TWEEDE BLAD. Brilsche Arbeiders leiders en Rusland. HET JAAR 1924. Zaterdag 3 Januari 1925. 68ste Jaargang. [Nu. 7564. Met opzet zeg lk: „en Rusland", want men mag toch niet aannemen dat de arbeidersleiders naar Rusland gegaan zijn omdat er een revolutionnaire regeering aan hot hoofd staat en dat ziji evengoed Rusland in het belang van Rusland bezocht zou den hebben indien er inplaats van een Sovjet een' „burgerlijke" of „kapitalistische" of „imperialistische" regeering de teugels van het pewind in handen gehad zouden hebben. Enfin ik laat de intelligente lezeressen en lezers van de Schager Courant gaarne over om aan het slot van dit artikel de conclusie te trekken om trent de onpartijdigheid der Britsche arbeiderslei ders, die uit Rusland hier teruggekeerd' zijn. Bij1 hun terugkeer waren verscheidene lieden aan het station om hen te begroeten, doch zij deden al het mogelijke om zich aan de belangstelling hunner vriendinnen en vrienden te onttrekken. Alle verslag gevers zijn het er over eens, dat hot opmerkelijk was zoo on-Engelsch, zoo Aziatisch de belangstellenden er uitzagen. Een paar dagen na den terugkeer der Commissie hebben de voorzitter Plncell en de secretaris Fred Bramley een soort rapport gepubliceerd. Dit rap port is buitengewoon belangrijk, omdat het een bij zonder pigenaardigen kijk geeft op de mentaliteit der leiders der Britsche vakvereenigingen. De hoe ren en dames der commissie vair Biitsche Arbeiders- leiders zijn indertijd naar Rusland vertrokken ten einde persoonlijk kennis te maken met de toestan- den van Sovjet-Rusland. Nu zou men toch zoo zeggen, dat wanneer men naar een vreemd land gaat, om een ernstig onder zoek in te stellen, waaruit zal voorkomen een rap- port dat ultteraard' door alle vakvereenigingen in de wereld met belangstelling tegemoet gezien zou wor den, omdat de Sovjets steeds beweren dat de ar beiderstoestanden in Rusland ideaal zijn, doch ten gevolge eener drastische censuur de buitenwereld niet bij machte is geweest, deze bewering op waar heid te onderzoeken, men zal beginnen te zorgen de taal van dat land te kennen. Geen enkel lid der commissie verstond een woord Russisch. Nu er zijn heele volksstammen, die geen Rus sisch verstaan. Ik zelf ken ook niet voldoende Rus sisch om een onderzoek als dat der commissie met succes uit te voeren. Maarverstandige en ernstige lieden meten zich dan een tolk aan. een absoluut betrouwbaren tolk, in het geval der commissie, dus een Eiigelech- man, die Russisch 'spreekt Natuurlijk zou zoo iemand zich goed hebben laten betalen, maar de Engelsctoe vakvereenigingen beschikken over mdl- lioenen guldens, waarvan ruimschoots gebruik ge maakt wordt in tijd van verkiezingen, dua geld was geen hinderpaal. Maar waarom nam men dan1 in vredesnaam geen tolk hiee? Vertrouwde men wellicht zoo'n Russisch sprekonden Engelsohman niet, was zoo iemand te zelfstandig, niet bereid zich een oordeel te laten dictee ren? Wie het weet moet het zeggen. Het zal wol steeds oen groot blijven. Vast staat echter dat de commissie geen tolk mee nam en in haar rapport mededeelt, dat wanneer zij een onderzoek instelde, zij tnonschen wilde hooren, de Sovjotheeren steeds zeer 'belangeloos een tolk ter beschikking stelden. Nu vraag ik je, wat moet men van zooiets den ken? We weten allemaal, dat de Sovjetheeren een leven behalve natuurlijk hun eigen precieuse dito zeer licht tellen en de hersenen van iemand die anders denkt dan zij, spoedig door een revolver, die tegen het achterhoofd geplaatst wordt, wegspatten. Kan men nu een halve cent geven voor de betrouw baarheid van zoo'n ongelukkigen Sovjettolk? Eigenlijk is daarmede het geheele voorlöopige en het later te verschijnen volledige rapport der com missie reeds zoodanig veroordeeld, dat