Alïtitti Nieiws- Nederlandsche Landbouwbank. AUTOMOBILISTEN I C. INIEUWLAND, Bergen. Zaterdag 6 December 1924. 67ste Jaargang. No. 75^9. EERSTE BLAE Binnenlandse!* Nieuws. ALLE BANKZAKEN. DE LANGE EN DE MORAAZ BEDENKT DAT ONZE, KLU1SINRICHTING IS HETER DAN DE BESTE BRANDKAST. Verhuren Safe-Loketten. yUkmaar, BEZOEKT ONZE SHOWROOM Hudson-Super, Six en Essex 6 cil. Automobielen VRAAGT DEMOMSTRATIE. Gemengd Nieuws. SCHA Dit blad vocechljnt vlocmaal pon wodk: Dinodag, Woonsdag, Dondor ring on Zatordag. DIJ Inzending tot 'o morgonu 8 uur, wordon Advor- tontiön nog zoovool mogolljk In hot oocalullkomond nummoc goplantst. Uitgevers i N.V, v.h. THAPMAN POSTREKENING No. 23330. Go., SClï8f|Cll INT. TELEP no. 20 PrIJo por 8 manndon fl.65. Losse nummoro O cont. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 rogols f 1.10, iodoro rogol moor 20 cont (bowljano, lnbogropon). Grooto lot tors wordon naar plaatsruimte borokond. dit nummer bestaat uit vier bladen. de cadettenschool te alkmaar cen traal gem. ziekenhuis. Uit Alkmaar, 4 Dec. Naar wij' ■vernomen, keurde de commissie voor het stichten en exploiteeren van do Cadettenschool als Centraal Gem. Ziekenhuis voor den kop van Noord-Holland, de plannen van )dr. Wortman te Amsterdam, goed. Het Rijk. heeft bericht gezonden, dat het geneigd is, het gebouw aan Alk maar over te doen. Er is een financieole subcommis sie ingesteld, om de financieele mogelijkheid van de stichting en de exploitatie te onderzoeken In deze com mmissie hebben zitting de burgemeester en de wet houders Thomson en Westra en mr. A. M. Ledeboer. .Tel. de salarisvermindering bij de marine. Tengevolge van do thans geldende salarisregeling voor mindere marineschepelingen, zullen de tracto- ment'en van ongehuwden met 1 Januari* a.s. een aanzienlijke verlaging ondergaan. Deze bedraagt voor sommige categorieënvan f8 tot f 10 per week. Het gevolg is, dat verloofde paartjes alsnog met haasti gen ^poed vóór den fatalen datum van 1 Jan. gaan trouwen; gisteren werden ten stadhuize in Den Hel der niet minder dan 21 paren in ondertrouw opge nomen. En in de Held. Ct. stonden den laatsten tijd herhaaldelijk advertenties van marineschepelingen, die langs dezen weg een vrouw zochten, teneinde aan do dreigende salarisvermindering te ontkomen. een zwerfsteen. In de zoogen. Du Tours-bosschen te Bergumer- heide (Friesl.) is een groote zwerfsteen van onge veer 5000 K.G. gevonden. Deze steen is in eigendom afgestaan aan de Nederi. Natuurhistorische Vereeni- ging. de berooving. Gisteravond' kwart over zevenen kwam iemand bij de politie te Haarlem kennis geven van een beroo- ving, die plaats gevonden zou hebben in een café aan de Kampervest aldaar. Een inspecteur ging er met vier rechercheurs op uit. In een café in de Tulpen- straat warem vijf mannen aanwezig, van wie twee aangehouden werden; P. J. v. d. K., 25 jaar, losse werkman en C. D., 28 jaar, letterzetter, beiden te Haarlem.' Bij de arrestatie wierp D. een portefeuille weg. Beiden werden in het bezit gevonden van f 122 en eenige premie-obligaties. Deze beide mannen had den een- oogenblik daarvoor het café op de Kam pervest verlaten, in gezelschap van een derden man, die daar rondjes had gegeven. Zij zijn toen met hun drieën in de richting van de binnenstad vertrokken. Op den Kampersingel heeft een van d'e twee den derden man een portefeuille ontnomen. De 'benadeel de is nog niet gehoord. Het is waarschijtaltyk de Ha genaar J. D. berooving. Naar het huis van bewaring te Middelburg zijn twee veekooplieden uit Aardenburg en een uit Mol- deghem overgebracht, die in een café te Aardenburg een Belgisch koopman geweldadig van 5500 francs hebben beroofd. minister aalberse blijft. Minister Aalberse heeft gisteravond in