NIEUWE ABONNÉ's PU ROL, 30» l*tr, am dit jaar wedarom oen feastarooi ta orga- het owtni nisêeren, waarroor door uur ia beschikbaar Dinsd'iy 16 December 1924. 67ste Juoriiamj. No. 7555. TW.ÏEDE SLAD, vuil dit blad ontvangen, de num mers die nog vóór Nieuwjaar verschijnen, G U A T I S. Binciexdtandsch Wieuws» OUDESLUIS. Zondagavond gaf onze Ilarmonievereenlglng „Con- cordia" oen openbare uitvoering in bet lokaal van den heer Kreijger alhier. De opkomst was heel goed, wat voor den ijverigèn directeur, den heer Haanstra, en de loden behalve aangenaam, doch ook welver diend is, daar de vereeniging steeds iedere week am bitieus haar repetities uitvoert. Ook voor dezen avond kregen wjj weder een achttal mooie muziek nummers te hooren, welkze zeer correct weerden uit gevoerd. Hierbij een paar aardige blijspelen ter afwisseling, welke zeer in den smaak vielen en een-welverdiend applaus verwierven, maakte het geheel tot een genot vollen avond. Na afloop volgde een gezellig bal. OUDESLUIS. Zaterdagavond hield de Sociëteit „Burgerkring" alhier een buitengewone vergadering in het lokaal van den heer Langendijk. Ongeveer een 30 leden met hunne dames waren aanwezig. Nadat door den voorzitter de vergadering was ge- opend. waarbij' ook de familie Langedijk, die sedert hort geleden zich in deze zaak vestigden, hartelijk welkom werd geheeten en de notulen waren voorge lezen en goedgekeurd, werd een begin gemaakt met het zeer uitgebreide programma, bestaande uit mu ziek, zang en tooneel. Behalve de muziek, waarvoor de heer Bruul van Wieringen zorgde, werd alles ten tooneele gebracht door eenige leden der vereeniging en hunne dames. Zoowel hot een als het ander werd goed voorge dragen en verwierf een dankbaar applaus. Het was tan ook ver over middernacht toen de voorzitter, na dank te hebben gebracht aan die zooveel hadden bijgedragen tot het welslagen van dezen avond, de vergadering sloot Waarna velen nog een gezellig poosje bij elkander bleven om zoo af en toe een dansje te doen. HOOGWOUD. Vrijdag 12 December j.1. trad voor het Departement van het Nut tot het Algemeen alhier op de heer Ds. A. Klaver van Hoorn met als ondenjerp Frits Reu tor. Na opening door den voorzitter, begon spreker zijn rede. Allereerst kregen wij te hooren een schets van het leven van den bekenden schrijver, zijn jeugd in een klein stadje in Mecklenburg, als zoon van den bur gemeester; zijn opleiding voor het hooger onderwijs, waarbij zoovele menschen betrokken waren. Ds Klaver wist door zijn uitnemende wijze van vertellen de hoorders in hooge mate te boeien. Verder verhaalde hij hoe Reuter in de gevange nis terecht komt. onschuldig veroordeeld, moest hoeten voor wat anderen misdeden. „In de gevan genissen", vertelt ons van zijn leven, zijn lijden daar „Leerjaren op het land", schildert ons ver schillende interessante figpren en we amuseerden ons#loor do stille humor, die daarin tintelt. We denken aan de beschrijving van een behandeling inet waterkuren, aan de verboden vrijage van eeni ge jongelieden. Zeker is Reuter waard gelezen te worden, in aagen van weemoed, zullen deze boeken ons opwekken, terwijl ze ons leven verrijken. Ken. hartelijk woord van dank door den voorzit ter aan spreker gebracht, vond dan ook aller in stemming. Tot slot droeg Ds. Klaver nog voor „Het lied van de zee", van II. Swart, droeve ernst, en „De Ana lyse van een gemoedstoestand" van Heijermans, hu moristisch. beide op uitnemende wijze vertolkt. Nog werd door eenige dames en den heer A. Roo- ker een Kerstliedje gezongen, een mooi slot van dezen goed geslaagden avond. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Voor de periodieke aftredende leden van den Ker- keraad der Doopsgezinde Gemeente te Barsinger- hom, de heeren A. Slikker, Schagen, en P. Blaau- boor Gz., Kolhorn, die beiden volgens reglement niet herkiesbaar zijn. zijn officieel candidaat gesteld de heeren: Leibrandt en D. Waiboer, Schagen; J. Blauboer Gz. en J. Langedijk, Kolhorn; Jb. Wai boer Hz., Walingsweg, Wieringerwaard; J. A. Wai boer Hzn., Achterweg, Anna Paulowna. Voor de vacature Mevr. BreebaartStins, Kol horn, zijn de candidaten: J. Blauboer Gz., Kolhorn; mevr. M. Kooij—Wonder, Wieringerwaard; J. A. Waiboer, Achterweg, Anna Paulowna. Mocht ëën of beide heeren van dit laatste drietal reeds gekozen bij de periodieke aftreding, dan wordt dit drietal met 1. Mevr. BakkerBlauboer te Barsin- gehorn en 2. de heer K. Kaan Jz* te Anna Paulowna. BROEK OP LANGEND IJK. Tofc ouderling in de Nod. Herv. Kerk is ge kozen do heer K. Iluiberts; tot diaken do heer G. Watfenaar J. Gz. BROEK OP LANGENDIJK. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school al hier, do heer J. II. Enters te Ititthom (Walcheren), BROEK OP LANGENDIJK. Herkozen tot. ouderling in de Chr. Goref. Kerk dó lieer D. Ven, tot diaken de heer S. Schoon. BROEK OP LANGENDIJK. I>e heer Joh. v. d. Molen had hot ongeluk biLzfijn patroon van don zolder to vallen, waardoor hii'zijn arm brak. Per auto is hij direct naar Alkmaar ver voord. alwaar zijn arm gezet is, doch nu schijnt hij ook nog oen rib gebroken te hebben; hij lijdt oog veel min. Alhoewel net nog- wel wat duren zal, eer hij weor genezen zal zijn, is het toch nog'goed; afgeko- nen, daar hü van een tamelijk hoogen zolder is 'evallen. C ALLANTS OOG. Vrijdagavond hield do Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer in Hotel „Duinzicht van Mevr. van Teoklenburg een algemeene vergadering. Aanwezig waren 20 leden. De heer P. Vos, voorzitter, opent de vergadering; hii heet de aanwezigen hartelijk welkom en ver- 'tftaarde, dat deze vergadering noodzakelijk was creworden door een schrijven van Burgemeester en .Vethouders der gemeente, naar aanleiding van het beschikbaar stellen van een bedrag van t >n hoogste f400 voor den aankoop van sfceenen ter verbreeding van de dorpsstraat. Dit schrijven is op het'oog^n- blik in handen van den penningmeester,, die niet aanwezig is, doch spreker zal het evengoed wel kunnen toelichten. Nu wordt de secretaris, de heer E. Smit, uitere- nood igd. tot voorlezing van de notulen der vorige vergadering: de»o woiden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter zegt nu, dat het in de bedoeling gesteld een bedrag van f80. De feestocrmmissiól wordt samengesteld uit do heeren P. Vos en M. Quant, terwijl als derde lid zal worden aangezocht de heer J Brouwer. De feestavond zal gehouden worden,op een door do commissie nader to'bepalen datum in Januari of begin Februari. I Vervolgens komt bovengenoemd schrijven van Burg. en Weth. aan de orde. B. en W. deden een nader voorstel inzake de straatwegsubsidie en wel ais volgt: Do V.V.V. stelt een bedrag van f 800 ter beschikking van hot Polderbestuur tor verbreedinrf en verbetering van den straatweg vanaf Hotel „Duinzicht" tot de woning van