lluiiu Nleiifs- Alraiatis- LuOmUil Abdijsiroop Uw verkoudheid REDE Mr. P. J. OllD. Van Rijswijk's SCHOENMAKERIJ Woensdag 26 November 1924. 67ste Jaargang. No. 7544. Uitgevers i N.V, v.ts. TRAPAN Co., Sctiogea HEKSTE BLAD. verergert met het uur en kan ontaarden inborstaandoening Wacht dus niet neem dadelijk Binnenlaodscb Nieuwe SCHAOER COURANT. Dn iilaii verschijnt viormaal per 'wook: Dinsdag,. Woonsdag, Donder- dng on Zaterdag. BIJ hizonding tot 'o mórgens 8 uur, wordon Advor- li.niimi nog '/.«»»v«el mogelijk in het oerotuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF nr». 20 Prijs por 8 maondon fl.«5. Losse nummoru 0 cont. ADVERTEN- TïrtN van 1 tot B rogoln f 1.10, iodoro rogol moor 20 cont (howljsno, inbogropon). Grooto lottoro worden naar plnatoruinito horokciuL DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Maandagavond 24 November trad in' bet lokaal „Cérès" alhier voor de ai deeling „Schapen" van den VrijzininigjDemocratiachen, Bond op de heer Mr. P. J. Oud, lid' van de Tweede Kamer, mert het onderwerp „Houdt vast aan de beginselen". De zaal was goed bezet en vele zuater&fdeelingen in dien omtrek gaven blijk van belangstelling, door de aanwezigheid van bare bestuursleden. De vergadering werd geopend door den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer A. de Heer, die in het bijzonder den heer Oud welkom heette en er zijn genoegen over uitsprak, dat zoovelen toonden belang te stellen in de politieke vraagstukken en hij hoopte dat die belangstelling ook tot uiting zou koi men bij den strijd dien ons volgend jaar te wachten staat. De heer Mr. Oud, die na deze korte inleiding het woord verkrijgt, zegt 'dat het hem heel aangenaam is, voor de afdeeling „Schagen" van den V._D. Bond bij wijze van inzet van de verkiezingscampagne een redevoering'te kunnen houden, en waardoor nieuwe banden met Schagen en omgeving, met den kies kring Helder, worden tot stand gebracht, Want al heeft de Evenredige Vertegenwoordiging groote ver andering gebracht en men als Kamerlid niet meer kan zeggen een bepaald district te vertegenwoordi- gen> toch beschouw ik me als uw afgevaardigde en verheug ik me er over, in een van de plaatsen van ■den kieskring, in Schagen, dat zoo'n belanrijk cen trum is, de verkiezingscampagne voor volgend jaar in te zetten. Spr. wijst er dan op, hoe hij een jaar geleden hier heeft gesproken naar aanleiding van de verwerping van de Vlootwet, toen dit gebeuren beschouwd werd als een heerlijk verschijnsel, het toen heel onver wachts breken van de rechtsche coalitie. U weet, dat we nog steeds zuchten onder de lasten dezer rechtsche coalitie, dat door de verkiezing in) 1922 de Tweede Kamer werd gevormd door 60 ver tegenwoordigers van de rechtsche partij en 40 van de partijen van links. Wij, vrijzinnig-democraten, heb ben toen met bekommernis de rechtsche partijen aan het werk zien gaan. Herhaaldelijk blijkt toch de on- eenigheid' in de partijen van de rechterzijde, doordat do rechterzijde niet is een politieke partij, doch een godsdienstige partij. Wat er in de pr act ijk terecht is gekomen van de christelijke politiek van de christelijke partijen, daarmee hebben wij een bitter treurige ervaring op gedaan. Spr. wijst als voorbeeld op de militaire politiek,. Men zou zoo zeggen, dat juist d'e christelijke politiek van de rechtsche partijen zich ten sterkste zou koe ren tegen het mJlitairiame en tegen uitbreiding vani leger en vloot. Wat wij' tot in de laatste halve eeuw