pawel ijk© woorden het woord aan aangekondigd© spreekster, welke begon met opgekomenen hartelijk welkom' te besten-, het echter betreurende dat van de ruim 60 aanwezigen er slechts 2 dames waren. Aan getoond werd met voorbeelden uit den jongsten tijd, als bijv. de achterstelling in velerlei vorm van amb tenaressen bij hunne mannelijke collegas. dat politiek ook wel degelijk iets voor de vrouw is. Spieekster bepaalde zich in 't algemeen tot de niet gelijkgerech tigdheid van de vrouw tegenover den man; de huwe lijkswetgeving is daarvan wel het allersterkste be wijs; op velerlei gebied telt de vrouw minder dan de man. Moet het dan zoo blijven? vraagt spreekstor, dat in ons land de ontwikkelde vrouw moet achterstaan bi) den onontwikkelden man? En de kenteckenen wa- renr algemeen, bij de mannen zoowel'als bij de en kele vrouwen en voldaan over dit „toch succes" dankt spreekster voor de aandacht en gaf hot woord aan den spreker, den heer K. Dilling. Spreker verzocht gelijke aandacht en vergeleek be zuinigingen van den laatsten tijd met grove geldver. spilling; leger en vloot bijv. weet niet iedereen en dan let eens op hoe het in de steden wemelt van politie enz. om de rijwielplaatjes. En dan nog wat een nasleep. Dat in 1924 het tweede halfjaar belasting op rijwielen was en het eerste half jaar diü belasting nog niet bestond, maar toch gemakshalve ook hot eerste half jaar liet schokken, daarvan repte spreker maar niet. Overigens onheffing van het departement van Landbouw, arbeidorstoestanden ten platten lan de, en in de steden, werkloosheid; achteruitzetting van het platteland bij de steden, inzake post, tele graaf en telefoon, onderwijsvergelijkingen en nog veel meer werden dorps- en stadsgewijze vergeleken en een anders aanpakken is noodig' om verbeteringen tot stand te brengen; althans te trachten is 'tdoel der Democratische, der geheele nieuwe partij, een partij waarin plaats is voor kerkelijken en niet-kerkelij. ken, voor allen van welke richting ook, welke willen opbouwen in democratischen zin. Van de gelegenheid1 tot debat werd gebruik ge maakt door den heer Jb. Engel, S.D.AJVer. Hij be gon met er op te wijzen, dat de leider dezer vergade ring nu ineens zoo democratisch was geworden; en kele jaren voor deze bleek Z.Ed. nog conservatief. Juist teekenend voor een nieuwe partij-Engel, 't is als een-nieuwe winkel welke wordt beklant door uit alle winkels een paar menschen. Overigens dat vrou wen niet ter vergadering gaan vindt zijn oorzaak in huiselijke bezigheden en omstandigheden. Debater werd op waardige wijze beantwoord en de vergadering werd met een woord van dank door voor zitter gesloten. SCHAGERWAAHD. Herbenoemd tot Bestuurslid van den polder Scha- gerwaard de heer D. van der Oord aldaar. HARENKARSPEL. Bij de op Maandag 2 dezer gehouden verpachting van het grasgewas aan! de wegen ini de banne Haren karspel was de geheele pachtsom f 378.85 tegen f 375 het vorige jaar. OUDE NIEDORP. Aan den heer M. H. Woutman, hoofd der school alhier, is door Burgemeester en Wethouders een ziekteverlof verleend van 5 maanden. Gedurende dien tijd zal zijn functie worde^n waargenomen door den hoer J. A. Arpeaud, onderwijzer op wachtgeld te Schoori. CALLANTSOOG. Maandag werd alhier een plantdag gehouden. In de hoinollen werden des middags vanwege de Ver. voor Vreemdelingenverkeer de ee.rste dennen ge plant, waartoe waren uitgenoodlgd de heer Greub te Schoori, hef bestuur der V.V.V., het dagelijksch be stuur der gemeente Callantsoog, het onderwijzend personeol en de schoolkinderen. De heer P. Vos .voorzitter der V.V.V. verheugde