DAMRUBRIEK. De Wereld der Vrouw. I Ét NI fif Hf §j§ f§f Bi lf M m m n 11 SU iÜ 9 u 'ff m Hf W Éff iü fH tn 11 9> §jf üf f® 8 9 B Pü 8 M m MN fg§ SU üf in 1§ Hf KI fff Hf Ui IP ÜR 9 IR iü f? §1 8 m m Hf Hf Hf 8 Z: t n Hf ÉS ÉSf liflf m m- gedoivwii, fWfrtii die Üöor vrouwen naar boven ge bracht. De dikke platen zijn meestal gekleurd:, ci troengeel of grasgroen en soms bruin of robijnrood. Deze kleuren ontstaan vaak door edelgesteenten, die zich in het miica-graniet bevinden. Do heldere mi caplaten hebben de meeste waarde a.b «et zijn voor namelijk deze, die gebruikt worden als kijkglazen voor haarden, ovens en andere verwarmingstoestel len, waarin glas door de groote hitte dadelijk zou springen. HEBBEN DIEREN TIJDSBEGRIP? Een vader en een zoon woonden op drie mijlen afstand» van elkaar. Do vader had een hond, die ook de lieveling was van den zoon. In de week ge bruikten zij het middagmaal op hetzelfde uur, maar des Zondags werd het bij den zoon drie uur later dan bij den vader gebruikt. Als nu de hond des Zondags eerst bij:"den vader aan huis gegeten had, dan ging. hij naar den zoon en vond daar de menschen nog aan den maaltijd! en werd dan opnieuw getracteerd. Op werkdagen kwam het nooit in het bréin van den hond op omj naar het andere huis te gaan, omdat dan de etensuren ge lijk waren. Maar als het Zondag was, dan dacht hij er altijd om en nooit vergiste het schrandere dier zich met den dag. Een andere hond zorgde er in een huisgezin altijd voor, dat alles op tijd gebeurde. Om 12 uur gaf hij door blaffen te kennen, dat het tijd was otn het paard te voeren, en hij was niet tevreden nada.t zijn vriend verzorgd was. Om 3 uür herinnerde hij' er zijn meesteres aan, dat het tijd was om in de keuken het eten in orde te maken. En om 9 uur ging hij1 altijd naar den keuken om daar gevoed te worden. En zelden was hij met deze dingen een oogenblik te iaat. Iemand woonde in eon huis, waarin ook een hond was. Als hijin de- week naar zijn dagelijksche be zigheden ging, sloeg, de hond1 geen acht op hem, maar als hij des Zondags ging wandelen, ,liep de hond on gevraagd met hem mee. Het bleek duidelijk, dat het dier, door welke oorzaak dan ook, den eenen dag van den anderen wist te onderscheiden, TROUWLUSTIG. Omstreeks 1629 overleed te Ainaterdam het beroem- de „vrouwtje van Sloterdijk", van wie de historie ver meldt, dat zij 24 of 25 mannen heeft gehad. Volgens sir William Brerelon, die een reis door ons lannd maakte, waren het er &4, terwijl Philip von Zesen, die te Amsterdam woonde en ook over het beroemde vrouwtje schreef, verhaalt van 25 mannen. Zese van haar mannen zijn verdronken en twee vermoord, met één -heeft zij 7 jaren geleefd. t Trouwlustig was het vrouwtje -dus in de hoogste mate, en wat zal ze de mannen hebben leeren ken~ nen. Welke vrouw kan op zooveel ervaring bogen? In het midden der 17de eeuw hing er een bord uit aan een huis tusschen Amsterdam en Sloterdijk, waarop Y vrouwtje met al haar 25 mannen was af gebeeld. De laatste -man had' haar overleefd en droeg ciaarom een kroon op zijn hoofd, op het bedoelde bord. Waarschijnlijk is dit laatste in navolging van een nog sterker geval te Rome. Daar heeft eertijds eën weduwnaar van 20 vrouwen een weduwe getrouwd, die reeds 22 maal eerder getrouwd was. Hij: overleef de haar en werd biji de begrafenis in triomf achter het lijk naar het kerkhof gevoerd. M. HOE HET KOMT, DAT ER TOCH NOG KLEER MAKERS ZIJN. Toen God aan Noach bevel had gegeven een- groot schip te bouwen, en daarin van alle dieren een paar te plaatsen, gaf Hij ook bevel van de verschillende ambachtslui er één op te nemen in de ark, maar geen kleermaker, want de kleermakers vormden een boos geslacht en -moesten uitgeroeid worden. Noach volgde het bevel stipt op, maar ondanks zijn waakzaamheid, wist toch een kleermaker stilletjes in de ark te sluipen en zich daar te verbergen, zoodat niemand hem, vond. Hij- wist een paar vlooien te vangen, die hij met be hulp van zijn naald een spitse, scherpe snuit bezorg de. Bij- de bijen en wespen plantte hij een angel iu. En nu duurde het niet lang, of er kwam groot tu mult in de ark. 