Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. niet uitgesloten dat de anonieme brief, waarin op het begraven van het lijk werd gewezen, v&n haar afkomstig Is, nu Muylwljk geen geld meer had om haar tovreden te stellen. Is deze veronderstelling Juist, dan zou hier sprake zijn van den betonwerker, die Muylwljk bij zijn luguber werk behulpzaam is geweest. De N.R.Crt. schrijft nog: Gelijk reeds eerder gemeld is, heeft de van den moord op den makelaar Busch en de verberging van diens lijk verdachte v. M. kort na 1920, toen hij de bekende moeilijkheden met den nieuwen eigenaar van het perceel Overtoom 23 gehad had, Amsterdam verlaten. Aanvankelijk heeft hij -zich toen,, geheel be« rooid met zijn gezin, bestaande uit vrouw en drie kinderen, gevestigd te Egmond. Ook daar schijnt hij wederom verschillende ondernemingen op touw te hebben gezet om er financieel bovenop te komen, met het averechtsche resultaat, dat hij zich er hoe langer hoe dieper inwerkte. Zijn verblijf is in dit dorp althans niet van langen duur geweest; op een goeden, dag is hij er met de Noorderzon vertrokken, achterlatende een groot, aantal schuldeischers, zoo dat men daar alles behalve over hem te spreken was. Zijn vrouw ging met de kinderen naar een plaats in de buurt van Purmerend, waar haar vader en moeder, een zeer welgestelde boerenfamilie, woonden, en zij vond bij dezen onderdak. Reeds vroeger was de schoonvader met belangrijke bedragen bijgespron gen, eenmaal zelfs op zeer krachtige voorspraak van den makelaar Busch, die hem wees op den ellendigen toestand waarin zijn dochter en kleinkinderen ver keerd en.Kort na de vrouw en de kinderen verscheen ook v. M., die kwam vragen om nu ook den nieuwen Augius.stal te Egmond te redderen, maar de oude boer was daartoe thans niet bereid. Daarop heeft een van diens zoons aangebodens een nog in het bezit van v. M. zijnd en zich te Egmond bevindend ameublement in onderpand te nemen voor een leening van f 1000 waarmede dan de Egmondr sche schuldeischers tevreden zouden worden gesteld. Om de zaken te Egmond te regelen, begaf de zwa ger zich met v. M. en diens vrouw pe rauto daar heen. Naarmate men echter Egmond naderde. zoo deelde de zwager ons mede, begon de vrees v. M. blijk baar meer en meer te bekruipen en tenslotte verwis- selde hij zijn plaats voor in den wagen met een plaats in het achterste gedeelte, blijkbaar met de bedoeling om minder in het gezicht te zitten. Niet zoodra was men te Egmond begonnen met het opladen van de meubelen, of in het dorp deed het nieuwtje de rond te, dat v. M. er was. met het resultaat, dat de dor pelingen met vele sohyldeischers onder hen te loop liepen, hem uit de auto sleepten en hem niet zacht- handdg aanpakten. Toen zij hem loslieten, plaatste v. M. zich met een theatraal gebaar tegenover hen, strekte de armen uit en riep: „Hier ben ik, Jelui kunt me doodslaan, ik heb toch geen halve cent meer!" Zijn zwager wist de woedende menigte aan het verstand te brengen, dat hij; een bedrag van f 1800 voor de verschillende schuldeischers ter verdeeling beschikbaar stelde, waarmede de meesten, blijde iets van hun vorderingen» binnen te krijgen genoegen, na men. I Het gezin van v. M. had intusschen voor goed in trek genomen bij v. M. schoonouders; later zou hij zelf erbij komen, maar reeds toen waren dezen daar minder opgesteld. Telkens kwam v. M. in dien tijd bij zijn schoonvader om geld; het is bekend dat de ze hem nooit alleen wilde ontvangen en er steeds voor zorgde dat bij deze bezoeken een zijner arbei ders aanwezig was. Na eenigen tijd werd de oude schoonvader ziek en blijkbaar zijn einde voelende naderen,, ontbood hij v. M. en deelde hit hem mede dat hij voor hem, in het belang van zijn dochter, schoonschip wenschte te maken. Zijn vordering op den schoonzoon