de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd': Mijnheer de voorzitter, nadat mij gebleken is, dat de door den heer dr. Schokking afgelegde verklaring niet de bedoeling heeft gehad, wantrouwen uit te spréken in de persoon of het beleid van den minis ter, heb ik mij bereid verklaard de behandeling van mijn begrooting met de Kamer te hervatten. Met betrekking tot het votum der Kamer over het amendement-Boon stel ik er prijs op het volgende mede te deelen. Uit hetgeen ik op 27 November in deze kamer sprak, kon blijken, dat het onderzoek, hetwelk door het departement van financiën werd ingesteld, in zooverre nog niet voltooid was, dat nog overleg werd gepleegd over de voorstellen, die wel licht tot vergrooting der inkomsten zouden kunnen leiden. Het is mijn v.oornemen om zoodra de resultaten van dit nog hangende onderzoek voor zoover noodig ver volledigd, bekend zullen zijn, het initiatief te nemen tot de indiening eener suppletoire begrooting, welke ik vergezeld zal doen gaan van de mededeeling der resultaten, waartoe dat onderzoek heeft geleid. de dubbele moord te wijchen. Het gerechtshof te Arnhem heeft gasteren uitspraak gedaan in de zaak tegen Jacob van Munster, door de rechtbank wegens den moord te Wychen tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechts hof heeft een nadere' instructie gelast ten einde te doen vaststellen of de beklaagde tijdens het plegen van den moord al dan niet toerekenbaar moest wor den .geacht. Tot deskundigen zijn benoemd dr. Dros- saers en dr. Casparie te 's-Hertogenbisch. knoeierijen. Te Maastricht is thans in verband met 'de ontdekte onregelmatigheden bij militaire leveranties ook een hurger-1 overanrier aangehouden. in den trein bestolen. De Haagsche ingenieur Thurkow, die met den snel trein uit Parijs naar Nederland terugkeerde, is, naar de „Maasbode" mel-dt, in België bestolen" van een valies, inhoudende twee credietbrieven van 10.000 gulden, een som van 300.000 frank en een pelsjas. De diefstal Werd waarschijnlijk gepleegd terwijl de heer Thurkow in den restauratiewagen dineerde. Tusschon Antwerpen en Esschen miste de inge nieur zijn valies; hij stelde de Belgische politie on middellijk in kennis van zijn ongeluk. doodelijk ongeval. Kerkrade. 3 Dec. De 10-jarig© mifnwerker M. Smits, uit Kerkrade. is i nde ondergrondsche wer ken der Dominale Steenkolenmijn alhier door een van een remhelling afrijdenden wagen gegrepen en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk over leed. De ongelukkige was sinds 1 December JJ. onder gronds werkzaam r- barsingerhorn. Door herfc Kiescollege der Tïed. Hetrv. Kerk van xxarsingerhorn zijn in de vergadering van Don cl or- dagjL gekozen tot Onderling de heeren W. Sohild en V "tot Diakenen de hoeren C. Prins en J. Bakker Ct. harenkarspel. Benoemd tot voorzitter van denj polder Koeten- 1 burg do heer H. Kuiper Jbz., in do plaats van don heer A. Iloogvorst, dio wegens hoogon ouder dom heeft bedankt, nadat hü1 56 jaar de ruiiotio van I voorzitter had waargenomen. nieuwe niedorp. Op de Donderdagavond gehouden verkooping van i een Burgerwoonhuis van den heer D. Smit, ten overstaan van Notaris van Learsum te Winkel', in café „de Prins Maurits", werd kooper de heer Jb. Bakker Grz. alhier, voor f 1965. winkel. Volgens de advertentie in het vorig nummer, waarin vermeld, dat Dr. Oudandal Maandag 8 Deo. HHHH gegeven. Eigön opnamen van het mooie dat op reis on in Zwitser land te zien "is. Wie do waarde beseft van eigen opnamen, zal dit willen hooron on tien bij don de uitbreid ing van de gemeente haar. lem. Uit Amsterdam, 3 Deo. Zooals wij, aldus 4o Tol., reeds meldden Vleit de minister tan Binnen- fondsohe Zaken tiqh spoedig een, wetsontwerp in zake de grensregeling van Haarlem1 in te dienen. Wij