TWEEDE BLAD, Binnenlandse!» Nieuw»» Dinsdag 2 December 1924. 67sie Jaargang. No. 7547. EEN „PLOTSELINGE" REGENBESCHERMER. Ia de Haarlemeohe bladen had oeriigen tijd g&- leden ecu advertentie gestaan waarin een soort „filantroop" mededeeling deed van oen soort uit vinding, Iko hu betitelde als „een redder in den nood". Het was hom blykbaa^ aan 't hart gegaan, dat zoovele inensohen plotseling door den régen werden overvallen en dan zonder dat zü konddnj schuilen <b.v. op een landweg) zich maar kalmpjes nat moesten laten regenen. Daarom raadde hij iedereen aan, die de advertentie la9, een briétjè aan hem te schryvon, waarin men dan, moest ver zoeken om zoo'n „plotselinge regen beschermer". Deze werd dan franco toegezonden mits men f2.50 aan geld had ingesloten. Een Haarlemsohe juf frouw die ook deze advertentie las, schreef er op, deed een riks in den brief en wachtte—, wachtte... totdat zy plotseling een pakje ontving waarin do „regenbeschermer" zich moest bevinden. Nu ver meldde do advertentie bovendien ook nog de medier deel'ng,'dat deze pratische regenbeschermer in den zak kon worden gedragen, ja dat zelfs een vestjes zak genoeg ruimte bood, om dat ding te herbergen, Groot waas de verbazing van de verwachtingvolle juffrouw die in do meening verkeerd had voor f 2.50 oen regenjas in zakformaat te krijgen, bij operfen van het pakje oen doorzdohtig glimmend stuk papier vond, dat veel weg had van botorham- menpapier. In het begeleidend reglement stond gedrukt dat men by een plotselingen regenval da i.cape" moest .uitvouwen en dan voor de borst hangen. Het hemelwater zou er dan na 24 uur zelfs nog niet doorheen dringen. Allen door de juffrouw gestelde verwachtingen, werd plotseling de bodem ingeslagen en zb vond het zelfs zij 6 erg in de plaats van een oompletd regenjas slechts een papier met mouwen te ont vangen, dat zij een aanklacht by de politie indiende [wegens bedrog. De steller van de advertentie, tevens handelaar in papieren-renjas-vellen met mouwen, had zich zoodoende thans voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden. Bekl., een zekere N. _de B., zeide dat hij' een Duitsche firma te Dresden vertegenwoordigde voor dit artikel en voor Hollandd ging het er tamelijk goed in. Hy had al ruim 200 stuks geplaatst en vooral ,voor de tropen bestond er veel animo vóór. Ook in Duitschland en Amerika vond dit nieuwe artikel veel opgang. Het scheen den bekL dat men in Holland nog niet „rijp" genoeg was voor een dergelijke exploitatie. Genoemde dingen waren niet voor stadsgebruik, maar hoofdzakelijk voor het platteland. De officier van justitie scheen beklaagde's ver weer echter van nul en geener waarde te beschou wen, althans hij noemde de handelingen van bekl. een zoor ernstig bedrog, daar men door het pros pectus, waarop een keurige icape stondi afgebeeld, in do veronderstelling werd gebracht, zoo'n kleeding- stiik voor zijn geld te krijgen. Dit behoefde niet zoo verwonderlijk te klinken, aldus spr.; daar men tegenwoordig bij' den gevoerden kleedingsfcryd, best een cape of mantel', al is het dan ook niet veel bijzonders, voor dien prijs kan krijgen. In ieder geval meer dan een waardeloos stuk papier. Spr. requiroerdo tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. ERGERLIJKE VERVUILING, In de Louwprmansgang te 'Zwolle woonde de 69-jarige Antonie Bosch, door de buren nooit anders genoemd en gekend als Smit, In een klein kamer tje, volgestopt met oud soest. Aan een touw liet hij' 's morgens een emmertje neer met geld, de kinderen uit do buurt haalden boodschappen en dan trok hij' het emmertje weer op. Dinsdagavond