bedroeg f 73 000. Hij wilde deze schuld doorhalen mits v. M. een bedrag van f25.000 wilde storten. Deze zeide daartoe bereid te zijn, maar toen het erop aankwam, bleek hij slechts f 15.000 te kunnen betalen; voor de resteerende f 10.000 toekende hij een schuldbekente nis. Na het overlijden van zajn schoonvader trok v. M. met zijn gemn in bij de schoonmoeder, die een groote villa bewoonde in don Purmer, tusschen Pur merend en Edam. Deze villa had v. M. daar in- dertüd voor rekening van zijn schoonouders ge bouwd. r Het duurde niet lang na de komst van v. M. ot geen der arbeiders, met wie hij voortdurend on- eenigheid had, wilde langor blijven; achtereenvol gens vertrokken zü en gingen bij de zoons der oude vrouw in dienst, zoodat deze ten slotte alleen met v. M. en diens vrouw en kinderen in het groote huis aohterbl'eef. Eenigen tijd heeft «Jij een politie agent van Purmerend bij zich in huis flid., daar is wel eens de veronderstelling gemaakt, d ifc een ge vrees voor jhaar schoonzoon "hieraan t niet geheel vreemd 'is geweest. Ten slotte heeft zü Purmerend metterwoon verlaten en zich te Baaïn gevestigd. Hoewel v. M eenige jaren en wel tot «Jijn a'in houding verleden wede, te Purmerend_ gewoond heeft, bl'eef hij er vrijwel een^ vreemdeling. Waar hii van leefde wist eigenlijk niemand, af en toe werkte hij bü een zijner zwagers, boeren in de omgeving, of leverde hij teckeningen voor bouw werken. Wel wist men, dat het gitzin in de ..witte villa" het zoo armoedig had als zioh maar denken laat: er was eigenlijk niet=t in huis. Daartegenover viel het, naar wij vernamen, op, dat hij ar en toe zich in het restaurant van het plaatsje nog al te goed deed. Van de ongunstige geruchten over zijn Amsterdamsch verleden was pok een en ander naar het kleine plaatsje overgewaaid, zoodat er voortdurend allerlei praatjes over hem liepen, waaraan hij eens op een vrij zonderlinge, maar ontegenzeggelijk ongineele wijze een einde h'éft willen maken door het plaatsen van een advertentie in een der plaatselijke bladen. In deze adverten tie deelde hu mede, dat hij tweemaal per week in bovenbedoeld restaurant eoir soreekuur zou houden voor het verstrekken van inlichtingen aan ieder, die ze mocht wensohen, omtrent de praatjes, dio or over hom liepen. Een gelegenheid, waarvan niemand gebruik hoeft gemaakt. Gedurende zijn verblijf te Purmerend heeft v. M. eenige malen met de politie aldaar te doen gehad. Den eersten keer ging het om een tegen hem door zyn schoonmoeder ingediende aankl' ioht wegens oplichting, welke echter niet t >t een ver volging geleid heeft. En nog slechts enkele maan den geleden heeft de politie opdracht gekregen, hem te hooren over oen andere zaak, welke niets te maken had met die waarvoor hij thans is aan gehouden. Ook in deze zaak is het onderzoek nog gaande. Teen hii verleden week op het politiebureau te Purmerend ontboden was, verkeerde hij in de mee ning. dat het weer om deze andere zaak ging. Voflcomon kalm kwam hij tenminste aan de uit nood igimg gevolg geven- toen er echter twee ambtenaren der rechercheurs van Amsterdam wa ren,dio zeiden hom te moeten fouiïleeren. was hij een oegenbiik zeer vhn streek, hoewel Mij 4ich spoedig herstel'de. Deze beide rooherchours hebben hem toen in de auto, waarmede a'ü gekomen wa ren, moe naar Amsterdam genomen. De indruk, dien wij bij» onze gesprekken met do familie zijner vrouw ontvingen, was, dat h:ü er reeds lang tevoren zeer weinig gezien wasj "«(ooit wist men aan welke nieuwe ellende en moeilijkhe den met dezen zwager blootstond on altijd opnieuw moest mon (hem, terwille van de zustor wier echtgenoot hij ftvas,. ten ko.'te van groote be^ dragon weer op do been brengen. AUTOBUS VERONGELUKT. Gisteravond ongeveer 10 uur la te Giesen-Nieuw- kerk een Ford-autobus, waarin 25 