BAR8ÏNOERHORN., Lodon van de jisolub BanringrorhomHaringbui- zon vergaderdon (Donderdag-avond jl'. ben huizo van don heer Van iSbiprioon* mot rin elven. Na opening aoor don hoer D. Blaauboer als voorzitter, las do hoor Koopmans, secretaris-pen ningmoesbor, flo notulen der laatste bijeenkom sten voor. v Bij het opmaken der rekening bledk, dat do kas be&cnikfc over do som van ruim r 106. i Als lid van Bestuur werd bij acclamatie herkozen de heer P. Kater. In de plaats van don heer Klerk werd gekozen de heer. Nobel. Beide höörön namen de benoeming aan.. Besloten werd tot aanschaffing van 'nóg ,een paar houten handsneeuwschuiven, terwijl' hQt uur- loon van werklieden werd gesteld op 80 cents Hierop volgde nog een beschouwing over de mo gelijkheid van samenwerking van de ijsolub met andere Tiier bestaande corporaties voor workvenj sohaffing in 'do dagon van ijs en sneeuwen daar mede waren de werkzaamheden ben einde dn slloot 3'oorzitter do «kl'eine bijeenkomst HL ERHUGOWAARD. Het schijnt dat aan het gemopper over het godoelto van don Middelweg, dat met heien .is bchard, oindolijk bocsh een. eind zal komen. We vernamen, clat hot Polderbestuur voornemans is, deze keien te bezigen voor Tiet boharden der .Laad plaatsen aan do ringvaart. Vooral wielrijders ©n autopassagiers zullen dit met vreugde vernemen. Hr ERHUGOWAARD. Zooals dit reeds «enige jaren gewoonte schijnt te rijn, werf ook nu weer na de laatste raadszitting in het jaar, door voorzitter en raadsleden een per soonlijke bijdrage verstrekt voor traotaie aan d© ouden van dagen bij do a.s. feestdagen. HOOGWOUD. Ten huize van S. Bos, arbeider aan' de Noorderpa- de alhier,'is een geval van roodvonk geconstateerd. HOOGWOUD. Vertrokken en ingekbmen personen van 1 tot en met 15 Dec. 1924: Arien Moeijes en gezin, NJFL, van Aartswoud, Zee buurt G 21, naar Winkel; Theodorua Rood, R.K., van Gouwe H 65 naar Hoorn, Groote Oost 91; Sidona Dekker, R.K., van Noordend D 72 naar Berkhout. Catharfcna van Diepen, R.K., van Boekelwegbuurt I 13 naar Nibbixwoud; Jan Willem Mol, N.H., van Nieuwe Niedorp naar Langereis A 9. VAN EWIJCKSLUIS. Donderdagavond gaf de gymnas tiek vereen igrng D. O.K.E.V. eene uitvoering voor donateurs en leden in „Het Wieringer Veerhuis". De zaal was flink bezet en de voorzitter ,de heer H. Delver, kon' dan; ook niet nalaten, hierover bij de opening zijn genoegdoening uit te spreken, omdat hierdoor weer opnieuw bleek, dat D.O.K.E.V. de voortdurende belangstelling van velen heeft verworven. Het daarna uitgevoerde programma bestond uit een veertiental nummera Welk dezer nummers ons het meest heeft bekoord, durven wij heusch niet uit spreken, omdat er telkens opnieuw weer momenten voorkwamen,4 die de toeschouwers in vervoering brachten. Van de dqmes hebben wij zoowel de vrije oefeningen, als de oefening op do brug (waarbij voor al de mooie groep onze aandacht trok) en de sierlijk uitgevoerde knolsoefeningen bewonderd. Ook het werk der heeren vorderde in alle nummera onze be langstelling, vooral echter de oefeningen aan het hoogrek en op de brug, waarbij ze&r sterke presta ties werden verricht. De jongens-adspiranten gaven in hunne oefenin gen op het paard en aan het laagrek voor beginne lingen al heel aardig werk te zien, terwijl ook de slotoefeningen zeer ordelijk werden uitgevoerd, Van de'meisjes-adspiranten kan ten aanzien van den brug en paardoèfeningen hetzelfde worden gezegd, terwijl