(Moeras i N.V, u.h. TRAPMAN Co., Schegen IEjESTE blad. HET JAAR 1924. De Zuiderzeewerken. Gemengd Nieuws. Woensdag 31 December 1924. SCHA 67ste Jaargang. No. 75£$. Dit blad verschijnt tfiotmaal por wook: Dinsdag, Woonsdag, Dondou- dng on Zaterdag. Dij inzending tot 'o morgens 8 uur, wordon Advor- InnHiMI niii; yt.itViifl 11nr'-11111 in liot ftftl'lljuilliOlijftllll iilihiht<'«* gftplnatflt POSTREKENING No. 23330. INT. TEÏ.EP no. 20 Prijs por 3 maandon f 1.05. Lnasc nummers 0 cont. ADVIÜDTEN- TïöN van 1 tot 5 togols fl.10, lodoro rogol mooi: 20 cont (bowljano. Inbogropon). O-rooto lollor» werden naar plnatarnimto borokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vervolg.' Tiet voorbeeld van Spanje bewijst het. Daar volgde in 1923 Primo de Rivera het voorbeeld van Musso- lini. Zijn Directoire bleef gedurende 1924 bestaan; 'het had de steun van den Koning, van e£n gedeelte der bevolking. Verbeteringen, hervormingen werden aangebracht. j^aar de sleutel van het slagenboor het Directoire lag niet in Spanje, maar in Marokko. Uit wrevel over den slechten gang van zaken in Marok ko was het opgetreden, en tot verbetering van den toestand in het Moorsche land droeg 'het niets of bij na, niets bij. Integendeel, de Spanjaarden werden uit de eene stelling naar de andere gedreven; Ceuta werd bedreigd; de verbindingsliniën met de kust bijna af gesneden. Primo sielde zich aan het hoofd der Spaan- sche troepen in Marokko; 4at hielp niet. Onderhan- 'handelingen met Ab-el-Krim werden in overweging genomen, maar leidden' tot niets, omdat diens eischen voor Spanje te vernederend waren. Frankrijk ziet met belangstelling den strijd in Marokko zich ont wikkelen; reeds in dit jaar ondervond het eenigszins daarvan den terugslag in eigen Marokkaansch ge bied. De Mogendheden zijn betrokken bij, het statuut van bet geïnternationaliseerde Tanger, van welks in. ternationaal karakter niet veel zal overblijven als de Mooren er heer en moester worden aan) de andere zij- do1 van de Straat van Gibraltar. Vandaar, dat het niet geheel uitgesloten is. dat de Middellandsche zee- entente tot geheel nieuwe constellaties leidt, die Span je een- geweldigen steun in den rug zouden verschaf fen. Is dat het geval, dan is het Directoire weer voor eenigen tijd verzekerd en behoeft de Koning Alphon- so, die nog immer groote populairiteit geniet, niet te vreezen voor zijn troon. Ondanks de nabuurschap van de Portugeescho republikeinen', die ook dit jaar weer eens de nadeelen van oen revolutie ondervon den, schoon deze niet slaagdel Al is het dan geen revolutie, die beproefd werd, in Rusland ontwikkelde zich geleidelijk een tegen stand tegen, dat eigenaardige uiterste Sovjet-regime, dat nu reeds vijf jaren heerscht. De Sovjet leed in den- aan-vang van het jaar het grootst denkbare ver lies: Lenin stierf, en met hem de man, die in staat was gebleken dit wereldrijk te beheerschen. In Le ning plaats trad het driemanschap onder leiding van Zinovjeif. die een tegenstander vond in den vermaar den Trotsky, wiens verdienste voor een deel is gele gen in de reorganisatie en strijdbaarmaking van het roode leger. Tusschen Trotsky en dit driemanschap heeft zich, geheel het jaar door, ongezien zelfs voor de buitenwereld in Rusland, een strijd afgespeeld, die thans met de verwijdering, zekere verbanning van Trotsky, is geëindigd. Overigens op een manier geheel onbloedig, wanneer men haar vergelijkt met de onthoofding van oen Dan ton of een Robepierie! Rusland zet overigens naar alle kanten zijn pogingen voort om het Sovjet-regime uit te breiden. Waa*- de pogingen in Europa niet al te gelukkig zijn geslaagd, richt-het den blik op Azië; in het bijzonder op China, en