serie: 1. Markies (756 M.), 2. Aura (756 M.); 3e serie: 1. Mig non (720 M.), 2. Maggy Henry (755 M.). le demi-finale: 1. Max Medium, 2. Markies; 2e demi-finale: 1. Aura, 2. Maggy Henry. De uitslag der finale was: le prijs, f 150, Max Me dium; 2e prijs, f25, Markies; 3e prijs, f 10, Maggy Henry. De tweede draverij, de Café Ccntralprijs, open voor alle paarden in Nederland, geregistreerd, gereden naar verkiezing, onder den man of aangespannen, ging om prijzen van f200, f 50 en f25. Baanlengte min. 700 M., max. 800 M. 18 paarden kwamen voor, welke liepen in 6 velden van 3 met den winnaar voor do derni-finale geplaatst. De verschillende series werden gewonnen door: Putzelinde (790 M.), Laura II. (705 M.) Leo. (700 NL), KünsUer (740 NL), Amie (765 M.), en Markies (750 M.). In de vierde serie verliet Mignon al spoedig do baan. Zijn bereider was zeer ontstemd over do voor hem zeer nadeelige start, 't Optreden van den heei De Boer tegen den starter was echter ook beneden alle critiek. Men zoeke zijn recht niet .door schrille plaats gebad aan boord van bet stalen motorschip van schipper A. Verspuy, wonends te Tiel. die met 'een lading turf, waarboven stroo, stroomopwaarts de vluchthaven was binnengevallen. Vermoedelijk is de knal veroorzaakt door het springen van den compres sor van den motor. In een oogenblik stond de lading inb rand. De uitgerukte brandweer kon niets tot red ding van het 150 ton groote vaartuig doen. De lading ■was het eigendom van den schipper. Schip en lading waren verzekerd. exudien stweiger aars. In een dezer dagen te Amsterdam gehouden bijeen, komst is, naar de Tel. meldt, besloten tot oprichting van een „Bond van ex-dienstweigeraars". „Doel van den bond is. als vereeniging van men- schen die de practijk van den strijd tegen oorlog en militarisme meegemaakt hebben, in de propaganda \oor het anti.militarisme naar buiten door het ge stelde voorbeeld met groot moreel recht op te kun nen treden. Tot dit doel zal getracht worden een zoo groot mogelijk deel van het duizendtal dienstweigo- raars, dat sinds 1914, de gevangenissen in Nederland bevolkt heeft, in dit verbond te organiseeron, zulks mede om de anti-militaristische agitatie dóór to zet ten het noord-hollandsch kanaal. Het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Holand's Noorderkwartier heeft Vrijdagvond besloten de gemeentebesturen van alle aan hei. NoordJHollaud. sche Kanaal gelegen gemeenten uit te noodigen, op 13 December bet 100-jarige bestaan van dit kanaal te Alkmaar te herdenken. Er zal een commissie worden benoemd tot het. samenstellen van een gedenkboek betreffende het Noord-Hollandsche Kanaal, waarin het groote belang van dit kanaal oerst voor de groote vaart en thans voor de binnenvaart zal worden uiteengezet. onverwachte gevolgen. Het Eindh. Dbld. meldt: Te Best en omstreken, waar de klompenindustrie vrijwel do hoofdbron van bestaan vormt, heerscht ontevredenheid onder de klompenmakers: deze on tevredenheid. wordt geweten aan de weigering van den minister van financiën, het Kamerlid Fleskena te steunen bij dien krachtige pogingen om het be staande invoerrecht op buitenlandscho klompen, in plaats van het geheel op te heffen, matig te ver- hoogen en zoo de slechte bestaansvoorwaarden der Klompenindustrie een weinig te verbeteren. Naar men ons mededeelt, hebben verschillende klompenmakers uit protest hiertegen hun lidmaat schap van de Burgerwacht opgezegd. bekrompen zielen. In één onzer Zuiderzee-gemeenten met een zeer orthoriove Ned. Herv. Gemeente en een zeer actieven predikant der Geref. Kerk deed zich dezer dagen het volgende verloop voor van een voorgenomen ge mengd huwelijk; een lidmaat der Ned. Herv. Kerk verloofde zich met een lidmate der Geref. Kerk en beiden wérden in den ondertrouw opgenomen. Nu rees de vraag, waar het kerkelijk huwelijlf zou worden voltrokkert. De bruid waa in de stellige mee ning. dat de Goref. Kerk daarvoor aangewezen was en de predikant aldaar deed van den kansel de ge bruikelijke afkondiging, waarop de bruidegom ech ter Z.Eerwaarde mededeelde, dat de huwelijks-vol trekking niet in de Geref. Kerk zou geschieden. Er ontstond nu een animositeit tusschen de Ned. Herv. familie des bruigoms en de Gereformeerde familie der bruid Het dorp was er vol van; in dezelfde week vergaderden beide kerkeraden over het netelige ge val - een oplossing kwam er niet; de aanstaande echtgenooten gingen uiteen en .deelden samen de reeds gekochte meubelen. De verhouding tusschen .groote." en „kleine" kerk zijn in die gemeente de laatste maanden toegespitst en als gevolg daarvan ging nog onlangs een gemengd engagement 00K af. electrificatie van de spoorlijn den haag—r otterdam, Naar „De Tel.