Gemengd Nieuws. steeds te laag, deze week was het nog minder. Da- gelijks was er nog een kleine daling, zoo, dat de noteering Zaterdag slechts f 1.50—f2 was. Toch was de aanvoer nog grooter dan de vorige week. De totaal-aanvoer was deze week bijna 167 wagons of 43 minder dan de vorige week. Er werd aange voerd 120700 K.G. uien, 53400 peen, 300 spruit- kool, 3050 K.G. rapen, 749000 K.G. roode kool, 258400 K.G. gele kool en 444800 K.G. witte kool. Vanaf de inventarisatie op 15 Decomber tot en met 24 Januari zijn verhandeld 43 wagons uien. 23H peen, 421 wugons roodo, ruim 137 wagons gele on 243 X wagons Deenache witte kool. De voorraad was bij de telling op 15 December 110 uieh, 150 peen, 1250 rood, 435 geel en 1105 Decn- sche wit. LANGEND IJK De totale omzet- over de veiling der L.G.C. bedroeg over het afgeloopen jaar f 3,974.184.87. Daarvoor werd verkocht: 18,264.100 Kg. roode kool, 11,024.008 Kg. gele kool, 20,652.933 Kg. witte kool, 13,589.385 Kg. aardap pels, 2,650,181 Kg. uien, 1638123 Kg. wortelen1, 1561.102 stuks bloemkool, 58,866 Kg. slaboonen, 153.640 Kg. rabarber, 31,622 Kg. rammenas, 598.137 Kg. bieten, 51,075 Kg. rapen en 14,147 Kg. witlof, ZUIDSCHARWOUDE- We vernemen, dat een verzoek is, of zal worden gericht aap de Kroon om de vergunning in het café „de Schelvisch" over te schrijven ten name van de Wed. Beers. We hoorden, dat indertijd besloten is door den Raad om het maximum aantal vergunnin gen op 2 te bepalen. Verdween deze vergunning, dan bleven er nog 2 óver. ST .MAARTENSBRUG. Zondag hadden wij het genoegen een uitvoering bij te wonen van de tooneelvereeniging „D.N.O." in het lokaal van den heer Kossen. De opkomst was vrij goed. Opgevoerd werd „Wantrouwen", tooneel- spel in 3 bedrijven, van K. H. Spijkman. Met de keu ze is men o.i. zeer gelukkig geweest. Wantrouwen is een mooi stuk, waarin de verschillende karakters uitstekend geteekend zijn. Het stelt echter aan de spelers hooge elschen Al spoedig bleek het ons, dat er met ernst gestudeerd was. Reeds bij het opgaan van het scherm werden wij aangenaam getroffen door. de groote zorg voor de aankleeding van- het tooneel. Wat nu de vertolking betreft, kunnen wi) gerust zeggen, dat er voortreffelijk werk is geleverd. Met groot genoegen hebben wij den goheel-en avond door geluisterd naar het mooie spel. Een aangrijpend mo ment was wel het «ogenblik waarop de heer ter Horst, als verdacht van brandstichting etc. uit -zijn gezin wordt weggevoerde Nog zien we het tooneeltje voor ons. Aan do eens zijde het gestrenge gezicht van den Inspecteur van politie met, zijn assistent, aan den anderen kant de beschuldigde., benevens zijn' vrouw, en do verloofde van Paula, die hem beide mede verdachten. En te midden van dat alles zijn dochter, die met de kracht der wanhoop haar arm lief vadertje tegenover, deze onware beschuldiging verdedigde. Het publiek hing als 't ware aan de lip pen der spelers, en geraakte geheel onder den indruk van dit hartverscheurend oogenblik. Docli niet alleen in dit, maar ook in andere tooneel- tjes werd meer dan eens mooi spel geleverd. Noemen wij b.v. het bezoek van den ouden hoer Van Dingen teii huize van mevr. ter Horst. Verder het oogenblik waarop door Verbeek een bekentenis werd afgelegd, tegenover Paula, alsmede de mooie ontknooping in het slotbedrijf. Wij zullen het hierbij laten, ons dunkt dat wij hiermede voldoende hebben te kennen ge geven. dat het publiek volop genoten heeft. De ver- eemging kan met groote voldoening op dezen avond terugzien, 't Was een mooi succes, dat nog verhoogd werd door de keurige grimage van den heer Loevens uit Alkmaar. Een gezellig bal was het besluit van de zen uitstekend geslaagden tooneelavond. EEN NIEUW EILAND IN DE NOORDZEE. Tussoh-en de