den Burgemeester, terwijl een bedrag van f 200 wordt aangeboden aan het Gemeentebestuur om te voorzien in de kosten tor verbreiding van den straatweg in het dorp. De uitgaven der V.V.V. zouden alzoo f 500 bodragen. Na eenige discussies wordt besloten om aan het polderbestuur aan te bieden, een bedrag, zijnde do helft van de kosten tot ©en maximum van f300 ter verbetering van bovengenoemd stuk straalt» met de conditie, dat deze minstens oen breedté van 4 M zal moeten krijgen, terwijl aan hot Gemeent4r bestuur zal worden aangeboden oen bedrag van fCOÖ tot verbetering van den, straatweg in hot dorp. In dit laatste schrijven zal tevens wor den gewezen op den slechten teostand yan den dorpsweg vanaf don heer D Prins tot aan O. Kater langs welken weg liet eigenlyko vorkoor gaat, om ook aldaar verbetering te krijgen. Het volgende punt op dn agenda voert aan do orde het voorstel tot beplanting me boompje» van don Schin keiweg, welk voorstel in d vorige ver gadering geen meerderheid kon verwerven. Nu wordt het evenwel' met een flinke meerderheid! verworpen. i Nu volgt de rondvraag. De heer S. Koogor vraagt, of het bestraten van den weg zal gebeuren in don tijd van werkloosheid. Dit is evenwel een zaak van h ?t Gemoenhobstuur, cfct het werk zal laten verrichten, maar z ;er zeker wel' rekening zal houden met dpze omstandigheid. De heer A. Vader voert het gesprek nog op den Schinkalweg, alwaar een prikkel draadhek veel td dioht aan don weg staat, zoodat uitwijken van voertuigen1 aldaar bezwaarlijk is. Besloten word 8 om een adres te zenden aan het Hoogheem raa/d j schap, dat dazd zaak zeer zeker wel onderde oogon zal zien. De heer P. de Vries vraagt, of, nu 'de beplanting aan den Schinkelweg niet doorgaat, er op eene andere plaats geprobeerd kan woiden. Reeds in d© vorige vergadering is het besluit genomen tot be planting van de z.g. heinollen, voorzitter zegt. aat het in de bedoeling lag van het bestuur, om Ibet spitwerk voor die beplanting onder de leden aan i te besteden. i Hierna sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank woor de opkomst en de geanimeerde besprekingen. Gesprongen Handen Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Huidwondjes Bij Apoth. en Drogisten. OVERZICHT VAN DE INGEVOLGE DE INVALI- DÏTF.ITESWET EN DE OUDERDOMSWET 1919 TOEGESTANE RENTE. Op 1 November j.1. werden 3938 weduwenrenten en 1 6051 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet ge noten. terwijl op genoemden datum krachtens arti kel 373 dier wet 39.556 personen in het genit ver keerden van een als vrucht hunner verzekering ver- krecen ouderdomsrente van drie gulden per week; voorts genoten 7308 nersonen een invaliditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachten® de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 84 951 personen in het genot van eene als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. AAN ZIEKTE GESTORVEN EENDEN. We lezen in de Tel.: De keuringsdienst van waren te Alkmaar heeft Vrijdagavond te Volendam een goede vangst gedaan. In een schuur aan de haven vond men twee kisten met geplukte eenden, welke door G. D. B. uit Lands meer en S. J. te Volendam zouden worden verhan deld. Bij onderzoek van deze eenden, waaraan de directeur van den keuringsdienst, dr. Mol en de des kundigen dr. Te Hennepe en dr. Voorthuyzen deel namen, bleek dat vele dezer eenden aan cholera wa ren gestorven. Nader