Bitmenlandsch Nieuws. VOETBAL Plaatselijk Nieuws. DE WATERWEGEN IN NOORDHOLLAND. Naar de Tel. verneemt, zal weldra het rapport der provinciale commissie voor de waterwegen in Noord- Holland verschijnen. Het rapport sluit zich wegens de betrachte samenwerking uiteraard nauw aan bij de in 1982 openbaar gemaakte plannen dor Commis sie-Van Aalst, en houdt tevens rekening met de daarop uitgeoefende critiek. Opschorting van de ka naalverbindingen Hoorn-Enkhuizen en Hoorn-Me- demblik als onlangs bepleit zal daarin echter niet worden voorgestaan. Deze zal eerst kunnen worden overwogen als Provinciale Staten geleidelijk tot uitvoering van gedeelten der ontworpen plannen zullen besluitpn. De kosten, door de commissie-Van Aalst op 15X millioen gulden geraamd', zullen in het rapport der provinciale commissie zeer belangrijk lager gesteld worden, als gevolg van oenige vereenvoudigingen en van. sedort ingetreden prijsdalingen. Daarentegen zullen, zij verhooging ondergflan in verband met do indertijd op voorstel van burgemeester Kooiman van Purmerend toegevoegde verbinding Hoorn-Pur- merend, destijds geraamd op ongoveer een half mil lioen. Aanvankelijk is het plan geweest, dat in de rond 15 millioen het Rijk, do provincie en de rgoZamen- iijke gemoontenr en waterschappen iedor 5 millioen zouden bijdragen. De provinciale commissie meent echter, dat belanghebbenden met 5 millioen te veel zouden worden bezwaard, omdat de te verwachten waardevermeerdering met 5 millioen van eigendom men in de betreffende streken toch in elk geval eerst na verloop van veel jaren tot uitdrukking zal komen. Daarop is overwogen een verhouding" van een derde voor het rijk, een half voor de provincie en een zesde voor rechtstreeks belanghebbenden. Dat eene zesde deel zou wellicht oo kkunnen wor den trevonden, door middel van een waterschaps- omsls" over «^ebouwde en ongebouwde eigendom men in de belangheibende streken. EEN VERMAKELIJKE GECHIEDENI&. De Volgende „ware gesohiedanis" verhaalt het Soer. iïbl.: V De dienst der douane te Soeraoaja had p©n plombeer tang noodigo n liet er een aanmaken bij hot marino-etablissement. Na verloop van eenigen tijd was de -..angl ju aar en kreeg de douane haar, netjes verpakt, toegezon den. Het .Vas een «eer goede tang, di0 bij1 gbruik uitstekend voldeed. En td© (douane was er meé in huor schik Niet lang daarna kwam de nota. En van{ stonde at aan was het uit met de pret. Want ie r.ota was zeer gepeperd«pp prijkte een bedraJ op van rfiet minder aan #265. Maar men betaalde omdat men betalen moest. Tot zoover luidt het ware verhaal, waardoor de nieuwegi6iigheid van het Soer Hbi in de hoogace mate was opgewekt Het gelukte het blad te bevoegder plaas nog het volgende te weten te komen. P" In het marine-etablissement, waar de tang 'was gemaakt, had men slechts hot enorme bedrag van 48 (achtenveertig) heele oenten aan materiaal ér aan besteed. Voor het grafeeren (in staal) had' men het luttele sommetje van f90 uitgetroken. Totaal f 100. En daarna heeft men er waarschijnlijk omdat men f 100 voor een plombecrtangetje bespottelijk ge ring vond er nog f 106 opgelegd, vanwege de alge meene kosten, die op 't etablissement drukken. In 't etablissement worden vaak allerlei voor de vloot benoodigde voorraden, steenkool, victualiën b. d.; opgeslagen, van welke voorraden soms groote hoeveelheden wegens bederf moeten worden afge schreven. Spek en boon-en en ook steenkool zijn nu eenmaal op den langen