POORTER's Tapijt Brieven OYer Engeland. SINT NICOLAAS-CADEAUX. VIERDE BLAD. Binnenlandse o Nieuw*. HET ADRES YOOR Als reclame i Tbeekasteo f 12.00. Heeren-Fauteulis met leer f 13.50. Zondags gOSlOtBIl. Aanbevelend, LAAN I SCHAÜEN. Gesprongen Kloosterbalsem Zaterdag 29 November 1924. 67ste Jaargang. No. 7546. I ehwun o* eon sretleelte «r van, door den beafltterr wui de wetenschap wordt vermaakt, zonder dat defle bepaling in het testament ten uitvoer wordt ge bracht. Want volgens de wet houdt iemands li chaam op zijn eigendom te zijn btf zijn sterven en hebben ae nabestaanden het recht het te laten be graven, onverschillig welke bepalingen door den overledene zijn gemaakt in zijn testament. Zoo werd een vrouw, die zich twee jaar geleden ophing in Epping Foreet, met het verzoek, dat haar liohaam gegeven zou worden aan het St. Mary'a Hospitaal, op verlangen van haar eohtgenoot begraven. Het zelfde lot „onderging" Dr. Monsey, de boezem vriend van den tooneelspeler David Garrich, die bepaald had, dat zijn liohaam in de Theems gewor pen moest worden. 22 November 1924. Belofte maakt schuld, en dus wil ik eerat even mijn brief van de vorige'maal afmaken. In het Spaaaisohe dorpje St. Gin&r zou een bijbel spel worden opgevoerd, en niemand was zoo geschikt voor de rol van Christus als een schuldenaar ter plaatse, die evenwel, om aan de vervolging van zijn schuldeischers te ontkomen, een toevlucht had ge_ I zocht in de kerk. Niemand toch kon gearresteerd worden, zoolang hij daar maar bleef. Doch één slap j op den n iet-gewijd en grond buiten de kerkmuren, en do politie kon haar machtt doen gelden, Du-a was goede raad duur. Toch werd een uitweg gevonden. Een kar zou voor do kerkdeur komen, de wanbetaler zou er op stap pen en zonder een voet> op den grond te plaatsen j naar het marktplein worden gevoerd, waarde opvoe-! ring zou plaats hebben Aangezien ook daar natuurlijk op een stellage gespeeld zou -worden, kon alles, heen reis, spel en terugreis, zonder gevaar voor arrest worden uitgevoerd. I Maar de schuldeischer was ook niet mis, en ging, karakteristiek genoeg, een overeenkomst aan met Judas. Op het oogentolik. waarop Judas den Heer zou verraden, zou degene, die Judas speelde, zijn medespeler een duw geven, zoodat hij van de stella- go op den grond; terecht kwam. "De rest was dan' ge makkelijk genoeg. Het plan slaagde. Judas bleek trouw te zijn aan zijn afspraak en de ongelukkige schuldenaar bad nauwelijks met zijn voet den grond aangeraakt, of hij zag zich in de veilige, maar voor hem minder plei- zierige hoede van een toevallig? ter plaatse aanwe zigen. gerechtsdienaar ..maar terwijl de góede Heer zeer rampzalig op keek naar zijndiscipelen, greep Petrus, die het dichtst bij hem stond, zijn zwaard, en, vervuld van medelijden, spleet hij daarmede het hoofd van den gerechtsdienaar bijna in tweeën. Een groote drukte ontstond in het dorp, zoodat de gerechtigheid tus_ schenbeide moest komen, en Petrus, de Heer, Judas en alle andere Joden gearresteerd werden. De rech ter sprak als zijn vonnis uit: Ten eerste, Judas moet gegeeseld worden wégens bespotting van God. Ten tweede, de gerechtsdienaar moet zich op eigen kos ten laten genezen. Ten derde, Petrus moet worden- vrijgelaten, als een vroom en trouw apostel, en de Iïeer eveneens. De schuldeischer verbeurt alles wat de Heer hem schuldig is en- zal om de hem verschuL digde sommen nimmer meer mogen vragen." Zoools we zien, een