KOMMIES. VIERDE BLAD. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Zalerduy 6 December 1924. ü7sle Jaargang. No. 7550. HET PROCESwHAARMANN. Te Hannover is Donderdag hei proces begpnnen tegen don uitdrager Fritz Haarmann, die ervan De- t' iiuid'igd wordt, 27 jongelieden- om liet leven te heb ben gebracht, en- tegen diens medeplichtige Hans Granz, die de slachtoffers zocht en later hun. kleeren aan den man gingen brengen. Do belangstelling voor dit proces is natuurlijk enorm. De hoele Duit- scho pers en tal van groote buitenland scho bladen hebben vertegenwoordigers naar Hanmover gestuurd. i»e voorgeschiedenis van dit proces is voldoende bekend. De beide beklaagden komen uit een kleinen burgerstand. De ouders van Haarmann hadden een sigarenfabriek je met een daaraan verbonden winkel. Zijn nog levende zusters en overige bloedverwanten zijn fatsoenlijke lieden, Fritz Haarmann zelf heeft pi immer gedeugd. Ais 15-jarige jongen wierp hij dwars dooi* een ruit een steen naar zijin vader, die bij hét raam zat te lezen. Hij steelt wat hij stelen k n. De buren verbieden hun kinderen eiken om gang met hem. Erg jong nog bezoekt hij slecht toe- fyainde kroegen en verbrast er- het geld. dat hij thuis ontvreemdt. In dien aijd pleegt hij ook zijn eor st-' zedenmisdrijven. In het leger brengt, hij het tot onderofficier. Als liet echter blijikt dat hij onitoe- lukeutoaar is, wordt hij ontslagen. Nu dwaalt hij door hot duistere deel van I-Iannover, verdient mot obscure zaakjes zijn brood, lokt knapen en jongelie den naar zijn woning om ze daar te vermoorden. Ge durende jaren kan hij- dit ongestoord doen, tot hij eindelijk door een toeval ini handen van de justitie valt. hoe ziekelijk zijn neigingen waren bleek reeds in zijn prille jeugd. Het liefst speelt hij uiet poppen. Ook wil hij leeren koken. Het grootste genoegen heeft hij. indien hij menschen den schrik op het lijf kan jagen. Ook mishandelt hij jonge kinderen. 18 jaar is hij oud, als hij voor het eerst wegens een misdrijf tegen de zeden wordt vervolgd. De recht bank beschouwt hem niet als normaal en laat hem loopen, wat niet belet dat de politie later van zijn diens-en gebruik wil maken, toen hij zich bereid verklaarde als spion te werken. Haarmann leerde zijn medeplichtige in 1919 ken nen. Hans Granz is de zoon van een letterzetter, een oppassen den, eerlijken man, wiens vrouw jong ge storven waa Hans is te lui om te leeren en krijgt werk in een metaalfabriek. Ook dient hij een paar maanden bij de rijksweerbaarheid. Hij' ondergaat verschillende straffen en wordt, als hij uit de ge vangenis komt. souteneur. Dan ontmoet hij Haar mann en .spoedig slaagt hij erin-, op dezen een ster ken invloed uit te oefenen. Voortaan, wordt Haar mann geheel geëxploiteerd door Granz, die zonder te werken een liederlijk' leven wil voeren. Hun slachtoffers vonden zij in de wachtkamer en in de buurt van het station te Hannover. Jongelieden, dio 'suachts in de stad aankomen en een paar uur op een trein moeten wachten, worden uitgenoodigd naar Haarmann's woning te gaan. Daar konden zij uitrusten. Gewoonlijk aarzelden de jongelieden die over -goen geld beschikten, niet lang, omdat Haar. mann door het vertoonen van een legitimatiekaart van de politie hun vertrouwen won. Met welke bru taliteit Haarmann te werk ging blijkt wel uit het feit, <dat, hij1 eens een jongen man, die geweigerd had mot hem mee te komen, door een agent van de eehupo liet arresteeren. Een agent van de zedenpo litie, die het spel had gadegeslagen, nam, nu op zijn beurt; Haarmann in hechtenis, De politie begon zien nu wat meer met hem bezig te