Bkmenl&mlsch Nieuw». Predikbeurten. Plaatselijk Nfcuwa LICHT OP! Burgerlijke Stand. dat trelnbeambten den plicht oplegt nauwkeurig te lotton op do relzigora, «poclaal ln verband mot de werkzaamheden van handelaars in blanke slavinnen. Zij moeten, zoodra tij verdenking koeeteren togen iemand hiervan aan de politie on aan de stations mededeellng doen. Aan de Dulttfch-Nederlandsche grensstations en ln de havenplaatsen Rotterdam. Amsterdam en Ham burg zal de controle zeer worden verscherpt. In Duitechland vertrouwt men ln dozen vooral op do xp.edowerking van de Nederladsche vereoniglngen en autoriteiten. juweelendiefstal. Zaterdagavond hebben vier inbrekers bi] een juwe lier te Parijs kans gezien om voor een waarde van 50.000 frs. aan kostbare voorwerpen weg te nemen. Do man zat aan tafel, toen de deur van de zaak werd geopend. Hij dacht, dat de bezoeker zijn broer was en bleef in- de kamer. Toen de juwelier echter niemand zag verschijnen, ging hij op onderzoek uit, doch hpvond zich weldra tegenover een man, die hem onder bedreiging met een revolver, aanmaando, zifch niet te bewegen. Een tweede bezoeker was bezig de meest kostbare vitrine aan een onderzoek te onder werpen, terwijl, nog twee anderen gereed stonden, orn hulp te vorleenen. Op een schreeuw van den Ju welier kwam' zijn vrouw toegeijld, doch ziende, wat er gaande was snelde zij terug om aan den achter kant van het huls, ook aan een straat gelegen, hulp vrouw te zeggen, dat hij niet langer te vragen. De juwelier wist ln een zijgang te komen,1 wachten. DB SCHRIK VAV DB Dezer dagen had in het gerechtsgebouw van Moa- blt (Berlijn) een zonderlinge vortoonlng plaats: «eni ge tientallen verkoopsters en mannequins van de o^reto Rcrlijneche modeealona defileerden voorbij een beklaagde, den koopman Otto Hacker, om daar na te getuigen of zij ln hem den in «en eleganten pels gekleeden hoer horkonden, die onlangs ln hnar magazijn oenlgen tijd tevergeefs had zitten wachten op zijn vrouw, om daarna heen te gaan, waarna de verdwijning werd geconstateerd van eenigo uitge stalde toiletten, een bont of oen ander kostbaar klee- dingstuk of sieraad. Deze Otto Hacker was nl. sinds oenlgen tijd de schrik der damosmodewinkels in verschillende ste den. Sinds jaren oefende hij zijn praktijken uit. Reeds zes maal is hij te Hamburg gesnapt en ge straft. Thans had hij Berlijn tot veld voor zijn evo luties uitverkoren. Uiterst elegant en rijk gekleed trad hij een groot magazijn binnen en verklaarde, dat hij een costuum of pels wilde koopen, en afgosproken had met zijn vrouw elkaar hier op do afdeelingen to troffen. Daar deze er blijkbaar nog niet was. verzocht hij zoo lang to mogen wachten. Den defiigon bezoeker wantrouw de niemand, en zoo kon hij een paar uur op een zaal doorbrengen, tot het hem, naar hij de verkoop sters verzekerde, te laat werd en hij verzocht zijn had kunnen doch eer hij de straat kon bereiken, waren de die ven, gevlogen. Het geheele geval had .zich zoo kalm afgespeeld, dat. niemand der buren iets had bemerkt. De juwelier schat de gestolen voorwerpen op 50.000 francs. GEARRESTEERD. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt d.d. gisteren: De politie arresteerde den 31-jarigen Amerikaan, Mac Millan en den 20-jarigen Amerikaan, George Hansen, wegens deelneming aan den overval, wel ken zij in het afgeloopcn jaar gemeenschappelijk met een aantal andere bandieten op het motorschip „Veronica" aan de kust van Long Island pleegden. 'De bende bemachtigde hij den overval 20.000 kisten spiritualiën ter waarde van 680.000 dollar. De overval was ondernomen, ten einde de verzeke- ringseom in handen te krijgen. De leider der bendo, do koopman Hartmaan, kon tot nu toe niet in hech tenis worden genomen. BRAND TE MOSKOU. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat er in Moskou bijt een brand in een arbeiderswijk acht portonen zijn gedood. ZWAREN ROOF. De rechtbank te Hamburg heeft gisteren uitL Spraak gedaan in een geval' van zwaren roof. In Oc- tober van het vorige jaar verschenen in een geheim speelhuis te Hamburg vijf personen met geladen revolvers, die beslag legden op M. 25.000 aan speelf gelden en alle stukken van waarde van de aant- wezige sncl'ers. De beide hoofdpersonen werden tnet tuchthuis gestraft, terwijl' de drie anderen wegens gebrek aan bewijs weerden vrijgesproken. Intusschen waren bewijzen van hun schuld ingeko men, zoodat zij gisteren nogmaals terecht stonden. Daar er geruchten over plannen om de gevangervelp Al spoedig bleek dan na zijn vertrek, dat er iet* verdwenen was. Te Hamburg was het hem zelfs een keer gelukt drie zijden toileten onder zijn pels te verbergen. Hacker heeft toen bekend, maar ver klaarde daarbij tevens geen gewone dief te zijn, maar dat hij gedreven werd zulke modemagazijnen te be zoeken, waarbij hij dan plotseling de begeerte voet- de opkomen het een of ander mee te nemen. Welk verdedigingsargument niet al te zeer klopte met het feit, dat h(j dadelijk daarna het gestolen goed te gelde ging maken. De rooftochten van' den heor Hacker namen zulk' een omvang aan. dat tenslotte de verschillende direc teuren dier magazijnen elkaar hebben gewaarschuwd en 'amans signalement hebben doen circuleeren. Toen Hacker eenigon tijd geleden een modosalon aan de Kurfurstendamm binnenkwam en zijn truc toepaste, kreeg de eigenaar argwaan, liet hem gade slaan en telefoneerde intusschen een collega om even te komen zien, of zijn bezoeker wellicht dezelf de was, dié hem enkele dagen geleden had opgelicht. AJ spoedig zat de heer Hacker nu achter slot en grendel. Hij ontkende alle schuld en verzekerde, dat hier een afschuwelijk misverstand in hot spel was. De jonge dames hebben den bezoeker echter bijna allemaal herkend. Het O. M. «lachte viif Jaar tuchthuis, de rechtbank veroordeelde hem tot drie laar en vijf jaar eerverlies. EEN SCHOOL TEGEN DEN OORLOG. De heer O wen Young, die tijdelijk belast is weest met de functie van agent-generaal' voor het plan-Dawes, iheeft toen hem to Ral timore een eere doctoraat van de John Hopkins University werd aangeboden, een ernstig pleidooi gehouden voor de instelling aan deze universiteit van een school om -den oorlog uit te rooien, wélke school dan naar op gericht ls, dat de uitvoering ran da Zuldeitaa- werken zooveel mogelijk bespoedigd wordt, doch natuurlijk zonder dat van bverljling sprake is. Van het rapport der commlssie-Lovink heeft d« Minister met grooto belangstelling kennis genomen. Het door de commissie aanbevolen denkbeeld van den aanleg van een proefpolder is bereids in ondel- zoek. Eveneens i« een onderzoek gaande naar da beste wijze van uitvoering der werken. EEN PLAATSVERVANGER. Uit Rotterdam, 25 Fobr. Eenigen tijd geleden word door de Amsterdamsohe rechtbank oen zekere W. H., wonende op don Zeedijk te Amsterdam, wc*, gene venset tegen do politie, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Kort na hot vontus meldde aden bij den offioier van justitie hier teij etode een man. die Voorgaf W. H. te ®nn ten vet-' zooiit zijn sfcrai 'te mogen uitzitten. Aan dit verzoek werd voldaan en de man word in de strafgevangenis roeloten. >o inspecteur van politie W. V. id. Borg van het buroau BorgpLngol had er echter alreeds kennis van gekregen, dat er iet» met deze zaak niet in den mak was; Hij stelde een bndorzook in en gisten- middag hield hij in een pearoeof aan het Weenaplein een man aan, aio de ware VV. H. Heek êo zijn- Weldra kwam aan het iidht, dat de inan, die ziet aan de gevangenis meldde, Gk H. heette en zich had laten omkoopen ora de straf voor Wi. (H. (Uit te zitten. Zeven weken had hij reeds in de gevange nis doorgebracht. Natuurlijk is dit alle® voor niets geweest. De man is dadelijk in vrijheid gesteld en Wi. H.' «ai do acht weken zelf moeten „opknappen". DE VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIë. De