De dingen om ons heen. Binnenlandsch Nieuwst. Ingezonden Stukken. Woensdag bogooi te Parlje een conferentie, die vermoedelijk ml blijken een zware proef te zijn voor de vriendschap der Enten te-mogen <ih eden. Het gaat mot menschen als met staten: als men aan de duiten raakt, blijkt bert al dan niet hechte der vriendschap. Thans zullen de ministers van' financiën der Em- tenteregeeringen een discussie beginnen over de ver deeling van de Duitsohe betalingen en vermoedelijk dit kan niet wel uitblijven over de regeling hunner onderlinge schulden. Wel is niet eens, -doch herhaaldelijk officieel en officieus verklaard, dat er tusschen het vraagstuk der schadevergoeding en dat der onderlinge schul den geenerlel verband bestond, doch het is natuur lijk uitgesloten, dat men spreekt over wat ieder uit het potjo zal mogen haJen, zonder dat tegelijk wordt gezegd: amice, nu je in Jo rijke dagen komt, moet je ook eens denken aan; het geld, diat ik, van je krijg. Hot zou bewonderenswaardig zijn van zelfbeheer- sching. indien de crediteuren op zulk een oogenbllk hun mond wisten te houden, als zij weten, dat die schuldenaar een meevallertje heeft. Niemand verwacht dit don ook en er zal een groote spanning uit de atmosfeer zijn verdwenen als het eerste woord' over die onderlinge schulden is ge sproken. Dan irümers weet men. waaraan men toe is, kan men elk zijn eigen standpunt uiteenzetten en toe lichten. En misschien valt er op het gelaat van Logan, den zwijgenden Amerikaanschen toehoorder, wel een of ander te lezen. Tenzij' natuurlijk Kellogg .en Her- rick dit stilzwijgen verbreken en verklaren, hoe Washington denkt over deze dingen. Zeer hoopvol is het vooruitzicht niet. De rede van Bovah. vlak voor Oudejaar in' den Senaat gehouden, was allerminst geschikt om do harten der Europeesche debiteurs blijdar te doen kloppen. Hij wees er op, d!at Amerika, zoodra het in den oorlog ging, zoor veel geld voor andere landen dispo nibel had gesteld en dat de Amerlkaansche regee ring bij haar eigen burgers vele millioenen had moe ten leenen. waarvoor nu de Amerlkaansche belas tingbetaler de rente en aflossing moet opbrengen, Het was dus volgens hem een vraag van zuivere bil lijkheid, dat niet de belastingbetaler in de Vereenig-1 de Staten ,doch die van het leenende land; voor de ze golden zorgt. Een standpunt, dat logisch 'wel te' verdedigen is. 4 FrankriJlt zat in nood, had den vijand in het land en moest dien verdrijven. Alleen gelukte dit niet. Zelfs met de financleele hulp van Engeland-en de militaire hulp der Entente In haar geheel kwam men Riet. aan het doel. Pas nadat Amerika zijn onuitputtelijke hulpbron nen van allerlei aard) ter beschikking stelde, kwam er vooruitgang. „Nadat", want over het „omdat" kan men twisten en wordt nog steedis in Duitschland.... en elders geredekaveld. In ieder geval staat dit vast, dat de hulp van al- lorleL aard door Amerika verstrekt oen factor ge weest is voor het winnen van den oorlog. Als de krijg voorbereid was geweest, zoodat men voor het uitbreken ervan schikkingen had kunnen maken, de rollen had kunnen verdeelen. zou het mis schien anders zijn geloopon. Had wellicht het eens land dit, het andere dat voor zijne rekening geno men. De een de fabricage, de ander de transport, een andere groep den landoorlog. Doch zoo is het niet gegaan. De Entente is gaan deweg vorgroot en uitgebreid, gegroeid, wat