voor den wanbetaler zeer ge lukkig einde, -hoewel hqt zeer te betwijfelen is, of de rechters van onzen tijd de rechtvaardigheid van- de uitspraak zouden erkennen. Mijn oorspronkelijk plan, om dezen brief te wijden aan dén Lord Mayor, den Burgemeester van Lon den, moet ik nu, na dit tamelijk lange staartstuk van den vorigen brief, wel laten varen, en daarmee wachten tot de vo-lgende gelegenheid-. Enkele kleinig heden moeten ditmaal maar voltooien, waar ik van daag mee begonnen ben. In de eerste plaats dit: Het beroep van letterkundige schijnt, althans in En geland, ver van ongezond te zijn. Thomas Hardy de schrijver va' Tess of the D'Urbervilles en Far from the Madding Crowd, is op -het oogeniblik 84? Sir Geor- go Tnevelyan, de schrijver van Het Leven en de Brie ven van Macaulay is 86. Charles Montagne Doughty (Wand-erings in- Arabia, Arabia Deserta) is 80, Dr. Robert- Bridges, de Poet 'Laureate eveneen», Lord Rosebeiy (Pitt, Napoleon, Oliver Cromwell, ia 77, Augustine Birrell, de schrijver van vele essays, ia 74. Ibsen heeft Engeland' indertijd al -het land van. de bewonderenswaardige oude mannen genoemd, en aangezien Ibsen al achttien jaar geleden gestorven ia. had hij de bovenstaande letterkundigen uit den aard der zaak niet in zijn gedachten. Ibsen doelde od de groote mannen uit den tijd van Koningin Vic- toria. Kardinaal Newman, eerst geestelijke in de En- gelsche kerk. en later overgegaan tot het Roomsoh geloof, werd 89, Thomas Carlyle 85, Tennvson 83, Ruskin en George Meredith 81, Froude 78, Disraeli 77, W. S. Gilbert 75. Maar het record van ,{lengte van dagen" zouden we moeten geven aari, Nioholas Udall, die zooals we lezen, leefde van 15051056. Doch daar zullen we, 'vermoed ik. weli een eeuw af moeten trekken. Tachtig, negentig jaar is een hoog en leeftijd, maar. vroeg of'laat, eenmaal komt heb eind, ook van de groote mannen, de denkers, de dichters, de schrijvers. Velen zijn er geweest, die er voor ge pleit hebben, dat de menschheid zou behouden alles, wat haar in deze groote mannen geschonken was, niet alleen hun \verken, maar ook! dat orgaan, waarmede die werken werden voortgebracht: hun hersenen. I En het zijn niet alleen de buitenstaanders, die dit hebben gewensoht. Ook de personen zelf, over tuigd als zij waren Van de abnormaliteit, in gunsti- Ï;en zin, van hun denkvermogen hebben «meerma- en gewensoht, dat het" orgaan niervan gespaard, zou worden. Professor G. Elliott Smiti^ de beroemde schedelonderzoeker van de Londensohe Universi teit, heeft nog onlangs verklaard, dat hijl onder zijn berusting haa de hersenen van sommige groote mannen, die dezen aan hem voor wetenschappelijk onderzoek hadden nagelaten. De namen dier man nen wilde hij, althans op het oogenblik,. nogf niet meedeelen, waaruit we mogen afleiden, aafc zijl nog maar kort geleden gestorven zij!n. Want van verscheidene anderen, die reeds lang&i Seledent zijn heengegaan, is bekend, dab zij oj) eZo wijze hun liohaam nu hun dood aan de weten sohap hebben gegeven. Daar aijn o.a. Aartsdeken Collev, van Birmingham, Sir Viobor Horsley, zelf oen dokter en speoialist op het gebied van herse nen, Dr. Thomas Robson Ellerby, Sir Astley Cooper Maar het merkwaardigst van alle is zekeil wel net geval van Jeromy Bentham, de philoaoof (1748 1832). die een boek schreef, getiteld: Auto-icon, of het Nut van de Dooden voor devÜevenden. Ben tham wonschto, dat de mensah na zijn dood zou worden gebalsemd en bewaard als zijn eigen stand beeld. Iemand van geld, met een landgoed, en een oprijlaan, voerend naar zijn woning, kon langs deze laan de auto-icons, de zelfbeelden van zijn afgestorven familieleden hebben staan, afwisselend met de boomen. Copal vernis zou 't gelaat moeten beschermen tegen den regen en de kleeding zou moeten vervaardigd zijn van oaoutohouc. 