meldt het blad o.m.: Er bestonden reeds eenigen tijd vermoedens in deze richting; de politie heeft er te Volendam zelfs een paar nachten voor op de loer gelegen, zonder resultaat evenwel. Te Purmerend waren 12 13 aan ziekte gestorven eenden in beslag genomen, en dit feit heeft den draad geleverd voor de opsporing der daders. T;:Hens het bezoek van de credietencommissie voor de eendenhouderij ontdekte men te Volendam twee kisten met eejidenkadavere, die door den inmidels gewaarechuwden keuringsdienst uit Alkmaar voor de consumptie totaal ongeschikt werden bevonden. Dr. Mol en dr. Voorthuyzen, die zich met twee onbezol- 1 di«*de rijksveldwachters met het onderzoek bezighiel den, legden beslag op deze beide kisten, die reeds I voor verzending naar Londen gereed stonden. Dr. Te Hennepe, lid der credietencommissie, werd ertjlj ge roepen en constateerde, dat de dieren aan cholera wa ren gestorven. Tijdens het verhoor van den koopman bleek, dat reeds verschillende kisten waren vervoerd naar Am sterdam, waar zij in Vrieseveem waren opgeslagen. Het onderzoek werd te Amsterdam voortgezet, met het resultaat, dat op een groot aantal kisten met eon- den beslag kon worden gelegd, nadat uit steekproe ven was gebleken, dat verschillende eemplaren, aan de gevreesde eendenziekte waren gestorven. Dr. te Ilenncpe heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat, hoewel zoo'n aan een besmettelijke ziekte gestorven eend, goed gekookt, vermoedelijk- geen gevaar voor de gezondheid) zou opleveren, zoo- danige dieren ongeschikt moeten worden verklaard voor consumptie en de handel erin ten strengste dient te worden verboden, ook al omdat zich tus- schen de Gestorven dieren exemplaren kunnen be vinden die aan tuberculose hebben geleden en reeds de behandeling van laatstbedoelde dieren door poe- 1 liers enz., besmetting kan veroorzakon. Voor de repu tatie» van Nederland als eenden-exporteerend land achtte dr. Te Hennepe het dan ook noodzakelijk, dat tegen knoeierijen als deze met do moeste kracht wordt opgetreden. In het bewuste perceel te Volendam is een groote partij dons van eenden aangetroffen, waardoor het vermoeden rijst, dat veel meer dan 21 kisten ver dacht gestorven eenden zijn vervoerd, aangezien ge zonde eenden bij het slachten niet geplukt worden. Deze partij dons is eveneens in beslag genomen en zij zal worden gewogen, waardoor men hoopt te kun nen nagaan, hoeveel eenden ongeveer zijn geslacht. SLAAPZIEKTE. Te Sappemeer (Gr.) is mej. K. aan slaapziekte overleden. ZOMERDIENSTREGELING. In 1925 zal de zomerdienstregeling op de spoorwe gen in den nacht van 4 op 5 Juni berinnen en van 1926 ftf tnt nadere regeling midden Mei. N. R. Ct. AUTOBUS TE WATER. Uit Zaandam meldt men; Gisterenmorgen is de autobus, die de aibeiders van en naar hun werk brengt, van de pont in het water van de M&rkervaart gereden. l Teen het erecvetreer de orencRLe der vaart had bereikt, doch nog niet vaat lag, zette de chauffeur den motor aan en reed ondank» 'de waarschuwin gen van de pont. I Juist toen de voorste wielen op den gladden wal kant waren, werd de pont door het zwaardere ach tergedeelte van den wagen in het water terugge- j duwd, tengevolge waarvan de bus achteruit In de I vaart reed. 1 Met gi^ote moeite wisten de 15 inzittende arbei ders zich in veiligheid te stellen. DE NEDERLAND—INDI8-VLUCHT. Het Fokker-Bulletin meldt: Thans nu de groote