Alniiü ïïiEiis- HERMAN NYPELS, G0EDK00PE PRIJZEN. ONZE INZET NAAR Dinsdag 10 Februari 1925 68ste Jaargang. No. 7585. Uitgevers i N.H, v.b. TRAPMAN Co., EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. Dit is het merk WYBERT Branesdandsch Nieuws» Costuum naar maat, serie Adolf f45.00 Costuum naar maat, serie Rudolf f 55.00 Vraagt stalen en modellen 1925. SCHACER CID1AIT. Dit blad vorschijnt vioïmaal por wook: Dinsdag, Woonsdag, Donder- dag on Zatofd&g. Hij inzondirig tot 'o morgens 8 uur, wordon Advor- toniittn nog zoovool mogelijk in bot oorsluUltomend nummoB geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs por 8 manndon f 1.05. Looso nammora fl cont. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 cogoln f 1.10, lodero Eogol moes BO cent (foewljsno, inbogcopon). Grooto leltoEo wozden naau plantsEaimto bezeilend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Arana Paulowna, 7 Februari 1925. I Mijnheer d'e Redacteur,; Naar aanleiding van een ingezonden stuk. voorko-1 mende in Uw blad van Donderdag 5 Febr. jl., getee-i kend door den beer S. alhier, verzoekt ondergete kende beleefd, ©enige plaatsruimte in het eerst uit komende nummer van Uw veelgelezen blad, waar voor bij' voorbaat mijn dank. Ik zou den heer S. wel eens willen wagen, wat hem er aanleiding toe geeft om1 te schrijven, dat de nuttige bestemming van de contributiegelden voor de Kamer van Koophandel of te wel hot Handelsregis ter, voor hem twijfelachtig is? En dan de zinsnede: Een Kanier van Koophandel, die we allen zeker graag willen zien verdwijnen. Waarom dat woordje allen? Welke beweegredenen voeren U hiertoe? Geeft hiervoor eens gegronde motieven op? Och, waarde heer S., een zaak of iets van dien aard' v e r o o r d e 1 e n, kan men gauw. maar haar beoordoelen gaat niet zoo gemakkelijk. U hebt zeker gedacht, het publiek is nog al op sensatie be lust, voor de variatie •zal ik er nog een paar flauwe- aardigheden bij aanhalen. Kom', waarde heer S., ver. klaar U nader en wees een man; vertoon uw vlag, want onder een letter of een ander pseudoniem te schrijven is wel leuk, maar wees eens eerlijk en noem uw naam', opdat wij weten met welken middenstander? wij te doen hebben. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte. Uw dw., Jb. STINS, S'ecr, der H. en I. Mididenst. verg. dat het niet hunne zaak is, maar de zaak der leden- verzokerden; zijn er straks geen penningen voor eventueele brandschade, dan zal het Bestuur de le den aanspreken, dan betaalt het dit ook niet zelf. De genoemde gevaren zijn niet denkbeeldig, wij hebben het aan de Coöperatieve Aankoopvereeniging alhier kunnen zien, waartoe een gemakkelijk Bestuur en een slordige administratie voert. Vraagt het den leden van deze Vereeniging of zij het plexzierig von den hun omslag te betalen. En heeft dit Bestuur, toen het vast liep en de ad ministratie hopeloos verknoeid bleek, de vuile wasch tenminste steeds in eene algemeene vergadering be handeld, zoodat alle leden, hoewel telaat, van de fei ten konden kennis nemen? Daarom, Bestuur van de Onderlinge Wieringer Brandwaarborg Maatschappij, is er ook bij U een vuile wasch te behandelen, doet dit dan in eene al gemeene vergadering,, dat is de plaat9, Is er niets aan de hand, belegt evengoed eene algemeene ver gadering en stelt de leden gerust. In afwachting van deze algemeene vergadering noem ik mij1 een verzekerde in de Onderlinge Wie ringer Brandwaarborg Mij., die niet graag op het onverwachts voor onaangename feiten komt te staan. van de sinds 78 Jaren als het beste middel tegen hoest en verkoudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen 65 cn 45 Cts* Wielingen, 7 Februari 1925. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U,_mij zoo piogelijk plaatsruim te te geven in, Uw blad'voor onderstaande, waarvocr mijn dank, ONDERLINGE „WIERINGER" BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ. Omtrent bovengenoemde Maatschappij doen den laatsten tijd zeer eigenaardige geruchten de ronde alhier en hoewel op Wieringen veel mogelijk is en veel ongeoorloofds met den mantel der liefde wordt bedekt, voel ik mij thans toch gedrongen deze ge ruchten eens openbaar te bespreken. Misschien blijkt het dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn en zullen deze dan.' zeer zeker den kop worden in- gedrukt. Waar het Bestuur dezer Maatschappij', gesteund door een zeer oud reglement, bijna nimmer eene al gemeene vergadering belegt, zoover mij heugt is slechts eenige jaren terug eens een algemeene ver gadering gehouden, waarop ik aanstonds nader te rug kom, en hoewel de Maatschappij eene onderlinge publieke zaak is, wordt nimmer eenige publieke mededeeling gedaan. De Maatschappij wordt bestuurd door 7 bestuurs leden, een penningmeester, en een secretaris en moe digen deze eens per jaar een paar verzekerden uit, welke de jaarrekening nazien en rust dan verder de zaak weder, terwijl de keuze van deze commissie j geheel aan het bestuur is overgelaten. Het gros der verzekerden leeft dus in' het onzekere. Nu is het eenige jaren terug op initiatief van Bur gemeester en Wethouders, welke eenige, zij: het zeer weinige rechten op inzage, hebben, daar het reglement een artikel bevat, dat bij likwidatie der Maatschappij de baten aan de gemeente Wielingen komen, eenmaal eene algemeene vergadering, ge houden. Deze vergadering werd echter door het -Bestuur uitgeschreven om elf uur des morgen®, een tijdstip j waarop zeer weinig bezoek te wachten is en bleek op die vergadering dat van het reservefonds, groot ruim f 20.000, een belangrijk deel' belegd was bij de Noordhollandsche Bank Er is op die vergadering, be sloten, naar ik meen, op voorstel van B. en W. om voot dit geld dekking te vragen en anders dit geld op andere wijze te beleggen. Tot zoover zou d'e zaak du9 in orde zijn. Nu gaat hier echter het gerucht, dat de Wieringer Brand Waarborg Maatschappij1 nog een gToot bedrag bij deze, inmiddels gefailleerde Bank heeft. Hoe is nu de zaak? Heeft het Bestuur eigenmachtig deze f 12 of f 14.000 bij de *Noordhollandsche Bank laten staan-, trots de toezegging dat zij dit anders zou beleggen of dek- king vragen. Is dit geld daar werkelijk gebleven, dan beteekent d'it duizenden gulden® verlies voor de Onderlinge Wieringer Brandwaarborg Mij., welk verlies het Be stuur had kunnen voorkomen, zoo het het besluit, genomen op de eeenige algemeene vergadering die ge houden is, had uitgevoerd en waren- de centen nu nog veilig geweest. Nu rijst bij mij: de' vraag, is een Bestuur, welke moedwillig dit verzuim pleegde, voor dit verlies niet persoonlijk aansprakelijk te stellen? Wordt het nu toch eindelijk niet eens tijd dat het Bestuur eenige opheldering in deze zaak geeft, welke zijn prestige ondermijnt en de verzekerden onge rust maakt? De verzekerden hebben toch moreel recht te weten 'hoe de zaken er voor staan, Is er geen kwaad aan de lucht, stel dan de verzekerden gerust, maar niet dat zwijgen in alle talen. Komt er brand en er zijn geen- contanten, moeten deze verzekerden toch ook bijbe talen. Het is toch een onderlinge zaak, de leden zijn toch hoofdelijk aansprakelijk. Verder nu 't tweede gerucht. Er wordt nl. beweerd, hier te Wieringen, een publiek geheim dus. dat een der betrokkene leiders van' de Maatschappij ten eigen bate uit de kas heeft aangewend een bedrag van ruim f 4000.