'De vrouw van Noach werd door een vloo gestoken, en mensch en dier werden door de bijen en wespen lastig gevallen. Men begreep maar niet, hoe die dier tjes toch aan naalden kwamen. Maar het duurde niet lang, of men kreeg het vermoeden, dat er een kleer maker in de ark aanwezig moest zijn. Het schip werd geheel doorzocht en men vond den kleermaker. Zonder pardon werd hij terstond over boord gegooid. Hij zou zeker verdronken zijn en dan zouden wij tot op den huldigen dag zonder kleermaker hebben gezeten en onze kleeren zelf hebben moeten, maken als er niet toevallig een langbeenige waterspin, in de nabijheid was geweest. Nu kroop hij' dadelijk' op den rug van het dier en bleef daar zoo lang zitten, tot het water gezakt en de aarde weer droog was. En dit is de oorzaak zoo vertelt ons een volks sprookje, uit Zwabenland dat er toch nog kleer makers zijn. M. EEN ZELDZAAM REPTIEL. De Dierentuin te Londen, aldus meldt ons de juist verschenen aflevering van „Kosmos" is in het bezit gekomen van een zeer zeldzaam reptiel uit Nieuw- Zeeland, dat gedurende de tentoonstelling te Wem- bley aldaar te zien. was. Dit dier, dat onder den naam van Tuaterahagedis bekend is, behoort in werkelijk heid niet tot de hagedissen, maar is de laatste verte genwoordiger van een voorwereldlijke reptilensoort, Ook de Tuatera is bijna verdwenen. Zij leeft op ze kere onbewoonde eilanden biji N. Zeeland en is door de regeering beschermd. Men ziet meest alleen opge zette museumexemplaren, daar de uitvoer van le vende dieren verboden is. Het thans te Londen aange komen exemplaar is nog zeer jong, nauwelijks een voet. lang en. heeft groote glanzende oogen. In de vrije natuur houdt het dier er interessante gewoonten op na. Het leeft in een hol, dat het zelf graaft en dat ge deeld wordt met een meeuw, De Tuatera, en de meeuw leven leder in een bepaald gedeelte van het hoi; hei reptiel mt/sst rechts, ae meeuw linke, terwijl de hagedis den Ingang tegen indringers beschermt, ongetwijfeld! een groot voordeel voor den vogel. VALSCHE MUNTERS. Er gaat bijna geen week voorbij, dat men in de cou ranten niet een of ander bericht kan lezen over val- sche munters, of over het namaken van- bankbiljet-1 ten. 'Dit laatste komt wel het allermeest voor, omdat het loonender is. In geuren en kleuren wordt dan meestal beschreven, op welke wijze de heeren te werk -zijn gegaan bij; hun verval9chingen, hoe zij. de biljetten aan d-eni man brachten en hoe de politie de bende te pakken wist te krijgen. Gewoonlijk vliegen de heeren er spoedig in en- mogen hun vergrijp met een paar jaar gevangenisstraf boeten. Daarna begin nen zij. het spelletje vaak opnieuw. Vroeger trad men strenger tegen valsche munters op, waardoor recidive onmogelijk werd. We willen niet zeggen met de vroegere opvattingen hieromtrent in te stemmen, maar afdoende waren de straffen wel, zooals uit het onderstaande moge blijken: In het jaar 1434 werd „die muntemeisterl van Baten- borek" betrapt op het maken van valsche munten. Het gebeurde te Deventer. En tot afschrik voor alle valsche munters, die zijn voorbeeld zouden willen j volgen, werd hij gepakt en in een groote koperen ke tel gekookt, waarna men de ketel midden