pact zetsel en oudbakken nieuw* maar lezen willen. We betwijfelen 't! Naar we vernamen, la da ontstemming onder lezers kringen van het Advertentieblad van dion aard, dat aan den raad zal worden verzocht op het bealuit tot ad verteeren van eigen welsprekendheid te willen te, rugkomen1, „aangezien de tot heden doorgaans aan gename, althans niet irritwrende lezing van gonoerad advertentieblad door de ons opgedrongen publicatie van het door u gesprokene in ongunetigen zin zal worden gewijzigd/' ANNA PAULOWNA Door enkel© vrijzinnige jongeren in onze gemeente ia hot plan opgevat, om een afdeeling van den Vrijzinnig Jongeren Bond op te richten, gelijk er al Tjeeds verscheidene in ons land bestaan. Om daar toe te geraken zal' een propaganda-,^niddag' woi- ideii gehouden in de NecL Herv. Kerk, op weike bij eenkomst dvoor een lid van het Hoofdbestuur, den hoor Eernitman uit Den Haag, doel en streven van den Bond zal' worden uiteengezet, waarna gelegen heid gegeven wordt tot het stellen yan vragen om nadere inlichtingen. Enkele afdeelingefh, uit dein omtrek zijn uitgonoodigd dezen „Middag'' bij te wonen, dooh ook de aanwezigheid van andere be langstellenden zal op hoogen prijs worden gesteld. Om misverstand te voorkomen zij opgemerkt, dat men hiervoor geen lid der Ned. Hery. Kerk behopft te zijn, dooh dat een ieder welkom1 is, die vrijzinnig voelt en denkt. i Natuurlijk wordt gehoopt, dat verscheidene jon genen (jongens en» meisjes van 18 tot 35 jaar) door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling doen blijken en dat er na afloop der bijeenkomst een flink aantal leden 'kan geboekt worden. Blijkens advertentie ïs als datum dezer bijeen komst vastgesteld Zondag a-s. ZUIDSCHARWOUDE Naar wij' van bevoogde zijde vernemen, is de Boe renleenbank II alhier toegelaten bij de Coöperatieve R&iffeisenbank te Eindhoven. ST. MAARTEN. Woensdagmiddag had ten lokale van den heer K. Wit aan de Stroet een vergadering plaats van belanghebbenden tot verbetering van het vaarwater naar de Stroeter sluis in den polder Valkkoog. Slechts negen personen waren aanwozig. De voorzitter, de heer J. Glas, wees er in zijn openingswoord op, dat het plan, waartoe vorig jaar is besloten, klaar gemaakt is en dat nu de commis sie de vergadering aanstonds uitspraak zal laten doen, hoe verder te handelen. <De heer L. Barten leest als secretaris de notulen, die ongewijzigd worden vastgesteld. Voorzitter zegt, dat het de bedoeling steeds is ge weest om de verbeterng van het vaarwater te doen uitstrekken vanaf de Stroeter sluis tot aan de Delft. In de commissie is evenwel de vraag gesteld of nu hei. geheele resteerende gedeelte in een9 zal worden uitgevoerd of wel dat het verdeeld zal worden over 2 jaar. De commissie staat nog steeds op het stand punt dat 'het geheele werk dient uitgevoerd te wor den en spr. hoopt dat de belanghebbenden er ook nog zoo over denken. De heer G. de Geus geeft in verband met de thans geldende koolprijzsn in overweging om het nog uit to voeren werk in 2 of 3 jaar te laten doen; ter wijl de heer Tiel er de voorkeur aan schijnt te geven dat in plaats van naar de Delft, den anderen kani uitgegaan wordt. Zoowel de heer L. Barten als dë heer G. Bijpost wijzen echter op de uitspraak van de belangheb benden. Voor de uitvoering van het bestaande plan hebben zij niet alleen hun woord, doch ook reeds steun verleend, en het gaat dus niet op thans van dat plan af te wijken. Waar uit de kostenberekening door den heer War- tenhorst opgemaakt, blijkt, dat gerekend is op een slqot van 4 meter zomerpeilbreedte, oordeelt de heer C. de Geus, die breedte voor een gedeelte niet noo- dig. Dat de sluissloot zoo breed is, is goed, maar vanaf de