Raad Warmenhuizen. Gemengd Nieuws. 1.883.755- Kb .kool, 887.859 "KV uien, 571.890 Kg. wortelen, 39.455 Kg. bieten, '14.900 Kg. raporf en 10882 Kg. rammenas. Behalve bloemkool veerden dus 653 wagons groenten aangevoerd. STREMMING VAN HET SCHEEPVAARTVER KEER. Woensdagamorgen half 8 is het gedeelte van den Wierickedijk, gelegen achter Waarder doorgebroken. Er ie een gat ontstaan van ongeveer 20 meter lang en breed. De oorzaak wordt toegeschreven aan den slechten toestand, waarin de dijk den laatsten tijd verkeerde. Beheer en eigendom rijn in handen van den polder Waarder. De sluizen bij Hekendorp en- Nieuwebrug zijn onmiddellijk gesloten. De. verbin ding tusschen Rijn en IJset is thans verbroken, zoo dat Industrie en schipperij ernstige schalde lijden. Alle scheepvaart moet nu geschieden langs 'n groo- ten omweg, over Gouda. De groote graanhandelaar Brukke te Lange Ruige Weide, heeft zijn bedrijf stop gezet. De Polder Waarder is reeds een paar keoren door hei Waterschap Woerden aangeschreven om den dijk to verhreeden. hieraan is echter geen1 gevolg gegeven. Ongeveer vier jaar geleden heeft zich hetzelfde geval voorgedaan. Het dUurdo 6 weken eer de dijk hersteld was. Het ia te wenschen, dat onmiddellijk ingrijpende maatregelen zullen worden genomen, en dat do dijk zoo spoedig mogelijk hersteld zal zijn. Industrie en scheepvaart moeten hierdoor ernstige schade lijden. GEVAARLIJK SPEELGOED. Op de jongensschool der Broedergemeente te Zeist heeft, naar het „U. D." meldt, een Jongen van de zevende klasse kans gezien een revolver binnen het schoolgebouw te smokkelen. Tijdens de ochtendpauze onder de les heeft hij on opgemerkt. spelenderwijs de revolver in de klas af geschoten met het gevolg dat de scholier C. ernstig in dien arm gewond werd. 't Spreekt van zelf dat- de heele school in rep en roer was. De getroffen jongen werd direct door den onderwijzer verbonden. Opneming in het ziekenhuis te Utrecht, waar de kogel .uit den arm zal worden verwijderd, werd door den geneesheer noodzakelijk geacht. VAN EWIJ C K S LUIS. Woensdagavond hield de vereeniging „Nut en Ge noegen" hare tweede bijeenkomst in dit seizoen. De zaal van den heer J. Keuris was weer tot het einde bezet. Nadat de Voorzitter, de heer C. F. Blowers, te ongeveer acht uur met het gebruikelijk „welkom" had geopend, nam deze zelf de lezing op zich, waar voor door hem was gekozen: „Het tegengif', een leuke schets, die al direct flink insloeg. Na hem volgde mei. Adr. Keruis met een dicht stuk: „Ondank ie Wereld» loon", waaruit een goed opmerker onmiddellijk onze vroegere plaatsgenoot B. do Jonge als auteur kon herkennen. Daarop vplgde weer voor elk wat wils. Een vijf tal heeren van het tooneelclubje voerde o.a. on: „De 100.000 uit de loterij, een één-acter, waarom onbedaar lijk is gelachen. De spelers zaten allen goed in hunne rollen en wij willen niet gaarne ieders spelcapacl- teiten tegen die van een ander opwegen, maar wij moeen hier toch wel een uitzonderin- maken yoor den heer J. D. AiJ, in het komische genre altijd een pocde kracht, maar die ditmaal onverbeterlijk was. Telkens en telkens weer daverde de zaal van den lach. De dames G. van TeuHngen, M. Hoogmoed en M. Polet brachten ons een kamerstukje „Mevrouw is uit!" In aanmerking genomed, dat dit allen nieu- weliniren on de planken waren, is een compliment voor het geleverde spel hier niet misplaatst. Vooral mej. Van Teulingen zat er best in en belooft, wan neer zij zoo doorgaat, een goede kracht te worden. Daarnaast gaven de heeren J. D. AIJ en Abr. Lan ger©!