terugkeer van de vliegers, die den tocht naar Indiö gemaakt hebben, is vastgesteld op Zaterdag 18 April a.s. Op genoemden datum zal de bemanning per vliegtuig op het vliegveld Schiphol terugkeeren, waarna een receptie in Amsterdam gehouden zal worden, 's Avonds zal aan de bemanning een serena de gebracht worden. VERVALSCHINGEN MET POSTWISSELS. In den laatsten tijd komen te Amsterdam veelvul dig vervalschingen van postwissels voor Eenlge per sonen, die zich met dat bedrijf bezig hadden gehou den, bevinden zich reeds achter slot en grondel, maar gisteren is opnieuw op hte bijkantoor der posterijen aan de Prins Hendrikkade een vervalschte postwis sel aangeboden. Het bedrag van f 2 was veranderd ln f 20. De postambtenaar ontdekte echter bij de aan bieding onmiddellijk, dat d« postwissel vervalscht was; toen hij een poging deed om den man, die den vervalschten postwissel had aangeboden, te grijpen, maakte deze zich uit de voeten. De politie, die een onderzoek instelt, is er tot h* den nog niet in geslaagd den dader te arresteeren. te bevrijden don ronde doden, was het gcroohtKg©- den overleden vroege ren ambassadeur der V. 8. bouw door de politie afgezet, terwijl in de rechts zaal' gewapende macht, aanwezig was. De zitting, waarin de drie heeron tot zware straffen werden veroordeeld. liep echter zonder eenig incident at. DRAADLOOS SPREKEN. Op grond van de totdusvor genomen proeven, ven- klaart do Londonsöhe postoverheid dat binnen een. jaar de Londensohe abonnóes op het telefoon Tiet draadloos kunnen spreken. De techniek van do aaftü- sluiting verschilt niet met die langs een' lijn. Het Londen scho postkantoor denkt iemand die met New York telefoneoren wil, binnen vijf minutenmee to deelen, dat „New York hier is''. Met Ohioago is geen rcchtstreokstehe verbinding mogelijk. Voor gesprekken met die plaats zal New York ais door- geofrfitation moeton dienon. FNGFLSCHE STORMEN. In alle torichten over de veelvuldige stormen die do Engprsche kust dezen winter geteisterd hebben leest men bijna nooit anders dan omtrent de door storm aangerichte edhado, maar jn menige kustL- plaat» staan tegenover die schade een niet onaan zienlijke winst voor de betrokken gemeente. De zee werjyfc honderden tonnen zand e6i kiezel op het strand, dat, ofschoon het „eigendom van do Kroon'' is, zoolang het op het vloodstrand ligt, gemeente- éi gen dom wordt zoodra het den vasten weg bereikt'. In meer dan één badplaat» wordt hot aldus gewon nen .zand en kiezel' door de gemeente verkocht en een welsöhe badplaat® bestreed. oJ.le door een bij- ponder hevigen storm aangerichte schade onlangs Uit do opbrengst van het „gcampartoerde'' zand en grind o nhiol'd nog ©on bedrag van 150 &yand over. Aan 'de Schotecho kurt voornamelijk in Ayr.*- hire wordt og eon derde product van de stormen gewonnen, namelijk zeewier dat voor bemesting wordt gebruikt oon zijn hoog gehalte aan. kalium jen jodium. Na oen storm komen de landbouwers mot karren naar hot strand om het zeegras op te laden len er bestaat een stilzwijgende overeenkomst omtrent het hantal wagens dat ieder boor tolken» van het strand pnag halen. EEN NIEUW SCHANDAAL Uit Munchen, 25 Febr. Bij een proces te Koburg werd een woningschandaal aan het licht gebracht. Ambtenaren van het „Wohnungsamt" aldaar wer den door onder eode verhoorde getuigen van corrup tie beschuldigd. Het bureau werd voorlooplg voor acht dagen gesloten. DE BRANDEN IN TOKIO, Uit Tokio, 25 Febr. Het noodlot schijnt de hoofd stad van Japan te vervolgen. Nog niet geheel bai- steld van de verwoesting welke de groote aardbeving heeft aangericht, wordt zij sedert het begin van dli jaar goteistord door eon epidemie van branden, ge middeld vijf per dag. Sedert den vijfden Januari zijn reeds 800 huizen en gebouwen in de asch gelegd Zoo ontstond onlangs ook brand ln den grootsten schouwburg van de stad, tijdens d« voorstelling, l>e aangerichte schade