jï. (hoorden de mensehen, die langs de woning m- men. gekreun en. geroep van „dorst, dorst, dorst". Do deur zat op slot. De politie werd gewaarschuwd, die de deur openbrak. Een paar agenteq wrongen/ zich met moeite door den nauwen doorgang, tus schen het oude ijzer naar boven. Op het boven kamertje, vlak voor het raam, lag Bosoh op den grond op eon paar oude zakken, met een kussen/ onder het hoofd, onder vodden, die eens wollen dekens waren geweest. In het vertrek heerschte een ontzettende jStank. Bosch weigerde beslist naar het ziekenhuis ge bracht te worden. De agenten moesten hun kleeren van het onge dierte laten besmetten. Do "Verpleger, die mét den brancard van het ziekenhuis kwam, zag geen kans don man zoo vervuild te vervoeren. De klieren worden losgeknipt en geheel naakt werd hij in oen laken gewikkeld naar beneden gebracht en ver voord. Hij had, o.a. zeven boezeroens over elkaar aan: was het eon e vuil, dan trok hij er een ander overheen. Ily had verscheidene wond©n op zijn lichaam; daar had hij lappen omheen genaaia Na twee dagen in het ziekenhuis te nebben door gebracht, is Bosch overleden. DR. A. W. BRONSVELD f Zaterdagmorgen is te Utrecht, naar de Crt. meldt, in den ouderdom van 85 jaar overleden rde emeritus predikant ds. A. W. Bronsveld, het meest bekend door de „Stemmen voor waarheid en vrede". STRAATROOF TE ROTTERDAM. Zaterdagavond te ongeveer 9 uur heeft te Rot> terdam oen brutale straatroof plaats gevonden op den Nieuwen Binnenlweg. Om dien tijd had de 18-jarige fiets jongen Rag, in dienst van dn firma H. v. d. Vijver, handelaar in koloniale waren, vota het filiaal van deae firma aan den Nieuwen Bin nenweg hoek St. Mariastraat zijn fiets neergezet, In den bak van de fiets bevond zich een tasoh, waarin zich ongoveer f4000 beyond. De jongen had slechts enkele «ogenblikken zyn fiets onbeheerd achtergelaten, dochtoen hyf terugkwam, bemerkte hy dat fiets en geld verdwenen waren*. Do politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in, zonder resultaat echter. Het ge9tolen bedrag bestond hoofdzakelijk uit klein bankpapier en specie. MASSAONTSLAG. By (le Rotterdamsche Bahkvereeniging te Am sterdam zyn 150 employé's ontslagen, tegen ho* eindo van dit jaar. Te Rotterdam is dezelfde aan zegging aan 70 kantoorbedienden uitgereikt, in Dön Haag 60. GEARRESTEERD. Tu Heithuysen ^Limburg) is gisteren gearres-, teerd de reeds gedurende ruim een jaar door politie en justitie gezochte H. T., uit Echt, die, door zich Sewoonlijk als paardenkoopman uit to geven en den Jando en in België zich op tal van plaatsen naam van bekende handelaren aan te nemen, hier aan oplichting op groote schaal heeft schuldig ge mankt Hij opereerde o.a. te Nijmegen, Wyohen, Moergestel, Zevenbergen en Antwerpen. Ook wordt ny verdacht van diefstal te Valkenburg. Bij zijn aanhouding logeerde hij in eon hotel te Heit huvson onder den naam Vossen, paardenkoop man te Echt. Hy werd herkend door een bezoeker, We de politie, waarschuwde. Een fiets, welke hy eauge wekon geledenjden-smid E. te Boextim wist ■«nundig te maken, «jvas nog in zyn bezit. ST. MIUKAH» Wij lezen in het Oentrvm: Gisteren heeft het 'beertiiur van der. Bocd. ven B. K. EijkskieekringorganisRties te Utrecht vergaderd in het Jaarbeursgebouw, Terstond na de opening va de vergelen -g, zy deelde prof. Veraart mee, dio om half negen, uo vergadering verliet, spraken verschillende lgien als hun meening uit,'dat het in tegenwoordigheid van prof. Veraart, niet goed mogelijk was over het voorgevallene naar aanleiding van de door den voorzitter te Alkmaar gehouden rede vrijuit tp spreken. Do sprekers