zich over het feit, dat alle uitgenoodigden aan de .invitatie van het bestuur gehoor hadden gegeven. Hij schetste in welgekozen woorden de vooruitgang van de V.V.V. en het dorp Callantsoog in de laat ste jaren en wees er op. dat 'n bosch voor ons dorp, wil hot in de toekomst als badplaats iets beteekenen, j beslist noodig is. Daarom had de V.V.V. ook dit plan doorgezet, en daartoe de welwillende medewer-1 king van den heer Greub verkregen. De heer J. Koster, burgemeester der gemeente Cal lantsoog, bevestigde de woorden van den heer Vos volkomen en bedankte hom, omdat hij, waar het de gemeentebelangen betreft, ook steeds bereidi werd gevonden, zijn steun te verleenen. j Hierna sprak de heer Greub nog eenige woorden. De plaats, waar de dennen zoudex! worden geplant, achtte hij uitstekend geschikt. Hij uitte tevens rijn voldoening, dat gTOoten zoowel als kleinen aanwe zig waren, waaruit hij meende te mogen concludee- ren, dat de boompjes alhier wel beschermd zulleh worden, evenals de vogels, die later in dit bosch hun nesten zouden houwen. Vervolgens nam het planten een aanvang, hetgeen met zoovele genoodigden den geheelen middag in beslag nam. CALLANTSOOG. Als notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn ge kozen de heer J. Baken te Abbestee en P. Veter, Koegras. HOOGWOUD. Ten huize van den heer Joh. Roodt in het Noord end alhier, in deze gemeente, doet zich een geval van Roodvonk voor, HOOGWOUD. De keuring voor de dienstplichtigen, der lichting 1926 dezer gemeente, zal plaats hebben te Winkel op Donderdag den 30 April 192öu ST. MAARTEN. Bij de gehouden aanbesteding van slootwerk, door de belanghebbenden hierbij, waren 14 inschrijvers, waarvan de hoogste was f 808 en de laagste f 260. Het werk is aan de laagste inschrijver, zijnde G. Berg c.s., te Schagerbrug, gegund. BURGERDRUG. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Zljpe goedgekeurd, dat de bouw van de R.-K. school al hier, gegund wordt aan den laagsten inschrijver, den heer A. Buur voor f18800. HEERHUGOWAARD. Door het ondersteuningsfonds bij ziekte „Licht in Duisternis" werd in het lokaal van don heer De Boer zijn 24sto Jaarvergadering gehouden. De voorzit ter, de heer Brugman, opent met een kort woord deze vergadering, waarna door den secretaris, den heer P. Hittema, de notulen worden gelezen, welke worden goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de oplossing van een kwestie, ontstaan door het verkeerd overschrij ven van een lid, waarbij de fondsen van Oudkarspel, Noordscharwoude en Heerhugowaard waren betrok ken. Voorts wordt voorgelezen het contract tusschen een aantal van den Bond afgescheiden fondsen, met betrekking tot overname van eikaars leden. Na eeni ge discussie wordt dit contract door de vergadering aanvaard. Uit do rekening van den penningmeester, den héér A. Groot, stippen we aan, dat de totaal ontvangsten hebben bedragen f 414.74, de uitgaven f 310.11, alzoo een batig saldo, groot f 104.63. 'Hiermee is de reserve verhoogd tot f 1185.91, waarvan f 1052.27 geplaatst is bij de Boerenleenbank. Het bedrag der uitkeeringen beliep f 111. Het jaar 1924 ving aan met 71 leden, ein digende met 69. De rekening, nagezien door de h.h. Jac. Klaver en Jac. Piers, werd door deze commissie in orde bevonden en op haar advies door de verga dering goedgekeurd. De voorzitter dankt don penningmeester voor zijn gehouden beheer en ontheft hem van verdere ver antwoordelijkheid over 1924. Door den secretaris werd een gunstig jaarverslag uitgebracht. Alleen had deze graag een gunstiger re sultaat willen boeken ten aanzien van uitbreiding