Abonnementsgelden. Gemengd Nieuws. LICHT OP! vóór 1 FEBRUARI a.s. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. ST. PANCRAS. Loop der bevolking- over het afgelopen Jaar: Op 31 December 1923 aanwezig 633 mannelijke en ?96 vrouwelijke in wonera, gezamenlijk 1229. Ingekomen over 1924. 48 mannelijke en 48 vrou welijke en vertrokken 43 mannelijke eni 53 vrou welijke inwoners. Hier is de stand ten opzichte van 1923 dus ongewijzigd. Het aantal geborenen bedroeg 15 mannelijke en 13 vrouwelijke en het aantal overledenen 6 manne lijke en 5 vrouwelijke, zoodat den eindstand js 647 mannelijke en 599 vrouwelijke, is totaal 1246 inwo- r.ei s. Een vermeerdering dus van 17 inwoners. WATERLEVERINGSGESCHIL TE WORMER- VEER. Uit Wormerveer, 20 Jan. Het Statenlid. Ide heer B. VV. Binnendijk, hoeft, zoo meldt de Te*., aan Gedeputeerde Staten van Noordhollaiid ge vraagd, ot hot dit col'ipge bekend is dat voor een groot oomp ex arbeiderswoningen (nieuw-bouw) te Wormerveer door den directeur van hot Prov. Wa terleiding Bedrijf, geweigerd is water te leveren. Voorts heeft de hoer Binnendijk gevraagd, of do/.e weigering voortvloeit uit do omstandigheid dat Wormerveer geen afstand wenscht te doen van de concessie (het leggen van buizen in ha^ir gron'd eu leveren van water tegen in de concessievoorwaarden vermelden ptfijs) aan do Maatschappij tot ex- ptluicat.o van Waterleidingen in Nederland en het gemeentebestuur meent, dat de Prov.noio geen recht eeft, deze conoessie, door een provinoiale verorde ning ongedaan te maken. Het Statenlid wenscht voorts te weten of het college niet van meening is, dat bij. oen geschil van juridischen aard tusschen gemeente en Provin ciaal bestuur, het algemeen belang eischt, dat, zoolang het gesohil niet opgelost is, er geen maat regelen getrorfen mogen worden, die een belangrijk gedeelte der bevolking dupeeren en het gezond heidsbelang schaden kan. Voorts of het ooilege het daarom niet gewenscht acht den directeur van bet Prov. Waterleidingbedrijf te machtigen wel water aan Wormerveer te leveren, te moer daar deze gemeente tot 1925 (zoolang de oonoeeile van krueht zou zijn) van waterlevering verzekerd w-S Ten Slotte vraagt de heer Binnendijk ot bedoeld ool'lege bekend is met 't feit, dat bij! weigering tot het leveren van watar door het Prov. Water- Leiding Bedrijf, de gemeenteraad besloten heeft, toch water aan de bewoners te leveren, uit een standpijp, welk water overgepomt zal worden in vaten, welke de zeepfabrikant 'firma Dekker) be schikbaar stelt, dat deze levering in strijd 1? met de Provinciale verordening, de gemeentelijke bouw verordening en dat zjji uit hygiënisch oogpunt niet valt te verdedigen. WINKEL. Blijkens advertentie in dit blad geplaatst, zal op Zondag 25 Januari a.s. in het lokaal van den. heer D. A de Bruijn worden opgevoerd „Aller Zielen", van Iieijermans. Dit tooneestuk wordt opgevoerd door de vereeniging JFalkland" te Heilo., regie van den heer J. Roosebacker te Alkmaar. Waar deze vereeni ging kort geledeni dit stuk eenige malen met succes te Heiloo heeft opgevoerd, mag dit zeker voor haar een aanbeveling zijn, en een belangrijke opkomsi doen verwachten. De entree (f 0.80; is zoo laag ge* sieldi, om ieder in de gelegenheid te stellen te komen. WINKEL. Op de te Schagen gehouden 4e nationale tentoon stelling van pluimvee en konijnen, uitgaande van de pluirnveevereeniging „Westfriesland", te Schagen, behaalde de heer Kriek alhier, niet minder dan. 4 eerste prijzen, 2 ©ereprijzen, 2 tweede prijzen en een izeer eervolle vermelding, met zijn inzendingen kin- pen en konijnen. 