Duitsche Waddeneilanden Juist en Borkum is in de laatste 10 jaar een nieuw eiland ontstaan, dat thans officieel de naam van Memmert heeft gekregen. Met materiaal waaruit dit eiland door de natuur is opgebouwd', is zo-nder twijfel afkomstig van de afbrokkelingen van het eiland Borkum, dat i in de laatste jaren bij stormvloeden zeer heeft gele- den-. Ook het landverlies in Schiermonnikoog zal I daaraan' hebben meegeholpen. Het nieuwe eiland is de broedplaats van duizenden vogels, en mag slechts met toestemming van de 'Pruisische regeering wor den betreden. De nieuwe pachter heeft thans daarop een blokhuis gebouwd, en heeft het plan in1 het bad seizoen kamers aan badgasten te verhuren. Het nieu we gebied is 9 vierkante kilometer, groot. GEESTMER AMBACHT. De proef, genomen met een electrisch gemaal, om het water in het Geestmer Ambacht op peil te hou den, schijnt zoodanig te voldoen', dat do watermolens buiten dienst gesteld zullen kunnen worden. Daar door zullen weer een aantal molens verdwijnen. WIERINGERWAARD. Onder leiding van den heer C. Rezelman Jzn. vergaderde Maandagavond de Handeldrijvende- en Inaustrieelo Middensfcandsvereeniging. Door ongesteldheid van den secretaris, den Beer K. Visser Jz., worden-de notulen en het jaarverslag over 192-1 voorgelezen door den voorzitter, terwijl, j de notulen voor deze vergadering gemaakt zullen l Worden door den heer A. O. Woestenburg. Onder de ingekomen stukkenbevindt zich een uitnoodiging van de Middenstandsverecniging te Alkmaar, om op 4 Febr.. a-s. ter vergadering te komen mot het Bestuur van het nieuwe Bureau van Advies, dat ondergebracht is bij; de Kamer van Koophandel. Deze vergadering vangt to 2 uuï\ n.rn. aan, terwijl 's avonds in oafé „Central" te Alkmaar een spreekbeurt zal worden vervuld door den heer P. A. de Lange, over het onderwerp „Efficiency''. Voor deze vergadering wordt afgevaardigd de heer A. C. Woestenburg. Door do heeren F. Zwaag en H. Sijbrands wordt de rekening van den penningmeester nagezien en 1 in orde bevonden. Het saldo van 1 <lan.. 1921 met: de inkomsten hebben bedragen f 184.11, uitgaven! f 46.40, zoodat er f 137.71 in kas is/ De heeren J. Hoogland, P. Marrees en W* F. v.dv Ham treden af als bestuursleden alleen de e rste is herkiesbaar. De heer Hoogland wordt herkozen; in plaats van de beide andore heeren w>rden be noemd de hoeren H. Sijbrands on F. Zwaag, die allen hun benoeming aannemen. Bij de rondvraag informeert de heer Sijbrands naar een eventueel te houden feestavond. Op de vorige algemeene vergadering is hierover al door hem gesproken. Voorzitter antwoordt, dat hierover nog niet is gesproken, in verband met de finantiën. Nu wij zoo af en toe iemand afvaardigen naar do vergade ringen van don Bond, wat naar zijn gedachte een* eersfce vereisohte is om met oen en ander op de hoogte te komen, diehen wij' met onze geldmiddelen voorzichtig te zijn. De meeningen zijn nieroven nog verdeeld, zoodat besloten worat, binnen niet at# to langen '•tijd nog eens een algemoeno vergadering uit te schrijven, waarop dit punt op( de agenda zal' voorkomen. f Na oen woord van dank aan dei aanwezigen en aan den hoor K. Visser voor rijtn, jaarverslag, sluit voorzitter deze bijeenkomst. OUDE NIEDORP- De bouwersplaats, eigendom van de erven van wijlen den heer P. Verburg, liggende in doao ge meente, groot samen 21.51228 H.A., die in opbod op f 59499.50 stond, is op 27 Januari door Notaris Kroon bij afslag en combinatie, voorloopig toegewezen (de gunning werd 24 uren aangehouden) 'aan de volgende koopers: Perceel 1 aan P. Kooif to Zuidscharwoude voor f3410; perceel 2 aan G. Dekker alhier voor f1640* perceel 3 aan P. Frans te Heiloof voor f5084; pero. f aan P Frans te Heiloo voori f 3120; perceel 5 aan