® nog een kamerstukje, „Loon naar Werken", terwijl de heer J. D. AJj later nog op de hem eigen typische wijze voordroeg: ..Han-nëa bij de Onafhan- kellj'kheidisfeesten van Lutjebrook." Dit programma werd! afgewisseld door verschil lende zangnummers, waarvan, evenals vorige maal, de heer Jb. Pool van Kolhorn, weer het leeuwen deel had. Deze droeg o.a. voor: „Molly", „En toch...", -7k heb een hokje pal onder 't dak", „Ja-ns Pomme- rano uit Nieuwerschans" en „Vergeten". Wie den heer Pool ala zanger en als voordrager kent, weet Teerls. dat hij succes moest hebben. De heer J. Wig-gers gaf op de van ham bekende wijze ten beste: „Catharina! Uit!M en later op verzoek „Gescheiden van oen dokterea". hierbij de pauzen tusschen de couplet en aanvullende met de meer in gebruik komende manier van het vertellen van mopjxin. Ala steeds, oogstte deze ook* thans weer enormen bijval. De heer W. Keppel zong nog het aandoenlijke ..Overschotje", doch bleek later als causeur ook het komische genre te beheerschen., toen hij een paar leuke moppen ten beste gaf. Alles bijeen genomen was het reed» flink over middernacht, toen de voorzitter de ook ditmaal weer tc&r goed geslaagde bijeenkomst sloot. WAT DOET NEDERLAND VOOR DEN LAND BOUW? Uit Amsterdam, 11 December. Wederom heeft het K.N.L.C. een adres aan do Tweede Kamer ge richt, waarin het ecnige opmerkingen maakt over de lundbouwbegrooting. Wat l>etreft de opmerking van den minister, dat niet met cijfers kan worden gestaafd dat geen land zoo weinig voor den landbouw doet als het onze, wijst het comité er op, dat onze landbouwbegrooting 1 van hot staatsbudget .bedraagt, waarbij in aan merking dient te worden genomen, dat een bedrag Ven iVt milHoen voor de Midd. Koloniale Landbouw school te Deventer en voor de posten "betreffende, domeinen, boschbouw enz. niet direct aan den land bouw ten goede komt. Uit de gegevens van het Romeinsche Landbouw- Instituut echter blijkt, dat de landbouwbegrooting ■\an Canada 2.9 België 0.70 Denemarken 9.33 Vereen. Staten van N.-Amerika 1.69 Luxemburg 1.15 Noorwegen 10.3 van het staatsbudget be draagt, tegenover Nederland 1 Tel. EEN SUCCES VOOR DE NEDER L. INDUSTRIE, Uit Parijs, 11 Dec. In de „Salon d'Aviation" te Parijs exposeert de „Nationale Vliegtuigenindustrie uit 's-Gravenhage, een eendekker voor militaire doeleinden met geheel stalen romn en inirebouwrten Jupitcr-motor van 420 P.K. Het loestel is voorzien van vijf mitrailleurs, een verzend- en ontvanginrich- tinvoor draadlooze telegrafie en een phototoestel Het toestel biedt plaats voor twee personen. Naar wij vernemen, heeft de Frnnsche regeerin'* hot recht van den aanbouw van dit toestel verwor ven en heeft zij- reeds van den heer Koolhoven een tweetal van dergelijke toestellen aangekocht. EEN AARDSCHOK. Uit Freiburg, 11 December. Hedenmiddag te 5,35 werd een korte aardstok waargenomen. Men hoord* die ramen en deuren schudden. Ook in het zwarte Woud, in de richting Stuttgart, aan het Bodenmeer en te Heidelberg deed men dezelfde waarnemingen. HET PROCES HAARMANN. Het proces tegen dezen massamoordenaar, wordt nog steeds voortgezet cn /ïe Hannovereche rechtbank is thans enkele dagen bezig getuigen te hooren. Er spelen zich allerlei tooneelen af, en de getuigenver- hocren zijn over het algemean niet gunstig voor Haarmann. Onder meer werd ook gehoord de vader van een der slachtoffers, de meesterknecht Witsel. Daar men heftige incidenten etende en wellicht een poging een aanslag op Hasatnazm g<e(te*n nou werden, «Jast de president, dat nog een agent hij den beklaagde zal plaats nemen. Witzel verklaart, dat hij van de verdwijning van zijn zoon dadelijk aan de politie modedeeling had