gezien hebben op het stuk van militairisme moet ons toch tot nadenken hebben gestemd. Die politiek toch vanaf 1870, is geweest een politiek onder den leus: „indien gij den vrede wilt, bereidt u tot den oorlog". En met dat doel werd overal leger en vloot zoo sterk mogelijk gemaakt en hebben we een tegen elkaar opbieden gekregen van de verschillende lan den, waaraan wij in Nederland, onder leiding der rechtsche regeering, meededen zoo goed en zoo kwaad ais dat kon. Spr. herinnert aan de nieuwe legerwet van' den toenmaligen minister Colijn. Die wedijver is de oorzaak geweest van de zenuw achtige stemming van Juli-Augustus 1914 en waar door men den wereldoorlog had yoor men het wist. Men had; het idee gehad dat men een oorlog niet zou aandurven en had men ook tevoren de gevolgen van* den oorlog van 1914 geweten, hij zou zeer zeker niet zijn uitgebroken. Want spr. wijst er uitvoerig op, dat bij een moder- - een oorlog, niet meer een overwinnende partij en een verliezende partij bestaat Dat moge in schijn zoo zijn, als men nagaat de gevolgen, voor beide par tijen, de diepe ellende, het in de war brengen van de staatsfinantiën, dan blijkt dat allé partijen den oor-- log hebben verloren- Dat is de groote ervaring die wij, democraten, met ons voeren. Wij, democraten, zeggen dan ook dat het op een andere wijze moet gaan. En dat zeggen niet alleen de democraten in Nederland, dat zeggen ook de democraten in andere landen.' In het laatst van October is ons dat gebleken in de bijeenkomsten die wij hebben gehad m Boulogne (Frankrijk), waar op uitnoodiging van de Fransche democratische partij, de Radicale partij' (de partij van Herriot en die overeenkomt met de vrijzinnig, democratische partij) 17 landen in Europa vertegen woordigd waren, en waar de mogelijkheid.' is be sproken, een soort van verbond te stichten, met de bedoeling eon internationale politiek te gaan vne_ ren, den oorlog uit te bannen en de geschillen, die zich voordoen, op te lossen door rechtspraak of ar_ bitrage. Spr. deelt uitvoerig mede, hoe de Fransche Ka merleden van de partij Herriot, in een gewone verga dering van kiezers, dezelfde klanken doen hooren als de Vrijzinnig-Democraten in hunne vergaderin gen, hoe ook daar gewezen wordt op de groote betce- kenis van het onderwijs, maar dat de oorlogsuitga ven moeten verminderen. Men ziet, precies hetzelfde als wij zeggen. Want het is onze groote grief dat on danks de verwerping van de Vlootwet een deel der schepen toch worden aangebouwd, doch drmi krach tens de gewone marinebegrooting. dat de politiek on zer regeering er mee doorgaat,met wel de oorlogs- begrooting een paar millioen lager te stellen, doch deze verlaging wordt gevonden door de salarissen met 10 pet. te verminderen, maar dat IK millioen meer wordt uitgegeven dan verleden jaar om de kanonnen voor de cavalerie beter te maken. Men ziet dus. de regeering zet de oorlogsbegrooting op in- plaatê van haar te verlagen. Daarentegen hebben we bij de onderwijsbegrooting reeds 2 verlagingen gehad, eerst zijn de klassen ver groot en dit jaar heeft men die vergrooting der klas sen nog uitgebreid. Wij vrijzinnig-Democraten hebben gezegd, bezuini gen op onderwijs is goed, als het maar practisch ge beurd. als de noodelooze splitsing der scholen maar wordt tegengegaan, niet alle mogelijke kleine school tjes worden opgericht. Want het groote ongeluk is dat de ondieryvijswet- 1920 de splitsing der scholen in de hond heeft ge werkt. De uitwerking van