o.l een dor beste bewijzen ia tegen de Duitsche stelling, als zou zij den oorlog hebben uitgelokt. Zoo dom zouden de regeerders te Parijs en te Lon den niet zijn geweest, dat zij' de tijdige verdeeling der functies over het hoofd zouden hebben gezien. De Amerlkaansche en Engelsche voorschotten, waarvoor die staten leeden bij hun eigen burgers, moeten worden tetaald. Misschien geheel, zeker ten deele. En als mén nu te Parijs gaat vaststellen wat ieder voorloopig uit het potje krijgt, is het redelij kenvijs onmogelijk dit te doen, zonder dat men al thans bij benadering weet, wat er onderling moet worden betaald. Blijft Washington op zijn standpunt staan, zoodat du® Engeland gedurende ruim zestig Jaar vastzit aan zijn betalingen notabene terwijl Duitschland er vermoedelijk in nog geen halve euw van af is! en moot ook Frankrijk tot den laatsten cent afbeta len aan Amerika, dan ziet het er natuulijk zeer on aangenaam uil Want als de Baldwin-overeenkomst gehandhaafd blijft, moet het vasteland aan Londen evenveel be talen als Londen te Washington afdraagt, Niet meer, doch ook niet minder. De betalingen van Duitschland aan Engeland gaan direct door naar Amerika, doch de circa 25 millioen pond sterling, die dan nog mankeeren aan don dienst dier schuld moeten van' Frankrijk en Italië enz. komen. Opziohzolf is dit een groote post, waarmede zoo goed ala het heele bedrog is gemoeid, dat Duitsch land' heeft te storten. En tot overmaat van ramp komt nu Amerika ook om zijn deel der Duitsche betalingen, zoowel wegens schadevergoeding als we gens de kosten zijner bezetting van Koblenz, welke, zooals men weet, door de hoogs soldijen zeer kost baar is geweest. De zwijgende toehoorder zal een zware taak heb ben om in deze omstandigheden het zwijgen voort durend te bewaren, omdat de andere regeeringen zich op het standpunt stellen, dat Amerika door het niet-ratificeeren van' het Verdrag van Versailles f oen recht op de schadevergoedingen heeft. Natuur- ijk zal het zeer veel voeten in de aarde hebben al vorens bijv. Frankrijk zal kunnen worden' bewogen tot hot erkennen van deze aanspraken. Men weet, dat do Fransche regeering, in tegen stelling met de Britsche steeds heeft ge weigerd de regeling te erkennen, waar in deze Amerlkaansche aanspraken worden geformuleerd. Hot zou derhalve zeer goed kunnen' wezen dat het vraagstuk der onderlinge schulden aanleiding gaf tot onaangename uiteenzettingen tusschen de oude kameraden. De uitlatingen van den Belgischen minister Theunis, voor zijn vertrek, wezen er reeds op, Als hij, waar de aanspraken van België vaster staan, dan die van welk ander land ook, groote moeilijkheden verwacht, behoeft men er niet aan te twijfelen, dat er „brekers vooruit" zijn, nu men, on der zoo geheel andere omstandigheden en met een zoo veel kleinere pot te deelen, *ie conferentie van Spa gaat herzien. Ook zullen te Parijs natuurlijk de kosten der Roerbezetting ter sprake komen, hetgeen eveneens een penibel onderwerp is, nu slechts twee der geal- leerden, tegen den zin' der andere en zonder hun ac tieve en passieve mdewerklng, deze occupatie heb ben doorgezet. De zeer geringe directe opbrengst dier bezetting kwam niet in vergelijking tot de kosten der uit winning en het lijkt zeer de vraag of het totaal der door Frankrijk en België gemaakto koerten op hei algemeen conto zullen kunnen worden gebracht, terwijl