op de koloniale bezittingen der groote Europee- sche Mogendheden. Nederland kan in tndië reeds van deze pogingen der communisten, medespreken, al hebben zij, nog niet tot eenig daadwerkelijk resultaat geleid. In China vormen de communisten reeds een macht, die in den inmiddels uitgebroken burgeroor- log welke begrijpelijke schade aan het land toe brengt een rol raedespeelt. In zooverre was 1924 voor Rusland een jaar van beteekenis. wijl de Sov jet-Republiek erkend werd achtereenvolgens èn. door Engeland, èn door Italië, èn door Frankrijk, waar Krassin als gezant is opgetreden, en door enkele na- buurstaten. Wat intusöchen niet wegneemt, dat de verhoudingen met den Balkan nog allerminst gun stig zijn; dat Roemenië zicfi ten aanzien van Bessa- rabië wapent voor den strijd, dien men zoo straks verwacht. Bovendien is niet alleen in Engeland, ten gevolge van de onthullingen over Zinovjef's instruc ties, wantrouwen ontstaani in-de bedoelingen der Sov jet-regeering, maar is het gelijke geschied in Duitschland, waar de Berlijnsche politie niet aar. zelde om de handelsafdeeling van het Russische ge zantschap te doorzoeken. Bedenkelijke documenten werden er gevonden, wat intusschen Rusland niét weerhield om op hoogen toon een protest in te die nen, tegen deze schending der diplomatieke rech'cn! Dat iftcident is alleen bijgelegd doordat Duitschland een soort knieval deed, die.de Russische positie in Duitschland, ten nadeele van elke rogelmatige re. geering. er sterker heeft gemaakt. In Berlijn en el ders moge men wel op zijn hoede zijn. To verwonderen is het intusschen niet. dat het in Duitschland aldus ging. Want de regeering. voort gekomen uit de zeer onduidelijke uitspraak der kie zers bij de verkiezingen van den Rijksdag in Mei 1924, steunde niet op een aaneengesloten meerderheid. Het kabinet ondpr leiding van Stresemann maakte al spoedig plaats voor een kabinet onder leiding van Marx, die echter Stresemann als minister van bui- tenlandsche zaken in zijn kabinet opnam. Een be kwaam diplomaat heeft hij zich in den loop van het jaar getoond al zijn ook van hem pogingen bekend, die minder tactvol mogen worden geoordeeld. De regeering van Marx stelde zich op het standpunt van het Dawes-rapport; achtte dit voor Duitschland een aannemelijke oplossing van de geschillen., over de uitvoering van het Vredesverdrag van Versaillfs ont staan. Een heftige Duitsch-Nationale en vooral Völ- kische oppositie verzette zich daartegen. Bij het pro ces. tegen Hittler en de zijnen gevoerd ter zake van den 9 November aanslag te Munchen van he+ vorig jaar, kwamen dingen aan het licht, die aangaande do organisatie der Völkischen niet bijzonder fraai waren; die ook de rol van Ludendorff in een zon derling daglicht stelden. Voor de Rijksregoering hiel. den de moeilijkheden aan, eenerzijds met Beieren, anderzijds met de arbeiders in het Ruhrgebied. die zich niet wilden schikken naar de nieuwe eischen, welke de mijneigenaars hun oplegden. Terwijl deze van hun kant weer onder den druk stonden van de de z.'n. Micumverdragen. gevolg van het optreden der Fransch-Belgische regie. Tusschen deze moeilijkhe den door moest de regeering zich heen koersen; zij is er,met beleid in geslaagd, maar heeft daardoor uiteraard aan vastheid niet gewonnen. Ook al niet daarom, wijl zij tegenover de Seperatisten in de Beier sche Paltz en elders moeilijk een resolute houding kon aannemen, gezien het eenigszins dubbelzinnig spel, dat,hier en daar de Fransche bezaMing speel de. De dood van Stinnes was voor Duitschland een groot verlies; voor de Duitsch-Nationalen het geml9 van een economischen ruggesteun van groote waar de. Langdurige debatten brachten in den