foor hunne bereidwilligheid en betreen door hen ie gereven; verder een -woord ven dank een den heer Renaud, die nor getracht heoft tijdons de ver gadering een goede mmp te krijgon. Spr. eindigt met den wonsch dat meormal'en door „Nieuw Le. «ren'* en „Waarland en Om.stroken'* luntnworkinf wit Worden geaooht vooar hot uiteohrijven van der. gelijke bijoenkozneten* TERDIEX. Dinsdagavond 10 Februari werd door het Nut^>na Genoegen" in hei lokaal van den heer L. v. Danrbij- eenkomst gehouden. De voorzitter, de heer N. Stammes, heette de ondanks het ruwe weder flink opgekomen aanwezi. gen hartelijk welkom en opende de .bijeenkomst De lezing werd gehouden door den lieer D. Olie iAz. 't Was een Neder Botuwsöho novelle: „In den Duvelshoek", die met aandacht word gevolga. De 'dames Moey'es en Haul'o lieten ons daarna hooren: „Zij1, die niet ölhtpen"; H. Kistenmaker en echtgenoot© droegen voor „De begrafenis van Oom Koos"; mej. J. de Geus liet ons.een mooi zangstuk! je: n Hoort gij do wilde golven?" hooren. De dames Moesjes en Haulo vertolkten: „Wij zijn chieko lui". En zoo ging het gezellig door tot midder nacht, toen (met oen opgewekt woord stuiting volgde AUTOBUS TE ROTTERDAM OMGESLAGEN- Dl do Hillolaan, nabij de Korte Hillestraat, ifl een autobus van den dienst PernisRotterdam ora^ geslagen, toen de chauffeur plotseling voor een postauto moest uitwijken en zijn draai te kort nam. Er bevonden zich. twaalf passagiers in,- die geluk kig geen van allen ernstig letsel bekwamen. Zeven personen konden op den hulppost van döh Ge neeskundigen Dienst aan de Maashaven yerbonden worden. Ze hadden lichte kneuzingen en ontvellibL. gen opgeloopen en konden allen hun weg vervolgen. EGMOND AAN ZEE. Egmond aan Zee. De gemeenteraad heeft bo. tffonaeld het voorstel van B. en WM den secretaris te o..tóiaan op grond van ongeoorloofde betrokkingen met de ambtonarosec ter secretarie. Do kwestie was reeds in een paar geheime vergadering en be sproken. Nu er allerlei onware geruchten, o.a. van verduistering, do ronde deden, werd op voorstel van den burgemeester de geheimhouding opgehe ven. Over het voorstel tot sokoraing en daarna ontslag, staakten do eflüemmen. evenals over een voorstel van den heer v. d. Schinkel, den secretaris te handhaven, units hyi door ernstig leven en werken toont andera te willen, waarbij* hem zou worden aangeraden, te öollioiteeren naar een an dere gemeente. Opgemerkt werd, dat hij' dit juist geweigerd had. Over beide voorstellen zal. dus in de volgende vergadering weer gestemd worden. Inmiddels is de ambtenaresse tegen 1 Mei ont slagen met onmiddellijk ingaande schorsing. ST. PANCRAS. De storm van den afgeloopen nacht heeft bif eenige tuinders nogal' sohaao aangericht in de broei ramen. Bij een tuinder werden dertig ramen vernield, bij anderen gelukkig iets minder. ST. PANCRAS. Door de R.K. Kiesvereeniging is besloten de volgende oandidaten voor de komende verkiezingen voor te dragen: 1. Mr. J. B. Bomans; 2. Miovr, BronsveldVitringa;- 3. J. Burger, burgemeester van Harenkarspel'; 4. A- J". lioerakker en 5. A. B. Michielse ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat door de Coöp. Raiffeisenbank dit jaar een zuivere winst is gemaakt van f 1667.10, een bedag, dat nog geen enkel jaar is bereikt. Het reservefonds zal nu tot bijna, f 8800 fijn gestegen. ZUIDSCHARWOUDE. Do Sociëteit alhier hield gisteren haar onderlinge wodstrljdcn in kolven, biljarten en kaarten. De uitslagen waren als volgt: Kolven: le prijs W. Kostelijk en C. Kliffen met 307 punten; 2e prijs J. Reine en P. Schoorl met 298 p.; 3e prijs R. Luyting en R. Schrieken met 297 p.; 4e prijs R. Slot en P. Kooij met 295 p.; 5e prijs P. Ha- genaar en Jb. de Geus met 293 p.; serieprijs A. Klin geier on P. Langedijk Sr. met 112 punten. 