sluis tot aan de Delft, is die breedte een overbodige weelde, tenminste wat het achterste ge deelte betreft. Nadat de vergadering algemeen van oordeel is dit jaar nog niet het geheele werk te doen uitvoeren en goedgevonden wordt een zeker bedrag te laten verwerken, komt de vraag naar voren weik gedeel te dan het eerst ter hand genomen zal worden. Een geanimeerde bespreking volgt hierover, met als resultaat, dat begonnen zal worden vanaf de Delft. Het gedeelte vanaf „de Delft" tot aan „de Weid" van den heer C. de Geus, zal dan worden go- maakt tot een breedte van 3 meter, om dan weer met een sloot ter breedte van 4 meter te vervolgen, tot zoover het uitgetrokken bedrag dat toelaat. Biji de bespreking wijst de heer C. de Geus er nog eens op, hoe jammer het is dat het polderbestuur niet wil meewerken. Aan de hand van de notulen der vorige vergade ring, wil de heer G. Bijpost weer oan steun aan kloppen bij de gemeente. In de vorige vergadering heeft de burgemeester gezegd dat hij de uitvoering van- het werk als een algemeen belang beschouw de De heer Tiel -oordeelt dat als dan weer werkloozen to werk gestold moeten worden, de kosten voor belanghebbenden even hoog zullen worden als zon der den steun der gemeente Voorzitter is het in zekeren zin met den heer Tiel eens. Werkloozen op zekeren leeftijd passen niet voor dit 9lootwerk en bovendien zouden we te genover deze kwestie geheel ander staan als er in de gemeente werkelijk werkloosheid was. Er zijn nu 3 werfklooze menschen, die Zich wel kunnen aan sluiten bij de eventueele aannemers van het werk of die ook zelf wel naar het werk kunnen inschrij ven. Spreker kan er daarom niet mee meegaan cm subsidie aan de gemeente te vragen. De heer Bijpost zegt in het werk te zien een al gemeen belang, straks gaat alles door de slui9 en de steun behoeft niet juist verleend te worden met de verplichting de werkloozen te werk te stellen. De gemeente heeft ook subsidie gegeven voor de sluis, maar als men niet bij de sluis kan komen, geeft dat niet. Met het polderbestuur is nu eenmaal niets te beginnen, dat wil niet eens met het ge meentebestuur praten. Voorzitter erkent dat het polderbestuur een ge heel andere houding diende aan te nemen als het gemeentebestuur. Voor het gemeentebestuur zou het wat anders wezen wanneer er werkloosheid heersch- te. De heer C. de Geus zou ook voor hef vragen van subsidie wezen als er werkloosheid was, want dan zou de commissie, met steun van de gemeente, di^ werkloozen aan het werk kunnen zetten. Misschien zou de buitenwereld dan wel weer zeggen dat de belanghebbenden er voordeel bij hebben, maar dat is niet zoo, dat heeft de praktijk wel bewezen. De heer Bijpost zal dan niet verder op zijn idéé om gemeentelijke subsidie te vragen, ingaan. Besloten wordt nog om de niet aanwezig zijnde belanghebbenden kennis te geven van de genomen besluiten en de openbare inschrijving zal zoo spoe dig mogelijk plaats hebben. Bij de rondvraag zegt de heer G. BUjpost, dat nu hij bij de verdere plannen geen belanghebbende is, hij uit de commissie wil treden. Voorzitter oordeelt, dat do opzet i» geweest het eheele plan te doen uitvoeren en als zoodanig lijft de heer Bijpost, die steeds een zeer ijverig commissielid is geweest, belanghebbende. De heer C. de Geus zegt, dat de heer Bijpost, in zijn functie als penningmeester, als 'tware de uit voerder is geweest, zeer veel werk heeft gedaan en hot zal den heer Bijpost zeker moeilijk vallen die werkzaamheden te blijven doen. De heer Bijpost verklaart, zoo noodig wel lid der commissie te willen blijven, doch niet langer het penningmeesterschap te kunnen blijven waarnemen Voorzitter zegt, dat de commissie dan de werk zaamheden anders zal verdoelen. Nadat dank is gebracht voor de tegenwoordig heid van den afgevaardigde van de Ned. Herv. Kerk te Valkkoog, van de pers en de belanghebben den, sluit voorzitter de bijeenkomst, de wensch uit sprekende dat alle belanghebbenden hun financiee- len en moreelen steun zullen willen verleenen. ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" besloot met al. gemeene stommen, do muslekvereoniging to Dtrka- horn een concort aan to bieden op den vooravond1 van hot aldaar te houdon concours. AARTSWOUD. Door de rederijkerskamer „de Hoop" is voor de Paaschuitvoering in studie genomen: „De Vrijbuiters" AARTSWOUD. Was het reeds lang een publiek geheim, thans heeft het gerucht vaster vorm aangenomen. Ook wij krijgen onze revue. Ruim dertig personen zullen er hun me dewerking aan verleenen. Na een langen tijd van voor bereiding in alle stilte, is men hu ijverig aan het stu- deeren en repeteeren. Naar een der auteurs mij: mede deelde, moet de doopplechtigheid nog plaats vinden, doch dit zal spoedig gebeuren. Van verwachting klopt ons hart. SCHAGERBRUG. De operettevereeniging „Euphonia" alhier zal dezer dagen eene uitvoering geveh in het lokaal van den heer J. Broer en opvoeren de operette in 3 anten: „Er- minie." WIERINGEN. Wegens vertrek van den heer J. Duijn is tot voor-, zifter onzer afdeeling van den R.K. Volksbond geko zen de heer A. Zomerdijk, die de benoeming heeft aangenomen. WIERINGEN. Geen werkloosheid. Bij het bureau der Arbeids bemiddeling alhier is het tegenwoordig buitenge woon rustig, aangezien in de registers geen enkele "werklooze staat ingeschreven. De zachte winter en de Zuiderzeewerken dragen hier veel toe bij, ST. PANCRAS. Blijkens gehouden inventarisatie van do tuinbouw- vereeniging „De Tuinbouw" is bij. hare leden aanwe zig: 211.000 Kg. roode koql, 945.400 Kg. gele kool, 962,000 Kg. witte kool. 20.700 Kg. uien, 82.000 Kg. peen ST. PANCRAS. De afdeeling St. Pancras van het „Witte Kruis" heeft thans drie reddinghaken langs den Tjvuiver- weg gestationneerd: een bij den heer Glas, een bij den molen in' den bocht en een bij den molen bij de brug, in het daar geplaatste schuurtje. Er zullen palen ge plaatst worden, die op het aanwezig zijn duiden. INVENTARISATIE STAPELGROENTEN. De uitslag van de per 14 Februari jl. gehouden in ventarisatie is als volgt: Warmenhuizen: 1,944.500 Kg. roode kool, 195.400 Kg. gele kool, 695.700 Kg. Deensche witte kool, 39,450 Kg. uien, 126.500 Kg. peen. Schoorldam: 124.000 Kg. roode kool, 20,500 Kg. gele kool, 68.400 Kg. Deensche witte kool, 1300 Kg. uien, 3800 Kg. peen. Krabbendam: 107.000 Kg. roode kool, 38500 Kg. ge,',e kool, 123,500 Kg. Deensche witte koel, 3300 Kg. uien. Harenkarspel: 783.000 Kg. roode kool, 124.800 Kg. gele kool, 987.600 Kg. Deensche witte kool, 46.000 Kg. uien, 202,700 Kg. peen. Stroet: 271.800 Kg. roode kool, 127.000 Kg. gele kool, 332 200 Kg. Deensche witte kool, 16.000 Kg. uien, 39,700 Kg. peen, Eenigenburg: 281.500 Kg. roode kdfcl, 51.000 Kg. gele kool, 227.000 Kg. Deensche witte kool, 19.900 Kg. uien, 83.000 Kg. peen. Totaal: 3511,800 Kg. roode kool, 577.200 Kg. gele kool, 2,434.400 Kg. Deensche witte kool, 125&50 Kg uien, 455.700 Kg. peen. Op 15 Dec. jl. was aanwezig: 7,256,700 Kg; roode kool, 1,171.300 Kg. gele kool, 4.161,600 Kg. Deensche witte kool. 503,800 Kg. uien, 622.850 Kg. peen. WARMENHUIZEN. Dinsdag 24 Februari 1925, nam. 3 uur. zal in het schoollokaal naast het Raadhuis gelegenheid bestaan tot kosteloos? inenting van kinderen. WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen, is te Velsen benioemd tot wijk verpleegster-huisbezoekster der t.b.c.