houden, vooral om dat ook in de Leine, in de nabijheid van' de woning van Haarmann. herhaaldelijk stukken van mensche. lijke* schedels en ledematen waren' gevonden. Voort durend verdwenen er jongelieden die te Hannover hadden vertoefd. Eens toen Haarmann in verband 'met het verdwijnen van een jongen man, Witzel ge naamd, oj) het hoofdbureau van politie werd ontbo den, om daar met de ouders van Witzel te worden geconfronteed', ontmoetten de ouders in de gang ven het gebouw de kostjuffrouw van Haarmann me* haar zoon, die de kleeren van den verdwenen jongen droeg. De kostjuffrouw vertelde, dat zij de kleeren van Haarmann had gekregen. Deze werd nu gearresteerd en legde een bekentenis af; In het ge- heei bekende hij tot nog toe. 11 misdaden te hebben gepieogd. Of hij. zooals wordt vermoed, 27 jongelie den heeft omgebracht, zal uit het .proces moeten blijken. Do meesten zijner slachtoffers maakte Haarmann in een kamertje, dat hij in een oud bouwvallig huis in de zoogenaamde Rote Reihe, in de oude stad, aan de oevers van de Leine bewoonde. In het huis daar naast werd. de bekende natuurkundige Ruehmkorff geboren. Dé zolderkamer, waarin Haarmann zijn slachtoffers ombracht., was buitengewoon armoe dig. Het grootste gedeelte van het vertrek word inge nomen door een oud veldbed, waarop een matras, die rood zag van het geronnen bloed, een vies drie- pootig tafeltje, aan den muur een kapotten spiegel, een kalender, een paar uit een kramt uitgeknipte LL lust. rat i-es. Dat was het milieu, waarin Haarmann zijn misdaden pleegde. Het proces begon' tamelijk laat in d'en ochtend', om dat de gezworenen, arbeiders en boeren uit de pro vincie niet eerder aanwezig konden zijn. De zaal is roods geheel gevuld als de beklaagden verschijnen. Eerst Haarmann, dan Granz, die veel oneer den in druk van een misdadiger maakt dan da moordenaar zelf. Een beetje verward kijken ze rond. Hun oogen vallen ojt de menigte, die de zaal vult, en op de tafel mot de" bewijsstukken, dan hoop kleeren van de slachtoffers, het oude veldbed', verschillende boks-, ijzers en messen. Op een bord is eien plattegrond1 van de woning van Haarmann vastgespeld' Gedurende de eerste zitting was Haarmann erg zenuwachtig. Voortdurend springt hij van zijn plaats op en onderbreekt hij den voorzitter. Zijn handen zijn onafgebroken in beweging. Als de voorzitter bij do opening van de zitting mededeelt dat 't proces wol tot 17 December zal duren, roept Haarmann op gewonden uit: dat is onmogelijk, dat kan ik niet uit houden. De voorzitter deelt voorts mede, te hebben ver nomen, dat verschillende getuigen van plan zijn, een aanslag op Haarmann te plegen. Alle getuigen zul len daarom, voor zij in de zaal worden toegelaten, worden gefouilleerd. Spreker hoopt, dat de pers op objectieve wijze haar taak zal vervullen. Zittingen met gesloten deuren zullen slechts in het allertiood- zakelijksteg éval worden gehouden. Nu worden uittreksels voorgelezen uit de dagvaar ding. Het heele document voor te lezen zou al te veel tijd in beslag nemen. Immers het zijn 900 bladzijden op de schrijfmachine geschreven. Nadat er nog is medegedeeld, dat er in het geheel 190 getuigen zijn opgeroepen, wordt Haarmann ondervraagd. De voor zitter herinnert eraan, dat Haarmann reeds 15 maal veroordeeld is. Granz daarentegen slechts 3 maal, 27 jongelieden zou Haarmann hebben ondergebracht, meestal jeugdige arbeiders. De voorzitter verbiedt het publiek, de beklaagden met verrekijkers gade te slaan. „Wij zijn bletr nflet in een e&oavfrszs" aceent hij. „Juetizrat" Philipp Bent»* de door d* reritbaafc toegewezen verdediger van Haaimann, herinnert er aan, dat volgens de beweringen van een communist in een openbare vergadering Haarmann 168 men schen zou hebben omgebracht. De vertegenwoordiger van het O. M. zegt, dat 114 gevallen door de autori teiten zijn onderzocht. Met 73 gevallen had, zooals spoedig bleek. Haarmann. in het geheel niets te ma ken. De meeste verdwenen, personen zijn terugge vonden. Haarmann vertelt nu bijzonderheden uit zijn leven. Zijn vader heeft hij steeds gehaat. 