1 Biljarten: le prijs P. Kramer; 2e prijs G. BooiJ, 8e prijs D. Blom, 4e prijs K. Slot. Kaarten: le prijs K. Kout; 2e prijs Jb. Voogt, 3e prijs A. Dekker. BROEK OP LANGENDIJK. Door het Centraal Comité voor het Neutaal Zie-1 konhuis is ook getracht aanknoopingspunten te krij- gen voor het oprichten van een subcomité voor in- j zameling van gelden voor het bekende doel. Tot nu j toe is dit echter niet gelukt. Door zich echter in verbinding te stellou met eenige personen, die sym- pathiseeren met een neutrale ziekenverpleging in een ziekenhuis, heeft men nu alle hoop, dat ook in deze gemeente een steentje zal worden bijgedragen voor de totstandkoming van dat gebouw. HET WASCHMIDDEL „PERSIL". In het Maandblad tegen de vervalscbingen van Dr. van Hamel Roos lezen wij over het' waschmiddel Per- sil het volgendo: Naar aanleiding van verschillende vragon te dezer zake diene het volgende: De bedenkingen tegen Pcr- sil zijn door tal van deskundigen in verschillende Vak-Tijdschriften (speciaal van de Textielindustrie) voldoende weerlegd geworden, en mits behoorlijk aan gewend en in de juiste verdunning (volgens de ge bruiksaanwijzing) als een voortreffelijk waschmiddel te beschouwen, daar het tijd bespaart, het goed be hoorlijk bleekt en reinigt, de mechanische i)ohande-i ling van het waschgoed (te veel wringen en wrijven' b.v.) overbodig maakt en daardoor een vernieling daarvan) voorkomt. Waar duizenden huisvrouwen ln' verachillonde lan den, dit artikel Dij, voortduring met succes gebrui ken, en ons Ministerie van Koloniön zelfs do aanworu ding van perboraat (het meest werkzame bestand-, doel van Persil) voorschrijft, op grond van deskun dige adviezen, is de onschadelijkheid en het gunstige practi9che nut van Persil voldoende bewezen. BURGERBRUG. Uitslag van de op 11 Februari 1925 gehouden aan besteding betreffende den bouw van een RK. school alhier. Ingeschreven is als volgt: J. Wittebrood, te Beemster, voor f 19,700; A. Buur te Burgerbrug, voor f 18,800; J. Schutte te Zaandam v. f 22.636; C. Dekker en 'M. Schipper te Schagerbrug, voor f 21.000; W. Duin en v. d. Steen te Bergen, voor f 20.900; K. Wester te St. Panera®, voor f 20.240; G. Lastdrager te Helder, voor f 21,235; H. Freeke te Hel der, voor f 21,488; F. Hes te St. Paneraa. voor f 21.560, G. Groot te Helder, voor f 22.000; Doedens en Schil der te 't Zand. voor f 19.487; P. Tuin te 't Zand, voor f 18.850; F. Schotten te Schagen, voor f 21.500; J, Veuger te St. Maartensbrug, voor f 18-000; A. Bakker te Schagen, voor f 23.687; R. Boersen te Schagen, voor f 22.997; S. Knuwer te Schagen voor i 21.500; A. Eriks te Burgerbrug, voor t 20Ü60. Laagste inschrijver alzoo A. Buur alhier, voor f 18.800. iDe gunning van het werk ia aan, de goedkeu, ing van Burg. en Weth. van Zij pa onderworpen, BURGERBRUG. Woensdag werd ten overstaan van Notaris 0. L. van den Bergh verkocht het burgorwoonhui® met schuur on 1 H.A. land, eigendom van den heer Hen drik Stins. Kooper do heer A- van Leeuwen te Ooe- terblokker voor f 3565. WIER ENGER WAARD. Zondag- en Dinsdagavond heeft onzo propaganda- club D.E.V. uitvoeringen gegeven in de zaal van don heer A. Schouten. Beide avonden slecht weer, wat vooral aan het Zondagsbezoek afbreuk heeft gedaan. Bovendien was er toen op veel plaatsen in den om. I trek iets te doen. Dinsdagavond was de opkomst heel goed) te noe-! men. Opgevoerd werd: „Een groote Nul", blijspel in 3 bedrijven naar het Duitsch van Guetav Schlfranch door Jac. de Vos. Vooraf wordt door den, heer Lim- pers oen openingsrede gehouden in verband met de verkiezingen. De