iliiutü Nieiws- Van allerlei uitdeMen- schelijke samenleving, Dinsdag 13 Januari 1925 SCHAOER 68ste Jaargang. No. 756S;. COURANT. Dit- blad verschijnt viormaal por wook: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag on Zatordag. BIJ inzonding tot 'o morgens 8 uur, worden Advor tiwl Iflu»nog zooveel mogelijk In het oeraluhkomend nnmmof geplnntflt. illiiji'.uiü'sM.V, v.!i. TM'Mn Co., Scfeagen l»«>SriD'lCRNIN(1 No» 23330. INT ,TPÏ FF no. 20 Prijs por4 0 manndon f1.05". Losse nummora 0 cont. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 regels fl.10, lodoro tegel moor 20 cont (howljanoi iiilirtgrepen). Groot o letters worden naaa plantsEoimto berekend» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. UIT DE NAGELATEN PAPIEREN VAN DEN RUSSISCHEN CZAAR* Vervolg, Set dag-boek van 3en "Keizer, een andere,, jiiefc minder authentieke bron, vangt in den-aanvang vaïi 1890 aan, op het oogenblik, dat Nicolaas li zijn lessen heeft beëindigd; die lessen, waarvan Witte ons de merkwaardigheid verhaalt, dat de leeraren opdracht hadden den troonopvolger nooit tegen te spreken. Op> 6 Januari 1890 schrijft Nicolaas: „Ik had graag exercities willen doen met een compagnie 'huzaren, maar ik had vergeten papa er toestemming vooif te vragen. Bü .de kerkelijke plechtigheid zat ik naast tante Marie. Wij hebben geluncht in de MalachietenzaalWorozov en tante zijn met ons gaan schaatsenrijden. Wij hebben ons goed geamuseerd, en wij hebben ge reden als gekken, wij hebben thee gedronken bij Zenia met de Scheremetieffs. Om half acht heb ben wij gedineerd en zijn daarna naar het theater Hiohael gegaan, waar men Mademoiselle Eve speelde heel aardig." Zoo gaat het, met zeer geringe afwisseling, steeds voort. Men soupeert, men danst, men amuseert zich, men leidt het meest ledige bestaan, dat denk baar is. Nicolaas komt dan om twee uur, dan om vier uur des nachts thuis, en speelt veel roulètte. Slechts een heel enkelen keer vindt men op derge lijke pagina's aangeteekend Een vergadering van de Ministers bijgewoond; de zitting heeft twintig minuten geduurd. De meest absolute onverschilligheid voor alles wat de staatszaken aangaat, spreekt uit" deze pa gina's. Ook daar, waar het de internationale belan gen van Rusland geldt. De Keizer van Duitsohland komt met zijn broeder Prins Heinrich van Pruisen. \naar Rusland; het dagboek van Nicolaas weet ar niet .anders van te vermelden dan: Om jialf negen zijn wij Wilhelm' en Heinrich tegemoet gegaan. Ik heb met hen gedineerd onder de groote tent. En ook later, nadat Nicolaas Keizer was ge worden, konden dergelijke ontmoetingen, voor Rusland s internationale positie toch dikwerf van overwegend belang, hem* slechts matig interessee ren. Op 11 Juli 1905 teekent hij met Wilhelm; II het belangrijke verdrag van Bj Örki, dat van offen sieven en defensieven aard was en hetwelk Witte ■slechts met groote moeite heeft vernietigd. Op dienzelïden dag schrijft Nicolaas slechts, „dat hy de beste indrukken heeft medegenomen van de uren, die hij met Wilhelm heeft doorgebracht''; en den volgenden dag: I „Vanaf dezen morgen herneemt het leven rijn loop. Het was mij een vreugde, de kinderen weer te zieni maar niet de Ministers. Al'exandra Leu- chenberg heeft bij ons geluncht. Wij zijn naai* tante Marusia gegaan en om half vijf terugge komen. Wij hebben tennis gespeeld. Ik heb lang gelezen. Om