duur, aan bederf onderhevig. Al die afschrijvingen zijn even zoovele schadepos ten. En dezq zijn het, die als algemeene koeten op de inrichting dtukken. In dit licht bezien, is het althans 'verklaarbaar, dat de betrokken autoriteiten, als do gelegenheid zich daartoe voordoet, die algemeene kosten minder druk kend trachten te maken. Komt er van den een of anderen gouvernements dienst een bestelling binnen, dan wordt er op waar lijk ingenieuso wijze fluks oen rekensommetje in elkaar gedraaid en men heeft van de algemeene kosten, die zoo op 't etablissement drukken, een ge deelte op een anderen (gouv.) dienst afgewenteld. Zoo zou men b.v. de telefoondienst voor een moer- bout van enkele guldens waarde, bij het marine- etablissement f150 kunnen" laten betalen. Enzoo- voprt naar rato. Ie 't niet bespottelijk? DE VEILINGEN EN. DE ZEGELWET. In do te Honselersdijk gehouden vergadering van de veilingvereenigihg, heeft de voorzitter medege deeld. dat de leden door den ontvanger der regi stratie zijn beboet voor een gezamenlijk 2>edrag van ruim 8 ton wegens-overtreding der zegelwet. DE AMBTENAARSSALARISSEN. Het Tweede Kamerlid Bomana heeft den minister van blnnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers de volgende vraag ge. eteld: Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat, gelet op de beraadslagingen in de Tweede Kamer dd. 11 De cember over de salarissen -dier ambtenaren, die bui ten het Bezoldigingsbesluit vallen, d.e billijkheid me debrengt, dat ook voor de oveHge ambtenaren d'e toe stand van 1 October 1924, althans voorloopig, besten digd blijft? - BROEK OP LANGENDIJfL Toen de vorst in 't midden der week aanstalten begon te maken om zijn tenten op te slaan ten er dus een atmosferische toestand intrad, waar naar de bouwers met verlangen hadden uitgezien, wezen enkele omstandigheden erop, dat het nu be ter voor de bouwers ging worden. De parijzen! der verschillende koolsoorten begonnen dan ook suc cessievelijk te rijzen en het leek, of een zonnégloor zichtbaar werd aan den horizon van een lichtenden,1 dag.. Zaterdag was de roode kool al aardig gerezen en we hoorden, dat er reeds verkocht werd voor f6.30 op bonnen. Het veilingsbestuur liet bekend maken. dat. houdt de vorst aan er op monster kon worden verkocht, zoodat men zich ging oriëntee- ren. alsof een wintersche periode was ingetreden. Doch terwijl we dit schrijven, schijnt deze Weer verder dan ooit geweken c#n kunnen de bouwers zich weer onledig houden met het „schoon" hou den van hun winterkool. En bi) deze weersgesteld heid komt daaraan zeer veel' werk, moet ter nog al wat worden uitgeschoten en brengt ,men dit, met wat eerste soort ter veiling. De prijzen wa ren er over 'fc geheel genomen nog niet naar, om veel op te ruimen. We willen hopen, dat in over eenstemming met het vorige jaar, na de intrede van het nieuwe, een vlugheid en levendigheid in dén handel ontstaat, die spoedig de slechte prijzen van de laatste weken goed maken De aanvoer van bloemkool is aanmerkelijk ge slonken. We noemen enkele- cijfers: Maandag 070 stuks, Dinsdagg 4850, Vrijdag niets: Zaterdag 100 stuks. De ingetreden vorst was aan de vermindering in 't laatst der week debet. Dinsdag werd nog tot f21 besteed, Zaterdag nauwelijks f 10. De animo yoor dit product is dus ook vrij sterk godaal& wat vooral moet toegeschreven worden aan een ongercgelden aanvoer, waardoor een goede, gSré- gelde handel wordt belemmerd. Roode kool deed het