'Nog in zijn graf vervloek ik hem, zegt beklaagde. Steeds heeft hij mij vervolgd. Mijn moeder was echter erg goed. Zelf ben ik steeds oen fatsoenlijk mcnsch ge weest. Krankzinnig waa ik nooit. Toen ik den eer sten keer werd' gestraft, was ik onschuldig. Hij ver telt verder, dat hij eens verloofd is geweest. Uit den 'dienst werd hij ontslagen omdat, hij niet geheel toe rekenbaar bleek te zijn cn men heen reeds als een gevaarlijk individu beschouwde. Nooit zijn er echter maatregelen tegen hem getroffen. Plotseling springt, beklaagde nu opgewonden van zijn stoel op. Schiet toch wart. op! ro©pt hij' den voor zitter toe. Ik wil onthoofd worden. Dan wordt hij weer wat kalmer. Hij; vertelt, hoe hij handef in con- j serven trachtte te drijven, maar de zaken gingen slecht. Hij werd verliefd, maar hot (meisje gaat er j met ©en ander van door. Nu houdt hij plotseling op i met zijn verhaal. „Kan ik dat alles hier wol zeggen" vraagt hij, ,e,r zijn jonge meisjes in de zaal'Hij voelt zich moe en vraagt den voorzitter, of deze nu eerst niet eens Granz kan ondervragen. Als hem wordt medegedeeld, dat dit onmogelijk is, zegt hij; geef mij' dan maar een glas water. Hij drinkt, en zegt dan lachend: het proces gaat zoo eigenlijk ook heel goed. Laten we nu maar gauw opschieten, dan is het gauwer afgeloopen. Hij zet nu zijn verhaal voort. To^n hij uit de gevangenis was ontslagen, waar hij: wegens het plegen van een zedenmisdrijf i een straf had ondergaan, begon hij. een handel in le-1 vensm.iddelen. Van hamsteraars kocht hij aan het station, konijnen, kippen en vleesch. Zijn handeltje d'reef hij in zijn woning in de Zellerstrasse, waar hij zijn eerste slachtoffers maakte. Tientallen jongeJie- den bezochten hem daar dagelijks. Zij kwamen bij hem eten .Zijn kamer leek toen wel een duiventil, zoo druk ging het er toe. Nadat de zitting gedurende een half uur met ge-1 dloten deuren is voortgezet, worden de openbare be- raad'slagingen hervat. Haarmann vertelt nu, hoe hij Granz leerde kennen. Twee dagen achter elkaar had Granz hem op straat achtervolgd. Haarmann sprak hom toen aan, en vroeg hem, wat hij wilde. Ik heb honger, antwoordde Granz. Haarmann gaf hem 5 mark en liet hem later voor zijn rekening cigaretten verkoopen. Toen werd Granz erg ziek. Haarmann i nam hem in zijn woning op en bezocht, toen ook den j vadeir van) Granz, die echter niets meer van zijn zoon 1 wilde weten. Toen Granz hersteld was geraakte Haar mann steeds meer en meer onder zijn invloed. Het geld, dat Haarmann verdiende, verbraste Granz met prostituées. Als er geen geld meer was. zei hij: ga dan maar bedelen. En in weer en wind ging Haar mann dan bedelen. Zoodra er weer wat geld was maakte Granz het echter op. Later ging Haarmann waschgoed stelen. Intusschcn luierde Granz op Haar I •mann's kamer, waar hij veel vrouwen ontving, soms j wel vijf of zes tegelijk. Met zijn kamer was Haar- mann erg ingenomen. „Ik had het er zoo gezellig er. mooi ingericht." Do kostjuffrouw werd verliefd op Granz. Haar man ranselde haar af, nadat ze hem met Granz had bedrogen. Daarna lie thij zich scheiden. Toen Harmann op een goeden dag thuis kwam bleek het, dat