groote Bond voor Staatapenaion- nsering heeft dit jaar 25 jaar bestaan. Van de oprich. tere is alleen Perio nog over. Deze is Inmiddels anti. militalrist geworden en heelt ons geadviseerd alge- heole ontwapening in ons program op te nemen* wat dan ook. ie geechied. Stemt dus op die mannon, die vóór Staatsponeionnooring zonder premiebetaling zijn Ook zegt du heer Llmpers, dat do olub D.E.V. dit jaar 15 Jttur hooft bestaan, t zou erg Jammer zijn wanneer door omstandigheden een of twee leden niet moor konden meewerken. Daarom is het gewenscht dat vooral enkele heeren die wat voor 't tooneel gevoe len, zich als werkend lid komen opgeven. Om nu nog iets over het stuk en de wijze van opvoering te zeg gen kunnen we kort zijn. We hebben ons kostelijk ge amuseerd. In het stuk zelf zit weinig pit, wat trouwens bij de meeste blijspelen 't geval ia., doch de manier van op voering was tip top. De rolverdeeling was heel goed geweest. Iedereen had een rolletje, wat haar en hem passend was. Vooral de rol van Dr. Heinz Gründel, de vrouwenhater, doch die in 't laatste bedrijf tocb ook nog verliefd werd, was in uitstekende handen. De 16-jarige K&tchen, als verliefd meisje, was insgelijks heel goed. Laten we maar gerust zeggen, dat allen goed werk hebben geleverd. Tot het welslagen van het geheel heeft vooral de grimage door de firma Kuijt niet weinig toe bijgedragen. Dit was evenals altijd weer in orde. De heeren Llmpers en Kok kunnen als leiders wederom tevreden zijn. De af deeling kreeg nog 7 nieuwe leden. Een geanimeerd bal hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. Nu gaan ze weer met frisschen moed atudeeren om voor de Paeehen klaar te komen. STORMSCHADE TE ROTTERDAM. De door de aanvaringen van tijdens den storm- op drift geraakte schepen toegebrachte schade aan ge meente-eigendommen kaden, ducdalven- en rem-, mingwerken wordt op ruiini f 100.000 geschat. -HOORN. De vacatures in den gemeenteraad zullen als volgt worden bezet: vac.-Veld-huijsen (s.d.) door den beer Sant en vac.-Eriks (vxi.) door den heer mr. Fruin (v.b.). De vrijzinnig-democraten hebben nu geen eigen vertegenwoordiger meer in den gemeenteraad, PROPAGANDA VOOR EMIGRATIE. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Van de zijde van financieel belanghebbenden wordt thans in ons land weer een sterke en toenemende propaganda gevoerd voor emigratie naar Canada en- naar andere landen, o.a. in lezingen met lichtbeelden, door pakkende advertenties, e.d., waarbij de -toe standen en mogelijkheden veel te gunstig worden voorgesteld en ook kansen worden voorgespiegeld aan personen die niet beschikken over de bekwaam- heden welke noodig zijn om te slagen. De directeur van het Informatiebureau der Neder- landsche Vereenig ing „Landverhuizing", Bezuiden- houtscheweg No. 97 te 's Gravenhage, raadt daarom in het algemeen belang allen die over emigratie den ken, nadrukkelijk aan om geen besluit te nemen, voordat zij zich hebben gewend tot genoemd bureau, waar zij volkomen belanglooze, zakelijke, onopge smukte inlichtingen ontvangen. LLPENDAM.- Nadat Ged. Staten reeds tweemaal hun goedkeu ring aan do gemeentebegrooting voor 1924 onthiel den ging de Raad bij de Kroon tegen deze beslissing in beroep. Daar het beroepschrift echter te laat in Den Haag is ontvangen, werd de raad dn zijn beroep niet ont vankelijk verklaard. Ged. Staten vroegen nu nogmaals om de begrooting overeenkomstig hun wensch te wijzigen, door geen pensioenbijdragen te verhalen en het aalaria van den veldwachter niet te verminderen. De raad besloot echter andermaal om de begroo ting ongewijzigd terug te zenden. DURE BOTER. De boterfabriek te Oss noteerde op heden èen