1 LAN GEREIS. Een zeer gezellige en welgeslaagde avonid was het Dinsdag 20 Januari, toen de leerlingen van de Lan gere izer school onder leiding van meester Verhoe ven, in lokaal Galis operette-uitvoering gaven. Op gevoerd werd ,d,e Prins, van Sind", een allerliefste kinderoperette in 5 bedrijven. Wel is er veel werk aan de voorbereiding, maar do heer Verhoeven is voor de taak als leider volkomen berekend en had' bo vendien te waardeeren hulp. wat betreft het ver zorgen van het toonëel en. aankloeding der optreden, do kinderen (en dat waren er nogal wat). Het geheel was dan ook uitstekend in elkaar gezet. En de op voering vlotte best, zoodat men met voldoening op alle voorbereidingswerk kan terugzien. Voor de kin deren. voor Meester en degenen, die hulp boden, in kleedkamer of elders, voor allen is 't een praoht- wen begint, Blake, maak je mij prikkelbaar, In dat opzicht zul je wel levenslang oen groot kind blijr ven." Grange zweeg. Hij redeneerde nooit met Daisy, Ze was hém toch altijd de naas. „Het is een allerliefst meisje", hernam Daisy. Ze bent niet half goed genoeg voor haar". „Dat weet ik", antwoordde hij, „Maar ik was ook niet goed genoeg voor jou, en toch hadt je mij eens graag willen hebben, als je ouders er niet tegen geweest waren, omdat we neef en nicht zijn", Ze haalde even haar schouders op. ,Och, dat is immers eeuwen geleden. Waarom dat nog eens op te rakelen? Maar dat zeg ik je, als het ooit tot een huwelijk met Muriel komt, Blake, zaïl je buitengewoon goed voor haai* moeten zijni. Zij is een. meisje, dat zich alleen met heth oogste en het beste tevreden stelt." ,Ik zal, miijm uiterste beate doen, haar gelukkig te maken", zei hij ernstig. „Ik ben benieuwd» of je dat zal gelukken." Even ontmoetten hun, oogen elkaar. Daisy sloeg ze dadelijk weer neer en bij dën schijn van het vuur zag hij haar blozen En opeens viel' hij voor haar op de knieën noer. „Daisy",' zei hij schor van bedwongen aandoening: „Je bent er toch niet boos om? Je vindt het toch goed, dat ik trouw? Het is niet het is niet, alsof ik jou ,Hoe kun. je zoo iets belachelijks zeggen, Blake!" vlamde ze op. .Dat is immers al lang. lang voorhij en afgedaan. Scheid toch uit scheid toch uit en zeg niet zulke malle dingen" Ze duwde hem zacht van zich. Blake stond daden lijk weer op. Na een korte stilte zei Daisy zuchtend: „Gedane zaken nemen geen keer. maar ik wou, dat je een ander meisje hadt gekozen dan Muriel. Blake. Je zult Sir Reginiald Bassett om toestemming moeten vragen Hij is haar voogd, onder toezicht van zijn vrouw. Misschien dat ze niets op jou tegen heeft." „Ik zou niet weten, wat ze op mij tegen zou heb ben". zei Grange gemelijk. „Dat dacht Nick ook. Maar toch heeft Lady Bas set hot huwelijk met hem weten te verhinderen. MaaT als Muriel met je trouwen wil zal ze wel haar eigen zin volgen en er later berouw van krijgen", besloot zo zacht. ,„Denk je dami, dat ik haar niet gelukkig zal. ma ken?" Daisy aarzelde even, „Neen", zei ze langzaam, ,Jk geloof niet, d!at jij die geschikte cman voor haar bent. Maar misschien vergis ik mij wel. In elk geval ben je nu al