ge daan en dat hij direct verlangd had, dat ook do kameraad van zijn zoon, een zekere Kahlmeier, zou gehoord worden. Getuige had'ook zelf Kahlmeier ondervraagd, doch hj) had niets uit hem kunnen krijgen. De politie heeft Kahlmeier niet verhoord, hoewel deze de laatste was, die den verdwenen zoon van getuige had gezien. Eerei maanden later ont ving getuige een modedeeling, waarin de politie den ouders van den vermisten jongen verzocht, den ge vonden schedel te komen zien. Hij ging toen naar het politiebureau, maar den schedel werd hem niet vertoond. Eerst dagen later kreeg hij den schedel te zien, dien hij harkende ala te zijn van zU& zoon, nl. aan het gebit. Thans vorliest do getuige zijn kalmte. Met ge balde vuisten on met luide stom wendt hij zich tot den moordenaar, die, naar hij uitroept, onder de oogen van de politie zijn schanddaden kon plegen. Do president tracht getuige tot kalmte te brengen en geeft do ninspecteur Raetz gelegenheid uiteen to zetten, hoe het kwam, dat men Witzel den schedel niet heeft getoond. In den middag kwam' een zekere stagnatie in het proces, door verklaringen van eenige getuigen. Haar- mann had n.1. tot diusver gezegd, dat hij over do wijze, waarop hij zijn slachtoffers gedood had, niets meer wist. Hij had verklaard", dat hij in een onweer- staanbaren drang zijn slachtoffers de keel afbeet, doch had' toegegeven, dat hij hen eventueel ook met de handen gewurgd zou kunnen hebben. Hierover ondervraagd, zegt Haarmann, dat kan wel zoo zijn Ik weet niet precies meer hoe ik het deed. Den vol genden morgen vond ik ze meestal dood in mijn huis. Een jongmensch uit een Opvoedingsgesticht als go- tuige verhoord, verklaarde, dat hij eens met Haar mann naar huis was gegaan. Haarman had hem ge vraagd of hij 50 mark wilde verdienen, welk bedrag Haarmann hem wilde geven, wanneer het getuige zou gelukken, zich uit banden te bevrijden, die Haar mann hem zou aanleggen. Haarmann zegt, dat deze getuigenis onzin is. Ik heb zegt hij zei fa nooit bij wijze van scherts cresproken over binden. De verklaring van den ge tuige die niet geheel normaal schijnt te zijn, wordt ©enigszins betwijfeld, doch de directeur van zijn ge sticht zegt, dat hij aan do waarheid van de verkla' ringen van zijn pupil moet gelooven. Ook de staats- procureuf' neemt de getuigenis voor waar aan. Ove rigens worden de verklaringen van dezen getuige, die voor Haarmann een zeer ongunstige wending bet eek enen door de volgende getuigen in zekeren zin bevestigd. Een tweede getuige, een vriend van Haarmann, zegt nl., dat Haarmann gaarne naar vertooningen ging, waar personen met ketenen werden gebonden. Haarmann had ook aan deze getuige een keer 30 en 'n anderen keer 50 mark aangeboden, als hij zich liet binden. Getuige was evenwel uit angst voor Haarmann daarop niet ingegaan. Een derde getuige bevestigt dat Haarmann hem gebonden heeft. Daarna wordt* Witkowski gehoord, die door Haar mann beschuldigd wordt met Grans den jongen man Hennies te hebben vermoord. Ofschoon de president Witkowski waarschuwt voor het afleggen van een valschen eed, zegt Witkowski op de vraag van den president of hij den bewusten moord met Grans ge pleegd heeft: „Ik heb nog nooit iemand om het le ven gebracht". Men had verwacht dat Haarmann zijn beschuldiging tegen Witkowski zou herhalen doch hij verklaart op een vraag van den president, dat hij niets meer te zeggen had. NOG STEEDS DE KIST. De dichte mist te Londen on in het grootste deel van heel Engeland duurde na 70 uur nog steeds voort. De spoorwegdienst was hopeloos in de war, de luehtdiensten waren alle gestaakt en alleen te