boliep hier een bedrag van circa een half millioen gulden. Niet lang golden ook werden op een Zondag vijf groote bankgebouwen en twee groote kantoren door het vuur vernield. Weer op een anderen dag werden vierentwintig woonhuizen in do asch gelegd en kort daarna op nieuw honderd woningen, Ken van de ergste branden woedde in de voorstad Senjoe op Zondagmorgen U. toen het gebouw van de groentenhal in vlammen opging, alsmede 250 wo ningen. Op 18 Januari volgde do artillerieschool. NOODLOTTIGE BRAND. Uit Londen, 25 Few. Een noodlottige brand brak hier te Stockwell, een Zuid-Londensche ge meente, uit in een door enkele arbeidersgezinnen be woond huis. De brand ontstond berieden in de ach terkamer van een alleenwonend gepensionneerd man van S5 jaar. Hij kwam in do vlammen om. Zijn lijk werd gevonden met een petroleumlamp in de hand; blijkbaar had hij daarmee een ongeluk gekregen, waardoor de brand ontstond. Het vuur verspreidde zich snel naar boven, waar een arbeidersgezin met enkele kinderen woonde. Van deze familie verbrandde een 3-jarig knaapje, terwijl zijn vader bij vruchtelooze pogingen om hem te redden, ernstige brandwonden opliep. Het 6-jarig zusje sprong moedig uit het vensier op straat en kwam er met lichte kneuzingen af. Zij stond na den val onmiddellijk weer en riep haar vader toe: „Werp broertje maar uit het raam, ik zal hem wel opvan gen!" Maar de kleine was toen reeds dood. Een ge pensionneerd arbeider van 72 jaar, die ook alleen woonde, Uep ernstige brandwonden op. in Engeland zou moeten.' heefcendo Walter Hinos Page-school voor internationale betrekkingen. Pre' frontiove onderzoekingen, moesten z.i. eerder dan do chirurgie van den oorlog gebezigd worden om •o ziekte in de internationale Detrekkingen te ver nietigen en de gezondheid dor wereld te waarborgen O wen Young is voornemens een beroept to doen op het Amerikaonaohe volk om eon bedrag van onge veer twee en een half millioen in Nederlandaoh gold bijeen te brengen voor do stichting der school en de namen dergenen, die bijdroegen, zoudefn, aan den "president dor V. S. worden aangeboden al!s bewijs van den wensch em het voornemen vain het Amerikaansche volk om de regeering fce helpen met de wetenschap dor internationale betrekkingen. Doodolijko ziekten, zoo betoogde de heer Young nog. zijn gebannen, doordat raenaahén hun léven hebben gewijd aan geduldige bnderzoekingen en aan het nemen van proeven die hun vaak het leven hebben gokoet. "Wij wenschen, zoo ging hb* voort, den oorlog to bannen; hot is niet genoeg, "dat wij rogoeri.ngsdepartementén, een congre® en ambas sades hebben, belast met de behandeling van de buitenlandsohe betrekkingen van Amerika. De vloek van het.volk tegenwoordig is onwetendheid; er moet oen wetenschappenjk onderzoek worden ingeseld naar de feiten, De psychologie welke aan de sensa tie van den oorlog ten grondslag ligt, moet worden onderzocht on ontleed, en de bronndn der watert- schap, die te Ihlul'p aijn geroepen met hot dool van welslagen in den oorlog, moeten borden gemoiillp seerd voor het welslagen in den vrede. Hdbi STOOMSCHIP EN BRA^Dw Het, Ejpgeisoheetoomschlp „Teesdalef1, van Midd- lcsbro, lipt vóór den Nieuwen Waterweg te Rot terdam, in brand. De bemanning, waaronder eriv stig gewonden, is aan boord van de etoomloodsboot den N. Waterweg binnengekomen. Het s.s. „Teesdal'e", van Middlesborough naar Rotterdam, was geiadon met 199 vaten benzine. Een vat was lék geworden, do benzine was op de stookplaats geloopen, waardoor de ontploffing is ontstaan. Een Japansohe stoker is levensgevaarlijk fewond en per sleepboot „Kever" naar Rotteru am vervoerd. Het schip was gisteravond nog drijvend. Kort nadat de bemanning hot schip verliet, is het dek uit elkaar gesprongen. In het ruim van de „Teesdalé" waren kolen geborgen, waarin het vuur ruimschoots voedsel' vond. Do Japansohe stoker Katagi is tijdens het trans port per sleepboot naar