to ver gegaan, dan dat ik er mij nog mee zal bemoeien. Je moet doen, wat je zelf het beste vindt." Ze stak hem haar hand toe. „En nu goedennacht. Ik moet naar boven. Baby is vanavond heel onrustig." Blake bukte zich en bracht haar vingertoppen aan zijn lippen. Hij scheen op het punt iets te zeggen, maar er kwam geen geluid. En met een flauwen, half-spottenden glimlach op hst gezicht, ging Daisy de kamer uit. Ze schenen elkaar stilzwijgend, te be grijpen. Wordt vervolgd. avond geweest Ook voor het zeer talrijke publiek, dat in de keurige uitvoering, den a&rdigen kinder zang, de prachtige costumes, enz. ve-ri behagen vond. Het woord van dank en waardeering, door den heer Ham, aan 't slot van' den avond aan de uitvoe renden en hunhen ambitieuzen leider en diegenen die hem hielpen, gebracht, was ten volle verdiend. Een gezellig dansje na. EEN GESLOTEN BRUG. Sinds geruimen tijd bestaat er een geschil tusschen het bestuur van den polder Barwoutswaarder (onder Woerden) en de directie der steenfabriek fa. Brunt en Co., Barwoutswaarder, over het onderhoud van den Hoogen Rijndijk nabij de steenfabriek. Ged. Sta ten hebben do firma Brunt en Co. in het gelijk ge steld. Het polderbestuur is echter in beroep gegaan bij de Kroon. De brug wordt intusschen met den dag slechter, zoodat B. en W. van Barwoutswaarder dezer dagen de brug hebben gesloten. De langs dën Rijndijk wonenden moeten nu maar zien, hoe zij aan den overkant komen. ONDER DEN TREIN GERAAKT. Gisteravond wilde op het perron van het station Amersfoort mej. G. Bot uit Utrecht in den in bewe ging zijnden trein van 8.20 naar Utrecht stappen. Zij had haar zesjarig dochtertje aan de hand. Zij kwam te vallen, het kind geraakte onder den trein en werd onmiddellijk gedood. De moeder is op last van een inmiddels ontboden geneesheer naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij met inwendige kneuzingen is opgenomen. Haar toestand' is niet zorgwekkend. MINISTER COLUN'S LANDGOED, Op minister Colijn's landgoed „De Hoogstraat" zijn thans borden geplaatst, met het opschrift „bouw terreinen te koop, te bevragen bij notaris W. Schroot te Amerongen". Hieruit blijkt dus, dat het landgoed' verkaveld zal worden. DE PROVINCIALE TUINDERSVOORSCHOTTEN. Naar wij vernemen hebben Gedep. Staten van NoordrHolland aan de boerenleenbanken bericht, dat de provinciale tuindersvoorschotten vóór 1 April a.s. moeten zijn afgelost. Alleen in zeer bijzondere gevallen mag uitstel worden verleend. De heer W'. Balk, te Alkmaar, secretaris der provinciale commis sie uit de veilingen, is aangewezen om hierop toe zicht uit te oefenen. Tel. NALATIGE OUDERS. Uit Amsterdam, 20 Jan. Voar bet Hof stonden onlangs terecht een kleermaker en zijin vrouw, die op 1 Augustus hun kiaud, waarvan de vrouw kort te voren inshet WUhelminagasthuis was bevallen, te vondeling legden in de kamer van de zuster voor maatschappelijk werk in dat gasthuis. Ter zake van verlating in hulpbehoevenden toe stand van een kind beneden den leeftijd yan 7 jaar, werden de ouders op 2 October 1924 door de Vierde -Kamer der Rechtbank veroordeeld tot 3 jaren gevan genisstraf, terwijl het O-M. waargenomen door Mr. Van Lier, tegen ieder der ouders 6 jaren gevangenis straf had geëischt. Bij de behandeling voor het Hof vorderde de pro cureur-generaal Mr. Dr. S. J. M. van Geuns, beves tiging van het vonnis