-bestrijding zus ter Fransen te Schoorldam, 15 Maart' a.s. aanvaardt zij hare nieuwe functie. DE 30.000STE INWONER TE ZAANHABL Te Zaandam is dezer dagen de 30.000ste inwoner aan den Burgerlijken Stand ingeschreven en verblijd met een spaarbankboekje waarop f 100. NOORDEKMARKTBOND. Door het bestuur werd 17 dezer vergaderd in het lokaal van den heer Dekker. Na opening der vergadering door den voorzatter lezing der notulen, welke worden goedgekeurd. Hierna komen verschillende ingekomen stukken ter tafel, waarvan sommigen bespreking uitlokkon. Naar aanleiding eener circulaire van ae T. A. O. wordt door den heer Ootjers het een en ander meegedeeld omtrent de reorganisatie dezer instel ling en hare gewijzigde statuten, waardoor ook het Westl'and weer is toegetreden en de Centr. Raiff. Bank te Utrecht heeft verklaard hare oonnöctiee met de T.. A. O. te willen voortzetten. Gevraagd word of |het bedrijf der T. A. fö. nu irendeert, waarop* wordt geantwoord, dat thans op een behoorlijk winstcijfer kan worden gewezen. Hierna heeft een breedvoerige^ bespreking plaats met betrekking tot een circulaire over het fede ratief verband gelegd tusschen vroeger aan ge-dot ten groepen bij den NederL Tuinb..bond en de Sta tuten voor deze federatie. Het oordeel der verga dering is, dat deze zaak behandeld moet worden door de groepsbesturen. Een ingekomen verzoek van den neer Van der Berg wordt, nja eenige bespreking aangehouden tot de vergadering, waarin de sal'arisregeling wordt be sproken voor de volgende campagne. Op voorstel der Comm. van Beneer wordt besloten in ae goot, welke in verbinding staat met de vei ling, een paar schotten te plaatsen voor toohfcbr©. king. Voorts om gedurende 13 weken een adverten tie te plaatsen in het centraal orgaan voor 'den aard appel- en groentenhandel, alsmede om een dozijn foto's aan te schaffen, een overzicht gevende der geheele veiling. Bij de paardenstallen zullen een privaat en waterplaats worden geplaatst. Indien door het Centr. Bureau wederom wordt besloten tot het maken van reclame in het bui tenland, dan acht men het gowenscht in de groepi- vergadering vast te stellen, dat de betrokken vei lingen voor dSt doel een bepaald percentage van den omzet beschikbaar stellen. Mede wensch t men in die vergadering besproken te zien een betere regeling der belasting voor wisselvallige inkomens, terwijl aan het Centr. Bureau zair worden verzocht zich in dezen terstond tot de Regeering te wenden met het oog op herziening dor belastingwetten. Daar de daken der goten nog af eens Vorden ge bozigd om van de eene naar de andere zijde '\te loopen en ook de Jeugd daar graag over marcheert, wordt besloten prikkeddraadveraperring aan te bren gen. De algemeen© vergadering van den Bond wordt gesteld op 15 April, terwijl tot 15 Maart afdeelings. voorstellen kunnen worden ingediend bij dbn Bonds secretaris. Het bestuur stelt aan de aigem. verga dering voor die schutting, welke aan de zuidzijde het terrein begrenst door te trekken naar den zuid oosthoek; dit ter beschutting van buiten liggende vaartuigen. Officieel wordt nu vastgesteld, dat af doeningen, welke aan den Proeftuin te Alkmaar jaarlijks f25 contribuoeren uit de Bondskas f 10 zal worden terugbetaald. Met warmte wordt toetreding aanbevolen, ook het persoonlijk lidmaatschap a f 1 por jaar, nu deze nuttige instelling bij belangrijke vermindering der Rijks, on Provinciale subsidie voor een goed deel' moet steunen op andere bijdra gen. Door den heer Ootjers wordt nog meegedeeld, in hoeverre de Prov., Oomm. zioh gekweten heeft van de opdracht tot het bebouwen van zuiver zaaizaad. Ter vergadering van de Prov. Comm. werd onze Bond tot n og toe zeer sober vertegenwoordigd. Be paald werd nu, dat als voorheen 2 afgevaardigden zullen