personen zaten, die naar do kerk te Giesendam waren geweest, ver ongelukt. Door den mist misleid, is de bestuurder blijkbaar van den weg afgeraakt en reed het voer tuig in een buitensloot. Ben der passagier» is gedood en verschillends der inzittenden hebben kwetsuren opgeloopen. Nader meldt men; Do autobus van de firma Rietveld uit Den Haag was gisteravond van Noordeloos naar Giesendam ge komen om passagiers, kerkgangers naar de Chrlat. Geref. Kerk af te halen. Te circa half toen, moet bi) de z.g. „Kale Hoeve" te Giesen--Oudkerk de auto in een sloot gereden zijn. De bus met ruim 20 passa giers sloeg tweemaal over den kop. De inzittenden sloegen de ruiten stuk en werden zoo naar buiten geholpen. De bejaarde H. Huisman uit Giesen-Nieuw- kerk is des nachts aan de gevolgen overleden. Hij had een hoofdwonde bekomen en veel water naar binnen gekregen. Een andere passagier uit Goudriaan brak enkele ribben. Tal van de overige inzittendert bekwamen lichte verwondingen. Het voertuig is to taal vernield. STORMWEER. Schipper A. Wiltens van Hoogezand, gisteren op reis met een lading cokes van Zwolle naar Gronin gen, werd nabij Kuinre door een zware stormbui overvallen en verspeelde bijna zijn geheele boven- last. Met de grootste moeite wist de schipper nog de Lemsterhaven te bereiken. Woensdagavond geraakte de Lemmemachtboot „Groningen 3" bij vertrek naar Amsterdam tenge volge van den lagen waterstand in den mond van de Lemsterhaven aan den grond. De stoomboot „Stad t, Zutphen", die vlak achter hem voer, liep de „Gro ningen 3" op de achtersteven. Deze kreeg belangrijke averij' boven de waterlijn, doch kon zijn reis naar Amsterdam voortzetten. BROEK OP LANGENDIJK. Te Broek op Langendijk hield de afd. Zuidschar- woude—'Broek op Langendijk van den Bond voor Staatspensionneering een uitstekend geslaagde ver gadering in het lokaal van den heer Jb. Vijzelaar.. De zaal was gevuld, toen de voorzitter der afd., de heer Du Burck, van Zuidscharwoude, opende met een lDleiding. Daarna voerde de tooneelclub het blijspel „Ge broeders Kalkoen" op, welker vertolking van het be gin tot het eind met de grootste aandacht werd ge volgd. Het was een mooie avond voor het Staatspen sioen; er kwamen 8 nieuwe leden. TEGEN VERBLINDENDE VERLICHTING. Uit Amsterdam, 10 Jan. Wij vernemen, zegt de Tel., dat de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken er in geslaagd is door toepassing van een nieuwe vinding op het gebied van electrische auto-lantaarns een. lamp te construeeren, die alle bezwaren, welke voor heen aan de wegverlichting door auto's annex waren, zooals verblinding van tegenliggende voertuigen en weggebruikers of te geringe verlichting van het te berijden wegvlak, ondervangt. De N.V. Philips meen de goed te doen. deze lamp door goed voorbereide demonstraties onder de aandacht van belanghebben den te brengen. ST. MAARTENSBRUG. Alhier is gedurende eenige weken onder leiding van Dr. Schmidt en met behulpzaamheid van Zustor Kuilman, een cursus gegeven in eerste hulp bij on gelukken, uitgaande van de afd. Schagen en Omstre ken van het Ned. Roode Kruis. Een 60-tal cursisten volgden geregeld de nuttige lessen. Vrildagavond nu had de laatste les plaats, waarin de oudste leerling, de heer Heemn met eenige hartelijke woorden den dokter en de zuster bedankte en hun iede- een bloe menmand overhandigde terwijl den dokter bovendien een mooie bureaulamp werd vereerd. Dr. Schmidt en Zuster Kuilman dankten voor deze aangename attentie. Tevens waren op deze laatste les aanwezig Mevr. N. Kerkmeer—Nieman en de heer J. Helder uit Scha gen. als dagelijksch bestuur van de afd. Schagen van Het Roode Kruis. De heer Helder sprak de lei ders en de cursisten in hartelijke bewoordingen toe en hoopte en verwachtte dat deze cursus goade vruchten zou mogen afwerpen. En hiermede was deze nuttige en prettige cursus, die op ons dorpje éoo groote belangstelling heeft ge trokken, ten einde gebracht. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Elisabeth Anna Maria, dochter van Ber- rardus van Renswoude en van Theodora Johanna Wegman. Aïida Johanna Maria, dochter van Antoni Adrianus van Keppel en van Antje Pranger. Overleden: Neeltje Stins, oud 62 jaar, echtgenoot» van P. Kreijger. GEMEENTE HOOGWOUD. Geboren: Theodorue Comelis, zoon van Klaas Ur- sem en van: Aafje Mulder. Meiïidert, zoon van Mein- dert Manshanden en van Dleuwertje Kolken. Willem, zoon van Floris Ruig en vani Marie Groot Herculinus Cornelis, zoon van Coitaeliö van Diepen en van. Aafje Meilink. Overleden: Jacob Dekker, oud 68 jaren, moii van, Engelbertha Weel. Ondertrouwd1: Jan Waal, oud 24 jaren te Amster dam, met Trijntje Rempt, oud 21 jaren, te Hoogwoud. CRIMINEELE KRONIEK. New York lijdt weer aan een der periodieke mis- daadgolven. Straatroof, inbraken, mishandeling bij dag en nacht maken van de dagbladen weer detecu tive-romans. Het publiek heelt voor de zooveelsie maal de tekortkomingen der politie gelaakt en zint op eigen middelen van verweer. En een vergadering van rechters en notabelen heeft uitgemaakt, dat het strafrecht dient te worden herzien en dat de ge vangenissen tot minder comfortabele hotels dienen te worden hervormd. „Het gevangeniswezen in deb staat New York is zoodanig", zeide rechter Talley, „dat het als het ware een uitnoodiging aan misda ders beteekent om misdrijf te plegen en zich te laten opsluiten in een plaats, waar zij de beste too- neelstukken van Broadway te zien krijgen, baseball kunnen spelen, een cinema vinden, in*een gezellige cantine eten on ongeveer drie vier uur per dag werken". O.ok het gemak waarmede misdadigers te gen borgstelling aan preventieve hechtenis kunnen ontkomen, werd sterk afgekeurd. Verschillende ge vallen werden genoemd van misdadigers die tijdens hun herkregen vrijheid tegen borgstelling nieuwe misdaden begingen om het geld te stelen waarmede zij hun borgtocht moesten afbetalen. Voor het oogenblik ia New York dus weer in de kor zelige stemming, die het doet verlangen naar korte metten, duchtige straffen en een min humane opvat ting van cellulaire afzondering. Maar ook dat is „schon dagewesen". En zoodra de misdaad luwt, zijn er weer goede zielen te over die geld en goed bijdra gen om de Sing Sings van Amerika tot getrouwe copieën te maken van de niet-omtraliede maatschap pij. BEZIGHEID ALS GENEESMIDDEL. Wij lezen in de N.R.Crt.: Alvorens patiënten, die door ongeval of ziekte aan hun dagelijksche bezigheden onttrokken, werden, weer in den» ouden werkkring teruggekeerd, of in het algemeen, gezegd, weer aan het werk getogen zijn ,is er een reeks van personen geweest, die daarin hun aandeel gehad hebben. Aan de keten van dokter, ver pleegster, controleerend ambtenaar en afdeeling voor maatschappelijk work ls in de laatste jaren, in het hij7xwider in Amerika, een nieuwe schakel toege voegd en wel de „occupational tnerapy". Sinds 1917, ingevoerd door particulier initiatief, daarna georgani seerd als de .-American Occupational Therapy Asso- ciation", bezit deze beweging sedert 3 jaar een offi cieel orgaan, de Archives of Occupational Therapy, dat eweemaandelijks verschijnt. De doeleinden van de „Association" zijn.: het bo- studeeren, invoeren en verspreiden van de arbelds- therapie in den ruimsten zin des woonds, voor inva liden en herstellenden; het zoeken van samenwerking met andere vereenigingen, die hetzelfde doei ba» oogen: het opleiden en over de ziekenhuizen ver spreiden van helpers «n onderwijzers in de vakken, die «ij als hulpmiddel beschouwt. Het tijdschrift waarvan hier do algemeen»© «trokking besproken zal worden, bevat bijdragon