Brieven over Engeland. Gemengd Nieuws. VOETBAL Plaatselijk Nieuws. spel heeft gezien in het tooneelstuk „De man in den Greppel", zal zeker Zondagavond het nu op te voeren blijspel: „Het zwarte Moortje" willen bijwonen. Zie advertentie. WIERINGERWAARD. In eene op Maandagmiddag gehouden vergadering van het Kiescollege, werden de aftredende heeren Jb. Breed Czn., en J. Bakker Sz., resp. als ouderling en diaken met algemeene stemmen herkozen. HARENKARSPEL. Na een periode van eenige maanden rust is thans alhier opnieuw het mond- en klauwzeer uitgebro ken en wel bij den landbouwer Z. te "Dirkshorn; terwijl bij den veehouder de V. in do Woudmeer ook een verdacht geval is geconstateerd. December 1924. Er is nog wel eenig verschil tusschen opvoeding in Engeland en Holland. En ook wel tusschen de ideeën, wat dan trouwens een vanzei!i' spreke d feit is, die vooraanstaande mannen in de beide landen over die opvoeding hebben. Gilbert Frankau is een Bekend Engelsoh roman schrijver. Een man dus, wiens naam bij duizenden /bekend is, en die door hetgeen hij1 geschreven heeft, duizenden heeft geboeid. Het oordeel van zoo iemand zal', terecht of niet terecht, door een groot percentage van zijn lezers hoog worden aangeslagen „Gilbert Frankau zegt", zal door menigeen wor den beweerd Laten we eens zien, wat Gilbert Frankau zegt over de jeugd van tegenwoordig, en ovor de opvoe ding van die jeugd. Hij heeft zijn rede, die af en toe door applaus werd onderbroken, uitgesproken ongeveer twee maanden geleden, den 22 Ootober 1924 op de algemeene jaarvergadering van de af- deeling Londen van de Private Schools Association. De grootste roem van de Engelsche „private'' en „public" scholen is, volgens Mr. Frankau, dat zij niet probeeren op te voeden. Hij gaf toe, dat jarige H.B.S., waar onze meisjes dezelfde boomen over weten op te zetten als de jongens?) Zij was bang, dat de jongens de meisjes wel eens te knap konden vinden (niet van gezicht, maar het andere knap) om met ze te trouwen, en, als dat zoo was, hoe zou het dan gaan met de toekomstige geslachten? Ik heb niet kunnen vinden, hoe de vergadering over dit sombere gezichtspunt dacht. Maar Gilbert Frankau zal. vermoed ik, deze spreekster wel in ge dachten de hand hebben gedrukt en in zichzelf ge mompeld hebben: „Leer ze lampen in- en uitschroe- ven, het tuig." PLAN TENZIEKTENL EER. 130 HET GEBRUIK VAN CARBOLINEUM. Alhoewel de meeste fruitkweekers wel overtuigd zijn, dat het gebruik van vmohtboomcarbolineum zeer goed is voor het dooden van vele parasieten, die hun boomen bedreigen, toch weot niet ieder, waartegen carbolineum precies werkzaam is. We laten Hier een lijstje volgen van parasieten, die met een 68 pet. oplossing in den winter te bestrij den zün. Bladluizen. Verschillende bladluissoorten over winteren in den vorm van kléine, glimmend zwarte eitjes, soms in groot aantal bijeen, dikwijls meer afzonderlijk, bjj knoppen en in schorsspleetjes (zie voor nadere bijzonderheden vlugsohr. 1; prijs 4 ct) Schildluizen. In den winter vindt men van ver schillende sohildluissoorten de eieren, van andere de vrouwelijke luizen onder de schildjes. Zeer bekend is de kom ma-sohildluis, met kommavormig bruin gekleurd sohild, 1V>2 m.M. lang, die men soms in groote getalen op vruohtboomen vindt. (Zie vlugschrift 2). Dopluizen. Deze meer van een notedopvormig, schildachtig verharde rugzijde voorziene, eveneens tot de schildluissoorten behoorende insecten, overwinteren als onvolgroeid vrouwelijke luis op jonge twijgen en takken van