worden aangewezen, dooh dat alle leden van het Bondsbestuur deze vergadering kunnen bijwo nen en daarvoor Vergoeding van reis. en verblijf kosten uit de kas van den Bond zullen ontvangen. Met het oog op eventueel© ongevallen wordt be. Saald, >dat het personeel van don N.M.B. verzo. eri zullen woraen bij den Tuinbouw Onderlinge. Nog wordt aangenomen, dat iemand alleen lid kan zijn eener vereeniging het naast bij zifn woon plaats, Natuurlijk mot inachtneming van ieders recht, zioh aan toe sluiten bij een neutrale vereemi- ging of bij een af'd. van 'den L.T.B. Tot 2en secretaris wordt gekozen de «heer Jb. Groen in de plaats van den dieer A. JDekkar, die van dleze functie ontheven wilde worden. Door den heer Groen wordt de functie aanvaard. Hierna sluiting. KINDERMOORD?. Dezer dagen liet het echtpaar M. te Rarsum eon geneesheer roepen bij een kindje van acht maanden. Toen deze kwam, was het reedfc overleden. De dokter echter achtte termen aanwezig om den burgemees ter als hoofd der politie, in kennis te stellen van het gebeurde. Het lijkje werd daarop in beslag genomen en naar Groningen vervoerd voor sectieonderzoek. De vader is onder verdenking van moord op zijn kind aangehouden. EEN .FABRIEK" VAN VALSCHE RIJWIELPLAAT. JES. Uit Rotterdam, 18 Febr. De politie alhier is er in geslaagd bier ter stede een fabriek van valsche rij wielplaatjes te ontdekken. In verband daarmede is «en viertal personen gearresteerd, t.w. de 42-jarige vrouw J. S., wonende in de .Doelstraat; de 35-jarige los werkman E. G„ uit de Tweede Lombardstraat; de 43-jarige bootwerker I. L. O., wonende in de Catha- rinastraat en de 25-jarige los werkman M, R., ook uit de Tweede Lombardstraat. In de woning van een hun ner is eem aantal valsche plaatjes in beslag genomen, benevens verschillende benoodigdheden voor het ver vaardigen er van, waaronder een tweetal onafgewerk te stempels. Bij. fouilleering zijn ook bij de anderen valsche plaatjes gevonden. De politie zet het onder zoek voort. De mogelijkheid i9 niet uitgesloten, dat binnenkort meer arrestaties volgen. Tel. DE SCHEURING IN DEN PLATTELAND ERSBOND. Uit Amsterdam', 18 Febr. Aaangaande de scheu ring in den Plattelandersbond wo'rdt ons gemeld, dat zoowel de Groningsche Bond van Plattelandskiesver. eenigingen, als het hoofdbestuur van den Drentschen Bond en voorts ook de Prov. Noord-Hollandsche en Utrèchtsohe bonden met groote meerderheid 'n motie hebben aangenomen, waarin het volste vertrouwen wordt uitgesproken in de heeren Schrage, Wolmer- stett, Dreesman en De Boer en besloten wordt de scheiding met den heer Braat c.s. als een feit te aam vaarden en onder denzelfden naam (Plattelanders. bond) verder te gaan. De Groningsche. Drentsche, NoordJEïollandsohe en Utrechtsche bonden scheiden zich dus af; echter met behoud van den naam. Ter onderscheiding wil men aan den nieuwen Bond de woorden „richting-De Boer" toevoegen. De nieuwe Bond. werkt met personen tn alle kies kringen samen, ten einde in1 alle kringen een candlda- tenslijst te kunnen indienen. Het weekblad „De Plat telander" blijft het orgaan van den nieuwen bond. Nader vernemen wij pog, dat men ook in de provin cie Overijsel bezig is, zich te reorganiseeren in de richting-De Boer. hetgeen zou blijken uit het feit, dat de heer J. W. Bos te Lonneker, tot dusver een der grootste aanhangers van den heer Braat, heden be dankt heeft als lid! vani den ouden Plattelandersbond. Tel. DROOGLEGGING EN INPOLDERING VAN DE ZUIDERZEE. De Overijsselschè Landbouwmaaischappij heeft aan den minister van waterstaat een uitvoerig adres ge zonden inzake de drooglegging en inpoldering van de Zuiderzee. Zij- doet daarin het verzoek, bij de inpolde ring niet te beginnen