half negen hebben wij op het balkon gedineerd en ik heb den avond in huis doorge bracht" Zelfs de groote reis, die de aanstaande Keizer maakte door Egypte, Indië, Japan, wekte hem niet uit zijn onversohilfigheidheid op. Zoo is deze aan haling van 17 November 1892 teekenend: Op den Nijl. Om twaalf uur hebben wij halt gehouden te Luxor, er den tempel' bezichtigd, vervol van tengewoom Hl H consul'. Na het diner zijn wij 'in het geheim naar het dansen gaan zien. Ditmaal was het heter dan een vorigen keer. Reeds vóór 1894 treedt een nieuwe factor in zijin dagboek in: zijn toekomstige vrouw. Prinses Alice van Hessen is d'e werkelijke keuze van Nicolaas' hart geweest; "hij heeft de toestemming van1 zijn ouders verkregen, ondanks den aandrang, door zijn moeder uitgeoefend, dat hij de gravin van Parijs zou huwen. Er was het bezwaar van den godsdienst. En uit dit dagboek blijkt, dat Prinses Alice daarover niet zonder moeite is heengestapt. De liefde voor zijn vrouw hooft Nicolaas II geheel zijn verder leven in beslag genomen; althans dit dagboek getuigt er van zoolang het is bijgehouden. Ln 1894 ging Nico laas naar Cobur; in zijn gezelschap was ook de aal moezenier van den Keizer om de toekomstige Keize rin tot het orthodoxe geloof op te voeden. Den dag nadat zijn engagement publiek is geworden, schrijft Nicolaas in zijn dagboek: Mijn schat, dat God je zegens en behoede. Ver geet nooit hem, wiens ïnigate wensch is je geluk kig te maken. Ik droomde, dat ik bemind werd; toen ik ontwaakte, heb ik er mij; van overtuigd-, 'dat het de werkelijkheid was en op mijn knieën heb ik God gedankt. De werkelijke liefde is een gave van God, elkon dag sterkor en dieper. Elke taal heeft een heilig woord; in het Engelsch: fofget me not, in het Fransch: Souvenirs. Slaap gelukkig en dat zachte gedachten je wie gen, schreef zij, toen Nicolaas naar Rusland zou terugkeeren „je engel waakt over je, ik omhels je teeder. Ik ben van jpu en jij bent van mij, wees er zeker van. Je bent gevangen in mijn hart en de sleutel is verloren en je zult er altijd blijven, lieve Nickey. Zeg noodt kwaad van de mannen: de liefde, de liefde, de liefde. Je kunt dat woord niet genoeg herhalen, is het wel? Wees gezegend. Op 20 October 1894 .stierf Keizer Alexander III. Ni colaas wijdt een vijftiental regels aan deze. voor hem: toch zoo belangrijke gebeurtenis. Zijn voor naamste zorg, eenmaal Keizer geworden zijnde, was om zijn huwelijk te verhaasten. Uitvoerig schrijft hij de gedachten neer, die hij eiken dog tegenover zijn aanstaande gemalin- koestert; slechte hier en daar vindt men een regel als deze: Bij mij ij ia geweest Bunge on vervolgens Mu- rawieeff. Na een korte wandeling heb ik Witte ont vangen» Vani zijni trouwdag, 14 November 1895, schrijft Ni colaas: De dag van mijn huwelijk 1 Na de koffie, die wij gebruikten, in1 vol gezelschap, zijn- wij ons gaan kleeden. Ik heb de uniform der huzaren aange trokken en m half twaalf ben ik met Michiel naar het Winterpaleis gegaan. Over geheel de Newski waren troepen om mama en Alice te zien voorbijgaan. Terwijl men haar toilet in de Mala- ohiten zaad in oipdo maakte, hebben wij in don Ara bisch en salon gewacht. Tien minuten over twaalf begon zich de groote kerk in het paleis te vullen, en getrouwd ben ik er uitgegaan. Mijn eerejonu kers waren Michael, Georges (die tegenwoordige koning van