verschillende boomen en struiken. (Zie Med. 5; prijs 25 ot.) Bloedluis. Deze insecten, die van een witte wollige hij misschien geen goed idee had van opvoeding, wdsafscheiding voorzien zijn, overwinteren als maar het denk beeld, dat men de ziel van een )°n9* oudere luizen in door hen zelve veroor- kind, of zijn toekomst door opvoeding zou kunnen «aakte, kankerachtige woekeringen op appelboo- Veranderen, leek hem ten eenenmale onzinnig. De/ Pen» bestrijding door aanstippen der kolonies, met, menschheid, zegt Frankau, is half om half. de pene benzine, brandspiritus of warme lijnolie en door helft is goed, de andere slecht. En wat de jeugd bespuiting met 10 pet carbplineum. Bladvlooien, o.a. van appel en peer, overwinteren als ei of larr en doen ongeveer op dezelfde wijfce als luizen schade. Mijten, Spinfcmjjten. Vele soorten mijten, de oor- Lr1- van het spint, overwinteren eveneens als ei, goed, de andere slecht En wat de jeugd betreft, dieis zoo goed als heelemaal slecht. Niets is zoo verschrikkelijk als een brave jongen. Denk zelf maar eens, zei Frankau tegen zijn toehoorders, aan rijn net gekamd haar, zijn gepootsfce tanden i Mj! en Zy'n dito schoenen, en aan zijn: Ja, meester, cn zaa,k - r- - - J nee, meester. Eerlek gezegd, zouden we allen niets anderen als volwassen dier.. Carbolineum is tegen liever willen, dan den Draven jongen, maar zoo jvelQ soorten werkzaam, volkomen afdoend o.a. tegen gauw mogelijk van de wereld af tö kijken.de kruisbessenmijt, en tegen die, welke de pok- En daarom, zoo ging hij' voort, is elke vorm van I fj^kte van de peer (zie vl. 37) veroorzaakt, opvoeding, die tot dool heeft do jeugd, tot, laten i Wintervlinder en valsche wintervlinderoieren. (Zie we zeggen, den leeftijd van zeventien, goed te 3 en 24) worden eveneens gedood door een maken, tot tmislukking voorbestemd. In den tijd van 8—10 pet. oplossing van oarbolineum in den winter. Koningin Victoria leverden do Engelsche scholen1' Appelwants. Bespuiting met 10 pet» oarbolineum. de mannen af, die 1'afcer hun leven veil hadden voorf Spruitvreter der bessenstruiken. Wil men tegen hun land. En wij jongens vau die scholen, zegt j^it insect succes hebben, dan dient men al' heel Frankau, met uitzondering <ïan van de enkele 'spoedig te spuiten, daar do knopworm reeds zeer inï-i-•*• 'vroeg in den winter optreedt. Bessenspanrupeen overwinteren als rupsen aan de takken van bessenstruiken en zijn eveneens af doende te bestrijden met een 68 pet. oplossing. 'Plantaardige parasieten. Hiertegen is de werk zaamheid in het algemeen geringer, ofschoon enkele zwammen, die tijdens de bespui tin g op de boomen braven, waren in openlijke oppositie met onze leeraren, en we haatten hen met een innigen haat. Wij1 beschouwden hen als tegenover ons gesteld. Al's we over een leeraar praatten, zeiden we: Hij is een beest. 1 Niemand onder ons had lust om te leeren. Het Vonge dier, dat mensch heet, houdt niet van werken en moest ook niet werken, al's het goed was, en toch is dat het juist waar net zich mee bezig moet houden. Iïet eenige, waar wij iongens aan dachten, zegt Frankau, was de vaoantie. En toon we 16 of 17 werden, kwam er een nieuw pl'eizier in ons leven: anderen af te rossen, inplaats van zelf te worden afgerost. Van de duizend jongens op school konden negen honderd en vijftig geen drie zinnen Engollsch aoh- ter elkaar schrijven zonder fouten te maken. Maar zonder nu iuist te worden opgevoed, leerden de jongens de harde feiten van hot l'even dat het leven lang geen pretje is en dat er