vlucht Amsterdam—Batavia is volbracht, zijn enkele zeer interessante gegevens bokend geworden, welke hieronder volgen: De totale afstand Amsterdam—Batavia, welke 15 899 K.M. bedraagt, is afgelegd met een gemiddelde snelheid van 130 K.M. per uur. De propeller maakte gedurende deze vlucht in to taal 17.208.000 omwentelingen en de krukas van den inotor in totaal 26.680000 omwentelingen. De totaal verbruikte benzine bedraagt 12.350 liter en de totaal verbruikte cflie 500 liter. DE VERDUISTERING TE SNEEK. Uit Leeuwarden. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak van de mftversatiën te Sneek, waarvoor de Officier tegen elk der beklaagden H. M. en J. Reijenga drie jaren heeft geëischt met aftrek van de preventieve hechtenis. Zij veroordeelde de beklaagden respectievelijk tot drie Jaren en 2Y> jaar gevangenisstraf, voor beiden met aftrok vaü de preventieve hechtenis. EEN VERLANGLIJST VAN 8T. BOCHAEL? In het blad der Michaelisten wordt het volgende verlanglijstje afgedrukt, dat volgens de meening der redactie, wel door alle Michaelisten zal worden onderschreven. Het luidt als volgt: le. Intrekking van de salaris- en loonkortingen van het overheidspersoneel en uitvaardiging van een nieuw en billijker .bezoldigingsbesluit. 2e. VersTerkrng van de positie van den arbeid, van allen arbeid, hoofd- en handarbeid, ten opzichte van de macht van het geldbezit met name door bedrijf»- organisatie en de regeling der medezeggenschap. 3e. Sterke bezuiniging op de militaire uitgaven door Inperking van het leger en de vloot. 4e. Afschaffing van den dienstplicht. 5e. Rentelooze staatsleeningen om daardoor den grooten rentelast van de staatsschulden van de bc- grooting af te wentelen. 6e. Opheffing der lasten op volksbehoeften en vervanging van indirecte belastingen door directe kinderaftrek bij de directe belastingen. 7e. Geen tariefsverhooging. HET -COLL. CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. Zaterdag en Zondag heeft te Amsterdam de Alg. Ned. Typografenbond een huishoudelijk congres ge houden ter bespreking van de nieuwe concept-col lectieve arbeidsovereenkomsten in de boekdrukkers en bindersbedrijven. Naar wordt vernomen, is het collectieve contract, in het boekdrukkersbedrijf aanvaard met 197 tegen 2 stemmen, terwijl 28 stemmen afwezig waren. liet contract voor het boekbindersbedrijf werd met alge meene stemmen goedgekeurd. Daar ook reeds verschillende afdeelingen van de andere vakorganisaties en van de patroonsfedera. tie9 de contracten goedgekeurd hebben, staat 't wel vast. dat de nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten in de genoemde bedrijven van kracht zullen worden. EEN VRIJE DAG OP 27 DEC. A.S.? De Minister van Arbeid hoeft besloten, aan hoof den of bestuurders van ondernemingen in alle ge meenten in wier fabrieken of werkplaatsen op Zater dag 27 Dec. geen arbeid wordt verricht, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der Ar beidswet-^^ te vergunnen het aantal daardoor ver zuimde uren in het tijdvak van 15 Dec. tot en met 3 Jan. in te halen. Bij het inhalen van dat verzuim mag in geen geval langer arbeid worden verricht dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week door mannen en 10 uren per dag en. 55 uren per week door vrouw;en en jeugdigo personen van 16 jaar of ouder. De arbeidstijd van bedoelde arbeiders moet in zijn geheel zijn gelegen tusschen 0 uur des