men zou aar zelen er nog verder op in te gaan, indien de inhoud van het rapport zelf „navenant" was. De delegatie, aangewezen door den Algemeenen Raad van het Congres van vakvereenigingen, beeft zes weken lang door Rusland gereisd en heeft daar bij tienduizend kilometer afgelegd, d.w.z. 250 kilo meter per dag. Kijk maar eens boe ver Schagen— Maastricht is en vraag dam je zelf af, of. als je per dag zulke afstanden aflegt, er nog veel tijd voor een ernstig onderzoek overblijft. Natuurlijk kan je, aankomende in Maastricht, nog best een gezellig fuifje meemaken, nadat je je wat hebt opgefrischt, maar om nu nog een ernstig onderzoek naar economische en arbeidstoestanden te gaan instellen, nou zeg, wie dat gelooft heeft een kikker in' het hoofd! ik heb aan Rusland het vroegere Rusland heel aangename herinneringen en herinner me o.a. hoe gastvrij de Russen waren en boe ontzettond moei lijk het was om, indien men iets wilde weten of onderzoeken, je wil door te zetten, om niet meer te eten, te drinken of feest te vieren, maar te doen het werk .hetwelk Je Je voorgenomen had te doen. Na 250 K.M. spoorrei9 zal er wel door de gastvrije Russen want waarom zouden Sovjet-Russen ook niet gastvrij zijn voor de noodige versnapering gezorgd zijn, hetgeen ontegenzeggelijk het werk be- lemmord moet hebben. Toch was de delegatie daar om onderzoek te doen naar de sociale, industrieels en economische condi ties, zooals die thans in Rusland bestaan. Men heeft hospitalen, tehuizen, werkliedenclubs, vacantie- en kindertehuizen bezocht, de Staatsverzekering tegen werkloosheid eh gezondheid onderzocht. Men heeft allerlei gegevens ter beschikking gesteld gekregen, men heeft steeds welwillend een interview toege staan. Bij deze interviewen waren Sovjettolken ter beschikking, terwijl de in het Russisch ontvangen gegevens door tolken worden vertaald. De conclusies zijn als volgt: le. De sociale, industrieele en economische toe standen in1 Rusland zijn veel verbeterd, sedert het bezoek der vroegere Britsche delegatie in 1920. De leden der delegatie, die ook In 1920 gedelegeerden waren, zijn verstomd over de snelheid waarmede de Union van socialistisch Sovjet-Rusland het econo misch herstel heeft tot stand gebracht. 2e. Do finantieele stabiliteit van Rusland is uit muntend en do begrooting in evenwicht zonder dat de las'en hooger zijn dan in andere landen van Europa. 3e. De industrieele ondernemingen van den «Staat, o.a. electriciteit .zijn gestadig in ontwikkeling en het trof de gedelegeerden hoe bijzonder tevreden de arbeiders waren met de organisatie en de behande ling der Sovjet. 4e. Het woningvraagstuk tal ongetwijfeld gunsti ger worden opgelost dan In Engeland, de woningen zullen veel mooier zijn en veel sneller worden aan gebouwd. 6». Op o&d«rwlj4g«t>ied ui d* Bot]#» «Uw au. wenden om 1s tongen, dat er «poedlg ?etn analpha- beten meer zullen zijn, o.a. door het verstrekken van hooge subsidies. Ge. Werkliedenclubs, vacantiekolonies en rusthui zen worden voor het ontwikkelen dor bevolking ge bruikt en het aantal inwoners dat geen onderwijs genoten heeft, neemt gestadig af. I 7e. De organisatie der departementen, die zich met j gezondheidewezen en bestrijding van werkloosheid bezig houden, laat niets te wenschen over. 8e. Vrijheid van geloof is verzekerd, doch de ker- kelijke instellingen moeten zichzelf bedruipen, de Staat zorgt daar niet voor. Op scholen is alle gods dienstonderwijs verboden. 9e. De Staat is bezig de moraliteit der bevolking op eon hooger peil te brongen door drastische maat regelen tot beatrijding der prostitutie, het wedden en spelen, enz. 10e. Bij het oprichten van werkliedenclubs en der gelijke instellingen moeten de werklieden van hun loon afstaan, hetgeen volgens de delegatie met groote ingenomenheid door do arbeiders begroet wordt. 