Rijksdag de beslissing over de Dawes-wetten. Do Duitsch-Natio nalen durfden toch ook niet zoover te gaan van zich daartegen uit te spreken en daarmede 4e verhouding van Duitschland tot de Geallieerden weder geheel op losse schroeven te zetten. Zij, durfden dit vooral niet uit deferentie tegenover Amerika, dat bij de Dawes- rapporten zoo nauw is betrokken. Zoo werden deze wetten aangenomen, maar do onderhandelingen had den geleid tot toezeggingen betreffende het opnemen der Duitsch-Nationalen* in'de regeering. Om die toezeg ging te verwezenlijken, is opnieuw onderhandeld, maar 'vergeefs. Toen werd de parlementaire arbeid hervat, met horten en stooten ging de machine ver der. Voortwerken ble8k op die wijze al spoedig on doenlijk en ontbinding van den Rijksdag nog biünen het jaar na zijn samenroeping, werd noodzakelijk. De uitspraak der kiezers is in zooverre belangrijk, dat zij de republikeinsche gedachte in Duitschland heeft versterkt; dat zij den invloed der uiterst link- sche zoowel als rechtsche partijen heeft verminderd. Maar aan den anderen kant, de onderhandelingen om tot de vcyming van een Kabinet te komen, hebben reed,s getoond hoe moeilijk het is een weg te vinden i in het labyrint dezer partijverhoudingen en hoe zwak dientengevolge de Regeering staat, uit dergelij ke onderhandelingen voortgekomen. En loch, geen land al9 Duitschland heeft zoozeer den sUrtcen man t noodig, geen land is er overigens, ook zonder dien sterken man, reeds in geslaagd zich zoozear van de j slagen van den oorlog te herstellen! i Geheel anders in elk geval dan Oostenrijk. Oosten- i rijk, dat tot aan den rand van den afgrond was, toen I de verdragen van Genève van 1922 en do daaruit voortgevloeide financieele medewerking en controle van den Volkenbond het redden. De socialisten heb ben ook dit jaar niet nagelaten* tegenover de eerlijke uitvoering van de verdragen van Genève zich. te ver zetten; Zimmerman, de door hen tegelijk gevreesde en gehate Commissaris-Generaal, den voet dwars te zetten; het kabinet van Seipel het regeeren bemoeilij ken. Reeds in het voorjaar scheen het als zou. ten gevolge van inwendige moeilijkheden, dit kabinet aftreden; dat is toen niet geschied. Eenigen tijd later deed' een fanatiek een aanslag op Seipel, die geluk- I kig goed afliep, maar die eens temeer bewijst.- hoe- I zeer in den tegenwoordigen tijd van oververhitte gemoederen, elk vVoord dat geschreven en gesproken wordt door verantwoordelijke personen; diént le \vor den gewikt en gewogen, heel wat meer in elk geval dan tot dusver geschiedde. Nauwelijks hersteld, be vond Seipel zich geplaatst tegenover de spoorwegsta king met haar politiek-economischen ondergrond, Toen heeft hij, begrijpelijkerwijze, de portefeuille de finitief neergelegd en heeft Ramek, zijn «partijgenoot, 't verder bewind overgelaten. De nog jeugdige, maar knappe Matia is zijn minister van buitenlandsche zaken, die in een interview reeds dadelijk heeft ge wezen op de bijzondere verhouding, die Nederland en Oostenrijk bindt: verhouding, zoo zeide hij, poëtisch en philosophisch tegelijk, gemaakt door kinderhan den! Oostenrijk heeft reeds een poging gedaan in-de richting om zich van de controle van den Volken bond' te ontdoen. 