altijd zijn die trappen, en anderen, die getrapt worden, en als je tot ao laatste behoort, dan besteed je al je tijd, om te probeeren aan do neerschappij van do eersten te ontkomen, en ben je bij' de eersten aangeland, dan doe je wat je kunt, om je macht te l'aten voe len. Dat is het werk van do opvoeders: Ze moeten de .pogen van hun leerlingen openen voor de wer kelijkheid. Tegenwoordig lijden we aan sentimentaliteit, zei Frankau. Hij was de meening toegedaan: Kastijdt je kindoren maar. Maar do ouden waren van alles de schuld. Welke onderwijzer kon nog wat beginnen met het kind van dezen tij'd? Ga net beesc maar eens thuis bekjjken, merkte de spreker op, onder, uitbundig gejuich van zijn toehoorders. Je moet het leven niet te zacht maken. Stuur de jongens naar de oude „public school" en laat de jongeren regeeren door de ouderen. En dan Latijn en Grieksoh Dat zijn uitstekende dingen om ze op te laten ploeteren, steenen, zooals Frankau het noemde, waarop ze hun tanden kunnen breken. Op elke school is één gemeene jongen en die moet er onverbiddelijk uit. Dat is vaak moeilijk, maar Frankau. kende voorbeelden van zwakkelingen on der jongens, die door eoo'n gomeenen broeder to taal waren bedorven. Wat de meisjes betreft, zei Mr. Frankau, die van de lagere middelklasse zijn gewoonweg ver schrikkelijk. Zoo'n meisje beweert, dat ze 160 woorden per minuut kan schrijven in stenografie, en 80 op de schrijfmachine, maar je moet niet opdenken, dat ze een kapotte electrisohe lamp kan> liitschroeven en er een nieuwe voor in de plaats zetten. Als jo meisjes nog iets meer wilt leeren dan de pewone dingen van het leven, leer ze dan zich zelf te kennen. Gezond verstand is» wat we noodig hebben in de opvoeding. We kunnen niet verwachten, dat onze onderwij zers allemaal vader zijn voor onze. kinderen, we moeten geen goden van ze verwachten.. Wat we van hun vragen is, dat ze de jeugd gezond verstand bijbrengen en eenvoudige dingen leeren. en dat ze er voor oppassen, dat hun leerlingen niet in aan raking komen met verkeerde elementen, opdat ze zioh vry kunnen ontwikkelen naar eigen aanleg en geaardheid. Alles, wat ontwikkeling wil voort drijven, is uit den booze. Tot zoover de rede van Gilbert Frankau, die, zoo als ik reeds opmerkte, soms door applaus werd on derbroken, en ook aan hot eind wed toegejuicht. Maar we weten allen hoe het gaat op een vergade ring. We komen en zijn voorbereid op een goede do sis taaie kost. Daar komt iemand, die een stelletje grappige onzin verkoopt, en de heele vergadering leeft op en applaudiseert. De spreker is ingenomen met het applaus, en meent niet zoo erg, wat hij zei. De vergadering is ingenomen met den spreker, en meent het applaus niet zoo erg. Er waren op de vergadering van de Private Schools Association natuurlijk ook nog andere sprekers, die waarschijnlijk min of meer zijn tegengevallen, na de redevoering van Gilbert Rrankau. Eén van dedin gen, in het midden gebracht door een dezer, viel mij nog al op: „Het is een treurig feit da t Engelsche kinderen hun persoonlijkheid niet zoo gemakkelijk tot uiting brengen als kinderen van andere landen." Dat zou nu niet direct mijn oordeel zijn, en ik heb ook wel eens precies het tegengestelde hooren bewe ren door een Hollander in Engeland. Die was van oordeel, dat Hollandsche kinderen hun persoonlijk heid niet zoo gemakkelijk tot uiting brengen als En gelsche. Ik vermoed, dat daar wel iets in zit van de schijn baar aan vele'volken gemeene eigenschap is af te kammen wat eigen cn op te