1 oorzoover ik weet, is geen enkele landhuisbezit- ter in Engeland of waar ter wereldJ ook, in het- bozit van een dergelijke oprijlaan. Bentham zelf is trouwens ook geen auto-icon gewoi^5én. Volgens zijn wensch is zijn liohaam gebruikt als onderwerp voor een anatomische les. Ziin geraamte, gekleed en gezeten op een stoel, met een wassen hoofd, gevormd door een bekenden Franschen kunstenaar, terwijl hot werkelijke hoofd in een kistje aan z in voeten ligt be ust tot op dezen dag aan de "Lon densche Universiteit. Veelvuldig rijn ook de gevallen, waarin heb li KOSTEN VAN MELKBUSSEN EN MELKVATEN. Verschenen is thans het vierde vervolg op het verslag van. de Commissie voor de Staatsuitgaven omtrent het verslag der Algemeene Rekenkamer betreffende hare werkzaamheden over 1922 (kosten van melkbussen en melkvaten). Bij het vervolg op haar verslag betreffende dit onderwerp deelde de commissie mede, voornemens te zijn een ander onderzoek omtrent deze quaestie in te stellen en van den uitslag daar van aan. de Kamer medëdeeling te 2u'llen doen. De commissie heeft, na kennisneming-van al de ter zake betrekkelijke stukken, van dien loop der za ken in deze aangelegenheid een hoogst ongunstigen indruk gekregen. De quaestie komt kont samenge vat hierop neer. In Juni 1919 had de Regeering 25.000 melkbussen besteld voor de melkvoorziening terwijl reeds pl.m. 38.000 melkbussen voorhanden waren. Bij de levering had een sterke bevoorrechting plaats gevonden- vah een te Amsterdam gevestigde zaak, met wélke een der ledey van de Commissie van Advies voor Zuivelaangelegenheden in finantieele relatie stond. Do toenma lige Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dee'lde de Algemeene Rekenkamer mede. dat de be stelling was geschied, omdat in den winter 1918— 1919 dë in vaten geleverde melk herhaaldelijk in be dorven toestand door de gemeenten was ontvangen. Het Rijkskantoor voor melk en zuivelproducten (R. M.Z.) had de bestelling noodig geoordeeld en daartoe een voorstel gedaan; de Commissie van Advies voor zuivelaangelegenheden (C. v. A.) had over -dat voor stel gunstig geadviseerd. De Commissie is van oor deel dat de goedkeuring van de melkhussenlevering door den Minister niet k priori met de toenmalige verwachtingen ten aanzien van de melkvoorziening strijdig kan worden geacht. De voornemens van den Mini sier te dien aanzien zijn echter wel in strijd met de verzekering, destijds bij.de behandeling van de N.U.M.-wet door de Regeering gegeven, dat voor taan de uitgaven voor de levensmiddelenvoorzie ning op de Staatsbegrooting zouden worden uitge trokken en niet meer zouden worden bestreden uit de opbrengst van uitvoerconsenten. De vraag is voorts, in hoever de motieven, voor de bestelling van melkbussen aangevoerd, deze met het oog op de ver wachtingen ten aanzien van de melkvoorziening voldoende rechtvaardigen. Het R.M.Z, deed' 't voorstel j het aanmaken van de bussen, mede steunend op het verzoek van den Minister van Binnenlandsche Za ken aan de Commissarissen der Koningin deze ge meentebesturen in. overweging te geven de