voor- middags en 7 uur des namiddags, of, in gevallen waarin krachtens het werktijdenbesluit voo» fabrie ken of werkplaatsen» 1923 ruimere tijdgrenzen zijn toegestaan, tusschen de daarin aangegeven tijdgren zen en alsdan met dien verstande, dat de arbeid van jeugdige personen en vrouwen, op twee achtereenvol gende dagen moet zijn afgewisseld door een rusttijd van ten minste elf uren achtereen. WINKEL- Op verzoek is eervol ontslag verleend' a^n den heer Jhr. P. A. van Holthe, directeur van het post- on telegraafkantoor alhier. ANNA PAULOWNA. De Raad der gemeente Anna Paulowna vergadert op Vrijdag. 19 December a.a. de® namiddags 2 uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling zijn: 1. Notulen. 2. Mededeellngen. 3. Benoeming vn een hoofd der o. 1. school L Voordracht: 1, A. Kramer; 2. J. J. Blom en 3. D. Tuinstra. 4. Adres van bewoners aan den Zuider Molen, vaartsweg om niet tot bet maken van een loopstraat over te gaan. 5. Aanvrage om ontslag van den heer K. L. van Gorkom als lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 8. Benoeming van een lid der Commissie tot We ring van Schoolverzuim. 7. Rondvraag. HARENKARSPEL. De toewijzing voor de dienstplichtigen van de lich ting 1925 in deze gemeente is als volgt: C. P. Baas van 1—5 Februari de 2e Schoolcomp. van het Reg. vestingartillerie te Naarden; C. E. Plok, idem, idem. J. Mulder, 1—5 Februari, het 3e half Reg. Huzaren te 'sGravenhage; M. van Teulin- gen., P. Heasing, van 21—25 Maart, het 21e Reg. In fanterie te Amersfoort; D. Brommer, W. Bronder, Th. Bruin, G. P. Kuiper (opleiding tot officier), J. Poot, L. Stokman en C. Zutt, allen van 1—5 October bij hot 21e Reg. Infanterie te Amersfoort. HARENKARSPEL. In het Bestuur van de banne Eenigenburg zijn herkozen tot voorzitter de heer'G. Schoorl te Alk maar en tot Hoofdingeland de heer A. Borat, te Eenigeniburg. WIERINGEN. De dienstplichtigen der lichting Nat. Mil. 1925, uit deze gemeente zullen worden ingelijfd, zooala hier onder is aangegeven: W. Bakker te de Gest, in het tijdvak van 1—5 Oct. bij het 21e Reg. Infanterie, garnizoen Amersfoort. Jan ten» Bokkel Sz., Haukes, in het tijdvak van 18 tot 20 Febr., bij de Zeemacht, garnizoen Helder. Th. Engel Jacz., Hippolytushoef, in het tijdvak van 1020 Febr., bij het Reg. Genietroepen, le Bat. Pioniers, garn. Utrecht. Eldert Halfweeg Jz., Hippolytushoef, in het tijdvak van 2125 Juli, bij het 21e Reg, Infanterie, garni zoen Amersfoort. Jan Klein Jz., Hippolytushoef. in het tijdvak van 1—5 Febr., bij de Comp. Intendancetroepen, garni zoen Utrecht Jaoob Lont Jbz., Westerkllef, in het tijdvak van 15 October. bij het 21e Reg. Infanterie, garnizoen Amersfoort. Simon Mulder Pz., Oosterklief, in het tijdvak van 1—5 Febr., bij het le schoolcomp. reg. Kustartillerie, garnizoen Helder. Piet Rotgans Jz„ Westerland. in het tijdvak van 18—20 Februari bij de Zeemacht, Helder. J»n Slikker Cz.. Belt, in het tijdvak van 21—25 Juli bij het 21e Reg. Infanterie, garn- Amersfoort. Reclames. Het zekerste en eenvoudigste geneösmidddl tegOn galzucht, slechte spijsvertering en verstopping, vindt gij in Foeteris Maagpillen.