*' verneemt, zal volgende week een begin worden gemaakt met de electrificatie van den spoorweg .sGra\enhageRotterdam via Delft. In verband hiermede wordt de draaispoorwegbrug over de Delfshnvensche Vliet tusschen Schiedam en Rot terdam vervangen door een hefbrug. overtreding van de warenwet. Men meldt uit Delft: Een broodbakker te Delft, die de bepalingen op de warenwet niet naleefden, en de hem opgelegde boete niet kon of niet wilde betalen is door de rijksveld- wacht gearresteerd en naar 't huis van bewaring to Gravenhage overgebracht. belastingpersoneel. Volgens „De Rsb." zou hot in het voornemen der Regeering liggen, het belastingpersoneel in uniform te steken. Verder meldt het blad. dat de Minister van Finan ciën bij afzonderlijke circulaire bepaald heeft, dat aan ambtenaren, werkzaam bij den. dienst der directe belastingen, enz., geen periodieke vorhoogingen mo gen worden toegekend. gevakrlijk. Te Zaandam is gisteren in een sloot achter net Rustenburg een flesch natrium gevonden. Iemand, die de flesch zag drijven, beging do onvoorzichtigheid deze met een haak stuk to slaan, waarvan een ont ploffing het gevolg was. De man werd in het gezicht verwond, in het gemeente-ziekenhuis moest hij v,or- den verbonden. Bij een der omwonenden ontstond een begin van brand. De politie stelt een onderzoek naar de herkomst van het natrium in. emigratie van drentsche arbeiders. Aangezien de arbeiders in Zuid-Oost Drente steeds meer geneigd worden om in het buitenland werk te zoeken, en meerderen ten kantore van de corres pondenten der Arbeidsbemiddeling inlichtingen ko men vragen over werkgelegenheid in België en frank rijk, heeft de burgemeester van Emmen in de be langrijkste dorpen van zijn gemeente vergaderingen belegd, waar do heer Van Lier. referendaris op het Departement van Arbeid.. H. en N. en Morzel Bruins, vertegenwoordiger van de Emigratiecentrhlo „Hol. land" het woord zullen voeren en alle gewenschte in lichtingen over de werkgelegenheid in België. Frank rijk en Canada geven. Genoemde burgemeester heelt alle ongehuwde arbeiders illl zijn gemeente. 942 In ge tal. een uitnoodiging gezonden, oin deze op 12 Nov. te Nieuw Weerdinge en Emmer Compascuum en op 14 Nov. te Klazienaveen en Erica te houden vergade ringen bij te'wonen. Een aantal arbeiders is reeds naar Belgié vertrok ken. Dezen zijn over het loon en het werk aldaar zeer tevreden. De directeur van den Gemeentel ijken Dienst dor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering is al eenige malen naar België geweest om met Bel gische werkgevers te onderhandelen over de plaat sing van een groot aantal arbeiders uit Drentebij de uitvoering van groote werken in België. Hbld. afschaffing van de stemplicht. Uit 'sGravenhage. 8 Nov. Naar aanleiding van paragraaf 11 in de Memorie van Antwoord bij Hoofd stuk I (Algemeene Beschouwingen) der Staatsbe- grooting, waarin gezegd wordt.: „De Regeering vleit dreigementen. In de volgende serie bleek de bereider van Amie door hinderlijk roepen Quimperlé te handicapperi, zich ter ^ake van den stemplicht binnen korten tijd waardoor Amie won en Quimperlé tweede werd. Do j ecn voorstel to doen", vernemen wij. dat. het voorne- Jury besliste tot overdraven, doch de volgorde werd men van de Regeering hierop neerkomt, dat zij van er niet anders door; Amie kon ook zonder bijkom- n]an \s (je afschaffing van den stemplicht voor te stigheden winnen. stel'en Tel. In de le demi-finale kwam Putzelinde eerste en autobus van den dijk gevallen. Leo tweede aan. De uitslag der 2e demi-finale was; \-n-, nins meld' uit Oostzaan. 8 November, voor Markies en Künstler. Deze 4 paarden kwamen Hedennacht omstreeks 12 uur is een autobus van in de finale uit en hier zagen we drie paarden gere- de firma Groenhardt van Amsterdam op Zaandam den door de drie gebroeders Wittevecn, waarbij Cp den Komeetensingel van den 3 M. hoogen dijk ge- vooral Tjitte succes had door met Putzelinde eerste vaRen en eekauteld Tn de bus zaten, behalve den aan te komen en dus beslag legde op de 200 gulden, chauffeur, twee passagiers, waarvan een. de ver- Wat ging dit dier mooi en snel! Do lange baan (95 M. loofde van den chauffeur, eenig letsel aan de hand achter 't aan den kop staande paard) was geen belet- coliep. Overigens kwamen de inzittenden er goed af. sel, om telkens met stukken voor te winnen. Künst- I De oorzaak van het ongeval kon niet worden vast- lerwerd tweedeen Leo nummer drie. gesteld. Zoowel stuurinrichting als remmen func- een ontploffing. tionneerden goed. Vermoedelijk moet dan ook het Zaterdagavond tegen half negen werden inwoners gebeurde te wijten ziin aan onoplettendheid van den van Tiel opgeschrikt door 'n knal als van een kanon, chauffeur, wiens verloofde achter hem in de bus zat. schot. Spoedig bleek, dat er een ontploffing had f)e airobus zelve is zwaar beschadigd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5