industrie te steunen door zooveel mogelijk werk te verschaf fen. Imtusschen heeft de maatregel als werkverschaf fing grootendeels geen doel getroffen, omdat een groot deel van de geleverde bussen toen reeds bij de N.V. Machinehandel vjh. C. van Kleef en Co te Am. •steirdam ter aflevering gereed lagen. Het 'lid der C. A,, de heer O. Reitsma, gaf nog een, ander argument i voor de bestelling, nl. dat de N.V. Van Kleef en. Co. i steun moest ontvangen en moest woerden afgeholpen van duur materiaal voor 10.000 al2.000 bussen en bovendien nog in de gelegenheid moest worden ge steld tegen matigen prijs nog 3000 a 4000 bij- te leve ren. Naar zijn zeggen had deze N.V., die tot dusver re bussen voor de Regeering gemaakt had zich daar bij uiterst verdienstelijk gemaakt, o.a. door het in richten van een dag- en nachtploeg, en had zij duur materiaal ingekocht. De heer Reitsma had als lei der van de Federatie van Nederlandsche Zuivelfa brieken (F.N.Z.) met deze N.V. zaken gedaan. Bo_ vendien was hij sterk bij haar geïnteresseerd. Oorspronkelijk was de RV. Van Kleef en Co. ver tegenwoordigster van 4© firma Thiel—Sohne te Lu- beck. In den oorlogstijd moest deze firma om in Ne- derland zaken te kunnen doen een z.g. Nederlandsche i fabriek oprichten en heeft toen in overleg met den i heer Reitsma de N.V. Neerlandia gevormd. De direc teur van de N.V. Van Kleef en Co. was tevens direc teur van de N.V. Neerlandia. De zaken der beide naamlooze vennootschappen Jiepen in elkaar. Zooals later is gebleken, nam de heer Reitsma toen in de N.V. Neerlandia 10 van de 100 aandeelen (bij een kapitaalsuitbreiding nam hij er nog 5 bij) en leende hij aan de N.V. Van Kleef en Co. in Mei 1919 f50.000 7 Van deze relaties hield hij echter Zijn mede leden in de Commissie van Advies onkundig. De levering van de 2366 bussen van 40 liter, die de N.V. Van Kleef en Co. tegen onevenredig hoogen Srijs leverde en die. van de bussen van 50, 30 en 20 ter waren een gevolg van den z.g.n. steun, die aan die N.V. zouden worden verleend. Niet alleen echter werd haar in vergelijking met de andere leveranciers een abnormaal hooge prijs toegekend, maar ook be stond de leverantie gedeeltelijk uit bussen van 50, 30 en 20 liter, dAv.z. incourante maten voor het doel,, dat met de distributie werd beoogd. Dit was de tweede vorm, waarin aan deze N.V, steun werd verleend. Zij had n.1. een contract gehad met den F.N.Z., waar van de heer Reitsana leider was, welk contract om niet ter zake doende rédenen vervallen was. Dit F.N.Z. contract werd nu op het Rijk geschoven. De N.V. Van Kleef en Co. was nu bevrijd van het dure materiaal en van de bussen van incourante maten. Neemt men iD aanmerking, dat de firma Van Wijk en Boerma had aangeboden de geheele partij, waar over de bestelling liep, voor f 16.75 per stuk te leve ren, dan heeft dus de leverantie van de bussen door de N.V. Van Kleef, en Co-, voor het Rijk een schade opgeleverd van pl.m. f140.000. Moet worden aange nomen waartoe alle aanleiding bestaat dat zonder het motief om aan die N.V. steun te verleu nen, de geheele bestelling achterwege zou zijn ge bleven, dan wordt de door het Rijk geleden schade uiteraard nog grooter. De vraag rijst thans, hoe het mogelijk is geweest, dat de Minister zijn goedkeuring hechtte aan een dergelijke uitvoering van de leverantie. Hierover is geen licht te verkrijgen. Ten aanzien van de gevolgen van de leverantie wordt in de eerste plaats