die wet heeft doen zien. dat het aannemen van, die wet een fout is geweest, een fout, waaraan ook wij hebben deelgenomen, maar waarom door ons is voorgesteld een commissie te benoemen om te probeeren die fouten weg te nemen. Eerst heeft de heer TroeLstra voorgesteld een com missie te benoemen, die zou probeeren 'n betere op lossing te vinden, later heeft ook de heer Ketelaar die poging .herhaald. Doch de regeering was van oordeel, cat een dergelijk onderzoek té lang duurde er moest geld wezen. Bij de behandeling van de ma rinebegrooting had de bezuiniging evenwel niet zoo'n haast, toen kon, oordeelde de regeering, wel een commissie worden benoemd. Een andere spreker in Boulogne heeft behaaleid het militaire vraagstuk en er op gewezen dat gezorgd moest worden dat een oorlog tot het verleden be hoorde. Daar spratc iemand, die den oorlog geduren de 4 jaren had meegemaakt en dus niet kon worden genoemd een lamiendig mensch, geen goede vader lander, zooals men van ons zegt, als we ontwapening \oorstaan. Deze Fransche spreker zei, toen hij voor deji wereldvrede ging pleiten, dat hij dat deed, oml3 cle- denen. In de eerste plaats omdat de oorlog, is volks vernieling. Ook nu wijst spr. er weer op, dat hier hetzelfde woord wordt gebruikt als door Prof. van Embden, die zegt, ontwapening of volksver delging. Ook deze Fransche spreker zei, dat in den modernen oorlog het geheeJ.c volk thans in 't harnas wordt gejaagd, dat een oorlog in de toe komst veel erger zal ziïn, dat de chemische oorlog het groote wapen in de scheikunde vindt en dat daarbij geen onderscheid zal worden gemaakt tus- schen burgers en soldaten. Een paar warme WOLLEN PANTOFFELS mei leeren zooien vanaf f 1.50 bil is een nuilio SINT NICOLAAS-CADBAU 11 VETLEEREN SCHOENEN f 5.75 en LAARZEN vanaf f 15.75. Hot was alsof we Prof. van Embdon hoordon, Spr. wijst op de groote verdienste van Prof. van Embden, dat deze het Nederlandsohe volk de gru welen van den volgenden oorlog voor oogen heeft gesteld. Een kreet van verontwaardiging is door geheel het land gegaan, geen redevoering, die zoo'n diepen indruk heeft gemaakt als die van ons Vrjjas. Democratische le Kamer-lid, den heer van Embden. Spr. bestrijdt de meening van de z.g. deskundi gen. jals zou de gassenoorlog humaner zijR en de bewering dat Prof. van Embden overdrijft. Trou wens, al overdreef Prof. vó.n Embden, zelié al werd de volgende oorlog niet verschrikkelijker, is de oorlog dan nog niet erg genoeg!? Als tweede reden, waarom «we den oorlog moeten verbannen werd door den Franschen spreker ge wezen op de noodzakelijkheid op onze finantiën te passen. Vroeger ruïneerde een oorlog het volk zelf, doch thans gebeurt dat ook met de komende ge slachten. Nederland heeft 2 milliaxd uitgegeven voor de mobilisatie, voedselvoorziening, enz. Hoe veel zou er voor dat geld niet kunnen zijn gedaan in het belang van de volkswelvaart. Het was een ongeluk, dat na den oorlog de En- gelschen en Franschen niefc^ waren doordrongen van de vredesgedaohte, dat in 1918 in Engeland de nieuwe regeering onder leiding van Lloyd George kwam, die door de belofte, do keizer mo I hangen, zoo'n groote meerderheid kroeg, in Frankrjj in 1919 de regeering van Poincaré en Millerand kwam onder belofte, dat de Duitschers zoudeii moe ten betalen. Het was onder de regeering van Poin caré dat de betrekking met Duitsohland hoe lan ger hoe slechter werd. Toen is 0£ 11 Mei 1924 de terugslag gekomen door de overwinning der demo oratie toen