'Maar na het onderzoek, door de fi nancieele en économische organisaties onder leiding van onzen landgenoot Ter 'Meulen ingesteld, is ge bleken, dat die controle, zij het ook in minder stren gen vorm, zo.u blijven bestaan. De Oostenrijker is een geboren optimist; het tegenwoordige economische leven. i9 niet met optimisme te regeeren. Castigliono, die in Weenen een 700 groote rol speelde, is een nieuw voorbeeld van het kinderlijk vertrouwen van de zoo charmante Weenera De taak, op de schouders van onzen landgenoot Zimmerman gelegd, is zwaar, maar niet ondankbaar. Gaan wij thans wat men zou kunnen noemen de kleine landen van Europa na, dan zien wij in Zwe den geheel het jaar door 'een feilen strijd om het mi litaire vraagstuk. De verkiezingen beslisten over dit vraagstuk in den zin, dien het ministerie-Trygger deed aftreden en plaats maken voor dat van Bran- ting, die ook in Genève zulk nuttig werk heeft ver richt. De Noorsche Regeering ruimde het veld' op grond van aangelegenheden, verband' houdende met het voor Noorwegen belangrijke alcoholverbod. In Denemarken brachten, korten tijd nadat MacDonald de regeering aanvaard had., de verkiezingen een, meerderheid der socialisten en radicalen, die Stau- ning, ondanks zijn minderheid, deden bésluiten om met een socialistisch kabinet do regeering te aan vaarden; de bekende plannen tot ontwapening, door Graaf Moltke, den Deensche minister van buiten- landsche zaken, verdedigd, zijn er het uitvloeisel van. België doorleefde meer dan eeni crisis; doorleefde ook de sensatie van het proces tegen baron Coppée, be schuldigd van do leveranties aan den vijand .in oor logstijd', wiens vrijspraak zeker niet geheel België bevredigde. Zwitserland' zag. dank zij* het'regime van Herriot, het grensgeschil met Frankrijk op bevredi gende wijze geregeld, arbitrage en* gedeeltelijk 'de uitspraak van het hof van den Volkenbond te '9 Gra- venhage zullen in deze recht hebben te doen. Memel werd het slachtoffer van een nationalistischen aan slag; in Estland laaiden de communistische en po litieke hartstochten hevig op, maar zonder blijvende gevolgen. Onrust op en nabij den Balkan heerschte er alom. Niet in Tsjecho-SIowakije, dat zich onder leiding van den knappen Bennesj verder ontwikkelde. Niet in Polen, waar men wel met fascisten en communis ten wat te stellen had en meer dan één staking moest onderdrukken. Wel echter in Hongarije, waar in liet Parlement zich ergerlijke tooneelen afspeelden, en. waar het voor de regeeringspartijen heel moeilijk 1 bleef zich ie handhaven. Vooral echter in Bulgarije j en in Servië. In Servië tengevolge van de Kroatische quaestie; in Bulgarije tengevolge van de commu- nisten. Aanslagen zijn voorbereid en verijdeld; hefti ge tooneelen hebben- plaats gehad; moorden zijn in Bulgarije niet achtergebleven. In Servië handhaafde de oude Pasjitsj zich aan het bewind', maar of deze ontwikkeling van zaken ten voordeele van het land 1 is, moet nog worden afgewacht. In Roemenië een soort van fascistische aanslag der boeren onder lei ding van generaal Avramoff, die het regeerond ko ninklijk huis versterkte. In Griekenland' daarentegen de definitieve val van het koninklijk huis. Reeds in het begin van het Jaar sprak de voorloopige regee ring onder leiding van den feilen kolonel Piastiras zich tegen het koninklijk huis uit. Venizelos werd naar Griekenland geroepen om er de zaken te redden; hij werd president van de Nationale Vergadering, maar zag al spoedig zijn verzoenende pogingen mis lukken. Het leger eischte do afzetting van den ko ning, de republikeinsche leiders gingen ertoe over, en thans bestaat in Griekenland het republikeinsch bewind. Voor hoelang? Jn het nabije Turkije voltrok zich de concentratie op Angora al meer en meer; hot corps diplomatique werd door Moestafa Pasja uitge- noodigd hem naar het onherbergzame Angora te vol gen. Aanslagen op Moestafa Pasja hadden geen doel en van zijn. modernen zin legde hi) wel getuigenis af, toen hij betrekkelijk onverschrokken het Khalifaat ophief. Koning Hoessein, van Hedjaz nam toen het Khalifaat op zich, maar zijn glorie heeft niet lang geduurd. De opstand.der