ook de vrije-oefeningen een zeer aangenamen in druk maakten. Tn 't kort, kracht en gratie wedijverden dezen avond om de voorrang en het publiek gaf dan ook herhaaldelijk van zijn ingenomenheid blijk door een krachtig applaus. Mej. Aan ie Smit, zong in do pauze op de haar eigen lieve wijze: „Uit het oude nest gevallen", waar mee zij ook thans weer veel succes had; Zondagavond wordt -hetzelfde programma opnieuw vertoond, doch dan voor het publiek toegankelijk. KEES BOEKE EN EEGA GAAN „ZITTEN". Het ..Gemeensohapsblad", uitgegeven en geredi geerd door de gemeenschapsleiding Bilthoven, be vat het volgend ..ernstig persoonlijk" verzoek.: Wegens het niet_invullen van een belastingbiljet is eerst.ondergeteekende veroordeeld tot een boete van f 100. (De maximum straf.) Bij nietbetaling beteekent dit 20 dagen -hechtenis. Wij beiden voelen, dat het niet God's wil is, dat de boete betaald wordt, door wie» ook. Het gaat hier nu eens uitsluitend om het al of niet erkennen van den staat. Hoe zwaar het ons ook vallen zal. wanneer het vonnis wordt vol trokken. vragen wij daarom allen, die ons liefhebben, geen boete voor ons te betalen. KEES BOEKE. BETTY BOEKE—CADBURY. TABAKACCIJNS. De Eerste Kamer nam het ontweid-Tabaksaccijns aan met 23 tegen 10 stemmen. HOE IS HET NU? Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Van de meest bevoegde zijde vernemen wij, naar aanleiding van belichten, dat het bezoldigingsbesluit 1925 met 1 Januari e.k. niet zou worden ingevoerd, dat de invoering op dien datum va® dat besluit, dat immers een maatregel van algemeen bestuur is, wèl zal plaats hebben. FFN OUDE! De heer B. G. de Winter, oud-koonvaardijkapitoin, geboren te Antwerpen, wonende aan den Zfolschen weg te Apeldoorn, is 102 jaar geworden. Hij is nooit ziek geweest. Alleen zijn gehoor is zeer slecht. Nog dezen herfst plukte hij in zijn tuin, staande op de bovenste trede van oen trap, de peren van zijn boom. GEVAARLIJK BEROEP. Vannacht is de boschwachter Kolthoff uit Almelo door drie stroopers, die onder Borneibroek met een lichtbak werkten, met een jachtgeweer in het dijbeen, geschoten. D ©gewonde is maar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. De vermoedelijke daders zijn in hechtenis genomen. TWEE NIEUWE TORPEDOBOOTJAGERS. De Tweede Kamer hoeft verworpen het amende ment van den heer Brautigam om den aanbouw van twee nieuwe torpedobootjagors te beletten. Het was 27 voor, 58 tegen. Do rechterzijde en do Vrijheids bond vonden deze nieuwe uitgaaf voor oorlogstuig zeer geschikt. De Marinebegrooting werd vervolgens aangenomen met ongeveer dezelfde stemmenverhouding. TERDIE K. Vrijdagavond hield het Nut „Ons Genoegen" alhier in het café van den heer Van Dam zijne eerste win- terbijoenkomst, cloor omstandigheden reeds wat laat voor een eerste samenkomst, maar het was intus- schen een zeer gezellige avond. Voorzitter de heer N. tam mes opende met hartelijk welkom in wel gekozen woorden de vergadering, waarna verkiezing voor een paar bestuursleden werd gehouden. De heer II. Kistemaker werd als zoodanig benoemd en den heèr Jb. Kuiper werd herbenoemd als bestuurslid. Inplaats van eene lezing had men een heel aardig blijspelletje ..Daar is Mijnheer", ingestudeerd, dat vlot werd weergegeven en veel succes had, evenals de lange reeks bijdragen waarmee de avond verder, met als 'afwisseling zoo nu en dan samenzang, op hoogst gezellige wijze werd ten einde gebraèht. Men heeft een pleizierige Nutsbljeenkomst gehouden. OUDKARSPEL. Bij de gehouden kooltelling op 15 December door de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" was de voorraad: 3.330.000 K.G. roode kool, 1.213.300 K.G. gele kool, 3590.000 K.G. Deensohe witte kool, 435.000 K.G. uien, 870.000 K.G. peen. Kool benoden K.G. is hierbij niet opgegeven. Hot vorig jaar, toen de telling ongeveer 14 dagen later plaats had, waren de cijfer» respect. 