Herriot als leider der regeering op trad. Spr. herinnert aan de andere klanken,, dn. toen werden vernomen, aan het beroemde proto col van Genëve, toen Herriot en MacDonaldi oplos- ling van gesdhillen voorstonden door arbitrage. Toen hebben wij gevoeld dat als democraten aan het woord ziinl hot anders gaat. De Fransche spreker heeft vorder gewezen op de noodzakelijkheid, dat er een betore verstandhou ding zou komen tussohen Duitsohland en Frankrijk, er moet zijn een hechte waarborg voor den vrede. En toen oen aanhanger van Poincaré vroeg, "boe men gelooven kon aan die betere verstandhouding, toen werd daarop door een gewonen man uit het publiek geantwoord, dat juist zij, dia dat een gorde verstandhouding t niet mogelij de groote oorzaak zijn, dat die betere verstand houding wordt tegengegaan. Als men zich plaatst op het standpunt van wedeiwjjdsoh vertrouwen, dan is een goedo verstandhouding mogelijk. Dat was de geest dier vergadering en dat was ook de geest die tot uiting kwamen dat, Interna tionaal Congres, waar ook de Duitscner ten opzich te van den oorlog den duren eed zwoer, -eens maar ook nooit meer. Dat is ook de geest der demooratie in Duitsoh land en spr. twijfelt niet of bii de a.8. verkiezing in Duitschland zal de democratie van dien geest de vruchten plukken. Wij. democraten, zijn gesterkt uit Frankrijk vandaan gekomen. De heer Oud bespreekt dan verder de hopelooze zaak waar het betreft ons leger en onze vloot, onze vloot, die volgens den heer Naudin ten Ca te, z\j het met andere woorden, een hoop oud roest genoemd werd. En wat te denken van ons leger, van de ma noeuvres die dit jaar zijn gehouden, dia l:,a 2 !mil- lioen hebben gekost en waarbij de cavalerie zich op de wegen bevond, alsof er geen vliegers bestaan. Men zegt wel, dat wij niet op ontwapening mogen! aansturen en wyst dan op een door den Volkenbond mogelijk in te stellen poÜtieleger. Wanneer een internationale organisatie mocht komen tot een politieleger, dan spreekt hek van zelf. dat ook wij daaraan naar verhouding van onze krachten zullen hebben mee te dragen. Maar de be teekenis wordt dan geheel anders. AlS dan de Volkenbond moet optreden, zal hij niet om onze lichte brigade vragen, maar zal Nederland zich verdienstelijk kunnen maken door bev. het zenden van boter en kaas. Spr. bespreekt vervolgens de behandeling van de Vlootwet, het verwerpen van deze wet, aoor het tegenstemmen van de 10 Katholieke kamerleden, waardoor de democraten er zich op verheugden, do regeering-Ruys de Beerenbrouok kwijt te zullen ra ken. In verband met het tegenstemmen van de 10 katholieken, wijst spr. op de houding van den R.K. Werkgeversbond, die tij dons een oongrefl den R.K. leider Nolens zeer koel ontvangt, maar den anti- revolutionnair Colijn een ware ovatie brengt, de calvinist toegejuicht door do Rooinsoh Katholieke werkgevers. M Na het verwerpen van do Vlootwet hebben we gehad do ruzie tussohen do 3 rechtsche partijen oan het leiderschap van een nieuwe regeering. Onmo gelijke eischen werden aan do katholieken gesteld en het eind van het lied is tenslotte geweest, dat de Koningin gezegd heeft, dat de regeering- Ruys de Beerenbrouck dan maar -moest blijven. En zoo sukkelen we nu weer een jaar door. Al leen is nu do R.K. Staatspartij veel meegaander geworden. Thans krijgt de regeering er alles door, wat we gezien hebben met de Tariefwet, waar aan zelfs een man als de hoor" Lovink, een land bouwman, een vrükandeluar. zijn stem geeft. Zoo