Duitschland natuurlijk alles zal doen om de extra-uitgaven voor het bezettingsleger aan1 de Roer en de algemeene kosten er door aan het Rijk veroor zaakt, als prestatie op de rekening der schadever goeding gebracht te zien. Aan alle kanten dus gevaren en moeilijkheden niet slechts voor de regeeringen dier Entente al leen, doch ook voor de ruet In Europa, die ternau wernood; ietwat scheen te zullen terugkeeren. UITKIJK. WIJNHARDT's Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60« Hoofdpijn-Tabletten 60« 9 BIJ Apoth. en Drogisten BREEZAND- Woensdagavond, 7 Januari hield; de Nutsvereent- ging „Vriendenkring" eene vergadering met dames in de zaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer A. Raap, heette de aanwe zigen welkom en wenschte allen een voorspoedig en zegenrijk Nieuwjaar. Voorts herinnerde hij er nog even aan', dat men het vroeger genomen besluit, om op tijd te beginnen, zou handhaven en zich niet storen aan de laatkomers. Hierop leest de secretaris, de heer J. Petter, de no tulen, welke onveranderd worden vastgesteld. De heer C. Looij, die de lezing had op zich geno men, had hiervoor gekozen „De eerste deur", dr heer J. Molenkamp, die de verplichte bijdrage had, las een schetsje van Justus van Maurik, „Een Zon- dagmorgenverrassing". Mej. Blaauboer- en R. van den Berg het kamerstukje „Juffrouw Snip en Juf frouw Snap". Na de pauze kregen we van da gezusters Van den Berg en mej. L. Raaijmakers het tooneelstukje „De gefopte tante", van de dames Hoogoohagen, C. Keif- zer en S. Tiel de voordracht „Geëmancipeerde vrou wen", van de dames S. Tiel on P. van Duin „De voranderde mannenhaters", van do dame® J. Hoog- schagen en C. Keijzer „Een kluchtig abuis", gezus ters M. en N. van Zandwijk gaven de voordracht do stem, die haar had gekalmeerd in haar woeste koortsfantasieën, vlhk aq.n haar oor: „Laten wij het nu eens kalm bespreken, MurieL Wees niet bang." En hy leidde haar zacht naar een sofa, boog zich'over naar heen en streelde haar wang. De toederheid van zijn toon on aanraking, het plotseling- eindigen van de spanning, dit alles gaf naar zulk een verlichting, dat het laatste spoor van haar zelfbeheersohing verdween. Zo legde hot hoofd togen de kussens en brak uit in een onbe daarlijk snikken, lang en wanhopig, met zenuwach tige schokken. Nick bleef haar voortdurend sussend streelen, zonder een woord te spreken, zoolang de uitbarsting duurde. Toen ze een beetje kalmer werd, droogde hyl haar oogen met zün zakdoek af. „Kom nu, kom nu," zei h3jf, ,er is volstrekt geen reden om te schreien. Zeg my nu; wat je mij te zeggen hebt. Ik geloof, dat je onze verloving wilt afmaken, nietwaar? Dat heb ik er tenminste uit j,NietP" En vindt je dat wel billijk tegenover mij?" j Ze werd nog rood er. Hij' deed haar beschaamd staan. „Als je er bepaald oip staat," zei ze onwillig, „wil ik het je wel zeggen, maar ik doe het liever niet." Hij maakte een luchtig gebaar. „Doe het dan in 's hemelsnaam niet. Ik doorziet zulke dingen gewoonlijk heel goed.. En ik k;oi vrijwel' nagaan, wat er gebeura is. Iets van dezen aard." Hij streek zich met de hand over het gezicht en keek haar met een Hauwen, poeslieven glimlach aan, zoo sprekend dien van Laay Bassett, aat Mu- I riel' het opeens te kwaad kreeg met een zenuwach tige bedreiging om te lachen. HÜ legde haar het zwijgen op door op zaohten toon te beginnen. u.Uvr.B«. uow üv