van de Rechtbank. Het Hof, heden arrest wijzende, ontsloeg echter de ouders v. rechtsvervolging en gelastte hun in/vrij'- heidstelling. Het Hof overwoog toch dat bij dit ver laten van hun kind niet gesproken kan worden van een „verlaten in hulpbehoevenden toestand", zooals bij art. 256 W. v. St. strafbaar wordt gesteld, omdat het in het Wilhelmina Gasthuis in t tg©nwoordigheid van verschillende personen werd achtergelaten, zoo dat voor het kind geen gevaar bestond, terwijl ooi niet van een hulpeLoozen toestand kan worden ge sproken,. Het Hof achtte de- oudors wel schuldig aan het verlaten van hun kind, doch achtte hen niet strafbaar. Tel. DE REORGANISATIE VAN HET LEGER XN FRANKRIJK. Naar aanleiding van'de binnenkort ie verwachten indiening van hei wetsontwerp -tot reorganisatie van hot leger, heeft'generaal Noliet, de m.nister van oorlog,, in tegenwoordigheid van den president der republiek, in de Sorbonne een rede gehouden ■voor ae Nationale Federatie van Vereenigingen voor Lichamelijke Opvoeding en voorbereiding voor den Militairen Dienst. Daann heeft hij' een uiteen zetting gegeven van de samenstelling van het 1 g r in den volgenden (laatsten) oorlog. Hij' verklaarde dat de wereldoorlog definitief heeft gebroken met het denkbeeld der „gewapende natie''. Hij heeft getoond dat er een bepaalde tijd noodig is om1 een soldaat te vormen. Bovendien zijin er overweging en van polïtieken, sooia.en en economi^chen aartij d het onmogelijk maken een Al te talrijk aotief .eger te onderhouden. De oorlog zal dan ook naar den schijn, in de'toekomst niet langer met een staand leger worden gevoerd, waaraan een aantal reser visten zijn toegevoegd, maar door de massa zelf der reservisten, die een werkelijk geveohtsleger zul len vormen. Het staande leger zal de aanvoerders en het kader aan dit geveohtsleger leveren. Het teal' een soort „conservatorium'' zijn, waarin de beroeps-militairen hun opleiding zullen genieten. Maar het lichaam van hel lager zelf, rijn sp eren- stelsel, zal door de natie ais geheel wo den ge vormd met mannen, die allen militaip geoefend zun. In dit verband drong Nol'let aan op kra'htue lichaamsoefening voor de jongelingschap opdat zij de noodige geschiktheid vei-krijlgt voor den mili tairen dienst. DE DOOD VAN DEN SLUISWACHTER GEERAERT. Het overlijden van Hendrik Geeraert, den sluis wachter van. den Yser, roept een bewogen periode uit de eerste dagen van den oorlog in herinnering, n.1. het onder water zetten van het Ysergebied', waar door de Duitschers in hun opmarsch werden gestuit. Aanvankelijk was mén geneigd de rol, die Geeraert daarbij heeft gespeeld, wat Al te hoog aan te slaan, daar men het deed voorkomen alsof Geeraert op ei gen initiatief „de sluizen had doorgestoken", waar- van ook onze vaderlandsche geschiedenisboekjes een overvloed van roemrijke voorbeelden bevatten! Later heeft men begrepen dat de inundatie van het Yesr- gebied deel uitmaakte van de Strategische plannen van den Belgischen generalen staf en dat Geeraert, die het kanalen- en vaartenstelsel in het Vlaamsche land op een prikje kende, bij de uitvoering er van behulpzaam is geweest. Hetgeen nochtans niets af doet aan het ongetwijfeld groot aandeel, dat hij in de bestrijding der Duitsche invasie heeft gehad. Omstreeks 20 October 1914 hadi generaal Dossin, die Nieuwpoort verdedigde, bevel