Wahabieten, op godsdien stige redenen steunend, heeft hem Mekka en een deel van zijn verder gebied ontnomen; nog voor het eind'e van het Jaar is koning Hoessein van het staats- tooneel verdwenen. De steun, dien Engeland hem had geboden, heeft hij niet voldoende naar waarde weten te schatten en vanaf dat oogenblik stond zijn val wel vast. Maar zeer twijfelachtig is het of Moestafa hem wellicht langen tijd' zal overleven, want ook tegen diens krachtig regime begint de op positie zich te verzetten. Als dat het geval is, zou de tijd wel eens niet ver meer kunnen* zijn, dat (werkelijk Turkije uit Europa zou verdwijnen! Ook buiten Europa tal van belangrijke gebeurte nissen. Amerika handhaafde hij de verkiezingen Coolidge in het zoo belangrijke presidentsambt; zijn, democratische tegenstander, de populaire gezant Da- vis, noch de wilde candidaat La Follette hadden ook maar een schijn van kans. Hoe groot trouwens de verdeeldheid was in het democratische kamp, kon blijken, uit het feit, dat 42 stemmingen tusschen de beide voornaamste candidaten ,de heearen Smith on Mac Adoo, ge enresultaat brachten en beiden zich ten gunste van Davis terugtrokken. De Teapot-po- troleumschandaleai hebben het leven van Coolidge verbitterd; bij de gehouden onderzoekingen kwam zelfs Harding's nagedachtenis er niet geheel onge schonden af. Amerika toonde meer dan tevoren* be langstelling voor do werkzaamheden van den Vol kenbond, maar ondanks dat Senator Lodge in den loop van dit Jaar ls, overleden, houdt de door hem geleide tegenstand tegen den Volkenbond, ja zelfs tegen het Haagsche Hof, nog aan. Dat dan ook Ame rika binnen korter of langer tijd lid van den Volken bond zal zijn, zal deelnemen aan het Haagsche Hof, moet ernstig worden getwijfeld'. En zonder Amerika nog daargelaten dan Duitschland, welks toetre ding onzeker en van Rusland, welks toetreding zoo goed hls niet zeker is zal de Volkenbond er nooit in slagen, de universaliteit te verkrijgen, die hij zoo zeer behoeft. Amerika zet zijn emigratiepolitiek te gen Japan voort; de wetten van Johnson werden goedgekeurd en geteekend, tot niet geringe verbitte ring van Japan, dat daaraan duidelijk uiting gaf. Daarentegen sloot Japan dat zich be wond ere nsi waardig spoedig van de gevolgen van de ramp van 1923 heeft hersteld 'zich nader bij China aan, het geen voor de groote Europeesche Mogendheden in terventie in den Chineeschen warboel moeilijker maakte dan ooit tevoren. Want een warboel is hef geheel het jaar door geweest; een strijd tusschen dén communisti9chen leider te Kanton, de centrale regeering te Peking en den Mantsjoerschen opper- heerschèr in het oorden. Een strijd, ook nu nog wis selend elk oogenblik; dan bedreigend Kanton, dan bedreigend Shanghai, dan bedreigend Peking. Wat I er op die wijze van de zoo noodige economische her- leving van China moet terecht komen, is zeer proble matiek. Perzië speelt allang geen Tol meer; in de koloniale bezittingen der groote en kleine Europee sche Mogendheden in Indië bleef het, ondanks en- kele botsingen in Britsch-Indië, waar Ghandi zijn I propaganda kon hervatten, rustig. Afrika, Egypte en j Marokko dan daargelaten, gaf slechts reden tot bij. I zondere aandacht in het vereenigd Zuid-Afrika, waar bij de verkiezingen de regeering van Smut-s beslis send werd verslagen. Herzog, de man der nationalis ten, is met steun van de arbeiderspartij, aan het be wind gekomen; ook hier dus een mind'erheidsregee- 1 ring. op een program van zuiver negatieven* aard. die in den regel niet lang duurt en maar zelden vrucht baar kan zijn. Slot volgt. VAN EWXJ CK SLUIS. Nu 1924 ten einde loopt, hebben wij gemeend, de lezers der Schager Courant nog