o* upiiuwwow vuv j „Je weet, mijn beste MurieL dat ik Nioholaa begrepen, maar ik weet nog steeds niet waarom." Ratcliffe nooit voor het huwelijk geschikt heb ge- Met een schuwen blik keek ze op en zagf de haar I vohden. Hij is oen flirt een eerste flirt" dit welbekende, vriendelijke, dooh raadselachtige uit drukking in haar oogen. Hü knikte haar bemoedi gend toe. „Kom, voor den dag er mee. Jo hebt. zeker genoeg van mij. Is dat de reden?" „Ik neb van alles allesgonoeg," zei 'Be hartstochtelijk. „Ik wou o, ik wou, aat je mij hadt laten sterven." „Zóó, is het hem datP" zei Nick, naast haar op de sofa plaats nemend. „Sedert wanneer heb je deze grief tegen mij gekoesterd?" Hoewel hü op sohertsenden toon sprak, wist ze, dat er met met hem te gekscheren viel; ook was ze daarvoor niet in een stemming. Eenigsains ver ontwaardigd antwoordde zo: „Ik heb geen grieven tegen je.. Wees niet zoo dwaas. Dat> is het niet" „Houdt je dan niet meer van myF' „Jawel." „Als ik morgen stierf, men kan nooit weten, wat er gebeurt, Muriel, zou je mü dan een. klein beetje betreuren?" „Hoe kan je mij zoo iets vragen, NiokP," zei Be verwütend. „Dat spreekt tooh imrrftrs van zelf' ,/t Is jammer, dat ik je tranen dan niet aal'kun nen zien. Ik zou die onuitsprekelijk op prijs stellen.' Ze maakte een ongeduldige beweging. „Je zegt, dat je nog wel van mü houdt Muriel, maar ik zie, dat ik jo gruwelijk verveel. Heb nog een weinig geduld met mij. Ik heb bijna uitgespro ken. Is hot misschien, omdat je mü moor als een broer beschouwt, dat je niet met me wilt trouwen?" Muriel keek hem beteuterd aan. Ze voelde zich niet tegen hem opgewassen. 1 „Neen," antwoordde ze, „natuurlijk niet" ËWeet ie dan wel zeker, dat er een reden vooriz?' [aar bleeke wangen kleurden zich. „Ja, maar die wil ik je liever niet zeggen." imet een toegeeflijk hoofdknikje „En ik heb van mevrouw Gybbon Smythe gehoord, dat hü MOk wel' eens te ved gebruikt, maai| dat zal mis schien wel wat ovenlreven zijn. Ik woet echter bij ondervinding, dat nü verschrikkelijk driftig is, soms om bang voor te zü'n. Maar verder wil ik my i liefst niet over hem uitlaten, anders zou ie nog denken, dat ik tegen hem bevooroordeeld ben en dat is volstrekt niet het geval. Integendeel, we zijn beste vrienden. Ik vond het alleen myn plicht je te waarschuwen, niet fco veel te verwachten, want ik zie je graag gelukkig zoo gelukkig mogelijk arm kind. Was het zóó nietP" Muriel' lachte onbedaarlijk, zóó uitstekend, zóó vrij van overdrijving was ae nabootsing van lady Bassctt's stem en gebaar. Nick stemde niet met haar lachen in. Van achter zyn schertsend masker boëpieddo hij haar oplettend. HÜ had zich als nar voorgedaan, om achter de waarheid te komen. Misschien begreep ze dit, ^ant ineens keek ze hem vragend, haast verschrikt aan en antwoordde snel11: „Neen, Nick, housoh, dat heeft ze niet gezegd. Bovendien (zou ik mü daar ook in het minst mot a*n gestoord hebben. Het is alleen alleen Je hoeft het my als de dag. Ik zal het je zeggen. Heti is 'niets dan je trots, je armzalige trots. Ik weet het, ja? ik weet j het. Ze hebben met modder naar je gegooid en daar is iets van blijven kleven. En nu wil id liever ster- j ven dan met mü, trouwen, nietwaar? Maar ab ik nu eens weiger je je woord terug te gevenP" Ze wera vuurrood. „Dat tal je tooh niet doen, Niok. Dat kan je niet daar heb je het reaht niet toe."