in den aanvang der week alles behalve goed. Er werd in de eerste dagen voor de beste en van de meest gewilde grootte tot #4.30 per 100 Kg. besteed, Vrijdag gwerd dit f5. Tweede soort ging als hoogste prijs voor f2.40, op "kot eind der week f 2.60. Hst msêst aangevoerd* bestond uit doof schot: f 1.500.50 waren de grenzen, waartuwAefli de prijzen varieerden. Voor ae groote soorten wend f 1.80—2.60 gemaakt. Ook voor gele en Deensche witte was in het begin een lustelooze stemming. Noch uit het buitenland, noch voor het binnenland was groote vraag. Maan dag werd voor le soort gele kool f2.40 h f3.50 be steed, zoodat voor het beste en meest gewilde goed maar 3H gulden kon worden bedongen. Deze prija is te laag; voor grootere kon men voor le kwaliteit een rijksdaalder maken. Zaterdag waren die hoogste prijzen echter f470 en f2.70. Voor 2e soort liepen de noteeringen van f 1.10 tot f2.30. Deensche witte golden begin der week voor eerste kwaliteit f 1 tot f3.30, op het laatst f 1.30 tot f3.70. Van beide koolsoorten was de aanvoer ge ring. Gewone witte kool werd Maandag nog voor 40 cent per 100 K.G. verkocht met een stijging voor de boste tot fl.20. Op het eind der week word geen witte kool aangevoerd. Met deze koolsoort heeft het gedurende het heele seizoen nog majar steeds niet willen vlotten. Met de uien wou het aanvankelijk ook niet bo teren. Een gemiddelde prijs van ruim f6 per 100 K.G. wees op een achteruitgang in de prijzen. Door het vochtige weer is het lastia dit product mooi droog aangevoerd te krijgen, wat bij uien van groote beteekenis is voor een geanimeerden kooplust. Zaterdag echter steeg de prijs tot f820. Voor drie lingen bestond meer kooplust Maandag werd van f8.70 tot fö.40 besteed, Zaterdag was dit f9.50 f 11.40. Nep werd Maandag voor f 10,40 tot f 10.80 verkocht, Zaterdag steeg de prijs tot f 11.50 per 100 K.G. Ook de peen mocht zich niet in groote belangstel ling verheugen, doch ook hier kon men op het eind der week een opleving constateeren. Zoo was Maan dag f2.10 de hoogste prijs, Zaterdag f250. Verder werden nog enkele partijen bieten en ra pen aangevoerd, waarvan de prijzen weinig afwijk kingen met die der vorige week vertoonden. Uit ons heele overzicht ziet men dus en we heb ben dit duidelijk willen doen uitkomen, door verge lijkingen te treffen tusschen begin en eind der week dat door de koude een aanmerkelijke verbetering waa ingetreden. Nu de vorst weer over is, hoorden we. dat de animo alweer is verdwenen en dreigt het 't oude gangetje te gaan. KOLHORN. Op 14 Dec. gaf het Harmoniecorp „de Eendracht" alhier, een openbaar concert in de zaal Jonker. Een achttal muzieknummers werden ten gehoore ge bracht op een zoodanige wijae. dat geconstateerd kan worden, dat de leiding van het corps bij den heer C. Kolf in goede handen is. Ter afwisseling werden een paar stukjes in een bedrijf opgevoerd, alsook eene voordracht; bijzonder goed kwam ook dit een en an der tot recht. Natuurlijk een gezellig bal tot slot De opkomst zoowel van leden als niet-leden wa# zeer bevredigend. KOLHORN. De metselzaak met behuizing en bergplaats van dab heer P. Bood alhier, ging bij onderhandschen ver koop in eigendom over aan den heer G. SIulj. vroe ger caféhouder te Oudesluia. KOLHORN. Het P.E.N.