over alle onderdoelen waar uit hot stolsel is opgebouwd. Men vindt or de waar de van do verschillende hulpmiddelen in vermeld, van muziek, zang, dans, gymnastiek en spelen, van het werken in tuinbouw- en boschbedrijf, het ver vaardigen van nuttige en fraaie handwprken, huis arbeid en industrieel werk. Voor de uitvoering worden thans in verschillende scholen helpers opgeleid, die na een voorloopige op. leiding in kunst, handenarbeid of beroep, een cur sus volgen, welke in den regel een jaar duurt, waarvan zij 4 maanden aan een ziekenhuis, verbon den zijn. Thans na een zorgvuldige ontleding van de methodes, zijn nauwkeurige schema's opgesteld voor de hulp aan zenuw- en zielszieken, aan tubarculose- en orthopaedische patiënten, voor chronische en hor stellende zieken en invaliden na bedrijfsongevallen. Ook aan hartpatiënten en gebrekkige kinderen wordt hulp geboden. De .Association" is thans zóóver ge vorderd, dat aan verschillende groote ziekenhuizen, j gestichten en sanatoria afdeelingen voor „occupatio nal therapy" verbonden zijn, die alle onder genees kundig toezicht staan, en reeds veel voordeel brach ten. Van' het grootste belang is dit werk als genees wijze voor zenuw- en zielszieken. Een schema moge den opzet verduidelijken. Men kan het programma voor hen verdoelen in een tijdperk, dat alleen uit een genezend oogpunt, waarde heeft, waarna een tijdperk komt van geringe productie, om opgevoerd te worden tot het productieve tijdvak. In het eerste tijdvak, het moeilijkste, bleken muziek, zang, spel 1 en gymnastiek van de grootste waarde. Door middel van muziek golukt hot patiënten te bereiken, die geen andere belangstelling hebben dan voor hun j voedsel. Zij spoort hen tot handeling aan, doet ver langens ontwaken en geeft een gevoel vain geluk, I Door het laten zingen of voorspelen van liedjes uit de kinderjaren ontstaan reeksen beelden en associa ties die vaak heilzaam bleken. Een van de beste en mee9t doeltreffende methodes is koorzang. De waarde van lichaamsoefening, spel en dans ls in dit opzicht ook bijzonder groot, daar zij zoowol lichaam als geest raken entdus van belang zijn voor hen, die uit de wereld van illusie in die der werkelijkheid terugkeeren. De psychologische waarde van deze be wegingen is grooter dan in het algemeen gedacht wordt. Na deze voorbereiding komen lichte handwerken en bezigheden. Onder deze was vooral'het vervaardi- gen en kleuren van speelgoed een geliefkoosde be- j zigheid, die velen aan het werk zette en hield, waar andere dingen faalden. Later komen de patiënten in klassen „per-industrial shops", werkplaatsen waar de beginselen van een industrieel beroep onderwezen worden en waar naa9t het genezend, element het so ciaal-oeconomische element een rol speelt Van daar uit staat de weg naar de maatschappij open, hetzij do groote arbeidsmarkt, hetzij huiswerk of arbeid in bepaalde gemeente-werkplaatsen» onder geneeskun dig toezicht. Een aantal van hen vindt in de gestich ten duurzaam werk. Er zyn in Amerika reeds verschillende sanatoria voor longlijders, die bloeiende afdeelingen bezitten en die zoowel tijdens de kuur als na ontslag zioh.- met de patiënten bozighouden, o.a. door het plaat sen in bepaalde bedrijven, in het bijzonder voor dat doel opgericht. De categorische raad„lichte bezig heden Buitenshuis" heeft verschillende bezwaren verder zijn zij aan seizoenen gebonden, terwijl ten toereikend om in het levensonderhoud te voorzien; verder zijn zij aan seizoenen gebonden, terwilli ten slotte statistieken leeren, dat de uitkomsten voor den patiënt in het geneel genomen beter zijn wanneer hij in het oude of een aanverwant beroep te werk gesteld wordt. Vooral' voor chronische gevallen is deze behan- I deling zeer nuttig. In plaats van de ledigheid, die des duivels oorkussen