hemelen wat vreemd is. Een van de spreeksters op de vergadering maakte zich ongerust over de te vergaande ontwikkeling van de meisjes. (Wat zou ze wel zeggen, als ze de «indsxaxnsnopgaven eens te zien krees van ooxe aanwezig Zjjin, wel1 degelijk met carbolineum fco bestrijden zijn. Monilia-ziekte. De hoopjes sporen van deze zwom, welke in het vroege voorjaar, op door haar werk zaamheid afgestorven twijgen voorkomen^ worden gedood. Amerikaansohe kruisbessenmeeldauw. Ook hierte gen is carbolineum werkzaam, maar daar we in de Alcalische Bourgondische pap zoo'n uitstekend mid del' tegen deze zwam hebben, kan men een bespui ting met carbolineum gerust achterwege laten. Wieren en kortmossen verdwijnen, waardoor bespoten boomen een mooi, glad uiterlijk krijgen. Hiorin heeft men een middel om Ziiin werk te oon- ltïol'eeren,daar, na slordig uitgevoerde besfniitingen, aeze wieren en mossen niet geheel' verdwijnen. Tegen al' de bovengenoemde parasieten is oarbo lineum dus werkzaam, men verzuime dan ook niet, dezen winter zijn boomen eens goed onder handen te nemen. De Controleur bij' den Plantenziekten- kundigen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. HOOG WATER IN DUITSCHLAND. Uit Essen, 5 Januari. De sedert Nieuwjaar voort durende regenval heeft in het stroomgebied van Roer, Sieg en Wupper veel schade aangericht. Het Roerdal tusschen Steele en Muhlheim lijkt op een groot meer. Het water is hier en daar zoo snel ge stegen, dat de oeverbewoners er door verrast werden en geen maatregelen van voorzorg konden nemen, Verscheidene huizen staan op instorten. Te Herbech i9 het water de mijn Gibraltar binnen gedrongen, zoodat het bedrijf moest worden gestaakt. Te Vettericht heeft een textielfabriek, te Muhlheim een sigarenfabriek moet sluiten. Te Muhlheim heb ben de watervoorzieningen Kahlenberg en Raffelberg schade geleden. Het verkeer wordt eveneens bedreigd. De tram EssenElberfeld rijdt niet meer omdat aan de Roer de weg blank staat. De voetbrug tusschen Heisinger en Kupfendreh staat onder water, zoodat het verkeer is gestaakt. Ook de groote weg tusschen Wonder en Kettwich staat hier en daar blank. Te Muhlheim zijn oude en zieke menschen met bootjes uit de bedreigde huizen gehaald. Zeer hevig was de overstrooming in sommige ge deelten' van het Sauerland. De bewoners van het stadje Attendam werden 'snachts door de sirenen van de Charlottenhutte gewekt. Het stadje lag toen reeds geheel in het water,, dat reeds in een deel van de binnenstad drong. Het vee kon slechts gered wor den, doordien men het met veel moeite op de boven verdiepingen van de huizen bracht. Het uit 't ge. bergte afgutsende water voerde allerlei landbouw werktuigen mee. Tal van plaatsen aan de Sieg, vooral in de streek van Niederscheldau hebben veel van het water te leiden. Ook uit het Wupperdlal komen berichten van aanzienlijke schade. Bij een lang aanhouden1 van het hooge watetr vreest men een overspanning van da dalstuwen. MALARIA-EPIDEMIE. De plotselinge malaria-epidemie in het Soeraba- jasche district Kedamean beeft duizend dooden ge- eischt. SNEEUWSTORM. Uit New York wordt gemeld, dat daar tengevolge van een sneeuwstorm de sneeuw 15 a 20 cJM. dik ligt. De straten zijn onbegaanbaar. Daar de passagiers, die met de Aquitania naar Europa moesten vertrek ken, moeilijkheid hadden om bijtijds aan boord te komen, werd het vertrek van het schip uitgesteld. HET STORMWEER. Berichten uit Duitschland melden, dat het nu ook in Zuidwest Duitschland duchtig spookt. De heftige regenval veroorzaakt