| „Mevrouw Oude Tijd en Ibffr. Nieuwe Tijd", mej. M. van Zandwijk declame«Ao „Kinderleed vaa de heeron J. Molenkamp en J. Grln kregen we „Twee loden van de blauwe knoop,1h het tooneelclubjo gaf daarop „Een huishouden in de war", van de dames Borst en De Ridder kregen we de voordracht „On tevreden Amazonen" Ao heer K. Nicuwland droog voor „Twee vrienden'', de dames Bood-Keppe' en M. Raap zongen „Die nauwe rokjes" de heer J. Duin „Raad aan de Jonge mannen", terwijl de lange rij besloten werd door mej. Blaauboer-Vader mot het zangnummer „Die Scheele" Toen werd de vergade ring gesloten, mot dank aan allen, die tot het ge-- noogen van den avond hadden bijgedragen. ANNA PAULOWNA. Gisteravond vergaderdede voetbalvereeniging „Ex celsior" in café Slikker. Do voorzitter opent me' een woord van welkom, waarna de notulen worden ge lezen, welke na een kleino opmerking van den heer Stellingworff worden gocdgokeuncli. Bij de rekening en verantwoording blijkt, dat do vereeniging finan ti eol flink vooruitgaat. De bescheiden van den pen ningmeester, nagezien door de heeren Jonker en Rezelman, worden volkomen in orde bevonden, De voorzitter stelt dan ook voor, den penningmeester te danken voor zijn accuraat beheer en ntoaar betoonde activiteit, waarmee de vergadering ondertyp applaus accoord gaat. Daar de verhouding van B. F.C. of van een harer bestuursleden tegenover E. niet schitterend is te noemen, geeft het bestuur de E.-spelers, uitkomende voor de A.P.-D.O.S.K.O.-c>m- binatie in overweging om zich voor dergelijke wed strijden niet meer beschikbaar te stellen, tenzij ovor_ leg in dezen plaats vindt De reden hiervan is, be halve bovengenoemde verhouding, de daarmee ge paard gaande passeering van het E.-bestuur. Beslo ten wordt, om het 2e elftal voor do bondamedaille- wedstrijden der 2de klas in te schrijven. Bij de rondvraag wordt door Delver gevraagd, of nog geen reparatie plaats vindt van het hekwerk, achter het doel. Prijsopgaaf zal worden, gevraagd waarna herstelling geschieden zal. De heer Stelling worff zegt, dat in do verbandkist niets te zien is dan de bodem. De secretaris zal nu trachten, hier wat ma teriaal voor te krijgen. Nadat nog eenige vragen zijn beantwoord, sluit do voorzitter de vergadering. De voorzitter herinnerde vervolgen» aan de op initiatief der Kamer genomen en goed geslaagde herdenking van het HKMarig bestaan van het Noordzeekanaal ten Stadhuize te Alkmaar, bracht dank aan het gemeentebestuur voor de ondervon den medewerking on den heer Dresch, archivaris, voor de door hem georganiseerde tentoonstelling. Spr. hoopte, dat de dozen zomer te prganiseeren „pleziervaqrt" door het Noordhollandsch Kanaal eveneens goed moge slagen en deelde mede, dat aan den heer C. Nannes Gorter de samenstelling van het te maken Gedenkboek was opgedragen. Van do direotio der Ned. Spoorwegen was be richt ingekomen, dat trein 8904 om 11.55 van Soha- gen zal vertrekken (15 min., vroeger dan thans is bepaald) waardoor het missen van d> aansluiting te Alkmaar op trein 4')9 vermoedelijk zal worden voorkomen. Voorts deelde de directie mede, dat in dien dezen zomer de directe sneltreinen Bergen a in ZeeArasterdam vico-versa zullen worden ingelegd, deze te Alkmaar zullen stoppon. Gunstig zal aan het gemeentebestuur goadvi-oerd worden inzake vervroeging van. het aanvangsuur der botermarkt en verplaatsing van de vraonten- markt van het Waagplein naar