is. helpt zij de patiënten hun lichamelijke klachten vergeten, waardoor de kans, dat hypochondrische, in zichzelf gekeerde karak- ters ontstaan, de basis voor de functioneel neu rose, belangrijk verminderd worden. De groote kunst is, de menschen verstandig te leiden, belang stelling in te boezemen en ze aan te moedigen. Voor orthopaedische en chirurgische gevallen is een voortdurende samenwerking met den arts boden. Het genezende element dient steeds in oog gehouden te worden; naast het nastreven vaA zoo volledig mogelijk herstel behoort het vermeer deren van de arbeidsgeschiktheid, eventueel' voor. een nieuw beroep. Tot welke hoogte men dit stelsel kan opvoeren, bewezen de uitkomsten van een groep bedrijfsartsen te Los Angel'es, die per dag ontfe- vber 600 patiënten behandelden, en gedurende net jaar 1923 ruim 80.000 uren aan „occupational t the rapy" besteedden. Niet alleen dat dit de periode van herstel' bekortte, ook de arbeidsgesohiktheid werd hoog opgevoerd en in vier jaar tijds zag men geen enkel geval van traumatische neurose. De oorlogsjaren schiepen vele organisaties tot hulp aan I oorlogsverminkten. De groote industrieelen braoh- ten op dit gebied zeer veel tot stand. Het nattonalo I werk voor hartpatiënten en het werk onder de mis deelde kinderen en aan huis, gebonden volwasse nen, met uitzondering van blinden, is nog niet tot grooten bloei gekomen. De oorlog heeft op dit ge bied de uitvoering van vele plannen vertraagd of verijdeld. De totale bevolking van Parits bedraagt volgens de jongste gegeven* ruim 2.910.000 riolen, o.w. onge veer 800.000 vreemdelingen, die er een vaat vorblijf hebben en omstreeks 700.000 personen, die als een lottende bevolking zijn te beschouwen. Het is niet mogelijk onder dezo menigte vreemde lingen een nauwkeurig percentage vast te stellen, dat naar Parijs is gekomen, om met harden arbeid een levensonderhoud te verdienen en dat or een le ven van weelde en genot leidt. Ondertrusschen is het voldoende, dat men de stra ten der hoofdstad1 doorwandelt of een of ander thea ter of music-hall bezoekt, om te ervaren, dat de vreemdelingen, verreweg de groote meerderheid vor men, tenminste op de dure plaatsen. Bovendien de vreemdelingenstroom neemt nog voortdurend toe en zij zijn altijd bereid om hun genoegens, die zij in do Fransche hoofdstad komen zoeken, zeer duur de be talen. Parijzenaars en Franschen zijn van natuur gastvrij een motief, te meer, dat den vreemdeling trekt. ZIJ zien echter niet zonder protest dit vreemde geld ko men, daar dit de prijzen doet stijgen. Do Franschinan is van aard tot economiseeren geneigd, hy acht zijn budget pas in evenwicht, wanneer hij niet alleen zijn noodige uitgiycn heeft kunnen bestrijden, doch ook nog iets heeft overge spaard. Om dit te bereiken, mooten de Fransehen" en de Parijzenaars in hot bijzonder hun uitgaven voor luxe artikelen beperken. Het zou interessant eü'n een lijst van dezo dagelijksche offers aan te leggen. .En dan gaat het nog om. zaken wan eerste behoefte. De luxe uitgaven zooals voor schouwburgavonden hebben echter een gevoelige reductie ondergaan. De Parijzenaars hebben niet van elk artistiek genot afstand gedaan, maar zij stellen ach te vreden met goedkoopere plaatsen en vermijden de luxe inrichtingen. De Paxijsche theaters zSj'n evenwel hu i plaat selijke clientèle te hulp gekomen, de meesten hebben speciale biljetten met gereduceerde prijzen voor efe dure plaatsen. Zij verzekeren zich daardoor altijd volle zafen. Agentschappen zijn opgericht, 'om in deze bijzondere abonnementen hanael te drijven. Bijgevolg met in een groot Parijsch theater, dat het aantal bezoekers voor do helft bestaat uit vreemdelingen, die het volle tarief betalen (of- solioon zij ook van de abonnementen kunnen ge bruik maken), terwijl' de overige