wenschten daarom aan pref. Veraart te veraoeken, het gedeelte waarin hot voor gevallene zou worden besproken, niet bij te wonen. Prof. Veraart guf hierop te kennen in deze om standigheden er geen. prys op te steil-m bij het ver der verloop van de vergadering aanwezig te kyn en aan het verzoog der sprekers te zullen vol doen. Hoewel van andere zijde werd aangéttroncr gen om te blijven, zoido prof. Veraart het thans moer gewenscht to achten, heen "te gaan en zijn recht als bondsbestuurdecr by deze gelegenheid prijs te geven, doeh niet van plan to zijn bij vergadering gen mot voor den voorzitter mindor pijnlijko discus sies weg te blijven of heen te gaan. Daarna heeft het"'bondsbestuur de kwestie ,St. Michael besproken en daaromtrent een beslissing genomen. Het bondsbestuur heeft kennis genomen van het verslag der delegatie van het bondsbestuur over de door haar gevoerde onderhandelingen en_ van d'a door het hoofdbestuur van >St._ Michael offioieel in gezonden stukken, uit welke stukken Wee, dat he# overleg tusschen het bondsbestuur en St. Vtiohaöi van de zijde van ,S. Micheal als geëindigd wordt bi schouwd en waarbij; het reglement yan St. Michael, zooals dit door hoofdbestuursbesluit dier organisa tie ten slotte is vastgesteld, werd meegedeeld. Op tfrond van deze gegevens en deze stukken kwakn het 'bondsbestuur tot het oordeel, dat het verbond St Michael' door het bondsbestuur moet worden afgekeurd, èn wegens het gestelde dooL Zooais dit in het reglement is omschreven, wijl daaruit blijkt miskenning van het doel der R.Iv. Staatsparty, èn uit organisatorisch oogpunt. Mocnt het verbond St. Michael zijn actie voort zetten, dan in het bondsbestuur genoodzaakt te verklaren, dat het verbond St. Michael, in run tegenwoordige gedaante, is een zelfstandige poli; tieke party, waarmede de Katholieke vStaatsparty f;een relatie onderhoudt, en voor welker dóen en aten zij niet de minste verantwoordelijkheid draagt De volgende week zal het standpunt van het bondsbestuur nader gemotiveerd aan de katholieke •kiezers in de pers worden uiteengezet, terwijl dit btsluit aan de goedkeuring der bondsvergadering zal worden voorgelegd. In een kort onderhoud met prof. Veraart deelde deze ons mede: dat de actie van St. Michael, die naar zijn meening niet in strijd is- met ©enig regle ment, onverflauwd en met nieuwe energie wordt voortgezet. Een beroep op de bondsvergadering achtte de voorzitter van St. Michael een slag in de lucht. Omtrent het genomen besluit in de bondsvergade ring. waarbij St Michael twerd afgekeurd, vernemen wii nader, aldus de N.R.Crti, dat het besluit met zeer kleine meerderheid is genomen. ANNA PAULOWNA. Een propaganda-feestavond der plaatselijke af- deelingen van S.D.A.P. en Landarbeidersbond trekt altijd veel publiek. Ook Zaterdagavond was de zaal van „Veerburg" dan ook weer vol, ofschoon de- entrée ditmaal hooger was gesteld dan anders. De heer K. Keuris zei in zyn openingswoord, dat het Bestuur over dien verhoogden entreeprijs .al' onaan genaamheden had moeten slikken, maar dn groote onkosten die de tooneelyitvoering ditmaal mee bracht en niet altijd uit de kas moohten bestred erj worden, had die verhooging nobdzakeÜyk gemaakt. „Dan moeten jullie maar wat minder soort van stukken opvoeren", wad toen gezegd. Maar d&dr- voor zy spr., zullen wij nooit zijn te vinden, ^want laat men^ dit wel bedenken; wij' voeren niet alleen een politieleen en'_economischen, maar ook een cul- tureelen strijd. Wii willen dus geen stukken die den smaak helpen bedèrven, maar die den smaak kun nen louteren en opvoeren. Spreker wijdde daarop een woord van