reeds overstroomingen. Te Kassei is de tot nu toe zachte temperatuur plotseling tot onder nul gedaald. STORM IN DE GOLF VAN MEXICO. Mexico (Stad), 4 Januari. Men verkeert in1 het onzekere over het lot van verscheidene schepen in de Golf van Mexico, die daar door een storm waren overvallen. Daaronder is er één met 200 personen (zoowel passagiers als bemanning) aan boord. NOODLOTTIGE BRANDEN. Uit Montreal, 4 Jan. Twee noodlottinge bran den zijn hier gistermorgen voorgekomen. De één bad plaats in een huurkazerne, waarbij een vrouw en vijf kinderen fni de vlammen omkwamen, en drie an dere inwoners ernstige brandwonden opliepen. De tweede brand verwoestte een houten magazijn, waarin verscheiden oudere en Jongere personen werkzaam waren. Twee meisjes en een jongen wer den het slachtoffer van dezen brand. DE TOESTAND IN ITALIë. Do politieke toestand in Italië is reeds eenigen tijd zeer gespannen geweest. Mussolini heeft thans een groote redevoering in de Kamer gehouden, en deze is een aankondiging geweost van den oorlog tot het uiterste tegen de oppositie en tegen elkeen diflj hem durft weorstaan. Aangezien, zoo betoogde hij. de oppositie al' zijn pogingen om tot bcvredigng to komen van de hand gowezen, ze als zwakheid uit gelegd. en haar inspanning tegen hem slechts ver- j dubbeld had, was hn tot ae slotsom gekomen, dat geweld in den strijd tusschen het fascisme en de oppositie zou moeten beslissen. „De regeering", verklaarde hij, „heeft de kraoht om de oppositie te vernietigen. Ik beloof u dat de toestand binnen acht en veertig uur na deze rede volkomen duide lijk zal zijn." Dadelijk na de Kamervergadering heeft Musso lini, die in den loop van rijn rede ook^ de wensche- lijkneid had uitgesproken de doodstraf in Italië in te voeren, met de ministers van binnenlandsche1 zaken en van verkeerswezen, den commandant- generaal van de karibiniers en het hoofd van de detective-politie geconfereerd en besluiten geno men over de maatregelen, die tegen mogelijke „verstoring van den vrede5' genomen dienden te worden. Alles wijst er dus op, dat het in Italië zal gaan spannen. Later: De politieke gevolgen van de rede van Mussolini zijn tot uiting gekomen in het uitbreken van de lang verwachte kabinetscrisis. De 11b. ministers Casati en Sarrotti hebben nlL heden hun ontslag Aangeboden, dat door Mussolini is aanvaard. Nader worat gemeld, dat de orisis, sneller dan verwacht werd, om zich heen heeft gegrepen. Zoowel de [minister van Binnenlandsche Zaken Denava, als de minister van Justitie Oviglio, hebben zich niet laten bewegen hun ontslagaanvrage in te trekken. De minister van Marine De Revel en de minister van Oorlog Di Gorgio en daarna ook alle andere minis ters en onder-staatssecretarissen, hebben hun por tefeuille ter beschikkii g van Mn pdlini gesteld Men verneemt, dat Mussolini voornemens *s zijn kabinet geheel te reconstrueeren en met een zuiver fascistisch ministerie voor de Kamer te verschijnen. Naar verluidt, zal de huidige president van de Kamer, Rooco, voor de functie van minister van Justitie in aanmerking komen. EEN KERKDAK INGESTORT. Uit Londen wordt, draadloos geseind, dat Zondag tijdens den storm de toren van de Stonarykerk te Birmingham is ingestort. Het dak van de kerk werd vernield, evenals een deel van het interieur. STORM. Uit Hamburg, 5 Jan. Tijdens den zwaren zuid westerstorm der laatste dagen bereikte de Elbe gis teren haar hoogsten stand met 13 voet. Het gevaar voor verdere stormen is nog niet geweken. Op de Deensche kust strandde een