vernemen thans dat het wetsontwerp dezor dagen naar den Baad van Stato om advies zal worden gebonden en, na hot inkomen van dat advies, hetwelk met spoed mag worden verwacht, bij' de Staten-Generaal worden ingediend. Minister Ruys moet er prijs óp stellen, nog tij dens deze zittingsperiode cfeze zaak mot do Staten- Generaal af te doen. Weldra zal de minister tioh door persoonlijk bezoek aan do gemeenten nog nog nader van- don toestand overtuigen. intusschen moet reeds vaststaan, dat pp de wen- schen van Haarlem in zake een groot-Haarlem, niet Zal! worden ingegaan en iBloomendaal als zelf standige gemeente, zijl het dan verkleind, zal blijven bestaan. Schoten en Spaarndam) worden# opgeheven, Heem stede en Haarlemmerliede verkleind. Op de voorstellen van Ged. Staten, Hie Bloemen» daal' wilden opheffen, en gedeeltelijk bij Haarlem, gedeeltelijk bij Heemstede voegen* wordt miot in gegaan. Daarentegen wordt het wetsontwerp, dat indertijd bif de gemeentebesturen om advies is geweest, zoodanig gewijzigd^ dat de öohaHeloosabeltin! van Haarlem aan ae verkleinde gemeenten komt te vervallen. VOLGESTORT KAPITÊ.AL f 8.000.000.—. Bankinstelling van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven. Kantoor te SCHAGEN aan het Marktplein No. 88. Kantoor Ie ALKMAAR Pielerstraat, hoek Koningstraat. Belast zich op billijke voorwaarden met de behandeling van aanvallen. Do beide kantoorbedienden werden in een ander vertrek gedood, zoodat de lijken ten slotte over het heele ljuis waren verspreid. Nadat de acht moorden waren gepleegd, heeft Angerstein de noodige voorbereidingen getroffen om het huls in brand te steken. Hij hoopte, dat al de lijken zouden verbranden, en iedereen dan geloof zou hebben' gehecht aan het door hem opgedischte ver haal, dat een bende roovers do moorden en de brandstichting hacUgepleegd. Hij had zelfs de water, leiding afgesloten, zoodat de brandweer de grootste moeite zou hebben gehad om tot het blusschen over te gaan. Het staat nog niet vast of Angerstein de misdaad in een oogenblik van zinsverbijstering pleegde of dal hij inderdaad belangrijke bedragen had.' verduisterd. Angerstein verdiende 800 mark per maand en bezat geen eigen vermogen. Onlangs had hij groote bouw gronden gekocht en veel meubels en kostbaarheden, die hij voor 73.000 mark had verzekerd. Angerstein' was methodist en wegens zijn vroom heid zeer gezien. Hij- leefde heel kalm en terugge trokken. zeer gezond. Een buitengewoon' gezonde plaats blijkt wel het stadje Blankenberge, aan de Noordzeekust, in West- Vleanderen, tezijn. Hoewel de bevolking 7000 zielon bedraagt, is, naar de corr. der NB.Crt. te Brussel het noodzakelijk is Uwe pa-< pieren van waarde op de meest veilige wijze te bewaren. hier te doen met een stelselmatige verduistering, vervalsching en diefstal ln grootên omvang. Vijf be ambten van de kas, onder wie twee hooggeplaatste beambten zijn reeds gearresteerd. Tel. een gunstig financieel jaar voor indik. Uit Weltevreden, 3 Dec. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" meldt, dat hot begrootingsjaar 1924 ten gevolge van meevallers 50 millioen gunstiger zal zijn dan werd geraamd. De inkomstenbelasting bracht 77 millioen op, tegenover een raming van 71 millioen; verder zijn de tinverkoopen voordeeliger geweest dan begroot was. De rest van het surplus wordt voor namelijk veroorzaakt door mindore uitgaven dan ge raamd was. ol vraaot Calalnaus en lollcblinoen van de Opan Wapens vanal I 3750.—. Geslolen Waaens vanal I 4100.—. Alle modelion zijn voorzien van 5 Cord BALLOON- BANDEN en uit voorraad leverbaar. Wij kunnen mei elk model demonslreeren. flgent voor half N.