-gebouwtje alhier, onze vroegere olectri- sche centrale, ging met machines en algeheele in stallatie in eigendom over aan den heer A. Jonk al hier. Kenau ander op gemeenteterrein geplaatst zijn de, zal nu worden afgebroken. JULIANADORP. Zaterdagavond werden in het lokaal van den heer J. Slikker Cz. de onafgehaalde prijzen van de Paar- denverloting in het openbaar verkocht. Ouder ge woonte was er nogal wat publiek aanwezig en wer den de verschillende voorwerpen, hetzij aan of onder of boven de waarde aan diverse koopera toegewezen. JULIANADORP. Tot Notabel der Ned. Hérv. Gemeente alhier, is Zondagmorgen gekozen verklaard de heer M. Zon Sr., te Koegras. Het college is hiermede voltallig. NIEUWE NIEDORP. Do fotograaf A. ÜMoldevan alhier heeft van d©a heer O. Dutter een stukje grond gekocht in hot Oosteinde, nabij ,'t Hoefje" oan-aldaar oen woon huis. te doen bouwen. t BARSINGERHORN. De afd. Barsingerhorn van den Bond! voor Staats- penslonneering hield jl. Zondagavond ten huize van den heer Jb. v. Stipriaan alhier eene buitengewone vergadering, waarbij de propaganda-club D.E.V. van Wieringarwaard hare welgewaardeerde hulp ver leende met de opvoering van het tooneelstuk „Het Onvermijdelijke", door Suze la Chapelle-Roobol. Vooraf trad de heeT Limpers.van Wieringerwaard op met eene toeepraak tot het talrijk opgekomen pu bliek. waarin de politieke toestand met betrekking tot de Staatspensdonneering in ons land werd ge schetst, en aangedrongen tot meerdere deelneming aan den Bond bovengenoemd. Het tooneolwork, „Het Onvermijdelijke", stelt aan opvoerende dilettanten wel geen geringe eischen, ze ker een reden te meer, om het applaus, dat D.E.V. na elk bedrijf ontving, wel verdiend te noemen. De Bond won dezen avond weer enkele leden, VEENHUIZEN. De tweede bijeenkomst van het Onderling Nut alhior is weder achter den rug. De vice-voorzit ter. de heer R. Ruiter, opende de vergadering. Na voorle zing der notulen, zeide de heer C. v. Twuiver, dat. de heer G. Smit Az. wegens h\togen ouderdom niet dan hoogst zelden de Nutsavonden mear kan bijwonen en daarom wenschte te bedanken als voorzitter. Hij bracht hulde aan 'hetgeen de heer Smit al die jaren vanaf de oprichting voor de vereeniging gedaan heeft. Hij was steeds de ziel er van en heeft ook door de schenking vun talrijke mooie boekwerken aan de bibliotheek zijn sympathie voor het Nut doen blij ken. Daarom stelde spreker voor, den aftredenden vcorziter tot eere-voorzitter te benoemen, hetgeen al gemeene instemming vond. Op zijn voorstel werd ook de heer Liefhebber bij acclamatie tot voorzitter benoemd, hetgeen deze aanvaardde. De lezing had de heer Ruiter. Ze was getiteld: Mijn lezing te Boschwijk. Het was een van de pen- nevruchten van Justus van Maurik, tintelend van geest en fijne humor. WIJ allen genoten er zeer van Ook de stukken „Ipoliet" van den heer J. Liefhebber en „De wraak van Mijnheer Smits", van dén heeF C. v. Twuiver, vielen in goede aarde. Verder brachten mej. T. HaringhuizenJPijper en de heer K. Haring, huizen ons, eerstgenoemde met ,De Huwelijksadver tentie", laatstgenoemde met „Anderhalf" hartelijk aan 't lachen. Bij het einde van den avond bracht de heer Liefhebber zijn dank aan allen voor zijne be noeming tot voorzitter. Hij hoopte, op aller mede werking tot bloei van 't Nut en vertelde dat Da Boers van Abbekerk hier den volgenden keer geheel belan geloos een lezing wilde houden met lichtbeelden, het geen met applaus begroet werd. De regeling van dier. avond werd aan 't bestuur overgelaten. VEENHUIZEN. De toestand van den heer R. Polsma, die onlang» te Heerhugowaard aangereden werd, is nog aliijd zeer