Engeland) Cyrillus en Sergius. In de Malachieten zaai heeft men ons een kolossalen zilveren ooievaar gegeven, geschenk van de fami lie. Na van toilet te hebben verwisseld, is Alice met mij: gestegen in een rijtuig, op zijn Russisch he spannen, met postiljons, en wij zijn naar de ka thedraal van Kazan gegaan. Er was een groote me nigte in alle straten; wij konden er nauwelijks door komep. Mama-wachtte ons in haar appartementen, met het brood en het zout. Geheel den avond heb ben wij telegrammen beantwoord. Wij hebben om acht uur gedineerd en zijn vroeg haar bed gegaan, omdat Alice erge hoofdpijn had. Maar omstreeks «dienselfden tijd ia ejj zakelijk slechts te vermelden: Ik heb een vergadering voor den bouw der Si berische spoorwegen bijgewoond. Men beeft '25 voor stellen aangenomen. Ik heb veel moeten* lezen. Mijn eenige troost is, dat de zittingen van den Mi nisterraad zijn geëindigd! Van een hongersnood, die in 1891 en 1892 Rusland teisterde, bemerkte men fin het dagboek van den •toenmaligen troonopvolger niets of bijna niets. Op 23 Januari 1904 breekt de voor Rusland zoo noodlot tige oorlog met Japan uit; op den avond, dat de kei zerlijke familie van het theater Michael terugkeer de, waar men „Le retour de Jérusalerh" had bijge woond. schreef de Keizer: Thuis gekomen heb ik van Alexieff (onderko ning in Mantsjoerije) een telegram ontvangen, meldende, «dat Japanéche kruisers op drie Russi sche kruisers hebben geschoten en zulks zonder oorlogsverklaring. Dat God ons te hulp moge ko men 1 Geheel de Russisch-Japansehe oorlog schijnt bijna' ongemerkt aan Nicolaas II voorbij te gaan. De revo- lutionnaire woelingen; die er uit volgden hebben in iets meerdere mate zijn aandacht, doch niet anders dan terloops. Op 9 Januari .1905 had onder leiding van vader Gapon «de bekende manifestatie plaats, waarbij meer dan' 200 arbeiders, vrouwen en kinderen weiden doodgeschoten. Nicolaas schreef er over in zijn dagboek: Pijnlijke dag. Te Petgfsbuig hebben ernstige or deverstoringen plaats gehad, omdat de arbeidera tot aan het Winterpaleis wilden doordringen. De troepen hebben moeten schieten op verschillende plaatsen van de stad,, er zijn veel dooden en ge wonden. Mijn God, wat is dat akelig. Mama is di rect na de mis bij ons gekomen. Wij hebben ge zamenlijk geluncht. Ik heb gewandeld met Mi chael, mama is des nachts bij: ons gebleven. Maar de keizer verontrustte zich niet om te weten wat de oorzaak van deze troebelen was; wie tot het schieten op de massa hevel had) gegeven, en enkele I dagen later, den 9deü Januari, wanneer onder den invloed van de politie een deputatie van arbeiders tot hem« komt, om hem eerbiedig te groeten, gelooft Nicolaas in allen ernst, dat zij de fabrieksarbeiders vertegenwoordigen, en hij spreekt hen toe met de ge nadigheid, die hij meent hun te zijn verschuldigd: Ik geloof aan de eerlijke gevoelens van de ar beiders en in hun onomstootelijken trouw aan mij. Daarom vergeef ik hun hun fouten. Voor den buitenstaander is bet moeilijk een oor deel uit -te spreken over het lot, dat aan Nicolaas n is ten deel gevallen. Wij hebben, niet gezucht in de kluisters van het autocratisch bewind, dat zoo niet door de beslissingen, van den Czaar, dan toch met zijn goedvinden jarenlang over Rusland bleef ge handhaafd. In zijn naam werden misdaden en rfog een® misdaden begaan; In zijn naam werd aan een deel