'Wanneer men al die heerlijkheden leest, betreurt men slechts geen Russisch arbeider te zijn. Ik kan niet nalaten te verzuchten: Wat heb ik toch mis daan, dat ik nis Noderlandsch kapitalistenzoon go- boren ben inplaats van als zoon van een Russischen arbeider? Ik kan dan ook best begrijpen, dat de heeren Pur- cell en Bramley gaarne hunne handteekeningen go- zet hebben onder de volgende ontboezemingen: Men ziet dat op de Labour Party en de Vakvereeni gingen de verplichting rust om alles in het werk te stellen om aan Rusland volledige diplomatieke en eoonomische erkenning te schenken. Ons volledige rapport zal bewijzen, dat met gerustheid en volmaak te veiligheid miilioenen ponden nieuw kapitaal voor i de ontwikkeling van de enorme economische moge lijkheden in Rusland belegd kan worden. Buiten dien zal het rapport aantoonen, dat de Britsche ar beiderspartij volmaakt berechtigd was om te ver klaren, dat Rusland onder de Sovjetregeering een plaats heeft van gelijkberechtigdheid onder alle an dere rijken van Europa, dank zij de verbeterde ma- terieele en moreele toestanden. "Wanneer men nu eens nagaat wat eene socialiste, de vrouw van1 Pbilipp Snowden, deri gewezen mi nister van Financiën, in het Ministerie MacDonoId, over de toestanden in Rusland zegt, dan' hoort men heel andere nooten kraken. Zij was 0 weken in Rusland geweest en had daar zulke beestachtige toestanden gezien, dat zij ver klaarde dat indien zij er langer had moeten blijven, ze wellicht haar verstand verloren zou hebben bij het zien van al die allende, door de Sovjetregeering veroorzaakt. Ze was dan ook fel tegen het bolsjewis me geworden. Bolsjewisme, zegt zij, is niets anders dan oude ti rannie in nieuwe kleeren. Mevrouw Snowden heeft een boek geschreven en schrijft, dat de Sovjet het Russische volk tirani- seerde en terroriseerde en de bevolking had te ge hoorzamen als het redelooze vee. Van democratie was er totaal niets te bespeuren, niemand had. recht een ander oordeel dan door de communisten werd gehuldigd, uit te spreken. Zij' had meegomaakt hoe 15 lieden, die zich een andere meening aanmatigden, werden gefusileerd. In Astrakan had zij gezien hoe werklieden die staakten, door matrozen met geladen geweren naar het werk werden teruggebracht en indien zij weigerden tot werken, werden neergesohoten. Ieder Rus, die geen bolsjiwist was. leefde in voortdurenden vrees voor zijn leven. God werd beschouwd al9 een contra-re- volutionist en officieel gebrandmerkt als de aarts verrader der menschheld. De kerk werd vervolgd en bestookt en het Russi sche volk bleef arm, en hongerig, rampzalige slacht offers van een ellendige Jezuta. Lees wat Dr. Oharles Sarolea, vóór den oorlog een vooraanstaand socialist, een man die Russisch spreekt, op 27 November U. zeid-e, toen hij een le zing hield over .„Bolsjewisme in do School of Econo- mics". Hij' sprak den wensch uit, dat de wereld oen les zou trekken uit de 1001 experimenten en politie ke vivisectie in Rusland geschied ten koste van ontzettend lijden en martelaarschap. Hij was zelf herhaaldelijk en kort geleden nog in Rusland ge weest en sprak uit eigon ervaring en niet als iemand die door de Sovjetheeren met don paplepel gevoerd werd te slikken wat die heeren geslikt wilden heb ben. Zoogenaamde bevoorrechte bezoekers aan Rus land zagen niets en hoorden niets. Men wist zeer wel de waarheid voor hen te verbergen. Zijn vriend Professor Raffalovitch, Professor der Economie, werd' in den kerker geworpen, beschuldigd van economische spionnage, wellicht alleen omdat men den Professor had zien spreken met hem (Sarolea). De arme Raffalovitch pleegde in zijn kerker zelf moord. Sarolea bezwoer zijn gehoor toch niet te