plaatsen voor net grootste gedeelte zijn bezet door bezitters van goedkoope biljetten. Om een juist idee te krijgen van den geest van economie der Franschen moet men ook niet gaan naar de Beurs, waar slechts belangstelling bestaat voor betrekkelijk groote kapitalen, maar onderzoe ken hoeveel dageluks bij de spaarkassen wordt ge deponeerd. De geaul'dige pogingen van den Fran- Bonen middenstand en do afbeidende klasse om ondanks de stijgende uitgaven toch nog iets van hun verdiensten ter zijde te leggen, zijn interes sant en karakteristiek. t Zoo werkt in het „frivole en verkwistende Pa rijs een spaarkas de Caisse d'Epargne et du Pré- voyance ae Paris". Alleen in 1923 werd bij deze spaarbank voor ruim 77 millioen frs. ingelegd. Van de ruim 23.000 spaarboekjes bezat de arbeiders klasse or 81 pet. Overigens gaven de spaarkassen van geheel Frankrqk de volgende becijferingen te z en a n inleg 8.827.400.000 frs„ aan terugbetalingen 7.79o.800.000 frs. saldo bijna 489.000.00o frs. De cijfers over de eerste helft van 1924 wekken eveneens hoopvolle verwachtingen. HET DURE BROOD IN WEENEN. De Weensche correspondent der N. R. Ct. schrijft d.d. 12 Januari: Niet weinig opzien baarde het verleden Zaterdag dat de directeur-generaal van de Anlcerbrotwerke de grootste broodfabriek van Weenen, die per dag meer dan 100.000 K.G. brood bakt door den offi cier van justitie achter slot en grendel werd gezet, omdat hij den-prijs van het brood, volgens de rechter lijke deskundigen, kr. 1200 per K.G. te duur had be rekend. Deze krasse maatregel, die moeilijk ver klaarbaar is, daar immers de bondskanselier eerst onlangs uitdrukkelijk heeft verklaard, dat de duur te niet door maatregelen van de politie, doch in overleg met de nijverheid zelve, itoet goed gevolg kan worden bestreden en daarna nog wel den thans ge vangen genomen directeur Fried tot lid van de com missie had benoemd, die der regeering van advies zou dienen, is bovendien bedenkelijk, daar de ge meente Weenen een voornaam aandeelhoudster in deze fabriek is en de heele onderneming als sociaal democratisch moest worden beschouwd, waardoor der regeering zal worden verweten, dat deze omstandig heid bij haar handelingen een rol heeft gespeeld. Het onmiddellijk gevolg van dezen maatregel Was echter, dat de broodprijs, in weerwil van do stijgen de meelnoteeringen, met kr. 1200 werd verminderd. Het doel werd mitsdien wei bereikt, maar alom ook in christelijk-sociale parlementaire kringen meent men toch, dat het niet de juste weg was, dio bewandeld werd, om daartoe te geraken. Naar de bladen melden, bevindt Fried zich nog steeds in hechtenis. De bakkerij heeft voorloopig de prijs, die 8700 kr. bedroeg, vermindert met de ge wraakte 1200, doch verzokert, dat zij nu met verlies werkt. Het personeel heeft verklaard aan de zijde der directie te staan. Volgens de berekening van de bakkersvereeniging moest de prijs per brood thans feitelijk 8950 kr. be- De kosten van dit werk zijn vrij hoog door het dragen. De bakkers verkoopen het tegen 8200 kr.. aanschaffen van materialen on do inrichting van werkplaatsen; de bedrijfskosten vallen wel mee. 'Zoo bedraagt dat voor het Bl'oomingdale Hospital 3.5 pet. van alle onderhoudskosten van de patiënten (1921). Dit jaar werd het stelsel toegepast voor 177 mannen en 254 vrouwen. De kosten van materie aal' bedroegen voor de mannenafdeeling 2.072 dol£> lar, aan salaris voor één directeur en 5 assistenten $'9.080, tezamen 11.152 dollar. Daarvan werden terug ontvangen 7.911 dollar, zoodat de kosten 3.241 dollar bedroegen. Voor de 254 vrouwen was dat 4.171 dollar. De leider van het werk moet steeds »op zijn hoede zijn, om den genenenden factor vóór den oommeroieelen te laten gaan, al dient ook in het oog gehouden te worden, dat de gedachte, dat do door hen vervaardigde voorwerpen waarde ■hebben, velen hun verloren zelfsvertrouwen terug schenkt. I Hoewel' „occupational therapy" geen ponaoee is tegen alle kwalen, die den mensch kunnen teiste ren. heeft het zich een vaste plaats veroverd onder de hulpmiddelen, waarvan zioh dokter en veiyieeg-* ster bedienen bü de verzachting van het Hjaén en om den patiënt zooveel mogelijk de plaats terug te geven, die hij innam, vóórdat het onheil hem tro£ PARIJS VERKWISTEND? Men schrijft aan de Msb.: Het succes, dat de nieuwe emissie der 500 frs.