—, en zou ook dit met den mantel der liefde bedekt worden? Laat ons maar aannemen, dat dit niet zoo is, maar laat het Bestuur welke deze geruchten ook ter ooro zullen zijn gekomen',- eene algemeene vergadering be leggen en den leden mededeeling doen van den loop der zaken. Het Bestuur moet er wel rekening mede houden, DE ARBEIDSDUUR IN HET ZUIVELBEDRIJF. In een vakgroepsvergadering van' afdeelingen van den Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf, Vrijdag 6 Februari jl. te Alk maar gehouden, werd de volgende motie aangeno. men: De vergadering enz., gehoord de besprekingen om trent een besluit van da Vereeniging van Oudjeerlin- gen van de Vakschool voor Kaasmakers, inzake de verlenging van den arbeidsduur in- de wintermaan den, betreurt dit genomen besluit, als zijnde- Onnoodig en schadelijk voor de zuivelarbeiders, draagt het Hoofdbestuur van voornoemden bond op, zich krachtig te verzetten tegen verlenging van den wettelijk geregelden arbeidsduur, en gaat over tot de orde van- den dag. M. de R., Gaarne zou ondergeteekende de gelegenheid heb ben deze motie met een enkel woord toe te' lichten. Toen indertijd de Arbeidswet in de 2e Kamer a an de orde was, zond het bestuur van den F.N.Z. aan de Kamer een adres, waarin een regelingvan den arbeidsduur werd voorgesteld, inhoudende eer. rege ling als thans bestaat, met een totaal aanta 1 arbeids uren van 2600 per jaar. In bedoeld adres werd er toen op gewezen, dat in den winter niet te kort moest worden gewerkt, opdat het mogelijk was het werk te verrichten. Vast staat evenwel, dat met goeden wil de tegen woordige arbeidstijd- voldoende is. De Vereeniging van Oudleerlingen van de Kaasma_ kerisvakschool wil nu in de wintermaanden den ar beidsduur met 6 uren p^r week verlengen. Van werk- gevers zijde wordt voortdurend aangedrongen op verruiming in den zomer. Natuurlijk is gemakkelijk te betoogen, dat straks het verschil tusschen 48 uren in den winter en 55 uren ini den zomer te gering is en dat dezie 65 uren, 60 moeten worden. Het gevolg zal zijn, dat de thans toegestane 2600 uren per jaar reeds 100 uren meer dan in andere bedrijven is toegestaan 2700 of 2800 uren worden, zoo dat voor de arbeiders, werkzaam in de zuivelfa brieken, van den 8 urendag -niets of weinig meer overblijft. Dat een vereeniging van werknemers het in die richting, stuurt is noch nicht dagewesen en zal de vereeniging voor zichzelf moeten uitmaken, maar het is zeer begrijpelijk, dat de leden van den Ned. Bond van Arbeiders i.h.Z. niet van plan zijn voet stoots zich te laten ontnemen een stuk arbeidsbe scherming, dat met moeite is verkregen en dat zij zeer betreuren dat hunne mede-arbeiders een ver ruiming vragen, waartoe de werkgeversorganisaties in het Zuivelbedrijf nog niet den1 moed hebben ge vonden. Dankend voor de plaatsing, Uw dw., L. J. VUIJK, Voorzitter, M. DE JONG, Secretaris. rapport uit. De ontvangsten bedroegen in de opeen volgende kwartalen f 550.93/4, f519.47, f 516.17 en f 516.92)4, totaal f 2103.50)4; de uitgaven reap. f656.4234, f 446.98, f 395,48 en f396.49, totaal f 1895.37X. Er was met de gekweekte rente ad f 54.16, al zoo een batig saldo van f262.29, dat met het kassaldo van het vorig jaar f 1936.42 maakte. De heer A. Kout bracht dank aan den heer Jb. Kramer als penning meester, die- reeds zooveel voor het fonds heeft ge daan- en zoolang aan dien bloei zijn krachten heeft gegeven. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer A. Kout met 50 stemmen herkozen, de heer H. Schrijver met 49 stemmen als secretaris, Beiden nemen hun herbenoeming aan. Bij- de bespreking: contributie en uitkeering stelt de voorzitter voor, heide te laten, zooals zij: op 't oogen- blik geregeld zijn. De heer J. Goudsblom wil de con tributie met 5 cent verlagen. Voorzitter raadt dit ten sterkste af en wijst er op, dat een ziekenfonds soms voor onaangename verrassingen kan komen te staan. Hij illustreert dit met een voorbeeld, aan het fonds te Broek ontleend, waar men elk jaar bovendien nog een bedrag van f350 van begunstigers ontvangt. Bier moet alles door contributies worden opgebracht. Ten slotte wordt het bestuursvoorstel aangenomen en blijft ook de uitkeering op f7.80 bepaald. De heer P. Wonder spreekt de wenschelijkheid uit, dat die leden aan' den betrokken commissaris opgeven, wanneer ze ziek worden en ook dat ze weer hersteld zijn. Het komt nu voor, dat hij! ziek ge weest zijnde leden ontmoet, zonder te weten, dat ze beter waren. Voor een geregelden gang van zaken is dit ongewenscht. Het volgende agendapunt betrof de bespreking van de oprichting eener vereeniging voor ziekenhuisver- pleging. Daartoe wordt, na een uiteenzetting van den voorzitter besloten om aldus het doel te berei ken, voor verpleging in een ziekenhuis als wat men beoogt bij: de oprichting van een ziekenfonds in ge val van ziekte. Het risico voor de hooge kosten, waarmee behandeling en verpleging in een zieken huis gepaard gaan, wordt dan door allen gezamenc lijk gedragen. Een reglement, waarin rechten en verplichtingen worden geregeld, wordt voorgelezen ZUIDSCHARW OUDE. Zaterdagavond vergaderde het Ziekenfonds „Helpt Elkander", ten lokale van den heer P. Kramer. Daar de voorzitter verhinderd was, word deze ver gadering geleid door den heer Jb. Kramer, penning meester van het fonds. Voorzitter drutft er in zijn openingswoord1 zijn blijdschap over uit, dat de pers zoo goed vertegenwoordigd is in tegenstelling met het vorige jaar, t ien men nog wel het 25-jarig be staan herdacht. Hij' deelt mee, dat het Ziekenfonds zich heeft afgescheiden van den Bond, omdat mon meende, dat de financieel© bijdrage veel te groot was in evenredigheid van wat men daarvoor terug kreeg in den vorm van resultaten, die de Bond Joor zijn actie zou kunnen verkrijgen. Er is nu een ver gadering gehouden met- 7 afgescheiden vereenigin- gc-n, in welke vergadering besloten is tot de oprich ting van een federatie van Ziekenfondsen. Na deze opening werden de notulen van de vo rige bijeenkomst door tden secretaris, den heer -I. Schrijver voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit- het daarop uitgebrachte jaarverslag bleek, da' de vereeniging momenteel 275 leden telt Verder werd gememoreerd, wat het bestuur ter behartiging van de belangen der leden had verricht. De penningmeester bracht daarna zijn financieel Solide genaakt. Model naar verkiezing. Reiziger en Coupeur aan buis Ie ontbieden. KLEEDINGMAGAZIJNEN SCHAGEN HELDER. en ton slotte met algemeen© stemnnen aanvaard. Wie voor ziekenhuisyerpleging, ten aanzien van uit keering uit het fonds, in aanmerking wil komen, moet lid van het Ziekenfonds zijfc. De heer S. Zee man stelt voor de leiding aan het bestuur van het Ziekenfond® te laten, doch een andere commissie te benoemen voor het geldelijk beheer. Dit wordt aangenomen. Aangenomen wordt dat een entrée- geld zal worden geheven van 25 cent per lid, ter wijl wekelijks 1 cent contributie zal worden gehe ven ter bestrijding van kosten voor verpleging en vervoer. Er moeten zooveel persnoen worden ver zekerd als het gezin groot is. Op 19-jarigen leeftijd wordt men zelfstandig lid. Met Kok en Tuinman is j gesproken, welke firma toezegde om voor ziekenver- voer een speciale auto aan te schaffen. Het maxi mum-aantal dagen gedurende welke zal worden uit gekeerd, werdi op" 40 gesteld, op voorstel van den heer J. Klingeier, terwijl het bestuur 30 dagen had voorgesteld. Bij een uitkeering gedurende 