de beide zijde i van Nieuwesloot. tusschen Remen en Kinaalkude. Door den heer Hoogland werd meegedeeld, dit het volledig rapport der Provinoialo commissie aan Ged. Staten inzake de Westfriesohe ka naai plan nou fepoedig te wachten was en uit de daarop gevolgde discussie bleek, dat door onderling overleg byna geheele overeenstemming verkregen was met dé Commissie van advies voor de kanalisatie in West- Friesland. Ten slotte werd besloten, dat de Kamer aan Ryk en gemeentebestuur zou adresseeren voor uitdie ping van het vaarwater aan de Handelskade. ZUIDSCHARWOUDE- Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek heeft de kerkeraad der Herv. gemeente het initiatief genomen tot de oprichting van een sub-comité alhier, ter ondersteuning van de poging om te Alkmaar een nieuw neutraal ziekenhuis te stichten. WINKEL. De heer D. van der Oord Wz. te Winkel,, is her kozen tot Modenmoester vanJ den Schrlnkaogpolder. K. V. K. VOOR HOLLANDS NOORDERKWAR TIER. In de Woensdagavond' te Alkmaar gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel voor Hol- land's Noorderkwartier heeft do voorzitter in zijn Nieuwjaarsrede er op gewezen, dat met het oog op den kaas- en groenten'handel van het gewest de toe komst met eenig optimisme mag worden tegemoet gezien indien door het buitenland geen tariefsver- hoogingen of andere beperkende bepalingen den uit voer zullen belemmeren. Omtrent den tuinbouw kan gemeld worden, dat de toestand langs de duinstreek en bezuiden Alkmaar dooreengenomen „goed" kan genoemd worden. Toch zal een vlot verloop van den handel noodzakelijk zijn om de enorme voorraden, welke nog ongeveer 1/3 meer bedragen dant die van het winterseizoen 1923*24, tot voldoende prijzen van de hand te kunnen doen. De aanvoer ter Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg 8104 stapels met 6.722.530 Kg. tegen 7686 stapels met 6.162.508 Kg. in 1023. De omzet der Coop. Zuivel Ex port voreeniging bedroeg totaal 2,623,005 Kg. togen 2,453,926 Kg. in het jaar 1923. In do bïoembollenkweekerijen en den Export- handel werd over het algemeen bevredigend gewerkt, in de omgeving van Broek op Langend ijk kan de toestand voor enkele soorten, als bjyv. hyaointhon en tulpen, zelfs uitmuntend wordon genoemd. De ex port handel heeft zicht ondanks verhoogde verkoops prijzen in Limmen en omgeving, belangrijk uitge breid; ook hier werd' in Duitschland een afzetge bied herwonnen, zoodat de vooruitzichten voor 1925 hoopvol zijn. Omtrent het landbouwbedrijf kan. worden gemeld, dat buiten alle verwachting het resultaat van het geëindigde jaar voor de zuivelbereiders gunstig is. Niettegenstaande het mond- on klauwzer weer .on der het rundvee heersohte, en het vee door de vele regens te vroeg naar de stallen moest, mochten de zuivelbereiders toch het jaar 1924 beschouwen als een gunstig beëindigd jaar. De Noordzeevisscherij in het district bleef, wat de vangst betreft, beneden het middelmatige; de visch. prijzen waren echter goed te noemen. De visscherij tn de zeegaren, het Marsdiep en langs de stranden met zegens, fuiken enz. had over het algemeen goe de resultaten. De haringvangst was bijzonder goed, ansjovis werd er weinig gevangen, maar beide soorten brachten dank zij de vraag van Duitschland, goede prijzen op, zoodat dë uitkomst dezer visscherij bevredigend ge noemd kan worden. Over het algemeen kan in door snee van de visscherij