Engelsch stoomt schip. Een Noorscho tankiboot liep op de kust en moest Cuxhaven binnengebracht worden. Het Duit sche stoomschip „Faust" kwam in aanvaring met de stoomboot „Trier" en moest naar Hamburg terugkee- ren. Het Amerikaansche stoomstip „Pittsburg" ge raakte op drift en moest met behulp van vijf sleep- booten werd worden bevestigd. Groote ongerustheid heerscht voortsi over het lot •van talrijke vischtrawlers. ONGELUK IN EEN MACHINEFABRIEK. Uit Brussel, 5 Jan. Hedenochtend1 had In een machinefabriek te Vilvoorde nabij Brussel een mo torontploffing plaats, die het leven kostte aan drie arbeiders. Voorts werden zes arbeiders gewond. Tel. DE ONTRUIMING DER KEULSCHE ZONE. De gemeenschappelijke nota inzake de ontruiming der Keulsche zone, geteekend door de vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk, België, Italië en Japan, is heden aan den Duitschen rijkskanselier overhandigd. Art. 428 van het Vredesverdrag van Versailles van 28 Juni 1919 bepaalt, dat het Duitsche grondgebied, gelegen bewesten den Rijn .tezamen met de brugge- hoofden, door de geallieerde en geassocieerde troe pen zal worden bezet gedurende een periode van 15 jaren, ingaande bij het van kracht worden van het Verdrag, bij wijze van waarborg voor het ten uit voer brengen van genoemd Verdrag door Duitsch land. Krachtens de bepalingen van art. 429 zal de bezetting, ingeval de voorwaarden, welke bij genoemd Verdrag zijn gesteld, getrouwelijk door Duitschland zijn nagegkomen, successievelijk worden beperkt bij het verstrijken van de eerste vijf, en daarna bij de eerste tien jaren. De geallieerde regeeringen zijn reeds in de gelegen heid de Duitsche regeering mede te deelen, zonder den lOen Januari 1925 af te wachten, dat zij het be wijs hebben verkregen, dat Duitschland de voor waarden, die in art., 429 zijn vervat, niet is nage komen of tegen dien datum kan hebben nagekomen, opdat het zou kunnen profiteeren van de clausule, welke op de gedeeltelijke ontruiming betrekking heeft. heer Peereboom1, die zich nifcnemend van rijn taak kweet. B.F.O. verloor welverdiend met 42. B.F.C. 2 was naar K.F.C. L Door een penalty nam K.F.C. de leiding, doch daarop begon heb 000 te waaien, dat scheidsreohter Smit het raad zaam achtte, met al' de spelers een veiliger oord op Ite zoeken dan het terrein en don wedstryd aftastte. Zondag speelt B.F.C. 2 thuis tegen Exoelsior 2. Deze wedstrijd gaat om het kampioenschap der 2e klasse Dus doe je best, B.F.C. 2. ANNA PAULOWNA Ondanks den storm is de wedstrijd E. IH.F.O. 1 toch gespeeld. Om ver ovor 2 wordt onder goede leiding begonnen. E. heeft het eerst het voordeel van den wind en doelman Dirkmaat kan direct zijn talenten toonen, wat hem goed atgaat. Voor rust blijft E. steeds in de meerderheid, wat blykt uit het feit, dat Del'ver maar éénmaal een bal behoeft te verwerken. Aan den anderen kant weet E. sleahfcs 2 maal te doelpunten, zoodat rust aanbreekt met 20 voor E. Als ha een vrü lange rust weer wordt begonnen, is H.F.C. het meest aanvallend. Zij weet echter het doel1 niet to vinden, terwijl in laatste Unstantio Delver het gevaar bezweert. Na eenigen tijd komt E. er beter in. De aanyalien worden goed opgezet en als ongeveer 10 minuten voor het einde de linksbuiten voorzet maakt dc{ linksbinnen hier via de paal het 3de doelpunt van. Als het einde dan wordt aangekondigd. is de stand< nog onveranderd en heeft E.. een verdiende 30- overwinning behaald. E. speelde een goeden wed strijd; verdediging zoowel als aanval speelden voor al na rust met