1546000, 545000, 2477000, 162000 en 150000. Er blijkt dtis nu wel een groot verschil te zijn bij het vorig Jaar. Behalve van de Doensche witte ztjto de getallen nu meer dan het dubbele. TARIEFWET AANGENOMEN. De Ee£3f£ Kamer nam met 28 tegen 14 stemmen de Tarief wit aan, nadat eerst de motie-Stenhuis om met deze wet tot na de verkiezingen te wachten, was verworpen; Het ging rechts tegen link». W ARMENHUIZEN. Onze plaatsgenoot de heer N. Pronk zal door den Ned. Schaatsenrijdershond naar Zwitserland wor den gezonden om zich te trainen voor de te houden wedstrijden in Zwitserland, tusschen dat land en Nederland en om eventueel deel te nemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Europa. Hij zal «aldaar verblijven van 4 Januari tot 8 Febr. 1925. Wiji wenschon hem veel succes toe. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons 'werd medegedeeld, is de heer C. J. Mol', onderwijzer alhier, als zoodanig benoemd aan school no. 6 te Helder. Wij zijn er van overtuigd, dat yel'e kinderen, zoowel als ouderen zijp aan staand vertrek van hier m£t leedwezen tegemoet i zien, aangezien de heer Mol in den rijd,, dat hij hier alk onderwijzer werkzaam was, Zich heeft doen kennen al's een flinke leerkracht en een grooté kindervriend. ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen, zal den tweeden Kerstdag^ in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier een kerstfeest- viering plaats hebben onder leiding van den heer Ds. van aer iKreeke. ZIJPE. Wii vernemen, dat Mevr. KroonenburgSchoort te Schagerbrug hare benoeming tot regentes van het Burgerlijk Armbestuur heeft aangenomen. W ARMENHUIZEN. Blijkens de gehouden inventarisatie, door de Centr. Veilinspsvereeniging Warmenhuizen on O/' op 15 Deo. jl., waren bij de leden de navolgende voorraden aanwezig: 7..258.700 Kg. roode kool, 1.171.300 Kg. gele kool, 4.161.600 Kg/Deensohe witte kool, 503.800 Kg. uien, 622.850 Kg. peen.' De voorraden rijin over de verschillende vereen! gingen als volgt verdeejld: I Warmenhuizen: 3.799.600 Kg. roode kool, 445.400 Kg. gele kool, 1.321.100 Kg. Deensche witte kool, 195.600 Kg. uien, 166.050 Kg. peen. Harenkarspel': 1.888.100 Kg. roode kool, 185.900 Kg. gele kool, 1.520.600 Kg. Deensche .witte kool, 168.300 Kg. uien, 804.000 Kg. peen. Stroet: 765.000 Kg. roode .kool', 278.000 Kg gele kool, 658.700 Kg. Deensche -witte kool, 74.500 Kg. uien, 4900 QKg. peen. - Eenigenburg: 631.700 Kg. roodekool', 99.000 Kg. f' ïl'e kool, 348.200 Kg. Deensche witte kool, 50.200 g. uien, 96.500 Kg- peen. Bchoorldam: 370..800 Kg., roode kool, 34.500 Kg. gele kool, 119.000 Kg. "Deensche witte kool, 8200 Kg. uien, 4300 Kg. peen. Krabbendam: 354.000 Kg. roode kool, 128.500 Kg. gele kool, 194.000 Kg. Deensche witte kool, 12.000 Kg. uien, 3Ö00 Kg. peen. Bij de per Kerstmis 1923 gehouden inventarisar tie waren de navolgende voorraden aanwezig: 4.179.300 Kg. roode kool, 549.600 Kg gele kook 3..521..800 Kg. 