van zijn 180 millioen tellend volk niet veel meer dan een slavenleven opgelegd. Vanaf het oogenblik dat de reactie daarop tot uiting moest komen, zou deze do Fransche revolutie heeft het geleerd' geweldig zijn. Zij is geweldig geweest, en nog is het de vraag, waar en wanneer haar einde zal zijn. Staatsblad niet heeft kunnenvoleindigen, door dat onder oen opvolgend kabinet dat wetsvoorstel is ingetrokken. Het tegenwoordige kabinet, dat ook bovenom schreven standpunt inneemt, acht het noodig, ten einde aan de Loterijwet 1905 hare volledige toe passing te geven, dat de Nederlandsohe Staats loterij wordt afgeschaft. Het liefst zou het die afschaffing zonder méér zien bepaald; maar het erkent, dat een dadelijke afschaffing in hooge mate onbillijk zou werken tegenover dien breed en kring van personen, die in de inkomsten, voortvloeiende uit den verkoop van loten, een middel van bestaan vinden. Deze personen rijn vooral! de laatste jaren voornamelijk gekozen uit hen, die niet voldoende inkomsten hadden en dikwerf door anderen arbeid in hun levensbehoeften niet konden voorzien- Hun dit middel van 'bestaan rauwelijks te orttnemen, acht de Minister van Financiën niet raadzaam. Hij wil1 de afschaffing der Staatsloterij in rechtstreeksch verband brengen met het overlijden of ontslag van die verkooper3 der loten, de collec teurs. Indien en voor zoover daardoor loten vrijvallen, wil hij den omvang der Staatsloterij in perken, in dezer voege, dat, zoodra de onkosten, aan het .beheer der Staatsloterij verbonden, on evenredig groot worden in verhouding tot haar opbrengst, de Staatsloterij .wordt opgeheven. Dit tijdstip mag geacht worden te zijn aangebro ken, indien net aantal uit te geven loten tot bene den 5250 een vierde van het tegenwoordig uitgegeven aantal is gedaald. V ermoedelijk aldus de Minister zal het eenige verwondering wekken, dat de regeering bij den tegenwoordigen toestand van 'e Rijks schatkist eep. voorstel van wet heeft voorbereid, waarbij een jaarlijksche bate van ongeveer f600.000 wordt prijs- :even. Die verwondering zal' echter verdwijnen* Binnenlandser» Nieuws AFSCHAFFING STAATSLOTERIJ. Verschonen is het wetsontwerp, houdende maat regelen tot afschaffing van de Staatsloterij. Aan de MemoipA van Toelichting is het volgende ontleend: Bii de" wet van 6 Juni 1905 is het aanleggen of houden van een loterij hier te lande verboden. Be vatte art. 9 dezer wet niet de bepaling, dat zij op de Nederlandsohe Staatsloterij niet van toepassing was, dan- zou met het in werking treden van die wet deze staatsloterij van zelf zijn afgeeschaft. Zij werd door den toenmaligen wetgever alleen ge- I handhaaf d uit overweging, dat aeze afschaffing, .een eigen regeling vorderde en daarom bij een afzonderlijke wet moest plaats hebben. I Waar de wetgever zich in 1905 op het standpunt 'stelde, dat het Inteugelen van den speel hartstocht leen openbaar volksbelang is en dat ae' exploitatie van dien hartstocht van overheidswege veroordeel ling verdient, daar valt het te betreuren, dat het door het toenmalig kabinet voorbereide voorstel van wet; tot afschaf!ing der Staatsloterij, inge diend by K. B. van 6 Juni 1903, den' weg 'naar net indien gelet wordt op de geleidelijke wijze, waarop de voorgèstelde afschaffing der -Staatsloterij, zal plaats - grijpen. Het geringe offer, dat de Rijks schatkist voorloopig zal brengen, wordt, naar het oofdeel' van de regeering, ten volle gerechtvaar* digd door het doel, hetwelk de afschaffing der Staatsloterij beoogt en dat de Loterijwet 1905 wel in uitzicht neeffc gesteld, maar niet in haar geheel heeft bereikt. Het voornemen bestaat om telken male als door ontslag of overlijden van een collecteur een aantal loten vrijvalt, dit aantal achterwege te laten en om telkens, wanneer dit aantal een veelvoud van 420 heeft bereikt, den voor elk lot te betalenj inleg, den koopprijs,.