veel taktiek. Bij H.F.C. blonken rechtsback en de keeper uit, terwijl' ook links- en rechtsbuiten een goeden wedstrijd speelden. CORRESPONDENTIE. De afzender van de advertentie: Biedt zich aau vast Werkman, - onder letter M., gelieve ^ns zijn naam mede te deelën, anders kunnen wv niet tot plaatsing overgaan. OUDE SLUIS. Zondag 11. had D.O.SJK.O. I bezoek van Succes I van Wieringen. In een aangenamen, forech ge speelden wedstrijd, waarbij de harde wind mooi sa menspel onmogelijk maakte, wist Succes te winnen met 2—1. Direct na den aftrap, treedt Succes aan vallend op, doch kan het voorloopig niet verder bren_ gen dan de D.-backs. Langöimerhand werkt D. zich wat los, en begint de D.-voorhoede ook aanvallend op te treden, doch ook zonder succes. Wanneer de D.-keeper zich verkeerd heeft opgesteld, ziet de S- midvoor kans zijn' club de leiding te geven, welke een poosje later wordt vergroot als de D.-keeper een zacht rollende bal door zijn handen Iaat gaan. Wel zendt de linkervleugel van D. eenige harde schoten in en gaat 'n schot van den linkshalf rakeling over, doch gedoelpunt wordt er niet. Na de rust gaat het spel eerst gelijk op, doch langzamerhand neemt D. het spel in haruien en krijgt de S-keeper volop werk. Deze is echter schit terend op dreef en houdt zijn, doel schoon. Veel scho ten gaan rakelings over en naast en pas eenige mi nuten voor het einde weet de midhalf van D. met een ver schot, in den uiterste bovenhoek, de eer te redden. Alzoo won Succes met 2—1, en kreeg echter meer dan hun eigenlijk toekwam. Met Nieuwjaarsdag speelde D.O.S.K.O. II haar laatsten thuiswedstrijd voor de competitie en ver pletterde K.F.C. I uit Kolhorn met 0. WIERINGEN. Onze voetbalclub Suoces I ging jl. Zondag naar Oudesluis, om aldaar een competitiewedstrijd te spelen tegen D.O.S.K.O. L De uitslag was 21 voor Suooea I. BREEZAND. Zondag speelde B.F.C. 3 tegen N.V.V. 3 van Nieuwe Niedorp. Daar «ehridsreohfcer Noorman niet aanwezig was, werd gespeeld onder leiding van dan ROOMSCHE NIEUWJAARSLLIST. De Nieuwjaarslijst voor onbemiddelde Roomschen alhier, bracht f288.57 op. KAASFABRIEK DE LOET. De kaasfabriek aan de Loet alhier, betaalde op 5 Dec. f 10.62 per 100 Kg. melk uit. Deze afrekening liep over een tijdvak van 5 weken. AUTO-ONGELUK. Zondagmorgen ging de heer T. uit Amsterdam met de fam. K. alhier, door Zijdewind' met z'n auto. Door den slechten weg slipte de wagen en kwam mede door den hevigen wind op een gegeven oogenblik dwars op d'en weg te staan cn vervolgens in botsing met een boom. De auto word aan de voorzijde letter lijk in elkaar gedrukt. De inzittenden bekwamen oonige kwetsuren, niet ernstig en na onder dokters handen te zijn geweest, konden ze naar Schagen terugkceren. Verzekering dékt de schade. GEMEENTE SCHAGEN. Loop der bevolking over het Jaar 1924. De bevolking bestond op 31 December 1923 uit: 1811 m., 1897 vr., totaal 3708. Zij1 vermeerderde gedurende het jaar door: Ge boorten 38 m., 26 vr. totaal 64; vestiging 179 m., 190 vr., totaal 378. Vermeerdering: 217 m., 225 vr., totaal 442. Zij verminderde gedurende het jaar door: overlij den 16 m., 36 vr., totaal 52; vertrek 185 m., 186 vr., totaal 371. Vermindering: 201 m. 222 vr., totaal 423, De bevolking vermeerderde dus met: 16 m., 3 vr., totaal 19 en bedroeg dus op 31 December 1924: 1827 m., 1900 vr., totaal 3727. Gedurende het jaar werden voltrokkon 34 huwe lijken, werd 1 huwelijk door echtscheiding ontbon den en werden 3 geborenen als levenloos aangege ven. POLITIE. Gevonden: eeni haarlint, een kindermuts, een hand schoen. 