van 't ledental. Spr. ontvangt mede den dank .der vergadering. Herkozen worden tot bestuursleden de h.h. P. Hittema, C. Groot, A. Bart en A. Rentenaar, die al len verklaren de benoeming weer aan te nemen. De voorzitter verklaart, zich hierover te verheugen, aangezien Is gebleken, dat deze bestuursleden met toewijding steeds de fondsbelangen behartigden; hij beveelt opnieuw die belangen bij de herkozenen aan. In den Raad van Toezicht wordt gekozen de heer P. Haster; deze zal van zijne benoeming kennisge ving ontvangen. Besloten wordt in het vervolg de vergaderingen om beurt te houden bij de h.h. A. Rus en A. Mes (Veen- huizen). Hierna komt aan de orde de vraag, op welke wijze het 25-jarig bestaan zal worden gevierd. Door don voorzitter wordt dit punt ingeleid, waarbij hij o.a. meedeelt, het resultaat der besproking dezer vraag in de vooraf gehouden vergadering van het bestuur met den Raad van Toezicht. Uit do gevoerde discussie blijkt, dat men algemeen'gevoelt voor een feestelijke herdenking. Het bestuur wordt hiertoe een 'crediet verleend van een vastgesteld bedrag, terwijl de ver dere afwikkeling wordt opgdragen aan het bestuur met den Raad van Toezicht. Bij de verloting van twee halfjaarlijksche vrijstel lingen van contributiebetaling worden deze getrok ken door de h.h. C. Groot en P. Lodder. Nog wordt aan het bestuur opgedragen met den heer Rus te onderhandelen over het vervoer van le den per auto naar het vergaderlokaal. Een voorstel tot contributieregeling naar leeftijd, wordt ingetrok ken, nadat is aangetoond, dat het reglement bepalin gen bevat om uitstel tot toetreding te voorkomen, althans te beperken. Door den voorzitter wordt hier na de vergadering gesloten met den wensch, dat 1925 voor het fonds en 2ijn leden'een niet minder gunstig jaar zal mogen zijn dan 1924 is geweest. HEERHUGOWAARD. Voor het gemaskerd bal, gehouden in het lokaal van den heer Rus, bestond vrij wat animo, niet min der dan 36 deelnemers en deelneemsters. De prijzen werden behaald door de dames: Wit (theemuts), A. Zomer (Meikoningin), I. Zomer (pierrette), Gr. Rus (vraagteeken) en den heer A. Rus (baby). De pu blieksprijs werd mede toegewezen aan mej. I. Zomer, De h.h. Nol en Mienis vormden met de dames Nol Van Twisk, Hartland en Glas de jury. Het was een recht gezellige avond. HEERHUGOWAARD, Onze vroegere plaatsgenoot, H. J. Brugman, oud leerling der ambachts- en burgeravondschool te Alk maar, tot 1 Febr. bij de Staatsspoor op Java werk zaam als bouwkundige bij het seinwezen, werd mét ingang van dien datum bevorderd tot praktisch Inge nieur, een onderscheiding, welke bij hooge uitzonde ring door het Gouvernement wordt verleend'. LANGENDIJK. Het Jaarverslag van den Bond van Tuinbouwver- eenigingen, genaamd „De Langendijker Groenten- centrale" is verschenen, alsmede de beschr(jvings- brief voor de Algemeene Vergadering, welke op 18 Maart a.s. wordt gehouden. Het verslag gewaagt van do sinds het begin van 1924 steeds stijgende prijzen der winterproducten, terwijl ook de zomerproducten flmke prijzen opbr'achten. Verwacht werd dan ook, dat de door de Regeering en Provincie verleende ere mieten zouden kunnen worden afgelost, doch door do lage prijzen, in het laatst van 1924, vooral van die der Deensche witte kool, is deze verwachting niet in vervulling gegaan. Ten aanzien van de dreigende plannen der Duit- sche regeering, om tarieven te leggen op de uit ons land in Duitschland geïmporteerde groenten, wordt gehoopt op de partijen in dat land, welke daar te gen zijn en op den invloed der Ned. regeering, ge steund door de organisaties op