is thans de toestand en wü democraten moeten er voor zorgen, dab dit volgend jaar verandert.' Applaus. Na de pauze vervolgt de heer Oud zijn rede en geeft een uiteenzetting van de moeilijkheden die zich j in de Roomsch-Katholieke Staatspartij voordoen, en die voortkomen uit het feit. dat de R.K. Staatspartij geen staatkundige eenheid, maar een godsdienstige eenheid is. Men kan toch go$d roomsch-katholiek zijn, maar over staatkundige zaken heel anders den- j ken. Spr. noemt dan de Roomsch-Katholieke partij, die in sterk democratische richting ging, later de Nieuwe Katholieko partij, die een politiek voorstond ongeveer als de Viijheidsbondera In 1923 hebben we gekregen de R.K. Volkspartij, met wie* het cok niet rooskleurig gaat. doordat ze niet beschikt over goede leiders. Op 't oogenblik is er dan nog een groep, St. Michaël, die aparte clubs vormt en welke beweging veel gevaarlijker schijnt te wijzen, omdat hiervan de leiding is in handen van den beer Wittop van Hoog. land, R.K. le Kamerlid en van den heer Veraart. Tenslotte is er ook nog de moeilijkheid die men on. dervindt met het Roomsch-Katholiek overheidsper soneel. 0ai niet ges'icnt is over de houding die de 1 R.K. Kamerleden aangenomen hebben inzake de sa- I larispolitiek. En hert is om deze moeilijkheden in de R.K. Staats. partij dat de tegenwoordige regeering alles van de rechterzijde gedaan kan krijgen. Als nu de regeering ten val werd gebracht, zou daaraan vast zitten nieu we Kamerverkiezingen, maar met het oog op de moeilijkheden zouden verkiezingen do R.K. Staats partij zeer ongelegen komen. Men hoopt de boel in de komende 6 maanden nog bij eLkaar te kunnen krijgen. Van de regeering gaat weinig kracht uit, zij is in de 7 jaar die zij straks zal hebben geregeerd, al zooveel maal gezwicht en dikwijls in politiek opzicht ver anderd1 Gewezen wordt op de misère met de kruisers, de misère met de vlootwet, do legerpolitiek, de vlootpo- litiek, de misère ten opzichte van het departement defensie, de veranderde houding ten aanzien van de bioscoopwet. De minister van Onderwijs heeft telkens weer zijn plannen veranderd; de ziekteverzekerings wet blijft maar steeds achterwege. Spr. verbindt hier aan de verklaring dat de vrijzinnig-democraten het verkeerd vinden, goed werkende ziekenfondsen den nek om te draaien. Wat gegroeid is onder de men- schen mag maar zoo niet. worden vernietigd. Spr. wijst dan ook op de sterke strooming, waarbij men niet wenscht een ambtelijke verzekering, doch een regeling als b.v. de Landbou wonder)inge. Spr. wijst voorts op een zwakke figuur als de Mi nister van Waterstaat, als de Minister van Koloniën, die zich op sleeptouw laat nemen door het groot kapitalisme. Wanneer wiji dat alles zien, dan kan het niet anders, of wij voelen dat bij de verkiezingen, die we straks hebben te voeren, moet worden ge zorgd, dat deze regeering en deze rechtsche meerder heid moet veranderen. Niet dat wij verwachten dat de meerderheid vrijzinnig-democratisch zal worden., zoo optimistisch zijn wij niet. Maar dat behoeft ook niet, het is reeds voldoende als de democratie flink versterkt wordt. Hoe meer we toch van de tegen woordige meerderheid afhalen, hoe moeilijker haar positie wordt. Als wo straks 5 zetels weten af te knijpen van de rechtsche partijen, dan zijn er nog maar 5, in plaats van 10, leden noodig orri de vloot wet te helpen verwerpen. Hrt is reeds zeer goed merkbaar dat men van oordeel is dat het met een regeering-Colijn moet