-Holland twee personen gered. Men schrijft aan de Msbd.: Dezer dagen waren op de schorren in do Ooster- schelde twee personen, een man en een vrouw aan het p^gen. Zij werden door het opkomend water verrast en konden, wijl zij het Scheldeterrein met zijn diepe kreeken en geulen niet kenden, niet meer aan den wal geraken. 'Ongetwijfeld zouden zij zijn omgekomen indien hun hulpgeroep niet ware gehoord door den jager Adr. Cornelissen van Woensdrecht, die in zijn pontje op de eendenjacht was. Deze roeide onmiddellijk naar de ongelukkigen, die zich nog ternauwernood boven water konden houden en bijna geheel uitge put waren. De jager heeft op dezelfde plaats reeds zes per sonen het leven gered. angerstein, de massamoordenaar. Angerstein, heeft bekend, dat hij zijn vrouw reeds in den nacht van Zondag op Maandag tusschen 3 en 4 uur heeft vermoord, z.g. omdat hij haar wilde vrijwaren van de pijnen, die zijl leed in verband mei de verlammingsverschijnselen na een tramwogonge- luk. Hij. beweert, dat hij daarop in een vlaag van waanzin alle anderen heeft gedood en daarna de lijken naar die verschillende kamers hoeft overge bracht. Uit vrees voor wraak van de woedende be volking is Angerstein naar een kliniek te Giessen overgebracht De geneesheeren gelooven hom in het leven te kunnen houdem De begrafenis van do slachtoffers is op vanmiddag bepaald. Toen Angerstein zijn vrouw de doodelijko dolkste ken toebracht, riep zij om hulp. Haar moedor kwam toegesneld', maar werd onmiddellijk met twee bijl slagen geveld. Zij was onmiddellijk dood. Het lijk wierp Angerstein in dé badkuip. Het dienstmeisje dat eveneens toegsneld kwam, werd ook met bijl slagen gedood. Angerstein bracht het lijk naar haar kaïmer. Den volgenden ochtend keerde de zuster van mevrouw Angerstein van een uitstapje terug. Ter wijl zij in de keuken voor de kachel stond om eten te koken, sloeg haar zwager haar onverwachts met een bijl op het hoofd. Zij viel bewusteloos neer, waar op Angerstein haar met een dolk afmaakte. Vervol gens lokte hij een 24_jarigen hulptuinman naar bin nen en doodde hem. Daarop kwam de tuinman- zelf aan de beurt, een groote, krachtige man. die veel sterker dan de moordenaar was. Angerstein ver stopte zich achter de deur toen de man het huis bin nentrad en kon hem toen zonder moeite in den rug meldt, van 31 October tot 1 December aldaar geen enkel sterfgeval voorgekomen. hevige storm Over een groot deel van Spanje heeft gisteren een hevige storm gewoed, die aan telegraaf en telefoon- geleidingen groote schade heeft aangericht. Er zijh vijf menschen omgekomen; twaalf liepen er, kwetsuren op, van wie er twee zwaar gewond zijn. de „zuivering" der communistische par tij. Nadat onlangs Boris Souvarine wegens zijn „bour- geois-neigingen" uit de communistische partij was geworpen, is de verdere zuivering der partij voort gezet. Drie andere leden, Monatte, Rosmer en Dela- gardë, die het hadden gewaagd, de „militaire ver- bolsjewicatie der Fransche communistischepartij" te critiseoren, zijn er zonder vorm van proces uit gezet het s-s. „west post" in een hevigen storm. Van boord van het Canadeesche schip „West Post" zijn op, de reis naar Kopenhagen tijdons oen zworen storan aan de Schotsehe kust vele stukgoederen, waaronder 70 Ford-auto's, weggespoeld. botsing. Uit Detriot (Michigan), 4 Dec. Bij een spoor wegovergang heeft een botsing plaats gehad tus schen' oen trein en een vrachtauto, welke met vaten terpentijn was geladen. De chauffeur en vier vrou wen werden gedood, terwijl tien ernstige brandwon den opliepen, ten gevolge van het feit, dat do ter pentijn- vlam had gevat. charlie en de leerplichtwet. Charlie Chaplin's huwelijk mot de Jeugdig© filmactrice, Lita Grey, houdt nog altijd de gemoede ren van zijn landgenooten bezig. Volgens de „Los Angelos Times" ia do nieuwe me vrouw Chaplin niet negentien