prlja, die alle vorige, zelfs de hoogste uit de oorlogsjaren, overtrof. De botor gold nl. f 2.94 per Kg. EEN NIET ALLEDAAGSCHE VERKOOPING. De deurwaarder der Dir. Bel. P. Wieringa kondigt in ooni advertentie in een der Groningsche bladen een verkoop bit: executie aan „ten- laste van R. Veldman, van beroep Advocaat cn Procur., wonende te Gronin gen, Petrus Hendriksz-straat 68a, van eenige roerende goederen, bestaande in: 3 paar manchetten, 1 scheer mes. 1 bruine jas, 1 paar lage bruine schoenen en wat verder te voorschijn zal worden- gebracht. De ver- kooping geschiedt om contant geld en zonder op geld. De goederen zijn gedurende één uur vóór den verkoop te bezichtigen." Vreemd, dat er heelemaal geen -manchetknóopen en een stuk scheerzeep bij vermeld staan, voegt „Gron. Dgbl." erbij. Maar deze kunnen verder te voorschijn worden gebracht. Het „Gron. Dgbid." meldt, nader, dat de verkoos ping betrof van een betwiste vordering van een lut tel bedrag belastinggeld, welke vordering dateerde van 1920. Na de beslaglegging op een bruine ja®, een paar bruine schoenen, drie paar manchetten, een scheermes en eenige andere goedren, ten huize van den advocaat, (tijdens diens afwezigheid) is laatstge noemde met den fiscus tot een minnelijke schikking gekomen in den geest als door den belastingplichtige was aangegeven. Op het oogenblik dat de advertentie verscheen, was de reden voor de executie al niet meer aanwezig. OVERREDEN. 4 Eergisteravond ongeveer 7 uur is óp den Rijks straatweg te Schoten, een 70-jarige vrouw doo-r een autobus overreden en onmiddellijk gedood. De vrouw, die doof was, stak plotseling den weg over zoiïder zich omtrent de veiligheid te vergewissen, i ONTSPOORD. Van den goederentrein 4652 uit Susteren, die om vijf uur gisteravond to Zwolle binnenkwam, ontspoor de bij- d'e eerste wachtpost van het rangeerterrein een wagen, geladon met 20 ton steenkool. Door haar gewicht trok zij ook de beide volgende wagens uit het spoor. Nog 200 meter werden de wagens meege sleept, rails en dwarsliggers vernielend, zij. bleven echter overeind staan. Hoewel een wissel vernield werd en twee sporen versperd' waren, ondervond hot verkeer geen vertraging, daar dit omgelegd kon wor den. Eerst over twaalven had men de drie wagens, die alle ernstig beschadigd waren, weer in het spoor. BRANDSTICHTING. Gisterenmiddag brak brand uit in een turfschuur bij 't ziekenhuis te Heerenveen. Eenige oogcnhlik- ken laaiden de vlammen fel op en was voor het zie kenhuis gevaar niet uitgesloten. De brandweer wist de brand echter tijdig te blusschcn. Het is gebleken, dat de brand gesticht is en wel door een 29-jarigen verpleegde in het armenhuis van Engwcrden, dat in de benedenverdieping van het ziekenhuis is geves tigd'. De man is gearresteerd. Hij heeft bekend. ST. PANCRAS. Do verloskundige Mej. W. D., in hoogste instant, fcie tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, heeft thans een met handTteekeningon. gesteund verzoek om gratie tot H. M.. de Koningin gericht! BARSINGERHOKN. Zondag en Dinsdag jll hebbende leden van, het rederijkersgezelschap „Liefdadigheid" alhier, dat, ten bate van het St. Niwl'aasfonds voor minvermo genden gewoonlijk eenmaal in den winter optreedt, een tooneelVooretelling gegeven met de opvoering van „Roeping", tooneelspei in 3 bedrijven door Jo van AmmereKülér. Het mag gezegd worden dat deze vereeniging, hier al' ruim 40 jaren bestaande, ook ditmaal rijke, lijk ondersteuning heeft .genotCn^ bij de mgezete nen: op beide avonden wae het lokaal van Hrven de Jong goed bezet. De werkende leden kunnen zich verzekerd houden van een gewenscht suooes; wel' verdiend trouj. wans, want het tooneel' waa aardig