gekregen de streek tusschen Paschendaele en den Yser, een gebied van drie vierkante K.M. onder water te zetten. Het Bel gische leger dreigde onder de Duitsche overmacht te bezwijken, en het legerbestuur deed een beroep op den onlangs overleden sluismeester Cogge te Veumo, die de noodige inlichtingen verstrekte, waardoor het mogelijk werd de opening dor 22 water- loopen onder den spoordijk Nieuwpoort—Dixmuid© te stoppen en een dijk aan te leggen van 250 meter ten einde dë te veroorzaken overstrooming af te bakenen. Don 26 October was het werk gereed en dienzelf den nacht nog deed dë Belgische genie de brug over het kanaal van Nieuwpoort naar Veurn© in de lucht vliegen. Ten einde het zeewater to laten binnendrin gen, moest de sluis van het oude kanaal van Veurne geopend worden. Dit mislukte, en op raad van Hen- drik Geeraert werd toen besloten een poging te doen 1 om de sluizen te openen van een afleidingsvaart der Noordvaart. Dit was een gevaarlijk werk, daar de sluizen niet meer in de Belgische linie laoren en de Duitschers, indien zij de plannen hadden ontdekt, zelf van deze sluizen profijt zouden hebben getrok ken. In den nacht van 29 op 30 October trok de kar pitein der genie, Umé, vergezeld! van een korporaal en twee soldaten, alsmede een klein peleton wielrijders, onder bevel van luitenant Lppens (die tijdëns den tocht werd gedóodh en Hendrik Geeraert naar de sluizen. Men slaagde er in ze te openen; den Duit schers werd' een verder doordringen in Vlaanderen belet. Geeraert, die toen reedfe 51 jaar was, bleef voor het Belgische leger werkzaam. In 1915 werd hij tijdens één zijner gewaagde tochten In de nabijheid der slui zen gewpnd; in 1918 verliet hij het front, getooid met het Belgische en Fransche oorlogskruis, om naar het Julianus-hospitaal te Brugge te gaan, waar hij thans is overleden. Onlangs werd' hem het ridderkruis der Leopoldsorde verleend. Hdbld. MORALITEIT ACHTERUIT GEGAAN. De Kooperationaej Djolo klaagt er over, dat tijdens den wereldoorlog en den daarop gevolgden burger oorlog de moraliteit van' het Russische volk sterk achteruit gegaan is. Na opsomming van oen aantal gevallen van fraude, mlversaties etc. den laatsten tijd voorgekomen, en welke slechts eenige uit vele zijn, merkt hot blad op, dat ook bij de coöperaties het kwaad op ernstige wijze heersoht De bestuur ders van de kassen der coöperatie® springen met do fondsen zonder eenige scrupules om. Zij „leonén" aan zichzelifl, aan vrienden en kennissen en zei fis aan vreemden, al of niet onder beding van „doceurtjes" Een en ander, schrijft het blad, is vrijwel een stelsel geworden en als men in' alle gevallen aan het ver volgen zou gaan, zou er geen eind aan komen. BELGISCHE VTSSCHERSBOOTEN VERGAAN. Naar verluidt zijn twee te Ostende thuis behooren- de visscherssloepen, de 144* en 177, in de Noordzee vergaan. De eerste liep door den mist op de Schot- sche kust, de andere is aangevaren. Van de eerstge noemde boot zijn 12 der opvarenden en van de twee de vier gered. OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Een-Exhange-telegram uit Atlanta meldt, dat ne gen personen gedóod werden en enorme schade werd aangericht tengevolge van overstroomingen in de zuidelijke staten. De rivieren, die door den aanhoudenden regen van de laatste tien dagen gewassen waren, overstroomden uitgestrekte gebieden in Georgia, Alabama, Carolina, Lousiana en Mississippi. Honderden personen zijn dakloos. Twee treinen zijn verongelukt. GROOTE INKOMENS IN AMERIKA. Volgens een 'draadloos bericht uit New York be zitten vier Amerikanen een inkomen van meer dan 5 millioen dollar j)er jaar. Drie daarvan zijn met vrij groote zekerheid bekend, n.1. Henry Ford, zijn zoon Edsel, en John D. Rockefeller Jr, De naam van den vierden is nog niet bekend. 