gelooven j aan zachtaardig optreden der Sovjets, men zou in tegendeel wel spoedig bemerken, dat de Sovjcthea- ren tot nieuwe gruweldaden hun toevlucht zouden nemen ten einde de macht te behouden. Inmiddels ziet men hoe lichtvaardig de Britsche j delegatie van Vakvereenigingen te werk gaat e» 'waagt een rapport uit te brengen omtrent een on derzoek in een land, waar zij de taal niet spraken, trwijl de gastheeren het allergrootste belang hadden alles guinstig voor te stellen. Wij leven toch in ongelukkige tijden. Overal ziet men communisten met hun propaganda den goeden, gang van zaken verstoren. Ziet in BritschMndië', ziet in on» Nederlandsch ïn- dië. In beide rijken tracht men aan te sturen op „'Home Rule", in geen dor beide landen wordt aan het experiment een eerlijken kans gegeven, want de communisten stoken en hitsen er tusschen door. Geschiedde dit niet, dan zouden de Europeesche overheerschers en de overheerschten behoorlijk go- legenheid hebben met rust .kalmte en overleg het experiment te ontwikkelen. In Indië zijn zooveel geweldig gecompliceerde za ken, waarmee men rekening moe t houden: gods dienst, kaste, vreemde Oosterlingen (Armeniërs, Ara bieren, Chineezen en Japanners) dat heusch hot ex periment al moeilijk genoeg is. Men vraagt zich dan ook onwillekeurig af. hoe lieden, die nooit in Indië geweest zijn, in de Twee de Kamer der Staten-Generaal durven praten over Indië. Enfin, het is nu eenmaal zoo in Nederland, vroeger gebeurde het ook. het was altijd een der grootste grieven der lieden die in de Oost woonden, en toet zal wel zoo blijven tot.... we tot onze schade en achande bemerken, dat we de „Oost" kwijt zijn. Dan zal men weenen, heete tranen. De communis ten incluis. Het is zoo gemakkelijk altijd af te bre ken, wat rustige burgers gedaan hobben. Het is zoo gemakkelijk voor de leden der Britsche vakvereeni gingen om te zeggen: „Belegt genist uw geld in „Rusland, het is er volmaakt veilig!" Ik vraag mij echter af. of de heeren gedelegeerden bereid zouden zijn de aanzienlijke fondsen der vak vereenigingen. die thans in Engeland belegd zijn, te realiseeren en in Rusland met zijn vele èn enorme economsiche mogelijkheden te beleggen? Of Is het alleen veilig voor de kapitalisten en niet voor de vrienden der communisten en socialisten in het overige Europa! Die ongemanierde kapitalisten zullen nu eenmaal zoo dom zijn om rekening te houden met het feit, dat na de erkenning der Sovjet-Republiek door Her- riot-FrankriJk. de bolsjewisten éen der voorwaarden voor die erkenning: betaling der schulden van vóór den oorlog, weer nalaten te vervullen, zoodat Kras- sin alweer naar huis is om nieuwe instructies te halen. Ook krabt een kapitalist zich achter het kapita listische (ezele)oor indien hij van uit Moscou ver neemt, dat Purcelle, toen hij met zijn delegatie ver trok, uitriep: „Leve tost roods leger, leve de arbei ders der Sovjet-Republieken, leve het wereldprole- tariaat". Drommels, denkt zoo'n kapitalist, dat dio Purcell dol is op de arbeiders nou ja, maar dat hij nu opeens dol is op een leger, omdat het rood is: wel, nou breekt m'n klomp! Ik denk intusschen, dat de Europeesche kapitalis ten wat de belegging in Sovjet-Rusland betreft, iwel even aan de arbeiderspartijen en vakvereenigingen met een zeer beleefde buiging zullen zeggen: Na U! Slot. Rampen bleven in 1924 aan do wereld niet be- «paard. Geweldige overstroomingen in Italië en Frankrijk, bergetortingen, spoorwegongelukken, bran den, ontploffingen, en wat dies meer zij ook 1924 telt een lange 11 jat, waarvan men geneigd Is zich wel eens af to vragen, of zij' niet steods langer zal wor den naarmate de inensch meent, do natuurkrachten meer te kunnen bedwingenI Het jaar 1924 ontnam ons vele groote mannon, en onder