P. Frans te Heiloo voor f3330; perceel 6 aan P. Frans te Heiloo voor f5270; perceel 7 aan P. Frans te 'Heiloo voor f3120; perceel 8 aan P. TVang te Heiloo voor f2810; perceel 9 aan P. Molenaar te Winkel voor Y760; perc. T0 en 12 aan Hage en Bakker voor f6592- perceel 11 aan C. Over alhier voor f 1000; peroeei 13 aan P. Frans voor f27o9; perceel 1 aan P. Frans voor f3213; perceel 15 aan- P Frans voor f7722- pero. 16 aan P Molenaar en P. Hoogland voor f5984; perceel 17 aan P. Frans voor f 2836.50: perceel 18 aan P. Frans voor f 273J. Totaal f 61830.50. BROEX OP LANGENDXJK Jaarvergadering van de Tuinbouwvereeniglng „De Groentecultuur", in het café „Marktxicht" alhier, op Maandag 22 Januari. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden, alsook aan de vertegen woordigers der pera Spreker hoopte, ope en aange name en nuttige samenwerking dezen avond en be sprak enkele zaken in vorige tuinbouwvergaderingen reeds besproken. Na voorlezing der, notulen, volgde het jaarverslag van den secretaris, Hieruit bleek, dat in het afge loopen jaar driemaal een ledenvergadering plaats vond, nevens tien bestuursvergaderingen. Een schrij ven was gezonden aan den Min. van Binnenlandacho Zaken en Landbouw om niet weer over te gaan Lot het invoeren van den zomertijd, hetwelk echter niet heeft gebaat. Wij zijn uitgenoodigd ter vergadering van den Ned. Tuinbouwraad, doch die vergadering is nog niet gehouden. Een verzoek tot verhoogiug van contributie voor. den Proef- en Schooltuin van 10 op 25 gulden is toegestaan. De rattenverdelging heeft geen succes behaald. De inventarisatie der stapel- producten krijgt langzamerhand meer burgerrecht. Met de hoop dat het ons dit jaar in ons bedrijf goed moge gaan, eindigde spreker zijn jaarverslag. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat in kas was op 1 Jan. *24 i 76.43, op de spaarbank f 630.67, totaal f 707.07. De inkomsten hadden bedra gen f 2455.64, de uitgaven f 2424.79, batig saldo aldus van f 30.85. Bij monde van den heer J. Huibors werd de vergadering medegedeeld, dat door hein en den heer S. Kossen de rekening en bescheiden nagezien zijn en alles in orde bevonden was. De heer C. Slot bracht rapport uit van de worteL zaadcommissie. Spr. begon met te verklaren, dat, 'als het getij verloopt, men ook de bakens verzet, en I ook in ons tuinbouwbedrijf is dit van toepassing. Eerste lijk had spreker het oog op de verbouwing van bloemkool; door de toenemende draaihantigheid is in zake deze tak van bedrijf een gewijzigde toestand gekomen, nl. -men verbouwt er niet veel meer van. Vervolgens de uien; door verschillende gemaakte bepalingen, in den verkoop van dit artikel, schijnt het niet loonend1 meer te wezen, zoodait ook deze verbouw aan -het afnemen is. Ten slotte de aardap- pelenverbouw; vroeger verbouwde men veel fijnere soorten, maar daar de export thans meer bepaalde lijk, Schotten en andere soorten verlangt, is ook de verbouw van fijnere soorten weggeraakt. Zoo is het nu ook In- het verbouwen van vroege wortelen Deze verbouw schijnt door allerlei omstandigheden niet loonend meer te wezen, zoodat er maar zeer weinig van dit product meer verbouwd wordt. Dit nu staat in nauw verband met de zaadteelt der wortelen, zoodat het zeer wol mogelijk is, dat de wortelzaad- commissie spoedig van -het tooneel verdwijnen zal en dit wel wegens gebrek aan klanten. Wat. het in de toekomst dus nog meer zal brengen weet ik niet, alleen voor deze vergadering kan ik mededeelen, dat wij voor dit seizoen nog zaad hebben, wier kiem- kracht voldoet, haar echtheid van soort gegaran deerd is., tegen den prijs vani f 3 per pond. Door den heer. J, Bouwens werd rapport uitge bracht van de commissie tot onderzoek naar plan tenziekten. Spreker begon