tuinbouwgebied, als Centraal Bureau, Provinciale Commissies uit de Vei lingen, Uitvoer-Controle-Bureau, Ned. Tuinbouwraad. Met betrekking tot het intrekken van Va. dat nog steeds aan de vereeniging „De Koophandel" wordt gegeven over het geldbedrag van de aan de veiling verkochte producten, wordt meegedeeld, dat Koop handel er niet aan wil meewerken bedoeld procent in te trekken; f 1000 is als voorloopige bijdrage gegeven in de kosten voor reclame in binnen- en buitenland. Een telefoonverbinding is tot stand gekomen tusschen de twee voornaamste veilingen Noordscharwoude en Broek op Langendijk. Door het toetreden van de afd. Ursem tot den Bond, telt deze nu 14 vereenigingen, met een geza menlijk aantal leden van 1367. Het aantal bekeuringen bedroeg in 1924 slechts 110, minder dus dan het vo rige jaar, toen er 128 waren. Aangevoerd werden: roode kool 18264.190 K.G.; gele kcol 11.024.008 K.G.; witte kool 20.652.933 K.G.; aard appelen 13589.834 K.G.: uien 2.650.181 K.G.; wortelen 1.638.123 K.G. met 684.888 bos, rabarber 153.970 K.G.; slaboonen 58 865 K.G., bieten 598.137 K.G., bloemkool 1.562.102 stuks, met nog 90.000 K.G. aan andere groen ten. De aanvoer van witte en roode kool is tamelijk toegenomen. De verbouw van bieten neemt toe, de cultuur van rammenas, witlof en rapen gaat sterk achteruit. De omzet bedroeg f3 974.184.87. Dit bedrag is aanzienlijk en nader thet recordjaar-1921, toen het f 4158 417 was. Tenslotte deelt de secretaris, de heer S. Zeeman te Zuidscharvvoude mede, dat hij' zich wegens gevorder den leeftijd uit de tuinbouworganisatie terugtrekt, waarin hij sinds 1896 een vooraanstaande plaats in neemt. Uit het financiëele verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening sloot in ontvangsten en uit gaven van f 42590.25. met een saldo van f334.83. ZUID SCHAR WOUDE- Het comité voor de Muziektent vergaderde Maan dagavond ten lokale van den heer P. Schoenmaker, tem einde middelen te bespreken, het zilveren dak, dat nog ai'tfijd op de Muziektent rust, weg te kri> gen. Allereerst deed de penningmeester rekening en verantwoording. Daaruit bleek, dat ontvangeki was f94.51, aan bijdragen met een voorschot van een der leden van f 10, terwijl aan rente en aflossing f 104.51 was betaald. Op 't oogehblik is de schuld nogriiim 1*360. Door de comité léden, is aan aflossing en rente ongeveer 200 betaald. Besloten werd aan ©en 100 tal ingezetenen* die nog niets bijdroegen in hot tekort, een Circulaire te zendon, met het verzoek eetn bijdrage te 'willen ver leenen en mocht (het blijken, dat er dan nog oen tekort blijft, dit door de oomitéleden te betalen, hetzy ineens, IheMj in 2 jaar. De vergadering hield zich edhtor overtuigd, dat de menden van „Kunst na Arbeid'' zich niet dd- betuigd zullen laten. NIEUWE NIEDORP. Alhier reed Maandag ji in het begin van den Schulpweg, in het Westeinde van het dorp, een melkrijdersauto van Duinker van 't 'Verlaat tegen den met •paard bespannen vrachtwagen vain J- Peetoom uit Winkel- Beide voertuigen bekwamen schade, maar 'het liep gelukkig zonder persoonlijke ongelukken af. ANNA PAULOWNA Op de Vakschool' voor MeisieS voor Helder en Omstreken werd (het diploma Oostuumnaaion ven- worven door A. Scheodpier. VEENHUIZEN. Alhier komen in verschillende gezinnen onder de schoolkinderen gevallen van mazelen voor, geluk kig met van kwaadaardig karakter. BURGERBRUG. Voor den „MoedercurSusf' die hier door „Het Witte Kruis'' aan belangstellenden wordt gegeven, 'hobben zich 17 deelnemers aangemeld. De lossen rijln den 2en Maart begonndn. ARRCNDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 