deze gedenken wij in hot bijzonder Anatolo France, door zijn geliefd Parijs op zoo zeldzamo wijze ten grave' gedragen. Maar 1924 telt ook drama's, drama's zonder tal, waar van wij! er slechts oen paar behoeven te «noemen om de verwording van de tegenwoordige wereld weer voor ons'te zien. Datzelfde Duitschland, dat zijn reus achtige Zeppelin naar Amerika zond een praesta- tie, die terecht aan beide zijden van den Atlantischen Oceaan bewondering heeft gewekt bleek tot in de geringste bijzonderheden belangstelling te bezitten voor het misdadige, minderwaardige optreden^ van den massamoordenaar Haarmann. In datzelfde Duitschland kwam tot uiting de vreeselijke achtvou dige moord van den fabrieksdirecteur te SIngen, een zeldzame verschijning in de crimineele geschiedenis. Maar al deze dingen, hoe verschrikkelijk op zichzelf, werden overtroffen door hot optreden van de beide millionoirszoona Leopold en Loeb te Chicago, die met hun cynische vermoording van een twaalfjarig knaapje erin geslaagd zijn, maanden achtereen de aandacht van geheel de wereld op zich te concon- treeren. Zij! zijn voor den olectrischen stoel gespaard, zij kunnen er zich op beroemen, hun ouders tot wan hoop, tot verdierf te hebben gebracht. Maar het meest kun/nen zij er zloh op beroemen, voor tallooze ou ders, vooral in dat kille, geldzuchtige Amerika van tegenwoordig, de oogen te hebben geopend voor de gevaren van steeds meer vermaterialiseering. waar aan helaas niet alleen Amerika, maar het oude Eu ropa, tot in bijna al zijn vezelen lijdt. Inderdaad, waar men ziet, waar men speurt, het materieelo wint het van het andere; het materiecle voert den boventoon in bijna alle gebeuren; geen tljid is er ge- voontóhot werdf verschaft werd in beginsel gezien de moeilijke omttandigheden niet Afgekeurd, maar het gevolgde procédé vond geen toejuiching. Tot dus verre ia van de beloofde voorschot ten nog geen al te groot gebruik behoevon to worden gemaakt. Trou wens Al herstelde de scheepvaart zich hot slechtst, eenige opleving in handel en nijverheid Is merk baar. Dat moge hoopvol stemmen, hot moet waarlijk niet tot do gedachte brengen, dat weer alles kan den gelh'k het drie of vier jaren geleden was. Er gebeurde, ook in ons kleine landje, in dit iaar genoeg. Daar wa*> het spionnge-proces van ontrouwe onderofficieren, die gelukkig een uitzon dering op don giüdon regel vormen. Daar was Vliseingen, dat eerst mot Arnorauidon door een» ramp op de Schelde, daarna door eon het'tigon brand word getroffen. Daar was het Eucharis tisch Congres, dat met groote praai en plechtigheid to Amsterdam samenkwam. Daar waren, om weer tot het materioele torug to keuren, do kwade go- ruoihten omtrent do aotterdamsdhe Bank! die hoor oplossing vonden in eon godoolfcolyko reorganisa- tio. Hoe weinig ontzien wordt in dezon moeitevollen tijd, bleek wel dat zoifs do Handelmaatschappij,, wier crediet gel'yk is aan dat van don Staat, zich in het ojxmbaar tegen ondorgrondseho aanval Ion moest verdtniigen, maar daarin slaagdo. Daar was., om tot iets aqders to komen, hot opzienbarend prooes# tussohen Scheurleer on Slavenburg om ohè- quos, in omloop gebracht op do zonderlingste wijze. Daar waren do autobussen on do ongolukkon^ dio zij veroorzaakten, wel' het ergst bij iVello, waar enkele monsohen verbrandden. Daar was Broek- huvs, die het nog eens probeerde met oen sneeuw balsysteem, maar tevergeefs toen de couranten r— afdoend middol hem publiciteit weigerden. En daar was, last not least, de yliogtooht naar Indië, ongelukkig begonnén, roeds in den aanvang door oen noodlanding onderbroken, maar tot een groot sportief en wellicht ook ander succes goworden-. liet oogenblik, waarop de eenheid tusschen Neder land en Indië nog eens duidelijk tot uiting