Granz er met zijn' heele hebben en, houden van d'oor was gegaan. Hij' kwam eerst te rug nadat Haarmann met geleend geld zijn woning weer had ingericht. De voorzitter: Hoeveel menschen hebt gij in deze woning omgebracht? Haarmann; Ik geloof vier of vijf st.uks. De voorzitter: Hoe kwamen zij om het leven? Haarmann: Zij' hadden mij geërgerd. De voorzitter: 'Wist Granz dat alles? Haarmann: Neen. Wel bracht hij jonge menschen mee, die goede pakken droegen, welke hij gaarno wilde hebben. De voorzitter: Wist Granz dat gij ze vermoordde? Op deze vraag blijft Haarmann eerst het antwoord schuldig. Dan zegt hij: Granz heeft eens een doode bij mij' gezien. Hij maakte een kast open en zag, dat ei* een lijk in lag. De voorzitter: Wilde h& dat de bezoekers zouden word'en omgebracht? Haarmann: Ja.. Als ik er een liet weggaan' vloekte hij en riep hij: jé bent een idioot. Soms doorzocht hij de kamer. Ik zoek lijken, riep hij dan. Eens hadden de beide vrienden geweldig gevoch ten. Granz schold Haarmann voor moordenaar. Zij werden handgemeen, eerst in de kamer en toen op straat. Granz poogde zijn vriend in de Leine te wer_ I pen; hij heeft hem trouwens vaak mishandeld-1 Steeds echter verzoenden zij zich weer. De voorzitter vraagt nu. of Granz niet eens in de j latere woning is gekomen op het oogehblik, waarop j Haarmann een lijk in stukken sneed. Haarmann: Ja, dat was het geval Hannappel. die I leefde nog toen Granz kwam. Hij- riep mij naar bui-1 ten en zei: Mensch wat ga je nu doen, Een half uur later keerde Granz terug. Ik had Hannappel gedood en had' hem net een been afgesneden, toen Granz klopte. Mijn armen waren tot aan de ellebogen rood -van het bloed. Ik wierp het lijk snel onder het bed. Toen maakte ik de deur open. Wat ruikt het hier vreeselijk riep Granz. Maar ik begon te huilen en toen omhelsde hij mij. Men moot óver lijken, zei hij, Fritz we passen toch zoo mooi bij' elkaar. Ach. mijn heer de voorzitter, ik was altijd zoo opgewonden, dat kan niemand zich voorstellen 1 i De tweede dag van het verhoor van' den moorde naar Haarmann en zijn medeplichtige Granz bracht heel wat dramatische momenten. Granz ontkent ai- j les tot groote verontwaardiging van Haarmann., Granz verdedigt zich hardnekkig en meer en m;eer blijkt nu, hoe'n grooten invloed hij op Haarmann uitoefende. Haarmann had oen geweldige vrees voor opsluiting in een krankzinnigengesticht. Dit wist Granz en steeds weer dreigde hij' Haarmann krank-, j zinndgi te zullen laten verklaren', indien deze zich 1 niet aan zijn grillen onderwierp. Ook heeft Granz eens' geprobeerd, Haarmann te toynotiseeren, wat hem I echter niet gelukte. j Granz beweert ook nooit geld) van Haarmann te hebben ontvangen. Hierop wordt Haarmann woedend en plotseling kan de moordenaar, die zijn vriend steeds heeft trachten te sparen, zich niet meer in houden en verklaart hij' onomwonden dat Granz met zijn vriend) Witkowsky in zijn, Haarmanna, woning, een: jongmensch. Henni.es genaamd, heeft omge bracht. Verschillende gevallen worden achter elkaar be handeld en steeds doen zich dezelfde weerzinwek kende bijzonderheden voor, het is een aaneenschake ling van moord en verdierf. (Ovorgenomen uit de N.RCrt) KR. A- De anonymit-eit van den Indischen prins, die bü het geruchtmakende geding te Londen betrokken was is thans opgeheven. Het blijkt te zijn generaal Rajak Sir Hari Singh, een neef van den Maharai jah van Kasjmiren Jaramu en diens erfgenaam op den troon. Zijn staat beslaat het noordelijke gen doel te van Engelsch Indië. De Haharaiah is moei lijk handelbaar er verzot zioh tegen vele wenechon van de Indische