passend aange. kleed en het istuk, waarvan de juiste vertolking voor dilët tan tooneel&pelers hier en daar geen geringe eisohen stelt» waa met zorg bestudeerd, blijkens de Bij zuigelingen en kinderen geneest men de ontstoken roode en smettende deelen spoedig door middel van PUROL. «wijze waarop menig treffend tafereeltje werd weer. gegovon, dat dan ook niet naliet indruk te maken op do aandachtige toehoorder». BRIEDÓE WEER VRIJ. Uit Londen. H Febr. Do voortvluchtige direc teur van do Brussolache Bank, Briodée, dio hier 23 Januari op aanwijzing van de Amsterdam echo po. llfcie door de rocnorohe van Öootland Yard wus gearresteerd, word heden tegen den avond door den politierechter van Bow Street op vrije voeten gesteld, omdat van de Nederlandsche autoriteiten de noodige documenten voor rijm uitlevering nog niet waren ontvangein. De schuld schijnt niet te zijn bij^ 'de Ned. de legatie. TeL HEERHUGOWAARD. Bij de publieke verkooping van het café „De Kof fiemolen" met bijgebouwen en bijbehoorende lande rijen, hebben verschillende personen een z.g. „strop" gekregen. Zoo bleef een aantal personen in combina tie ..hangen" aan het café. Dezer dagen is de com binatie echter weer „losgemaakt", doordien het café is aangekocht door dén heer W. Groenland. OUDKARSPEL Een aantal ingezetenen aan het noordeinde onzer gemeente hebben dezer dagen de mededeeling ont- vangen, dat in de nabijheid hunner woningen Vrij- 1 dagavond om 8 uur een oefening van de Burger wacht van Kalvfrdijk gehouden zal worden. V-or enkele weken terug is daar ook zooiets ge-1 weest. Toen werden de bewoners opgeschrikt door geweerschoten, waarover men natuurlijk zeer slecht to spreken was. Die onze ingezetenen kent, zal begrijpen dat ook deze mededeeling met zeer gemengde gevoelens ont vangen is. Men vraagt zich af waarom zoodanige oefeningen niet gehouden worden op plaatsen waar men meer van dergelijke instellingen gediend ls. 1 OUDKARSPEL Bij den heer H. Stenneberg li een postduif neer gestreken, gemerkt Eendracht 24, 244SN. De duif heeft een eenigszins gekneusde vleugel en kan daardoor zeer gebrekkig vliegen. LANGENDIJK. We vernemen dat Ds. Meichere, die voor 30 jaar terug als predikant in de gemeente stond, daar bin nen enkele dagen een spreekbeurt zal komep ver vullen in verband met de a.s. verkiezingen. WINKEL Omtrent den brand bij den heer A. Zeeman verne men we nader, dat diens huishoudster omstreeks 's nachts 2 uur wakker werd, meenende dat het ha<- gelde tegen de guiten van haar slaapvertrek; zij is toen uit bed gegaan, doch in de gang komende, welke de woonkamer van de slaapkamer scheidt, ontdekte zij dat de woonkamer in brand stond. Zij wekte daarop den heer Zeeman, die echter door den rook en de vlammen niet meer in de woonkamer kon komen en er alleen kon worden gedacht aan lijfsbehoud. Ongekleed zijn ze toen met de kinde- ren uit het brandende perceel gevlucht en hebben alarm gemaakt. Toen de brandspuit ter plaatse kwam, viel aan blusschen niet te denken en de j sterke Z.W. wind gaf handen vol werk om de be lendingen te bewaren. De oorzaak is onbekend. Al les schijnt verloren gegaan te zijn. Ook een bedrag I van pl.m. f 300, dat de man, hij is vrachtrijder, in zijn jas geborgen had en in de woonkamer had la ten hangen. Het perceel en de inhoud van den heer Zeeman is verzekerd, doch de boedel van zijn huis- I houdster niet. DE REORGANISATIE VAN DEN P.T.T-DIENST. Uit 's Gravenhage, 11 Febr. - In de heden gehou den vergadering van de Tweede Kamer is den hoer Oud verlof verleend tot het houden van zijn gisteren 'aangevraagde interpellatie in zake de reorganisatie van den P.T.T.