kwam. Kunst on sport moohten zich dit jaar, ais ge bruikelijk, in veler belangstelling vorhongen. I)e malaise in de kunstwereld bleef aanhouden, maar scheen niettemin iets af to nomen. Royaards werd van hot Leidsehe plein to Amsterdam verdrongen en zal nu eon oigen schouwburg gaan bouwen. .Mevr. van Eysten—Vink nam arsoneid van. het toónoel' en word, ovenals later Van Dcyssel' bij zijn zestigsten verjaardag, geridderd, ülirispijn her dacht zijn vijftigjarige loopbaan en deed de mon sohen versteld staan van zijn jeugd.. Maar groot ■was het verlies, dat bijna aan het einde van het jaar het Nederlancisoh tooneel leed door hot over lijden van Heyermans, den meest vruchtbaren, en ook den meest vooraanstaanden tooneeisclinjver van geheel eon latoro periode. Op eon gehei an- weest, waarin het eeni goed recht mag heeten om j K^bied ontviel ons dit jaar ook pen groot een beroep te doen op een gemeenschappelijke ver- i Nrderiander: m zekeren zin oen antii*oue van dediflrintr tenen dien invloed van het gouden kalft i Heyermans: Oeneraal Van Heufcsz. Voor hem is men spontaan gekomen tot do oprichting van eon vi,, imi i 'monument, dat wellicht een volgend jaar zal kun- De geschedenls van Nederland gedurend..lM4 U n0n word (eptutat Hij moobt zich. «viert zijn aanmerkolUk korter en minder onbewogen. Wl) be- ,lftroden „L, (iJmvorneur-Genoraal, In vorgetelho.d vonden onf bij het aanbreken van het nieuwe laaf hobbon teruggetrokken: vergeten bleek liij niet. midden in de criei», reed. einde October van 1983 Mot voldoenJng moet hü in do laatsto jaren van ontstaan tengevolge vu de verwerping der V ooi. I zijn leven kunnen oonetatwren, dat inon wet. Nadat herhaaldelijk conferenties waren gehou- )>p do ietwat zonderlinge wüsso van regeoron. waai den, word' het mtnleterle.Ruys opnieuw lot regeoron bl0 Inen in Indiij „nkplo Jar0Il W1U1 gnomon, la geroepen en legde dienaangaande een vorklaring ln teruggekeerd, liet bleek noodig, meer dan noodig. uniVve^ ^mer A. °Pw 1 V^?«i V\r' M ah het vroeger do Inlandsche boweging zelve, schillende zijden stuitte, in het bijzonder bij Mr. Troelstra en de zijnen, die zelfs op Kamerontbinding wilden aansturen. Do regeeringspolitiek xan het Ka- binet, in het bij^pnder van den Minister van Finan ciën, heeft sedert dien gestaan in het teeken van be zuiniging eni versobering. Dat daarbij de salarissen der ambtenaren min of meer als sluitpost gingen, dienst doem en vooral do slagen hadden op te van gen, heeft begrijpelijk ontevredenheid gewekt en aanleiding gegeven tot demonstraties, waarvan de böteekeniis zelfs tot. in de politiek doordrong. Daartegenover staan nieuwe.en enkele tooogere be lastingen, waarvan de irijwielbelastlng en de tabaks accijns magen worden genoemd. Het sluitend budget is dan ook verkregen of bijna verkregen, maar slechts dank zij: de aanneming eener z.n. technische herziening van het tarief, die vooral bij de linker zijde op veel verzet stuitte. In ditzelfde jaar slaagde de Indische regeering erin haar budget, bestemd voor 1925, eveneens sluitend to maken. Zonderling genoeg: dea rekeningen in Indië waren eigenlijk al 'n paar jaren sluitend, omdat de belastingen, dank zij de bedragen, gevergd van cultuur- en andore onder nemingen, steeds meevielen! In de poltiek was ook overigens voldoendePleven- I dighcid en beweging. Het verkiezingsjaar 1925 bleek al bij velen in zicht. De ontwapeningsrede. door Prof. van Embden* in de Eerste Kamer gehouden, .vooral j doelende te wijzen op de ontzettende gevolgen van j den zoo straks te ontketenen chemischen- en gas- oorlog, heeft geheel een beweging door het land ver oorzaakt, die vooral de vredes-beweging der jonge ren. op het plan van ontwapening vóór alles heeft gesteld. De campagne, door Prof. v. Embdori