met den N.W. polder of Wie- ringermeer, maar met den N.O. polder. Dit verzoek wordt gedaan naar aanleiding van -het onlangs ge publiceerde rapport van de commissie tot het instel len van een hernieuwd! onderzoek' naar de baten, weL ke van de afsluiting en droogmaking van de Zuider zee mogen worden verwacht, wijl deze commissie de bijzondere aandacht vestigt op de Wieringermeer. De Overijsselsohe Land bouwmaatschappij komt in haar adres tot de volgende conclusies: Het zoutgehalte in het bodemvocht maakt het •hoog9t ongewenscht, bij de drooglegging van de Zui- dereze met de Wieringermeer te beginnen. Er bestaat zeer ernstig gevaar, dat de in eultuur- brenging van de gronden van dezen) polder tot groote teleurstelling zal aanleiding geven. Deze teleurstelling zal, bij de te verwachten gerin ge kaptaalkracht der Zuiderzeekolonisten, zeer sterk aan het licht treden en aanleiding geven tot een 9cherpe daling van de te besteden paoht- en koop prijzen. niet alleen, voor de gronden van de Wierin germeer maar ook voor de andere polders, waardoor het financieele resultaat van het geheele plan zeer veel slechter zal worden. De Wieringermeer ligt zeer ongunstig voor dö in lating van zoet water, zoolang het IJsselmeer nog niet geheel ontzilt is. Daar het zoutgehalte bij het In cultuur brengen de beslissende factor is, zal de N.C. polder vermoedelijk de minste moeilijkheden opleveren, in ieder geval zullen deze zeer veel geringer zijn dan bij den N.W. polder. De N.O. polder ligt veel meer gelegen voor inlating van zoetwater, in een tijd dat het IJsselmeerwater nog onvoldoende ontzout is. ■De kwaliteit der gronden in den N. O. poldér is beter dan in den N.W. polder, dus zal ook in dat op zicht de N. O. po-lder de voorkeur verdienen. Het kwelbezwaar zal door minder diepe ligging van den N.C. polder in dezen polder vermoedelijk gerin ger zijn. Een proefpolder is zeer gewenscht en deze zal die nen te worden aangelegd daar, waar de eerste polder wordt drooggelegd. ST. MAARTEN. Zijn we goed ingelicht, dan is het schoolgebouw voor het bijzonder onderwijs aan de Stroet, door den heer Inspecteur van het L. O. afgekeurd. Niet alleen dat het gebouw te klein schijnt te wezen, het is oo-k niet meer ingericht naar de eischen des tijd» en aoor de verbouwing schijnt geen afdoende ver betering te zijn aan te brengen. Het gevolg zal dus wezen dat een nieuwe school wordt gebouwd. Waar onze gemeente uit den aard der zaak reeds voor het onderwijs een belangrijk deel van de plaatselijke inkomstenbelasting moet offeren, een leelijke tegenvaller, temeer daar het tegenwoordige gebouw, naar het schijnt, voor een billijk bedrag is getaxeerd en daarnaar de gemeente lijke bijdrage is bepaald. WIERINGEN. Men deelt ons mede, da.t door het bestuur der „Onderlinge Wieringer Brandwaarborg Maatschap pij'' hij Men Officier van Justitie te Alkmaar een klacht is ingediend tegen den inzender .vain, een ingezonden stuk-in de Schager Courant van 10 Febr. 1.1., door'welks Inhoud het bestuur zich vree sdij k beleedigd acht. CALLANTSOOO. Naar wij vernemen, heeft in 't Plaatselijk Co mité tot oprichting van een Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, ook nog z'tting genomen de heer A. Vries. CALLANTSOOG. Woensdag 25 'Februari zal voor de schoolkinde ren een plantdag worden gehouden, leder kind za* dan een dennetje mogen zetten in de z.g. heinollon, waar vanwege de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer de iaa(nplanting van dennen zal geschieden. ANNA PAULOWNA. Woensdag 18 Februari hield de afdeeling „Anna Paulowna" dar Hollandaoh* Maatschappij van jLiandbouw een vergadering in „Voorburg". Nadat die voorzitter, de heer J. A. vVaiboer, ds