jaar oud, zooals be weerd was, maar nog pas zestien jaar on zij moot, volgens de Californische wet op den leerplicht, ei genlijk nog op de schoolbanken zitten. Het blad staaft zijn bewering met een fotografische reproductie van de geboorteacte, volgens welke Lita Grey op 27 April 1908 geboren ia Charlie zal echter zijn jonge vrouwtje niet maar school behoeven te sturen. De wet staat ook het on derwijs tehuis toe door een bijzonderen onderwijzer, en Chaplin is rijk genoeg om zich de luxe van" een gouverneur voor zijn echtgenoote te veroorloven. groote verduisteringen. Uit Berlijn. 4 Dec. De crimineele politie is he den een groote verduisterings-zaak op het spoor ge komen, welke reeds sedert maanden aan den gang was en waarbij het de kas van het Berlilnsche spoorwegstation Alexanderplatz betrof. Men heeft de ver. staten en hun vorderingen op het buitenland. In de boodschap, van Coolidge aan Kot CongTes heeft de president o.m. gezegd, dat hij voorstand^t is van een fundoering dor scnnlden van hot buiten land aan det Ver. Staten, doeh van schrapping dier schulden wil hy niet hooron. De voorspoed van do wereld eischt dat de schulden zullen worden be taald, doch de President wil geen dwangmaatrege len toepassen. Op tijn hoogst zullen nieuwe kredie ten worden geweigerd. .Wel zou van Amerikaan.-» schen kant rekening kunnen worden gehouden met de afwijkende botaalkrackt der verschillende landtm. maar: betaald moet er worden. Het Congres is zeer togen de opvatting van Ooo- lidge dat er onderscheid behoort te worden gemaakt tusschon de verschillende schuldenaars. Men trekt het inlt Wijfol, dat aan Frankrijk grooter conoes si es behooren te worden gedaan .dan aan Engeland. Bovendien was overeengekomen, dat Engeland door de betaalregeling niet zou worden benadeeld. het schandaal bij een veteranenbu. reau. In Chioago is hot proces begonnen tegen den gewezen directeur van net Veteranen Bureau, kolo nel Forbes, die beschuldigd wordt Van verkwisting van rijksfondson eni van corrupto handelingen. Een Zijner vroogero handlangers, een zeikore Mortimer die in zijn onoorrupte jaren ambtenaar was aan het Departement van Justitie, getuigde tegen den 'kolbnel. Volgens tijn vorklarlngen zou, Forbee mot oen aannemersfirma hebben, afgesproi, ken dat hil op elk oontraot voor don bouw van regeeringshospitalon ongeveer 150.000 dollar zou ontvangen, welk geld natuurlijk op don staat zou worden verhaald. Ook reeds lxii vorige gelegenheden zou Forbes op tich hebben genomen om voor 100.000 dollar stoun van hooggeplaatst© (personen te ver krijgen ten gunste van oen oonoossio-aanvrage in Colombia. Hot proces duurt voort. vis schers vaar tuigen vergaan. Uit Koningsbergen, 4 Dec. Nabij Sarkau heeft een ernstig scheepsongeluk plaats gehad. In den af- geloopon nacht zijn vier vischersvaartuigen tijdens een hevigen Noordwosterstorm omgeslagen. Dertien personen zijn daarbij om het leven gekomen. Tel. tuberculosebestrijding. De Britsche raad voor medisch onderzoek heeft, in samenwerking met het minsterie van volksge zondheid, maatregelen ganomon -\oor een reeks proefnemingen in ziekenhuizen in de verschillende centra van Groot-Brittannië met do „goudzout-be'nan- deling" van tuberculose, een middel aan de hand gedaan door prof. Moeltgaard te Kopenhagen. Een beperkte hoeveelheid van de stof is uit Dene marken ter beschikking van den raad gesteld, onder de .strikte.voorwaarde, dat het alleen bij wijze van proefneming zal mogen worden gebruikt op hiertoe uitgezochte patiënten. Tal van patiënten hebben gevraagd zich aan de rwrretiieming te mogen onderwepren. De raad hoopt binnen enkele maanden rapport te kunnen uitbrengen over het resultaat der proefne mingen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1