uit zijn en deh eer Nolens. de leider der roomsch.katholieken, heeft al iaten' door schemeren. dat hij niet gesteld is op een regeering- Col ijn. Iedere stoot die we tegen het conservatieve blok kunnen geven is van belang. Onze taak zal bet zijn te zorgen dat de vrijzinnig-democraten versterkt uiv den strijd komen, want des te meer zal er in de mocratische richting kunnen worden voortgewerkt. De democratie zal Europa helpen. De teruggang in Engeland is in hoofdzaak te wijten aan het verkeer de kiesstelsel, dat nog veel slechter is dan het distric tenstelsel zooate het bij ons voor de evenredige ver tegenwoordiging bestond. Op 7 December zal het Duitsche volk antwoord geven en als niet alle voor teekenen bedriegen, dan zullen wij ook daar zien een vooruitgang der democratie, Laten ook wij zorgen dat er in Juni of Juli kan worden getuigd dat de democratie vooruit gegaan ia We hebben een moei lijke tijd' meegemaakt, doch geef don strijd niet op. De zwarte tijd der reactie maken we thans mee, de tijd van reactie die in Colijn ten volle wordt beli chaamd. Colijn die voert een belastingpoliüek waar bij de kleine man steeds zwaarder wordt getroffen. Dat was de wintertijd In de politiek, doch op den winter van reactie moet komen de lente van demo cratie en het is onze taak te zorgen, dat die lente een mooie lenie zal zijn. Voort met ons den strijd om de democratie. Laten wij zorgen dat hier ini Noerdholland dat zoo'n mooi anatal stemmen voort.' bracht, want het is uw trots, maar ook mijn trots, omdat ook ik Noordhollander ben, dat de kieskring Helder, deze kieskring boven het IJ, het hoogste per. oentage stemmen voor ons V..D. aangeeft, laten wij zorgen, da: ook volgend jaar Noordholland weer in eten top staat en ^at het aantal stemmen, dat in 1923 23000 stemmen was, in1 1925 meer dan 30000 zal zijn. Daartoe wek ik U op, slteunt ons in den strijd, steun uw bestuur, steunt ook gij, omgeving, in den strijd dien wij allen zullen hebben te voeren, zorgt dat de klank uit uw vrijzinnig Noordholland iriSt voer tweeërlei uitlegging vatbaar is. Laten wij als een man zorgen, dat er kome een de mocratie, die straks haar schouders zal hebben te stellen onder de mooie taak die ons te wachten staat. Applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt gebruik gemaakt door den heer P. Breed, die zich na de schitterende redevoering van den eproker vleit met de hoop, den heer Oud en de V._D. partij nog eens te kunnen begroeten bij de ariti-mLitalria- tische beweging. En toch verwacht hij, dat de kloof nog te groot zal wezen. Spr. wijst op het onderwijs inzake vaderlandsliefde, hoe in een naburige gemeente een onderwijzen ontslagen is, omdat hij den moed had de kinderen geen vaderlandsohe liederen te laten zingen. Juist die grenzen zijn het kwaad van de heele maat-j schappij, reeds op school wordt geleerd dat de men. schen over de grens onze vijanden zijn. Spr. wijjsft er voorts op, dat bij de verkiezingen zooveel belofien worden gedaan. Het kwaad zit niet in deze of gene regeering, maar in de regeering. Er iè geen enkele regeering of zij is gebaseerd op geweld'. Het kwaad zit in het privaatbezit. Spr. had graag gewild, dat de hoer Oud gesproken had over die vredesapostelen (dienstweigeraars) die als dieven en oplichters in de gevangenis worden gezet. Spr. hoopt, dat de Vrijz- Democraten zullen meewerken de grenzen op te hef fen en do schoone leus, geen man en geen cent voor het militairisme tot werkelijkheid doen wordon. In zijn antwoord wijst de beer Oud er op, dat hij natuurlijk niet over alle dingon heeft kunnen spre ken. Wat het onderwijs betreft, de vrijz.