Rotterdam overleden. Om halèlf 's avonds is het eindelijk den sloepboo ten „Blankenburg" en .Kijkduin" gelukt, verbin ding met de „Teeedale" te krijgen. Er kon zich toen nog niemand aan boord begeven. Het sohip, dat nog steeds een brandende massa was, is den Waterweg binnengebracht en zai daar aan den grond gezet worden. IN KOKEND ZEEPSOP. Te Aalten is een J-jarig jongentje in eem. ketel met kokend zeepsop gevallen. De kleine is aan de ernstige brandwonden overlieden. ONDER DEN TREIN. Dinsdagavond is de eahtgenoote van de heer W. Woüerich to Stadskanaal—Hekelderweg bij het uit stappen onder den (train geraakt. De ongelukkige was onmiddellijk dood. WORMER. 25 Febr. De gemeenteraad heeft den directeur der gasfabriek ontslagen wegens het plegen van fraude. PLEEGOUDERSTREIN NAAR WEENEN. De Vereenigde Plaatselijke Comité'» voor Nood lijdende JLanaon hebben, oin aan veler verzoek te voldoen, besloten, 27 Mei a-s. een extra-trein naar Weenen te laten ioopen, uitsluitend voor de gezin nen, die in den iteop der jaren een,' Oostegifijkschl kind hebben verpleegd en nu gaarne de familie der kinderen in Oostenrijk eens willen bezoeketn* Vertrek uit Nederland 27 Mei a.a.., terug in Ne* derland 10 Juni. Aanmeldingen moeten vóór 1 April gedaan aijn. Alle mogelijke inlichtingen verstrekken gaarne de heer Tulp, voorzitter, Aiexandarlaan 21, Hilveiv eum, en mevrouw Munzert, secretaresse, Villa 8, naast hot Oranje Hotel, Scheveningan» DE ZUIDERZEEWERKEN. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer, betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zulderxoefonds voor 't dienstjaar 1925, deelt de minister van Wateretaat mede, dat zijn streven ZONDAG, 1 MAART. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorin. 10 uur, Ds. van Dijk. Doop. Schagerbrug, nam. 7 uur, Ds. H. Buiskool. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kreeke, Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. H, Bulskool. Potten, voorm. 10 uur, Ds. de Kloet. Julianadorp, nam. 7 uur, Ds. v. d. Kreeke. Barsingerhorn, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. van Loon. Oude Nledorp, voorm. 10 uur, Da Jellema. Veenhulzon, geen dienst. Kolhorn, voorm. 10 uur. Da. Groeneveld. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Staal. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. Hornstra. Eenigenburg, nam. 7 uur, Dr. Snethlage. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Burgervlotbrug, nam. 7 uur, Da R. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur de heer Posthuma» Nam. 7 uur, de heor Posthuma. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. QÉREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. balfdrie, Preeklezen. S.DJLP. In de Woensdagavond gehouden huishoudelijke vergadering der afd. Schagen dor S.D.A.P. werd in plaats van den heor H. Bakker, die bedankt had, de heer O. van Twuijver ais secretaris benoemd. Verder werden eenige besprekingen gehouden ovér de op handen zijnde verkiezingen, terwijl' ook hot werkJoazenvraagstuk ter sprake kwam. POLITIE. Gevonden: een duimstok. Verloren: een handschoen, een portemonnaie met inhoud, een rijwielplaatje. Inlichtingen te bekomon ter gom.-secretarie. Voor auto's en rijwielen moe thet licht op: Don derdag 26 Febr. om 6.011 uur, Vrijdag 27 Febr. om 8.03 uur. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Getrouwd: Maria Agatha Johanna van den Berg, oud 28 jaar, dienstbode, te Anna Paulowna en Jan van Baarsen, oud 24 jaar, schipper, wonende te Alk maar. Overleden: Jansje Strooper, oud 54 Jaar, echtge noot® van Jan Slijkerman. GEMEENTE ZLTPE. Ingeschreven van 21 tot en met 24 Febr. 1925. Geboren: Cornelia, dochter van Adriaan Schoorl en Cornelia Blokker. Overleden: Pietertje, oud 17 jaar, dochter van Al- bertu3 Raven en Trijntje van Hartevelt. Aagtje Kruijsveld, oud 73 jaar, weduwe van Arie Schager.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6