3 Maart: H. Sliiis, Amsterdam (gedetmeerd>, diefstal, 2 maanden gev. Anth. Paneras, Harenkarspel', vernieling, f40 oi 40 dagen hedhtenis. U. Bruin, Harenkarspel; verniel., f40 of 40 d. h. U Dekker, Harenkarspel, idem, f40 of 40 d. h. J. Frederiks, Heerhugowaard, diefstal', en S. Sta pel, Obdam, heling, /elk f30 boete of 80 dagen h. Ww UL du Urooq, A'kmaar, overtreding Tabakswet, f25 of 25 dagen hechtenis H. van Heeze, 'hoorn, vervalsching rijwieipiaatje, Uitspraak 8 dagen aangehouden. A. Stegman, Den Heuder, het veroorzaken van 'brand door schuld, niet bewezen, vrijgesproken. J. O., M. *J. en N. Kikkert, Texel, overtreding jachtwet en belemmering ambtshandeling, elic f75 boete subs. 75 dagen hedhtenis. - WI ERIN GEN. Te den Oever waren Zaterdag de paarden nogal? vermoedelijk door 't slechte weer van streek. Het panrtl van den landman V. K. weigerde den melkwagen met inhoud naar do kaasfabriek te brenj- gon. 't Beest liep al maar achteruit, zoodat 'de wagen met inhoud in den greppel geraakte. Met behulp van anderen had men den wagen weer spoedig op den weg en van de melk g.ng nietSv verloren, riet koppige paard, dat nog stoeos. woi- gerdo, werd .uitgespannen en een ader er voor gezet. Dit beest was gewilliger en bracht voerman, Wagen en melk naar de fabriek. De kot van den winkelier M. K. toonde ook een hoofd en voor de kar staande, sloeg zo de boei aan stukken, zoodat dit voor den neer K- een.' schadepost was. Twee paarden van den landman J. B., gespan nen voor een met mosselen, (zeemest) en een ploeg beladen wagen, bestuurd door S. B., schrok ken zoo hevig, dat ze op. hol1' sloegen, het dorp den Oever in, en zoo op ''den haven heen en terug, veri- vol'gens over den Noorderwag tot dat ze bh een hoek kwamen te vallen en werden gegrepen. Een broer van den voerman was er onderweg afgevallen en kwam er goed af, doch de voerman zeil kwam onder de stukken van den wagen, terecht en knieusde zijn schouder, zoodat direct genebskund.ge hulp moest worden ingeroepen. De stukken van den wagen, msesels, tploeg, lagen overal ^verspreid. Ge lukkig waren er geen kinderen, ('t was juist int middaguur) op den weg, anders waren er misfe schien meer gehavenden geweest. GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1925. Geboren: Cornelis Klaas, zoon van Jan Kloosterboer en Maartje Bouwehs. Gehuwd: Pieter Cornelis Eriks en- Wilhelmina Groen. Jan Booij en Mathilda Christin© Krück. Overleden: Geene. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 28 Febr. tot en met 3 Maart 192o Geboren: Anthonius Petrus, zoon van Nicolaas Kboijman en Gatharina Rietveld. .Dirk Quirinus, zoon van Johannes Qlias Josephus Kramer en Alida Johanna Schrama. Jacoba, dochter van Johannes Leonardus Visser en Jannetje Bakelaar. Johannes Pe trus, zoon van Johannes Groot en Elisabeth Wester. Nicolaas Anthonie, zoon van Jan Hendrik Dekker en Neeltje Kreijger. PLANTENZIEKTENLEER. 137. Vragen en mededeelïngen, deze rubriek betref fende, in te zenden aan den heer K. vajU Keulen, Aalsmeer Oost, waar hij* om gezondheidsredenen verblijf houdt. Men vervoegd zich dus niet ten zijnen huize om inlichtingen. Oommissies van Correspondenten van den Plantenziektenkundigen Dienst. Tijdens mijn afwezigheid roepe men, bij voor komende gelegenheden „de hulp in* van de corres pondenten van den Plantenziektenkuud.'gen Dienst, die over heel Noordhollands Noorderkwartier ver spreid wonen. De Commissie voor Rangert en Omstreken bestaat uit de heeren: F. Veld, Venhuizen; Fl Binger, Wijdenes; J- Maarse, Schel linkhoutP. Broertjes, Ooster Blokker, J. Koeman, K. Bosstad