vergadering geopend had, las de secretaris, do heer N. Raap. de notulen, welke onveranderd wer. den vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat is ingekomen oen aan. bieding ter bestrijding van ratten, dat te Wierin. fie.rwaara eerstdaags gratis een cursus in eiectrioL eit zo* worden gegeven en dat do afdeeling in Dec. 1851 werd opgericht on dus spoedig 75 jaar zal hebben bestaan. Ir.. Smeding te Sohagen krijgt hierop het woord en doet, aan de hand van uitvoerige tabellen zien, wat uit de proefvelden van ide heeren J. G.. Geer. ligs en G. Bfaauboer te loeren valt omtrent yarieteL- ten en standwijdte van suikerbieten. Ook omtrent de 'uitkomsten van proofvelden in andere deel'en van ons land worden ceta.ige medóL deelingen gedaan. Hierna rondvraag en sluiting. MOTORBOOT OVERVAREN- Woensdagavond omstreeks halfzeven! kwam de mo torboot „Noord-Holland", een vrachtboot van de „N. V. Kopvaart", de Maashaven te Rotterdam uit op weg naar de Maaskade. Bij den mond van de Maashaven moest het 'vaartuig een kleine motorboot passeeren. „Johanna Maryke" geheeten. In dat bootje zaten acht personen, van wie zes leden van het personeel van de smederij van de firma Kersten. Do „Johanna Mary ke' was op weg van de Waalhaven naar de Rijnha ven, het bootje voer voor de Noord-Holland" langs Op laatstgenoemd schip beweert men seinen gegeven te hebben, dat de „Johanna Maryke" achterom moest passeeren, maar de kapitein zou zich daar niet jaan gestoord hebben. Hoe het zij, de „Noord-Hollard" heeft de „Johanna Maryke" overvaren, die onmiddel lijk in de diepte verdween. De kapitein, en) een jongen, die toevallig meevoer, zijn door de bemanning vaii de sleepboot „Pionier", die in de nabijhéid' voer. geied. De zes smidsgezellen echter zijn met de motrboot in de diepte verdwenen en verdronken. Er werd voortdurend gedregd, maar gisteravond was nog geen der lijken opgehaald, De rivierpolitie heeft later het dreggen gestaakt, omdat de zes drenkelingen zich allen nog in het roef je moeten bevinden. Er i9 een post «uitgezet op de plaats waar het bootje gezonken ia Het zal worden gelicht. De „Noord-Holland" is in beslag genomen en opge bracht naar het bureau van de rivierpolitie. De be manning mag -het schip niet verlaten. Het verhoor is nog niet afgeloopen. Uit de verschil lende lezingen, die gegeven worden, valt nog niet pre cies op te maken hoe het ongeval zich heeft toege dragen. DOOR DE TRAM OVERREDEN- Gisternamiddag ondernam de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij met een harer nieuwe motorwagens eeni proeftocht naar Oostvoorne. In de Brielsche Laan, waar de rails van de R.T.M., van de Rotterdamsche electrische tram en van den -havenspoorweg naast el kaar op den openbaren weg liggen, haalde de motor wagen een trein met petroleumwagens in, die in de zelfde richting reed. De olie-trein reed zoo langzaam dat de bestuurder van een vrachtwagen meende veilig te kunnen over steken, vlak vóór den trein. Juist echter toen hik na de rails van den. haven- spoorweg gepasseerd te zijn, op de rails van de tram kwam, kwam de motorwagen van de R.T.M. piet vrij groote snelheid aanzetten. De bestuurder kon een ongeluk niet meer verhin deren. De motorwagen! reed op den vrachtwagen, die geheel vernield werd. Van de twee mannen, die er in zaten, was een ter-^ stond dood. De ander is in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd en daar des avonds over leden. ANNA PAULOWNA Vrijdagavond zal voor de afdeeling der S.'D.AP. in „Veerburg" optreden de heer Ch. G. Cramer, welke op de aa. candidatenlijst dier partij waarschijnlijk eene vooraanstaande plaats zal innemen. De heer Cramer vertrok in 1901 als civiel-ingo- nieur naar Oost.Indië