herinnering aan de nagedachtenis van Heyermans, waarna do aanwezigen gevolg gaven aan de uibnoodiging, om in staande houding een stille hulde te brengen aan den bekenden en onder zoo smartelijke omstandig heden kortelings overleden grooten auteur. De heer A de Vries van Zaandam hield vervolgens een rede, waarin hij voornamelijk een drietal prin oipieele punten der S.D.A.P. naar voren bracht en wel: de democratie, zooals ware partijgenooten die hadden te verstaan, de Socialisatie en het militai risme. Met een poging om kortelyk deze rede wéér te geven, zouden wij echter den. spieker slechts onrecht kunnen doen. Want het was met zoozeen het onderwerp zelf. het waren de zeldzaam bevat telijke wijze van behandeling, de mooie Vorm waarin de denkbeelden waren yervat, de vurige gloed en warme overtuiging waarmee zy werden uitgesproken die tezamen de aanwezigen dermate wisten to boeien, dat zii zich ten slotte slechts uit de ban der welsprekendheid vermochten te bevrijden ..door een langdurig en donderend/ ap plaus. Wii zullen ons daarom ditmaal onthouden van een beknopt verslag wijl dit van 's sprekers rede al even weinig denkbeeld zou geven als het gedroogde EdeJweis in de reisgids van den thuis gekomen tourist aan zijn belangstellende vrienden en verwanten ëenig begrip van de alpen flora ver mag te schenken. Na deze bloeiende rede werd ópgpvoerd „Tropen-' adel" door H. van Wermeskerken. Het bleek reeds bij het opgaan van het scherm, dat de propaganda- tooneelclub haar beste beentje had vóórgezet en kosten nochmoeite waren gespaard, om ons al dadelijk met onze verbeelding in. de tropen te verplaatsen. Het tooneel toch met rijn eeuwig en immer hetzelfde behangseldecoratief, was hersoha- pen in een voorgalerij van hotelkamer ergens in Indië, met hier en daar een decoratieve, dovende palm, blanknieuwe gemakkelijke rieten stoelen en rieten tafels, door de pijlers op den achtergrond had men het uitzicht op een sawah-Iandschap met F alm en, de spelers bewogen zioh in helderfrisschó ndische kleedy, terwijl' de heer Loevens te Alk maar vloor een passende grimoering had gezorgd. „.Het stuk zelf is vol aardige tafereden on vroo- lyke scènes; we denken bijvoorbeeld aan het wer derzydsch schimpen van George en Willem van Vliet op eikaars lievelingscourant; aan do dwaze ingenomenheid van Willem van Vliet en zijn vrouw om al wat Engelsch is, sinds zy in den gewaanden Mr. Sweet, hun toekomstigen schoonzoon zien; aan bet naapen van al diens handelingen dpor Van Vliet, tot zelfs het wippen op teenen en hakken incluis: aan do dansles op het eind van het eerste, aan het Engelsch leeren van het bejaarde echtpaar alsof zy nog schoolkinderen zijn, in 't begin van het tweede bedrijf, den angst van juffrouw Van der Kooi voor een kleine hagedis, die zy langs den wand ziet kruipen en zooveel meer. Dat alles bleek van zoo comische kracht, dat er van wat er op het tooneel gezegd werd, wel eens niets meer te vér staan was door 't daverend gelach van 't publiek. Toch is het stuk méér dan een klucht door de rake teekening der verschillende typen, den goeden dia loog, den dieperen ondergrond vooraI; die het alle tezatnen tot blijspel verheffen. De diepere bedoé- ling van den schrijver kan niet beter worden aan geduid dan door net citeeren van RudolfVerkerk1. den adjunct-inspecteur" van financiën, waar hy zegt: „Dat is het malle hier in Indië, als iemand maar Engelschman is, dan vindt men alles prachtig, wat bQ doet of Iaat. Alle huizen ztfn voor hexn open zoodra hij maar een Engel6ch& schoen laat zien. Tenminste bij een zeker soort van menschen, dat deftig wil zijn, probeert