-dien collecteurs en debifcanten mogen vorderen, de in art. 10 lid 2 van de wet -van 1885 bedoelde teruggaven en de uit te loven prijzen an premiën te verminderen met inachtneming van de thans geldende, verhouding. De Staat zal' bij deze regeling zijn inkomsten uit de Staatsloterij geleidelijk zien verminderen, om ze eerst ten volle te missen, indien het aantal uit te geven loten tot 5250 is gedaald. Het totaal bedrag der rijksmiddelen iil eenig jaar zal daarvan geen invloed van eenig noemenswaardig belang onder vinden. Wel zullen de collecteurs en debitanten bij dezQ wijze van afschaffing der Staatsloterij in den loop der jaren ook in hun inkomsten worden getroffen» want zü zullen de loten tegen een lageren prijs moeten verkoopen. Gesteld, dat 2100 loten zijn vrij gevallen, dan hebben zij voor één lot aan den Staat te betalen f57.60 en kunnen het verkoopen voor f64.80, zoodat zij op elk lot f7.20 in: plaats van f8, zooals nu, kunnen verdienen- Zijn den col lecteur 100 loten toegekend, dan heeft hij een schade van f 80 per loterij, dus van f 240 per jaar. MINISTER DE VISSER. In verband met de laatste dagen in de Pers ver schenen berichten omtrent het aftreden van den heer heer Kooien als voorzitter der Tweede Kamer en zijn opvolging als zoodanig door minister De Visser, zegt „Het Centrum" uit volkomen ingelichte 'bron te kun nen mededeel en dat minister De Visser na de a A verkiezingen in geen enkel geval bereid is'opnieuw eene benoeming ails minister te aanvaarden; DE GRIFFIE VAN NOORDuHOLLAND- Onder het. opschrift .„Een zonderling wotsontrwerp" schrijft „Het Volk": Naar wij vernemen, is om advies bij den Raad van State een wetsontwerp in verband met den aan koop door de gemeente Haarlem van een terrein aan den Kinderhuissingel aldaar voor stichting, van een gou y ernemen tsgeb ouw. Het Rijk had destijds met de gemeente Haarlem een regeling getroffen, volgens welke*het aan de ge meente f 192.000 voor het terrein zou betalen, be houdens goedkeuring van de Staten.Generaal. Het wetsontwerp bedoelt de quaestie van aankoop aan het oordeel der Staten>Oeneraal te onderwerpen. Intusschen is bekend, dut de regeering, in verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging, is terugge komen van haar aanvankelijk voornemen tot stich ting van een nieuw gebouw te Haarlem en goedge vonden heeft een verbouwing van het aan het Rijk toebehoorende Paviljoen op kosten van de provincie. Dat desniettegenstaande een wetsontwerp als van boven-omschreven strekking in voorbereiding is, schijnt dan ook zeer bevreemdend. Het lijkt niet uit gesloten, dat, wanneer het wetsontwerp de Staten- Generaal bereikt, de regeering alleen om formeele redenen tot de indiening ervan overgaat en deze in diening niet zou beteekenen, dat een goedkeuring er van door de Siaten-Generaal door do regeering op prijs zou worden gesteld. DE RELLETJES