met te zeggen, dat in hoofdzaak naar aanleiding van belangrijke ziekten die de twee vorige jaren onze koolteelt teisterden, de werkzaamheden dit afgeloopen jaar bestond! in het verzenden van diverse koolsoorten naar Wage ningen tot nader onderzoek. Het mag, wel op hoogen prijs door on» gesteld worden, dat men in Wagenint- gent hans weer met vollen ijver en toewijding be gonnen is. met het onderzoeken naar oorzaak en naar bestrijdingsmiddelen van diverse koolziekten, daar -door weinige medewerking der koolbouwers, het vroegere onderzoek wel wat verminderd was. Vooral wat betreft het onderzoek der zoogenaamde randjesziekte in de gewone witte kool, welke ziekte thans ook reeds in onze gewone gele kool wordt aan getroffen. Daar de ziekte die de zoogenaamde „val- lers" veroorzaakt, thans zich ook weer voor doet, wordt to Wageningen ook deze ziekte weder ernstig onderzocht. Zoowel -door den Inspecteur van den Plantenziektenkundigen Dienst, als door den heer Prof. Quanjer, alsmede eenige specialiteiten op plan tenziekten kundig gebied, zijn hieT dit jaar eenige bezoeken aan onze plaats gebracht, om eens een nauwkeurig onderzoek naar het een en ander in te stellen. De door hun gevraagde medewerking om kool te sturen, heeft uwe commissie gemeend zooveel mogelijk te moeten verleenen, al is het, dat daar eeni ge kosten aan zijn verbonden. Door Rijksbezuiniging wordt men ook daar op zul ke wijze in diverse uitgaven bekort, dat zij b.v. de verzendkosten van zieke kool enz. niet meer kunnen vergoeden. Wenscht een plaats als de onze een districtelijk onderzoek, dan rekent de regeering zóó, dat zulk een streek zelf er wel' wat voor over mag hebben. Zoolang als dit alleen verzendkosten zijn, is dat naar ons inziens al zeer weinig. De totale on kosten van uw commissie hebben dan ook over 1924 nog geen f 10 bedragen, allèen aan verzend- en em- ballagekosten. Behadve de koolziekten, ismen, te Wa geningen ook begonnen voor ons een nader onder zoek in te stellen naar de vurigheid onzer wortelen. Hoewel de oorzaak bekend is, zal het altijd moeilijk blijven aan de oorzaak te ontkomen, daar dé malaria muggen in alle gevallen gemakkelijker bestreden kunnenw orden, dan de wortelvliegen. De ziekte die thans in1 de uien zooveel bouwers het „onderzoeken" doet bezorgen en voornamelijk rotting van' binnen, of ook rotting op kop genoemd, kan' met veel succes bcstred'en worden volgens advies van Wageningen, door eenige herhaalde bespifiting met Bordeauxsche pap. vermengd met wat tarwebloem. Deze bespuiting dient plaats te hebben als de uien haar derde pijpje hebben, en dient herhaald te worden als de uien haar looflengte verkregen hebben, dus eenige weken vóór dat zij begint te bollen. Hoewel deze bespuiting, voor. al de laatste, in het drukke van het seizoen moet plaats hebben, raadt de comimssie aan. toch deze bestrijding zooveel mogelijk te doen plaats hebben. Als resultaat van het onderzoek naar de „onder zeeërs" (aardappelziekte) is uw commissie bericht, dat ontijdige afspruiten, warme bewaarplaatsen, in het donker laten kiemen, en zeer vyeg uitpooten, de ze ziekte doet ontstaan. Dus de voornaamste midde len ter voorkoming zijn: koel, en in het volle licht bewaren, alsmede niet al te vroeg uit te poten. Met dank voor de medewerking die ons van uwe zijde is verleend, eindigde de commissie haar rapport. Naar aanleiding van dit rapport vroeg de heer C. Slot naar de oorzaak van' het dit jaar zeer late aan tasten der wortelen door vurigheid. De heer Wit meende, dat men de Friesche worte len te vroefiLzaaide. De heer P. Timmerman 'had medio Augustus al bemerkt ,dat zij door vurigheid aangetast waren. De heer Bouwens beantwoordt, de sprekers, waarna de voorzitter overging tot het doen van