en is een der oprichters van de Indische Soc. Dem. Partij, welke partij hij geruimen tijd in den Indisohen Volksraad vertegenwoordigde. In 1923 naar Nederland gekomen zijnde, werd' hij reed» onmiddellijk tot lid dor Eerste Kamer verko zen» en is thans candidaat voor de Tweede Kamer. NIEUWE NIEDORP. Woensdagavond 18 Februari jl. hadden we het voorrecht mej. N. Menagé Challa te hooren op de bij eenkomst van het Departement Nieuwe Niedorp der Moatschappij tot Nut van 't Algemeen, die werd ge houden in de Prins Maurits alhier. Men heeft hier ter plaatse en ook elders in wijden omtrek reeds eerder kunnen genieten van het vele, dat zij' presteert op" het gebied van voordrachtkunst en ook nu. waar zij bij uitnemendheid vertolkte: „De dienstknecht in het huis", tooneelspel in vijf bedrijven, van B. Kennedy, was het genoegen dat den talrijken aanwezigen door hare schoone voordrachtkunst werd gegeven, zeer groot. Mej. Menagé Challa wist de in het tooneelspel voorkomende personen in spreekwijze, in houding en gebaren, meesterlijk weer te geven. De heer A. J. Veurman die met eenige hartelijke worden do bijeen komst had geopend; was zeker aller tolk, toen hij woorden van waardeering en dank sprak, voor het vele. dat dezen avond was genten. SECRETARIS ONTSLAGEN. Uit Egmond aan Zee. In een spoedeischende vergadering heeft de raad dezer gemeente Dinsdag avond besloten den gehuwden gemeentesecretaris ongevraagd ontslag te verleenen met ingang van 1 Maart a.s. met terstond ingaande schorsing. Zoo als men weet, hadden fn de vorige vergadering de stemmen gestaakt over een voorstel van B. en W. tot ontslag wegens ongeoorloofde verhouding tus schen den secretaris en de ambtenaresse ter secreta^ rie. Daarna had de heer v. d. Schinkel een voorstel ingediend om hem te handhaven en gelegenheid te geven oan te solliciteeren. Ook daarover staakten teen de stemmen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering trok de heer v. d. Schinkel zijn voorstel in, omdat de publieke opinie het ontslag zou eischen. Uitvoerig werd over het voorstel van B. en W. gediscuteerd, waarbij de heeren Snoeks en Ruige- waard zich tegen ontslag verklaarden en den voor zitter verweten het onderzoek verkeerd te hebben geleid. Eerstgenoemde verzekerde nog, dat „dit muis je een staartje zal hebben". Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. De ambtenaresse is reeds een paar weken geleden ontslagen. Kort vóór de raadsvergadering kreeg het vrouwe lijke raadslid mevr. Visser per post een anoniemen brief, waarin haar. werd aangeraden, ter voorkoming van onaangename, gevolgen, vóór den gemeente- secetaris te stemmen of thuis te blijven. Deze raad zou in verband staan met een afgeluisterd gesprek waarin beweerd zou zijn, dat mevr. Visser omge kocht was. De brief is aan den burgemeester; den heer Eijma, overgegeven. WINKEL. Woensdagavond vergaderde ten huize van den heer WessaLs de leden van den Raad, 't bestuur van fle afd. van Het Witte Kruis, het uNtsdopartemeut, de kerkvoogdij, de diaconie, de plaatselijke genees kundige, het bestuur van 't Ondersteuningsfonds eu' het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, onder leiding van en daartoe opgeroepen door den heer G. J. van Leersum, met het doei' te komen tot de oprichting van een comité voor het inzamelen van gelden om Alkmaar aan te bieden voor de stichting van een Neutraal Ziekenhuis met klasseverpleging. Dpor den voorzitter wordt uiteengezet, het doel der bijeenkomst, aan de hand van een circulaire van het Hoofdcomité te Alkmaar. Verschillende vra gen inzake de stichting enz. worden gesteld en voor zoover mogelijk beantwoord. Het eerste werk ie

Schager Courant | 1925 | | pagina 2