DER GRONDWERKERS. De arbeiders van barak no. 3, werkzaam bijl het ka naal BeilenNieuweroord. die de relletjes der laat ste dagen hebben meegemaakt, is voor onbepaaldon tijd het werk onthouden en eveneens een bewijs dat zij werkeloos zijn, zoodat deze arbeiders, ook al heb ben ze steeds hun contributie betaald, niet uit de werkeloozenkas kunnen trekken. RATTENPLAAG. Te Zweeloo heerscht een ware rattenplaag. Bij een landbouwer aMaar. werd een toom biggen van zeven stuks door ratten gedood en gedeeltelijk opgevreten. DIRKSHpRN. Dat de burgerij van Dirkshom en omgeving mee leeft met de muziekvereeniging „Onder Ons", bleek weder ons uit het feit, dat de tweede bezellige bijeen komst op Zaterdag jl. thans met donateurs der ver eniging, ter viering van het 25-jarig JuWJé, weer zeer druk was bezocht. Trouwens, men verwachtte, dat daar veel schoons zou worden aangeboden, op het gebied' van toopeel- spel en muziek, en in die verwachting zal wel nie mand teleurgesteld zijn heengegaan. ZIJPE. Loop der bevolking over het jaar 1924: Bevolking op 31 December 1923: 2408 nx, 2391 vr., totaal 479Ó. Vermeerdering door geboorte: 58 m.. 54 vr., totaal 112; door vestiging: 203 m., 196 vr. totaal 399. Totale vermeerdering: 261 m», 250 vr., totaal 511. Vermindering door.overlijden: 22 m., 26 vr., totaal 48; door vertrek: 215 m., 215 vr., «totaal 430. Totale vermindering: 237 nx, 241 vr., totaal 478. Toeneming der bevolking: 24 m., 9 vr., totaal 33. Bevolking op 31 December 1924: 2432 m., 2400 vr., totaal 4832. SCHOORLDiAM. Wanneer' „Nut en Genoegen" haar feestavond geeft, dan 'kan men er staat op maken, dat d'e men- schen er wel komen. Waarom? Omdat die menschen weten, dat t nuttige en gezellige avonden zijn. Niets 'aat het bestuur onbeproefd, om de noodige afwisse ling in 't programma te brengen, al valt hun dit soms moeilijk, hoog als de verwachtingen gespannen Toen we Zaterdagavond zulk' een Nutsevond gingen i?ezoeken, kwamen we, ofschoon stipt op tijd, en niets te laat, toch al in een overvolle zaal. Ein al dadelijk merkten we, dat de keuze van de programmanum- raers gelukkig geweest waa 't Begon bij 't tableau: Wat beeldde^ dier Kerst nacht mooi de episode in den stal te Bethlehem! Wat .verhoogde de zang achter de schermen nog dit bij» belsch beeld! De dames Vlam, en Van dier Wel zijn wel vindingrijk door telkens een onderwerp te vin den, dat inslaat. Dé notulen waren, zooals we ze van don heer Da- mdaans gewoon zijn, komisch en goed. Iets zeer aan trekkelijks op het programma waren de 6 nummers van 't muzikale kwartet, gebroeders Schotvanger en den heer Stet, viool en gebroeders Lingerak, cello en piano. Wanneer t publiek het om t zeggen' had, dan alstublieft een volgende Nutsavondi dit kwartet weerl Do hoeren doen het nogeons? 't Was zoo eenig mooi. Mej. v.-d. Aarde-Koed'ijker was onverwachts ziek geworden, doch die daardoor ontstane leemte werd welwillend door dén heer Kager aangevuld. Drie voordrachten en nog een toegift, die allen insloegen. De heer F. Klerk droe een drietal aardige zangnum mers voor, terwijl de heeren C. en W. ter Burg, ala altijd ons weer wat leuks en wat goeds deden hooren. Bepaald een aanwinst was ook weder 't opnieuw ton tooneele verschijnen van «den' heer L. Schot van ger; met genoegen hoorden we weder naar zijne le vensliedjes en t deed ons goed', deze goede oude kracht, na