enkele medede lingen, en ingekomen schrijven. Een verzoek om eenige vergoeding te ontvangen van Groentecultuur voor het vangen der ratten, door een ingezetene"van Zuidscharwoude, werd van de hand gewezen. De voorzitter stelde voor, een verzoek te richten aan de L.G.C. om zooveel mogelijk gebruik te maken van d'e bestaande vaart naar de laadplaats alhier, inplaats, zooals thans nog zeer vaak geschied, dat men langs de burggraoht vaart. Vervolgens moeten met t oogen op mogelijk voorko mende werkloosheid der landarbeiders, de bouwers re kening houden met t zelf helpen vani 't inladen der groenten bij het spoor, opdfct hierdoor dan geen land. arbeiders een stukje brood zouden moeten mlsee*. Dat men zich vrijwillig verbonden heeft zijn produc ten aan de Langendijker groenteveiling aan te voe ren, zoodat dus aanvoering op andere markten onzo eigene markt zou benadeelen. In het voorjaar ge beurt dit nog als eens, en spreker hoopte, dat men hier zou van afzien, Mandenaankoop. De socrotaris prefereerde manden met rotting- rand beneden en rotting ooren, boven gewone witte tnandon. Do vergadering ging hier mede aoooo.d, wairop de seorotaris prijsopgaaf zou vragen en de loden Opgaaf bÜ hem konden doen van hun benoodigdo kwantum. In de plaats van den heer O. Ooijevaar, die niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid yan „Groen* teoultuur" gekozen de heer S. Kotsen met 4/ to^an 46 op den heer O. de Groot. Voorstel van den heer C. Slot: De vertegenwoor digers van de vereeni&ing „de Groenteoultuur'' in het bestuur der Laiigondijker Groenten (Jentralö rijn herkiesbaar. j De voorzitter zei, dat geen praeadvios van het bestuur op dit voorstel kwaui. De heer Sl'ot zette in een uitvoerige rede uiteen,, waarom Hij dit voorstel1 ter sprake bracht, en toonde aan, dat het alleszins (ook mede in verband d.«t andere vereenigingen hunne afgevaardigden wei' {herkiesbaar stelden) aanbeveling verdiende ook „Groenteoultuur" hare afgevaardigden herkiesbaar stelde. V Verschillende personen waren tegen het voorstel, alsook er voor, zoodat stemming moest plaats viu- dejj. Het voorstel werd aangenomen met o3 tegen 36 stemmen. Punt 11. Het bestuur stelt voor: Aan het bestuur der L.G.C. te verzoeken om den ingaang der Vei- 1 linggoot te overkappen.. De veilingleider had ge zegd, dat het niet kon, maar de Voorzitter d-oht van weL Dd lieer W. Dirkmaat beweerde, dat de voorz. den veilingleider niet goed had begrepen in deze zaak en aohtte ook uitvoering mogelok. De heer C. Spaans (penningmeester van de L. G.C.) bepleitte ook verdere overkapping, daar de bestaande aoms nog te klein is. Op een vraag, of het rendabel zou zn, antwoordde spreker van wel1, en ais bewijs noemde hij hi v bedrag van de thans reeds ontvangen liggelden onder de bekapping. Goedgevonden het verzoek in ,te dienen en to waonien wat de L.G.C. hierover zalr zeggen Rondvraag. De heer A. Slót A. Pa. schetste het ten achter staan onzer prijsmaking voor vr^ge wortelen, tegenover andere plaatsen, zooals het Westland, Venlo en andere, en vroeg ot hot ,.'cen "Aanbeveling verdiende óns ïn de behandeling vaA dit product naar die plaatsen te regelen. De heer S. Wagenaar vroeg met het oog op den. omzet, óf het niet mogéEjk was, een half prooank minder marktgeld te herten. De heer Spaans toonde met rijfars de oinuogeigk- heid hiervan aan. De heer O. Slót vroeg, ofde lusten van den Ned. Tuinbouwraad voor ons wel' opwogen tegen de lasten. De voorzitter antwoordde, dat oereids een oom missie samengesteld waa om dit te onderzoeken. Hetzelfde vroeg de heer P. Timmerman inzake de Provinciale Commissie. De Voorzitter antwoordde, dat deze oontfibhee- ring 'geenszins te hoog was tegenover he fcvöof deel", tiat we er vna hebben. De contributie za vloor de L.G.C. ongeveer bedragen f 570 thans, maar door dat deze Prov. commissie trapsgewijze gevormd wordt, is haar bezit voor ons onontbeerTu tdojr haar staan wij in verband met het Centraal Bureau* van de veilingen in Nederland. Opkïe vraag of onze invloed niet van minder be- teekenis is daar als van andere, werd door den lieer W. Dirkmaat ontkennend geantwoord. I De voorzitter antwoordde nog daarop, dat ge-- traoht zal' worden meerdere invloed te verkrijgen langs den weg daartoe aangewezen. De heer S. Kossen Zou het zeer goed vinden, .