-bons Ir Frankrijk heeft ontmoet, schijnt kwaaddenkende critici verrast te hebben. Zou Frankrijk nog zooveel liquide geldmiddelen bezitten? Zou het Fransche pu bliek, bekend om zijn frivoliteit, nog offers kunnen brengen na al zijn hebben op kwistige wijze te heb ben verspild? Is een kort bezoek aan Parijs niet vol doende om te zien, welke luxo daar wordt, ten toon gespreid, benevens étalages van groote magazijnen, HHH propvolle theaters ondanks de geweldige verhooging slaagxfeen regeeringsstelletje saam te stellen; eon der prijzen» enz.? kabinet dat zoogenaamd boven de partijen staat, Zeker, Parijs kan een idee van den Franschen maar dat niets anders is dan een partijministerie in smaak geven, van den Franschen geest, van het rrchtsche richting. De overwegende Invloed heeft do Fransche karakter, doch men moet er zich wel voor Duitse^ Nationale partij en de Duitsche volkspartij, wachten te gelooven, dait men een klaar oordeel over Wonderlijk is dat een centrumlid on een democraat Frankrijk kan uitsprekèn, wanneer men niet eenige in dit ministerie zijn gebleven, maanden te Parijs is geweest. Wij zullen zien hoe lang dit wankele ministerie Juist-, omdat Parijs een uit allerlei samenstellingen blijft, geheel vormt en omdai geheel Frankrijk, volgens een Het begin is al allesbehalve schitterend. De retrec- zeer oude traditie, zijn hoofdstad verzorgt en er zijn ringsverklarlng die Vrijdag zou zijn afgelegd, is eens meeat kostbare voortbrengselen conce treert, vertolij- klaps uitgesteld tot Maandag. Er is nu al verdeeld- ven vreemdelingen te Parijs. beid tusschen het centrum en het rechtscbe blok. waarbij zij niet alleen geen winst, doch zuiver ver; lies maken. De prijs van het wittebrood anz. mo?" ten dit verlies goedmaken. Intusschen is de arrestatie van Fried gevolgd op het rapport van een commissie van deskundigen, die ongeveer drie maanden lang, haast dag in, dag uit, het bedrijf van „het Anker" gevolgd heeft, zoodat naar haar meening die fabriek goedkooper schijnt te werken dan de kleinere bakkerijen. Dat de com missie bij haar prijsberekening den een of anderen factor over het hoofd zou hebben gezien, zal men toch wel niet mogen veronderstellen. NIEUWE LUCHTSCHEPEN. Brancker, de leider van het Britsche burgerlijko vliegwezen, heeft v^n de twee luchtschepen, dio thans in Engeland in aanbouw zijn, gezegd, dat zij honderd passagiers in honderd uur, naar Engelsch- Indië zullen kunnen overbrengen. Men hoopt dat de dienst in net begin,van 1927 ge opend zal kunneh worden. VLIEGPLANNEN. Uit Calcutta, 16 Jan. De directeur van den bur gerlijken vliegdienst van Britsch-Indië. Bramhar, heeft in een onderhoud over de toekomst van het vliegwezen betuigd, dat hij er vast aan gelooft, dat binnenkort masten voor het aanleggen van lucht schepen zullen worden gebouwd te Karachee, Bom- bay, Calcutta, Rangoon en Singapore. Hij was er zeker van, dat binnenkort een verbin ding tot stand zou worden gebracht tusschen New York en Londen, en zelfs voorspelde hij vliegtochton van Karachee naar New York, waarvoor slechts een week noodig zou zijn. HET NIEUWE DUITSCHE MINISTERIE. Na lang getob en gesukkel, is er in Duitschland eindelijk een nieuwe regeering. Dr. Luther is ge-

Schager Courant | 1925 | | pagina 14