'Deensche witte kool, 324.650 Kg. uien, 298.700 Kg peen. ST. MAARTEN. Politie. Gevonden: een handschoen; een kar tonnen doosje met photografische negatieven. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. EEN RAAR HEER. Dezer dagen vervoegde zich bij een familie, dde zich eerst kort geleden' te Arnhem gevestigd heeft, )n heer van middelbaren leeftijd, zich noemende dr. i Oudshoorn van de gezondheidscommissie, die na eens geïnformeerd- te hebben of mijnheer thuis was, mevrouw te spreken vroeg. Toen mevrouw ver scheen begon hij met haar te spreken over de ge zondheidscommissie en stelde haa rde vraag, waar om zij zich nog niet had laten keuren bij hare komst in Arnhem. Hij' deelde mevrouw mede dat zij, wan neer zij zich niet geneeskundig liet onderzoeken, kon worden veroordeeld tot een hooge geldboete. De dame vroeg hem toen naar zijne aanstelling, die hij niet kon toonen, doch zijn optreden was van zooda/- nigen aard, dat mevrouw -bevreesd voor boete en ge- loovende met een medicus te doen te hebben, die het werkelijk goed met haar meende er toe overging zich gedeeltelijk te ontkleeden, waarop de ddkter haar onderzocht. Toen dat afgeloopen was vertrok hij, zonder de verdere huisgenooten te hebben on derzocht. De commissaris van politie waarschuwt tegen het optreden van dezen persoon. ZUIDS CHARWOU DE. Donderdagavond had in een der lokalen van de openbare school oen ouderavond plaats, welke niet bijzonder druk bezocht was, daar op dezen avond nog andere vorgaderingen plaats hadden. De heer Renaud sprak pro schoolrapporten, de heer Du Burck, voorzitter der Oudercommissie contra. De eerste oordeelde rapporten noodig en nuttig en kon een middel wezen om de samenwerking tusschen school en huis te bevorderen. Voor de leerlingen kon het een middel wezen om zich meer in te spannen en alzoo de vorderingen grooter te doen zijn. De heer Du Burck was van oordeel, dat de tegenwoordige school inrichting, de methodes van onderwijs zooda nig zijn, dat zonder kunstmiddelen de belangstelling gewekt kan worden en gaande kan blijven. De rap porten moeten, willen ze aan hun doel beantwoor den, weergeven het kunnen der leerlingen, doch in overeenstemming met een ideologische opvoeding, kan aan het kind, aan de ziel van het kind alleen recht worden gedaan als een waardeeringscijfer wordt gegeven, dat" zijn willen, zijn inspanning uit drukt. Aan de hand van enkele episoden uit Jeugd herinneringen van Jan Ligthart, trachtte spreker dit te verduidelijken. Bij de daarop gevolgde discussies bleken de ouders over het algemeen voor school rapporten te voelen, doch de geheele vergadering was het er over eens, dat het nuttig was, dit onder werp van twee kanten te bezien. Ten aanzien van het speelterrein werd besloten, nog geen definitief besluit te nemen, aangezien de krachtigste voorstanders voor het terrein-De Boer niet aanwezig waren, hoewel de geest der vergade ring, was, dat er van het heele plan niet veel zal terecht komen als afstuitende op de financiën. Nadat nog enkele zaken van meer huishoudelijken aard waren besproken en de wenschelijkheid geuit van een bespreking van het handwertconderwijs in een volgende bijeenkomst, wend de vergadering, waarvan de besprekingen zeer gezellig en van aan genamen aard waren, gesloten. DIRKSHORN. Donderdag vergaderde de vereeniging „Nut en1 Ge noegen" onder leiding van den heer D. Groenhart ten huize van den heer T. IJff. Bil