te zijn, terwijl ze vroeger, Zondags drie hoog in de hemdsmouwem achter de ramen zaten te zingen, of de 'aat'c .k'Ioppe yo jr een teinus» acket verruilden. Weet je hoe ik zulk soort lui zou willen doemen? Sambel-aristooraten, sinds ze sambel aten willen ze cfck aristooi arisolizyn op hun manier. Je kent toch het spreekwoord: Het uitvaagsel van Europa is de adel van het Oosten? Nou, dat is nu Tropen ad el Dit soort van parevenu's in Indië nu zijn die om hun foten douor den auteur onmeedoogend gestriemd en aan den laohlust van het publiek worden prijs gegeven». En de speler» hebbeu ougötwyfelu, tijdens het instudeeren, zelf veel schik in het 9tuk gehad, want schier allen gaven zich met groote toewyding en het komt ons dan pok voor al had het tempo iets vlugger kunnen zijn dat deze opvoering als geheel genomen met uitzondering van „Op hoop van zegen", wellicht. het beste kan genoemd worden, van wat de ornb ons tot nog toe te zien gaf. Een collecte voor ~het Heyerman-fonds, in de pauze gehouden, bracht f33.24 op. 1 Na ,/Tropenadel" werden door Gezusters M. en A. Pranger een drietal zangnummers gegeven, ver volgens bracht Mej. P. de Smit ten gehoore: „Brief van een stervend "soldaat", en toen sloot voorzitten met een woord van hartolykan dank aan spreker, tooneeloiub en voorts aan allen, die tot hot genoe gen van den avond hadden medegewerkt. CALLANTSOOG. Vrijdagavond 28 November hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier? e©n ledenvörga*- dering in 't Dorpskoffiehuis van den heer S. Kas. Te ruim 8 uur opende de heer P. Vos de vergade ring met een woord van welkom aait de aanwezigen, waarbij hij zijn leedwezen uitsprak over het feit, dat sleohts zoo weinig leden hunne belangstellijngj hadden getoond. Sleonts 20 leden waren aanwezig» Momenteel waren er 118 loden, zoodat de vereeniv ging het laatste jaar 49 leden is vooruitgeCaan.v Hierna memoreerde spreker de versohillende wen ken, door de V..V.V. in het afgeloopen jaar tot stand gebracht, o.a. de verbreoding van <lpn Straatweg, 't aanschaffen van een strandvlet, de nieuwe strandtrap (die noodzakelijk was door het wegslaan van def oude), de aanplanting van 2000 dennen. Ook wijdde hij nog een enkel woord aan den in den vorigen winter gehouden feestavond, die schitterend geslaagd mag heeten, hetgeen een aani- sporing mag heeten om ook dit jaar een feestavond te organiseeren. .Verder de hijsvly ttentoonstellingi bij de opening van het badseizoen, de wedstrijden: in 't zandvormen op het strand en die op het sport terrein en de bloemententoonstelling van de afi deeling Floralia. Evenwel moest hij nog een woord van afkeuring laten hooren, .over de manier, waad- op aan den secretaris de mededeelingen over het bezetten van hunne woningen door ae badgasten' waren verstrekt. Deze was absoluut onvoldoende en liep gewoonlijk af op schade voor de verhuurders Vervolgens noodigt hij den secretaris der vereeniv ging. den heer E. Smit uit, tot voorlezing van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen was een schryvon van het Polderbe stuur, dat dé z.g. heinollen voor 29 jaren in erft Ïacht wilde geven1 a f2.50 per bunder en per jaar. n de vergadering werd in verband hiermee door den heer J. Vos mededeeling gedaan, dat hierop door het polderbestuur* bereids de goedkeuring van Gedeputeerde Staten was ontvangen. Volgen de voorstellen: van het Bestuur: lo. Het uitgeven van een gids over de badplaats Callantsoog, samengesteld door den heer J. Baken/ Gz. Jammer genoeg, kon men door de afwezigheid van dezen, weinig mededeelingen doen. De bedoe ling was, om door het opnemen van advertenties de kosten van de uitgave zoo gering mogelijk te doen Dit voorstel wordt algemeen goedgevonden.) 