regeering. Zoo wil hij in plaats van rijn neef een waardiger opvolger benoemen. De Indische regeering geeft daarentegen de voorkeur aan den neef, die thans een onbezorgd leventje leidt in de Europeesohe hoofdsteden. Men vreeede, dat de neef door het proces onmogelijk zou worden als erfgenaam op den troon. Ten gevolge van de in- Opleiding p. brief v. landbouw diploma, Bewaarder, poiitic BeginsaJ. vanaf f20 p. w. Leeftijd 22-35 j. M. d. 1UO0 geslaagden. Iul. veretr. M. v. d. BROEK, Groningen, Postbus 70. hechtenisneming van den adjudant Arthur te Pa rijs was de anonimiteit echter niet meer vol' te houden. Lord Birkenhead, minister voor Indië, sir Dou- glas Haig, procureur-generaal, sir Arohibald Ba dyin, officier van justitie, 011 Joynson vicks, mi nister van binnenlandsche zaken, hebben een óh- derhoud gehad over de zaak van do berooving van radja air Hari Singh, den geheimrinnigen mr. A. uit het procos Robinson. Volgens de bladen zou de radja zelfs als getuige naar Londen komen en zou zijn anonymiteit met zijn eigen goedvinden zijn opgeheven. In 1919 kwam de prins voor het eorëti te Londen. Hom bood hom toen oen vertrouwd En gelsch begeleider aan, doch hij sloeg die af, daar hii liever vrij wilde blijven. Hari Singh spreekt uitstekend Engelsch. Hoj .is oen van de rijkste Indische prinsen. Een kennis vart* den prins schat te zijn vermogen op 12.000.000 Pond Sterling. Niet temin leefde de prins niet op overdreven grooten voet en trok hii weinig de aandacht. Het voor naamste doel van zijn bezoek aan Eng. was de studio van de Engelsohe regeeringsinstellingen. De prins was een goed danser en als zoodanig in de Londensche en Parijsóhe balzalen zeer gezocht. Hii gaf echter weihig? om dezen vorm van ontspanning en verkoos de openluchtsport. Bij' een bezoek aan Ierland, had hij! 50.000 Bond besteed voor den aan koop van renpaarden. Hij is tweemaal door don koning en den prins van Wales ontvangen. Sir Hare Singh had mevrouw Robinson l'earen kennen op het overwinningsbal1 te Londen in 1919. OPPOSITIE TEGEN MACDONALD IN DE LA- BOURPARTLJ. Naar de politieke medewerker van d© vWest* minster Gazettie" meedeelt, hoeft in de gisterén gehouden vergadering van de parlementaire ar beid erpsartij de linkervleugel getracht MacDonald de leiding te ontnemen. Op MacDonald en andere leiders werd scherpe oritiek geoefond. Van links werd Lansbury als leider der partij voorgesteld, welk voorstel o.a. door Wallhead en .andere leden van links werd gesteund. Lansbury weigerde echter zich beschikbaar te stellen en het desbetreffende voorstel is dam ook bij' stemming verworpen. INBRAAK IN HET GROOT- Woensdagmorgen in de vroegte heeft een inbre kersbende rioh toegang verschaft tot een groot blok kantoren en toonkamera op Rathbone Place, Oxfordstreet, Londen. De^ inbrekers forceerden brandkasten en lessenaars in de kantoren van niet minder dan veertien firma's en maakten voor een waarde van 1009 Pond Sterling aan geld en goedef- ren buit In het geheel' moesten rij daarvoor een dertigtal vertrokken bezoeken. De hearen maakten het zich zoo aangenaam mogelijk, want na hun rooftocht zetten zijl thee, waarvoor zij de ingredi ënten uit verschillende lokalen bijeengaardem Ln het mooist ingerichte vertrek ontboten zij, geze ten in gemakkelijke stoelen. Na de thee blijkens het aantal kopjes waren Zij met hnn vijven genoten rif van whisky en sigaren. BOORZUUR VERGIFT. Gelijk men weet, is boorzuur een middel, dat door tal van fabrikanten van levensmiddelen wordt aan- gfwend' om hun artikelen tegen bederf te vrijwaren. Te Sommerset (Engeland) nu is dezer dagen de eigenares eener