-dienst. De interpellatie is op morgen bepaald. HET TWEEDE KAMERLID MICHIELSEN. Op de vergadering van de R.K. Kiesvereeniging te Enkhuizen is, naar het „N.-H. Dagblad" meldt, een schrijven voorgelezen van den heer Michielsen waar in deze bericht, dat hij heeft bedankt als voorzitter i van den Raad van Arbeid te Haarlem, TUBERCULOSEBESTRIJDING IN NOORD-HOL LAND. 1 Uit Haarlem, 11 Febr. De voordracht van Ged. Staten van Noordholland ten aanzien van nadere maatregelen, te nemen ter bestrijding van de tuber culose, ondervond in de Commissie van Onderzoek uit de Staten waardeering, steun en sympathie. Intusschen werden ook enkele bezwaren naar vo ren gebracht: Eén lid achtte 't gemeenelandshuis In de nabijheid van Petten geheel ongeschikt voor het aangevraagde doel; eerstens ongeveer 24 uur gaans van hut Kam perduin en het duiif van Callantsoog; bovendien was vijn bezwaar de z.i. ongeschikte omgeving van het .'mis zelf, door het geheel ontbreken van boomen en schaduw. Een ander lid ondersteunde dit bezwaar en achtte een boschachtige omgeving veel beier. Het bestuur van de Vereeniging „Trein S.2S" heeft nl. te voren advies gevraagd van den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst en van den leider der schoolartsen te Amsterdam, alsook van Rijksinspectie der Volksgezondheid. Allen brachten een gunstig advies uit. Men vestigde er de aandacht op, dat niet bedoeld is een vacantiekolonie te stichten, maar een herstellingsoord en wel een herstellings oord aan zee. De commissie uit de Staten stelt voor de voor dracht aan te nemen. OUDKARSPEL. Hoewel we gisteren meedeelden dat „Allerzielen", waarmee men in Heiloo zooveel succes had, ook in deze gemeente zou worden opgevoerd, thans'verne men- we, en het blijkt ook uit de in dit nummer voor komende advertentie, dat de toegang tot xie zaal van den heer Vis ontzegd is. We hebben ons om inlich tingen tot den heer Vis gewend en deze deelde ons mede, dat hij gezwicht is voor de bedreigingen der katholieken terwijl er nog een ernstige reden, was, welke hij echter niet wenschte te noemen. Omtrent deze zaak lezen we in het dagblad „Het Volk", het volgende: Zaalafdrijving. De opvoering van „Allerzielen" zal hier n-iet kunnen doorgaan, omdat de kastelein Via zijn woord heeft ingetrokken. Hij zegt gezwicht te zijn voor de dreigementen der katholieken, hoe wel hij reeds eerder gezegd had zich van die IV» ka tholieke klant niets aan te trekken, Dit was echter niet de eenige reden; er was er nog een die zeer zwaar woog. Deze reden wilde hij niet zeggen. Wij kunnen daaruit alles denken, vooral ook omdat we weten ,dat Burgemeester Kroon wel oor had voor de katholieke verzoeken, doch geen lust had om onder de lijst van weigerende Burgemeesters opgenomeft te worden. Het is hier niet de eerste keer dat groote menschen zich verschuilen, achter de zich afhanke lijk voelenden heer Vis. We gelooven dan ook wel, dat. de hoer Vis hier als stooibïok voor den Burge meester gebruikt wordt, al is -hot. natuurlijk niet fier, zich op deze manier te laten gebruiken. Wc probee- ren natuurlijk op andere wijze klaar te komen. Het katholieke dagblad „Noordhollandsch Dagblad" schrijft ei* het volgende over: Een burgemeester, dde burgervader is. De vrijzinnige burgemeester van het hoogst vrijzin nig Oudkarspel heeft, op verzoek van een zeer kleine katholieke minderheid in zijn gemeente de opvoering van „Allerzielen" verboden. De massa moet maar lee- ren genieten zonder dat anderen leugenachtig ge griefd worden. Bravo. Tot zoover deze bladen. Het katholieke dagblad schijnt dus van deze zaak meer te weten en als dit bericht op waarheid1 berust is mogelijk ook de tweede reden van den heer Vis verklaard. De zaak komt ons echter wel zeer