opgemerkt, dat de nieuw aangeschafte bussen voor de melkvoorziening niet noodig zijn geweest. Toch zijn na 1919 wellicht nieuwe bussen in gebruik genomen, immers het aantal nieu we bussen, dat na afloop van de melkvoorziening aanwezig was, was aanmerkelijk geringer dan het aantal, dat in 1919 was geleverd. Intusschen is het ook mogelijk dat de N.V. geen nieuwe bussen heeft geleverd; immers zij sloeg deze bussen op in haar eieen pakhuizen te midden van onder haar berusting zijnde gebruikte bussen. Een partij van die melk bussen bleek slechts eenmaal te zijn vertind. De bus sen waren op onoverzichtelijke wijze opgestapeld in donkere ruimten, waardoor behoorlijke bezichtiging voor den verkoop onmogelijk was. Ten slotte is op verzoek van de Rekenkamer het advies ingewonnen van den Landsadvocaat, die tot een justitioneel onderzoek heeft geadviseerd. Dit onderzoek heeft echter niet tot een strafvervolging kunnen leiden, o.a omdat de heer Reitsma slecht« lid was van een commissie van advies en geen amb tenaar in den zin der wet. Een en ander heeft de Commissie voor de Staats- Verder «Hts voor den leeget mogelijken prijs. VRAAGT PRIJSOPGAAF. uitgaven tot de conclusie gebracht, dat, al moge dan een strafvervolging geen succes kunnen hebben, des niettemin handelingen hebben plaats gehad, die in hooge mate afkeuring verdienen. Door het meerge noemde lid der Commissie van Advies heeft ten na- deele van 's Rijks schatkist een belangrijke bevoor deeling plaats gehad van een naamlooze vennoot schap, waarmede hij in financieel© relatie stond. De indruk is, dat deze bevoordeeling is bevbrderd dooiv den ambtenaar aan het Departement, die met de verzorging van den tak van dienst, waarop deze be langen betrekking hebben, was belast (blijkens het verslag der Commissie dus de heer L. Bückmann, secretaris der C. v. A., tevens chef van de afd. melk en melkproductenvoorziening aan het Departement). Dergelijke vriendendiensten acht de Commissie voor de Staatsuitgaven ten eenenmale ongeoorloofd. DE REGELING DER WATERSNOOD LASTEN IN N0ORDR NOORDERKWARTIER Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier hebben bezwaar ingebracht tegen het voorstel van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland dat voor belang hebbenden ter visie heeft gelegen, om de bijdrage van het Hoogheemraadschap in de watersnocdlee. ning der provincie terug te brengen van 60 pet. der rente en aflossing op 45 pet. Nu Gedep. Staten de onderhandelingen met be trekking tot den Noorder IJ- en Zeedijk als afgesloten beschouwen en de oplossing van de quaestie uitslui tend zoeken in een verlaging van het percentage der uitkeering, hebben dijkgraaf en hoogh. gemeend, zonder hun' standpunt prijs te geven, zich daarnaar te moeten voegen en te trachten dien weg tot eene oplossing te geraken, welke ook aan ons college be vrediging kan schenken. Uit bekomen inlichtingen blijkt, dat. behalve de verminderde draagkracht van het Noorderkwartier, nog een andere factor van Gedep. Staten termen heeft opgeleverd, om tot herziening der financieele verhquding te geraken. Die factor is deze, dat de bestuur»- en onderhouds- kostenf van het Hoogheemraadschap niet onbelangrijk hooger zijn dan waarop zij indertijd door Ged. Sta ten bij de oprichting van het-Hoogheemraadschap werden geraamd. Dijkgr. en hoogh. wijzen er op, dat door allerlei bezuinigingen op deze kosten zelfs nog belangrijk is bespaard. In de eerste' plaats brengen