1067 AARDSCHOKKEN IN JAPAN IN ééN JAAR. Het afgeloopen jaar is voor Japan een recordjaar geweest wat betreft de aardschokken, in dat land waargenomen. Welgeteld* zijn er het respectaoeie aantal van 1067 schokken geregistreerd door de seis- mografische observatoria. Tot aan Juni waren die schokken waarschijnlij knog het gevolg van de na trillingen van de groote aardbeving in September 1923, terwijl dë schokken na Juni vermoedelijk te wij ten zijn geweest aan de groote activiteit van de seis mische ondërzeesche zone in de Zee van Kasjima. De meeste schokken kwamen voor in Juni en Augus tus, toen resp. 135 en 234 werden waargenomen. Tel. EEN MIJNONGELUK. Volgens een draadloos bericht uit Londen zijn er tengevolge van een gasontploffing in de Kirkstylemijn te Kilmarnock vijf personen omgekomen. De lijken der slachtoffers werden spoedig na de ontploffing gevonden. EEN POLITIEAGENT VERMOORD. Zondag is te Wolverhampton een jonge politie agent bij' het uitoefenen van zijn functie verrader lijk doodgeschoten. De agent zag op zijn ronde mor gena vroeg iemand door de ramen van een verpleeg inrichting gluren en greep hem vast. Er ontstond ©en gevecht waarbij den politie-agent de helm van hêt hoofd vloog. De politie-agent behield, de over hand en bracht den gearresteerde op.- Plotseling werd! hijd oor twee kogels getroffen, door den een in het voorhoofd, den anderen in het achterhoofd., ter wijl een derde kogel' miste en tegen een muur terecht kwam. •Bij het zoeken van do daderta vond men in de buurt van het Penridge, op acht mijl afstand van Wolver hampton, drie jongelui, van 15, 17 en 19 jaar, die Zaterdagmorgen van de industrieschool te Harpen den waren weggeloopen, later op den dag te Birming- ham w^ren gezien en Zondagmorgen om zeven uur door een politie-agent te Wolverhampton waren opge merkt Begrijpelijk dat deze jongelieden1 van den moord worden verdacht OVERSTROOMINGEN. Uit Atlanta, 20 Jan. Door buitengewonen regen val zijn de riveren in1 Georgia, Alabama en Zuid- Carolina buiten hare oevers getreden, hetgeen ver lies van menschenlevems en ernstige materieel© schade ten gevolge had. De omvang van de ramp en 'het aantal slachtoffers kunnen nog niet worden op gegeven. Een nader bericht meldt, nog dat voor zoover be kend, negen personen zijn omgekomen, terwijl hom, derden personen dakloos zijn geworden. Woensdag 21 Jan. moet voor riju. en voertuigen het licht oirn 4.53 uur op. Aan onze lezers bulten Schagen doen wij hot ver zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het vierde kwartaal 1924, ten bedrage van f L65 (voor courant met Zondagsblad f2.38), aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel of over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts 5 cents kost; formu lieren zijn aan alle postkantoren één oent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kosten f 0.10. Ne genoemden datum wordt beschikt met f 0.14 verhooging. Toezending