eigenaardig voor. Enkele malen moet de Burgemeester zich vooraf zoo danig hebben uitgelaten dat Z.E. er niet aan dacht dit stuk te verbinden, on een paar uur voordat de verandordo houding van don heer Via bokund was, moot de Burgemeester zich tegen oon van do wethou ders nog zoodanig hebben uitgelaten. Wij voor ons, die bekend zijn met den inhoud van het stuk, kunnen ons niet voorstellen, dat men /oo fel tegen dit stuk gekant is, doch buiten dat lijkt het ons wel wat al te ver gezocht een zoodanige opvoe ring te verbieden omdat to^h niemand buiten zijn of haar wil gedwongen wordt, dit stuk te zien of te hooren. Laten we aannemen, dat in het stuk iets gezegd wordt dat de katholieken, niet aangenaam is, men kan van gevoelen verschillen de katholieken- zul len toch met hun tegenactie niet willen zeggen, dat zij zich steeds onthouden to doen, te zeggen of ie schrijven, wat onderen minder aangenaam is. Overi gens lijkt het ons toe, dat voor liet stuk geen groo- ter propaganda gevoerd kan worden» dan juist door de katholieken wordt gedaan. Meer vrijheid aan andersdenkenden te gunnen, lijkt ons van katholieke zijde geen overtollege daad. De tegenkanting van een vrijzinnigen Burgemeester in een overwegend vrijzinnige gemeente lijkt ons al leen uit een oogpunt van vrijheid reeds bedenkelijk te zijn. NOORDSCHARWOUDE. Blijkens de aankondiging in -dit nummer en op an dere wijze zal de opvoering van „Allerzielen", waar voor do toestemming te Oudkarspel werd ingetrokken Zaterdagavond plaats hebben, in Concordia alhier. De Burgemeester -heeft toestemming tot de opvoe ring verleend. AARTSWOUD. Tijdens den hevigen wind woei Dinsdag de heer Hagen uit Nieuwe Niedorp met zijn motorrijwiel met zijspan van den hoogen dijk alhier. Door tijdig af te springen, kwam hij zelf met den schrik vrij, doch toen rappe handen het zaakje weer naar boven hadden gewerkt, bleek het voertuig danig geha vend. CALLANTSOOG. Dezer dagen geeft de V.V.V. te Callantsoog haar jaarlijkschen feestavond voor de leden. Hei belooft weer een prettigen en aangenamen avond te worden, als we het programma ten-minste inzien, waarop too neel, zang,muziek en tableaux voorkomen en als slot de tombola zonder nieten, -dan zal dat alles wel weer wat moois opleveren. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, is met ingang, van Maandag a.s.'de korenmolen met bijbehoorende ge bouwen van den heer R. Blankevoort te Anna Pau- lowna, in eigendom- overgegaan aan den heer J. Dek ker Pz. alhier. ONGELUK OP EEN SCHIETBAAN. Uit Groningen, 11 Febr. Op de militaire eclhietbaan te Midlaren is hedenmiddag een ernstig ongeluk gebeurd bij de schietoefeningen. Door het garnizoen Groningen, werd geschoten op 2 baheh Van 300 Meter. Sergeant Feifeima, poetcommandatit van de linkerbaan» ging, zotader veiligheid-maatre gelen te nemen maar deja recinterpiost, blijkbaar om den commandant van die)A poost iets te zeggen. Hjj begaf zich op dezelfde manier terug naar zijn baan. Juist, toen hhi achter de schijf was, werd er geschoten door don le luitenant Bruetns. Het schot trof Feitsma in de borst, vermoedelijk in den slagader. Onmiddellijk vertrok een motorrijder naai' Zuidl'aren, om den dokter te halen. Feitsma bieen reeds overleden te rijn. Per auto is hij naar het Aeadeanisoh Ziekenhui® te Groningen vervoerd. Feitsma was niet gehuwd en jong boroepsouder. officier. De manschappen hadden nog op het ge vaar gewezen. HEERHUGOWAARD. De Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging „Burgerplicht' hield hare jaarvergadering in het lokaal van den heer Ruis. De voorz. de heer P. Kostelijk heet -de weinige aanwezigen welkom-. Spr. acht het slechte weer een der oorzaken