even op de hoogte te moeten stellen, inzake de vordering der werk zaamheden aan de verschillende Zuiderzeewerken. W;i hebben daarom in de laatste dagen overal nog eens een kijkje genomen. Hierbij volgt een beknopt overzicht daarvan. De afsluitdijk naar Wieringen is, wat betreft het zandlichaaam daarvan bijna op hoogte. Sleohts dat gedeelte op het wad waar reeds maanden lang\ge- regeld verzakkingen hebben plaats gehad, is nog niet tot volle hoogte gebracht Kunnen worden. Ech ter hoont men daar, met de op zij geschoven, naast den dijk liggende enorme zandmassa, de verdere verzakkingen en verschuivingen wel onnieuw te kunnen aanvullen en misschien tot stilstand te kunnen brengen. Nu .dit gedeelte eenigen tijd heeft stil gelegen, is er dan ook werkelijk eenige rust in ontstaan. Toch is die rust niet volkomen, want. ook ditmaal zagen wij langs de Noordzijde nog verschil lende versche^ scheuren, die er op wezen, dat de tegenslagen hier nog niet als overwonnen kunnen worden oeschouwd. Overigens is op verschillende plaatsen van dezen dijk het zand lichaam reeds af- fewerkt. terwijl bij Wieringen en vooral nabij, Van Iwycksluis t reeds over vrij aanzienlijke lengte met den kleiaanvoer voor afdekking is begonnen. Ook de steenglooiing 6chiet flink op. In het Am* steldiep is deze aan de Noordzijde reeds bijna overal on hoogte en ontbreekt daarvan nog slechte hier en daar een smal bovengedeelte. Aan de'Zuid zijde is de glooiing daar ook reeds tegen de zi de 7an Wieringen en tegen dien van het wad flink opgevoerd. Midden op het Amsteldiep is daarin echter nog een flinke gaping, hoewol de voet daar ook reeds geheel is gelegd. f Ook op het wad is de glooiing hij Van Ewijck- sluis zoowel aan de binnen- als aan de baitenznde reeds voor een gedeelte op hoogte. Meer naar net AmsteHiep toe, ontbreekt zij echter nog aan beide zyden, omdat de reeds gonoemdo talrijke verzak kingen het voort werken daar voortdurend hebben belemmerd. Aan de Noordzijde is mon nu vanaf het Amsteldiep bezig mot net aanbrengen der perkoenpalen, dat door middel van een spuit op zeer handige w*ij"ze geschiedt. Toch zagen wij van deze palen op een paar plaateen er enkele bij1 elkaar, die weer omhoog waren gerezen, wat er. dus op wijst, dat de ondergrond ook daar nog niet goheel tot stilstand is gekomen. In het dijkliohaam zijn op verschillende plaatsen rijen kokers geslagen, waarin regelmatig wordt gemeten, hoe noog het water in het dijkliohaam 6taat. Uit deze metingen valt, naar ons werd meegedeeld, af te leiden, dat de waterstand inden dijk nog vrij vlug die van het zeewater volgt. Voor at op het Amsteldiep, waarvoor niet zooals op het wad een breode berm is ontstaan, irf dat waar te lemen. Hieruit blijkt dus, dat het dijkliohaam ondanks de enorme zwaarto, nog niet die dicht heid heeft bereikt, die aan oudere, reeds lang bestaande dijken, eigen is en zich durf nog meer zal moeten „zetten" ,voor en aleer er van gezegd zal kunnen worden, dat het ondoordringbaar is. Dit verschijnsel is volstrekt niet verontrustend, omdat het aan nieuwe dijken veelal eigen is, maar toch hadden velen gedacht, dat dit bij een, reuzcnliohaam als dezen dijk er een is, niet of althans niet in be langrijke mate zou worden geconstateerd. De dijkvakken langs het afwatering»- en scheep vaartkanaal, onderhanden bil do firma's Van der Veldo en Van Hattum on Blankevoort, naderden op het oogenblik, dat Wij ze bezochten beiden hun voltooiing. Van het perceel der fa. Van der Velde was de kruin nog slechts op een paar plaatsen over korte afstanden, waarvan de langste ongeveer 80 Meter bedroeg, nog niet volledig afgewerkt, overi gens was het dijkliohaam hier klaar, evenals de op en