ls dus voordeeiigl Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zijt die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Modeblad, Gracieuse, of Klpderkleedlng enz. zijn geabonneerd, kunnen eveneens het daarvoor verschuldigde abon nementsgeld 4e kwartaal 1924 op dezelfde wijze toe zenden. Voor De Prins ls het bedrag f2.33 Voor Het rfienwe Modeblad fl.25 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Kinderkleedlng f 0.95 Voor Panorama f 2.50 Voor Het Leven f 2.50 DE ADMINISTRATIE. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 17 tot en met 29 Jan. 1925. - Geboren: Gerrit zoon van Johannoo •Koomnan en Cafcharina Beukers. Peter, zoon van HcndrLtus. van de Flior en Touniajo Bo.ch. Simon Petrus, zoon van Petrus Geirardus de Wit en HiUegonda Joh;:n-» na Koersvelt. Silvia Maria, dochter van Magdale- na de Blook. f Overleden: Trijntje Nierop, oud 75 jaar, weduwe van Ariën Schuitemaker, (won. to Berkhout). M .r- tinus Zut, oud 59 jaar, echtgenoot van Alida Geor- truida Strooper. GEMEENTE SCHOORL. Ingeschreven gedurende do maand December 1924. Geboren: Pieter, zoon van Willem Knip en van Cornelia Ootjers. Maria Alida, dochter van Johau- nes Louw© en van Cornelia Maria Praat. Maria Anna, dochter van Simon Wever en van Cornelia Zwager man. Nanna, dochter van Nicolaas Meijer en van Maartje Poel. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Willem Zaadnoordijk 73 jaar, echtge noot© van Anna Louise Schuurman. Antje Gouds blom, 73 jaar, weduwe van Cornelis Druijven. BUDAPESTER STRIJKKWARTET. Zaterdagavond treedt in de concertzaal des hee- ren Zwaag op het hier en overal zoo bekend© Bu- dapester Strijkkwartet. Wie zich hun vroeger op treden herinnert, zal met groote verwachting naar dezen a.s. Beethoven-avond optrekep. Wij billen iets \clmaakts krijgen. En wie dat niet weet uit ervaring, kan dit nog lezen uit de volgende recensie over een concert in het Gulden Vlies te Alkmaar. Deze recensie uit het Noordlioll. Dagbl. vertelt ons: De Budapestera hebben ons in één woord een vol maakten Beethoven-avond geschonken. Meer dan ooit is 't ons gebleken, dat zij onder de beroemdste strijk kwartetten 'n eerste plaats innemen. Dat de indivi- dueele spelkwaliteiten dezer kunstenaars op een bijr zonder hoog peil staan, is van zelfsprekend, dóch hot ensemble, waar het bij kwartetspel op aankomt, heb ben zij opgevoerd tot een volkomen eenheid', een har monieus geheel, van het edelste gehalte. Dit was dan ooki d© oorzaak, dat de meesterwerken van den grooten Beethoven ons zoo diep hebben ge troffen. Het eerste kwartet op. 18 no. 2 G-dur, waar in wij nog de zonnige majeurstemming van den com ponist ontwaren, werd meesterlijk vertolkt. Wat een van rythmen sprankelend' Scherzo en zangrijk Ada gio. Het tweede kwartet op. 59 no. 2 E-moll, kunnen wij gerust tot Beethoven's grootste scheppingen re kenen. Dit werk werd zoo idëëel gespeeld, dat we bijna 't kwartet vergaten en geheel en al opgingen in den geest van den componist. We hebben als het ware meegeleefd met de diepe tragiek, welke spreekt uit het Adagio en de groote onstuimigheid en tal rijk wisselende gemoedsstemmingen van het Allegro en dë Finale. Na de pauze bereikten we wel het hoogste punt van glansrijke toonvorming en muzikaal genieten van het enorme kunnen dor Budapesters. Het kwartet op. 18 no. 6 B-dur, stond boven alle critiek verheven en zette dan ook waarlijk de kroon op het werk van dit schitterend concert. Herhaalde malen werden d© spelers door luid ap plaus teruggeroepen en hun hulde gebracht voor zoo veel geboden kunstgenot. DE HOOFDPRIJS. De hoofdprijs van dë Pluirnveevereeniging „West- Friesland" te Schagen. hok, loop en 16 Patrijs- kippen, is gewonnen door den heer C. Vlaskamp, al hier. PLANTENZIEKTENLEER. 