in on® district over een matige uitkomst gesproken worden. GEMEENTE WARMEN HUIZEN Ingeschreven gedurende de maand December 1924. Geboren: Nanda Elizabeth, dochter van Jacob Mooij en van Johanna Wilhelmina van Baar. Ma ria, dochter van Bertu® Barsingerhorn en van Trijntje Kroon. Jacob Pieter, zoon van Cornelis Mijl hof f en van Klasina Hartog. Geertruda Christina, zoon van Johannes Nannes en van Cathafina Lig.t- hart. Catharina, dochter van Cornelis Tesselaar en van Trijntje van Diepen. Petrus Theodorus, zoon van Cornelis Mosch en van Anna Sophia Woestenburg. Gehuwd: Willem Koorn, oud 23 jaar en Anna Ca tharina Pastoor, oud 22 jaar. Willem Blankman, oud 29 jaar en Trijntje Biersteker, oud 26 jaar. AAN DE INWONERS VAN ZIJPE* CALt LANTSOOG EN PETTEN. Binnenkort zal de heer Dr. B. H. Vos, Geneesheer- Directeur van het Volkssanatorium voor borstli.lders te IlelJendoom, eene lezing met lichtbeelden over de Tuberculose en hare bestrijding houden te Schager- brug voor de leden van de afdeellng Zljpe-Callants- oog van de Noordhollandsche vereeniging ..Het Witte Kruis". We kunnen den loden en hunne vrou wen, doch ook andere belangstellenden, niet genoeg aanraden daarbij tegenwoordig te zijn.' In den laat sten tijd wordt de strijd tegen de tuberculose met kracht aangevat, en or is alle hoop, dat het geluk ken zal. deze treurige ziekte te beperken binnen enge grenzen; maar dan moeten do huisgezinnen meewerken. Daarvoor is eenige kennis van de ziekte wenschelijk, maar meer eenige kennis van do voor behoedmiddelen en de geneeswijze en van het werk van bestrijders en verplegers. Dr. Vos heeft, op ver schillende plaatsen zijne hoorders weten te boeien;- oa. te Warmenhuizen was men zeer voldaan. Nu ook in Zijpe, Callantsoog en Petten met steun van gemeente, -Provincie en Rijk. .de tuberculosebestrij ding krachtig zal ter hand genomen worden, moeten de inwoners hunne medewerking verleenen en begin nen hunne belangstelling te tbonen bij de hier aan gekondigde lezing, die bovendien interessant be looft te worden. Nadere bijzonderheden zullen per advertentie en met aanplakbiljetten bekend ge. maakt worden. Schagerbrug, 8 Jan. 1925. L. BLEEKSMA, Secr. der A'fd. Zijpe-Callantsoog van „Het Witte Kruis". „Niet? Ik zou denken van weL" Hü keek op haar neer met een toornige schitter ring in zyn oogen. „Ik zou denken van wel Maar daarover willen we niet twisten. Zeg my'> wat je van pl'an bent te doen." Het antwoord volgde met een onstuimigheid, die hü niet verwacht haa: „Ik wil hier yandaan ver weg naait Enge land. Ik ik haat deze plaats." „En iedereen, die er in woont?" „Byna". Muriel' sprak onverschillig haast uitdagend. Zo streed voor haar vrijheid en die strijd was harder dan ze verwacht haa. „Met uitzondering tooh zeker van mevrouw Mus- grave. Weet je, dat Daisy naar het vaderland te ruggaat? Zou je graag met haar meegaan?' Muriel keek «hem hoopvol aan. „Alléén met haari'. i „Ja, ik ga tenminste niet mee. Ik ga op müh huwelijksreis naar Khatmandu." „Spot niet met mij. Niok," zei ze met gesmoorde stem, „dat kan ik niet verdragen.*1 „Spotten. Ik? God beware mü daarvoor.'