40 dagen is maar 1 keer vervoer verondersteld. De uitkeering werd op £3 per dag, gesteld. Daarna werd de vergadering gesloten met dank voor de prettige discussies. NIEUWE NIEDORP. Zaterdagavond 7 Februari vergaderde het Zieken fonds ..Onderlinge Hulp bij Ziekt©", in het café van den heer C. Groot alhier, onder presidium van den heer .4. Visser, die bij: opening der bijeenkomst om streeks ©en 20-tal leden welkom heette. De notulen en het jaarverslag, achtereenvolgens door den secretaris, den heer D- Schenk gelezen, werden onder dank goedgekeurd en vastgesteld. 1 Januari j.1. was het ledental 111. De rekening van den penningmeester C. Ruisen was nagezien door een© commissie, bestaande uit de heeren Dekker, De Jong en Jonker. Gerapporteerd wordt, dat alles in orde is bevon den. De rekening wordt onder dank aan commis sie en penningmeester goedgekeurd en geeft f7620 nadeelig saldo aan. De heeren Jb. B. de Jong en P. D. Dekker, blij ven nog aan als leden dor commissie voor het na zien der rekening en de heer D. Jonker treedt pe riodiek af., en wordt in diens plaats benoemd de heer A. Stapel. In d© vacature K. Bart (vertrokken) wordt als be stuurslid benoemd d© heer Jb. v, d. Welle. De heeren A .Stam, Corn. Rutsen en Jb, Butsen Kz. worden als bestuursleden herkozen. Tot afgevaardigden voor district®- cn algemeen© vergadering van den Prov. Bond' van Ziekenfond sen worden benoemd de heeren C. Rutsen en J. Keuken. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring te Amsterdam to houden, kwam nu ter tafel en werd behandeld en de behandeling leverde geen bijzonderheden op, terwijl aan da afgevaardigden vrij maandaat werd verleend. Dan is aan d© orde bestuursvoorstel om over te gaan tot stichtiDg van een afdeeling voor Zieken- huisverplegingi, verstrekking van versterkende mid delen, enz- op nader te bepalen voorwaarden. Ge dacht wordt aan eene contributie van 5 cents pe» week per lid, terwijl kinderen van leden onder de 12 jaar leent per week betalen. Na flinke toelichting door .den heer A. Visser, wordt na eenige bespreking, dit bestuursvoorstel aangenomen, waarbij het Bestuur, gesteund nog door de heeren J. Keuken en Jb. B. de Jong, als com missie zal optreden. Bestuursvoorstel om te storten in het propaganda- fonds van 'tNederl. Verbond van Ziekenkassen en Ziekenfondsen (N.V.Z.) een bedrag van f 10. Ook dit bestuursvoorstel wordt door den heer A Visser duidelijk toegelicht en daarna door de verga* dering aangenomen. Bij de nu nog volgende rondvraag worden nog eenige huishoudelijke besprekingen gehouden, waar na sluiting onder dank volgt, BURGER BRUG. Zaterdag 7 Febr. 1925 hield das avonds om 7 uur de vereeniging „Hulp in Nood" haar jaarvergadering in -het lokaal Betlem. De voorzitter, de heer C. Kok-, opent de vergadering met een woord van welkom op dezo vergadering, tevens feestvergadoring, daar do vereeniging heden haar 10-jarlg bestaan herdenkt, Inzonder roept hij het welkom toe aan den eerou voorzitter, don heer J. Schermer, van Petten, die als mede_oprichter van deze vereeniging door -het be stuur was uitgenoodigd deze feestvergadering bij te wonen. De voorzitter meende kort te moeten zijn, daar er een breedvoerige agenda was en gaf het woord aan den heer Schermer, die op prachtige wij., ze de vergadering weer doet terugblikken op het ontstaan dar vereeniging. Door den secretaris, den hare R. StruiJf, eveneens mede-opriohter, werden de notulen voorgelezen, waarna door hem de voornaamste punten uit de no- len over het verloop der 10 Jaren werd voorgelezen, Door den penningmeester, den heer Delver. wordt verslag uitgebracht over het jaar 1924. De kas be«< droeg op 1 Januari 1924 t 700.46)4. Do totale