gevoerd, vond '11 soort afsluiting in zijn openbaar debat met Generaal Snijders, op 30 September in don ïlaag. schen Diertentuin gehouden, waarvan de regeling allerminst dusdanig was en de daaraan evenredlgo resultaten een indruk nalieten, dat van een moreele overwinning der ontwapenaars niet kon worden ge sproken. Aan den anderen/ kant dient vermeld do oprichting van St Michaöl. in zich vereonigonde do jongere, deels ontevreden Katholieken, die eon moer democratisch programma willen dan do overigen. Zij ook willen meer medezeggenschap van de arbei ders ln het bedrijf, het pumt van sociale wetgeving, waarom thans alles draait. Want stakingen als wij die in het afgeloopen Jaar in Twente, bij Werkspoor te Amsterdam, in de mijnen, in de Zaan hobbon moe gemaakt, mocht naar het uiterlijk gaan om loons- verhoogingen de kern van het geschil bleek tel kenmale to vinden in den strijd om de «macht. Heel duidelijk werd dat telkenmale betoond door den heer Stenhuis. den voorzitter van het N.V.V., een krachtig figuur, die reeds doed spreken van zijn verlangen naar een Staat in den Staat. Het N.V.V. poogde, dit j jaar te komen tot een z.n. Verbond van- den Arbeid, min of meer geschoeid op den Engelschen leesv, Daarbij zouden ook de dusgenaamde hoofdarbeiders, die zich afzonderlijk hebben georganiseerd, betrok- ken zijn. Maar deze pogingen zijn op niets uitgeloo- pen en ook de vroeger gedachte fusie tusschen N. V.V. en, A.N.V., de neutrale der arbeidersbeweging, is minstens genomen nog onzeker. De gestie van den Staat, die meer dan ooit krach tig diende te zijn, kan dit jaar niet alleen op geluk kige momenten wijzen, Daar is in de eerste plaats de clébacle bij den postchèque- en girodienst, een vorig jaar begonnen, maar waarop dit jaar, dank zij de uitgebrachte rapporten, eerst ten volle een ont stellend licht viel. Daar is do reclame, door den Staat ondernomen, in het bijzonder op de poststem pels, die een niet bepaald gelukkig verloop had. Een ander punt, dat in debat werd gebracht, was de wei gering van goedkeuring van de statuten van „De Dageraad". Om tot de lagere organen te komen, was daar de ongelukkige zwerver te Baarn, die heel el lendig en zonder dat de schuld van iemand in het bijzonder vast te stellen viel. aan zijn einde is ge komen. De Tweede Kamer nam, ten tweeden male, een wetsvoorstel aan. door Mr. Rutgers ingediend, ten behoeve van de plaatselijke keuze; de Eerste Kamer heeft zich nog niet uitgesproken, maar de teekenen wijzen erop, dat zij ten aanzien van deze plaatselijke keuze niet warm is gestemd. Dat de Re- I geering een z.n. Tijd.commissie instelde om haar ten j aanzien van een definitieve regeling van den zo- I mertijd, die ook dit jaar weer stof opwierp, voor te I lichten, maakte de boosheid der plattelanders goan. I de. Dat het z.n. Toorop-raam voor de Haagsche kerk bestemd, door deze werd geweigerd, heeft velen vroeger do~ Inlandsche boweging zelve die aanleiding tot onrust gaf; dio zich in banen bo- woog, welke voor do toekomst van Indlö niet geluk kig konden worden genoemd thans zijn hol de communisten, dio van Indië een veld van vrucht, baren arbeid hobben gemaakt en wier invloed men op de licht ontvlambare bevolking vreest. Anderzijds valt gelukkig te constateeren, oen verbetering in den economischen toestand van Indië, die zich reeds in handel on nijverheid uitspreekt en zich op de bevol king zoo straks ook. zal doen gevoelen» De voortdu rende klachten over het ongelukkige Indische be lastingsysteem leidden tot het aannemen eener go- heel nieuwe vennootschapsbelasting dio, zonder min der zwaar te zijn, toch billijker en logischer is gere geld. Tangorang vormt eon drama op zichzelf, dat niet genoog kan wordon botrourd. Winst daarente gen is, dat zoowel de