melkinrichting tot 10 pond sterling boete en 5 pond sterling proceskosten veroordeeld wegens bet verkoopen van room met boorzuur er in. Een medische getuige-deskund!ge verklaarde dat 'boorzuur een langzaam werkend) vergift was. UIT HET LAND DER SNELHEID. Naar uit New York wordt gemeld', hebben twee abonné's van den telefoondienst aldaar een proces aanhangig gemaakt tegen de maatschappij, welke het telefoonbedrijf exploiteert, wegens het te lang moe ten wachten op een telefoonverbinding. De procesvoerders eischen een bedrag van 41.000 dollars schadevergoeding, op grond van het feit, dat, toen hun huis in brand' was gevlogen, 17 minuten verliepen, eer zij verbinding kregen met de brand weer. Reclames. De werkelijke oorzaak van pijnlijke gewrichten. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekendepijn is in werke lijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Fos- teris Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wanden dor aderen. Bij be weging van een spier of zenuw, waarin zioh urine zuurkristallen hebben afgezet^ ondervindt men scherpe, lievige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheu- matiBche pijnen in de dijstreek noemt men isonias, in do rugspieren sgpit, onz. Zooara gtj rheumatische pijn bespeurt een on aangenaam oi verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urine&walen, is het verstandig met; het gebruik van Foeter's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt/ de nieren om uit het Woed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, isohias, zenuwpirnen waterzuchtig)» zwellingen, rugpijn, nier gruis eni. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foeter's Pfllen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in. apotheken en drogistzaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). GEESTELIJK EN MODE. Men schrijft aan de N.R.Crt-: Naar aanleiding van het nieuwe wandelcóstuum (der Roomsch-Katholieke geestelijkheid in Nederland is het misschien niet onaardig hier enkele dingen te vertellen omtrent de wisselingen' van de mode. waar. J aan ook de geestelijkheid, zoowel die van de Katho- i Jieke als van de Protestantsche kerkgenootschappen in den 1°°P der tijden heeft blootgestaan. Aan de i hand van den ook ten opzichte van dit onderwerp onvolprezen navorscher dr. G. D. J. Schotel, die in 1856 oen werk uit heeft gegeven onder den titel „Bijdrage tot de geschiedenis der kerkelijke en I wereldlijke kleeding" zal ons dit gemakkelijk vallen Wij hebben trouwens ook reeds ons in het vorig opstel aangehaalde voorbeeld omtrent den strijd ooi de korte broek aan genoemd werk ontleend, j Zonder ons, strikt genomen, aan een overzicht te 1 binden, doen wij enkele grepen, die bewijzen hoe- zeer niet alleen ten opzichte van,' de leer of de ker. j kelijke gebruiken, maar zelfs ook ten overstaan van het uiterlijk der geestelijkheid de eeuwige strijd tus- schen conservatisme en refonnatisme zich in den loop der tijden openbaart. f Reeds spraken wij over den strijd omtrent het lan_ I Lambertschaag. ge haar, dis de Hsrvcvmde gemeente raat Dordrecht in het midden der 17e eeuw in beroering heeft go. I bracht en die met den triomf van 4? mode etndigda. In Frankrijk heeft men iets dergelijks gekend in de 1 twisten over de pruik tegen welken hoorddos de Fransche geestelijken gelijk die van geheel Europa, aanvankelijk sterk ijverden, gelijk zij' eveneens had den geijverd tegen de lange lokken en vlechten. Uit de 18de en in 't begin van de 19de eeuw dateeren enkele pauselijke beslüiten ten aanzien van de prui ken der geestelijken, echter niet zoo streng als de Fransche