ontvang- sten bedroegon f 708.74., de totale uitgavon bedroegen f 701.33, zoodat de kas op 1 Januari 1926 bedroeg f 707.87)4. Door de oommissie voor het nazien van dé boeken, de heeren G. Jongebloed en Jb. Pool, werd verklaard, alles in orde to hebben bevonden. Ook door den penningmeester werd een overzicht ge maakt over de standen van de kas van' deze 10 jaar. De voorzitter bedankt de heeren voor deze mooie overzichten welke zij gemaakt hebben voor dezen feestavond. Tevens brengt hij een woord van innigen dank aan de donateurs, die door hun financieele on dersteuning der vereeniging krachtig steunen. Door hot Bestuur was eon voorstel gemaakt óm voor het nazien, van do boeken de commissie voor den tijd vanl 3 jaar te benoemen, wat met instemming werd aangenomen. Voorstel bestuur om ter gelegenheid van het 19-ja rig bestaan de zieken, die er zijn. een extra uitkee ring dezen dag te geven; goedgevonden. Voorstel bestuur, om die leden, welke tot heden een halve uitkeering ontvingen, omreden zij ook een uitkeering van de Ongevallenwet genoten, deze ook de volle uitkeering te geven; aangenomen. Hierna bestuursverkiezing. Volgens rooster treden af de heeren C. Kok, A Jongebloed en A Olgers. De heer A Olgers wenscht niet meer in aanmerking te komen. Gekozen, worden de heeren C. Kok, A. Jonge bloed en D. Namne. Op de vraag van den voorzitter, of -de heer D. Nanne zijne benoeming aanneemt wordt bevstigend' geantwoord. Door den voorzitter werd een toelichting gedaan over de bondsvergadering, door hem bijgewoond. Als ingekomen stukken was een beschrijvingsbrief ingekomen, welke werd voorgelezen. Na eenige dis cussie werd met 30 «temmen voor, 2 tegen en 1 blan co besloten, zich los te maken va-n den Provincialen Bcnd. Vervolgens nog een bestuursvoorstel om na melijk een ziekenhuisverpleging op te richten. Door den voorzitter werd een reglement voorgelezen, van Koedijk, welke eisqhen in dat reglement, gemakkelijk zijn te voldoen. Er wordt, goedgevonden, 200 strooi biljetten te laten drukken, om deze rond te laten brengen, om dan vervolgens op een nader te bepalen datum een buitengewone vergadering hiervoor bijeen te roepen. De heer Bellis zou gaarne hiernaast nog een vereeniging willen oprichten, wat betreft goed koop© brandstoffen. Door den heer Scherm©'- wordt een toelichting gedaan, hoe prachtig die vereeniging te Petten werkt. Ook dit zal behandeld worden iu die buitengewone vergadering. Volgt rondvraag. Door den heer Bellis wordt een opmerking gemaakt over het brandkastje voor den penningmeester. Door den voorzitter wordt medege deeld, dat er voor den penningmeester een geldkistje is aangekocht. Do rondvraag verder niets meer opleverende, zegt de voorzitter dank voor de gezellige wijze waarop de ze vergadering is verloopen, nogmaals den eere-voor- ter en de andere bestuursleden dankend, vooral den heer A. Olgers. voor alles wat hij in hot belang der vereeniging gedaan heeft en hoopt in het nieuw ge kozen bestuurslid weer een goede kracht te mogen terugvinden. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag gaf de Eerste Wieringer Bios coop alhier in het lokaal van den heer Groot een voorstelling voor d'e kinderen, die met een nogal uitgebreid programma, waaronder de mooie film „Asschepoetser", geruimen tijd werden beziggehou den. Op de avondvoorstelling was het vooral het hoofdnummer in 5 acten „De Jantjes", dat den aan wezigen veel genoegen verschafte. En eenige an dere komische tafereeltjes waren trouwens ook boeiend en het kan gezegd worden dat deze bios coop met zijne mooie reproducties weder flink werk heeft geleverd en succes heeft gehad. Gezellig bal na.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1