Indische als de Moedcrlandsche Regoering pertinent weigert aan al to straffe eischen Inzake Nieuw-Guinea to voldoen en daar oen soort Duitsche Chartered Company to scheppen, van wel ker oprichting de gevolgen niet waren te overzien geweest, 1 Balans opmakende gelijk een goed koopman aan het eind van het Jaar betaamt., kan ook van 1924 |in binnenland en koloniën worden gezegd, dat het heeft gebracht afwisselend leod en vreugde, glimlach en tranen, maar dat. naar den uiterlijken schijn al thans. het ons weer eon stap verder heeft gebracht op den weg van het herstel, zoo noodig na den oorlog. M. KANTONGERECHT TE SCHAGEN. Uitspraak 18 December 1924. A. B., Oude Nledorp, Bouw- en Woningverordening gem. O. N., ontslagen van rechtsvervolging; S. B., Amersfoort, Arbeidswot, 0 maal f 12 of o maal G d. L. K., F. do G., J. T., Potten, Vogel wet, elk f:K) of 15 d. C. B„ Haarlem, Arbeidswot, 24 maal f 7 of 24 maal 4 d. R. J. W., ZIJpe, Arbeidswet, 2 maal f 12 of 2 mapl 6 d. en 2 maal f 7 of 2 maal 3 d. T. W., Schagen, A, 'Polltleveroifd. Schagen, f 3 of 3 d, J. P., Warmen- hulzen, L. T.bomv Ongevallenwet, f 15 of 7 d. L. Z., Winkel, Arbeidswot, f 8 of 4 d. C. L., Anna Pau- lowna, Jachtwet» f 0 of 3 cL, vorb. vorkl. geweer. J. N.. Zuldscharwoude, J. II. B.. Zuidscharwoude, M. R.regl., elk f 4 of 4 d. T. R., St. Maarten, M. en R.- wet, f 4 of 4 di A. L., St. Maarten, D. K., Oudkarspol, M. on R.regl., elk f4 of 4 d. A. B., Oude Niedorp, Bouwverord. O. Niedorp. f2 of 1 d. V. T., Ilarenknr- spel, M. en R.regl., f3 of 3 d. A. N., Callantsoog, IJk- wet, f2 of 1 d., verb. verkl. inhoudsmaat; D. P. T», Schagen, Verord. verkeer motorrijtuigen, f8 of 4 d. M. J. P., Warmenhuizen, M. en 'R.regl., f 4 of 4 d. J. M„ Anna Paulowna. M. en R.regl., 2 maal 14 subs. 2 maal 1 week tuchtsch. K. L., Nieuwe Niedorp, Bouw verord. gem. O. Niedorp, .12 of 1 d. T. K., Noord- scharwoude, M. cn. R.regl», f2 of 2 d. M. P. Zijpe, IJkwet. 13 of 3 d. J. (kTzijpe. IJkwet. f2 plus ƒ6 of 1 d. plus 4 d., verb. vorkl. maat en gewicht. D. 8., Oude Niedorp, M. en R.regl., P4 of 4 d. P. K.. Win kel, IJkwet, 6 maal f 6 of G maal 3 d. N. v. O., Haren karspel, IJkwet, 2 maal fö of 2 maal 3 d J. J., Ha renkarspel, IJkwet. 3 maal f2 of 3 maal 1 d.. vorb. verkl. gewichten. P. R., Oude Niedorp, IJkwet, 2 maal f6 of- 2 maal 3 d.. verb. verkl. gewichten. J. D., Zijpe. M. en Rj*egl., f2 of 1 d. Th. B.. Oude Nie dorp; Bouwverord. gcm. O. Niedorp, f2 of 1 d. K. v. G.. St. Maarten, M. en R.regl.. f4 of 4 d. P. de W.» Zijpe, idem, f7 en f4 en f 2 of 5 en 4 en 2 d. R. D., Oude Niedorp. Bouwverord. gom. O. Niedorp, f2 of 1 d. P. B., O. Niedorp, idem. f4,50 of 1 d. M. S. en C. J., Oude Niedorp, idem, elk f2 of 1 d. J. M., Scha gen, M. en R.regl., f 4 of 4 d. C. L.f Zijpe, idem, f3 of 3 d. A. L., Zijpe, idem, f3 of 3 d. C. B., C. G. D., J. 8.. allen Zijpe, M. en R.regl., elk f4 of 4 d. L. T., Oudkarspel, M. en R.wet, f4 of 4 d. M. P., Noord- scharwoude, Bouwverord. gem. O. Niedorp, 3 m. ft plus f2 of 4 mnnl l d. T. H., P. J„ J. P. J.„ Oude Niedorp. idem, elk f 1 of 1 d G. L„ Oude Niedorp, idem, f2 of 1 d. A. de W., Callantsoog, M. en R.regl., f 3 of 3 d. J. M. G„ Schagen. A. O., "Wdrmenhulzera, Idem, elk f4 of 4 d. G. B.. Warmenhuizen, Art. 463 W.v.Sr., f2 of 1 d. J. O. en J. O., Nieuwe Niedorp, M. en R.regl., elk f2,50 of 2 d. P. R.( Anna Pau- lowna, B. Z.. Harenkarspel, Idem, elk 14 of 4 d. T. A. de W., Zijpe, idem, f4 en f2. of 4 en 2 d. G. I., Anna Paulowna. idem, f4 of 4 d. A. J. v. W., Waal wijk, Art. 453 W.v.Sr., f2 of 1 d. H. K.. Zijpe, M. en R.regl., f 260 of 2 d. P. J. M.. Harenkarspel. en L. B„ gehinderd, Dat aan de Koninklijke Hollandache Lloyd Zuidscharwoude, idem, elk f 4 of 4 d.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5