zij in herinnering, dat het totaal der jaarwedden van de bestuursleden en hoofdambtenaren, welke door Gedep. Staten zelf standig zijn vastgesteld, bjv. blijft beneden dat van Rijnland. V oorts wijzen zij er op, dat krachtens de door de Staten vastgestelde opheffingsbesluitcn van eenige waterschappen, een regeling moest worden getroffen omtrent de schadeloosstelling aan de ontslagen be stuursleden en ambtenaren van die waterschappen, wellke ten laste van het hoogheemraadschap is ge komen. Aanden f helpt direct Art. 111 van het bestuursreglement geeft de 'be voegdheid een dijkleger samen te stellen, welk insti tuut, ware het in het leven geroepen, de kosten van administratie aanzienlijk zou hebben verhoogd. Volgens het reglement zouden voorts de periodieke verkiezingen om de twee 'jaar worden gehouden; verder zouden er aanvullingsverkiezingen zoowel van de Hoofdingelanden-plaatsvervangers noodig kun nen zijn. Door een wijziging van het bestuursregle ment is bij overgangsbepaling aan dezë administra tieve beslommeringen en kosten ontkomen. Ten slotte werd bij art. 135 van het bestuursregle ment aangegeven de inning van den omslag door .gemachtigden van den penningmeester" te doen plaats hebben, tengevolge waarvan een groote ver meerdering van het aantal ambtenaren zou hebben plaats gehad; hieraan is echter ontkomen door gebruik te maken van den postchèque- en girodienst, en tijdens de stopzetting van deze dien9t, van bank instellingen, waardoor jaarlijks belangrijke kosten worden bespaard. Het is aan dezen g^st van eenvoud en soberheid te schrijven, dat het waterschap uit een oogpunt van administratiekosten een vergelijking met andere groote waterschappen kan doorstaan, hetgeen wel hieruit blijkt, dat de kosten van den administratie yen dienst tegenover die van den technischen dienst staan: bij Rijnland 24:100, bij Delfland als 26:100 en zich bij ons Hoogheemraadschap verhouden als 19:100. Ten behoeve van het onderhoud en instandhouden van 140 K.M. zeewering, 140 K.M. binnenwaterkee- ring, 225 K.M. verharden weg, een aantal bruggen, duikers en tmolens en van het houden van toezicht op de in de dijken gelegen sluizen, bestaat het per soneel van den technischen dienst uit één ingenieur, tien technische ambtenaren en twaalf werklieden in vasten dienst, onder welke twee molenaars. Deze kleine kern van vast personeel werkt met een groot aantal a.iheiders, dat óf op arbeidscontract werk zaam is, en waarbij wordt uitgegaan van het stelsel, dat het Hoogheemraadschap de materialen aankoopt en de werklieden hun arbeidskrachten leveren, óf in aangenomen werk in dienst wordt genomen. Dijkgr. en hoogh. achten zich dus volkomen g»- wettiga te concludeeren, dat de oorspronkelijke ra mingen van de bestuurs- in onderhoudskosten te laag en het aandeel van het' waterschap in de wa*- tersnoodleeningen dus reeds van den aanvang af te hoog is geweest. Het is hun bij gebrek aan cijfers, wiaruit blijkt, met welk bedrag de werkelijke bestuurs- .on on dorhoudskosten de aanvankelijke raming over ref- fen jiiot mogelijk t.a.v. dit punt verder in bijzm dorheden te treden. Een poging, om die cijfers te mogón vernemen, heeft geen resultaat opgeleverd, aangezien biji Ged. Staten b-tfwhar bestond die te verstrekken. Het- Hoogheemraadschap kpmt daarenboven bij de ontwikkeling van zijn.taak m de naaste toekomst nog voor meerdere belangrijke uitgaven ta staan, nl. de overneming van de