ernstig. WINKEL. Tot Molenmeester van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp is herbenoemd de heer P. Strijker en in de vacature wijlen den heer Jb. Heinstman benoemd' de heer Jb. Kooij Klzn., te Nieu we Niedt rp. BT. PANORAK. De heer J. Tol Sr. i« wederom benoemd als be stuurslid van den polder de „Daalmeer". BT. PANOHAB. Binnen zeer korten tijd zijn taf deee gemeente een pear rijwielen ontvroemd. Een eigenaar, een arm jongmensch. is hierdoor nogal gedupeerd, daar hij er mee naar zijn werk toeging. Voor anderen oen waar schuwing hun fiets goed te bezorgen. HOOGWOUD. Door heb afkeuren1 van. het sportterrein alhier én door het slecht weer Zijn d0 wedstrijden tuHsahen de voetbalclubs'H.F.O. 1 en N.V.V. I entusschen' de korfbalclubs U.D.L on Wiron niet doorgegaan. BREEZANR. Niettegenstaande de voetbalwedstrijden afge last waren, kwam B.V.V. toch te Breezand. liet terrein was nog vrij goed en daar ook de scheids rechter aanwezig was, werd besloten toch te spelen. B.V.V. was met 9 man, B.F.O. hadf 4 in vallers, .Niettemin is het een zeer geaniméérdé ipartü geworden., die B.F.O. met 3—0 won. B.V.V. heeft hard gewerkt en had zeker een tegenpunt verdiend. Scheidsrechter Freeke, dié voor het eerst in den W.F.V.B. leidde, bleek eén zéér 'goede scheidsrechter te zijn. Hij leidde in één woord ©ohitterend/ wat aan den wedstrijd! Zeer ten goedo kwam. K WIERINGENL Jl. Zondag was voor onze voetbellers geen aange name dag. Excelsior 'I van Anna Paulowua, welke hier tégen Succes I zou spelen, en waarvoor om elf uur een extra postboot naar van Ewijcksluis ging om ze te halen, liet niets van zich hooren, zoodat de postboot onverrichter zake terugkwam. Ook was scheidsrechter Boerman uit Breezand niet aanwezig. De wedstrijd ging alzoo niet door. Voor do Wierin- gers, welke altijd even actief zijn, niet prettig en van Excelsior I niet heel netjes, waarom bij verhinde ring of zoo iets geen telegram1 gezonden, ze weten toch, dat uien W leringen des Zondags tusschen 8 en 9 uwr voormiddags telephonlsch kan bereikeni Succes n, welke naar Schagen was gegaan voor den competitiewedstrijd met Sparta 4 aldaar was ook niet fortuinig. Aldaar aangekomen, werden de jongens wegens terreinafkeuring naar huistoe gezon den, alzoo een heele teleurstelling. Kosten gemaakt, enz. als kleine kinderen weggestuurd. 'tWas beleef der van Sparta's bestuur geweest, telefonisch afbe- richt te zenden. Succes II was dan thuisgebleven, inplaats van door de koude naar Schagen te gaan. ST. PANCRAS. Trots weers- en terreinagestéldhefd speelde Vrone I Zondag een voetbalwedstrijd tegen Hem I, dien zij met 31 heeft gewonnen. WINTERLE ZINGEN. Tot secetaris van' de commissie voor de winterle- zingeii werd in de plaats van den heer Houwing, die wegens vertrek als zoodanig bedankte, benoemd de 'heer Kleiterp, die deze benoeming aannam, NwOLtt. Den 14en December vergaderd© alhier fle afd. Sohagen van heit Ned. Onderw. Genootschap, in het lokaal van dén heer Peetoom aan de Markt. i Ondanks het minder gunstige weer en die slécht begaanbare wegen, waren tooh een tiental1 leden opgekomen, waarvan twee nieuw ingesohrevenénL' Hot referendum over het voorstel van het Hoofd bestuur om geen .uitvoering ,te geven aan het besluit, genomen ter allg. vergadering, om een commissie vlan onderwfijswotherzdening .te banoexnetn, had tot uitslag, dat allen ziok vóór het Hoofidbostuursvoor- stel1 verklaarden. Inzake pensioengrondslag werd meegeJdoeW, ^at deze niet daalt beneden den grondslag van 30 Juni 1922 en 'dat het pensioen eventueel daarnaar be rekend 1/60 van dien grondslag voor elk dienst jaar bedraagt. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Brouwejr, hoofd der school' to Schagen. Hulde werd door den voorzitter gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer A. Blad, in leven hoofd der school tö Harenkarspel, die steefe oen der ijverigste léden Qor afdeoling waa géwéestu De secretaris, de heer Schoor! van Barsingerhorn, bracht verslag uit pvor «fijne bemoeiingten inzake höt aanwerven van nieuwe lódon voor de afdeoling. Zonder vrucht bléok afijn werk in het geheel jiiet te «fijn geweest. Het aantal' leden der afdeoling is gestegen tot bovpn 80, waardoor 2 afgevaardigden ter aha: vergadering kunnen worden gezonden. Ver dere propaganda zal' niet achterwege blijven. Op voorstel van don voorzitter, den heer Van dier Laan te Dirkshorn, word het bestuur gemachtigd inzake het blijven bestaan der openbare sohool te Haringbuizen, de eventueelé noodig© stappen te doen. KRITE SCHAGEN. Volgens advertentie in het blad van Woensdag, zal de Krite Skagen op Zaterdag 20 Dec. haar. 2e „Friezenjoun" houden. Voor d©ze bijéénkomst heeft de heer G. Grondsma van Leeuwarden^ thans te Alkmaar «fijne welwillende medewerking toege zegd. In de persverslagen worden dei voordrachten hoog gewaardeerd, ton Derwijze daarvan geven wij hier een paar aanhalingen. „De heer Grondsma draagt werken van oudé en nieuwe Fryske dichters voor: Gysbert Japix, Dr. Eeltje Halbertsma, Pieter Jellis, Jan fen e Gaest- mar en anderen. Goed gevoeld, draagt hij de stuk ken met een sqhoone klajikbewoging voor, Waar door de aanwezigen geheel onder den indruk ko men. Het zware werk van Gysbert Japix heeft Hij volkomen in «ün macht „Mastera Auko", „De Torhernster melkers", „It aeade doarp". allen van Pieter Jellis, werden buitengewoon mooi vertolkt"., Wü meen en, dat deze woorden voldoende zullen zfijn, om alle Friezen uit Hollands Noorden naar de gearkomste toe te dryven. Het werk van dén heer Grondsma Vefljdient aller belangstelling, toonj die dan door uwe aanwezigheid. WILDE GANZEN. Als eeno eigenaardigheid vermelden wi), dat Za terdagmiddag een groote vlucht wilde ganzen over onze gemeente trok in eene zuidoost, noordwestelijke richting. In vroegere jaren voorspelde men daaruit winter, in onzen veranderden tijd is daarop ook niet meer te rekenen. Mooi was de eigenaardige vlieg- wijze: Een voorvlieger met twee naar achteren ge richte vleugels, elk van, 15 k 20 vogels. BOND VAN ZIEKENFONDSEN. De Noorderkring van Ziekenfondsen hield in de Cérès alhier Zaterdag eene vergadering van de fond sen te Helder, Julianadorp, Burgeibrug, St. Maarten en Schagen, met 15 afgevaardigden vertegenwoordigd waren. De nieuwe voorzitter van den krin? de heer Van der Velde, 8t Maarten; opende de WTetenTromst, met een woord van lof aan zijn voorganger den heer G, Metselaar. Deze had getoond, de ware man op de rechte plaats te tljn geweest. Tijd noch moeite had hij ontzien, om voor de belangen van den kring op te komen; vlor zelfbeheer had hij gestreden uit plichts besef cn vólkomen overtuiging. (Bijval.) De agenda bevatte, een drietal vragen. Eene bespre king daarvan hield de aanwezigen een drietal uren vriendschappelijk bijeen. 1. Acht u het wenschelijk, dat er naast een districts-voorzitter een districtbe- stuur aangesteld wordt? Vooral ook uit de daaruit vloeiende kosten, werd deze vraag met een algemeen „neen" beantwoord. 