Southompton lagen elf groote possagjierstoooten op het optrekken van de mist te wachten om te kunnen vertrekken. In verschillende havons moesten de reddingsbooten uitvaren. Lloyds bericht, dat de mailboot Arcadian van Maltha naar Southampton bij de Needies om hoog is geloopen, en dat er drie sloepbooten zijn uitgegaan omJ hulp te verleenen. Men verwachtte, dat het schip met hoogwater zal vlot komen. Eergistermiddag konden de voorbijgangers op Tra- falgar Square weer gedurende enkele oogenblikken Nolson op' zijn zuil zien staan, maar onmiddellijk daarop kwam de zwarte mist weer opzetten. En te gen den avond werd het nog erger dan eergisteren. Bij oen microscopisch onderzoek heeft men 27.000 roetdeeltjes per kubieke centimeter gteld, later 50.000, nog later bedroeg dit aantal gemiddeld 100.000, doch eergisteren was de mist zoo zwart, dat het er ten minste 150.000 moesten zijn. De extra-kosten van de straatverlichting bedra gen te Londen 20.000 pond per uur. Het aantal trei nen naar de voorsteden is met ongeveer 40 procent verminderd. Deze treinen vertrekken nog slechts op ongeregelde tijden. Tallooze automobilisten moesten den nacht in de open lucht doorbrengen, daar het hun onmogelijk was door te rijden. Het aantal ge vallen. waarbij een of meer lieden werden gewond, is legio. Twee voetgangers zijn overreden en gedood door een trein dien zij niet hadden zien aankomen, Bij een botsing tusschen een auto en een tram zijn drie passagiers gAwond. De scholen werden gistermiddag reeds vroeg ge sloten. Aan het publiek was verzocht alle vensters den geheelon dag te verlichten en de gordijnen open te houden, opdat de chauffeurs konden schatten waar het trottoir begint. Zij, die nabij een halte van de autobussen wonen, brengen den vermoeiden be stuurders thee en ververschingen. Het aantal dief stallen neemt toe, daar de dieven slechts een of twee passen behoeven te doen om onzichtbaar te worden. Ook boven het Kanaal hangt nog steeds een dichte mist. Vfele schepen, waaronder verscheidene groote booten van de P. en O., liggen stil nabij' Deal, waar ie schepen elkander bijna raken. Het lichtschip East Goodwins heeft gisteren met kanonschoten de red dingsboot van Deal gealarmeerd, daar men dacht dat verscheidene schepen op de zandbanken zijn vastgeraakt. Men had echter niet meer dan twee me ter zicht. De passagiersboot, die den dienst tusschen Southampton en Cowes onderhoudt, is gisternacht op zee gebleven en elf andere schepen die te Sout hampton werden verwacht, waaronder het troepen- 'ransportschip Marleen, konden evenmin binnenko men. Een merkwaardig verschijnsel doet zich voor op het eiland Man, dat aan de eene zijde in een dichte mist is gehuld, terwijl de badgasten te Douglas aan ie andere zijde prachtig winterweer hebben. Ver wacht wordt, dat de mist nog eenigen tijd zal aan houden. Vergadering van den Raad op Vrijdag 12 Decem ber 1924, des middags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. Burger, secretaris do heer H. G. Rijs. Na opening volgt goedkeuring van de notulen on der dankzegging aan den secretaris. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van den Directeur van het Post kantoor te Alkmaar, waarin wordt medegedeeld dat wijziging van den bestaanden toestand in de laatste postbestelling niet Voor inwilliging vatbaar is, ge zien het geringe aantal correspondentie. Voorzitter verwacht weinig resultaat, indlon de actio wordt voortgezet. Voor kennisgeving aangenomen. Acht men het mogelijk tot de gewensefts oplos sing te komen, dan sou nogmaals een poging kun nen worden gedaan. b. Een schrijven van vwrseLiiietuJe inwoner» van Schoorklam, waarin verzocht wordt oen gaslantaarn te doen plaatsen bij het nieuwe hulppostkantoor en de Kanaalkade te willen verbeteren. Hot verzoek is in handen gesteld van' den directeur der gasfabriek en deze adviseert dat de bestaande lantaarn (voorheen postkantoor v. d. Kolk) niet meer zoo noodig is en deze geplaatst kan worden W) de woning van Damiaans. Wat betreft de verbetering van de Kanaalkade, dit verzoek zal overgebracht worden aan Waterstaat, bij wlen bedoeld terrein in onderhoud is. De heer Molenaar kan zich met hot advies van den gasdirecteur vereenigen. Het plaatsen van een lantaarnvoorbij het bruggetje zou te veel kosten met zich brengen, omdat da lantaarn nu aan het einde van de gasbuis staak. Algemeen wordt overeenkomstig hei advies van den gasdirecteur besloten. c. Een schrljvon van de hoofden en onderwij zers bij het voortgezet lager onderwijs, waarin ver zocht wordt cte belooning: voor het gevon van on derwijs aan de cursussen te willen verhoogen. B. en W. stellen den Raad voor het loon van die on derwijzers nader vast to stellen op f 1.75 en voor de onderwijzeressen te handhaven op f 1.50. Voorzitter zegt dat B. en W. oordeelen, dat, in ver band met de werkzaamheden, de leiding betreffende, zij wel iets g»voelon voor de verhooging van sala rissen voor de hoofden, doch niet voor de onderwij zeressen. Evenwel wordt dan ingetrokken de extra vergoeding voor het leiderschap. De heer Molenaar gaat niet geheel accoord met de motieven in bet adres genoemd. Er is door den Raad geoordeeld dat de gemeente niet die hooge uurloonen kan betalen, nu de gemeente de geheele kosten moet betalen. Toch kan spr.- zich in dit ge val wel met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Swan meent dat het. onderwijs met de voor gestelde regeling voldoende betaald is. De heer Slot vraagt of het voorstel nu een verbe tering geeft voor de hoofden der scholen. Voorzitter antwoordt bevestigend, de vergoeding was vorig Jaar f25 en wordt nu f40 ongeveer. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. dL Een schrijven van den Gemeente-geneesheer betreffende de wijkverpleging. Te behandelen bij punt VII der agenda. (Subsidie Gezinsverpleging.) Medegedeeld wordt: Het besluit van den Raad- tot het aangaan van een geldileening voor don bouw van de nieuwe O. L. school ls door Ged. Staten goedgekeurd. B. en W'. zijn voornemens obligaties uit te geven groot 550, rentende 5% Aan de tijd. onderw. mef. van Dieren en den tijd. onderwijzer den heer J. C. Muller, ls met Ingang van 1 Februari aa. eervol ontslag verleend. Voor de nieuwe O. L. school zijn aangekocht 36 schoolbanken &d f784, 2 gaskachels ad f123 en 6 schoolborden ad f462. Door B. en W. is na overleg met het H. d. S. thans definitief opdracht verstrekt tot het Inrich ten van het schoolterrein; de breedte van den berm zal aan den Westkant 4 M. worden en aan den Zuid kant M. breed. Daar de cursus voor het voortgezet L. O. reeds aan den gang is, is na gehouden overleg met het H. d. S. besloten voor dezen cursus geen circulaires meer aan de ouders te sturen tot opwekking voor. deel name van hunne kinderen. Nog is Ingekomen een schrijven van de Ned. Ver eeniging voor Landverhuizing over emigratie en waarin om subsidie wordt gevraagd. B. en W. gevoelen wel iets voor dit informatie bureau, doch waar het is een landsbelang, ligt het op den weg der gemeente hier steun te verleenen en zij stellen daarom voor het adres voor kennisr geving aan, të nemen. De heer Swan meent ook dat het emigratie-vraag stuk in deze streek niet zoo op den voorgrond treedt. Goedgevonden wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. De overgang, van de O. L. school aan het R. K. schoolbestuur zal thans plaate hebben niet 1 Febr. 1925. B. en W. stellen den Raad voor! om met 1 Febr. a.s. aan den heer Arpoau en mej. Biesterbos eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de O. L. school, onder dankzegging voor de bewezen diëti sten. De heer Slot vraagt welke redenen B. en W. ge had hebben om aan Mevr. Postuma-Woudw de voor keur te geven boven mej. Biesterbos. In verband met de overdracht der school moet één der onderwijze ressen worden ontslagen, dat weten we, doch waar om mej. Biesterbos. Voorzitter zegt dat advies is gevraagd aan het hoofd der school. Waar hier personen besproken wor den, acht spr. het beter tot comité-vergadering over te gaan. Na heropening wordt met algemeene stemmen over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. B. cn W. stellen den Raadi voor om de huurwaar de van de nieuwe onderwijzers woning te stellen »op f300. Het hoofd der school de heer Donia, verzocht de huurwaarde niet hooger te stellen dan die voor de oude onderwijzerswoning, zijnde f250. Dit verzoek gaat vergezeld van een uitvoerige toelichting. Voorzitter wijst or op dat B. en- W. in eerste in stantie de huurwaarde op f400 wilden stellen, doch oa toelichting van den hoer Donia, besloten B. en W. bij meerderheid den Raad voor te stellen de huurwaarde op f 300 te stellen, de minderheid wilde haar op f350 bepalen. In verhouding tot de huur waarde der woningen in 't algemeen, achtten B. en W. een verhooging van f50 niet onbillijk. Bij zijn benoeming is den heer Donia al medegedeeld dat hij op eenige verhooging der huurwaarde kon rekenen. De heer Swan zou zich desnoods kunnen vereeni gen met een huurwaarde van f250, omdat hij den heer Donia beschouwt als 'n gemeenteambtenaar en ■voor de andere ambtenaren is nooit angstvallig een rekensommetje gemaakt. Ook al omdat er nogal deg laatsten tijd aanvallen op de portemonnaie der on derwijzer» zijn gepleegd. De heer De Groot blijft op het standpunt dat f350 huurwaarde gewenacht is. De heer Slot vindt het voorstel van B. en W. niet abnormaal, maar toch gevoelt hij voor de motie ven van den heer Donia. Het hoofd der school is feitelijk zoowat aangewezen op de onderwijzerswo ning. Spr. stelt voor de huurwaarde te laten op f250. De heer Molenaar wil de kwestie zakelijk bekijken Er mag tooh rekening worden gehouden met de huurwaarde van andere woningen en spr. noemt dan als voorbeeld do huurwaarde der woningen v^n de bouwvereeniging. Spr. kan met het voorstel van B. en W. f300, meegaan. De heer Gutker wil de huurwaarde ook op f300 bepalen. De heer Slot wijst nog eens op de tegemoetkomen de houding die de Raad in deze altijd, heeft aange nomen. Voorzitter verdedigt nog eens zijn standpunt. 'Het voorslel-De Gróót, huurwaarde f350, wordt niet ondersteund, het oorspronkelijk voorstel van B. en W. f300, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stem men. voor de heeren Nannes, De Groot, Gutker, Hof en Molenaar. B. en W. stellen voor om ten behoeve van het Gasbedrijf voor het jaar 1925 een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f20.000 tegen eene rente van ten hoogste 6 Goedgevonden. Voor het Jaar 19© treden twee lede» van de gaseommissle af, n.1. de heeren Nannes ea Gutker. Beide heeren worden MJ acclamatie herbenoemd. Weeens het bedanken *en heer Van der Kolk als lid der commissie tot v «ring van schoolverzuim, moet een nieuw lid worder benoem^ ea luid* de aanbeveling van B. en W. als volgt: 1. K. Dekker, 2. H. de Vet De heer Dekker wordt met algemeene