en K. W. Balk, Wester Blokker; W. de Jong, H. Wt. Balk en W. A. Klok, Bangert, A. W. v. d. Deure en J. M. Duives. Zwaag; K. F. Kuiper, Wognura; K. Ruiterman, Hauwert, R. asbuig, Benningbroek én P. Band, Nieuwe Niedorpc De Commissie voor de Streek bestaat uit de h.h. C. Ham te Wijdenes, T. Groot te Hem, F. J. Burger te Venhuizen, O. Dol' Jzn. te Hoogkarspel, P J. Jong Kz. te Du tijebroek, Th. Roosje .te Grootebroek, D. Visser te Bovenkarspel', O. Velt, Wijk I no. 662 te Enkhuizen, D. Moten en *Jn. Sluij Kz. te Andijk (Oost)/ P. Singer Wzn. te Andijk (West), J'n. Meester te Wervershoof, O. Weel te Onderdijk, C. Trappel, Oostersmgel 104 te Medembük, R. Visser te Opperdoes, J. H. Avis te Midwoud, Hoebe te Wognum, C. Ruiter te Avenhorn en O. A. Bos te Berkhout. Commissie voor den Langendijk en Omstreken: P. „Glas en J. Rouwens to Broek op .Langendüjk, D. Gerritsen. Hzn. te Sint Paneras, G. Barten to Noordscharwoude, A. Timmerman te Oudkarspei, A. P. Couwenhoven te Otèrteek, P. Groenland te Obdam, P. de Jong Tzn. te Waarland, P. Band té Nieuwe Niedorp, N. Groot Jzn. te Heerhugowaard (Zuid), L. Barten te Stroet, W. O. Speets "te Val'kV koog, Jb. de Groot te Warmenhuizen en W. de Geus te Koedijk. Commissie voor den Beemster en Omstreken: D. Regter, Noorddijk; S. van Doornik, Purmecj- enderweg; C. Bakker Jzn, Oostdijk, C. Mantel, Noorderpad, Jb. Zijp, JiSperweg; P. G. Tromp en S. Veitrop, Neckerweg; K. Eggerg, Warmerweg; G. Kuiper, Achterhaven, Edam, P. Tromp, Purmer; P. Dammes, Wijde Wormer, Joh. Krui', Schermeit- hoi-n en J. Bierman te Oudendijk^ Voor Graft en De Rijp moet voor deze commissie nog een cor respondent worden benoemd. De Controleur bij' den Plantenziektenkundigen Dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. binnen G«nt ©n rong d© Wswfhop van Lotkowili J (Bohemer van geboorte, behoorend'e tot het tharu I nog te Praag woonachtige geslacht der prinsen van Lotkowitzl) het Te Deum in cte cathedraal var. St Bavo. Daar de geheele geestelijkheid do kerkolijkd plechtigheid bijzonder behoeft men werkelijk niet t« vragen of de sympathie der geestelijkheid bij oen vrije republiek België of bij de Oostenrijksche heer. schappij was. i Slaafsch volgde de massa het voorbeeld en zelfs zij, die kort tevoren vurige patriotten, waren geweest, riepen nu luide „hoera" bij den intocht van de groot- hertogen Maria Christina en Albert van Saksen Teschen (5 Juli 1791). I Na twee eeuwen overheersching was de ruggegraat te soepel en te snel bereid zich onder vreemd juk te buigen. De imperialisten, die men genist Leliaards zou kunnen noemen, hadden gezegevierd' tegenover de Clauwaards, do patriotten. De vreugde der Leliaards zou echter van korten duur zijn. 30 Maart 1792 stierf zeer onverwachts da keizer Leopold II. Daar Brussel zich verzette duurdo het nog tot 31 Juli voor men Frans II als opvolger wilde erkennen. Men stond meteen voor groote gebeurtenissen. In Vlaanderen waren Leliaards cn Clauwaards weer in vollen strijd en schenen deze laatsten do patriot, ten dus weer veld te winnen. Oostenrijk en Prut sen hadden den oorlog verklaard aan Frankrijk en Jemappes, 'tot oen treffen tusschen Albert van Sak- sonjleschen on Generaal Dumorioz, aanvoerder va® het Noorder Leger der Franeohe Republiek. Al bert werd volkomen verslagen en Dumorioz was meester der Bpaansohe Neaei'anden. Reeds op 12 November 1792 deed generaal La Bourdonnaye zijn intocht binnen Gent, de FrOnjsöhe Republikeinen^ geholpen door (hun Belgische broeders, wierpen lyp de Vrijdagsmarkt het stand bee-d van Karei V om. van den grooten Keizer, geboren