2. Acht u een districtsreglement wenschelijk? Ook deze vraag werd ontkennend beantwoord. Nu kwam 3. Op welke wijze moeten de kosten van een district betaald worden? A. Zooals thans uit de Bondskas?; B. Uit extra contributie uit 't district? C. Subsidie uit de Bondska37 Bij het gesprek, dat daarop volgde, traden twee richtingen op den voorgrondDe plattelandsfondscn meenden eenparig, dat do'onkosten van de distri:, vergaderingen, door het district zelf betaald moe»; :i worden, terwijl Heldor zich voor een aangew n vergoeding uit de Bondskas verklaarde in zoo\- het verplichte vergaderingen betrof. Voorsten van de eerste iheening beweerden, dat de gr stadsfondsen bezig waren de plattelandsfondse: overheerschen, dat zij zich aan uitgaven schu. maakten, die op de finantiën van de buitenfond u zouden drukken. Hot streven moest zijn, om door n hoogstzuinig beheer, het ziekengeld zoo hoog ie gelijk te maken. De Helder meende dat de groote stadsfondsen va ak voor uitgaven stonden, die men op het land r.'ct kende. Terwijl de zaalhuur voor vergadeben n platte lande of niet bestaat, of slechts een gering be drag geëischt wordt, moet men in de steden, vooral in Amsterdam, van f 15 tot f40 betalen. Helder is or dan ook voor dat deze onkosten, of geheel, cf groo- tendeels uit de Bondskas voor verplichte vergaderin gen betaald wordt. Het zal aan het Bondsbestuur staan uit te maken wat een verplichte vergadering is. Nadat men deze kwestie nog eens van verschillen de kanten had bekeken, waartfij vooral Schagen eD Burgerbrug hun ingenomen standpunt verdedigden werd tenslotte het standpunt Helder aangenomen Dat ging bij de plattelandsfondsen met een zekei voorbehoud gepaard, dat zeker gevaarlijk voor d< hechtheid van den Bond zal worden, als- de stads fondsen zich aan overheersching schuldig maken. Ir. geen geval zullen die fondsen een zeker vastgesteld bedrag niet mogen overtreden of het moet zijn tot eigen last. Bij- de rondVraag stelde S'chagen voor een paar sprekers uit te noodigen, waarvan een het standpunt: Zelfbeheer en den ander dat van Staatsinstelling zal behandelen. Dat voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Deze vergadering zal op een nado: vast te stellen datum op een Zaterdag in Januari fin de Cérès te Schagen gehouden wórden. Ten slotte bracht een der aanwezigen hulde aan den heer Van der Velde voor de uitstekende wijze, waarop hiji deze eerste vergadering, onder zijn pre sidium had geleid. ALGEMEEN BELANG. Onder leiding van den heer J. Schoorl Pz. verga derde Maandagavond „Algemeen. Belang". Na opening volgde lezing en goedkeuring der no tulen. De bijdrage voor de gehouden Winkel wsek werd vastgesteld! op f80. Aan de orde was thans het punt: classificatie Schagen in de personeel© belasting. Voorzitter deelde mee, dat door een rijksambte naar het bestuur er op was gewezen, dat het thans het tijdstip was om te pro'beeren Schagen in een gunstiger klasse voor de personeele belasting te krij gen. Zooals (bekend, zijn d'o rijksambtenaren in Scha gen thans bezig pogingen aan te wenden om Schngen in een andere klasse te krijgen wat salarieering be treft, op het motief dat de levensstandaard in Scha gen volstrekt niet lager is dan b.v.in Helder, Alk maar, enz. Ook op ditzelfde motief waa te beredenee- ren. Schagen in een gunstiger klasse voor de per soneele belasting te plaatsen. Schagen staat thins wat de kom betreft, in