* Hü bukte rioh en greep haar hand. j^et lioht speel dé op den ring, dien hü haar gegeven had; hij draaide dien langzaam aan haar vinger om en, keek er naar. i ,Jk verzoek j'e dien terug te nomen zei zo* ,Dat weiger ik beslist,' antwoordde hü, zonder de oogen op te slaan. „Ik zeg niet, dat je hem dragen moet, maar je moet hem bewaren, als een herinnering aan de belofte, die ik van je vragen zal." „Een belofte?" stamelde ze. Nog keek hij' niet op; inet half gesloten oogen staarde hij naar de robynen. „Ja", klonk het na een oogenblik. „En lk zal je je vrijheid teruggeven op voorwaarde, dat je mü deze belofte doet." „En die is?" flhistorde ze bevend. Hij' keek haai* even aan en zijn blik watf ondoor grondelijk. „Alleen dit. Je ruit er wel om lachen, maari zoo lang je er om lachen kimt, zal jo er geen bezwaar in zien, om het te beloven: Ik wil, dat je mü op }e woord van eer verzekert, dat als je ooit van opinie* mocht veranderen en mot mü wilt trouwen, je moedig bij' mü zult komen, om mij dit td zeggen." In de verbaasde stilto, waarmee zo hem aan hoorde, zag zü, hoe hy het zonlicht liot spelen op do robynen aan naar vinger, zonder zich veel' om haar antwoord te bekommeren, dat hy< bedaard, met stalen gezicht, afwachtte. „Dat is dus afgesproken P' vroeg hü eindeïyk. Ze schrok op met een onwillekeurig gebaar van angst. „O,neen, Niok. Hoe zou ik jY dat kunnen belo ven? Je weet toch, dat ik er nooit andere ,orer zal denken." Hij trok de wenkbrauwen even op. „Dat is de kwestie niet. Als je net als zoo iets onmogelü'ks beschouwt, zal het je nog minder kos ten het te bel'oven." V. Dit zeggende greep hif haar hand. „Toe Niok, laat my, smeekte zy, »ik doe het liever niet." „Dus je wilt liever dadelyk met mij trouwen?" Opeens scheen het haar toe, alsof hij het hierop aangelegd had. Verschrikt stond ze op; ook hy stond op, haar hand nog steeds vasthoudend, met een gezicht als uit marmer gehouwen. „Moet het moet het dan het een of het ander zün?" hygde ze. „Dat neb ik je immers gezegd," klonk het on verbiddelijk. Haar tegenstand verminderde. Waarom z u ze nog aarzelen? Wat stak er in deze belofte, dat die haar het bloed zoo woest door de aderen deed stroomen? „Goed," zei ze eindelük met zwakke stem. „Ik beloof het. Maar maar ik zal nooit van opinie veranderen, Nick, nooit, nooit." Zijn oogen Waren nog steeds op haar gericht, omsluierd, ondoordringbaar. Hij regeerde haar protest, het was, alsof hy dat niet; gemerkt of gehoord had. „Je hebt je plicht oredaan," zei hy. „Hoor jij' nu, de myne: Ik zweer Dy God, dat ik nooit .met je zal' trouwen, tenzij je mü dit zelf vraagt.' Toen bukte hü zien en arukte plechtig, eerbiedig, zijn lippen op ae hand, die hij vasthield. Munel' bleef stil staan, half verschrikt en geheel onder den indruk van het gebeurde. Zoo had zo Nick nóg niet leoren kennen. Maar toen hy rich weer oprichtte en zo den ouden, raadselaohtigen spot in zijn oogen zag, haalde ze verlicht adom. Met een snelle, liofkoo- zende bewering nam hy haar by' den schouder. „Dat is dus afgeloonen, Muriel. Nu kun je een nieuw blad omslaan. Ga naar Engeland terug en leer daar weer jong to zün." Dit waren zyn laatste woorden. Hij wachtte nog een oogenblik en diep in haar binnenste, trilde er iets, als in een blind dier, dat wanne zonne stralen voelt. Het liet een vaag gevoel van pün achter meer niet. Het volgend oogenblik had Niok zich omgekoerd en ging heen. Zo hoorde hem zacht een walsje neuriën in do verte. Ze had haar zin gekregen, maar zonder oeni# gevoel van vreugde zag ze nein gaan. Nu was hy voor goed van haar weg, om niet terug te „koeren. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6