Genteinaar, en plantten er den Vrijheidsboom, terwijl de md- nigte de Fransohen alis bevrijders toejuichte. De Clauwaards hadden het ditinaai gewonnen, doch: plus que ca ohauge, plus que ca raste la même chose. Er was met de Fransche republikeinen nu nog met meteen vrijheid voor de Vlamingen en de overige bewoners van de Zuidelijke Nederlanden feekomen, oh neen, men had eenvoudig een anderen meester gekregen, maar een meestér behield men, de ruggegraat moest gekramd blijven. Dumouriez had wei' beloften van onafhankelijkheid van een „Conyention natioate'' voor Belgie, waaij- heen de Vlamingen 30 leden zouden mogdn afvaai*. digetn, gedaan, doch op 15 December werd door de Parijsohe Mcmtagnards1 .anders besloten en werdéh de Zuidelijke Nederlanden feifceliijk eenvoudig bij Frankrijk ingelijfd. Op 8 Januari 1793 werd op de Vrijdagsmarkt een proclamatie van dien aard vooiv gelezen en tevens medegedeeld, dat opgeheven wa, ren: adel; kloosters, tienden en heerlijke rechten. Eir kwamen behalve de Fransche troepen, de beruchte Rans Culotteö, nog Fransche regeering^. commissarissen, naai- Vlaanderen en het lama werd door die heeren geducht geterroriseerd. De (helft des volks verheugde zioh in do vernede ring der hoogere standen en wist dan ook door to drijven, dat op 2 Maart 1793 Ge at officieel (bij de Fransche Republiek werd ingelqfd. Doch reeds 16 dagen later werd Dumouriez bij Neerwinden door generaal' Olerfayt verslagen en moest het Fransche garnizoen Gent verlaten en, op den zelfden dag, dat de Fransche generaal Thouvenot aftrok, rukte kolonel Miokalewitoh aan het 'hoofd van de keizerlijke voorhoede Geut binnen. Vlaanderen zag aldus, ten tweede male, het hert- stel der .Oostenrijksche overheersching. Op- 13 Mei werd aartshertog Karei als stadhouder gehuldigd. De Leliaards juichten-, doch te vroeg, want de Fransche Republiek was een Imperialistische Re publiek, een Republiek, die op verovering van land Leliaard en Clauwaard. m Do Patriotten Generaal Van der Meersch had in zijn geboortestad een enorme populariteit verwor-, ven en werd er als een vorst gehuldigd, zelfs kwamen boeren uit de omliggende dorpen, die de Vrijdag®- j markt bezochten, hem trouw zweren. Intusschen zorgden de keizerlijken, degenen du®, die trouw hadden willen blijven aan Joseph en later aan Leopold II en naar Frankrijk gevlucht waren, van daaruit voor een levendige propaganda met het bekende recept: verdeel en heer9ch. Het was een vruchtbare akker, waarop die propaganda viel, want reeds waren groote oneenigheden gerezen tusschen de hoofdmannen der patriottische revolutie: Van der Noot en Vonck, met het gevolg, dat, toen generaal van der Meersch partij trok voor dén laatste, hij door de tegenpartij werd gevangen genomen., terwijl Vonck nog met moeite naar Luik ontkwam. De bur gertwist was uitgebroken met al de ellendige gevol gen van dien en al 6poedig moest de jonge repu bliek een wapenstilstand sluiten. Eenige dagen later trok de Oostenrijksche maarschalk Bender aan' het hoofd der keizerlijke troepen, Brussel binnen. Wat kon men ook anders verwachten, nadat tengevolge der burgertwisten, d:e eenige bekwame Belgische ge- neneraal Van Meersch. van zijn vrijheid beroofd was. De Belgische Republiek was aldus ter ziele en 7 December 1790 deden 4000 Oostenrijkers, onder aan voering van den generaal de la Tour, hun intocht De honger om zich thuis meester te maken van het goed en bloed van adel en ander^denkaodèn, was verzadigd, doch was nu overgeslagen op een honger naar land, dat aan andere volk^a toebe hoorde, daarbij tevens propaganda makende voor de (nieuwe