é3te de gastdag van de L.G.C. vrij: gegeven werd. Na bespreking werd het voorstel aldus gefor muleerd De L.G.C. noodige de afgevaardigden 'der verschillende vereenigingen aan een gemeénsohary perken maaltijd en vermindere het presentiegeld van f3 op f 1.50. Daarna sluiting, met .een woord van dank voor i de opkomst en aan de peis. EEN ONTPLOFFING. Op het terrein der coöperatieve cokesfabriek te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, heeft binnen den vuuroven een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan het ontbrandend gas naar buiten vloog en de zich rondom den ketel bevindende muren in stortten; Twee werklieden bekwamen hierdoor ern stige brandwonden. DE BRANDSTICHTING IN MILITAIRE GEBOU WEN. Uit Haarlem, 26 Jan. Met ingang van Zaterdag is bij de buitenmagazijnen op het terrein der cavale- riekazeröe aan den Schoterweg alhier een sohildr wacht geplaatst met de bajonet op het geweer. Hij heeft strenge bevelen gekregen, om niemand, die daar niets te maken heeft, tot het terrein toe te la ten. 's Avonds zal! het terrein door eenige booglampen verlicht worden. Dit alles in verband met d!e aansla gen, die den laatsten tijd plaats hadden. NIEUWE LOTERUZWENDEL- Uit Dordrecht, 27 Jan. De vorige week' viel hier op een half lot der Nationale Verzekering- en Her- verzekeringmaatschappij, gevestigd te Den Haag, de honderdduizend. Verschillende fabrieksclubjes had den de vier tientjes en. twee twintigjes in hun bezit. De hoofdagent, die de briefjes had verkocht, De Haan, telefoneerde omi contanten, ten einde te kunnen uit betalen. De directie antwoordde, dlat er momenteel geen geld was en eerst afrekening met de agenten I moest plaats hebben. Dan zouden er contanten ge- noeg zijn, Gebleken is echter, dat van dit laatste niets vaststaat. Verschillende vergaderingen zijn al- hier gehouden door de prijswinnaars, die een rechts geleerde in den arm hebben genomen als ook door agenten der maatschappij, die in nadere bespreking besloten alleen „eigen geld"-briefjes uit te keeren en voor prijzen naar de directie te verwijzen, Heden- I avond zal in' een vergadering van hoofdvertegen- j woordigers worden besproken, wat gedaan kan wor- 1 den om de directie te dwingen aan haar verplichtin gen te voldoen. Vórige week is in Dordrecht ook een deel der f 25.000 en f 15.000 gevallen en gewoon uitbetaald. Tevens is ould'er de winnaars van de halve ton ponds ponds gewijs f 5000 door De Haan uitbetaald. Toen lieten zijn kasmiddelen geen verdere uitkeeringen meer toe. Amsterdam, 27 Jan. Ook hier ter stede blijken talrijke gedupeerden te zijn. De betalingen der prij zen zijn' gestaakt. Te Amsterdam zijn 14000 twintigjes in omloop. Het kasgeld wordt geraamd op f 5000, terwijl de agenten - circa f 10.000 onder zich hebben. Van uitbetaling der I prijzen zal geen sprake zijn, hoogstens kunnen eigeni geldjes worden uitgekeerd. Tot dit doel doen de agenten stappen, om onder leiding van een accountant de te Amsterdam aanwe zige gelden ponds pondsgewijze onder de gedupeer den te verdeel en. 1 Te Dordrecht heeft men een' tekort van circa f 42.000. Tel. DR. C. LELT GEHULDIGD. I Uit 's Gravenhage, 27 Jan. Gisteravond hebben de