-democraten •/lebben in de onderwijsparagraaf van hun program 6taan dat het onderwijs dienstbaar dient te worden gemaakt tot verbreiding van de vredesbeweging en uiers gedaan dient te wc ten tot verheerlijking van het militaire geweld. Spr. wijst er voorts op t hij op de openbare pchool nooit geleerd heeft, d*. de raenschen van over de grens onze vijanden waren. Dat is thans niet meer het geval, de oude Romeinen zagen in iedere vreem deling hun vijand. Wat betreft de dienstweigeraars, spreker heeft res pect voor hens die uit heilige gevoelens van overtui ging dienstweigeren. De V.-D. Bond heeft in 1916 een commissie benoemd, die tot taak had rapport uit te biengen over de vraag wat gebeuren moet met dienst, weigeraars. Zij zijn or tegen dat die opgesloten wor den als gewone misdadigers cn mevr Bakker-Nort heeft deze kwestie dit jaar wéér ter sprake gebracht. Spr. erkent dat door massale dienstweigering de oorlog uit de wereld kan worden geholpen, maar wij weten dat dit niet gemakkelijk is. want dienst weigering wordit in tijd van oorlog niet gewoon ge straft, maar in dat geval wordt de weigeraar dood geschoten. We meenen dan ook dat ontwapening door de parlementaire macht eerder zal zijn te be reiken en wanneer er ook algemeene dienstweige ring zou wezen, dan is de geeet ook zoo dat een meer derheid in de Kamer is voor ontwapening en is dienstweigering niet meer noodig. Spr. erkent, dat in den verkiezingstijd vele belof ten worden gedaan, die niet worden vervuld en dat is ook een van.spr.'s grieven. Dat hebben wij echter nooit gedaan. Juist ons verkiezingsprogram van 1922 was sober gesteld en niets is beloofd, waartegen wij later hebben gehandeld. Wij zijn onze militair-poli tiek steed9 getrouw gebleven, al is het karakter van den strijd in verband met den veranderden toostend na den oorlog natuurlijk eenigsztns gewijzigd. Maar dat kunnen we ons als een verdienste aanrekenen., want een partij moetn iet Afrijd op hetzelfde stand punt blijven staan1, en het zou verkeerd' wezen als een politieke partij niets geleerd had uiit het gewel dig gebeuren der laatste jaren. Als er geen regeering is, goen staatsgezag, dan is er anarchie, en of we dan zoo gelukkig zouden we zen? Gezag zal er moeten wezen, maar dan ook ge zag in den geest zooals de meerderheid wil. Steunt ons daarom in den strijd voor de democratie. Ap plaus. Met een opwekking om te helpen bevorderen dat strak9 een linksche meerderheid zal worden verkre gen. om te strijden voor ontwapening, tegen "de ta riefwet, sluit voorzitter daarna onder dankzegging de vergadering. BURGERBHUG. Verleden Zondag gaf de gymnastiekvereniging Z.S.C. alhier een uitvoering in de zaal van den h<*r Langedijk, de eerste onder leiding van den nieuwen directeur, den heer C. Pronk te Warmenhuizen. En die uitvoering is in alle opzichten een succes ge weest, èn voor de leden èn voor den directeur. Er werd door de jongeren zoowel als door de ouderen prachtig gewerkt en vergeleken bij vorige uitvoerin gen kon men merken, dat er uitstekend geoefend werd; de vorderingen waren zeer merkbaar. De ver schillende vrije, en ordeoefeningen werden stipt op maat en correct uitgevoerd. We willen geen afzonde® lijke nummers van het programma bespreken, we kunnen zeggen dat alles mooi was. De aanwezigen,

Schager Courant | 1924 | | pagina 1