# ZSj zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu én dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het ge bruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. Gemengd Nieuws. HET INBREKERSGIDE TE LONDEN. De bende inbrekers, die de laatste wéken Londen onveilig maakt, heeft natuurlijk ook profijt getrok ken van den mist, de zoo zeer door bandieten ge- wenschte atmosfeer. ZU hebben in het Westend in de laatste 48 uur voor een waarde van 6000 pond sterling aan juweelen, uit huizen, waar zij blnnenge- loopen waren, geroofd. Den bezitters van juweelen is thans de schrik om het hart geslagen; zij brengen nu in allerijl hun edelgesteenten ep gouden sieraden naar de kluizen der banken Het vreemde is, dat on danks de frequentie der diefstallen en het bekend is, dat een heele bende aan den gang is, niemand nog ooit oen inbreker hoeft gezien. Het eenige dat van hen gemerkt is, is het dichtslaan van een deur door een bandiet, die er met den buit van door ging. Üc autoriteiten overwegen of hot niet raadzaam is, het politiccorps, in het- bijzonder in het Westend. te versterken. PRI SIDENT COOLIDGE EN DE ONTWAPENING. De Lngelsche bladen hebben een bericht uil Was hington, behelzende, dat Coolidge heeft verklaard, dat hij a.s. zomer oen ontwapeningsconferentie zal bijeenroepen. De Daily Telegraph meldt, dat president Coolidge heeft bekend gemaakt, dat hij tegen a.s. zomer een ontwapeningsconferentie zal bijeenroepen. Voor hij de uitnoodigingen laat versturen, zal bij aifwachten welke besluiten te dier zake zullen, worden genomen door den Volkenbond. NOG ALTIJD MI JN ENGE VAAR I Consul Floes, te Hamburg, schrijft in Handelsbe richten: „In den laatsten tijd hebben drijvende mijnen in de Oostzee, in de Bothnische Golf en voor Finland de scheepvaart gestoord. Men neemt aan, dat het „Tiefwasser'-mijnen zijn waarvan de- kettingen doorgeroest zijn en breken, waardoor de mijnen, naar de oppervlakte komen. Tusschen de Oost zee-eilanden, en Bergen werden gedurende den oorlog tegen Duitsche onderzeeërs 60.000 drijvende mijnen uitgezet, waarvan than* 40.000 zijn opgevischt: de overblijvende 20.000 schij nen nu langzaam aan van zelf naar de oppervlakte te komen en daardoor nog geruimen tijd een gevaar voor de scheepvaart op te leveren." OUDJFS- Het oudste lid in jaren in den nieuwen Rijksdag is de socialist Bock, die ruim 78 jaar oud Ls. Dr. Spahn. de bekende centrums-afgevaardigde is et-n maand jonger. F.IN SCHIPBREUK. Het Japanscho stoomschip Kwantemaroe met een bemanning van 150 koppen. 19 tijdens een storm bij Tsoeroega gezonken na een stranding. Do gezagvoer der, vijf officieren en 50 man zijn door een oorlogs schip gered en men hoopt, dat oen boot, met veertig man de kust heeft kunnen bereiken. Tijding hierom trent ontbreekt nog. Intusschen zijn reeds acht lij ken. opgepikt. Omtrent het lot van de andere men schen aan boerrd verkeert men nog in het onzekere. STORINGEN IN HLT ELECTRISCH BEDRIJF. De laatste dagen heeft men te Berlijn veel last van storingen in de electriclteitslevering. Enkele fabrie ken. die met electrische kracht werken hebben zich dientergevolge genoopt gezien hun deuren te slui ten, waardoor duizenden arbeiders werkloos gewor den zijn. 7TN MISLUKTE AANSLAG. Volgens een bericht uit Parijs heeft de politie al daar mevrouw Mary Dicksen», een Amerikaansche da mc. gearresteerd, die zich in do buurt van het Rus sische gezantschap ophield, en verdacht wordt, een aanslag op Krassin.den gezant van Sowjet-Ruslahd, te hebben willen plegen. Zij werd' in het bezit van een revolver en patronen gevondon. Mevr. Dicksen is Russiche van geboorte en haar broeder is door de bolsjewisten» vermoord. DE