elUzeu: Egalité, iïberté, fratemifcé. Daan- bij1 kwam, dat het Fransche vólk een dapper volk is, een volk van zoo bekwame ais dappere soldaten en dat men dus durf had om de landsgren/zeu 'te overschrijden. Laat ons in dit verband eens- vergelijken met de Russische revolutie. Stelt u eens voor, lezeres en 'lezer, dat die Bolsjewieken, die de leiding der Russische revolutie in handen hadden, eens Fran sche helden geweest waren. Laten wij' "daaraan denkende, toch fefven dankbaar zij'n, dat de leiders in Rusland bange Joden waren. Ik wil er niet' meer over zeggen, want wie niet roept dat alle Joden braaf en goed zijn, wordt voor antisemiet uift. gekreten. Doch laat ons terugkeeren tit het jaar 1791, dan zien wij, dat de Fransen© troepen Vlaanderen weer bedreigen en ho$ ke.zer Frans in persoon naar Vlaanderen komt, om maatregelen te beramen, ten einde den inval te keeren. De troepen der jonge Fransche republiek, onder leiding van den bekwamen en heldliaftigein, Joup- dan, rukten onder het zingen der CarmagjioJle naar Vlanderean op en versloegen, bij1 Fleurusi, de Oos tenrijksche troepen onder den vei'dmaarsschalk van Ooburg (26 Juni 1794). De Oostenrijker® ontruimden Vlaanderen en de overige Zuidelijke Nederlanden, ditmaal om er nimi- mer "weer te koeren- Het Oostenrijksche tijdperk voor de Zuidelijke Nederlanden was hiermede afgesloten. Toen de Oos tenrijker® verdwenen, keerden zij een arm Vlaan deren den rug toe. Er waren alleen in Gefht 1200Ö 'werkloozem industrie, handeT, scheepvaart stonden stil. Men stond voor een bankroet. Alhoewel hiervan de schuld meer bij1 de tijdsomstandigheden dan bij de Oostenrijkers zat. blijkt, wanneer men de balans van het Oosteirrijkscn bewind opmaakt, dat het voor de Zuideluke Nederlanden geen gelukkig bewind is geweest. Habsburgsch bewind is nooit fortuinlijk voor een land. Thans begint een goheer nieuw tijdperk. Laat otns zien, wat dat aan Vlaanderen bracht. Op 4 Juü 1794 deed Generaal Piohegru Zh'n int- tocht binnen Gent en werd op de Vrijdagsmarkt op nieuw een vrijheidsboom gepfant. Onmiddellijk daar na begon de inbeslagname van allerlei gooderela en levensmiddelen, een maatregel, zoo karakterisf- tiek behoorende by den inval van 'de Fransche Republikeinsche trpepen. De Fransche regeerings- oommissaris bij het Noorderl'eger zette alle over heidspersonen af, verklaarde don' Raad van Vlaan deren vervallen en creëerde een centrale admini stratie voor de Provincie# Oosti-Vlaanderen, terwijl hij' gemeenteraden enz. instelde en allo plaatsen deed bezetten door patriotten. Een speciale coroP missie werd belast met het Opsporen van uitgewe kenen, verdachten en samenzweerders. Do Frafn- schen waren geen zachte meesters. 22$ legden België een schatting van 60 millioen op, waarvan Gefet alleen reeds 7 imillioen had op .te brengen. De tort- imijin was gesteld Op 8 dagen en er'was bijgevoegd, dat adel en geestelijkheid het best alleen konden opbrengen. Toen <e»chter het tegendeel bleek, werd bestoten, dat ook de burgers moesten bedragen. Toen dat nog niet hielp, werden ver 47 dieden gevaVil gen genomen en naar Luik overgebracht. De nood in Gent was van dien aard, dat de bO- deeïmg der armen een onmogelijkheid was gel- worden en de armvoogden ten einde raad wardrv hoe de 4000 ongetokkigen te voeden. Verder werd de%burgerijï gedwongen de asrignat'eS in betaling aan te nemen, alhoewel dit betaalmiddel: in Frankrijk zelf reeds tot 34 per cent gedaald was. •In 1797 een ter was de waarde zco verminderd, dat men voor 25 centime® een assignatie van 1000 francs

Schager Courant | 1925 | | pagina 2