de opening zegt de voorzitter, dat door drukke bezigheden van voorzitter en secretaris het vorige Jaar geen vergadering is belegd geworden. De secretaris, de heer R. v. d. Laan, leest de no tulen, die worden goedgekeurd. iDe rekening van den penningmeester, den heer L. Reuvers, over 1922—'23, en 1923—'24, nagezien door de heeren Kistemaker en IJff, wordt goedge keurd op een batig saldo van f 1CC.28. Hierna brengt de bibliothecaris verslag uit over de laatste twee jaren, waarin achtereenvolgens werden uitgegeven 683 en 608 werken. Lekker rustig slapen is een genot, dat aan velen onbekend is. Wie echter in hot bezit is van een koker MlJnhardt's Zenuwta bletten kan steeds verzekerd zijn een rustigen nacht door te brengen. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De voorzitter dankt de beide functionarissen voor hun bemoeiingen in het belang der vereeniging. Volgt bespreking over aankoop van nieuwe boeken en vernieuwing van den catalogus. Bil de rondvraag wordt geïnformeerd, of nu ook geen rekening wordt gedaan van „De Portefeuille" en wanneer weder eens gelezen tijdschriften worden verkocht. De administrateur van „De Portefeuille", de heer R. v. d. Laan, wil aan liefhebbers wel wat tijdschrif ten onderhands verkoopen, maar de vergadering acht het beter, dat zulks gebeurt in een daartoe belegde bijeenkomst der leden. De heer v. d. Laan zegt toe, dat hij binnenkort eens rekening zal doen en boekverkooping houden. Hierna sluitiug van de slecht bezochte vergadering. DIRKSHORN. Zuster Smit heeft haar benoeming tot wijkver pleegster te Harenkarspel aangenomen er. zal 15 Februari a.s. hare betrekking aanvaarden. EEN RAADSLID GESCHORST. Uit Ede, 18 Dec. In verband met het feit, dat het raadslid de heer H. als ambtenaar van den Burg. Stand een fooi heeft trachten aan te nemen, waf hem verhinderd is doordat inmiddels de offerbus, waarin deze fooi door een ander was gedeponeerd, gelicht bleek, te <zijn, heeft de raad in een heden gehouden spoedvergadering den heer II. als ambtenaar van den Burgerlijken Stand ontslagen en hem geschorst tot Ged. Staten het raadsbesluit hebben goedgekeurd. EEN LANGE VERGADERING. De Tweede Kamer heeft de Waterstaatsbegrooting in de zitting van den afgeloopen naoht welke tot half vijf duurde, zonder hoofdelijke stemming aange nomen. DE BANKBILJETTENFABRIEK TE NIEUWLAND Uit Gorkum, 18 Dec. Van bevoegde zij'de verne men wij, dat de verdachte vervaardigers van bank biljetten W. G., fotograaf uit Rotterdam, W. S., leer looier uit Alblasserdam en hun medeplichtigen, de twee gebroeders Van B., varkenshandelaren te Nieuwland, die als verdacht daarvan op 17 October 1.1. in hechtenis waren genomen en nog in het huis van bewaring te Dordrecht gedetineerd zijn, heden een volledige bekentenis voor den rechter van in structie hebben afgelegd. Bij, den inval, destijds in het woonhuis van de Wed. van Buren te Nieuwland (de moeder v. Gebr. van B.) had men op een zolderkamertje een installatie tot vervaardiging van bankbiljetten gevonden, benevens een belangrijke collectie, niet geheel afgewerkte bank noten, ter waarde van 25, 60, 100. 