afritten, welke daarin nabij Van Ewijcksluis zijn aangebracht Van de kl'eidcpots, waarvan er op dat traject vier moeten komen, waren er twee gereed en was men met het derde reeds flink ge vorderd. Voor deze kleidepots werd nog steeds klei uit het Amsteldiep aangevoerd. De binnenberm moet op dit traject nog hier en daar in orde worden gebracht Overigens zijn de werkzaamheden hier nagenoeg afgeloopen. Vrijwel hetzelfde kon worden gezegd van het traject, onderhanden bil do fa. Van Hattum en Blankevoort Op het geneele diiklichaam merkten wij daar sléchts nog een viertal arbeiders op, die bezig waren met de laatste hand aan) de (afwerking te leggen. Ook de bermen en kleidepots waren ge reed, terwijl alle spoor reeds was weggebroken. Op een paar in het Kanaal liggende groote bakken lag nog een gedeelte van hot gebruikte materiaal. Ook de krommattcn, waarmee de dijk aan de zeezijde boven de steenglooiing wordt voorzien, waren nagenoeg gelegd. I Do steiger in hot afwaterings- en scheepvaart kanaal, waarop de laatste maanden zooveel klei- treinen zijn geladen, was reeds weggebroken. Slechts waren nog enkele mannen bezig de daar in het kanaal gevallen klei wat weg te baggeren, om het kanaal ook dé/ar weer op de vereischte diepte te brengen, waarna hier nog eenf paar fink- stukken moeten worden aangebracht Aan de nieuwe uitwateringssluis bij Van Ewiick- sluis, die sinds ons laatste bericht daarover^ geheel oit hare houten ommanteling, is bevrijd, is den laatsten tijd weinig gedaan. Men is thanrf bezig de put aan beide zijden van ,den sluis weerunet grond aan te plempen. Het werk aan het nieuwe verbi n di n gskanaal' tussohen de Van Ewijcksvaaart en de evengenoemde uitwateringssluis schiet blijkbaar niet slecht op. Beide dijken, welke dit kanaal zullen begrenzen, beginnen reeds flink do Van Ewijcksvaart te nade ren. Tot heden is het hier met de verzakkingen goed gegaan. Echter blijft nu nog de vraag of dit j ook zoo goed zal blijven gaan, wanneer straks het j nieuwe kanaaal' tusschen deze beide dijken zal worden weggegraven. De ondergrond schijnt hier I echter erg mee te vallen, wat een lukkertje mag heet en, als men weet, dat in dit moeras juist voor niet onbelangrijke verzakkingen gevreesd werd. Thans echter gaat hethier met de werkzaam heden in een vertraagd tempo, wijl een groot ge deelte van de arbeiders met de feestdagen .„huis toe" is. GEVAARLIJKE STIEREN. Te Glasgow drong een losgebroken stier een spoor- wegiunnel binnen en zette be t heele treinverkeer stop. Na een uur tobbens word de lastige viervoeter on schadelijk gemaakt door een politieman, die het dier met een revolver neerschoot. Een soortgenoot van het rund, tegelijk losgebroken, zag kans twee auto's te beschadigen, werd vervol gens door een anderen auto van de been geroden, krabbelde weer overeind en zette zijn dolle streken voort, tot het geweer eens politiemans aan zijn ge>- vaarlijke clownerieën een einde stelde. TRAGISCH AUTO-ONGELUK. Te Stqkesay (Shropshire, Engeland) is een auto van een brug in een 16 voet naar beneden atroomen<je ri-. vier gestort. In den auto zaten zes personen, van wie er drie ver dronken, terwijl de vierde aa«n de bekomen letaelen i overleed. Juist vóór de brug maakt de weg een* bocht, welke blijkbaar te kort'genomen werd, met het bekende ge volg. De rivier was op het oogenblik van het ongeluk door de jongste zware regens een ziedende stroom gelijk. Onder het vallen kantelde de Auto onderstboven, 'zoodat drie der inzittenden onder den wagen kwamen te liggen. Tot dit drietal behoorde een 64-jarige man, 'die blind was. Alle slachtofers van hst ongeluk waren bloedver wanten.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1