in de stadi ophing. M» Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan G. AMELS W*., Winkel. PROBLEEM No. 9. Auteur: J. STEIRK, Hoogwoud. ZWART. aSP Wm m WIT. stand Zwart 11 ach. op: 10 11 13 15 17 18 28 33 35 38. Si and Wit 11 ach. op: 20 24 25 26 27 30 31 44 48 50. PROBLEEM No. 10. Auteur: EEN DAM VRIEND. ZWART. L-. WIT. Stand Zwart 10 ach. op: 7 8 10 11 14 21 22 27 31 40. Stand Wit 10 sch. op: 18 23 24 32 33 38 39 42 47 49. OPLOSSING PROBLEEM No. 5. Wit: 18—13 28—22 29-23 37—31 31:4 en wint. OPLOSSING PROBLEEM No. 6. Wit: 26—21 39-34 25:14. A. Zwart: 22:31; Wit: 15—10; Zwart: 6:17; Wit: 10—4 en wint. Op d. A. Zwart: 6:17; Wit: 17:9; Zwart 28—33; Wit: 9-8; Zwart 33—39; Wit 3:21 en wint. Dit probleem had nog de volgende mooie biji-oploss.: Wit: 15—10 26—21 39-34 25:3; .Zwart 6:17; Wit: 3:26 26:5; Zwart: 9-14; Wit: 5:8. Goede oplossingen ontvangen van: H. v. Apeldoorn, Sehagen; A. Wit G. Wit, Lutj'ewinkel; J. v. d. Welle, Kolhorn; J. Sterk, Hoogwoud; T. Mantel, Jb. Mantel, C. Honingh, Winkel; D. Olie Az., Nieuwe Niedorp. In den wedstrijd Zijpe(D.O.S. kwam aan br. 1 de volgende stand voor: Zw. 10 ach. op: 6 12 13 14 16 18 19 23 24 26. Wit 10 ach. op: 25 27 28 32 33 38 39 40 42 43. Wit: A. Slijkerman, speelde 40—35; Zwart: C. Amels 0-41. Wit: 39—34. Zwart kon nu door 2430 een schijf winst maken, maar dan ia de partij meteen besliat en remise, speelde daarom 11——17. Wit 43—39; Zwart 1721. Wit maakte zich nu be kwaam los, door 35—30 27—22 38—29; Zwart 13—48. Wit 29—24 28:10. Het verdere verloop was: Zwart 27-31, Wit 10-5, Zwart 31—26, Wit 42—37, Zwart 18-22, Wit 5—10, Zwart 22—27, Wit 37—31, Zwart 21:28, Wit 10:46, Zwart 27-32, Wit 46:1, Zwart 36—41, Wit 38—38. Zwart kon nu niet op dam gaan, want zou altijd verliezen, b.v.: 41—46, Wit 33:28 25:34 1X23, Zwart 21—26, Wit 1—23, waarop Zwart 3640 speelde Wit naar Wit naar 41, slaat en Zwart 40:38, reznise. Een fraai patroon, van een fraaie japon! Het be gint reeds tijd voor voorjaarmode te worden en wij brengen onze lezeressen hier een eenvoudige, doch zeer charmante japon, waarvan vooral de mooie, fijn-geplooide zijbanen bijzonder de aandacht trekken. Men kan deze losse banen al dan niet garneeren rhet een strookje voorjaarsbont van passende kleur. Ty pisch is ook de mouw met het ragfijne split, waar uit een manchetje van fraai galon koket te voor schijn komt. In overeenstemming met dit galon kiest men een rand langs het kraagje en twee breede stuk ken boven de geplooide banen. De japon reikt tot ver oncler de knieën en kan door dames van eiken leef tijd gedragen worden, natuurlijk in een bij'.de per soon passende tint. Het fraaie knip-patroon wordt als voorjaarsaanbieding beschikbaar gesteld tegen den prijs van slechts f 0.60. Wij maken er onze lezeres- sen speciaal op attent, dat het maken van deze ja pon voor een ieder de eenvoud zelve is, mits men nauwgezet -de bij het patroon gevoegde wenken op volgt. Het patroon is verkrijgbaar in de bovenmaten 43, 44, 46 en 48, onder No. 230,' A. Moeders en haar Kinderen. OM MORSEN AP TE LEEREN. Een moeder zegt: Mijn jongen heeft de vreeselijke gewoonte nooit te kunnen eten zonder morsen. Dat is heel onaange naam, omdat morsen een bewijs ia, dat bet kind on achtzaam eet en dat het niet in de goede houding aan tafel zit. Bovendien wordt het kind steeds slordi ger, wanneer ik het morsen niet zou tegengaan. Nu heb ik de volgende afspraak met hem ge maakt. Eiken Maandag doe ik hem voor hoe hij eten moet en h o e hij aan tafel moet zitten. Dan pro beert hij' het de geheele week zoo netjes mogelijk te doen en als ik Zaterdagsavonds .niet meer dan drie vlekken op zijn servet kan --inden, krijgt