200 en 300 gulden. Zij hadden tot de vervaardiging zeven verschillen de 'Cliché's te Amsterdam laten maken, nl. afzonder lijk den rand, de woorden „Nederlandsche Bank", handteekeningen, enz., voorgevende obligatiën en ook om reclamebiljeten te drukken. Tel. ANNA PAULOWNA De levering der schoolbehoeften voor de drie open bare lagere scholen in deze gemeente is opgedra gen aan den Boekhandel v.h. Trapman en Co. te Schagen, als laagste inschrijver. ZUIDSCHARWOUDE. In het pand, vroeger bewoond door den heer J. Schoenmaker Pz. en aangekocht door den heer Jb. Heneweer, zal een winkel in tabak en sigaren wor den geopend, alsmede voor schrijfbenoodigdheden. BR OODP RIJS VERLAGING- Uit Zaandam. 19 Dec. De afdeeling Zaanland yan den Nederlandschen Bakkersbond heeft met in gang van Maandag den broodprijs verlaagd met twee cent, voor brooden van 8 ons. en met één cent voor brooden van1 vier ons. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Uit Uitgeest, 19 Dec. Gisteravond is de hier wo nende gepensionmeerde spoorwegarbeider J. M., toen ■hij merkte, dat de trein zijn woonplaats voorbijreed, uit den in vollen vaart zijnden sneltrein Den Helder- Amsterdam gesprongen. Zijn huishoudster, die hem wilde grijpen, werd door de mede-reizigers tegenge houden. Het lijk is tusschen Uitgeest en Krommenie gevon den en naar laatst genoemde plaats vervoerd. DE BDGROOTING VAN KOLONIëN. Uit 's Gravenhage, 19 Dec. De Tweede Kamer heeft in een gemengde stemming het amendement- Boon op de begrooting van Hoofdstuk II der Staats- begrooting (Koloniën), waarbij voorgesteld werd het tractement van den gouverneur van Cura^ao te handhaven op f27.000.— terwijl daarvoor op de be grooting f32.000.— was uitgetrokken, aangenomen met 43 tegen 38'stemmen. ANNA PAULOWNA. Politie. Gevonden 2 rijwielplaatjes en een re servewiel van een auto (gevonden langs het NJH. Kanaal). Inlichtingen te bekomen ter secretarie. ALKMAAR. Dam wedstrijd tusschen. 9t. Pancras D.O.S. en Alk maar W.D.O., gehouden op Donderdag 18 December in de Buitensociteit te. Alkmaar: 1. Jb. Toepoel—Denijs 20 2. TJ. Koelemeij^-H. Madderom 11 3. V. de Ruiter—R. W. S. Bosman 0—2 4. C. Tol—C. Zeilemaker 0—2 5. Jb. HooiJ— W. Pijning 2—0 6. A. VolkersC. Bedijn 11 7. P. MadderomC. Booij 2—0 8. C. SlijkerC. Botlem 11 9. P. Volkers—P. Noom 20 10. G. Booij Jnz.—Noome 0—2 - 11 K Duif Gz.Venver 1—1 12. M. Benschop—C. Blokdijk Jnz. 2-0 13. P. DuifG. Wolz^ak 2—0 14. A. HooglandCremor 0—2 15. P. Groen Jbz.—J. C. Mot 0—2 16. J. Madderom—W. Blokdijk Sr. 1—1 17. C. Ivangh—D. Schoen 0-2 18. G. Duif—de Wilde 2—0 19. D. Rol—J. C. van Zwanenburg 0—2 20 Jn. Keizer— Woerdeman 20 21. A. MoinemaStam 20 22. D. Honing Pz.—Scholtens 2—0 23. P. Groen Jnz.Hofman 0—2 24. G. PloegerHoltfoort 2—0 25. C. Duif Jnz.,—Overman 2—0 26. P. Nierop— Knocf 20 27. P. de Wit—S. Blammaert 2—0. Uit slag 33-21. NOORDSCHARWOUDE. Ds. Gillebaard, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen bij' gelijke gemeente te Lollum (Fr.). LOCOMOTIEF TE WATER. Gisterenmiddag is op het stationsemplacement te Almelo een locomotief bij het rangeeren ontspoord, gekanteld en in het water gevallen. De machinist en stoker sprongen tijdig van de machine. De stoker kreeg enkele lichte verwondingen GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Af ra ElisabeO dochter van P. Huiberts en van C. M. Schilder. Jar.. ccon van J. G. Schilthuia en van C. J. H. Wassenaar. Gemengd Nieuws, MET QEMAKKELIJK TE VEETEREN. In een ziekenhuis te..LIverpoot is dezer dagen een zekere Cecil Baines aan z'n maag geopereerd, waar bij tot groote verbazing der genecsheeren twee le pels van een lengte van 9 inches te voorschijn wer den gehaald. De lepels had Baines ingeslikt, toen