ij veraars hadden gehoopt. In weerwil van alle bullen, mandementen, besluiten en predikatiën zag (men van lieverlede inmiddels zoowel hoogere als lagere geestelijken van alle orden do pruik dragen, totdat ook hen de revolutie van dit sieraad beroofde. Ook in Engeland, Nederland, Italië en tenslotte even eens in Duitschland zegevierde de nieuwe mode en bogen de priesters het hoofd onder het gewicht der allonge. Grooter verwikkelingen nog dan ten opzichte van hot hoofdhaar heeft de mode betreffende de kleeder drachten in het kerkelijk leven ontketend. De strijd om de baret is in 1386 op. hot concilie van Saltzburg ten gunste van dit toenmalig modieuze hoofddeksel beslist; deze overwinning was slechts van korten duur, want hot concilie van Frisinge verbood weder om de geestelijken met de baret op het hoofd eri de kaproen op dien schouder in het openbaar te ver schijnen. Later werd zij de gewone dracht van alle geestelijken, uitgenomen de monniken. Evenals te gen de baret is ook tegen de calot aanvankelijk he vig verzet gerezen; thans kunnen wij ons moeilijk voorstellen, hoe deze tegenwoordige symbolen van ouderwetscho eerwaardigheid eens als modieuze ketterijen zijn verdoemd en veroordeeld! Reeds in den aanvang, der 16de eeuw was laatstge noemd hoofddeksel de ambtsdnacht van de Hervorm de predikanten geworden; zoowel de navolgers van Luther als van; Calvijn, van Armindus als Gomarus zoowel de Roomsche priester, al^-de Joodscbe rabbijn droegen de calot. Over de geschiedenis van den hoed heeft Gellert in een zijner fabelen geschreven; deze heeft in Duitschland de Protestantsche geestelijkheid een tijdlang tot kenteeken gediend, aan den aan twee zijden opgetoomden scheepshoed herkpnde men den Lutherschen. aan den driekant den gereformeerden predikant, In Holland hebben de predikanten zich lang tegen den punthoed verzet; eindelijk zegevierde de mode, totdat op zijn beurt de steek weer ver ouderd was en het zinnebeeld werd van behoudzucht. 19 tot op den huidigen dag, zij het in mindere mate, de haar- en baard t ooi en het hoofddeksel een amb telijke onderscheidsteekcn gebleven, vooral was dit het geval met het opperkleed. Ofschoon reeds Hiero nymus vermaart, dar. de geestelijken in het dage- lijksch leven een ander gewaad moeten dragen dan als liturg, kan men toch ook het wandelcóstuum als ambtsgewaad beschouwen. De burgerlijke wet doet dit weliswaar niet, wijl zij aan Roomsch Katholieke geestelijken toestaat in de hun hiërarchisch voorge schreven kleederdracht zich op straat te bewegen. Volgens de door Schotel verzamelde gegevens is de geestelijkheid eerst in de 7e en 8ste eeuw zich ook in het maatschappelijk leven van het volk in leefwijze en costuum gaan onderscheiden; het is in dien tijd, dat de kerkvergaderingen begonnen er op aan te dringen, dat zij ook op straat een uitwendig teekeh harer priesterlijke waardigheid zou dragen. Innocentius III beval, dat de geestelijken de vestis camisalis als straatdracht moesten gebruiken; dit kleed is waarschijnlijk reeds de toga talaria of talaar, een lange, zwarte, wijde tabberd met afhangende mouwen, die sedert voor Roomsche priesters in zwang is. Toch zijn, inzonderheid in den joyeusen tijd van Frankrijk, nog meermalen besluiten van conciliën noodig geweest, om den priesters het dra gen van het kleed der leeken te verbieden, en de overtredingen waren legio. Vooral de verboden hoe den met pluimen, hooge stijve kragen en korte klee ren legden modieus aangelegde priesters noode af. Merkwaardig is. dat de burgerlijke overheid! ten opzichte van de Protestantsche geestelijken, ten on zent