de 7e klasse, de buitenwijken in de 8e klasse der personeele belasting. Men wilde nu probeeren althans de kom in een lagere, dus de 6e klasse te krijgen. Dit bracht het voordeel dat dan voor de kom minder personeele belasting moest worden opgebracht. Dat zou worden verkregen doordat dan de kinderaftrek grooter zou worden, een grooter deel der huurwaarde van be lasting werd vrijgesteld cn tenslotte bij een hoogere huurwaarde het meubilair van personeele belasting was vrijgesteld. Het zou dus voordeeliger zijn voor alle belastingbetalenden, naar voorzitter betoogde. Het was .dan de bedoeling om in samenwerking met andere vereenigingen te trachten dit resultaat te bereiken. Uit de vergadering werd' er op gewezen, dat het wel besparing van personeele belasting zou geven, maar dat als gevolg daarvan ook de gemeente min der zou heffen uit ha^r opcenten op het personeel. En waar deze 50 opcenten hief, zou de belastingbe sparing voor 50 verloren gaan, omdat de gemeen te vorplicht was haar rekening sluitend te houden en 'dus hooger inkomstenbelasting zou moeten vra gen als gevolg van de mindere inkomsten uit het personeel. Ónbillijk werd genoemd, dat do bui: i- wljken, die niet van een lagere personeele belasri g zouden profiteeren, omdat deze in dezelfde kla bleven, wel zouden moeten meebetalen aan de gere gemeentelijke inkomstenbelasting, die no' zoy worden. Het' was op deze wijze geheel een lang voor de inwoners van de kóm. Er werd oo!- gewezen, dat de belastingverdeeling op deze w ook anders werd, omdat de huuraftrek voor gr o en kleine huizen dezelfde was, terwijl de meer t gemeenteinkomstenbelasting als gevolg daar ir progressief moest worden opgebracht. Gevraagd werd aan het bestuur, een overzich u verstrekken van de bedragen, welke met deze ver andering zijn gemoeid. Na een geanimeerd debat, werd vanaf de bestuv ra tafel de toezegging gedaan, dat in deze uitgebreide inlichtingen zouden worden verstrekt, alvorens de vereeniging verdere stappen zou doen. Daarna volgden besprekingen over vrècht- cn autodiensten. Er zal gepoogd worden een beteren dienst in het leven te roepen op Oude en Nieuwe Niedorp, Waarland, enz. Klachten ovei; het niet af dragen van gelden door een vrachtrijder waren in gekomen en zal het bestuur deze zaak in onderzoek nemen en eveneens overwegen het in werking stel len van vrachtbrieven, om het verloren gaan va: pakje9 tegen te gaan. Echter niet verplichtend, doel voor afzenders die dit wejischen. Geklaagd werd over het lange wachten voor do: overweg in de Hoep. Met den stationschef zal wor den besproken maatregelen te treffen het onnoodif.- v wachten te voorkomen en vorder af te wachten of de vergrooting van het stationsemplacement wellicht verbetering zal brengen. 4 Wederom werd besproken of het niet wenschelijk was de autobus een andere standplaats te geven er niet meer naar het station te rijden. De vergode ring besloot in deze geen stappen te doen. De vraag werd gedaan of bij vriezend weer d< schippers niet beter konden samenwerken om he vaarwater open te houden. Men achtte het echter beter deze kwestie aan de schippers zelf over te laten. Ook werd nog gesproken over de slechte uitgan gen van ons station voor reizigers met bagage en fietsen. Gewezen werd op het hek dat een ruimen uitgang gaf. Er zal met den stationschef worden be sproken, of deze uitgang eteeds mag worden benut Hierna sluiting.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6