hij een tijd geloden in de gevangenis eon poging tot zelfmoord had willen doen. De chirurg, die de operatie had ondernomen, ver klaarde nog nooit een geval te hebben meegemaakt, waarbij een patiënt zoo'n langen tijd met lepels in zijn maag had rondgeloopen. DE RIJDENDE DOOD. Uit Washington wordt gemeld, dat met het oog op het steeds groeiende aantal auto-ongelukken in de V. S., Hoovor, de minister van Handel, een speciale conferentie te Washington heeft bijeengeroepen, om de bestaande wettelijke bepalingen en de door don onhoudbaren toestand dringend noodig geworden maatregelen te bestudeeren. De verschillende staten van de Unie. de automobielen-industrie en verkeers- experts zullen er tegenwoordig zijn. Het aantal gedelegeerden bedraagt vier honderd. Volgens door Hoover overgelegde statistieken heb ben gedurende hot loopende jaar twee en twintig duizend personen den dood gevonden door verkeers ongelukken en zeshonderd zestig duizend werden daarbij ernstig gewond. EEN TESTAMENT. Te Mineola in de Ver. Staten is het testament ge registreerd van den dezer dagen overleden New* Yorksche financier, spoorwegmagnaat en rensport- bevorderaar Aug. P. Belmont. Vrijwel het geheele vermogen, voorloopig getaxeerd op ca 30.000.000. is nagelaten aan de weduwe, kinderen en kleinkinde ren. Onder hetgeen aan de weduwe is nagelaten ia het beroemde buiten met de renstallen te Babyion, op Long Island. Een eigenaardige bepaling in het testament is, dat er een poging moet worden gedaan een beroemde collectie parels, die thans in het bezit is van de familie Samuel Howland, aan te koopen. Er mag echter niet meer voor worden betaald dan 50.000. Samuel Howland is een zwager van wijlen Belmont. De parels in quaestie waren erfstukken, die hadden toebehoord aan Belmont's moeder. Het is de wensch van den erflater, dat de parels, na aan gekocht te zijn, het bezit zuilen worden van August Belmont (de derde) en dan niet meer uit <Je familie in rechte lijn mogen gaan. Men verwacht, dat Belmont's erfgenamen den be roemden renstal zullen voortzetten. TREURIGE TOESTANDEN. Een en ander maal werd reeds gemeld, dat de sowjet-autoriteiten, wanneer het er om te doen is, „contra-revolutionnaire" of (wat voor hen vrijwel synoniem is) godsdienstige ideeën te bestrijden zich niet ontzien kunstvoortbrengselen in den ban te doen of te verminken. Een kras staaltje daarvan deelt de Sjewodnja mede. Dit blad kreeg onder oogen een on langs verschenen bloemlezing uit de nationale lite ratuur voor de Russische scholen. Deze bloemlezing bevatte o.m. het bekende Kozakken-wiegelied van Lermontof, echtermet een merkwaardige wijzi ging. In een der coupletten zegt de aan de wieg van haar zuigeling gezeten kozakken-moeder wanneer zij zich haar zoon voorstelt groot geworden en ten strijde trekkend: „Ik geef jo op den weg een heiligenbeeld mede: wanneer je tot God bidt, zet het dan voor je!" Deze regels zijn, met behoud van het rijm en het oorspronkelijke metrum gewijzigd als volgt: „Ik geef je op den weg een portret vaA Lenin mede; bidt niet tot God, mijn kind. want God bestaat niet langer." 