131. WFTEN WAT MEN DOET. (In het Parkhotel.) „Is u Van Keulen?" „Jawel, Gaat u even zitten". „Dat is goed. Kanj ik bij u sublimaat-pastilles krijgen?" „Door mijn bemiddeling, zeker. Heeft u last van Rhizoctonia in uw aardappels?" ,Dat zal ik u zeggen. Ik had verleden jaar 3 par tijtjes aardappelen, waarvan ik ©en partij ontsmette. De niet ontsmetten werden verlegen ziek, terwijl de ontsmette partij niets geen ziek vertoonde." ,,Werden die niet ziek? Bedoelt u dat ze niet aan getast werden door de gewone ziekte?" „Ja. De ontsmetten haddten er heelemaal geen last" van, terwijl de anderen, zooaJs ik zei, heelemaal verziekten;" „Maar u gelooft toch niet, dat de ontsmetting op het niet ziek worden van invloed geweest is?" „Ja, da* dacht ik vast. En daarom wou ik nu weer eten partij van 30 mud ontsmetten.". „Dat zou ik toch vooral niet doen. De ontsmetting hoeft Ddet de minste invloed op het al of niet optre den van de gewone aardappelziekte. Hoe het komt, dat die ontsmette partij niet ziek geworden is, kan ik zoo niet beoordeelen, maar zeker .staat,, dat u niet kuilt ontsmetten tegen de gewone ziekte. Het is een toe-val, dat juist -die ontsmette partij gezond geble ven is. Onsmetting met sublimaat helpt alleon te gen dë Rhizoctonia ziekte. Kijk, hier heb ik aardap- peH waarop' .deze ziekte aanwezig is. Die zwarte korstjes, dat i® de ziekte." „Ja, ja". „En mag ik u niu eens wat radën. Wacht met den aankoop van pastille® en onderzoek eerst uw poters een® of er van die zwarte korstjes op aanwezig zijn. Is dit het geval, ontsmet ze dan, maar is dit niet zoo, dan gooit u met recht geld in1 het water". y,Dat zal ik doen. Dank U wel voor ujw inlichtin gen." Niets te danken „Mijnheer, mag ik u iets vragen?" „Zeker, mijnheer." „Ik had verleden jaar zoo"n la9t van emelten, mijn heele koolbaan is er door verdwenen." jDan zult u daar dit jaar geen last van hebben. Weet u echter zeker dat het de emelt of grauwe wohm was?" „Neen de grauwe worm was het niet: Het waren van idïe witte madën, die in de wortels zaten en deze geheel afvraten." „O, dan is het de koolvliegmade geweest. Kijk eens hier, in deze brochure is dit insect afgebeeld. Zag het beestje er zoo uit?" „Juist, dat is 'm. Maar ik dacht stellig dat dat emelt was." „Toch niet. Maar dan zal Parijsch groen en: zeme len hier ook niet helpen." „Is er dan nog iets aan te dóen?" „Zekers legt uw koolkragen aan, dan heeft u be slist geen- lalst moer van de kool vlieg." „Mooi. dat zullen we dan doen. Dank u wel voor uw raad." »Tot uw dienst." VERDELGING VAN ONKRUID. Vraag 159. A. K, te Wielingen heeft lost van' een wortel onkruid in zijn boomgaard en wil dit met „WeedkiTler" verdelgden. Zou dit gaan? Antwoord: U zult met. „Weedkiller" geien succes hebben, pit doodt alleen zaadonkruid. Verzamel al spittende de onkruidwortels. De Controleur b.d. Plantenz. Dienst te Hoorn, K. VAN KEULBN.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6