'Verloren: een sleutel, een zilveren potlood. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. •V? AMSTERDAM, 5 Januari 1925.' Binnenlandsche gTanen. Tarwe f 1418Va, rogge f141/»16, haver f1213V», gerst f14 16, paardenboonen fll13. duivenboonen F1815Va, oapucijners f20271/», kl. groene erwten f 1418Va, Kaapsche erwten f 14—161/», bruin mosterdzaad f 72 tot 78, geel! mosterdzaad i'2934, blauw maanzaad f2627, kaarwijzaad f44. alles per 100 Kg. ALKMAAR, 5 Januari 1925. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 21 vette koeion f250—600, 7 vette kalVcren, f 90-r-145, per ned. pond fl.701.90. 26 nuchtere kalveren slacht f1434, 4 vette schapen f 48 -60, 970 vette varkens zware per ned. pond fO.76— 0.80, zouters f0.720.76, Lond. varkens f0.70-0.74. AMSTERDAM, 5 Januari 1925. Amsterdamsche Veemarkt. Aangevoerd: 407 vette koeien, le kw. f 1.20 tot 1.30. 2e kw. f 1.05— 1.15, 8e kw. f 0.90 per Kg. 80 melk en kalfkoeien f375525 per stuk, 37 vette kalveren 2e kw. f 1.25 ,tot fl.40, 3e kw. rl.051.20 per Kg., 41 nuchtere kalveren f1628 per stuk, 129 schapen f455i p. stuk, 778 vette varkens Hollandsche 1q kw. f 0.94 0.97, 2e kw. f0.900.93 per Kg., Overzeesöhe en Geldersche le kw. f 0.940.97 per Kg., 21 paarden f200 tot 275 per stuk. ALKMAAR, 3 Januari 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 20 paarden f150—375, 1 veulen fl3J, 4 melkkoeien f275450, 16 nuchtere kalveren slacht f 1632, 144 vette schapen f 4860, overhouders f3649, 8 schrammen F16-34, 73 biggen 10 we ken f818. 4 bokken en geiten f410. ALKMAAR, 3 Januari 1925. Boterprijs: lo soort fl.151.32Vs, 2de soort" f 1.05—1.10, Eieren: groothandel t'9.5010.35, klein handel f lO-^-ll. Eendeieren f8. ALKMAAR, 5 Januari 1924. Appelen f724, peren f322, spruiten f 1228, roode kool' f2.406.30, gele kool 12.203.90. Uien 6.408.50. witlof f2441, per 100 Kg. Boerenkool f2.106.60 per 100 stuks. Bieten f22.50 per 100 Kg. Prei f 3—8.30 per 100 bos. BROEK OP LANGEN DIJK, 5 Januari. Langendijker Groen ten veiling. Roode kool, le soort f3.20 a 6.50, 2e soort f2 a 3. Gele kool, le soort f2.80 a 4.60, 2e soort fl.60 a 2.60. Witte kool, le soort f 2 a 4.70. Uien f7.80 a 9, drielingen f 10.90 a 12.30, alles per 100 Kg. Aanvoer: 21600 Kg. roode kool, 12500 Kg. gele kool, 13200 Kg. witte kool. 5200 Kg. uien. NÓORDERMARKTBOND. Noord*charwoude. 5 Jan. Grove uien f7.40, uien f8.60 a 9. drie lingen f 12.10 a 12.50. nep f 18.10. Roode kool f3.50 a 6.80, doorschot f3.30 a5.80. Gele kool f3 a 5.10, doorschot f 2.60 a 4.50. Deensohe witto f 2.90 a 4.60, doorschot f2.20 a 4.30, alles per 100 Kg. Aanvoer: 6200 Kg. uien, 182500 Kg. roode kool, 28500 Kg. gele kool, 103100 Kg. Deen ohe witte. W.ARMEN HUIZEN3 Januari 1925. Roode kool: le soort f4.10 a 5.70, 2e soort f 3.40 a 5.60, uitschot fl.20 a 2.70. Gele kool, le soort 13.40 a 4.50, uitschot f2. Deensohe witte kool. le soort f 3.20, 2e soort f .2.60 a 3.20 Uien f 9.10 a 9.60, drielingen f 11.90 a 12.20. Aanvoer: 30200 Kg. roode kool, 2100 Kg. gele kool, 6900 Kg. Deensche witte kool, 1975 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 5 Januari 1925. Roode kool1: le soort f3.80 a 7.20, 2e soort f2,80 a 6.20, uitschot fl.30 a 2.60. Gol'e kool, lo soort f3.100 a 4.70, uitschot fl.90 a 2 90. Deensche witte,- le soort f2.70 a 4.20, 2e soort f2.70. Uien f9.30 a. 9.50, drielingen f 12.60. Aanvoer: 72750 Kg. roode kool, 10000 Kg. gele kool, 16525 Kg. Deensohe witte, 1600 Kg. uien.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6