Vrijheidsbonds-fracties in de beide Kamers een feestmaaltijd aangeboden aan Dr. C. Lely. waartoe aanleiding was de waardeering. die in die kringen leeft voor diens verdiensten als staatsman en diens zeventigsten verjaardag, die door allerlei omstandig heden destijds van de zijde van den Vrijheidsbond vrij onopgemerkt voorbij moest gaan. Mr. H. C. Dresselhuij8 heeft Dr. Lely gehuldigd in een rede, aan het slot waarvan hij den jubilaris een schilderij aanbood, voorstellende den bijna voltooi den dijk, die Wieringen met hot vasteland verbindt. Het schilderij draagt als opschrift: „Aan Dr. C. Lely, den schepper van Neerlands twaalfde provincie, op gedragen door de fracties der beide Kamers van den Vrijheidsbond." Het woord werd' o.a. nog gevoerd door het Eerste Kamerlid mr. P. Rink, die met Dr. Lely meer dan dertig jaar samenwerkte. HET TROELSTRA-OORD. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de vergadering van hoofdbesturen der biji het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen aangesloten organisaties zich in beginsel vereenigd met het plan tot stichting van' een TYoelstra-oord. ONGELUK. I (Bij het lossen van fosfaat uit het motorschip „Pa- jola", liggende aan de kunstmest fabriek te Vlaar- dingen, kreeg de 57-jarige gehuwde F. O. PapevoldL, wonende aldaar den knijper op zijn lichaam. De dood trad onmiddellijk in. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. 1 Gistermorgen is tussohen Bennebroek en Hillogom een locomotief, waarmede proef gereden werd, uit de rails geschoten. De locomotief liep vast in den berm langs den weg. Het duurde eenige uren voordat het herstellingswerk de ontzette rails weer op hun plaats gebracht en de locomotief in' het spoor wa3 afgeloopen. DE SCHADELOOSSTELLING DER ZUIDERZEEL VISSCHERS. De Zuiderzeevisscherijraad heeft in een onlangs gehouden vergadering vastgesteld, dat de voorgestel der egeling van de tegemoetkoming aan de visschers bevolking in geenen deele voldoet, aan de wenschen der visschera Men had verwacht, dat meer rekening zou zijn- gehouden met de voorstellen van deze commissie, die een zeeT grondig onderzoek heeft ingesteld, en wier leden behoorden tot de vooraanstaande mannen, in den lande. OUDKARSPEL. Om een bespreking te houden,, wat door dt Lan gendijker gemeenten voor verbetering van den Twuiverweg gedaan kan, worden, zijn voor 'n bijeen komst op 2 1< ebruari de Langendijker gem-ei.tera den uitgenoodigd door B. en W. dezer gemeente,, die daarmee handelden als gevolg van de bespre Kingen >n de laatst3 raadszitting, HOORN. De heer G. Veldhuijsen, wethouder dezer gemeen te, heeft om .gezondheidsredenen bedankt als wet houder en raadslid. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR». Uitspraken van Dinsdag 27 Januari 1925; P. J. Zonneveld en W. J. Kluft, Alkmaar, di el1- stal, elk 3 maanden gev, voorw. met 2 proeft aren. L. Lieftink, Uitgeest, heling, 2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren. LANGER EIS. Dinsdagavond werd de tweede uitvoering van de operette „De Prins van Sind" door de soiioofkin- deren. onder leiding van meester Verhoeven m lokaal Galis gegeven. Ook nu weer voor een stamp volle zaal. De Keurige verlichtingsiiiatallatie, door den eleotricien J. de Vries uit Hoogwoud, op net tooneel aangebracht, leverde verrassend yiooie kleureffecten en het geheel slaagde ook nu weer schitterend en werd met aandacht gevolgd. Meo&ter Verhoeven sprak na aflóop hartelijk lonk toé de .velen die in verschillende opzdcJiten medewerking hadden betoond, waarna nog wat gezellig nablyvon en 'n prettig dansje tot besluit. WINKEL. Naar wij vernemen is de beurtschipperij van den 1 neer C. Beers Gz. op Alkmaar en Amsterdam, over gegaan op diens zoon, den heer P. Beers