stemmen benoemd. De heer Dekker wordt ook benoemd tot lid van de Commissie van toezicht op hot Lager Onderwijs. Ook voor deze functie luidde do voordracht: 1. K. Dekker, 2. H. de Vet De heer de Vei verkreeg nu 1 etem. Burgemeester «n Wethouder» sjellen den Raad voor om de subsidie verleend aan de Gezinsverple ging, groot f250, te verhoogen met fG50 en derhalve te brengen op f900. Hierdoor zal worden vork regen, dat men een wijkverpleegster krijgt, die hare werk zaamheden! alleen in deze gemeente zal verrichten. In hoofdzaak zullen de werkzaamheden, welke d': Zuster thans verricht worden Uitgebreid mot h<; hulpverleonen bij de kraamverzorging en by hei schoolonderzoek. Voorzitter geeft een toelichting, daarbijl wijtende op de wenschen van de afdeeling van' Het Witlo Kruis, op de conferentie met de classis Alkmaar vele werkzaamheden voor «de zuster, die uitgebreid kunnen word'eni met het verleenen van hulp bij ie kraamverzorging, bij on_ en minvermogenden. De dokter vindt het'ook gewenscht dat haar hulo wordt verleend bij schoolonderzoek. Ook voor meer. dere hulp bij t.b.c.-bostrijding is het aanstellen v.vi een zuster uitsluitend voor deze gemeente gewens: Niettegenstaande het finantieele offer dat aan gemeente wordt gevraagd, meenen B. en W. met g rustbeid bun voorstel te kunnen doen. Het sale- van de zuster, met inbegrip van vergoeding rijv. enz. enz. bedraagt voor Gezinsverpleging f 2208 Kan men op de bijdragen- blijven rekenen, dar, v. r.. den de ontvangsten met een gemeentelijke subsi van f900,-f2315, zoodat B. en. W. voorstellen maximumsubsidift te verleenen van f900. Van den gemeente-geneesheer is mog pen schrij ingekomen, waarin deze wijst op de onvoldoende r geling die than9 bestaat en daarom aandringt aanstelling van' een zuster voor deze gemeente leen en daarvoor de gemeentelijke subsidie te eu hoogen. Voorzitter merkt nbg op. dat de ingezetenen de hulp der zuster gratis kunneni Inroepen. Het ver strekken van particuliere bijdragen blijft gewenscht, omdat anders het particulier Initiatief wordt gedood. Nog .wordt gelezen een schrijven van den secretaris van de classis 'Alkmaar. .De heer Swan geeft ook nog de noodige toelich ting. waaruit blijkt, dat er voldoende werk voor da zustor in onze gemeente is. Er komen hier verschrik kelijk veel gevallen van' t.b.c. voor. Als bestuurslid vanh et Armbestuur weet spr. dat er vele patiënten naar een ziekenhuis gaan en dat is misschien niet meer zoo noodig als w<e hier ee.a e^parte zuster krij- gen. De heer Slot deelt znede, dat hij van oordeel is. dat er zoo weinig hulp door de zuster wordt verleend, dat dsza uitgaaf niet gewettigd ia. Spr. acht 't niet on mogelijk dat naderhand meer subsidie zal moetem worden gegeven, doordat de particuliere bijdragen zul len worden verminderd. Op hygiënisch gebied wordt hier al heel wat gedaan., schoolarts, Witte Kruis; Vacantiekolonies en verloskundige. Wel is er werk te zoeken, doch dit moet niet op den voorgrond staan Het particuliere initiatief moet niet uitgeschakeld worden. Wat de t.b.c.-bestrijding betreft, ligt het niet op den weg van 'den dokter op te tredien? Die is in die eerste plaat9 aangewezen om goedo raad tc geven, fs hulp bij schoolonderzoek noodig. moet de hulp van moeders uitgeschakeld' worden? Op deze gron den zal spr. tegen' het voorstel van B. en W. stem men. De heer Molenaar vreest ook, dat het een functie wordt, die in hoofdzaak door de gemeente moet wor den betaald en dat zou niet erg wezen als de nood zakelijkheid' dat vergt. Evenals de heer Slot betwij felt spr. dat. Hulp 'bij' schoolonderzoek acht spr. niet