althans, dezelfde taak heeft op zich genomen als de kerkelijke overheid jegens de Roomsche Katholieke priesters. Schotel vertelt n.1., dat in het eind)e der 18e eeuw de overheid! een verordening uit vaardigde, waarbij het dragen van lichtvaardige, korte, uitgesnedene en met fluweel geboorde kleede- deren aan de leeraUrs verboden werdi. We zouden in dit verband nog den mantel, de toga, de bef in herinnering kunnen brengen, maar mee- nen reecjs voldoende bewezen te hebben, hoe ook de geestelijkheid aan de godin der mode onderworpen is. Z!elf moge zij gelijk Schotel opmerkt, van de katheders en de kansels gedonderd en gebliksemd hebben tegen wambuizen, camisolen, kragen, strik ken en rosctten, zedelooze broeken en schaamteloos ontbloots boezems, de verandering in de beenklee- ding, welke tot bovenstaande beschouwing aanleiding is geworden blijkt slechts 'n onderdeel van de nim mer eindigende geschiedenis van de mode, ook in de ZUIDSC HAR WOUD E Tn tegenstelling met de mededeeling, volgens het verslap van d- gehouden vergadering der Coop. Boe renleenbank II. als zouden de uitgetreden Banken betalen, kunnen wij uit de bestebrooi: mededeelen, dat er een dading is getroffen, waardoor slechts een deel zal worden betaald. GROENTEUITVOER De totale waarde der in de laatste maand uitge voerde groente en fruit heeft f 3,800.000 bedragen te gen f2.100.000 in do overenkomstige maand van het vorig© jaar. In de eerste 10 maanden van dit jaar was de uitvoer in1 totaal f 58.198.000 tegen f 2609200 in 1923 over dat tijdvak. LANG ENDLIK- J We vernemen, dat de vorst toch nog van invloed is geweest, op de bewaarkooi, die nu in de schuren is opgestapeld. Bij de behandeling moet men wel dé gelijk met dezen nadeeligen invloed rekening houden. De weersgesteldheid ia de laatste week zeer slecht voor de bewaarkooi, soodat er handen vol. werk is. Hoe meer werk, hoe minder ontvangsten, is een regel, die aan den Langendijk vrij nauwkeurig opgaat. De bouwers hopen op koud, vriezend weer. De toestand is d'e laatste week al echt. LANGENDLJK. Nu er in de sloot langs d'en Twuijverweg een fiet ser ia verdronken, die daar op zoo'n tragische wijze het leven verloor, komen de zeldzame voorstanders van bijdragen door de Langendijker gemeenten aan. een verbetering, in 1 geweer om te betoogen, dat in dien toestand daar ten spoedigste moet worden voor zien. Hoe tendentieus deze ijver is, begrijpt men ge makkelijk, als men weet, dat de verbetering ge vraagd wordt als gevolg van het drukke autover keer, doch dat dit ongeluk in» geen enkele, zelfs in geen verwijderd verband staat met dat verkeer. Zoo'n ongeluk had tien, twintig jaar geledén daar even goed kunnen gebeuren, als noodlotsinvloeden toeval lig hadden gewerkt zooals zij dat nu hebben ge daan. Er zijn in Noordhollaüd honderden plaatsen, waar een dergelijk ongeluk onder dezelfde omstan digheden even goed kan gebeuren, als aan den Twuijverweg. Een ongeluk ligt in een klein hoekje en deze omstandigheid is het ook hier, die een slacht offer heeft geëischt. De ernst ervan is er daarvan niet te minder om. Allicht kan het een spoorslag voor de betrokken gemeenten zijn tot verbreeding over te gaan. HOOGWOUD- Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeen te zijn tot hooistekers herbenoemd de navolgende personen, te weten: de heeir J. P. Koopin&n, voor de wijken Isangereis en Pade; de heer J. G. Spaander voor de wijken Kerkelaan. Zuid- en Noordend; de heer B. Pluister Dz. voor de wijk Aartswoud; de heer G. Glas voor de wijk Gouwe en de heer K. Braak, voor de wijken Boekelwegbuurt. Weere en

Schager Courant | 1924 | | pagina 13