Cz. alhier. TWEE ERNSTIGE ONGEVALLEN. Gistermorgen zijn kort na elkaar, op den Muider- straatweg onder de gemeente Mui den twee ernstige ongevallen gebeurd. Omsteeks 10 uur kwamen tusscivn het Merwed^- kanaal' en Muiden een auto van de firma Hoek uit Hilversum, die op weg waa naar Amsterdam, on een reclame-auto vnn het Circus Carré, in de tegen overgestelde richting rijdende,, met elkaar in botsing. Beide wagens bekwamen schade. Do heer Sardini van het Circus Henny. werd ernstig gewond en in bewus- teloozen toestand opgeuom-m. Hij :s per Conische stoomtram naar \msrer.lam vervoerd, waar hij in een der ziekenhuizen is opgenomen. Korten tijd daarop had een tweede ongeval, dich ter bij de Hakkeiaarsbr ig, plaats. De neer J. B. Aokerman uit Alkmaar* kwam met rijn motorfiets uit de richting Hilversum en reed twee wielrijders achterop, waarvan oen rechts en een links van den weg reed. Toert hij signalen, gat stak de wielrijder, die linies van den weg reed, naar reohts <over, tengevolge waarvan 'de (motorrijder hem aanreed. De heer Ackermann sideg over d?n kop van zijn motorrijwiel' en_ bleef bewusteloos liggen. De fietser werd van zijn rijwiel geslagen, doch kwam met den schrik vrij:. Zijn rijwiel' werd vernield. De heer Ackermann werd met een uit Amsterdam ontboden ziekenauto naar de hoofdstad vervoerd, waar hij in het Burger ZiekennuiS is op genomen. Hij1 heeft vermoedelijk een -one'delbreuk. Het eerste ongeval' werd veroorzaakt doordat het Uitzicht op den weg werd belemmerd loor stoom van de Gooisohe Stoomtram. EEN STAKING TE LONDEN- Ongeveer duizend arbeiders van de gouvernements gebouwen te Londen zijn heden plotseling in sta king gegaam Tot hen behooren de electriciens, de stokers van de centrale verwarming, de liftknechts en de reinigers, die bij de verschillende vakbonden zijn aangesloten. De staking, die geheel spontaan was, brak uit, omdat de minister van Openbare Werken weigerde een electricien te ontslaan, die wegens achterstallige contributie als lid vani zijn bond wa9 geschrapt. EEN SMOKKELSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. Uit Londen wordt gemeld, dat de Victoria in Britsoh Columbia, het Britashe stoomsohip „Syad- way" ontploft is. Zeven man zijn_ daarbij omgeko men. Naar verluidt had de boot /50J kisten alcohol aan boord, die naar Amerika werden gesmokkeld. EEN WAPENVOORRAAD TE KEULEN ONTDEKT Do politie te Keulen heeft in pen partiouiier woonhuis een grooten voorraad munitie en wapenen in beslag genomen, die door een communistisclia organisatie waren bijeengebracht. Men vond o.a. een bom en een groote hoeveelheid materiaal, vol doende voor de vervaardiging van. oirca 54 jindere bommen, .een aantal' vuurwapenen enz. Een ge deelte van deze wapenen bleek te rifn gestolen uit het hoofdbureau van politie te Aken, waarschy nlyk tijdens de serparistische relletjes. De commissaris van de communistische ,>Front- kam'pfer bund" te Keulen, een gewezen notiet officier is op aanwijzing van de Britschei bezettings autoriteiten .gearresteerd. Of dezp arrestatie m verband stond met de ontdekking van de commu nistische wapenbergpiaats, kon nog niet met ze kerheid worden vastgesteld. DE OFFICIEELE GESCHIEDENIS VAN DEN GROOTFN OORLOG. Het Ministerie van 'oorlóg iu Frankrijk heeft thans het eerste deel verkrijgbaar gesteld van het door den geschiedkund'gen dienst ran het leger samengestelde overzicht, yan den grooten oor log. Dit deel Jbehandelt de krijgr^vcrrdhtirgen vóór 24 Augustus i914. De andere deelen zullen ract 9tussohenruimten van enkele maanden verschijnen, Bonder chronologische volgorde. Men^ heeft (zoo doet het „Journal" opmerken) er ziön lierhaa'deiijk ©enigszins over verbaasd, dat er meer dan aes jaa»

Schager Courant | 1925 | | pagina 2