dyksmagazijnen, noodt, materialen en dijken, en de afdoende voorziening in de huisvesting van de verschillende takken van dienst. Verder is gebleken, dat dé na 1916 opgehoogde zeewering thans reeds op eenige plaatsen een dv langrbke verzakking en inklinking vertoont Het op hoogte houden van den dijk zal van nu af een stecos terugkeerende uitgaaf vorderen. Onder die omstandigheden meen en dijkgr. en hoógh. te mogen aandringen op oen verdere aan zienlijke, billijke verlaging van de uitkeering. aan de provincie, in dier voege, dat de voorgestelde „uilt- keering van de 45/100^ gedeelten van! het over'eenig jaar door de provincie uit dezen hoofde verschul digde bedrag", ten minste wordt verminderd! mei het verschil tussohen uwe oorspronkelijke raming, en het werkelijk bedrag der bestuur»- en ondei4 houdskoeten. Zp wijzen op het groote belang, dat de geheele provincio bij een veilige waterkoering ini hot 'Noor derkwartier heeft,, waarvoor zij een rapponti van den hoofdingenieur van den Provincialen Water staat in herinnering brengen, hetwelk ini uittreksel is opgenomen in het voorstel aan de. Staten betref fende de verdediging van de Noordzeekust vanj jCamperduin, tè Rijnland, van 8 Nov. 1911 waar men leest: „Dat bij' een waterstand van 0.50 M. A. P. reeds een groot deel van Noordholland' wordt ge ïnundeerd. In het zuiden wordt dan de keering gevormd door don Spaaradammer Zeedijk, die mot ae kruin op 2.80 k 3.40 M. Ff A.P. fis gelogen, in hdt Noorden door de scheiding van Weetfriesland, ter wijl verder geheel Schermerboezem wordt over stroomd. RU 1..50 M. 4- A. P. is bijna het geheele vasteland van de provincie benoorden den Spaarhr dammerdijk onder het water bedolven; alleen do Purmer en do Betunster liggen dan. nog droog, tenv minste als de kaden van dia meren, welke in orrnala gevallen nimmer dergelijke hooge standen behoeven' te keeren. niets reeds eerder ziju doorgebroken ön de bemalingswerktuigen in staat blijken, de» door kwel sterk vergroote waterhoeveelheid zoo hoog op te voeren. Door de sterk verhoogde standen .op hert Noorct- zeekanaal wordt er. in Amsterdam niet alleen de scheepvaart en het gebruik der handelsinriohtingen belemmerd zoo niet belet, maar ook de watarveit versching en rioleering kunnen dan niet op hormale wijze geschieden, zooaat in de binnenstad ook daar door ernstige bezwaren zijn te verwachten. Verdek ligt de waterkeering van Amsterdam in, het alge meen niet hooger dan 2.50 -j- A. P. en keeren vötU schillende sluizen daarin zelfs tot eoni lager peil; de sluis van het Oude Entrepotdok in de Hoogte^ kadijk b.v. waartegen am., door het overloopen van. de slechts tot 0,30 M. plus A.P. reikende keersluis in de Nieuwe vaart, hert hoogd water zal komen te staan, waakt slechts tot 1.80 4- A. P. Stijgt het water nu eventueel zoo hoog, dat de bovenbedoelde keeringen het water niet meer kun nen tegenhouden, dan zijn de gevolgen voor Am sterdam on het verdere zuidelijk deel) der provincie niet te overzien. 1 Ongetwijfeld zal' dit rapport ook do Kamers van Koophandel en Fabrieken te Hoorn, Alkmaar en Zaandam eai de overige adressanten voor den Éfeest hebben gestaan, toon zij' hot verzoek tot do staten richtten om de geheele watersnoodl'eoninjgi voor rekening derprovincie te nemen. Het komt dijkgr. on hoogh. voor, dat 'deize 'adresi* santen- in1 dat verzoek vorder kraohtien steun vin den m het feit, dat de kosten van do verzwaring der dijken in het zuidelijk doel' der provincio nog maar steeds door de geheele provincio wdrdt gedragen. SCHOORL. De aanbesteding eener te houwen villa voor re kening van den weled. heer Baron van Fridagh aan den Laanweg alhier, heeft den volgenden uitslag gehad: W. Rampen te Bergen f17129.