noodig, in gevallen van onreiDheid moet de moedor optreden en veelal zaA zij dat ook liever doen. Hulp bij on_ en minvermogende kraamvrouwen m<>ei tot een minimum wordeni beperkt. In sommige gevallen, waar hulp noodig is, zal die van particuliere zijide verstrekt ikunnen worden. Aan de katholieke school krijgen we zusters, dhs daardoor zullen minder kin deren behoeven te worden onderzocht. Het werk zal in dat opzicht dus meer af- dan toenemen. De zusters zullen zich op geneeskundig gebied zeker wel be kwamen. Ook de heer Gutker kan niet met het voorstel van B. en W. meegaan.. De heer De Groot heeft aan den dokter gevraagd, of het geen afschuiven van werkzaamheden is. maar de dokter ontkende dat ten stelligste. Spr. meent, dat ook in andere gevallen wordt afgegaan op het ad vies van deskundigen en in dat verband kan spr. met gerustheid voor het voorstel van B. en W. stem* men. De heer Hof wijet «pedaal op de tb.c.-bestrijding en herinnert aan de lezing door Dr. Vos. Spr. wees op de velé gevallen waar hulp noódig is, bij kraamvrou wen. De heer Molenaar bestrijdt deze laatste opmer king. Voorzitter wijst op het nut der werkzaamhed> ten aanzien van tb.c.-bestrijding enz., ook al zijn die werkzaamheden dan wat gezocht. Spr. ontkent, dat het een nieuw instituut wordt, alleen- de subsidie wordt verhoogd. Het zal van de particulieren ze'-f afhangen of de particuliere bijdragen zullen blijven vloeien ofniet. Tot nu kan onze gemeente de be schikking over de zuster krijgen voor 80 pet., dccli, dat kan veranderen, wanneer do twee andere k->- meenten dn den kring de werkzaamheden voor j zuster uitbreiden. De heer Slot informeert naar de afgelegde bezoek Medegedeeld wordt, dat blijkens een ingekon schrijven' 951 bezoeken werden afgelegd, waarofT. 41 te Schoorl, 34 te Koedijk, de rest, dus 876, te W menhuizen. De heer Slot verwondert zich over dit aantal meent, dat die bezoeken in hoofdzaak zijn afgeb X omdat er geen ander werk was. Spr. blijft van c ■- deel, dat de particuliere bijdragen zullen dalen te; de nieuwe regeling en het meer aan de geine*. zal worden overgelaten. Voorziter merkt op, dat slechts een zevende d- van het benoodigde geld werd opgebracht door p ticulieren, er kan dus niet gesproken worden i het in standhouden van bet instituut door parricu. lieren. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. verworpen, met 4 tegen 3 stemmen, voor de hee ren de Groot, Hof en Swan Bij de rondvraag informeert de heer Nannes naar de overdracht van schoollokalen in verband met dé overdracht van do openbare school tot bijzondei e school. Voorzitter deelt medé, dat door den kapelaan ge sproken is om de beide schoollokalen! te gebruik m tot het onderbrengen van een paar gezinnen, maar B. en W. hebben het nog niet behandeld. Twee lo kalen zullen worden verkocht, ala de raad denkt, dat we ze kunnen mi9sen. B. en W. zullen1 de zaak spoedig onder de oogen zien. De heer Gutker wijst nogmaals op den toestand! van de straat, hij dringt op verbetering aan. Voorzitter heeft de toezegging gekregen, dat do stratenmaker er aan zou beginnen. Spr. zal er nog maals op aandringen., want noodzakelijk is het. De heer Molenaar vraagt naar de malariabestrij ding en wijst op het nieuwe middel Rids. Voorziter wijst op de gemeenschappelijke regeling, dia er bestaat met andere gemeenten en ten aan zien van het nieuwe middel heeft spr. geïnformeerd naar de koetan. Da bestrijding met lysol leek epr. minder te Vften Spr. e&1 d«» u>k 1» B. w. .«rd« be. ■prtlcn. das ovarlaa mat de andere gemeentebe sturen plegen. Hlernn a uiting.

Schager Courant | 1924 | | pagina 14