OPGEHANGEN SCHEEPSRECHTER. Sir William Joynson Hicks. de minister van bin_ nenlandsche zaken, heeft Vrijdagavond in een toe spraak aan een maaltijd in hotel Cecil te Londen gesproken over het geval van Smith, den scheeps- schil'der to Huil, die gehangen Ls wegens het ver moorden van zijn vrouw. Sir William zei. dat men. verkeerd deed te denken, dat de bevoegdheid tot het verleenen van gratie, welke de minister van binnen. landsche zaken ten behoeve van den« koning kan uit oefenen, gemakkelijk was. De laatste week had hem wel andrrs geleerd. ,.Ik heb mezelf opgesloten in mijn kamer, zei hij. en zorgvuldig de stapels getui genissen. verzoekschriften en memories inzake den ongelukkige, die op mijn besluit wachtte, nagelezen. Dat besluit is zoo eerlijk, te goeder trouw, en wel overwogen genomen al» mij maar mogelijk was. Ik werd overstroomd met telegrammen, gepaard met petities, gesteund door Lagerhuis!eden, die het niet in strijd met hun plicht achtten zich te laten influen. ceeren door den druk der menigte, die trachtte het besluit ongedaan te maken, dat ik naar recht geno men had en mij te bewegen aan de uitspraak van hetg epeupel gevolg te geven. Zoolang ik minister van hinnenlandsche zaken ben. zal ik steeds bereid zijn alles te overwogen wat mij voorgelegd wordt ton gunste van een veroordeelde, maar ik ben niet bereid, mij van mijn beslissing ook maar een haar breedte te laten afdringen, alleen omdat een me nigte van 80.000 man eori petitie wenscht in te dienen. „Deze beweging heeft, naar mijn meening. do be trokken stad niet tot eer gestrekt en evenmin die genen. die meenden, dat een van zijner majesteits ministers, bekleed met een verschrikkelijke macht, zou kunnen worden afgedrongen van het juiste pad.' DE VERKEERSMOELLJKHEDEN TE LONDEN. De verkeersmoeilijkheden, waarmode Londen te kampen heeft, geven aanleiding to t verscheideno voorstelleni Thans komt een techjiicus. een zekere Sir Charles Wakefield. met het denkbeeld, het ver keersprobleem op te lossen, met vliegende automo bielen, di» van lichte constructie zouden moeten zijn en waarmede zoowel gereden zou moeten kunnen worden als gevlogen, al naar gelang van de elschen van het verkeer. De „Daily Chronicle", die aan het denkbeeld plaats verleent, bevat tevens een teeke- •ning van deze automobiel, die gedreven wordt door een propeller en lichte vleugels heeft, die boven op den wagen kunnen worden opgevouwen, wanneer hij Eiet vliegt. Het blad voegt er aan toe, dat het plan misschien stoutmoedig is, doch wijst erop. dal plan nen. die twintig jaar geleden even stoutmoedig le ken, thans in vervulling zijn gegaan. EEN OORLOGSHELDIN VERMOORD. In de nabijheid van het dorpje Chateau-Salins, in Lotharingen, is dezer dagen een oude vrouw, Mme Ete, vermoord gevonden. Mme Ete genoot een groote bekendheid in haar geboortestreek, door haar heldhaftig gedTag, tijdens den oorlog. Verschillende malen overschreed zij met levensgevaar de Duitsche linies om de plaats te ont dekken. waar het Duitsche zware geschut stond op gesteld. dat Nancy bestookte. Zij bracht het bericht aan den Franschen generalen staf over. die er ge bruik van maakte om de vijandelijke kanonnen tot zwijgen te brengen. Men vermoedt dat ?dme Ete is vermoord door een Duitscher, een lid van een bepaalde Kriegsverein, die uit ouden wrok heelt gehandeld.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5