—, M. Groen te Schoorl f16954.S. de Wever te Schoorl f16948. P. den Das te Schoorl f16700.,H. Boel te Voorburg f15730.C. Noort te Bergen f 12594-- Vier aannemers bedankten voor mededingen, ter wijl enkele plaatselijke aannemers geen uitnoodiging tot inschrijving hadden ontvangen. De plannen zijn gemaakt door den architect, den heer Mikmak, te Den Haag. De gunning is aangehouden. EEN GEVAARLIJKE VRIJER Dezer dagen vervoegde zich op een avond, te Apel doorn aan een villa in het Wilhelminapark een mans persoon, zekere de G.. die vroeger omgang had ge had mot de inwonende dienstbode. Na in de keuken een poosje met do dienstbode te hebben gepraat^ openbaard® De G. het doel van zijn komst. Hij be geerde geld en voegde hieraan toe, dat hij een groot misdadiger waa Toen hij met meer aandrang geld of waardevolle voorwerpen opeischte en daarbij de dienstbode met een mes bedreigde, verklaarde deze. angstig gewor den, hem te willen helpen. Zij wou zich echter eerst overtuigen, of de bewoners van de villa reesds naar bed waren. De keuken met dit voorgewende doel verlatende, zag do dienstibode kans, de keukendeur welke toegang gaf tot de gang af to sluiten, en ter wijl De G. in de keuken zat opgesloten, deelde de dienstbode aan haar mevrouw het voorgevallene mee die haar onverwijld om assistentie naar het politie bureau zond. De politie heeft den man naar het bureau overge bracht, waar bij onderzoek bleek, dat de aangehou dene werkelijk een zeer ongunstig verleden achter den rug heeft. Hij heeft reeds tienmaal ter zake van misdrijven gevangenisstraf ondergaan. Hij is thans ter beschikking gesteld van1 den officier van justitie te ZutphenV OVERVALLEN. Toen een bewoner van Eindhoven zich por rij wiel naar Veldhovon wilde begeven, werd hij in het doüker aangevallen door een viertal personen, waar van' een hem een mes op dë keel zette. Juist bijtijds kon de wielrijder den booswicht bij den pols grij pen en wel op zoodanige wijze, dat d'eza het mes liet vallen. Dé aangevallene wist zich van de anderen I09 te maken en een stuk hout te grijpen, waarmode hij flinke klappen uitdeelde. De aanranders sloegen op de vlucht De aangevallene keerde naar Eindhoven terug om aangifte te doen bij de politie. Een der aanranders is later herkend en gearresteerd. WIERINGER WAARD. De propagandaclub D.E.V. heeft na hare goedge slaagde opvoering van het tooneelstuik „Het onver mijdelijke,, reeds een uitnoodiging ontvangen van de afdeeling Barsingerhorn om ook -daar dit stuk o*p te voeren. Men heeft dit aangenomen tegen half Decëmber. Nadere bijzonderheden per advertentie. DE STANDARD OIL EN DE „ALSCHE GASSEN". De rechter van instructie, die door den Amerikaan- schen Staat werd belast met het onderzoek naar de vervaardiging van de z.g. waanzinverwekkende cassen. heeft aan~*den gouverneur van New Jersey medegedeeld, dat de Standard Oil deze productie heeft doen staken. Verscheidene arbeiders zijn ten gevolge van de bereiding dezer gassen, waarbij lood met benzine werd behandeld, aan vergiftiging door een tetra-methyl-loodverbinding gestorven. Zij wer den in het laatste stadium van hun ziekte volslagen krankzinnig.

Schager Courant | 1924 | | pagina 11