2o. Het plaatsen van een fontein op het dorptv- Slein (in verband met den aanleg van de waterfei- ing.) De bouwkosten van deze fontein bedragdn pi.ra. f80; hij: zal gemaakt worden van slakken en sintels. Dit voorstel wordt aangenomen met 15 tegen 5 stemmen. 8o. Voorstel tot aanplanting van boomen langs den Sehinkelweg; naar net oordeel van een deskun! dige. zouden jonge boompjes daar wel kunnen groeien. Na langdurig gepraat werd het beetuursC voorstel om met 100 M. aanplant te beginnen, aai*- gehouden tot de volgende vergadering. 4o. Voorstellen tot net aanbieden van een bedrag aan het Gemeentebestuur, om daarvoor steen^u. aan te koopen ter verbreeding van den straatweg. De heer P. Breed doet het voorstel, de gemeente uit te noodigen, om eenzelfde bddrag -daarvoor beschikbaar te stellen, waar de verbetering een groot gemeentebelang is. Dit voorstel wordt ecK ter niet aangenomen. Ook een voorstel van den heer J. Vos tot het vlak maken van het dorpsplein wordt niet onder steund. f M Besloten wordt om de straat aan den kant van het dorp, waar men bezig was, af te maken en daaiwoor een bedrag, beschikbaar to stellen tot een maximum van f400. De kosten van het bestraten zullen komen voor rekening van de gemeente- Nu volgt de benoeming van een oommissie tot het nazien der rekeningen over "*t afgeloopen boekjaar. De voorzitter noodigt. met goedkeuring van de voit- gadering, daartoe uit de heeren J. Vos on H- Quant, die zich beiden beschikbaar stellen. De begTooting over het jaar 1925. Vermoedelijk saldo vorige jaar f 25, ontvangsten oontributie f 110, donatiegelden f 10. van buitengewone leden f5. Uit gaven: reclames en advertenties f 75, kosten admini stratie f30, afdracht aan 't Hoofdebeetuur f10, onvoorzien f 35. i De begrooting wordt gioedgekeurd. Hierna rondvraag De heer M. Mooy wijst op de gevaarlijke bocht van den weg# bij den heeif Adr. Vos. Hy acht het geven van signalen beslist noodzakelijk. Besloten wordt, om hier borden te doen plaatsen tei' waarschuwing. De heer A. Kruit uit de klacht, dat enkele laden geen convocatie voos deze vergadering hebben ont vangen. De heer T. Mooij' informeert naar het toezicht by werk voor rekening van de V.V.V. Het Bestuur zal rekening houden met deze opmerking, door in 't vervolg zooveel mogelijk het werk uit te be steden. De heer J. Vos vraagt nu over de beplanting van de heinollen, daar deze verhuring is toegestaan voor de beplanting. Het voorstel om met den aail- plant van dennen op een omrasterd gedeelte Van. één bunder, wordt aangenomen. De heer D. Prins vraagt naar plannen voor een verloting in 1925. De voorzitter deelt mede, hier geen voorstel van te hebben willen maken, in ver band met de. geringe medewerking by den lotend- verkoop. De heer P. Mooy doet de vraag, wat men mdb de motorfiets zal aanvangen, die met is afgehaald, daar het lot zoek is. Dit is een zeer moeilijke kwestie. Veel wordt er over gesproken, en ein- delyk wordt het voorstel aangenomen, om do mev torfiets op 30 November te verkoopen en hot be drag van opbrengst ter besohikking te houden tot 31 December 1925, waarna door een algemeen^ vergadering zal worden uitgemaakt, hoe men over dit bedrag zal beschikken. De heer P. Brood vraagt om verbetering van een gedeelte van den1 weg, vanaf hotel „Duinzicht" tot aan de woning van den Burgemeester. Er wordt besloten, om Burg. en Weth. uit te noodigen, om het Polderbestuur te doen wyzen op den slechten.' toestand van den' weg aldaar. Nadat de heer, P. Vos nog een verzoek om