hij een dubbeltje in zijn spaarpot! Hij spaart voor een radio-toestel,' dus het is l.a begrijpen hoezeer hij' nu zijn best doet. Als er hoegenaamd geen enkele vlek op zijn servetje is (én dit is tegenwoordig meerma len het geval!) krijgt hij .van mijn man nog een dubbeltje extra in het varken. Ik kan iedere moeder dit „trucje" aanbevelen; zij zal zelf ondervinden,' dat haar kinderen na enkele maanden uit eigen beweging keurig rechtop blijven zitten en nimmer morsen. (Nadruk verboden.) Nuttige Wenken» ONZE HUID IN HET VOORJAAR. Als een probaat middel tot het verkrijgen en net behouden van een zachte huid en fraaie teint, wordt door specialisten aanbevolen de huid in te smeren met den dooier van een rauw ei. Na vijf tien minuten wordt het gelaat afgewasschen. Ofschoon dit middel op zichzelf een beetje vreemd klinkt, is toch zeer verklaarbaar dat het probaat moet zijn, aangezien de cremes en huid-olieën eiergeel als hoofdbestanddeel bevatten. Bovendien weet bijna iedere vrouw hoe goed de dooier van een ei is voor de haargroei. Een hoofd-vereischt voor het verkrijgen van een mooie huid is en blijft echter de gezonde bloedsom loop en goede spijsvertering. Het wordt daardoor ook nuttig geoordeeld vóór het naar bed gaan en 's mor gens, direct na het ontwaken, een glas frisch water te drinken. Dit werkt als een soort inwendig bad en kan nooit schaden, doch wel veel goed doen. Ook wassche men nooit het gelaat onmiddellijk na een wandeling, autotocht óf andere sportieve bezigheid. Het beste is een half uur te wachten en daarna flink te wasschen met water en zeep. Wanneer men lie ver het gelaat met „cold cream" behandelt, in plaats te wasschen, wacht men toch minstens een kwar tier, veegt daarna het geheele gezicht goed af met een toiletborstel en smeert vervolgens de huid ste vig in met crème. De resultaten van deze behande ling zal voor sportieve dames op den duur echter niet zoo gezond en hygiënisch blijken als een bad met koud water en zeep. THEEBLAREN—POETSMIDDEL. Het is nu eenmaal een huishoud-term„Niets weg gooien; alles heeft waarde!" Hoe juist is deze opmer king ten Opzichte van afgekookte theebladen. Men moet deze namelijk nimmer wegwerpen, doch in pen pot gedurende een week bewaren. Dan giet men er een kwart deel kokend water op en laat dit een uur trekken, Vervolgens wordt het water gezeefd en in flesschen gedaan om te bewaren. Het is een bij zonder middel voor het reinigen van geverniste meu bels en alle schilderwerk in kamers; zelfs kan men bet met goed resultaat gebruiken voor het boenen van linoleum. Bovendien kan men er venster-rui ten en spiegels mee doen schitteren als kristal! OPZICHTIGE KAMERS. Beseft u wel eens ten volle, dat een kamer even zeer „te druk" van aankleeding kan zijn als een opzichtige vrouw? Elk seizoen brengt ons nieuwe in terieur-modes, maar deze passen lang niet bij alle kamers. Mén laat zich, helaas, zoo dikwijls verleiden om een leuk, modern kussen te koopen of zelf te maken, maar men vergeet daarbij maar al te' vaak, dat dit kussen in ds kamer van uw huis een effect zal maken als de overbodige veer op een reeds rij kelijk gegarneerdon hoed! Kussens, gordijnen en al de typische dingen, welke heden ten dage het inwendige van onze kamers zoo vroolJJk kunnen maken, moeten bij voorkeur van mo derne tinten en modellen zijn, doch men bedenke steeds dat daarbij' een herschepping van de geheele kamer noodlg zal zijn, want -de moderne tinten zijn zóó sterk en overheerschend, dat zij niet meer die nen als stoffeering van de kamer, maa»* de' de ka mer veeleer dient als stoffeering van de kussens, lampen enzoovoortl

Schager Courant | 1925 | | pagina 14