verre reizen, weder bij ons te zien. Leuk was de voordracht van zee jongedames, goed de zang van1 de «dames Doggeren v. d. Werf, komisch de voordracht van JRooie Nel en Toffe Jan", terwijl de heer S. de Leeuw ons vergastte op de voordracht „Als 't nacht 1s in Italië, is 't Zondag in den Haag". Nu, die hem eenmaal ails voordrager heeft leeron kennen, zal begrijpen, dat U ook dezen keer weder in orde was. Voorts kregen we nog voordrachten van) twee meis- ies, van den heer De Vries en vani do gebroeders Damiaans, Dit zijn weer nieuwe krachten, die thans hun debuut gaven. Ze toonden allen, te willen wor den, toekomstige goede krachten op 't tooneeL Te ruim twaalf uur stonden we weder in den prachtigen winternacht. De prettige' toon dien we steeds, ook bij 't naar huis gaan, hoorden, was ons 't beste bewijs, «dat de burgerij van Schoorldam, en omgeving weder iets goeds was gegeven. Eere aan het volijverige bestuur, het verdient dat wel! Jammer dat enkele, nu juist niet meer zoo «kleine menschen, zelfs bij de mooie muziek, niets beters hadden te doen dan drukte te maken, en niet te luisteren. Ze toonden daarmee, al zijn ze wel groot naar lichaam, toch nog wel tot de „kleine menschen" te behooren. Dezulken moeten nog maar een paar jaartjes vroeg naar bed' gaan. Misschien weten' ze daarna beter wat orde beteekent. Den eersten Zaterdag tnf Maart zal de laatste sel- zoenayond van „Nut -en Genoegen" zijn, met als ge woonlijk bal na. Wat zal 't «dan weer druk zijn in de zaal bij ter Buig! BROEK OP LANGENDUK. De raad benoemde met algemeene stemmen als. doodgraver de heer C. Balder Jz. Als lid van de conunis&ié van toezicht op het L.O. werd herbenoemd de heer O. Ooievaar. Als lid van het burgerlijk armbestuur werd de heer O. Kostelijk herkozen. Besloten werd, lid te worden van de vereeniging van Ned. Gemeenten en van de afdeeling Noord- Holland dier vereeniging. Op het adres van de verkeerscommissiö uit de Kamer van Koophandel inzake verbetering Tan den Twifjjverweg, werd na vrij breedvoerige bespre king afwijzend beschikt, op grond dat gevreesd werd, dat de loening over 40 jaar niet aal worden goedgekeurd, do vrees bestaat dat een precedent zal' wprden geschapen, het finantieel plan sterk voor aanvechting vatbaar is, de toestand van den weg niet zoo gevaarlijk is. als wel geschreven wordt Toch zal de gemeente zich niet van medewerking onttrekken als met een eenvoudiger plan gekomen wordt. OUDKARSPEL. Pogingen worden in het werk gesteld om evenals het vorig - jaar aan don Langonaijk weer een vijf eoedteiten kolxwedstrijd te houden. BURGER BRUG. Het huis van den heer A. J. Melker alhier, ia bij onderhandschen verkoop overgegaan in handen van den heer Jb. Gerrits. DAT WAS ANDERS- Ten onrechte is' gemled, dat de heer H. J. v. O., ontvanger der Ned. Herv. gemeente te Terneuzan, naar het huis van bewaring te Middelburg was over gebracht, en dat onregelmatigheden in diens boek houding waren vastgesteld. De inmenging van de justitie in bedoelde zaak was een aangifte van ker. keraad9lcden, dat de ontvanger uit de brandkast in de consistorie der kerk een register zou hebben ge haald. dat. y>or het onderzoek van de boekhouding, ook n jodig was, doch waartoe hij naar de meening van die kerkeraadsleden niet het recht had. De jus titie heeft zich later teruggetrokken.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1