med*. werking heeft gedaan' ahn de leden, by, het op bouwen van de fonfcefc*, sluit 0} te oosgevser 11 ets de vergadering, met 6en woord van dank voor de opkomst. ZUIDSCHARWOUDE» Vanwege de zangvereeniging „Gemengd "Root" werd' Zondagmiddag een vergadering gehouden bij den heer Kramer, waarvoor uitgenoodigd waren diverse zangvereeningen uit Noordholland. Doel van deze vergadering was het stichten van een nieuwen bond van zangvereenigingen. Voorzitter was de heef A. Schrijver. Het deed spr. genoegen, dat zooveel afgevaardigden van zusterver- eenigingen vertegenwoordigd waren. Een vereeni ging, welke aan dergelijke vereenigingen een circu- lare zendt, moet wel sterk overtuigd zijn. dat een dergelijken bondw wordt gesticht. Sp. hoopte dat de besprekingen in deze vergadering vredelievend moch ten wezen. (Applaus). Westzaan vroeg, waarom de zusterver. te Noord- schanvoude niet uitgenoodigd was. Anna Paulowna verbaasde het, dat de afgevaar digde van Hensboek aanwezig was, daar Henebroek tegenstander van een nieuwen bond is. Hensbroek was van meening,, recht te hebben op deze vergadering te komen, daar zij hiervoor uitge noodigd waren. De heer P. Pranger, Directeur van „Gemengd Koor*',, leidde de besprekingen over den nieuwen bond in. Spr. nam als voorbeeld! den Westfrieschen bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, welke voor 13 jaren terug werd opgericht en toen uit vereent, gingen bestond,,, die niets presteerden^ Na 13 jaren tijdia kan thans geconstateerd worden, dat wat die bond! nu is, gekomen is door den grooten prikkel van wedstrijden. Laten wij daarom besluiten tot een dus- danigen zangersbond te komen. 17 a 18 jaar bestaat de bestaande Zongersbond^eedB, maar wij kunnen wel zeggen, dat hij hoog staat. Spr. zeide nog dat Noordscharwoude niet uitgenoodigd was. omdat deze vereeniging liever groote wedstrijden bezoekt, zooals de groote stadsvereendgingen, en toch niet mee zal willen doen. West zaan dankte den heer Pranger voor zijn wel willende woorden gesproken. Zou, adlus spr., Noord scharwoude niet zat geraken van de gehuurde krach, ten? Daarom meende ik, dat Noordscharwoude hior aanwezig had moeten zijn. Spr. stelde nog de vraag, of het bestuur van' Zuid- scharwoude er van overtuigd was, dat als er een bond gesticht wordt, de koordirigenten aangesloten moeten zijn bij den bond van koordirigenten. Wan neer koordirigenten geen lid zijn van dien bond, mogen de vereenigingen niet aan concoursen deel nemen. Koedijk zeide, dat de meeste dirigenten niet bij den bond aangesloten zijn en dat een soort examen afgelegd moet worden. Anna Paulowna zeide, persoonlijk aangeboden te zijn.om lid te worden van dien bond. Spr. persoon lijke ervaring is dat, als men geen examen aflegt, men toch lid kan worden. De voorzitter erkende wel de bezwaren, maar om vanmiddag tot resultaten te komen, zou spr. een bond willen oprichten met die vereenigingen waar van de dirigenten geen lid zijn- Koedijk beschouwde dezen middag als een protest- vergadering tegen den bestaanden bond. "De voorzitter zeide, dat dit absoluut niet het ge val was. Heerhugowaard meende, dat men eerst uit den bestaanden bond moest treden en de besluiten van de bondsvergadering een jaar na komen. De voorzitter zeide. dat meermalen geprobeerd is, den bestaanden bond te hervormen, maar dat steeds de voorstellen werden verworpen. Wie mede wil werken, werkt mede, wie niet mede wil werken, doet dit niet. Koedijk meende, dat Zuidscharwoude probeeren moest op de algemeen e vergadering om tot concour sen te komen. Nu Zuidscharwoude het niet winnen kan, moet de andere bond tegengewerkt