'Van he', feit, dat er een wijziging van den tekst heeft plaats gehad wordt zelfs niet in een noot mel ding gemaakt. Maar de naam van den dichter staat voluit onder het gedicht. Zoodat deze, jaren na zijn dood, nog tot atheïst en Leninist gepromoveerd wordt. TALRIJKE ARRESTATIES IN ROEMENIë. Uit Boecharest, 19 December. Alhier hebben gisteren talrijke arrestaties plaats gehad, in verband met het feit, dat groote hoeeveelheden bolsjewistisch agitatiemateriaal gevonden zijn, welke uit Rusland naar Roemenië gebracht werden en daar onder de arbeiders verspreid. DE VERKEERSONGEVALLEN TE PARIJS. Uit de statistiek der Parijsche politie blijkt, dat het aantal verkeersongevallen dit jaar, vergeleken bij verleden jaar is toegenomen. Dit jaar (er blijkt niet, tot wanneer de statistiek loopt) bedroeg het aantal 126.867 tegenover 109.425 in 19£3 en 70.716 in 1922. Het aantal ongevallen waarbijL alleen inate- rieele schade werd aangericht was 100J31. Het aantal persoonlijke ongevallen daalde van 150 op 132; vóór den oorlog was het 230. Door de trams werden 2274 ongelukken veroor zaakt. waarvan 11 doodelijk; autobussen 1735 waar van 18 doodelijk; bespannen voertuigen 2514 waarvan 8 doodelijk; motorrijwielen en sidecars 564 waarvan 2 doodelijk; automobielen 15.847 waarvan 92 doode lijk; rij'wielen en driewielers 3102 waarvan 1 doode lijk. ERNSTIG ONGELUK. Uit Neumunster (Holstein), 19 Dec. Gisteren is' plotseling een vleugel van het nieuwe gebouw der algemeene spaarvereeniging alhier met geweldig ge raas ingestort. Acht personen worden onder de puin- hoopen begraven, waarvan er twee gedood en vijf gewond werden, van wie vier zwaar. SLECHTE ALCOHOL IN AMERIKA. Nu het Kerstfeest nadert, bestaat er in Amerika groote vraag naar gesmokkelden alcohol, met het gevolg, dat de hoeveelheid spoedig uitgeput is. Het gevolg hiervan is; dat er veel verval9chte alcohol in den handel wordt gebracht. Reeds zijn tien personen in New York gestorven door het drinken van vergif tigen alcohol. Het totaal aantal dooden bedraagt de ze maand reeds 20. Bovendien liggen nog verschillen de personen ziek in het gasthuis. Zij zullen waar schijnlijk blind het gasthuis moeten verlaten. DUITSCHE TREILER VERGAAN. Uit Chri8tiania, 19 Dec. Aan de Noorsche kust zijn twee treilers met elkaar in aanvaring gekomen. De een, uit Hamburg afkomstig, zonk onmiddellijk. Vijf man der equipage kwamen om. BUITENLANDSCHE REIZIGERS IN CHINA. De correspondent van het A. P. A. te Peking meldt d.d. 4 November: In hot belang van de veiligheid van buitenlandscho reizigers heeft hot ministerie van buitenlandsche zaken aan de provinciale autoriteiten tanigs do groote spoorweglijnon telegrafisch last ge geven, zich op de 'hoogte te stellen van het aantal buitenlandsche reizigers en hun onderweg de noo- dige bescherming te verleenen. Alleen buitenlandsche kooplieden, missionnaris- sen, toeristen en offlcieele personen, mogen tot de treinen worden toegelaten. Verhinderd moeit worden, dat de reizigers zich naar de gevaarlijke zones begeven en na uit den trein te zijn gestapt, moeten zij een escorte van spoorweg politie meekrijgen. Op de routes, waarlangs treinen met vreemde lingen passeeren, moeten extra wachtposten worden geplaatst. HOE DROEVIG! In het gehucht Laveik onder de gemeente St. Etïenne heeft zich een droevig ongeluk voorgedaan. Drie jonge meisjes zouden een bezoek brengen aan haar vriendin die enkele honderden meters van het dorp woont. Om een grapje uit te halen, hadden zij zich als mannen verkleed, en vervoegden zkh aldus aan de woning, waar zij den weg vroegen naar een naburige gemeente. De meisjes werden niet herkend. Even later klopten sij met wat lawaai weer op de

Schager Courant | 1924 | | pagina 14