van de geringe opkomst, doch' meent, tevens, dat gebrek aan belangstelling hieraan niet vreemd is en dat wordt door spr. ten zeerste betreurd. Niettemin hoopt spr», dat de agenda met ern3t zal worden behandeld', waarna door den secretaris, den heer A. Mienes de notulen der vorige vergadering worden gelezen, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. In behandeling komen nu de ingekomen stukken, van welke al aanstonds het jaarverslag der Kamer- kringfederatie „Helder" aanleiding geeft tot eon zeer langdurige discussie, welke haar oorsprong v'ndt in het feit, dat „Burgerplicht" -daarin als 't ware een plaats bekomt op de zwarte lijst. Uit deze discussie komt de vraag natuurlijk naar voren, of „Burger plicht" nog wel bij den Bond kan blijven aangesloten en niet het voorbeeld van reeds zoovele vereenigingen zal moeten volgen. Hoogst noodig wordt he* geacht deze vraag in de federatievergadering onder do oogen- te nemen, niet alleen met betrekking tot „Burger plicht", doch vooral in het belang der Vrijz.JDem. Partij in haar geheel. Na deze breedvoerige discussie wordt de beschrij vingsbrief voor de federatievergadering, 15 dezer te Helder te houden, behandeld. Besloten wordt een viertal afgevaardigden daarheen te zenden. Met leed wezen vernèemt de vergadering, dat de voorzitter ditmaal niet naar die vergadering zal kunnen gaan. Aangewezen worden nu de heeren A. Mienes A. Kooij, D. de Jong en S. Brugman, die allen de benoe ming aannemen, doch laatstgenoemde verklaart, niet de stellige verzekering te kunnen geven, dat -hij da vergadering zal kunnen bijwonen. Aan de orde komt nu de rekening vain den pen ningmeester, den heer Waker. Met groot genoegen wordt hierbij geconstateerd, dat ditmaal' de reke. ning sluit met een batig saldo, hetgeen in jaren niét is geschied, terwijl nu ook het verstrekte voor schot eindelijk afgelost is kunnen worden. Voorzitter dankt den penningmeester vooj rijn richtig beheer, nadat de vergadering de rekening heeft goedgekeurd. In het bestuur worden, met de aftredenden, ge. kozen do heeren D. de Jong en 3. Brugmairu die gioh deze keuze laten welgevallen. Tot rijn spijt moet de voorzitter meedeelen, dat het niet is mogen gelukken Prof. van JSmbde'n voor „Burgerplichtten doen optreden in liaar propa. gandavergadoring. Ingevolge het besluit der vorige vergadering zal men zich nu wenden tot Mr. Mar. chant. Algemeen wordt wel ten zeerste gewaardeerd het talent van Mr. 'Oud als spreker en propagan^ dist, doch (men is van oordeel, dat door het optreden, van eens een anderen spreker allicht nieuwe be zoekers naar de vergadering worden getrokken, wat men in het belang acht dor 'propaganda. Deze ver gadering zal zoo mogelijk worden gehouden in de tweede nelft van April. Hierna wordt nog van gedachten gewisseld over het vraagstuk van het wegenonderhoud. Ten slotte wordt door de vergadering hare afkom, ring uitgesproken over het feit, dat ook door be. j stuursleoen door sommigen althans, zoo bitter wei- I nig "belangstelling wordt getoond; deze afkeuring geldt inzonderheid waar het absentie betreft van leden, dio door „Burgerplicht" waardig gekeurd; zijn om door haar in den Raad te worden gebracht. Hierna sluiting. OPLICHTERIJEN BIJ DE POSTSPAARBANK. Ongeveer een maand geleden werd I u ae Rijks postspaarbank ontdekt, dat do bank herh lafdefijk,- dan voor kleinere, dan voor grootere bedragen door miïidel van postspaarbankboekjes was opgelicht. De zaak werd ter kennis van de politie gebracht, dezo heeft een onderzoek ingesteld, dat tot resul taat heeft gehad, dat heden twee postbeambten in hechtenis zijn genomen, eCri te Amsterdam en een

Schager Courant | 1925 | | pagina 2