worden. Wij kunnen wel probeeren den bestaanden bond te ver anderen en dan een nieuw hoofdbestuur kiezen. De heer Pranger zeide, dat niet alleen bomdsver- eenigingen uitgenoodigd zijn, maar ook andere ver eenigingen. Het is niet een tegenwerking tegen den anderen bond. Spr. nam als voorbeeld den West- friesohen bond vani Harmonie- en Fanfarecorpsen, en daarnaast den Noordhollandschen bond. Anna Paulowna: Wij kunnen onmiddellijk bedan ken van den bestaanden bond. Zuidscharwoude heeft volkomen het recht deze vergadering uit te schrijven. Noordscharwoude (St. Cecilia) vindt, dat het geen bezwaar is voor de vereenigingen om lid te worden, daar verschillende dirigenten tegen hun bond zijn. Koedijk vond, dat de voorzitter te vlug van stapel liep en dat de circulaire verkeerd begrepen is. Westzaan vroeg de afgevaardigden, en in het bij zonder Koedijk, of hetgeen in het tekstboekje^ van het laatst gehouden zangersfeest stond, leerzaam was voor dirigenten en leden. Koedijk zeide, tegenstander van concoursen te zijn. Spr. vond het gelijk als harddraven. Wie het vlugst loopt, wint. De voorzitter zeide, ook tegen concoursen te zijn, maar tegen nationale concoursen, waar gezwendeld wordt met gehuurde krachten. Als wij een bond stichten als de Westfriesche bond van harmonie- en fanfarecorpsen, is zwendel uitgesloten. Spr. wij9t op het fanfarecorps te Zuidscharwoude, waar geconstateerd kan worden, dat het juist de concoursen van den Westfrieschen bond geweest zijn welke die vereeniging op zoo'n hoog peil gebracht hebben. Na eenige discussie worden de vereenigingen af geroepen om zich al of niet voor een nieuwen bond uit te spreken, 11 vereenigingen spreken zich voor een nieuwen bond; uit, terwijl van 4 vereenigingen sympathiebetuigingen zijn ingekomen. 3 vereenigin- ger.. spreken zich er tegen uit. - Nadat in principe besloten was, een nieuwen bond op te richten, werd nagegaan, of het van de finan cieels zijde bekeken, wel kon. De bond zal nu reeds op een ledental van ongeveer 600 kunnen rekenen, wat bij een jaarlijksche contributie van 25 cent per lid, f150 is. De vergadering kon» hier spoedig over beslissen. West/zaan zeide, dat Zuidscharwoude het volgende jaar 25 jaren bestaan zal en zeker wel plannen had voor een zangersfeest. Spr. zou willen voorstellen, dat de vereeniging het gcheele batig saldo er aan zou geven, en een nadee- lig saldo pondspondb gewijze omslaan. Andijk bepleitte een waarborgfonds te stichten. De voorzitter zeide, dat dit hier reeds eerder i9 ge schied. Anna Paulowna stelde voor, een commissie te be noemen voor de samenstelling van een concept reglement Na stemming werd een voorloopig bestuur gekozen van vijf personen. De vereenigingen Anna Pau lowna, Bergen, Heerhugowaard, Westzaan en Zuid scharwoude zullen ieder een persoon aanwijzen. De heer Pranger werd als adviseerend lid hieraan toe gevoegd. Bij de rondvraag vroeg Noordscharwoude (St Caecilia) of vereenigingen te Alkmaar ook lid kunnen worden, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. Heiloo vroeg naar den datum tot wanneer men zich als lid kan opgeven. Verder, of het voorloopig secretariaat te Zuidscharwoude gevestigd blijft. De voorzitter antwoordde, dat men zich tot 30 De cember als lid kon opgeven, en dat het secretariaat voorloopig te Zuidscharwoude blijft. Hierna sluiting. - HEERHUGOWAARD. Door het bestuur der Vrijrlnnig-Dem. Kiesvereeni- ging „Burgerplicht", is tot Prof. Van Embden het verzoek gericht voor haar in een uit te schrijven buitengewone vergadering als spreker te willen op treden.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5